Podium dla Sokółki

W czwartek, 22 września 2022 roku, na lekkoatletycznym stadionie miejskim w Białymstoku, odbyła się Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2022/2023.

Podczas uroczystości podsumowane zostało współzawodnictwo gmin za miniony rok szkolny. Sokółka uplasowała się na podium, na trzecim miejscu w województwie podlaskim. Puchar odebrał Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Gratulujemy wszystkim naszym sportowcom i trenerom oraz nauczycielom wychowania fizycznego!

(UM)

Uczniowie uczestniczyli w IX Sztafecie Niepodległości

16 września 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Walerego Wróblewskiego w Sokółce uczestniczyli w IX Sztafecie Niepodległości. Sztafeta rozpoczyna coroczne obchody rocznicy Bitwy Niemeńskiej.

Zdjęcie grupowe

Tegoroczna trasa biegła przez następujące miejscowości Sokólszczyzny: Dąbrowa Białostocka, Nowy Dwór, Sidra, Mieleszkowce Pawłowickie, Kuźnica, Klimówka, Szudziałowo, Kopna Góra.

Sztafeta była owocna w przeżycia patriotyczne oraz wiedzę z historii naszego regionu. Młodzież odwiedzając miejsca pamięci oddaje hołd poległym Bohaterom.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zakończono remont kuchni w SP nr 3 w Sokółce

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska w 2022 roku w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” pozyskała dofinansowanie w wysokości 80 000 zł. Dzięki tym środkom wyremontowano kuchnię w Szkole Podstawowej nr 3 na Osiedlu Zielonym w Sokółce. Wkład własny gminy wyniósł 20 000 zł.

W ramach remontu wykonywano roboty rozbiórkowe, wyrównano posadzkę w kuchni, wymieniono rury wodno-kanalizacyjne, zamontowano nowe drzwi z oknem podawczym, ułożono posadzkę w pomieszczeniach kuchennych, ułożono glazurę na ścianach, wymieniono instalację elektryczną, odnowiono sufit i okap.

Głównym celem programu „Posiłek w szkole i w domu” jest zapewnienie uczniom zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej.

Referat Oświaty

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023

W czwartek 1 września 2022 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego w placówkach oświatowych Gminy Sokółka. Inaugurację nowego roku szkolnego poprzedziły Msze Święte w intencji rozpoczynających naukę uczniów i pracę nauczycieli.

Nowy rok szkolny

W związku z zakończeniem pełnienia funkcji Dyrektora Szkoły Podstawowej w Geniuszach przez Katarzynę Ewę Szafran, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska razem z swoim Zastępcą Adamem Kowalczukiem uczestniczyli w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego w tej placówce.

ZOBACZ WIĘCEJ

Letnie obozy sokólskich narciarzy

Narciarze z UKS Orliki w Starej Kamionce i UKS Start w Malawiczach Dolnych zakończyli letnie obozy, które odbyły się w Ustroniu Morskim oraz w WOSiR Szelment.

Letni obóz sportowy narciarzy

Oba obozy trwały po 10 dni, dostarczając uczestnikom wielu sportowych wrażeń. Oprócz licznych treningów na nartorolkach, dzieci i młodzież uczestniczyła w wycieczkach pieszych i rowerowych do Kołobrzegu i latarni morskiej w Gąskach; w kąpielach morskich i słonecznych, korzystała z atrakcji na terenie WOSIR Szelment: wyciągu nart wodnych, kajaków, rowerków wodnych oraz z parku wodnego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dofinansowanie na remont stołówki w SP nr 3 w Sokółce

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska pozyskała dofinansowanie na remont stołówki w Szkole Podstawowej nr 3 w Sokółce.

Gmina Sokółka w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” pozyskała dofinansowanie w wysokości 80 000 zł. Dzięki tym środkom prowadzony jest remont kuchni w Szkole Podstawowej nr 3 na Osiedlu Zielonym w Sokółce.

