Zaproszenie na monodram dla uczniów klas VII i VIII

Burmistrz Ewa Kulikowska oraz Sokólski Ośrodek Kultury zapraszają uczniów kl. VII i VIII szkół podstawowych z Gminy Sokółka, wraz z Nauczycielami i Dyrekcją, na monodram autorstwa sokółczanina Adama Andryszczyka pt. „Normalka” w wykonaniu bydgoskiego aktora Jana Mierzyńskiego.

Plakat

Spektakl zostanie zaprezentowany nieodpłatnie 12 czerwca /poniedziałek/ o godzinie 9.00 w Kinie „Sokół” w ramach realizowanego przez Gminę Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

„Normalka” opowiada historię alkoholika Bołtrysia, którego podczas pijackich wizji nawiedza jego zmarły kolega Andryś. Główny bohater prowadząc rozmowę ze swoim przyjacielem, opowiada gorzką historię swojego życia, które jest podyktowane alkoholem, strachem przed trzeźwością i normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Mimo totalnego rozkładu psychicznego i fizycznego próbuje usprawiedliwić samego siebie i swoje zachowania. (źródło: www.terazteatr.pl)

Monodram głęboko inspirowany jest życiem to, „historie prawdziwe, bo dotknięte. Ktoś może się pośmieje, ktoś zapłacze – a inny ktoś weźmie do serca i zacznie zmieniać swoje życie”. (www.adam.andryszczyk.pl)

(AT) SOK

Kolorowy Dzień Dziecka z BALONOWYM SHOW

W niedzielę 4 czerwca 2023 r. świętowaliśmy Dzień Dziecka. O godz. 15.50 na placu przy Kamienicy Tyzenhauza nie było jeszcze żywego ducha…, ale a o 15.59 – wypełnił go po brzegi wesoły, kolorowy i spragniony dobrej zabawy tłumek, który przywitała dyrektorka Sokólskiego Ośrodka Kultury Barbara Maj.

Balonowe Show w Sokółce

To było prawdziwe BALONOWE SHOW – brawurowo, energetycznie i z humorem poprowadzone przez Patrycję Lipińską.

Dziękujemy za wspólną wspaniałą zabawę!

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie dla dzieci na widowisko muzyczno-artystyczne

DZIEŃ DZIECKA świętujemy także w niedzielę 4 czerwca – BALONOWE SHOW!

Plakat

Serdecznie zapraszamy naszych Milusińskich na plac przy Kamienicy Tyzenhauza (siedziba SOK, ul. Piłsudskiego 1) na BALONOWE SHOW – czyli widowisko muzyczno-artystyczne, które poprowadzi Patrycja Lipińska*, uczestniczka programu „Mam Talent”.

Początek godz. 16.00

Co czeka na uczestników? Muzyka, balony, animacje i dobra zabawa – będzie kolorowo!

Organizatorzy: Burmistrz Ewa Kulikowska i Sokólski Ośrodek Kultury

*Patrycja Lipińska – autorka programu „Balonowy Świat” i balonowych tutoriali na YT, miłośniczka bajek Disney’a, z których czerpie inspiracje do animacji dla dzieci.

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury

Wystawa podsumowująca sezon zajęć artystycznych w SOK-u

W ciepłe, piątkowe popołudnie sala wystawiennicza Kamienicy Tyzenhauza wypełniła się sympatycznym gwarem, za którym stali uczestnicy zajęć plastycznych Sokólskiego Ośrodka Kultury. Data była nieprzypadkowa 26 maja, Dzień Matki – by młodsi adepci naszych działań artystycznych mogli także zaprosić swoje mamy.

Zdjęcie grupowe

Dyrektor SOK-u Barbara Maj dziękowała uczestnikom za wspólny i bardzo owocny, co potwierdza wystawa, rok. Z kolei kierownik działu artystycznego Agnieszka Kozakiewicz z entuzjazmem odniosła się do faktu, że oferta zajęć dla osób dorosłych spotkała się po raz kolejny z dużym zainteresowaniem.

Na wystawie prezentowane są prace malarskie, rysunkowe, graficzne, ceramiczne i rzeźbiarskie, które powstawały w trakcie zajęć trwających od września zeszłego roku do maja pod okiem naszych instruktorów.

Ceramikę w grupach dzieci, młodzieży i dorosłych prowadziła Maja Ewa Musialik. Instruktor Adam Smólski odpowiadał za zajęcia graficzne, zaś Zdzisław Muszler wspierał rozwój warsztatu malarsko-rysunkowego zarówno dzieci jak i dorosłych.

