Szereg eksperymentów z dziedziny optyki, fizyki i fotografii

“Światło” – słowo to wymienione było przez wszystkie przypadki w ramach prowadzonego przez Sokólski Ośrodek Kultury projektu “Zapanować nad światłem. Piotr Lebiedziński 1860-1934”.

Warsztaty

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. m. Kopernika w Sokółce, biorąca udział w prowadzonych przez Stowarzyszenie Tryby Historii warsztatach, przeprowadziła szereg eksperymentów z dziedziny optyki, fizyki i fotografii. Wszystko po to aby dowiedzieć się jak światło wykorzystywane zostało przez wieki w fotografii oraz jaki wpływ w jej rozwój miał sokółczanin Piotr Lebiedziński. Jedną z atrakcji spotkania była wspólna budowa camery obscury oraz wywoływanie zrobionych zdjęć.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wystawa poplenerowa “Szlakiem Tyzenhauza”

W niedzielę 12 września 2021 w sali wystawienniczej Sokólskiego Ośrodka Kultury miał miejsce wernisaż wystawy poplenerowej “Szlakiem Tyzenhauza”, gdzie zaprezentowano 40 prac malarskich powstałych w trakcie sierpniowego pleneru.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w sali wystawienniczej na parterze Kamienicy Tyzenhauza w Sokólskim Ośrodku Kultury w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez Sokólski Ośrodek Kultury relacji.

Sokólski Ośrodek Kultury

Warsztaty tkackie dla dorosłych od 23 września

Plakat

Jeżeli pasjonujesz się rękodziełem, szukasz relaksującego zajęcia, chcesz rozwijać się manualnie, pragniesz tworzyć i do tego fascynujesz się tkactwem, ale nie wiesz od czego zacząć – zapraszamy do nowej pracowni rękodzielniczej Sokólskiego Ośrodka Kultury w kamienicy na ul. Piłsudskiego 1.

Zaczniemy od tematu od gobelinu, ale uczestnicy będą mieli też okazję zaproponowania tematów zajęć. Pierwsze spotkanie organizacyjne 23 września (czwartek), wyjątkowo o 17:00 w kamienicy w sali nr 113. Zajęcia będą cyklicznie. Spotykać się będziemy co czwartek.

Zajęcia są bezpłatne. Obowiązuje limit miejsc. Prowadzenie: Edyta Wiśniewska (należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, specjalność: tkactwo krajek). Zapisać na kurs można się na pierwszych zajęciach bądź zrobić to telefonicznie 85 711 24 86 lub mailowo poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

SOK

Wystawa poświęcona jubileuszowi powstania linii kolejowej

Od 14 września do 30 września przed budynkiem Sokólskiego Ośrodka Kultury na ul. Grodzieńskiej 1 można oglądać wystawę poświęconą jubileuszowi powstania linii kolejowej łączącej niegdyś Petersburg z Warszawą.

Wystawa plenerowa jest jednym z elementów obchodów 160-lecia ukończenia budowy wspomnianej linii oraz 170-lecia podjęcia decyzji o jej budowie. W uroczystym otwarciu wystawy dnia 14 września 2021 r. wzięli udział twórcy ekspozycji z muzeum kolejnictwa Stacja Muzeum. O historii linii opowiadał kurator ekspozycji pan Michał Fludziński. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty dla młodzieży, które poprowadził historyk, kolekcjoner militariów pan Tomek Tomaszycki. Muzeum Ziemi Sokólskiej przypomniało przy okazji wydarzenia także wystawę zdjęć archiwalnych poświęconych m.in. infrastrukturze kolejowej Sokólszczyzny pt. “Dawna Sokólszczyzna w fotografii Lucjusza Niedźwieckiego” (ze zbiorów Macieja Powały-Niedźwieckiego).

Wernisaż wystawy odbył się pod patronatem Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej, władze miasta reprezentował Zastępca Burmistrz Pan Adam Kowalczuk. W wydarzeniu i zajęciach edukacyjnych uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce oraz wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej im. św. Rity z Legionowa.

