Zaproszenie na Żubroffkę

10 czerwca 2021 (czwartek) o godz. 18:00 Kino “Sokół”, w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego FANTOM Sokólskiego Ośrodka Kultury, odbędzie się pokaz w Sokółce pod hasłem “Gdzieś na Podlasiu? Gdzieś w świecie! (94’)”.

Plakat imprezy

Zaprezentowane zostaną filmy stworzone przez twórców wywodzących się z Podlasia oraz tych, których urzekła ta magiczna kraina! Podczas seansu odwiedzicie małe miasteczko, w którym żyje kobieta nazywana… wiedźmą, poznacie też pensjonariuszy pewnego domu opieki społecznej położonego w lesie, daleko od cywilizacji. Wiodą tam spokojne życie, przerywane jedynie ożywionymi przygotowaniami do przyjazdu bliskich. Ci jednak nie przyjeżdżają… Może zabłądzili w lesie, w którym podobno – jak twierdzą naoczni świadkowie – grasuje tajemnicza małpa?

W pewnej małej wsi staniecie się świadkami nieprawdopodobnych wydarzeń z życia pewnej rodziny, której najmłodszy członek uwierzył w swoje uzdrawiające moce! Poznacie też poruszającą historię Larysy i Borysa, emigrantów z Ukrainy, których tragiczny wypadek zmusi do przedefiniowania wizji własnej przyszłości. Przekonacie się, jak filmowcy widzą przenikanie się prawdziwego życia ze światem cyfrowym oraz co mają do powiedzenia na temat panującej pandemii. Na zakończenie zaś będziecie mogli poczuć magię czerwcowej nocy, którą w pełni można przeżyć tylko na Podlasiu.

Program:

 • Niecodziennik Epidemiologiczny 1; Agnieszka Waszczeniuk, 3’43”
 • Wyraj, Agnieszka Nowosielska, 21’
 • Story, Jola Bańkowska, 5’
 • Podlaska Noc 2.0, Szczepan Skibicki, 3’26”
 • Okno z widokiem na ścianę, Kobas Laksa, 29’
 • Odwiedziny, Matej Bobrik, 12’
 • Rozwiązanie, Szymon Ruczyński, 8’
 • Dziwadło, Ireneusz Prokopiuk, 9’

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Kuratorzy: Maciej Rant, Krzysztof Sienkiewicz

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

Współorganizator: Sokólski Ośrodek Kultury

Więcej na: www.zubroffka.pl

SOK

Śladami naszych przodków

Wtorek 8 czerwca 2021 już od rana przywitał, słoneczną pogodą, grupę projektową “Śladami naszych przodków” Regionalnego Konkursu Grantowego “Równać szanse 2020” prowadzonego przez Sokólski Ośrodek Kultury. 

Zdjęcie grupowe

Młodzież wraz z opiekunami wyjechała na całodniową wycieczkę, którą sama zaplanowała w najmniejszych szczegółach.

Głównym celem wycieczki był Tykocin i związane z tym miastem zabytki jak zamek, synagoga czy centrum miasta. Nie obyło się bez przerw na smaczny posiłek oraz czas dla siebie. Relaks połączony z aktywnością fizyczna zapewniła młodzieży Strefa Wysokich Lotów w Białymstoku.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie

Baner informacyjny

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z autorkami książki “Smolanka i jej mieszkańcy na starej fotografii” – Kołem Gospodyń Wiejskich ze Smolanki. Wśród gości znajdzie się również autor zarysu historii wsi – historyk Leszek Postołowicz.

Z autorami publikacji porozmawiamy o tym skąd pomysł na książkę? Jakie były kolejne etapy powstawania publikacji? W jaki sposób udało się pozyskać tak liczne zbiory?

Fotografie, które znajdują się w książce można będzie obejrzeć na zdjęciach wielkoformatowych w formie wystawy w terminie od 11 do 27 czerwca 2021 r. w sali wystawienniczej na parterze “Kamienicy Tyzenhauza” przy ul. Piłsudskiego 1.

