Trasy turystyczne

Coraz więcej osób wie, że posiadając rower można bardzo sympatycznie spędzić czas na łonie natury oraz odkryć malownicze zakątki kraju. Teren sokólszczyzny to jeden z najciekawszych przyrodniczo i najmniej zanieczyszczonych obszarów w województwie podlaskim. Piękny krajobraz zachęca do uprawiania aktywnych form turystyki: rowerowej, pieszej lub konnej. Zapraszamy do zapoznania się ze sprawdzonymi trasami przebiegającymi po terenie gminy Sokółka.

___

Trasa rowerowa czerwona

Trasa rowerowa obejmuje swoim zasięgiem południowo-zachodnią część gminy Sokółka. Na trasie występują liczne charakterystyczne kapliczki i krzyże przydrożne.

W Janowszczyźnie możemy odwiedzić Izbę Regionalną, w Dworzysku podziwiać dolinę rzeki Sokołda z malowniczymi łąkami obejmującymi tereny chronione sieci NATURA 2000. Poruszamy się obrzeżami Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej przy rezerwacie Kozłowy Ług, kierując się w kierunku kolonii Pogibło można zobaczyć starodrzew kompleksu leśnego. W jednej z większych wsi po trasie w Starej Rozedrance warto zobaczyć kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Przejeżdżając przez liczne wsie można podziwiać zachowane budownictwo wiejskie. Pod koniec szlaku możemy skorzystać z usług Gospodarstwa Agroturystycznego w Kuryłach. W przeważającej części trasa rowerowa przebiega drogami o nawierzchni asfaltowej.

UWAGA! Trasa nie jest oznakowana w terenie.

DO POBRANIA: Trasa czerwona [w formacie PDF]

___

Trasa rowerowa niebieska

Trasa obejmuje swoim zasięgiem zachodnią i północną część gminy Sokółka. Jest to teren o zróżnicowanym krajobrazie z licznymi pagórkami, wzniesieniami i dolinami.

Na trasie występują charakterystyczne  kapliczki i krzyże przydrożne. Na początku trasy  znajduje się gospodarstwo ekologiczne “Zielona Dolina” w Kuryłach. Przejeżdżając przez liczne wsie można podziwiać zachowane budynki wiejskie. W Miejskich Nowinach koło Kundzicz znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne (zabytek). W Starej Rozedrance – jednej z większych wsi na trasie  warto zobaczyć kościół katolicki pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Za Lebiedzinem znajduje się  teren Puszczy Knyszyńskiej i Rezerwatu Starodrzew Szyndzielski. W Żukach przejeżdżamy przez rzekę Sokołda.  Na wzgórzu w Sokolanach góruje nad wsią kościół Parafii Rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego. Pod koniec szlaku możemy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu Wzgórz Sokólskich. Końcowy etap trasy przebiega drogą polną.

UWAGA! Trasa nie jest oznakowana w terenie.

DO POBRANIA: Trasa niebieska [w formacie PDF]

___

Szlaki konne

Trasy rajdów konnych są trasami rekreacyjnymi oraz wyczynowymi w dyscyplinie długodystansowych rajdów konnych. Start i meta rajdów znajduje się na terenie Klubu Jeździeckiego BIK Gieniusze – tel. 085 711 18 65, kom. 602 151 080.

DO POBRANIA: Trasy konne [w formacie PDF]

[qr-code id="993" size="150"]

Skip to content