Artykuły w kategorii: Koła Gospodyń Wiejskich

Na terenie gminy Sokółka funkcjonuje 20 Kół Gospodyń Wiejskich

Na terenie gminy Sokółka funkcjonuje 20 Kół Gospodyń Wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich to organizacje, które skupiają mieszkańców wsi i prowadzą wiele różnorodnych działań na rzecz lokalnej społeczności. KGW najczęściej kojarzą się reprezentowaniem swojej miejscowości lub gminy na wydarzeniach typu festyny, czy konkursy. Ich główne zadanie polega na integrowaniu lokalnej społeczności. Widać to szczególnie podczas … ZOBACZ WIĘCEJ

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich

Każde z Kół Gospodyń Wiejskich jest wyjątkowe i każde zasługuje na to, by powiedzieć o nim tak głośno, aby usłyszała to cała Polska! Aby należycie nagrodzić i uhonorować wkład jaki wnosicie w rozwój polskiej wsi i jej dziedzictwa kulturowego przygotowaliśmy dla Was fantastyczne konkursy, które … ZOBACZ WIĘCEJ

Na festynie KGW “Wesołe Ziomale”

W niedzielę, 26 września 2021 roku Koło Gospodyń Wiejskich “Wesołe Ziomale” z Gliniszcza Małego, zaprosiło na festyn, który odbył się na placu przykościelnym w Sokolanach. Festyn połączono z akcją “Szczepimy się”.

KGW Gliniszcze Małe "Wesołe Ziomale"

-Koło Gospodyń Wiejskich “Wesołe Ziomale” działa od 2018 roku. W swym kole mamy 44 osób – poinformował Leszek Łapicz – sołtys a jednocześnie Przewodniczący KGW.

Podczas festynu można było skosztować swojskich wędlin smalczyku bigosu zupki strogonow wielu rodz. O oprawę muzyczną zadbał zespół “Golden”. Były zawody sportowe gry i zabawy malowanie twarzy, dmuchaniec dla najmłodszych, kład oraz wiele innych atrakcji. Tego dnia jedno dawkową szczepionką zaszczepiło się 51 osób. Na zaszczepione osoby czekały upominki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Święto wsi Smolanka

25 września 2021 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Smolance, w ramach akcji #Szczepimysię, zorganizowało święto wsi Smolanka połączone z festynem rodzinnym. Współorganizatorami święta wsi był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Gmina Sokółka.

Zdjęcie gospodyń

W czasie trwania imprezy plenerowej była możliwość zaszczepienia się przeciwko covid-19 w mobilnym punkcie szczepień. Skorzystało z tego 13 osób. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu profesjonalnego ratownika. Organizatorzy zapewnili także możliwość wcięcia udziału się w powszechnym spisie narodowym w punkcie przygotowanym przez pracowników GUS-u. Zgłosiło się około 30 osób do prowadzących spis. Państwowa Inspekcja Sanitarna wystawiła swój namiot i promowała zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia.

ZOBACZ WIĘCEJ

Na festynie z Kołem Gospodyń „Puciłki”

Konkursy dla dzieci i dorosłych, stoiska informacyjne, zabawy z animatorem, malowanie twarzy, suto zastawiony stół i możliwość przyjęcia jednodawkowej szczepionki przeciwko koronawirusowi – to wszystko czekało na uczestników festynu, jaki zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich „Puciłki” z Puciłek. Impreza odbyła się w piątek 24 września 2021 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych.

Na festynie z Kołem Gospodyń „Puciłki”

– Nasze Koło Gospodyń Wiejskich postanowiło przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji „#Szczepimy się” – poinformował Sołtys Sołectwa Puciłki Marian Borys.

W ciągu pierwszej godziny festynu, na przyjęcie szczepionki zdecydowało się osiem osób. – To bardzo dobry wynik – przyznali organizatorzy.

Każdy uczestnik imprezy mógł spróbować regionalnych dań, jakie przygotowali członkowie KGW „Puciłki”. Na młodszych uczestników festynu czekały atrakcje w postaci zabawy z animatorem i malowanie twarzy.
Sokólski KRUS zaprosił do udziału w konkursach z nagrodami, na których trzeba było wykazać się wiedzą na temat bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.
Sporym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko przygotowane przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sokółce.

