31. Finał WOŚP w Sokółce

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza serdecznie na 31. Finał WOŚP do Kina „SOKÓŁ”.

W niedzielę, 29 stycznia 2023 r. od godz. 10:00 w holu czekać na Państwa będzie kiermasz różności (domowe wypieki, rękodzieło itp.). Od godz. 15:00 zaplanowaliśmy licytacje gadżetów orkiestrowych oraz bonów i voucherów podarowanych przez lokalne firmy (Piekarnia Jaskółka, Edumission, Kraśne Życie – Agroturystyka Konna Kraśniany). Do wylicytowania będzie także – gratka – firanka z logo WOŚP wykonana ręcznie na szydełku przez panią Józefę przy współpracy członków UTW w Sokółce.

Na scenie zaprezentują się: Kadryl SOK Sokółka, Mażoretki Stella Sokółka oraz zespół wokalny „Złote nutki”, o godz. 17.00 wystąpi grupa „AZALiSZ”, a część koncertową zamknie o godz. 18.30 F.B.I. Blues Band.

Szczegóły na stronie SOK:

https://sokolskiosrodekkultury.pl/kino-sokol-zaprasza-na-final-wosp/

„ŻYJ ZDROWO W ZDROWYM ŚWIECIE!”
Gramy dla wszystkich – małych i dużych! Do zobaczenia!

(AT) SOK

Zaproszenie na wystawę „Monidła – dawne portrety ślubne”

Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK, w najbliższy piątek (27 stycznia, o godz. 17.00), zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Monidła – dawne portrety ślubne”.

Plakat

Dla niewtajemniczonych – MONIDŁA – to stworzone na podstawie fotografii portrety, poddane zabiegom retuszu i podkolorowania. W Polsce pojawiły się w XIX w. i jako tańsza alternatywa drogich zdjęć portretowych trafiły pod przysłowiowe strzechy. Najczęściej zamawiano je u wędrownych akwizytorów, którzy z dostarczonych przez klientów zdjęć komponowali portrety, dodatkowo je podmalowując.

Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych ponad 30 portretów, przeważnie ślubnych, ze zbiorów osób prywatnych. Obok nich zaprezentujemy także dywany dwuosnowowe, które były częścią kobiecej wyprawy ślubnej na naszych terenach.

Otwarcie uświetni krótki występ Zespołu Muzycznego Retro Band z Kuźnicy. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

(AT) SOK

Ferie z SOK-iem zapowiadają się fantastycznie!

W pierwszym tygodniu (23-26 stycznia 2023 r.) razem z dziesiątką 8-10-latków pobawimy się w tworzenie słuchowiska pt. „Kamienica i jej tajemnica”. W gościnnych progach Studia Qultura poznamy m.in. sekrety pracy z mikrofonem.

Kino „Sokół” serdecznie zaprasza na seanse: „Ogliki” (23.01), „Uwolnić Polly” (27.01), „Kosmiczna Przygoda Allana” (30.01) oraz „Młody Winnetou” (03.02). Koniecznie trzeba odwiedzić Kino, kiedy będzie się prezentował Teatr pod Orzełkiem ze spektaklami pt. „3x królewna, 3x smok” (28.01) oraz „Opowieści Starego Kredensu” (04.02) – wstęp wolny.

Dodatkowo zapraszamy na zajęcia rękodzielnicze (koralikowe ozdoby), plastyczne i taneczne. W planach mamy rozegranie Mini turnieju gier planszowych oraz zabawy dla małych detektywów.

WAŻNE: Zapisy tylko mailem na adres: poczta@sokolskiosrodekkultury.pl. W tytule maila prosimy podać: nazwę warsztatu, w treści: imię i nazwisko dziecka, wiek, datę zajęć, telefon kontaktowy opiekuna. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegóły na plakatach. Zapraszamy!

Sokólski Ośrodek Kultury

Kolędowanie na styku kultur

Wszystkie miejsca (plus dostawki) w kinie „Sokół” zapełniły się w niedzielne popołudnie podczas koncertu ph. „Kolędy i pastorałki – spotkanie na styku kultur”. Od lat celem spotkań jest kultywowanie tradycji kolędowania. I tym razem nie zabrakło najpopularniejszych kolęd, zarówno katolickich jak i prawosławnych, ale także pieśni śpiewanych podczas wspomnianego chodzenia z gwiazdą.