Edyta Wiśniewska

Zaproszenie na wernisaż wystawy poplenerowej

Plakat

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza w dniu 12 września 2021 o godz. 15.00 do Kamienicy Tyznehauza przy ul. Piłsudskiego 1, na wernisaż wystawy poplenerowej “Szlakiem Tyzenhauza”.

W sali wystawienniczej zaprezentowane zostaną prace profesjonalnych plastyków i ich podopiecznych, które wykonane zostały w trakcie pleneru malarskiego trwającego od 6 do 15 sierpnia 2021 r. Na ponad czterdziestu kompozycjach zaprezentowane zostały obiekty architektoniczne związane z Sokółką i malowniczym szlakiem Tyznenhauza.

SOK

Dni Otwarte w Kamienicy Tyzenhauza 11-12 września 2021 r.

Owiana tajemnicą Kamienica Tyzenhauza otwiera swoje drzwi dla mieszkańców Sokółki! Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na Dni Otwarte w Kamienicy Tyzenhauza w dniach 11 -12 września 2021 r. w godzinach 11:00 – 15:00.

Plakat

Tego dnia proponujemy:

– zwiedzanie sal, pracowni i zakamarków kamienicy

– uczestnictwo w zajęciach

– kolo fortuny z pytaniami i nagrodami

– niespodzianki i prezenty dla najmłodszych i nie tylko

– poczęstunek.

Koniecznie bądźcie z nami!

Ps. Tym, którzy odwiedzą ławeczkę Tyzenhauza, znajdującą się nad Zalewem Sokólskim, ściśle związaną z bohaterem kamienicy – Antonim, XVIII-wiecznym budowniczym i wizjonerem miasta oraz zrobią sobie w tym miejscu selfie, a następnie zamieszczą je w https://padlet.com/poczta10/Bookmarks zapewniamy upominki.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Zaproszenie na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej

14 września 2021 r. (wtorek) o godz. 10:00 na placu przed budynkiem Sokólskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Grodzieńskiej, zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej “160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej”.

Zaproszenie

Wystawa powstała z okazji obchodów 160-lecia uruchomienia linii kolejowej Petersburg-Warszawa, organizowanych przez Stację Muzeum, wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury “Kolejarz”. W uroczystym otwarciu ekspozycji w Sokółce, w najbliższy wtorek, 14 września wezmą udział jej twórcy ze Stacji Muzeum– o wystawie opowie m.in. jej kurator Pan Michał Fludziński.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zapanować nad światłem

6 września 2021 o godz. 13.00 Sokólski Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców miasta i gminy Sokółka na wernisaż wystawy pt. “Sokółczanin Piotr Lebiedziński (1860-1934). Zapanować nad światłem”.

Camera obscura

Wystawa zaprezentowana została w sposób wyjątkowy gdyż umieszczono ją na budowli camery obscura, do której w każdej chwili można wejść i zaobserwować na specjalnie umieszczonych ekranach zjawisko optyczne jakie zachodzi w ciemnej komnacie camery.

Wernisaż jest początkiem trwającego przez najbliższe miesiące projektu prowadzonego przez Sokólski Ośrodek Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem “Tryby Historii” pt. “Zapanować nad światłem”. W ramach wspólnych działań odbędą się w warsztaty na których blisko dwustu uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z miasta i gminy Sokółka pozna osobę prekursora polskiej kinematografii, sokółczanina Piotra Lebiedzińskiego (1860-1934) oraz sama zbuduje pierwsze prototypy aparatów fotograficznych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wystawa “Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce”

Wystawa

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza do zapoznania się z wystawą “Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce”, wyeksponowaną przed “Kamienicą Tyzenhauza” przy ul. Piłsudskiego 1.

Celem wystawy jest popularyzacja osiągnięć kobiet polskich, które jako prekursorki odkrywały i poznawały możliwości jakie daje edukacja. Poprzez ekspozycję wystawy kształtowana będzie i rozwijana oraz upowszechniana wiedza oraz świadomość społeczna na temat wkładu kobiet w rozwój edukacji i nauki w Polsce oraz na świecie.