Wkład własny gminy wyniesie 20 000 zł. W ramach remontu wykonywane są roboty rozbiórkowe, demontaż stolarki drzwiowej i okna podawczego w kuchni, poszerzenie otworów drzwiowych, ułożenie nadproży, skucie płytek ściennych, skucie płytek posadzkowych, rozbiórka obudowy z płytek ceramicznych, wyrównanie posadzki,  wymiana rur wodno-kanalizacyjnych, montaż stolarki drzwiowej, okna podawczego, ułożenie posadzki w pomieszczeniach kuchennych z gresu, ułożenie glazury na ścianach, wymiana instalacji elektrycznej, odnowienie sufitu oraz obudowa okapu. Istotnym elementem programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej. Takie rozwiązanie daje bowiem większą kontrolę nad jakością kupowanych produktów, z których przygotowywane są posiłki. Uczniowie z SP nr 3 od nowego roku szkolnego będą korzystać z nowej stołówki.

Referat Oświaty

Uroczyste podsumowanie projektu w Malawiczach Dolnych

Baner EFS

Dnia 21 czerwca 2022r. w Szkole Podstawowej w Malawiczach Dolnych odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Nauczanie przez eksperymentowanie w SP w Malawiczach Dolnych” (zad. 7 działanie 1 Piknik naukowy- w ramach realizacji projektu Nr projektu: nr RPPD.03.02.01-20-0438/19).

Na początku zgromadzeni uczniowie, nauczyciele i rodzice zapoznali się z działaniami, które miały miejsce w związku z realizacja projektu. Działania zostały ujęte w prezentacji dostępnej pod adresem https://view.genial.ly/629499fc8fb6a00018e5f972/presentation-nauczanie-przez-eksperymentowanie. Prezentację przygotowali członkowie Szkolnego Klubu Dziennikarskiego. Następnie uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Festyn Rodzinny w Starej Kamionce

29 czerwca 2022 r. Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce i Żłobek Miejski w Sokółce zorganizowały wspólnie Festyn Rodzinny. W godzinach popołudniowych dzieci wraz z rodzicami spotkały się na placu szkolnym w Starej Kamionce, gdzie czekało na nich wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Był to doskonały czas na podsumowanie i podziękowanie za wspólnie spędzony rok szkolny w żłobku.

Festyn Rodzinny w Starej Kamionce

Gry i zabawy przygotowane i prowadzone przez pracowników żłobka w głównej mierze miały za zadanie angażowanie dzieci, jak i rodziców oraz wspólną integrację 2 środowisk – żłobkowego i szkolnego. Kąciki tematyczne przygotowane przez organizatorów to m.in. namiot z różnorodnymi klockami, salon piękności (malowanie paznokci, zaplatanie warkoczyków, malowanie twarzy), piaskownica, pojazdy, tunele, dmuchańce cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Oprócz zabaw uczestnicy festynu mieli możliwość skorzystać z poczęstunku, na wszystkich czekały lody, grill, owoce, słodkie wypieki, popcorn, wata cukrowa oraz woda i kompot. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie, wszyscy bawili się wyśmienicie.

Podczas imprezy pani Dyrektor Żłobka Miejskiego oficjalnie pożegnała 44 dzieci, które kończą edukację w tej placówce. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zdjęcia.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uczniowie z Bogusz zwiedzają Polskę

Baner Poznaj Polskę
Uczniowie mieli okazję poznać dziedzictwo narodowe i kulturowe naszego regionu.

8 czerwca 2022 roku uczniowie klas l – lll Szkoły Podstawowej w Boguszach uczestniczyli w wycieczce współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Uczniowie mieli okazję poznać dziedzictwo narodowe i kulturowe naszego regionu – Pokamedulski Klasztor w Wigrach, Sanktuarium w Studzienicznej oraz Muzeum Kanału Augustowskiego.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył rejs Kanałem Augustowskim wraz ze śluzowaniem.

SP w Boguszach

Wycieczka na Mazury

Baner Poznaj Polskę

Uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Sokółce w dniu 19 maja 2022 r. uczestniczyli w jednodniowej wycieczce na Mazury. Odwiedzili miejscowości: Ruciane Nida, Mrągowo i Świętą Lipkę. Wycieczka została dofinansowana ze środków programu MEiN „Poznaj Polskę”.

Pierwszym punktem wycieczki była turystyczna miejscowość Ruciane Nida. Atrakcję stanowił rejs statkiem z przystani „U Faryja” po Jeziorze Nidzkim, jednym z najdłuższych jezior na tym terenie, pełnym zatok i wysp, najmniej zmienionym przez działalność człowieka akwenem na Mazurach. Ładna pogoda i okoliczności przyrody sprzyjały tej wyprawie. Podczas rejsu uczestnicy podziwiali malownicze widoki, gdyż jezioro to, jedno z najpiękniejszych w Polsce, sąsiaduje z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym.