W atmosferę kolędowania wprowadził zebranych ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, który podzielił się własnymi wspomnieniami.

Spotkanie na styku kultur

Koncert otworzył występ chóru cerkiewnego Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Sokółce pod kierunkiem Pauliny Ławreszuk. W drugiej odsłonie do dyrygującej dołączyły niezwykle muzykalne dzieci – Lila i Gabriel, i publiczność miała przyjemność wysłuchania wspaniałego koncertu w wykonaniu rodziny Ławreszuków. Kolejny występ należał do chóru „Belle Voci” pod opieką Pauliny Oseńko, po chórze scena należała ponownie do podopiecznych Pauliny Oseńko, tym razem chóru żywiołowych sołtysek z gminy Sokółka pn. „Przylaszczki” – oba zespoły na co dzień ćwiczą pod skrzydłami Sokólskiego Ośrodka Kultury. Następnie usłyszeliśmy program pt. „Niech prowadzi nas gwiazda!” w wykonaniu solistów i zespołów SOK-u. Wśród solistów wystąpili: Barbara Maj – dyrektor SOK-u, Michał Gieniusz, Martyna Bućko, Aleksandra Tomaszycka, Amelia Milczarska i Mateusz Wołczek. Solistów wsparł chór „Złote Nutki” pod opieką Michała Gieniusza, dołączyły zespoły działające przy SOK-u.

ZOBACZ WIĘCEJ

Katarzyna Krauze-Romejko maluje z głębi serca

Kiedy pogoda nie rozpieszcza, słońca jak na lekarstwo, my postawiliśmy na terapię kolorami, ponoć stosowana była już w starożytności… A tak po prawdzie, to na kolory postawiła Katarzyna Krauze-Romejko – z zawodu lekarka, z pasji malarka – bohaterka wernisażu w Sali wystawienniczej w kamienicy Tyzenhauza.

Ze ścian zerkały na nas baśniowe anioły, fantazyjne okazy fauny i flory w nieco onirycznym ujęciu, lewitujące, wielobarwne miasteczka i fantastyczne pejzaże, miejscami przywołujące skojarzenia z twórczością G. Klimta, czy M. Chagalla.

Praca autorstwa Katarzyny Krauze-Romejko

Wystawę otworzył Adam Smólski, instruktor plastyczny w SOK-u, który stał także za jej przygotowaniem. Gości przywitała dyrektor jednostki Barbara Maj. Wśród przybyłych na wernisaż była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, II wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska oraz radna miasta Białystok Joanna Misiuk. Goście byli zachwyceni twórczością malarki i jej optymistyczną wizją świata – jakby skrojoną na te czasy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek

Sokólski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na koncert ph. „Kolędy i pastorałki – Spotkanie na styku kultur”, który odbędzie się 15 stycznia 2023 r. (w niedzielę) o godz. 15.00 w kinie „Sokół” w Sokółce.

Plakat

Nieodpłatne wejściówki dostępne będą w kasie kina od godz. 15:00, 11 stycznia 2023 r. (środa). Wystąpią:

 • chór cerkiewny Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Sokółce pod kierunkiem Pauliny Ławreszuk;
 • zespół rodzinny Ławreszuków z Sokółki;
 • „Belle Voci”, „Przylaszczki” – zespoły Sokólskiego Ośrodka Kultury pod kierunkiem Pauliny Oseńko;
 • program „Niech prowadzi nas gwiazda!” w wykonaniu zespołów Sokólskiego Ośrodka Kultury pod kierunkiem Michała Gieniusza.

Organizatorzy:

 • Sokólski Ośrodek Kultury;
 • Gmina Sokółka;
 • Parafia prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Sokółce;
 • Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu.

(AT) SOK

Zaproszenie na wernisaż malarski Katarzyny Krauze-Romejko

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza 13 stycznia 2023 r. na wernisaż malarski Katarzyny Krauze-Romejko (sala wystawiennicza w kamienicy Tyzenhauza, godz. 17.00). Prace będzie można oglądać do 14 lutego 2023 r.