W Dniu Edukacji Narodowej, 14 października 2021 r., zapraszamy na panel dyskusyjny dotyczący wystawy i udziału kobiet w rozwoju nauki i edukacji, którego gościem specjalnym będzie prof. Małgorzata Dajnowicz – Prezes Stowarzyszenia Instytutu Studiów Kobiecych skąd wystawa została wypożyczona.

Wystawa dostępna będzie do 4 listopada 2021 r.

Sylwia Nowakowska
Sokólski Ośrodek Kultury

Zaproszenie na otwarcie wystawy

Baner

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza 6 września 2021 o godz. 13.00 na otwarcie wystawy “Sokółczanin Piotr Lebiedziński (1860-1934). Zapanować nad światłem”, na plac przed kinem “Sokół” w Sokółce.

Otwarcie wystawy poprzedzi prelekcja członków Stowarzyszenia Tryby Historii. Zaprezentują oni nie tylko olbrzymi wkład w historię techniki sokółczanina Piotra Lebiedzińskiego ale również przedstawią zasadę działania camery obscura, którą będzie można na wystawie zobaczyć i samodzielnie zapoznać się z zachodzącym w “ciemnej komnacie” zjawiskiem optycznym.

Wystawa jest częścią i wstępem do szeregu warsztatów z młodzieżą w ramach grantu z programu Fundacji BGK Edycja II, “Dzieci Kapitana Nemo”

Sylwia Nowakowska
Sokólski Ośrodek Kultury

Wyjątkowo kolorowe zakończenie wakacji

Plakat

Zakończenie wakacji w Sokółce będzie wyjątkowo kolorowe. Wszystkimi barwami będą mieniły się najpierw bańki mydlane dla młodszych, a potem proszki Holi dla wszystkich pragnących doskonałej zabawy.

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza w piątek 27 sierpnia 2021 roku do wspólnej zabawy na placu przed Kinem “Sokół”. Od godziny 16:30 na dzieci czekają takie atrakcje jak: zabawy z animatorem na świeżym powietrzu, tysiące ogromnych baniek, zamykanie w bańkach mydlanych, konkursy z nagrodami, dmuchane zamki oraz spotkanie z Kicią Kocią – bohaterką serii ulubionych książek dla dzieci.

O godzinie 18:00 rozpocznie się święto kolorów Holiki. Gwarantujemy jeszcze więcej kolorów, konkursów, świetnej muzyki i dobrej zabawy z DJ-em!

Podczas festynu będzie możliwość zakupienia możliwość zakupienia akcesoriów do baniek oraz kolorowych proszków. Zapraszamy!

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Wakacyjne spotkanie z dobrym kinem

Miłe, bezpieczne, wakacyjne spotkanie z dobrym kinem podczas Podlaskiego Kina Plenerowego odbyło się w niedzielę 22 sierpnia 2021 roku na Stadionie OSiR w Sokółce.

Około 150 osób obejrzało bajkę “Scooby Doo”. Dzieci były zachwycone fantastycznymi przygodami psa i jego przyjaciół, którzy rozwiązali najbardziej zawiłe śledztwo w historii tej spółki. Rodzinne oglądanie na wygodnych leżakach czy miękkich kocach, to była dobra propozycja na spędzenie niedzielnego, jeszcze ciepłego popołudnia.

Film “Na noże”, mimo iż zgromadził nieco mniejszą publiczność, to ten porywający kryminał wywołał sporo emocji. Doskonałym wstępem do obu filmów był pokaz filmu “Własne miejsce” zrealizowanego przez Sokólski Ośrodek Kultury wraz z młodzieżą w ramach projektu Równać Szanse. Film, który promuje nasze miasto został nakręcony w 2020 roku.

Organizatorami wydarzenia byli Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Instytut Kultury, Burmistrz Sokółki, Sokólski Ośrodek Kultury.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Zaproszenie na ostatni koncert “Letniego grania”

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na ostatni koncert z cyklu “Letnie granie w środku tygodnia”. Tym razem wystąpi zespół poezji śpiewanej UZALEŻNIENI w składzie: Grzegorz Górski, Katarzyna Górska, Agnieszka Kozakiewicz, Marek Kułak, Sławek Klimczak.

