Projekt „Poznajemy Podlaskie” w SP w Malawiczach Dolnych

17 maja 2023r. uczniowie klas III-VIIII Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych uczestniczyli w wycieczce do Białowieskiego Parku Narodowego. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane dzięki uzyskaniu dofinansowania z Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w ramach realizacji projektu „Poznajemy Podlaskie” w wysokości 6 000 zł.

Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie dzieciom i młodzieży poznanie atrakcji turystycznych województwa podlaskiego, a pośrednio wsparcie podlaskiej branży turystycznej, lokalnych przedsiębiorców, organizatorów turystyki i właścicieli atrakcji turystycznych.

Zdjęcie grupowe

Dodatkowo celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie wizerunku województwa podlaskiego jako miejsca atrakcyjnego turystycznie, posiadającego produkty turystyczne oparte o unikatowe walory przyrodnicze i kulturowe oraz rozwinięty systemem rekreacji ukierunkowany na poznanie, zdrowie i aktywny wypoczynek, jak również popularyzacja szlaków, produktów i atrakcji turystycznych województwa podlaskiego wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

ZOBACZ WIĘCEJ

„Siła regionu”- projekt realizowany na lekcjach WOS

W kwietniu i maju 2023 r. uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych realizowali projekt „Siła regionu”.

Logo Laboratoria Przyszłości

W ramach projektu na lekcjach wiedzy o społeczeństwie opracowywali ulotki promujące Sokółkę i okolice, jej tradycje i kulinaria. Przygotowali folder dla turystów informujący o miejscach noclegowych, atrakcjach turystycznych i obiektach gastronomicznych. Wykorzystując zakupioną w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” drukarkę 3D zaprojektowali i wydrukowali breloczki promujące region.

Dzięki realizacji projektu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o regionie, nauczyli się wykonywania projektów 3D w programie Tincercad oraz obsługi drukarki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wycieczka uczniów SP w Boguszach do Białowieży

22 maja 2023 roku uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Boguszach, dzięki wsparciu finansowemu przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną, uczestniczyli w wycieczce do Białowieży w ramach przedsięwzięcia „Poznajemy Podlaskie”.

Realizacja przedsięwzięcia umożliwiła dzieciom poznanie jednej z największych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego. Uczniowie zwiedzili Muzeum Przyrodniczo – Leśne. Spacerowali po Parku Pałacowym oraz Ścieżką Edukacyjną Żebra Żubra. Podziwiały w Rezerwacie Pokazowym Żubrów największych przedstawicieli ssaków Puszczy Białowieskiej. Do domu wszyscy wrócili szczęśliwi i pełni wrażeń. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.

(KP) SP w Boguszach

Warsztaty na temat integracji sensorycznej

25 kwietnia 2023 r. w Przedszkolu Nr 5 w Sokółce odbyły się warsztaty na temat Zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci (także w spektrum autyzmu) i ich wpływu na funkcjonowanie dziecka. 

Warsztaty sensoryczne

Adresatami szkolenia byli rodzice dzieci ze stwierdzonymi zaburzeniami oraz wszyscy zainteresowani tematem. Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat integracji sensorycznej, zmysłów i przetwarzania sensorycznego.

Warsztaty składały się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Po wykładzie wspartym prezentacją rodzice zadawali prowadzącej pytania i uzyskali na nie odpowiedź. Mieli także możliwość sprawdzenia równowagi i czucia swojego ciała na przygotowanych przyborach. Obejrzeli książki związane z integracją sensoryczną oraz przydatne w domu sprzęty. Na spotkaniu dowiedzieli się, jak postępować i pracować z dzieckiem w domu i gdzie udać się po pomoc. Goście byli zainteresowani tematem, słuchali i ćwiczyli z uwagą.

ZOBACZ WIĘCEJ

IX Międzyszkolny Konkurs Poprawnej Polszczyzny

Kolejna, już IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Poprawnej Polszczyzny w SP w Starej Kamionce została zorganizowany pod honorowym patronatem Burmistrza Sokółki – Pani Ewy Kulikowskiej.

