Akcja lato w SOK

Plakat Akcja lato 2022

Sokólski Ośrodek Kultury przygotował bogata ofertę zajęć na wakacyjne miesiące.

Wśród wielu propozycji są różne warsztaty artystyczne, rękodzielnicze, taneczne, zajęcia szachowe, pokazy filmowe a także festyny z animacjami dla dzieci.

Nie zabraknie też ofert dla dorosłych, w tym koncertów familijnych i specjalnych seansów kinowych.

Czekamy na zgłoszenia na adres mailowy: poczta@sokolskiosrodekkultury.pl

Szczegóły na plakacie.

(AK) SOK

Kamperem do Kabulu

W czwartkowe popołudnie, 23 czerwca 2022 r. w Sokólskim Ośrodku Kultury spotkaliśmy się z parą niesamowitych ludzi Eleonorą i Andrzejem Meller, którzy opowiedzieli nam o swojej dziewięciomiesięcznej podróży do Kabulu w Afganistanie.

W trasę prowadzącą przez przez Turcję, Iran, Afganistan wyruszyli 25-pięcioletnim kamperem bez klimatyzacji, pieszczotliwie nazwanym przez Eleonorę „Stiwi”. Jakie przygody spotkały naszych bohaterów i z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć tego wszystkiego dowiedzieliśmy się w rozmowie z Andrzejem i Eleonora, a Państwa zachęcamy do lektury „Kamperem do Kabulu” My wiemy, że warto sięgnąć po tą pozycję i szczerze polecamy.

(SN) fot. W. Panow

Wakacyjne spotkania z szachami

Plakat

Sokólski Ośrodek Kultury oraz Akademia Sportów Umysłowych zaprasza na zajęcia wakacyjne z szachami.

Zajęcia odbywać się będą 3 razy w tygodniu.

Pierwsze spotkanie 1 lipca 2022 r. o godz. 17:00, w Kamienicy Tyzenhauza SOK, I piętro, sala nr 113.

Szczególnie mile widziany jest rocznik 2016.

Zapisy: j-bochenko@wp.pl lub tel. 507123671.

W wakacje podstawy szachowe poznacie a od września grać w turniejach zaczynacie :)

Józef Bochenko

Śpiewające Serca

24 maja 2022 r. odbył się Finał Festiwalu Piosenki Prozdrowotnej „Śpiewające Serca” organizowany przez Stowarzyszenie Pro Salute .

Ta impreza promuje zdrowy styl życia, ale także upowszechnia wiedzę o rzadkich chorobach genetycznych. To również symboliczny gest wsparcia dzieci z dystrofią mięśniową, którymi opiekuje się białostockie Stowarzyszenie Pro Salute. Celem Festiwalu było umożliwienie prezentacji umiejętności wokalnych dzieci, rozwijanie ich talentów estradowych, kształtowanie umiejętności współzawodnictwa, propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci, twórcza wymiana doświadczeń muzycznych wśród dzieci oraz ich opiekunów, a przede wszystkim popularyzowanie wiedzy i zachowań prozdrowotnych. Konkurs miał zasięg ogólnopolski, jego uczestnikami mogły być dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie szkół podstawowych.

Ponad stu młodych utalentowanych młodych artystów, wokalistów z całego kraju zaprezentowało się na scenie „Spodków” Podlaskiego Instytutu Kultury.

Jury wybrało najlepszych solistów a wśród nich znaleźli się podopieczni Sokólskiego Ośrodka Kultury!

  1. nagrodę zdobyła Martyna Bućko w kategorii solistów, grupa wiekowa 7-10 lat.
  2. nagrodę zdobyła Aleksandra Prokopczyk w kategorii soliści w grupie wiekowej 11-14 lat.
  3. nagrodę zdobył Mateusz Wołczek w kategorii soliści w grupie wiekowej 11-14 lat.

Gratulujemy młodym artystom! Jest to również niewątpliwy sukces opiekuna artystycznego Michała Gieniusza- instruktora wokalnego Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Agnieszka Kozakiewicz (SOK)

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza do Kamienicy Tyzenhauza, na parter budynku, w czwartek 23 czerwca 2022 r. o godz. 17.00, na spotkanie z Andrzejem i Eleonorą Meller. Para ta, wyruszyła kamperem w nietypową podróż.

Pl

Małżonkowie postanowili podążać popularnym w latach 70. ubiegłego wieku hipisowskim szlakiem. Dotarli aż do Afganistanu, a całą wycieczkę opisali w książce „Kamperem do Kabulu”.