ZOBACZ WIĘCEJ

Lipinki zaprosiły na piknik

Dziewięć osób przyjęło jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson podczas pikniku, który odbył się w czwartek 16 września w Lipinie. Imprezę połączoną z akcją „#Szczepimy się” zorganizowało miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich Lipinki. Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Lipinki zaprosiły na piknik

– Nasze Koło Gospodyń Wiejskich liczy 31 osób. Działamy od 2019 roku. Na swoim koncie mamy kilka imprez. Zaangażowaliśmy się chociażby w przygotowanie Święta Ziemniaka, Dnia Rodziny, czy tradycyjnej wigilii. Teraz postanowiłyśmy przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji „#Szczepimy się”, stąd pomysł na zorganizowanie tego pikniku – powiedziała Sołtys Sołectwa Lipina Lucyna Garbaczewska.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla uczestników imprezy stół wypełniony domowymi smakołykami. Każdy mógł spróbować swojskich wędlin, chlebów, serów, bigosu, kiszki, babki ziemniaczanej, pierogów i różnego rodzaju ciast.

Dzieci mogły wziąć udział w przewidzianych dla nich konkursach. Było też malowanie twarzy, fotobudka oraz upominki dla zaszczepionych. O oprawę muzyczną imprezy zadbał DJ MURAS.

ZOBACZ WIĘCEJ

Na pikniku w Nowej Rozedrance

Na pikniku w Nowej Rozedrance

W niedzielę 5 września 2021 roku w Nowa Rozedrance koło Sokółki odbył się piknik rodzinny. Podczas imprezy można było zaszczepić się jednodawkową szczepionką Jonson & Jonson. Piknik zorganizowano pod Patronatem Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Organizatorem imprezy połączonej z akcją „#Szczepimy się” było Sołectwo Nowa Rozedranka na czele z Sołtysem Magdaleną Sadanowicz oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich „Wrzos”. Panie z Koła Gospodyń zadbały również o przygotowanie poczęstunku dla uczestników pikniku. Organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji m.in. zawody sportowe, jakie poprowadził Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. Był też animator dla najmłodszych, pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz stoiska Komendy Powiatowej Policji w Sokółce oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sokółce. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół „Gold”.

Podczas akcji „#Szczepimy się” zaszczepiło się 30 osób.

ZOBACZ WIĘCEJ

Święto wsi Smolanka

20 września, w ostatnią niedzielę lata, Koło Gospodyń Wiejskich w Smolance zorganizowało imprezę plenerową pod nazwą „Święto wsi Smolanka. Dzień chleba i babki ziemniaczanej”.

Święto wsi Smolanka

Spotkanie, w którym uczestniczyli prawie wszyscy mieszkańcy wsi i zaproszeni goście było współfinansowane przez Urząd Marszałkowski województwa podlaskiego. Otrzymane środki finansowe umożliwiły zakup sprzętu i naczyń potrzebne do organizacji tego typu imprezy. Panie z KGW własnoręcznie przygotowały babkę ziemniaczaną, bigos i boćwinkę. Na stołach znalazły się także własnego wyrobu sery, różnorodne ciasta i napoje. Podczas spotkania przeprowadzono liczne konkursy dla dzieci i dorosłych, jak np. przeciąganie liny, czy konkurs wiedzy o wsi Smolanka.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie w sprawie Kół Gospodyń Wiejskich

Poseł Mieczysław Kazimierz Baszko był inicjatorem spotkania, które odbyło się w poniedziałek 17 grudnia 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Sokółce. Poświęcone ono było kwestiom związanym z zakładaniem Kół Gospodyń Wiejskich.

Spotkanie zorganizowało Biuro Obsługi Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

SpotkanieBiuro reprezentowały Maria Kordowska i Katarzyna Tomalkiewicz. To właśnie one przedstawiły zebranym zagadnienia związane z działalnością Kół Gospodyń Wiejskich. Do zainteresowania tematem zachęcała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Obecni na sali dowiedzieli się, że rejestracji nowych KGW należy dokonać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Żeby założyć taką organizację trzeba zebrać grupę liczącą min. 10 pełnoletnich mieszkańców wsi. Każde Koło może otrzymać dofinansowanie w wysokości od 3 do 5 tysięcy złotych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content