Do rywalizacji przystąpiły 4 szkoły z Gminy Sokółka: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Boguszach oraz Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce. Zadania wcale nie były łatwe i wielu dorosłych z pewnością miałoby problem z niektórymi przykładami, tym większe brawa należą się wszystkim uczestnikom.

W konkursie indywidualnym najlepiej poradzili sobie:

Zdjęcie grupowe

I miejsce
Mateusz Wiechowicz – SP w Starej Kamionce

II miejsce
Amelia Normantowicz – SP nr 3 w Sokółce

III miejsce
Szymon Tołłoczko – SP nr 3 w Sokółce

Wyróżnienia: Bartosz Kondrat – SP nr 1 w Sokółce, Emilia Szomko – SP nr 3 w Sokółce, Maja Rećko – SP w Starej Kamionce.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uczniowie pokazali swoje talenty

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Adamem Kowalczukiem podziwiali występy młodych artystów podczas II Gminnego Pokazu Talentów. Impreza odbyła się we wtorek 9 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokółce.

Swoją obecnością imprezę zaszczyciły również panie wizytatorki z Kuratorium Oświaty w Białymstoku – Agnieszka Anna Iwanicka i Karina Anna Smaka, kierownik Referatu Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sokółce – Anna Sidor-Żemajduk, dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury – Barbara Maj, przewodnicząca Rady Rodziców – Dorota Augustynowicz, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli gminnych oraz rodzice i najbliżsi młodych artystów.

Pokaz młodych talentów

Pokaz rozpoczął dyrektor szkoły pan Adam Bitiucki, cytując słowa S. Staszica: „Talent jest jak kawałek szlachetnego materiału. Dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada”. Swoje niezwykłe umiejętności wokalne, taneczne, instrumentalne i sprawnościowe zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych z Sokółki oraz ze Starej Kamionki i Starej Rozedranki. Uczniowie zaprezentowali przed publicznością to, co potrafią robić najlepiej, były tańce, śpiew i gra na instrumentach.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uczniowie ze Starej Kamionki wytańczyli I miejsce

23 kwietnia 2023 r. uczniowie szkoły w Starej Kamionce wzięli udział w X Festiwalu Tańca Nowoczesnego.

W sali widowiskowej Bielskiego Domu Kultury miała miejsce emocjonująca rywalizacja tancerzy z terenów północno-wschodniej Polski. Jury składało się z profesjonalnych tancerzy i choreografów z Polski: Edyta Szachniewicz, Ziemowit Bogusławsik oraz gwiazda YCD – Karolina Olszewska. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć show „Domu Latających Tancerzy”.

Szkolny zespół taneczny Seven Stones zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Gratulacje należą się także tancerzom, którzy spróbowali swoich sił w solówkach oraz duetach:

 • II miejsce w solówkach do lat 10 – Wiktor Rećko
 • IV miejsce w solówkach do lat 14 – Kinga Chomutnik
 • Wyróżnienia w solówkach do lat 14 – Maja Rećko, Wiktoria Jakimik
 • IV miejsce w duetach do lat 14 – Kinga Rećko, Patrycja Chomczyk.

Gratulujemy naszym wspaniałym tancerzom!

(AR) SP w Starej Kamionce

Sukces uczennicy w turnieju wiedzy pożarniczej

25 kwietnia 2023 r. w Tykocinie odbyły się eliminacje wojewódzkie XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Laura z dyplomem

Gminę Sokółka reprezentowała w I grupie wiekowej (szkoły podstawowe klasy I-IV) Laura Sawko – uczennica Szkoły Podstawowej w Boguszach, która zajęła III miejsce. Turniej przeprowadzany jest we wszystkich województwach, od szczebla lokalnego do ogólnopolskiego w trzech grupach wiekowych. Rywalizacja jest przeprowadzona w formie testu pisemnego, zadań praktycznych i finału ustnego. Do turnieju uczennicę przygotowała nauczycielka Pani Wioletta Ciostek.

Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego. Jest adresowany do wszystkich młodych ludzi zainteresowanych bezpieczeństwem i ochroną przeciwpożarową.

Gratulujemy Laurze osiągniętego wysokiego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów!

Szkoła Podstawowa w Boguszach

Przedszkolaki „Sprzątały dla Polski”

21 kwietnia 2023 roku Przedszkole nr 5 w Sokółce wzięło udział w finale ogólnopolskiego wydarzenia „Sprzątamy dla Polski”, pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Przedszkole nr 5 w Sokółce wzięło udział w finale ogólnopolskiego wydarzenia „Sprzątamy dla Polski”

W akcji wzięły udział wszystkie przedszkolaki, nauczyciele oraz pracownicy przedszkola. Dzieci sprzątały porzucone śmieci na wyznaczonych przez koordynatora terenach zielonych. Zbierane odpady były od razu segregowane na papier i plastik oraz pozostawione w odpowiednich pojemnikach.

Dzieci były zadowolone, czuły ogromną satysfakcję, że pomogły posprzątać nasz świat. Spora ilość odpadów zniknęła z okolic parku, terenów zielonych oraz pobliskiego cmentarza. Razem zrobiliśmy coś naprawdę wyjątkowego. Przyczyniliśmy się do tego, że nasza Ojczyzna stała się piękniejsza.

(AD) Przedszkole nr 5

W Przedszkolu nr 5 obchodzono Dzień Autyzmu

Światowy Dzień Autyzmu obchodzony jest na całym świecie 2 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób z autyzmem oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat tego zaburzenia.

W Przedszkolu nr 5 w Sokółce Dzień Autyzmu obchodzony był 4 kwietnia 2023 roku. Kolor niebieski jest symbolem tego dnia, dlatego wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola ubrali się w tym kolorze.

Zdjęcie grupowe

W tematykę obchodów Światowego Dnia Autyzmu dzieci wprowadzone zostały przez nauczycielki, które wytłumaczyły, dlaczego wszyscy poproszeni zostali o założenie niebieskich ubrań. Przedszkolaki dowiedziały się, że osoby z autyzmem inaczej odczuwają i postrzegają świat. Jednak należy pamiętać, ze wszyscy jesteśmy różni ale równie ważni. Nauczycieli z przedszkola przygotowały krótki występ pt. „Urodziny Klary”, dzięki któremu w sposób przystępny dzieciom ukazały, jak dzieci z autyzmem postrzegają otaczający świat. Dzieci były zaangażowane w występ, brały w nim udział, odpowiadały na zadawane pytania. Miały możliwość dotknięcia różnych faktur (miękkiej i chropowatej) i ocenienia, która z nim jest dla nich przyjemniejsza.

Dzięki występowi dzieci mogły na chwilę przenieść się do świata osób z autyzmem i spróbować zrozumieć ich odczucia. Przedszkolakom podobało się krótkie przedstawienie, co okazali gromkimi brawami.

(AD) Przedszkole nr 5

Uczniowie SP3 biorą udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”

Kwiecień to miesiąc tradycyjnie poświęcony Ziemi, ochronie środowiska i problematyce dotyczącej problemów, z jakimi zmaga się nasza planeta. Podejmowanych jest szereg działań i inicjatyw, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

w Sokółce "Sprzątamy dla Polski"

Jedna z nich, „Sprzątamy dla Polski”, pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, doczekała się już piątej edycji. Zgłosiło się do niej ponad 350 000 osób i instytucji, w tym Szkoła Podstawowa nr 3 w Sokółce. Lokalny patronat nad tą akcją objęła Burmistrz Sokółki, pani Ewa Kulikowska. Dzięki jej wsparciu szkoła otrzymała worki do selektywnej zbiórki odpadów oraz jednorazowe rękawiczki. Nauczyciele wraz z dyrekcją ustalili zanieczyszczone tereny wokół szkoły – to ścieżka spacerowa wokół jeziora, alejka, teren między blokami Osiedla Zielonego oraz plac szkolny.