18 maja 2022 miała premierę książka autorstwa Eleonory i Andrzeja Mellerów – „Kamperem do Kabulu”, w której oprócz podróżniczych ciekawostek można znaleźć wątki kryminalne oraz polityczne. Małżeństwo przejechało samochodem turystycznym tysiące kilometrów przez Bułgarię, Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan.

Skąd pomysł na taką podróż i jakie przygody spotkały naszych bohaterów? Tego dowiedzą się Państwo na spotkaniu autorskim tej wyjątkowej pary, która spośród miejsc na całym świecie na dom wybrała Podlasie. Na miejscu dostępne będą publikacje, które będzie można kupić.

Wstęp wolny.

(SN) SOK

„Tyzenhauz Fest” 29-31.07.2022 – relacja z przygotowań

Rozpoczęty w kwietniu 2022 projekt „Tyzenhauz Fest” prowadzony przez Sokólski Ośrodek Kultury, realizowany jest dzięki dotacji Fundacji PZU, kontynuuje swoje wielopłaszczyznowe działania.

Warsztaty

Grupa wolontariuszy działająca w projekcie, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele lokalnej branży gastronomicznej, turystycznej, artystycznej oraz miłośnicy ziemi sokólskiej spotykają się w podgrupach by tam ustalić najważniejsze założenia projektowe.

Wiemy już jakim szlakiem przebiegnie rajd rowerowy i co w trakcie wspólnej wycieczki zwiedzimy. Trwają również prace nad przedstawieniem teatralnym którego opiekunem jest zawodowy reżyser i aktor Dariusz Szada – Borzyszkowski.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie z Jerzym Rajeckim i Barbarą Goralczuk

Spotkanie z Jerzym Rajeckim i Barbarą Goralczuk

Spotkanie z Jerzym Rajeckim i Barbarą Goralczuk, które odbyło się w Sokólskim Ośrodku Kultury 8 czerwca 2022 przeniosło nas do idyllicznej, bajkowej wręcz krainy, gdzie splatają się ze sobą różne religie, kultury, zwyczaje a nawet język.

Wspólnym mianownikiem jest jednak CZŁOWIEK jego życzliwość, radość życia, szacunek do innych, a przede wszystkim do przyrody i otaczającego go świata.

ZOBACZ WIĘCEJ

Szkoła szalonego profesora to spełnienie marzeń uczniów

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego… tymczasem młodzieżowa grupa teatralna „Bajkoczuli”, zaprosiła wszystkie dzieci i rodziców do swojej akademii, zwanej „Akademią Pana Cynki”, a dokładnie na przedstawienie własnego autorstwa, którego premiera miała miejsce 5 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 w kinie „Sokół”.

Zdjęcie grupowe

Ta wyjątkowa szkoła prowadzona przez szalonego profesora to spełnienie marzeń każdego ucznia, gdzie na lekcji chemii produkuje się lody cytrynowe, po maliny trzeba się udać do Aliny i Balladyny, na lekcje uczęszcza się tajemniczym Bajkopedem. a na przyjęciach spotykają się, Mały Książę, Róża, Smerf Maruda, Osioł ze Shreka i Świtezianka. Wszystko opatrzone dużą dawką humoru i wszystkimi kolorami tęczy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Za nami Dzień Dziecka z Sokólskim Ośrodkiem Kultury

Za nami Dzień Dziecka z Sokólskim Ośrodkiem Kultury, który w niedzielne popołudnie 29 maja 2022 r., przeniósł nas w świat kolorów, dzikich zwierząt z różnych zakątków świata, moc zabawy i muzyki.

Dzień Dziecka z Sokólskim Ośrodkiem Kultury

Już od wczesnych godzin popołudniowych na najmłodszych czekał specjalnie przygotowany przez kino „Sokół” seans filmowy, gdzie najmłodsi obejrzeli bajkę „Pan Wilki i Spółka”. Z każdą godziną można było liczyć na kolejne atrakcje, zakręcić przyrodniczym kołem fortuny wraz z Silvarium w Poczopku – Nadleśnictwo Krynki.

Poznać mieszkańców Amazonii i lasów tropikalnych, a wśród nich tarantule, patyczaki, ogromne ślimaki czy przepiękne wielobarwne motyle, które prezentował hodowca „Arent”. Wielką radość najmłodszym sprawiła Animatorka „Gwiazda” przy której nigdy nie jest nudno, a uśmiech nie schodzi z twarz dzieci.