Wystawa będzie dostępna do 23 czerwca 2023 r.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dzień Działacza Kultury SOK / AD 2023

Oto my – brygada Sokólskiego Ośrodka Kultury: Basia, Agnieszka K., Edyta W., Marzanna, Sylwia, Agnieszka D., Magda, Lila, Dorota, Maja, Aneta, Ania, Jola T., Edyta O., Agnieszka K., Danusia, Jola M., Krynia, Michał, Adam, Cezary, Tadeusz N., Tadeusz S., Robert, Zdzisław, Jarek i Wojtek – mamy super MOCE, bo „robimy” w kulturze!

A co „robi” nam KULTURA? Otwiera, poszerza horyzonty, kształtuje, buduje, odsłania, uzdrawia, zasila, łączy, bawi, daje moc, uskrzydla, nadaje ton, ubogaca, kręci, wyzwala emocje, rozwija, napędza, zmienia… bez niej jakże płaski
wiedlibyśmy wszyscy żywot.

Życzymy sobie i Wam, by kultura była po prostu DOSTĘPNA, by nie była zbyt wysoka lub zbyt niska, żeby poruszała i dawała nam moment koniecznej pauzy w pędzącym świecie, żeby zachwycała, zadziwiała, czasem także irytowała, żeby stawiała pytania i pomagała szukać odpowiedzi…

Na okoliczność Dnia Działacza Kultury prezentujemy cykl kolaży z nami-działaczami w roli głównej, stworzonych z mocno przymrużonym okiem, życzymy pozytywnego odbioru!

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury

Sokólska Noc Muzeum „Po swojemu”

Tegorocznej Nocy Muzeum przyświecało hasło „Po swojemu”. Przez trzy dni (18-20 maja 2023 r.) spotykaliśmy się w przestrzeni Muzeum Ziemi Sokólskiej by rozważać specyfikę historyczno-społeczno-kulturalną Sokólszczyzny.

Sokólska Noc Muzeum „Po swojemu”

W czwartek, 18 maja wraz z właścicielami kolekcji obrazów Witalisa Sarosieka: Heleną i Leonardem Drożdżewiczami i Elżbietą i Januszem Andrukiewiczami otworzyliśmy nową wystawę czasową w Muzeum. Gości przywitała dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury Barbara Maj, zaś organizacyjnie czuwała nad wszystkim Edyta Wiśniewska (koordynatorka trzydniowych wydarzeń).

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę prac plastycznych

Plakat

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza w piątek 26 maja 2023, o godz. 17.00 do sali wystawienniczej Kamienicy Tyzenhauza na wystawę prac plastycznych powstałych w SOK podsumowujących sezon 2022/2023.

Na wernisaż składają się prace wykonane przez adeptów sztuki z zakresu plastyki, ceramiki, grafiki i rzeźby, którzy pracowali pod czujnym okiem instruktorów ośrodka kultury:

  • Mai Ewy Musialik – prowadzącej zajęcia ceramiczne w grupach dla dzieci, młodzież i dorosłych oraz zajęcia plastyczne w grupach dla dzieci.
  • Adama Smólskiego – instruktora zajęć graficznych w grupach dla dzieci i dorosłych oraz zajęć plastycznych dla dzieci, a także Zdzisława Muszlera opiekuna młodzieżowej i dorosłej grupy plastycznej.

(SN) Sokólski Ośrodek Kultury

Walce i rock&roll’e zachwyciły obserwatorów

Turniej Tańca o Puchar Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej odbył się w sobotę 20 maja 2023 roku w SP nr 2 w Sokółce. Organizacji wydarzenia podjął się Sokólski Ośrodek Kultury, który od lat współpracuje ze Studiem Tańca Kadryl z Białegostoku.

Turniej Tańca o Puchar w Sokółce

W sokólskim turnieju zatańczyły dzieci z niemal całego województwa podlaskiego. Oprócz Sokółki reprezentowanej przez tancerzy przyjechali tancerze z Łap, Grajewa, Chroszczy i Białegostoku. Zawodnicy rywalizowali w kategoriach tj. soliści, pary, zespoły (taniec towarzyski, freestyle). Zmagania oceniane były przez sędziów , którzy na co dzień są zawodowymi tancerzami.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na Rap Koncert & Silent Disco HURMA vol. 1

Sokólski Ośrodek Kultury i nowo powstały Rap Kolektyw HURMA zapraszają 2 czerwca 2023 r. na pierwszą odsłonę muzycznego wydarzenia, którego celem jest prezentacja lokalnej sceny rap i kultury alternatywnej.