ZOBACZ WIĘCEJ

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w gminnych szkołach

Baner Narodowy Program rozwoju Czytelnictwa

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska pozyskała 30 tys. zł na realizację „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Wkład własny Gminy Sokółka to 7,5 tys. zł.

Celem programu jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację przedsięwzięć i inicjatyw promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Na realizację programu 25 kwietnia 2023 r. I zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk podpisał umowę z Podlaskim Kuratorem Oświaty. Wsparcie otrzymają: Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 2 w Sokółce po 15 tys. zł, Szkoła Podstawowa w Boguszach i Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce po 3750 zł. Na zakup nowości wydawniczych, wyposażenia bibliotek i realizację działań promujących czytelnictwo Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy w 2023 r. prawie 30 mln zł.

Zapraszamy wszystkich miłośników książek do wizyty w szkolnych bibliotekach w celu obejrzenia zakupionych książek i zapoznania się z ofertą nowości oraz wypożyczania książek do domu i czytania w wolnych chwilach. Księgozbiory szkolnych bibliotek wzbogacą się o kilkadziesiąt pozycji czytelniczych. Każdy czytelnik duży i mały znajdzie dla siebie coś interesującego. Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich konkursach i akcjach czytelniczych.

Mamy nadzieję, że uczniowie w naszych szkołach często będą zaglądać do szkolnych bibliotek, czym zwiększą aktywność czytelniczą, rozwiną własne zainteresowania i wrażliwość, a tym samym wzrośnie poziom dyskusji i umiejętność wymiany poglądów oraz przekonań.

Anna Żemajduk
Referat Oświaty

Zaproszenie na II Gminny Pokaz Talentów

Plakat

Już po raz drugi w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce odbędzie się II Gminny Pokaz Talentów pod patronatem Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Do udziału w pokazie zostali zaproszeni uczniowie wszystkich szkół podstawowych Gminy Sokółka. Na scenie pojawią się młodzi artyści, którzy zaprezentują piosenki znanych wokalistów, grę na instrumentach, taniec ludowy, nowoczesny oraz klasyczny. Będzie można również obejrzeć występy mażoretek oraz układy gimnastyczne.

Gwarantujemy popołudnie pełne wrażeń i artystycznych doznań. Serdecznie zapraszamy.

SP1

Młodzież uczestniczyła w Turnieju Wiedzy Pożarniczej

17 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokółce odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej” Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Zdjęcie grupowe

W eliminacjach wzięło udział pięć szkół z naszej gminy: SP nr 1 w Sokółce, SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce, SP nr 3 w Sokółce , SP Stara Kamionka, SP Bogusze.

Uczniowie startowali w dwóch kategoriach wiekowych- klasy I -IV oraz V -VIII. Dwudziestu jeden uczniów pisało test z wiedzy pożarniczej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Środki finansowe na wspieranie czytelnictwa w szkołach

Baner Narodowy Program rozwoju Czytelnictwa

W 2023 r. w ramach Priorytetu 3 ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa’’ 2.0 Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska pozyskała finansowe wsparcie w wysokości 30 000 zł na zakup nowości czytelniczych oraz działania promujące czytelnictwo. Należy podkreślić, że również Gmina Sokółka przekazuje na realizację zadania jako wkład własny kwotę 7 500 zł.

Środki finansowe w 2023 roku otrzymały szkoły:

 • Szkoła Podstawowa w Boguszach – 3 000 zł, oraz wkład własny w wysokości 750 zł;
 • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce – 3 000 zł, oraz wkład własny w wysokości 750 zł;
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce – 12 000 zł, oraz wkład własny w wysokości 3000 zł;
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce – 12 000 zł, oraz wkład własny w wysokości 3000 zł;

Dzięki wsparciu nowości czytelnicze trafią do bibliotek szkolnych, wzbogacą księgozbiory i pozwolą zachęcić młodych ludzi do czytania. Szkoły mogą również zakupić elementy wyposażenia.

