Dom Kultury zaprasza do studia nagrań

– To studio to trochę zaczarowana kraina, gdzie można spełniać marzenia i pragnienia – podkreśliła Agnieszka Kozakiewicz z Sokólskiego Ośrodka Kultury. To właśnie ona była odpowiedzialna za projekt, dzięki któremu w placówce tej zostało uruchomione „Studio Nagrań QULTURA”. Jego uroczyste otwarcie odbyło się w środę 21 września 2022 roku.

Dom Kultury zaprasza do studia nagrań

W uroczystości uczestniczyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Adamem Kowalczukiem, Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury Barbara Maj, dyrektorzy i pracownicy jednostek gminnych oraz młodzież.

– Naszym marzeniem jest, aby to studio jak najlepiej służyło naszym mieszkańcom – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę „Pieniądz wojny i okupacji”

Od 23 września (piątek) 2022 r. w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK będzie można zwiedzać nową wystawę czasową pt. “Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego”.

Ekspozycja planszowa została przygotowana przez placówkę Muzeum Podlaskiego – Muzeum Historyczne w Białymstoku.

Plakat

Temat pieniądza w warunkach wojennych i okupacyjnych jest niezwykle skomplikowany. Punktem wyjściowym narracji wystawy jest pieniądz międzywojenny Rzeczypospolitej i specjalne środki płatnicze przygotowana na wypadek wybuchu wojny, następnie – pieniądze wprowadzane do obiegu przez kolejnych okupantów (ZSRS i III Rzeszę). Opowieść to skupia się na Białymstoku, ale na ekspozycji nie zabrakło także tematów specjalnych środków płatniczych emitowanych dla getta w Łodzi i obozu koncentracyjnego w Terezinie, opowieści o fałszerstwach dokonywanych w tym okresie.

Wystawę uzupełniają zabytki pozyskane od prywatnych kolekcjonerów oraz zbiory sokólskiego muzeum z tego okresu.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja potrwa do listopada 2022 r.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Spotkanie podsumowujące projekt „Festiwal Tyzenhauza”

Plakat

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza w poniedziałek 26 września 2022 r., o godz. 11.00, do sali konferencyjnej (parter budynku SOK), na spotkanie podsumowujące projekt „Festiwal Tyzenhauza”.

W trakcie spotkania zaprezentowany zostanie raport ewaluacyjny autorstwa dr Bogusława Kosela, który w swojej pracy przedstawił przedmiot i zakres raportu, kwestie metodologiczne oraz wnioski i rekomendacje mające na celu poprawienie jakości tego typu imprezy w kolejnych latach.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie.

Projekt sfinansowany z dotacji Fundacji PZU.

SOK

Opowieść o dziele misyjnym na bliskim wschodzie

W dniu 27 września 2022 o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej w Kamienicy Tyzenhauza, przy Punkcie IT odbędzie się spotkanie z o. Antonio el-Feghali oraz dr Fabio Loutfi z Maronickiej Fundacji Misyjnej pt. „Czy istnieje nadzieja dla chrześcijaństwa? Ziemia świętego Szarbela oczami mnicha z Libanu”.

Plakat

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane filmy m.in. związane z pracą Maronickiej Fundacji Misyjnej, której patronem jest św. Szarbel Makhlouf i aktualną sytuacją chrześcijan na bliskim wschodzie. Po wykładzie będzie można otrzymać olej świętego Szarbela oraz książki Serca Krzyża: “Światło ze Wschodu” oraz “Św. Szarbel”.

Święty Szarbel (1828-1898) duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty Kościoła katolickiego (kanonizowany w 1977 r.) Pochodził z ubogiej libańskiej rodziny chrześcijańskiej. Już będąc dzieckiem, wyróżniał się wielką pobożnością, a mając 23 lata, wstąpił do maronickiego klasztoru świętego Marona. Dalszą część swojego życia spędził jako pustelnik. W kościele katolickim jest patronem ciężko chorych modlących się o uzdrowienie.

Edyta Wiśniewska, SOK

Spotkanie Podlaskich Archiwistów Społecznych w Sokółce

Jeżeli interesujesz się historią lokalną to wydarzenie jest dla Ciebie! Po raz drugi na Podlasiu spotykają się archiwiści społeczni!