Plakat

HURMA – to kolektyw wielu osobowości – producentów, raperów, wokalistów, graficiarzy, twórców wizualnych oraz osób, którym nie jest obca kultura hiphopowa i alternatywna. Wynikiem połączenia sił jest wydarzenie ph. HURMA vol. 1, na które złoży się Rap Koncert i Silent Disco. Kolektyw HURMA działa w otwartych na różnorodne brzmienia przestrzeniach Studia Qultura SOK.

Na scenie wystąpią miłośnicy oldscholowego rapu, którzy zaprezentują klasyczne rymy do elektronicznych bitów producenta MUTANAUM oraz samplowanych bitów producenta ZŁODZIEJA WOKALI.

2 czerwca 2023 r. /parking przy Kamienicy Tyzenhauza SOK, ul. Piłsudskiego 1, w sąsiedztwie „Bistro u Matczaka”/

18:30 – RAP KONCERT
19:30 – Wypożyczanie słuchawek*
20:00 – 23:00 – SILENT DISCO

ZOBACZ WIĘCEJ

Noc Muzeum w Sokółce „PO SWOJEMU”

‌W tym roku w ramach Nocy Muzeum, w zgodzie z przyświecającym nam hasłem, wszystko robimy „PO SWOJEMU”. I tak: termin wybraliśmy po swojemu – tydzień po obchodach ogólnopolskich, ale nie tylko, nasza muzealna noc – „rozciąga się” aż na 3 dni – warto wtedy odwiedzić Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Plakat

Rozpoczynamy w czwartek (18 maja), o godz. 17.00 wernisażem wystawy malarstwa Witalisa Sarosieka (1945-2012) – artysty, określanego czasem sokólskim Brueghelem, który malował Sokółkę, a jakże, po swojemu. Na wystawie zobaczymy prace wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów – państwa Drożdżewiczów i Andrukiewiczów.

19 maja (piątek), o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Urszulą Szubzdą (dziennikarką tygodnika „Niwa” i Białoruskiego Radia „Racja”) wokół zbioru jej reportaży, napisanych po swojemu – „pa-prostu”, traktujących o Sokólszczyźnie pt. „Baćkaŭščyna koleru ziamli” / „Ojczyzna koloru ziemi”.

Trzydniowe świętowanie „swojskości”, rozumianej szeroko także jako bycie „stąd”, zamykamy w sobotę (20 maja), o godz. 17.00 wykładem i prezentacją dr. Grzegorza Ryżewskiego (historyka, regionalisty, głównego specjalisty NID) na temat specyfiki tradycyjnego drewnianego budownictwa w kontekście lokalnego krajobrazu kulturowego.

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury

Zaproszenie na warsztaty zielarsko – kulinarne

Sokólski Ośrodek Kultury, Muzeum Ziemi Sokólskiej oraz Zielska Kolonia zapraszają na warsztaty zielarsko-kulinarne z Agnieszką Prymaką, tym razem „PODAGRYCZNIK W ROLI GŁÓWNEJ”.

Plakat

„Podagrycznik to ziółko, które większość ludzi kojarzy jako uciążliwy chwast, a on ma ogromną moc leczniczą i nie przypadkowo pojawia się jako jedna z pierwszych roślin zaraz po zimie. Przybliżę jego właściwości zdrowotne i lecznicze. Mam nadzieję, że przekonam dlaczego warto go wprowadzić do swojej diety i kuchni. Opowiem o tym, na co zwrócić uwagę żeby prawidłowo go rozpoznać. Poszalejemy kulinarnie, bo zrobimy zielone pesto z tego dzikiego warzywka. Zrobimy też sól podagrycznikową, każdy zabierze ze sobą torebkę takiej soli*. Posmakujemy naparu z tej roślinki i nastawimy ocet, który działa świetnie oczyszczająco, zwłaszcza na stawy.” – komentuje Agnieszka Prymaka.

Data: 12 maja (piątek) 2023 r. / godzina: 17:00. Miejsce warsztatów: Muzeum Ziemi Sokólskiej, ul. Piłsudskiego 2

Zapisy: tel. 690 333 590, poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

Cena: 50 zł/os. Czas trwania: ok. 2 godzin

*Każdy uczestnik zabierze ze sobą torebkę soli ziołowej oraz litrowy słoik z nastawionym octem.

O prowadzącej: Agnieszka Prymaka – zielarka, dyplomowana zielarka-fitoterapeutka, pasjonatka ziół i życia w zgodzie z naturą, autorka marki „Zielska Kolonia”.