KGW w Smolance powstało 18.07.2019 roku. W sierpniu 2019 r wzięło udział w festynie “Niedziela na ludowo – Gminny Turniej Ochotniczych Straży Pożarnych” W Rozedrance Starej. Na festynie w Sokółce 6 października zaprezentowało wystawę “Pamiętajcie o ogrodach” oraz przygotowało degustację przetworów. Wystawa prezentowana była również w Urzędzie Marszałkowskim. KGW w listopadzie zaprezentowało w Smolance wystawę wielkoformatowych zdjęć “Szlakiem przydrożnych kapliczek z terenu gminy Suchowola” wypożyczoną z CTK w Suchowoli. W listopadzie tego roku przygotowało projekt i zakupiło tabliczki z numerami domów i nazwą wsi, które zawieszone zostały na domach w Smolance.

Sylwia Nowakowska, SOK

Posumowanie Konkursu „Laurka dla Mamy”

Posumowanie Konkursu na „Laurkę dla Mamy”, zorganizowanego przez Sokólski Ośrodek Kultury odbyło się w Dniu Matki, 26 maja 2021 r. w Kinie „Sokół”. W konkursie wystartował 42 osoby przygotowując prace wykonane techniką kolażu. Patrząc na prace widać, że uczestnicy z uwagą prześledzili film instruktażowy przygotowany przez Sokólski Ośrodek Kultury.

Prace były bardzo ciekawe, stanowiły kompozycje z różnych materiałów i tworzyw tj. gazety, tkaniny, fotografie oraz drobne przedmioty codziennego użytku. Były one naklejane na papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi  np. malowaniem farbą. Wszystkie prace znalazły się na mini wystawie w holu kina. Po uroczystości dzieci z dumą wręczyły laurki swoim mamom.

Życzenia dla Mamy

Jury w składzie: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Bogna Ciżewska, Alicja Chancewicz oraz Adam Smólski podzieliło prace na 3 kategorie wiekowe i przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria 6-8 lat: I miejsce: Wojciech Drożdżewicz, II miejsce: Stanisława Prymak, III miejsce: Kamil Malewicz, Wyróżnienia: Maria Andrukiewicz, Sebastian Puciłowski, Daria Sawoń

Kategoria 9-11 lat: I miejsce: Małgorzata Wierzbicka, II miejsce: Laura Sawko, Wyróżnienia: Kacper Puciłowski, Milosz Urban

Kategoria 12-13 lat: I miejsce: Gabriela Głusiecka, II miejsce: Jakub Piekarski, Wyróżnienia: Konrad Tomaszczyk

ZOBACZ WIĘCEJ

Pokaz sztuki cyrkowej z okazji Dnia Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza w dniu 1 czerwca 2021 r., o godzinie 16:30, na plac przed kinem “Sokół”, na pokaz sztuki cyrkowej w wykonaniu grupy Cyrkplozja.

W programie: pokazy umiejętności cyrkowych i magicznych, otwarte rodzinne warsztaty cyrkowe: animacje – gry i zabawy, żonglerka, kręcenie POI, chodzenie po taśmie slack – line, rola bola, nauka jazdy na jednym kole (monocykl), wielkie bańki, balony (pieski, kwiatki, miecze itp.).

Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Sokółki – Ewa Kulikowska.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Sokólski Ośrodek Kultury

Najpiękniejsze piosenki dla Mam

Z okazji Dnia Matki najpiękniejsze piosenki, gorące dźwięki i moc uśmiechów skierowały do sowich mam, dzieci z zespołu wokalnego „Złote Nutki”.