Plakat

Czy posiadasz rodzinne pamiątki ale nie wiesz jak je zabezpieczyć, a może zbierasz zdjęcia związane z dziejami twojej miejscowości, relacje, lub dopiero chcesz zacząć to robić – zapisz się i przyjdź! Spotkaj ludzi z pasją, dowiedz się gdzie szukać pomocy, informacji, inspiracji do działania wokół lokalnego dziedzictwa.

Miejsce wydarzenia:
Sokólski Ośrodek Kultury
Kamienica Tyzenhauza (przy punkcie IT)
ul. Piłsudskiego 1
16-100 Sokółka

Termin: 24 września (sobota) 2022 r. godz. 10:00 – 17:00

ZOBACZ WIĘCEJ

Wielkie show na zakończenie wakacji

Finał wakacyjnego show to koncert Stefano Terrazzino

W piątek, 26 sierpnia 2022 r. pod kinem Sokół, odbyło się wspaniałe wakacyjne show. Włoski tancerz i piosenkarz Stefano Terrazzino wykonał wspaniały koncert dla Sokółczan.

W programie popołudnia znalazły się atrakcje dla najmłodszych oraz koncerty. Maluchy nie tylko mogły poskakać na dmuchańcach, ale także wykonały wielkie malowidło na kartonie. W ruch poszły farby nakładane palcami a nawet całymi dłońmi! Kolorowe balony zmieniały się w wymarzone smoki, księżniczki czy szpady.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wakacyjne show – propozycja doskonałej zabawy!

Organizatorzy: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Sokólskie Ośrodek Kultury zapraszają w piątek 26 sierpnia 2022 r od godz. 16:00 na plac przed Kinem „Sokół”.

Plakat

Od godz. 16:00 zapraszamy dzieci na: dmuchańce, balonowe szaleństwo, zabawy, stoiska handlowe (popcorn, napoje).

Tuż przed 17:00 nastąpi premierowe wykonanie piosenki, którą przygotowały i nagrały dzieci podczas wakacyjnych zajęć w Sokólskim Ośrodku Kultury. Promocja online wraz z teledyskiem będzie miała miejsce na fanpage Sokólskiego Ośrodka Kultury w środę 24.08.2022 r.

O godz. 17:00, w programie pt. „Bajkowe przeboje” – koncert zespołu SOK „AZALiSZ”. Punkt kulminacyjny wieczoru to wyczekiwane show muzyczno – taneczne – KONCERT Stefano Terrazzino. To włoski tancerz, aktor i wokalista, wszystkim znany jako profesjonalny tancerz w programie „Taniec z Gwiazdami”, gdzie występował kilkakrotnie. Charyzmatyczny Włoch rozgrzeje sokólską publiczność włoskimi przebojami.

Zapraszamy do wspólnej zabawy! Wstęp wolny!

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Relacja z „Akcji Lato”

Akcja Lato w Sokólskim Ośrodku Kultury trwa przez całe wakacje.

Akcja Lato 2022

Formuła różnego rodzaju zajęć, warsztatów i kursów do wyboru sprawdza się wyśmienicie. Są też zajęcia, które odbywają się regularnie, przez całe wakacje. Są to kursy rysunku i malarstwa oraz rzeźbienie w glinie, gdzie młodzież uczy się pracy na kole garncarskim, ale także glina z powodzeniem służy do formowania bardziej wyrafinowanych przedmiotów, takich jak figurki zwierząt. Te zajęcia z pewnością wymagają kreatywności, cierpliwości, a równocześnie rozwijają zdolności manualne.

Po raz pierwszy odbyły się w Sokółce zajęcia sensoryczne dla dzieci w wieku 0-5 lat. Lista zainteresowanych zapełniła się ekspresowo a uczestnicy bawili się doskonale. Ta edukacyjna zabawa dostarczyła ogromną ilość kontrolowanych wrażeń dotykowych i stymulowała dzieci do poznawania i odkrywania świata. Stałymi punktami wakacyjnego kalendarza SOK był też bazarek zabawek czy wtorkowy seans kinowy dla dzieci.

ZOBACZ WIĘCEJ

SOK zaprasza dzieci do wspólnej zabawy

Plakat

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.