Zielska Kolonia | Szudziałowo | Facebook

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury

Święto tańca w Sokółce!

Plakat

Sokólski Ośrodek Kultury, Studio tańca „Kadryl – Justyna&Gracjan” oraz Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zapraszają w sobotę, 20 maja 2023 r. na Turniej tańca o puchar Burmistrza Sokółki, który odbędzie się w hali Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2.

O trofea walczyć będą dzieci z województwa podlaskiego. Młodych zawodników oceniać będzie komisja składająca się z zawodowych tancerzy. Jakie zespoły, pary i solistki wytańczą puchary i medale – możemy się przekonać sami, kibicując zawodnikom na widowni. Wstęp wolny. Przyjazd zapowiedziały grupy tancerzy z Grajewa, Augustowa, Zambrowa, Białegostoku i Łap. Początek godzina 9.00. Emocje gwarantowane!

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury

O Esterce z ul. Górnej, co gwiazdą kina francuskiego została

Za nami pokaz premierowy filmu dokumentalnego pt. „Estherka” – to było niezwykłe i wielowątkowe spotkanie. Do jego smutniejszego kontekstu, jakim była 80. rocznica powstania w getcie warszawskim, we wstępie nawiązał prowadzący Dariusz Szada-Borzyszkowski – reżyser, dokumentalista, animator kultury.

Gości przywitała Agnieszka Kozakiewicz, kierownik działu artystycznego Sokólskiego Ośrodka Kultury, zaś za przygotowaniem całości stała Edyta Wiśniewska z Muzeum Ziemi Sokólskiej. Co jest wyjątkowego w opowieści o Esther Gorintin (z domu Gubińskiej)?

Gości przywitała Agnieszka Kozakiewicz

Na pewno to, że urodziła się (1913 r.) i dorastała w Sokółce, przy ulicy Górnej (niedawny sklep spożywczy). Edukację kontynuowała we Francji, z nią też związała resztę swojego życia. Wojnę przeżyła, niestety wszyscy jej bliscy z Sokółki zginęli w obozach zagłady. Po 85. urodzinach, trochę przypadkiem, weszła na ścieżkę kariery filmowej, którą kroczyła całkiem pewnie, i nie bez radości, przez kolejne 10 lat życia, występując w 10 filmach.

ZOBACZ WIĘCEJ

Trzy kolory i trzy wymiary

Zdjęcie grupowe

Przełom marca i kwietnia to czas kiedy uczelnie wyższe prezentują swoje oferty edukacyjne przyszłym maturzystom. 19 kwietnia 2023 r. kadra i studenci Politechniki Białostockiej zawitali w Sokółce w związku z promocją swoich kierunków.

W foyer Kina „Sokół” prezentowały się akademickie koła naukowe. Po części merytorycznej przyszedł czas na część artystyczną. W Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK uroczystym wernisażem otwarta została wystawa malarska studentów Politechniki Białostockiej pt. „Trzy kolory”. Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury, Barbara Maj przywitała przedstawicielki uczelni: dr. inż. Katarzynę Kalinowską-Wichrowską, prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy PB i Elżbietę Orzechowską-Klimowicz – prowadzącą przedmiot rysunku i malarstwa, także studentów Politechniki (autorów prac) oraz młodzież z sokólskich szkół.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spektakl skłaniający do refleksji

16 kwietnia 2023 r. Sokólski Ośrodek Kultury, na deskach Kina „Sokół”, po raz kolejny gościł białostocki Teatr BaWiMo, tym razem z repertuarem niełatwym, skłaniającym do refleksji – jednoaktówką pt. „Miłość jeden kłębek nerwów, żaden taniec pod Rybią Skałą” islandzkiej autorki Elísabet K. Jökulsdóttir w przekładzie Jacka Godka.

„Miłość jeden kłębek nerwów...”

Reżyserii podjął się Dariusz Szada-Borzyszkowski, który w spektaklu pojawia się w kilku bardzo ważnych momentach, spajając go niczym klamra. „Miłość jeden kłębek nerwów…” to studium trudnej relacji głównej bohaterki z partnerem i procesu wewnętrznego dojrzewania do wyjścia z tego patologicznego układu. 5 kobiet – niczym alter ego jednej ofiary przemocy poetyckimi wersami opowiada nam o kolejnych etapach zapadania się w bezmiar toksycznego związku.

ZOBACZ WIĘCEJ

Nasze pisanki, kwiaty i palmy z nagrodami i wyróżnieniami!