Wycieczka na Mazury

Następnie młodzież udała się do Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie. Dzięki wystawom i ciekawym opowieściom przewodników uczniowie poznali pradzieje okolic i historię urokliwego miasta położonego nad jeziorem Czos. Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem oglądali ekspozycje archeologiczne oraz pamiątki przeszłości z zakresu numizmatyki, etnografii, piśmiennictwa, sztuki ludowej i współczesnej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uczniowie zwiedzali Warszawę

Baner Poznaj Polskę

W ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” 17 maja 2022 r. uczniowie klasy 3a i 3e uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było urozmaicenie zajęć lekcyjnych poprzez praktyczne odkrywanie śladów historii oraz piękna naszej stolicy.

Wycieczka do Warszawy

Pierwszym etapem wycieczki był spacer po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród niesamowitych barw i zapachów uczniowie osobiście doświadczali fascynującego życia roślin, zachwycali się ich bioróżnorodnością.

Kolejny punkt programu to spacer po warszawskiej Starówce. Opisywany na lekcjach Pomnik Małego Powstańca cieszył się szczególnym zainteresowaniem uczniów. Natomiast cisza wąskich uliczek Starego Miasta i gwar Placu Zamkowego sprawił, że nikomu się nie dłużyło nawet czekanie na obiad. Po krótkim odpoczynku i po pysznym posiłku w pięknej restauracji „Literatka” uczniowie podziwiali stolicę skapaną w blaskach zachodzącego słońca.

W celu wzbogacenia wiedzy historycznej o kulturze polskiej i kształtowania postaw patriotycznych uczniowie na koniec zwiedzili Zamek Królewski. Wędrując po komnatach królewskich, dowiedzieli się, jak i gdzie król przyjmował gości, gdzie spał, gdzie odbywały się słynne obiady czwartkowe. Z zaciekawieniem obejrzeli salę tronową, wielką salę balową, mieli także okazję podziwiać portrety sławnych królów i piękne obrazy prezentujące Warszawę z czasów Canaletta.

ZOBACZ WIĘCEJ

Stypendia Burmistrza Sokółki przyznane po raz czternasty

Zdolni uczniowie ze szkół podstawowych z Gminy Sokółka otrzymali Stypendia Naukowe Burmistrza Sokółki za wysokie wyniki w nauce za II semestr roku szkolnego 2021/2022. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska już po raz czternasty przyznała stypendia, które zostały wręczone podczas uroczystości w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce.

Uczniowie szkół podstawowych i Samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Sokółce otrzymali stypendia w wysokości od 150 do 248 zł.

Stypendia Burmistrza Sokółki

W sumie dla 263 uczniów przeznaczono 51 638 zł. Najwięcej stypendystów wytypowała Szkoła Podstawowa nr 1 – 109 uczniów i Szkoła Podstawowa nr 2 – 53 uczniów. Zaś w pozostałych szkołach liczba stypendystów przedstawiała się następująco: Szkoła Podstawowa nr 3 – 29 uczniów, Szkoła Podstawowa w Boguszach – 13 uczniów, Szkoła Podstawowa w Geniuszach – 4 uczniów, Szkoła Podstawowa w Malawiczach Dolnych – 6 uczniów, Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce – 7 uczniów, Szkoła Podstawowa w Starej Rozedrance – 8 uczniów i Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. w Sokółce – 34 uczniów.

Wszystkim stypendystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

ZOBACZ WIĘCEJ

Piknik naukowy w Starej Rozedrance

Baner z logówkami EFS

14 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej w Starej Rozedrance został zorganizowany „Piknik naukowy” jako podsumowanie projektu: „Nauczanie przez eksperymentowanie w SP w Starej Rozedrance”, nr projektu: RPPD.09.01.00-20-0530/20 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś Priorytetowa IX. Rozwój lokalny, Działanie 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Piknik naukowy w Starej Rozedrance

Dzięki pozyskaniu przez Gminę Sokółka środków na realizację projektu za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Szlak Tatarski” uczniowie mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach rozwijających kompetencje naukowo – techniczne, matematyczno – przyrodnicze, kreatywność, logiczne myślenie oraz umiejętność pracy zespołowej.