W czwartek 11 sierpnia o godzinie 16:30, na placu przed Kinem Sokół na dzieci czeka mnóstwo atrakcji: gry, zabawy, konkursy, wspólne tańce i rozgrywki.

Wraz z animatorką ze Studia Działań Kreatywnych, milusińskim czas upłynie miło i radośnie. Wstęp wolny!

Zapraszamy!

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Tyzenhauz Fest 2022

W weekend 29-31 lipca 2022 r, odbył się trzy dniowe wydarzenie o nazwie „Tyzenhauz Fest”, który przyciągnął do Sokółki rzesze ludzi zainteresowanych historią, sportem, kulinariami, sztuką ale przede wszystkim dobrą zabawą.

W piątek 29 lipca po uroczystym otwarciu festiwalu, miłośnicy czterech kółek wyruszyli w rajd rowerowy trasą samego Antoniego Tyzenhauza. W trakcie rajdu nie obyło się bez przystanków w najważniejszych w punktach związanych z historią naszego bohatera oraz integracji przy ognisku.

Tyzenhauz Fest 2022

Sobota 30 lipca był dniem, który w całości poświęcony został warsztatom kulinarnym i degustacji wypracowanej podczas wielu miesięcy potrawy Tyznehauza nazwanej „Leguminą Tyznehauza”. Ta unikalna acz bardzo prosta potrawa przypadła nie tylko do gustu ale też rozsmakowała nie jednego gościa drugiego dnia festiwalu. Najmłodsi również znaleźli coś dla siebie w trakcie budowy miasteczka Tyzenhauza budowniczego Sokółki, a wszystko uzupełniali rękodzielnicy z Sokółki i okolic, którzy prowadząc warsztaty zdradzali tajniki swojej pracy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Food Trucki przyjadą do Sokółki

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza w najbliższy weekend 5-7 sierpnia 2021 r. na plac przed Kinem „Sokół”, na trzydniową ucztę, gdzie spróbować będzie można smaków z czterech stron świata.

Plakat

Zawitają u nas: gruzińskie chinkali, amerykańskie donaty, mini pączki i burgery, chińskie pierożki dim sun, belgijskie frytki, japońskie sushi i dużo dużo więcej… Nie zabraknie także muzyki i atrakcji dla najmłodszych.

Festiwal będzie odbywał się:
Piątek – godz. 15.00-22.00
Sobota – godz. 12.00-22.00
Niedziela – godz. 12.00-20.00

Edyta Wiśniewska, SOK

„Mapy” – wstawa ilustracji autorstwa A. i D. Mizielińskich

Od 4 sierpnia 2022 r. Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na WYSTAWĘ ILUSTRACJI do książki „MAPY. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

Plakat

Wybrane strony z imponującego atlasu w stylu map dawnych podróżników przeniesione zostały na wielkoformatowe płótno, dzięki czemu powstał zestaw 15 ogromnych map, które zabiorą Was w podróż dookoła świata! Publikacja MAPY ukazała się w 2012, zawiera 51 map dotyczących 42 krajów wraz ze szczegółowymi ilustracjami lokalnych strojów, zabytków, fauny i flory. Na potrzeby książki Mizielińscy stworzyli font naśladujący pismo odręczne, a całość projektu zajęła im trzy lata. W ciągu roku od wydania książka ukazała się w ponad dziesięciu krajach, a międzynarodowy nakład wyniósł ponad 120 tys. egzemplarzy, do tego na niektórych rynkach zamówiono dodruki. W 2015 roku Mapy były już dostępne w 21 obcojęzycznych edycjach, a także znalazły się w pierwszej szóstce bestsellerów „New York Timesa”.

Wystawa będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-15 w sali wystawienniczej Kamienicy Tyzenhauza na ul. Piłsudskiego 1 w Sokółce (wejście – Punkt It). Wstęp wolny

Wystawę przygotowało Wydawnictwo Dwie Siostry https://wydawnictwodwiesiostry.pl

Edyta Wiśniewska, SOK

Trzeci tydzień akcji lato

Trzeci tydzień wakacyjnych zajęć w Sokólskim Ośrodku Kultury to kolejne warsztaty, spotkania, zajęcia dla wszystkich grup wiekowych.