Urszula Marchiel
Referat Oświaty

Tydzień Nauk Ścisłych w Starej Kamionce

W dniach 10-17 marca 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce w ramach Tygodnia Nauk Ścisłych świętowali razem z „Królową Nauk” – 12 marca – Ogólnopolski Dzień Matematyki, 14 marca – Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.

SP w Starej Kamionce

Młodzież uczestniczyła w zajęciach z zakresu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (wykorzystując gogle ClassVR), w grach i zabawach matematycznych, projektach matematycznych „Miasto Pi na niebie”, „Pola figur złożonych – Moje imię. Perspektywa jednopunktowa”, projektowali własne miasto i oczywiście poznawali liczbę Pi. Uczniowie klasy trzeciej rywalizowali o tytuł Klasowego Eksperta Tabliczki Mnożenia. Wszyscy doskonale poradzili sobie z wyzwaniami przygotowanymi przez nauczycieli.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zapisy sześciolatków do oddziału przedszkolnego

Szanowni Rodzice! Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska informuje, że od 1 września 2023 roku, w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokółce przy ul. Grodzieńskiej 43, zostanie utworzony oddział przedszkolny (całodzienny tj. funkcjonujący od godz. 7:30 do 16:30), do którego może być przyjętych 25 dzieci w wieku 6 lat, przygotowujący dzieci do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej.

Zachęcamy Rodziców do zapisania swoich sześciolatków do tej placówki, szczególnie dzieci zamieszkałe w obwodzie tej szkoły. W tym celu należy Dyrektora przedszkola, do którego uczęszcza dziecko poinformować o decyzji zmiany placówki i dopełnić stosownych formalności.

W przypadku pytań dotyczących nowopowstałego oddziału przedszkolnego, proszę skontaktować się z wicedyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce Panią Małgorzatą Kasperuk tel. 857113579 wew. 51.

Referat Oświaty
Anna Żemajduk

Mistrzowie Origami z SP w Starej Rozedrance

W sobotę 4 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku odbyło się XXI Święto Origami, połączone z rozstrzygnięciem XVI Regionalnego Konkursu „Mistrz Origami”. Twórcy papierowych dzieł z Rozedranki pokazali swoją niezwykłą kreatywność.

Mistrzami Origami zostali uczniowie:

 • Jan Boćwiński z klasy III, zajął I miejsce za pracę „Motor”,
 • Julia Boćwińska z klasy VI, zdobyła nagrodę specjalną Marszałka Województwa Podlaskiego za pracę „Sowa mądra Głowa” oraz nagrodę specjalną Białostockiego Oddziału Polskiego Centrum Origami za pracę „ Japonka”,
 • Barbara Iłendo z klasy VI, zajęła I miejsce za pracę „Miś ratownik”.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Pasjonatom składania papieru serdecznie gratulujemy zdobytych tytułów Mistrza Origami oraz nagród. Szczególne dziękujemy nauczycielkom, które zaszczepiły pasję składania kolorowych bibułek oraz rodzicom dzieci, którzy wspólnie ze swoimi pociechami tworzyli wspaniałe dzieła z papieru rozwijając przy tym wrażliwość estetyczną i twórczą ekspresję.

SP w Starej Rozedrance

Którą uczelnię wybrać?

Uniwersytet w Białymstoku otrzymał ufundowaną przez Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską statuetkę za przygotowanie najbogatszej oferty podczas XIX Prezentacji Edukacyjno – Doradczych „Uczelnie w Powiecie”. Odbyły się one we wtorek 28 lutego 2023 roku w hali Zespołu Szkół w Sokółce.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Sokółki.

Którą uczelnię wybrać?

– Zachęcamy wszystkich uczniów do dokładnego zapoznania się z tym, co młodym ludziom proponują szkoły wyższe – powiedział Wiesław Pietuch z dwutygodnika „Wieści Podlaskie”, który jest organizatorem prezentacji.

W Sokółce swoją ofertę zaprezentowało pięć uczelni: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Wojskowa Akademia Techniczna, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna oraz Wschodnioeuropejska Szkoła Nauk Stosowanych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content