By na zakończenie wziąć udział w festiwalu kolorów z cieszącą się ogromną popularnością festiwalu „Holi święto kolorów”. Wszyscy dali się ponieść kolorowemu szaleństwu obsypując się kolorowymi proszkami w rytm muzyki zapowiadanej przez najlepszych DJów.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie z Jerzym Rajeckim

Zapraszamy do Sokólskiego Ośrodka Kultury 8 czerwca 2022 r., w środę o godz. 17.00 do sali wystawienniczej „Kamienicy Tyzenhauza” przy ul. Piłsudskiego 1, na spotkanie z Jerzym Rajeckim wokół jego najnowszej publikacji „Klimaty Podlasia. Wielokulturowość”.

Plakat

Album liczy 300 podpisanych fotografii zamkniętych tematycznie w trzech rozdziałach: „Krajobrazy kulturowe Podlasia”, Sacrum”, „Radość życia”. Każdy z rozdziałów opatrzony został wstępem Barbary Goralczuk współautorki książki natomiast wstęp do książki napisał dr Artur Gaweł.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy zdjęć Pana Jerzego Rajeckiego, zatytułowany „Klimaty Podlasia”. W trakcie spotkania można będzie nabyć album bezpośrednio u autorów.

Jerzy Rajecki prowadzi na facebooku fanpage fotografii „Klimaty Podlasia”, tam też dostępny jest jego album. Współpracował przy archiwizacji rękodzieła przy programie „Historia utkana z nici”. Jest jednym z najciekawszych fotografów dokumentujących dawne tradycje podlaskie. Autor trzech albumów „Klimaty Podlasia”, „Klimaty Podlasia. Przewodnik po Krainie Otwartych Okiennic”, „Klimaty Podlasia. Wielokulturowość”.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny

Sylwia Nowakowska, SOK

Wyjątkowy koncert odbył się w Sokółce

Jak dotrzeć do publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną? To pytanie zadał sobie Pan Marcin Rudziński, który jest pomysłodawcą cyklu koncertów pt. „Z klasyką przez Polskę”. To projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem. Celem jego jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi.

Wyjątkowy koncert odbył się w Sokółce

Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami  również sokólska publiczność mogła z bliska poznać i posmakować świata kameralnej muzyki klasycznej. Wyjątkowy koncert odbył się w Sokółce. Gościem na naszej scenie był doskonały artysta, jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich- Waldemar Malicki. Warto podkreślić, że jest to także  doskonały improwizator, na co dowodów nie zabrakło podczas koncertu w Sokółce.

ZOBACZ WIĘCEJ

Konwersja cyfrowa domu kultury

W Sokólskim Ośrodku Kultury dobiega końca realizacja projektu Konwersja cyfrowa domów kultury. To projekt uruchomiony w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Celem programu jest wyposażenie samorządowych instytucji kultury w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i rozwijania działań w zakresie edukacji kulturalnej oraz animacji kultury w społeczności lokalnej oraz doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych w formie cyfrowej lub online.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dzień Dziecka z Sokólskim Ośrodkiem Kultury 29 maja 2022

Dzień Dziecka z Sokólskim Ośrodkiem Kultury rozpocznie się w niedzielę 29 maja 2022 r. o godz.15.00 na placu przed Kinem „Sokół”.

Przygotowane atrakcje nie pozwolą na nudę, nawet najbardziej wybrednym pociechom i w tym dniu każdy znajdzie coś dla siebie.

Plakat

Miłośnicy przyrody zakręcą Kołem Fortuny przygotowanym przez Nadleśnictwo Krynki z Poczopka, gdzie na specjalnie przygotowanym stoisku dowiedzą się co w trawie piszczy i dokąd nocą tupie jeż….
To jednak nie koniec propozycji związanych ze światem przyrody. Na najbardziej odważnych czekać będzie pokaz pajęczaków, który zobaczyć będzie można w holu kina „Sokół”. W specjalnie zabezpieczonych i szczelnie zamkniętych terrariach stanie trzydzieści gatunków pajęczaków, które zaprezentuje hodowca ptaszników „Arent”.

Na najmłodszych miłośników tańca, figli i zabawy na świeżym powietrzu czekać będzie super animatorka, „Gwiazda” uwielbiana przez wszystkie dzieci.

Kulminacyjnym punktem przygotowanych przez Sokólski Ośrodek Kultury atrakcji, będzie Holi święto kolorów, które już po raz kolejny na swojej ogólnopolskiej trasie zatrzyma się w Sokółce. Właśnie w niedzielę 29 maja, przy muzyce przygotowanej przez najlepszych DJ-ów, wszyscy niezależnie od wieku, mogą wraz z przyjaciółmi obsypywać się kolorowymi proszkami.