Grupa działa w Sokólskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Michała Gieniusza. Z powodu kapryśnej, pochmurnej i wietrznej  pogody koncert, który miał się odbyć na placu przed Kinem, został zaprezentowany w sali kina „Sokół”. Całe rodziny przyszły, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Jedenaście uroczych dziewczynek wyśpiewało najpiękniejsze życzenia wykonując znane przeboje tj. „Co się stało z mamą” czy „A ja wolę moją mamą”. Nie zabrakło też topowych piosenek znanych wszystkim z radia. Jedną z nich pt. „Idealnie” instruktor zaśpiewał ze swoimi małymi nutkami. Wzbudziło to falę oklasków i uśmiechów publiczności oraz  radość ze strony młodych artystek. Cały repertuar miał rock&roll’owy charakter. Ruch, energia, które płynęły ze sceny skłaniały słuchaczy do oklasków i owacji. Na bis „Złote nutki” zaśpiewały piękną piosenkę z bajki Król lew. Dopełnieniem  utworów muzycznych były wiersze i żarty przygotowane przez zespół. Publiczność parskała śmiechem słysząc kąśliwe dowcipy np.  o tym, że mama jest w stanie jeździć na ręcznym hamulcu czy trafnie podsumowujące wszechwiedzę mam na każdy temat.

Te wyjątkowe, muzyczne życzenia i wspólnie spędzony czas stanowiły najlepszy prezent prosto z serca.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza

Baner Dzień Matki

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza do wysłuchania koncertu z okazji Dnia Matki.

Na scenie zaprezentuje się dziecięcy zespół wokalny “Złote Nutki”, której opiekunem jest Michał Gieniusz. Dzieci przygotowały lekkie i przyjemny repertuar ze specjalną dedykacją dla wszystkich mam. “Życzę Ci, kochana Mamo, stu lat życia w ciągłym uśmiechu i samych radosnych oddechów!”

Zapraszamy 26 maja 2021, godzina: 16:30, miejsce: Plac przed Kinem “Sokół”

Po koncercie nastąpi podsumowanie Konkursu plastycznego “Laurka dla Mamy”, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.

Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska


Baner Bazarek

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci do wzięcia udziału w BAZARKU ZABAWEK To akcja przeznaczona dla DZIECI!

Bazarek to okazja na:

 • pozbycie się tych zabawek, którymi dzieci już się nie bawią (sprzątnięcie pokoju, garażu czy strychu)
 • wymianę jednej zabawki, która już się znudziła, na inną – nowa i dlatego atrakcyjną
 • możliwość zakupu nowych, wymarzonych zabawek w konkurencyjnych cenach
 • wychowanie w poczuciu wartości pieniądza
 • edukacja ekologiczna, bo zamiast wyrzucić, ktoś inny z tego skorzysta

Każde dziecko samo organizuje swoje stoisko na stoliku lub kocu, wycenia zabawki, rozkłada je i… handluje lub się wymienia.
Zapraszamy 29 maja 2021 (sobota) start: 10:00, miejsce: Plac przed Kinem “Sokół”.

Patronat nad akcją: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska

*Bazarki będą odbywały się przez całe wakacje (od 5 lipca) w poniedziałki w godzinach 10:00 – 12:00

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Konkurs “Laurka dla Mamy”

26 maja to dzień, w który w szczególności pokazać chcemy jak bardzo kochamy nasze mamy. Sokólski Ośrodek Kultury ogłasza konkurs “Laurka dla Mamy”

Chcąc okazać naszą miłość oraz wdzięczność za trud jaki wkładają w nasze wychowanie zachęcamy dzieci do wzięcia udziału w naszym konkursie “Laurka dla Mamy”. Zróbcie laurki swoim ukochanym mamom i zgłoście je w naszym konkursie!

Aby wziąć udział w konkursie należy zapoznać się z regulaminem oraz uzupełnić kartę zgłoszenia do konkursu. Powyższe dokumenty oraz szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie Sokólskiego Ośrodka Kultury https://sokolskiosrodekkultury.pl/konkurs-laurka-dla-mamy/

Jeśli potrzebujecie inspiracji zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nas filmu instruktażowego.

Patronat nad konkursem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Sylwia Nowakowska, SOK

Wręczenie nagród w konkursie na domek dla owadów

Konkurs na hotel dla owadów ogłosił Sokólski Ośrodek Kultury pod patronatem Burmistrz Sokółki – Ewy Kulikowskiej. Wzięły w nim udział drużyny kilkoosobowe, rodzinne grupy.