Podczas zajęć towarzyszyła myśl sentencji Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Poznawanie świata przez doświadczenie jest najlepszą drogą do rozumienia otaczających nas zjawisk.

W trakcie pikniku naukowego uczniowie biorący udział w projekcie zaprezentowali nabyte umiejętności przed całą społecznością szkolną oraz zaproszonymi gośćmi.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uczniowie SP w Geniuszach poznają Polskę

Baner Poznaj Polskę

10 maja 2022 r. uczniowie klas IV-VIII, a 7 czerwca dzieci z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Geniuszach uczestniczyli w wycieczce do Augustowa i okolic w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Geniuszach poznają Polskę

Poznawanie piękna ojczystego kraju rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Kanału Augustowskiego. Muzeum to mieści się w zabytkowym domku z XIXw. w tzw. Domku Prądzyńskiego. Wystawy prezentują historię budowy i eksploatacji kanału oraz przybliżają postać głównego projektanta Ignacego Prądzyńskiego. Obecnie Kanał Augustowski jest wykorzystywany jako malowniczy szlak turystyczny.

Następnie uczniowie wyruszyli w rejs statkiem po Kanale Augustowskim, podczas którego mogli podziwiać piękne widoki wzdłuż trasy oraz poznali historię nieszczęśliwej miłości.

ZOBACZ WIĘCEJ

Eksperymentują i podziwiają piękno przyrody

Baner EFS

W czwartek, 9 czerwca 2022 r. uczniowie klas IV – VIII (25 osób) wraz z opiekunami wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Łodzi i Nieborowa. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu: „Nauczanie przez eksperymentowanie w SP w Malawiczach Dolnych”.

Celami wycieczki były:

  • wizyta w Nieborowie – poznanie fauny, flory, ukształtowania terenu Mezoregionu Równiny Łowicko-Błońskiej oraz rozpoznawanie gatunków roślin.
  • wizyta w Eksperymentarium – nauka poprzez zabawę, warsztaty, quizy, testy sprawdzające uwagę, pomysłowość i kreatywność, gry o różnym poziomie trudności, oglądanie wystaw umożliwiających zgłębianie zagadnień dotyczących zjawisk z różnych dziedzin wiedzy, techniki i kultury.
Wycieczka

Uczestnicy wyprawy wyjechali ze szkoły o godz. 5.00. Mimo wczesnej pory, wszyscy, w wyśmienitych humorach, oczekiwali na przygodę. Po ok. 5 godzinach jazdy autokarem wycieczka dotarła do Nieborowa. Tam czekał na uczniów przewodnik, który oprowadził wszystkich po pałacu, ciekawie opowiedział o jego historii i przytoczył kilka ciekawostek z nim związanych.

ZOBACZ WIĘCEJ

W sokólskiej „Piątce” powstała kraina zmysłów

Baner EFS

Zmysły, którymi dysponujemy – smak, węch, wzrok, słuch i dotyk – pracują dla nas wytrwale, współdziałając z emocjami, dzięki czemu możemy sprawnie funkcjonować. Wiedzą to także przedszkolaki z Przedszkola nr 5 w Sokółce. Dzięki innowacyjnemu projektowi przez cały rok szkolny dzieci poznawały swoje zmysły i rolę, jaką pełnią w życiu każdego człowieka, uczestniczyły w zajęciach „Poznaję świat zmysłami oraz „Wędrujące stopy” oraz terapii logopedycznej i gimnastyce korekcyjnej.

Zajęcia gimnastyczne

Dodatkowo, placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. W salach zostały zamontowane projektory i tablice multimedialne, ponadto dostarczono 2 laptopy, programy i pomoce do ćwiczenia wymowy i kształtowania prawidłowej postawy ciała podczas gimnastyki korekcyjnej. Wyposażenie jest dostosowane do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Przedsięwzięcie zapewniło dzieciom z Przedszkola nr 5 w Sokółce większy dostęp do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej. Celem wychowawców było wspieranie wielokierunkowej aktywności dzieci poprzez stworzenie KRAINY ZMYSŁÓW – miejsca do zajęć o charakterze korekcyjnym, logopedycznym, rozwijającym kreatywność, umiejętność współpracy w grupie, stymulujących rozwój psychoruchowy oraz podstawowe zmysły.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content