Dajcie się ponieść kolorowemu szaleństwu i spędźcie ten czas z Sokólskim Ośrodkiem Kultury!

Sokólski Ośrodek Kultury

Zaproszenie na koncert Waldemara Malickiego

W ramach cyklu koncertów „Z klasyką przez Polskę” Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert muzyki klasycznej doskonałego artysty polskiej sceny muzycznej Waldemara Malickiego z najpiękniejszym programem.

Waldemar Malicki jest to czołowy artysta sceny muzyki klasycznej, występujący we wszystkich filharmoniach w Polsce, znany z programów telewizyjnych i z pewnością mający świetny kontakt z publicznością.

KONCERT odbędzie się 25 maja 2022 roku (środa) godzina 18:00; Kino „Sokół” w Sokółce. Wstęp bezpłatny (wejściówki dostępne w kasie kina od 20 maja 2022 od godz. 15:00) ZAPRASZAMY!

Koncert odbędzie się dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz Polskim Impresariatem Muzycznym.

Polski Impresariat Muzyczny powstał w lipcu 2019 roku w ramach Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem. Jego celem jest stworzenie atrakcyjnej oferty koncertowej opartej na muzyce poważnej w interpretacji najwybitniejszych polskich artystów, skierowanej do mniejszych miejscowości w całej Polsce.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Noc Muzeum w Sokółce – relacja

Ostatnia sobota, 14 maja 2022 r. upłynęła w naszym kraju pod znakiem ogólnopolskiej akcji – Nocy Muzeum.

W Sokółce z tej okazji można było w sposób nietypowy zwiedzić Muzeum Ziemi Sokólskiej oraz Kamienicę Tyzenhauza – nowy obiekt na turystycznej mapie miasta. Placówki Sokólskiego Ośrodka Kultury – muzeum oraz Punkt Informacji Turystycznej zaaranżowały spacer tematyczny po ekspozycjach we wspomnianych budynkach. Na zwiedzających czekały zadania: poszukiwanie śladów w świetle uv, wskazówek na wystawach, zaglądanie do kufrów, podróż do labiryntu, nawet zabawa w malowanie w świetle uv, tworzenie swoich rzeźb (inspirowanych grafikami Łukasza Kundzicza, pokazywanymi w sali konferencyjno-wystawienniczej Kamienicy Tyzenhauza). Spacer kończył się dla każdej drużyny-rodziny upominkiem.

Cieszymy się, że w tym roku udało nam się przyciągnąć do obiektów kulturalnych SOK przy okazji wydarzenia szczególnie licznie młodszych mieszkańców naszego miasta.

Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia autorstwa W. Panow/SOK

Edyta Wiśniewska, SOK

Przygotowania do trzydniowego Festiwalu Tyzenhauza

Sokólski Ośrodek Kultury rozpoczął w kwietniu 2022 r. projekt „Festiwal Tyzenhauza”, który realizuje dzięki dotacji Fundacji PZU.

Planowanie festiwalu

Grupa wolontariuszy działająca w projekcie, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele lokalnej branży gastronomicznej, turystycznej, artystycznej oraz miłośnicy ziemi sokólskiej wspólnie dyskutowała nad założeniami projektu dzieląc między siebie zadania i obowiązki. W ramach projektu z końcem lipca 2022 roku zorganizowany zostanie „Tyzenhauz Fest”, który pozwoli mieszkańcom czynnie włączyć się w przygotowanie trzydniowego festiwalu. W jego ramach powstanie szereg lokalnych inicjatyw jak choćby rajd rowerowy, warsztaty kulinarne, przedstawienie teatralne czy piknik.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zapisy na warsztaty genealogiczne Sokółce

Baner

Warsztaty Genealogiczne z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów są narzędziem, dzięki któremu rozpoczniecie swoją przygodę z genealogią.

Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących. Punktem wyjścia zajęć będzie NAZWISKO, jego definicja i historia. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma wyjaśnienie znaczenia swojego nazwiska. Pozna źródła do badań genealogicznych oraz dowie się jakie informacje można z nich pozyskać. Będzie też chwila na sporządzenie z pamięci własnego drzewa rodzinnego, podzielenie się własnymi opowieściami genealogicznymi.

Wydarzenie odbędzie się w KAMIENICY TYZENHAUZA (ul. Piłsudskiego 1, sala wstawiennicza przy Punkcie It)

Bardzo ważna informacja – Obowiązują zapisy: 733 007 796 lub poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

Zajęcia są nieodpłatne. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content