Cztery piękne, wykonane z naturalnych materiałów tj. deski, szyszki, trzciny, patyki i mech domki zostały ocenione przez Jury powołane przez organizatora, które przyznało nagrodę główną w wysokości 500 zł oraz 3 równorzędne wyróżnienia po 200 zł .

W poniedziałek 10 maja pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczył Burmistrz Adam Kowalczuk oraz sponsor jednej z nich – Piotr Jaworowicz. „Cieszę się, że dbacie o środowisko, o przyrodę i otaczające nas zwierzęta, nawet te najmniejsze i niedoceniane, jakimi są owady. Te małe, latające stworzenia wymagają ochrony i troski, bo bez nich przyroda zginie”. Wręczający nagrody Burmistrz dodał, że cieszą go zespoły wielopokoleniowe, złożone z rodziców, dziadków i dzieci, które podjęły wyzwanie budowania schronienia dla owadów. Podkreślił, że to był dobrze, wspólnie spędzony czas. Piotr Jaworowicz z firmy Astec pochwalił ciekawe pomysły konstruktorskie autorów domków i obiecał, że już wkrótce hotele dla owadów umieści w parku, w centrum miasta. Za udział w konkursie dziękowali uczestnikom także Agnieszka Kozakiewicz oraz Adam Smólski z Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Noc Muzeów w Sokółce

Baner Noc Muzeów 2021

15 maja 2021 r. zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej. W programie:

godz. 10:00 – 12:00 – warsztaty tkackie dla osób dorosłych z dziećmi pt. „Krajka”. W programie: Tradycja i znaczenia krajki w naszych domach. Pokaz metody tkania prymitywnego “na nodze”. Wykonanie własnego pasa. Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy pod adresem mailowym: poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

godz. 16:00, fanpage Sokólski Ośrodek Kultury – Facebook – spotkanie online z wystawą czasową “Krajka – Sokólska Tkanina Ludowa”. Wystawa poświęcona jest tkanym wełnianym kolorowym pasom, które do dziś służą niektórym do przyozdabiania wiązanki plonów święconej na uroczystość Matki Boskiej Zielnej w kościele katolickim. Ekspozycja ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, muzeum to w Polsce posiada jedną z największych kolekcji pasów tkanych. Jest to kolekcja pochodząca głównie z terenów Sokólszczyzny! Z autorką wystawy i projektu “Krajka w domu i w muzeum” realizowanego przy wsparciu środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Aleksandrą Plutą, spotkamy się on-line. Wystawa będzie czynna do końca czerwca 2021 r. Od 16.05.2021 film znajdzie się także na kanale na You Tube Sokólskiego Ośrodka Kultury. Przez cały czas trwania wydarzenia (do godz. 18:00) będą odbywać się pokazy związane z tkactwem dla osób które tego dnia zdecydują się na wizytę w muzeum. Chętni będą mogli usiąść za dużym i małym warsztatem tkackim, wypróbować swoich sił na kołowrotku czy motaku.

SOK

Śladami naszych przodków

Śladami naszych przodków – Równać szanse 2020 to projekt, który Sokólski Ośrodek Kultury ma ogromną przyjemność koordynować w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Programu Równać Szanse 2020 Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Logo Równać szanse

Koordynatorzy mają przyjemność prowadzić te działania już po raz drugi co pozwala instytucji rozwijać kompetencje ale przede wszystkim pozwala młodzieży na przeżycie niezapomnianej przygody. W tym roku, młodzież przygotowuje przewodnik turystyczny, który pokaże, najciekawsze zdaniem młodzieży, miejsca w Sokółce, wszystko w pełni profesjonalne. Dzięki wsparciu finansowemu Programu “Równać Szanse” mamy możliwość udziału w szkoleniach zorganizowanych przez specjalistów oraz poznania obsługi programu graficznego CorelDraw. Przed uczestnikami wycieczka.

Podziękowania kierujemy do partnerów, a w szczególności: Program Równać Szanse, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Kamionce Starej, Tryby Historii, Punkt Informacji Turystycznej w Sokółce, Muzeum Ziemi Sokólskiej, Lody tradycyjne “U Matczaka”.