Akcja Lato 2022

Najmłodsi mogli bawić się w pracownię kosmetyczną, gdzie własnoręcznie wyprodukowali pomadkę ochronną do ust i aromatyczną kulę do kąpieli.

Poza tym doskonale bawili się podczas festynu na placu przed kinem. Jak zwykle oblegane były zabawki sportowe – strzałki, łuki, tunele i piłki do skakania. Kolorowe bańki mydlane fruwały nad całym placem zabaw. Animatorka proponowała coraz to bardziej wymyślne zabawy i konkurencje.

ZOBACZ WIĘCEJ

Podlaska Oktawa Kultur na scenie w Sokółce

W miniony piątek 22 lipca 2022 po raz kolejny Sokółka stała się częścią Podlaskiej Oktawy Kultur, muzycznej uczty która jednoczy ludzi z całego świata.

Te koncerty to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka. Co roku na festiwalu poznajemy dźwięki charakterystyczne dla kultur z różnych stron świata. Sokólski Ośrodek Kultury od wielu lat jest organizatorem koncertów Oktawy Kultur w terenie.

Podlaska Oktawa Kultur w Sokółce

Warto wspomnieć kilka bardzo udanych koncertów na placu przed kinem „Sokół”. W 2010 roku gościliśmy artystów zespołów Grandinele z Litwy, Chabry z Białorusi i Ranok z Polski.W 2015 roku zaprezentowały się publiczności dwie grupy: Makedonija ze Skopje w Macedonii oraz Studio Tańca z miejscowości Lori w Armenii. Rok 2019 to koncerty Studenckiego Koncertowego Zespołu Cymbalistów Lileia z Mińska oraz włoskiego zespołu Quartiere Villanova z Cagliari.

ZOBACZ WIĘCEJ

Akcja lato pełna parą!

Akcja Lato 2022

Wakacje trwają,  pogoda płata figle, ale nawet na pochmurne dni w Sokólskim Ośrodku Kultury są dobre propozycje.

Akcja lato działa pełna parą! Codziennie są tu dzieci, młodzież a także dorośli. Korzystają z oferty zajęć i kursów. W drugim tygodniu wakacji odbyły się warsztaty: Batik – malowanie woskiem i barwienie tkanin, Malarstwo i rysunek, Mydło i mazidło – ręcznie robione mydełka i mgiełki do ciała, Zajęcia kreatywne. Jak w każdy wtorek odbył też wakacyjny, przedpołudniowy seans filmowy w kinie „Sokół”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na koncert

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert w Sokółce w dniu 22 lipca 2022 r. o godz. 18:00, na Placu przed Kinem Sokół. Wstęp wolny!

Na scenie zaprezentują się:

  • Kalinka – Zespół Estradowy Białoruskiej Pieśni Ludowej
  • Werwoczki – zespół ukraiński z Orli
  • oraz w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur – Silska Muzyka – zespół z Ukrainy
Plakat

Zespół Silska Muzyka z Ukrainy. Jego członkami są liderzy zespołów, instruktorzy i współpracownicy Etnokulturowego Centrum przy Pałacu Dzieci i Młodzieży w Równem.

Kalinka – Zespół wykonuje utwory przede wszystkim w języku białoruskim, ale też w ukraińskim, rosyjskim i polskim.

Werwoczki – W ich repertuarze znajdziemy piosenki białoruskie, ukraińskie, rosyjskie, polskie jak również w miejscowej gwarze.

Gorąco zapraszamy na tę muzyczną ucztę. Milo nam będzie gościć wśród publiczności obywateli Ukrainy, którzy czasowo przebywają w naszej gminie z powody wojny w ich ojczyźnie.

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który zrodził się na Podlasiu z fascynacji wielokulturowością regionu. Dawniej współistnieli, żyli i współpracowali tu ze sobą Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. Ta różnorodność zainspirowała Podlaski Instytut Kultury do stworzenia festiwalu, na którym kultura mniejszości tradycyjnie zamieszkujących Podlasie zostałaby zjednoczona ponownie na jednej scenie.

Organizatorzy: Burmistrz Sokółki oraz Sokólski Ośrodek Kultury.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Skip to content