Plakat

Katarzyna Krauze-Romejko z powołania i wykształcenia lekarz, z zamiłowania malarka, prywatnie żona i mama trójki dzieci. O sobie pisze: „Mam kilka pasji, z których najważniejszą jest malowanie, jest ono dla mnie formą relaksu, sposobem na wyrażenie siebie, malując przenoszę się w inny świat. A zaczęło się zupełnie przypadkowo, z nudów prawdę mówiąc. Po ukończeniu studiów wyjechałam do Włoch, aby pracować nad pracą doktorską. Zamieszkałam w akademiku, gdzie poznałam Agnieszkę, która przepięknie malowała i któregoś dnia namówiła mnie na kupno płótna i farb. Było to 25 lat temu i trwa do dziś.”

Tematem przewodnim twórczości malarki-amatorki są anioły. „Namalowałam już setki aniołów i każdy z nich jest inny, zaczynając obraz nigdy do końca nie wiem jak będzie wyglądał gdy go skończę”.

Wystawy indywidualne: „Gdzie sen spotyka się z jawą” WOAK w Białymstoku, 2-30.04.2019 r.; „Tuż obok…” OIL w Białymstoku 20.02-20.03.2020 r.

(AT) SOK

Cała sala śpiewa(ła) z nami!

Publiczność sokólskiego kina nigdy nie zawodzi, podczas koncertu sylwestrowego ph. „Nie wrócą te lata szalone…” podśpiewywała z zespołem AZALiSZ od pierwszych strofek – a na finał, już na stojąco, wyklaskała trzy bisy.

Cała sala śpiewa(ła) z nami!

W tym roku AZALiSZ postawił na złote przeboje lat 60. i 70. Dziesięć energetycznych kobietek: Katarzyna Klimowicz-Kułak, Agnieszka Garkowska, Marzanna Plichta, Aneta Czeremcha, Elżbieta Tolko, Joanna Hołownia, Marta Jarosz, Anna Tołłoczko, Joanna Pigiel i Agnieszka Sienkiewicz pod serdeczną opieką Pauliny Oseńko zabrało publiczność w podróż w czasie.

Były brokaty i cekiny, ale i stylizacje z „epoki” – dzwony i koturny, była porcja Big-Beat’u i twista.

ZOBACZ WIĘCEJ

Niech prowadzi nas gwiazda!

Orszak Trzech Króli

W piątek, 6 stycznia 2023 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Sokółki tradycyjnie przejdzie Orszak Trzech Króli, tym razem pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda!”. Hasło nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej – przewodniczki Mędrców podążających do Betlejem by przywitać Nowonarodzonego Króla.

Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w Orszaku i wspólnego kolędowania.

Program:

godz. 13:30, plac przed Kinem „Sokół” – start Orszaku
– prezentacja orszaków trzech sokólskich parafii i wspólna modlitwa
– przejście ulicami: Piłsudskiego – Ściegiennego – Mickiewicza do Kościoła pw. św. Antoniego w Sokółce
– część artystyczna ph. „Niech prowadzi nas gwiazda!” w wykonaniu pracowników i zespołów Sokólskiego Ośrodka Kultury pod kierunkiem Michała Gieniusza

godz. 15:00 – Msza święta

Zachęcamy dzieci, aby przebrały się w stroje aniołków lub pastuszków. Zapewniamy orszakowe korony i śpiewniki.

Udział biorą:

 • Parafia pw. św Antoniego
 • Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
 • Parafia pw. Wniebowzięcia NMP
 • sokólskie drużyny harcerskie: 1 SDH „ATMAN” i 32 SDH „Rudy”
 • Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Sokółka (KGW w Kamionce Starej „Kamioneczki”, KGW w Zaśpiczach, KGW w Hałem „Celebrytki”, KGW w Kantorówce, KGW w Nowej Rozedrance „Wrzos”, KGW w Lipinie „Lipinki”, KGW w Puciłkach, KGW w Kraśnianach, KGW w Szyszkach „Grube Szychy”, KGW w Wierzchłowcach „Wierzchłowianki”)
 • schola parafii Wniebowzięcia NMP pod kierunkiem Krzysztofa Zalewskiego
 • soliści oraz zespoły SOK: „Złote Nutki” pod kierunkiem Michała Gieniusza oraz „AZALiSZ” „Belle Voci”, „Przylaszczki” pod kierunkiem Pauliny Oseńko.

Organizatorzy: Sokólski Ośrodek Kultury i Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska

(AT) SOK

SOK strzelać nie zamierza

Zamiast witać rok z łomotem, sztamę trzymaj z psem i kotem!