Sylwia Nowakowska, SOK

SOK zaprasza na wystawę czasową

Od 4 maja 2021 r. zapraszamy do siedziby Sokólskiego Ośrodka Kultury na ul. Piłsudskiego 1 (kamienica Tyzenhauza), na wystawę czasową ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku pt. „Konstytucja 3-go Maja 1791″.

Serdecznie zapraszamy, szczególnie szkoły podstawowe do nieodpłatnego zwiedzania ekspozycji. Dzięki niej uczniowie zapoznają się z najważniejszymi postaciami i faktami dotyczącymi ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Plakat informacyjny

Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Zmieniła ustrój państwa z monarchii elekcyjnej na monarchię dziedziczną, wprowadziła będący dziś ogólnoświatowym standardem konstytucyjnym trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczyła też znacząco demokrację szlachecką, zrównała w prawach politycznych mieszczan i szlachtę a chłopom zapewniła ochronę państwa.

Wystawa będzie dostępna nieodpłatnie w godzinach pracy Punktu Informacji Turystycznej (8.00-16.00) od poniedziałku do piątku, do końca maja 2021 r. Kontakt w sprawie zwiedzania: +48 85 555 81 00.

Edyta Wiśniewska, SOK

Na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego

W ostatnim dniu zorganizowanych przez Sokólski Ośrodek Kultury wydarzeń upamiętniających 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaprosiliśmy najmłodszych, by dzięki czarodziejskiej lunecie przenieść się na dwór Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wraz z najmłodszymi gośćmi z Przedszkola Nr 1 w Sokółce, znaleźliśmy się w sali senatorskiej zamku królewskiego z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim i innymi postaciami z epoki: Carycą Katarzyną II, Antonim Tyzenhauzem oraz szlachcicem Janem Nestorem Sapiehą, by uczestniczyć w doniosłej chwili jaką było podpisanie konstytucji. Inspiracją do przedstawienia była lektura pt. “Luneta czasu i konstytucja 3 maja” autorstwa Katarzyny Ostrowskiej-Biernackiej. Książka wydawnictwa Muchomor.

Dziękujemy Pani Burmistrz Ewie Kulikowskiej za patronat nad naszymi wydarzeniami, Firmie Sokółka Okna i Drzwi Produkcja za ufundowanie podstawek pod telefon, Pani Anna Puchacz-Kozioł za spacer śladami konstytucji, jak również wszystkim tym, którzy czytali z nami konstytucję.

Sylwia Nowakowska, SOK

Wyniki konkursu na domek dla owadów

Sokólski Ośrodek Kultury we współpracy z firmą Astec Piotr Jaworowicz, pod patronatem Pani Burmistrz Ewy Kulikowskiej zaprosił mieszkańców z terenu gminy Sokółka do udziału w Konkursie na domek dla owadów. Konkurs skierowany był do wszystkich, którym przyroda jest bliska.

Należało własnoręcznie wykonać schronienie dla pożytecznych owadów. Taki domek to doskonały sposób, aby zwabić je do naszych ogródków i pomóc im przetrwać chłody. Rola owadów w ogrodzie jest wciąż niedoceniana. Dla wielu ogrodników są to głównie szkodniki, jednak duża część tych małych bzykających stworzonek to nasi wielcy sprzymierzeńcy! Warto im pomóc, budując odpowiednie schronienia.

Jury w składzie: Burmistrz Sokółki- Ewa Kulikowska, Piotr Jaworowicz – firma Astec oraz Adam Smólski – Sokólski Ośrodek Kultury ocenili dostarczone cztery prace konkursowe i przyznali nagrody:
I miejsce- Wojeciech Petelczyc;
Wyróżnienia:
drużyna: Kazimierz i Elżbieta Walenciej oraz Beata i Anna Pacewicz;
drużyna: Kornelia i Julia Kiszkiel;
drużyna: Agata i Jarosław, Magdalena, Natalia i Szymon Szczęsnowicz.

Gratulujemy! Wręczenie nagród nastąpi dnia 10 maja 2021 r. o godzinie 16:00 w Sali Tyzenhauza – Kamienica przy ul. Piłsudskiego 1.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Skip to content