Uzależnieni

W wykonywanym repertuarze znajdą się teksty znanych poetów tj. Julian Tuwim czy Sokółczanka – Leonarda Szubzda z muzyką Grzegorza Górskiego a także wiele popularnych przebojów Starego Dobrego Małżeństwa czy innych zespołów popowych.

Data: 25 sierpnia 2021 r. (środa), godzina: 18:00, miejsce: Plac przed Kinem “Sokół” (w razie deszczu – Kino “Sokół”).

Dobra muzyka, świetny nastrój, wspólnie spędzony czas! Zapraszamy!

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Koncert ABIRA w ramach “Letniego grania”

Koncert ABIRA Jakuba Jackiewicza odbył się w Sokółce w dniu 11 sierpnia 2021r. W ramach cyklu Letnie granie w środku tygodnia, Sokólski Ośrodek Kultury zaprosił Sokółczanina, aby prezentując utwory muzyczne z gatunku hip – hop opowiedział o o wartościach, które pomagają mu w codziennym, nie zawsze łatwym życiu. Abir wyśpiewał historie o swojej przemianie, relacji z Bogiem. Porównał swoje stare życie z obecnym i propagował przede wszystkim miłość do drugiego człowieka i Boga oraz szacunek dla samego siebie.

Letnie granie 2021

Koncert doskonale wpisał się w główną myśl całego cyklu i realizował założenia o przeciwdziałaniu uzależnieniom. Jakub Jackiewicz po koncercie spotkał się z publicznością, która chętnie rozmawiała z artystą. Był czas na autografy i zakup płyt, ale także na wymianę doświadczeń artystycznych z młodymi ludźmi, którzy próbują swoich sił w podobnej działalności artystycznej. Niespodziewanym gościem koncertu okazał się Jacek „Heres” Zajkowski, który towarzyszył Abirowi na scenie i wspierał go muzycznie oraz duchowo.

Koncert zrealizowany przy wsparciu środków z Gminnego programu o przeciwdziałaniu uzależnieniom, zgromadził liczną publiczność w bardzo różnym wieku, od kilkulatków, po seniorów. Ta propozycja muzyczna spotkała się z zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Sokółki. W wydarzeniu uczestniczyły także osoby z Wasilkowa, Wrocławia, Białegostoku oraz Grodziska Mazowieckiego. Kolejny spotkanie z Abirem w Sokółce będzie przeznaczone dla młodzieży szkolnej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Plener i wernisaż malarski „Szlakiem Tyzenhauza”

W dniach 12-13 sierpnia 2021 r. odbywał się plener malarski „Szlakiem Tyzenhauza” dla młodzieży w wieku od 11 do 17 lat.

Wystawa prac

Młodzież pracowała pod czujnym okiem 10 wprawionych artystów plastyków, biorących udział w plenerze w Sokółce w terminie 6-15.08.2021r. Wśród nich znaleźli się Sokółczanie , instruktor plastyk Sokólskiego Ośrodka Kultury Adam Smólski oraz prowadzący u nas warsztaty malarskie Zenon Muszler.

W plenerze udział wzięły dzieci z Sokółki, Kuźnicy Białostockiej, Bielska Podlaskiego, Białegostoku, Belgii i Nowego Yorku. Każdy młody uczestnik, w ciągu dwóch dni, farbami akrylowymi wykonał obraz o wymiarach 30×40 cm.

W piątek 13 sierpnia, na placu przed Kinem “Sokół” odbył się mini wernisaż podsumowujący ich pracę. Zachwytom i gratulacjom, licznie zgromadzonej publiczności, nie było końca. Jesteśmy dumni z tak zdolnej młodzieży i  powstałych prac. W ciągu zaledwie dwóch dni powstały piękne obrazy prezentujące architekturę, krajobraz i zabytki Sokółki. ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content