Mija rok odkąd czarny labrador wabiący się Laba – najlepszy przyjaciel, niemal terapeuta dwójki rodzeństwa z okolicy Janowa uciekł w panice z posesji na dźwięk fajerwerków. Rodzeństwo było zrozpaczone, rodzina szukała go wszędzie – bezskutecznie. Takich historii jest mnóstwo…

Nie strzelam w Sylwestra

Okres około sylwestrowy to niezwykle trudny czas dla zwierząt, zarówno tych domowych, jak i dziko żyjących. Huk petard i fajerwerków nie tylko wywołuje u nich ogromny stres, bywa także niestety śmiertelnym zagrożeniem. Potwierdza to, szczególnie na początku stycznia, widok martwych ptaków, które zginęły roztrzaskując się o różne obiekty.

Sokólski Ośrodek Kultury kolejny rok w trosce o braci mniejszych, strzelać nie zamierza. Zachęcamy również Państwa do podjęcia podobnych decyzji.

#NieStrzelamywSylwestra

(AT) SOK

Nie(ch) wrócą te lata szalone!

Plakat

Plany na Sylwestra? Mamy świetną propozycję na rozgrzewkę przed zabawą sylwestrową! Zapraszamy na wieczór ze złotymi przebojami lat 60. 70. i 80. ph. „Nie
wrócą te lata szalone…” w wykonaniu zespołu AZALISZ pod kierunkiem Pauliny Oseńko.

AZALISZ: „Nie wrócą te lata szalone… – tak kiedyś śpiewała Irena Jarocka przenosząc nas w świat bajek, marzeń snów. Chcielibyśmy zabrać państwa w tamten czas, w tamte uczucia i klimat”. Będzie o miłości, tej niespełnionej także, podróżowaniu za jeden uśmiech – bo autostopem i oczywiście nie zabraknie rytmów tanecznych. Zespół sięgnie po repertuar m.in. Anny Jantar, Alibabek, Karin Stanek, Katarzyny Sobczyk, Czerwonych Gitar czy Maryla Rodowicz.

Miejsce: Kino „Sokół”. Start: godz. 18.00. Wstęp wolny. Zapraszamy!

AT, SOK

Kolęda i pastorałka od Sokólskiego Ośrodka Kultury

Sokólski Ośrodek Kultury w Sokółce jest dla nas przez cały rok a w tym szczególnym czasie życzy wszystkim wiary, nadziei i miłości, a także by moc TEJ NOCY wypełniła Wszystkich w te święta i została na cały Nowy Rok 2023!

Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania od serca nagranej i zaśpiewanej kolędy oraz pastorałki. Usiądźcie z nami do Wigilii i zaśpiewajcie „Cichą noc”. Niech dzieją się CUDA!

Załoga Sokólskiego Ośrodka Kultury

Realizacja nagrania Studio Qultura – Michał Gieniusz
Montaż i realizacja video – Wojciech Panow

Zakończenie projektu „Zakorzenieni”

„To, co nasze jest nam bliższe a też jest historią”

Autorem powyższych słów jest Mariusz Bieciuk – ambasador archiwistyki społecznej w województwie podlaskim, jeden z prowadzących warsztaty dotyczące porządkowania rodzinnego archiwum. Te słowa celnie oddają głęboki sens kończącego się projektu „Zakorzenieni” realizowanego przez nieformalną grupę Miłośników Ziemi Sokólskiej oraz Sokólski Ośrodek Kultury.

Archiwa społeczne nie funkcjonują bez społeczności, a każda z nich ma swoje mikro historie, o które warto dbać – z nich składa się „wielka” historia.

Działanie trwało od września 2022 roku. Naszym zamierzeniem była pomoc w zabezpieczeniu pamiątek rodzinnych mieszkańców miasta i gminy Sokółka oraz podniesienie świadomości, jak ważne jest dbanie o wiedzę o swoich przodkach. Pierwszym etapem projektu było spotkanie zorganizowane przy wsparciu Centrum Archiwistyki Społecznej dotyczące porządkowania archiwum rodzinnego, w którym uczestniczyli archiwiści społeczni z całego województwa. Było ono okazją do zdobycia praktycznych umiejętności porządkowania zbiorów, porozmawiania o potrzebach tychże archiwistów, a także wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy pomiędzy osobami zaangażowanymi w zachowanie historii społecznej Podlasia.

Dziękujemy uczestnikom spotkania za zgodę na wykonanie nagrania promującego wydarzenie.