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową (2 kwietnia) odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Przeglądu pn. Zdobnictwo Obrzędowe Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych (XXVII edycja), za którego organizacją stał Moniecki Ośrodek Kultury ze wsparciem Podlaskiego Instytutu Kultury i monieckiego Urzędu Miejskiego.

Sokólski Ośrodek Kultury, jak co roku, był silnie reprezentowany.

Na konkurs nadesłano 167 prac ok. 150 autorów – były to pisanki, pająki, palmy, kwiaty i wycinanki. Jury zgodnie stwierdziło, że poziom artystyczny był bardzo wysoki. Czytamy na kulturamonki.pl/blog/zdobnictwo-2023/.

Sokólski Ośrodek Kultury, jak co roku, był silnie reprezentowany. Wśród laureatów tworzących przy SOK-u nagrody za pisanki odebrali (kategoria: Dorośli): Krystyna Kostera, Ewa Petelczyc i Adam Smólski, zaś wyróżnienia – Halina Todryk i Edyta Oszer. Ewa Petelczyc nagrodzona została również w dwóch kolejnych kategoriach: Kwiaty i Palmy. W kategorii: Młodzież – nagroda za pisanki trafiła do Joanny Sylwii Bubieniec. Jurorzy docenili także pisanki przygotowane przez dzieci. Na liście nagrodzonych znalazły się Zuzanna Gabriela Bubieniec, Maja Kozaczyńska, Dominika Oszer i Gabriela Głusiecka, zaś wyróżniono pisanki przygotowane przez Adę Kozaczyńską, Darię Tomaszycką i Julię Głusiecką.

(AT) fot. Wojciech Panow
Sokólski Ośrodek Kultury

Spotkanie Archiwistów Społecznych w Suwałkach

Co robili pracownicy Sokólskiego Ośrodka Kultury i Muzeum Ziemi Sokólskiej w pierwszy, bardzo chłodny, poniedziałek kwietnia – pojechali do Suwałk sprawdzić, czy tam naprawdę jest jeszcze zimniej – i było… ale przede wszystkim zbierali i uzupełniali informacje o przechowywaniu i konserwacji zdjęć archiwalnych podczas spotkania szkoleniowego Podlaskich Archiwistów Społecznych.

Archiwiści w Suwałkach

Zorganizowała je Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach wespół z Centrum Archiwistyki Społecznej. O działaniach CAS opowiadała Adrianna Kapała – koordynatorka szkoleń i edukacji w instytucji oraz Mariusz Bieciuk, na co dzień związany z Białostockim Ośrodkiem Kultury.

W trakcie warsztatów, mogliśmy się zapoznać z dobrymi praktykami gospodarza spotkania (Biblioteki) dotyczącymi gromadzonych materiałów. Oprócz tego czekały nas zajęcia praktyczne i porady eksperta – Ewy Siemieniako, konserwatorki w Archiwum Państwowym w Białymstoku.

Na koniec odwiedziliśmy także miejscowe Muzeum im. Marii Konopnickiej, które po gruntownym remoncie i prawdziwej metamorfozie zachwyciło nowoczesnym i oryginalnym podejściem do tematu ekspozycji muzealnej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Teatr BaWiMo zagra spektakl o trudnej miłości

Sokólski Ośrodek Kultury, Teatr BaWiMo oraz Kino „Sokół” zapraszają 16 kwietnia 2023 r.(niedziela, godz. 16.00) do Kina „Sokół” na jednoaktówkę pt. „Miłość jeden kłębek nerwów, żaden taniec pod Rybią Skałą” islandzkiej autorki Elísabet Kristín Jökulsdóttir w przekładzie Jacka Godka.

Plakat

„Miłość – jeden kłębek nerwów…” to poetycka opowieść o trudnym, wręcz toksycznym związku, ale w sposób niepozbawiony humoru. Historia ta utkana jest z oddzielnych doświadczeń kobiet, które się nie znają i nigdy się nie spotkały. Łączy je bezwarunkowa miłość do mężczyzny, który silne uczucie odwzajemnia… pięściami i morzem łez z poczucia winy. Spektakl zabierze widzów na przejażdżkę rollercoasterem kobiecej natury.

Reżyseria: Dariusz Szada-Borzyszkowski
Opracowanie muzyczne: Sławomir Pyrko
OBSADA: Wioletta Karczewska Barbara Niewińska, Anna Krywko, Marta Pawełko, Patrycja Locman, Dariusz Szada-Borzyszkowski

Bilety dostępne od wtorku 11.04 w kasie kina w cenie 10 zł.

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury
Fot. i informacja na podst. materiałów prasowych Teatru BaWiMo

Skip to content