Realizacja: @Studio Qultura, dźwięk: M. Gieniusz, montaż: W. Panow

Projekt „Zakorzenieni” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.

(AT)

Spotkanie z pisarzem Wojciechem Koronkiewiczem

Pierwszy zmasowany atak zimy nie zraził prawdziwych czytelników, którzy licznie dali się zaprosić na spotkanie z pisarzem Wojciechem Koronkiewiczem do Sokólskiego Ośrodku Kultury.

11 grudnia 2022 r. mieliśmy przyjemność gościć białostockiego dziennikarza, reportera a jednocześnie filmowca i aktywistę, amatora rowerowych wędrówek po Podlasiu.

Spotkanie odbyło się wokół ostatniej książki autora (wyd. 2022 r.) pt. „Nie zbiera się jabłek z tego sadu. Podróż do grobów, duchów i ukrytych skarbów Podlasia”. W imieniu dyrektor SOK-u Barbary Maj otworzyła je Agnieszka Kozakiewicz. W rolę moderatorki wcieliła się Aneta Tumiel.

Koronkiewicz to wnikliwy obserwator, kolekcjoner spotkań i zbieracz opowieści, tych odległych w czasie, ale i tych bardzo współczesnych. Ma dystans do siebie i świata, z pogodą odbiera rzeczywistość, ale wrażliwość reporterska i odwaga mierzenia się z czasem trudną historią i teraźniejszością każe mu stawiać pytania: dlaczego?

„Diabłów to nie lubię. I zjaw rozmaitych. Szkoda, że wody święconej ze sobą nie zabrałem. Ale mam przecież w telefonie tapetę z Matką Boską!” – „Nie zbiera się jabłek…”

Tekst: AT, fot. Wojtek Panow

Relacja ze spotkania z Małgorzatą Dajnowicz

70 lat temu pewien uparty historyk postanowił walczyć o Pałac Branickich… Władysław Paszkowski, pierwszy Wojewódzki Konserwator Ochrony Zabytków zapobiegł pomysłowi zrównania z ziemią podlaskiej perły baroku.

Nie tylko Pałacu, ale olbrzymiej liczby sakralnych i świeckich pomników naszej przeszłości, rozsianych po podlaskiej ziemi, które po II wojnie światowej uległy zniszczeniom. Dzięki dokumentacyjnej fotografii konserwatorskiej autorstwa Paszkowskiego (ok. 4 tys. zdjęć), wykorzystanej przy rekonstrukcji, udało się przywrócić pierwotny charakter wielu ogromnie ważnym obiektom, m.in., zabudowaniom klasztornym w Różanymstoku, kościołom w Siderce, czy w Sokolanach.

Zdjęcie grupowe

7 grudnia 2022 r. Sokólski Ośrodek Kultury zaprosił na spotkanie autorskie z prof. dr hab. Małgorzatą Dajnowicz – Podlaską Wojewódzką Konserwator Zabytków, która wraz z dr. hab. Adamem Miodowskim opracowała „Biografię zawodową Władysława Paszkowskiego białostockiego konserwatora zabytków w fotografiach zapisaną (1945-1972)”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie z Wojciechem Koronkiewiczem

Zaproszenie

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza 11 grudnia 2022 r. (niedziela), o godz. 16.00 na spotkanie z Wojciechem Koronkiewiczem, autorem reportażu pt. „Nie zbiera się jabłek z tego sadu. Podróż do grobów, duchów i ukrytych skarbów Podlasia”.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki i otrzymania wpisu odautorskiego.

Reportaż „Nie zbiera się jabłek z tego sadu…” (wyd. 2022 r.) jest trzecią z kolei pozycją pisarza. Jak zdradza już sam tytuł, autor mierzy się w niej z ciemniejszą stroną historii Podlasia, jest o skarbach z charakterystycznym dla Koronkiewicza humorem i lekkością…, ale jest i o grobach, które niczym bolesne stemple znaczą podlaskie ziemie, przypominając o trudnej przeszłości.

Wojciech Koronkiewicz, rocznik ’69 białostoczanin, pisarz, dziennikarz, felietonista, poeta, filmowiec, ekolog, aktywista, cyklista. Spod jego pióra w 2020 r wyszła książka pt. „Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia”, a w 2021 r. – „Podlasie zdrowo zakręcone. Podróż po krainie niezwykłych ludzi i zapomnianych smaków”.

(AT) SOK

Skip to content