Zaproszenie na wystawę „Pieniądz wojny i okupacji”

Od 23 września (piątek) 2022 r. w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK będzie można zwiedzać nową wystawę czasową pt. “Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego”.

Ekspozycja planszowa została przygotowana przez placówkę Muzeum Podlaskiego – Muzeum Historyczne w Białymstoku.

Plakat

Temat pieniądza w warunkach wojennych i okupacyjnych jest niezwykle skomplikowany. Punktem wyjściowym narracji wystawy jest pieniądz międzywojenny Rzeczypospolitej i specjalne środki płatnicze przygotowana na wypadek wybuchu wojny, następnie – pieniądze wprowadzane do obiegu przez kolejnych okupantów (ZSRS i III Rzeszę). Opowieść to skupia się na Białymstoku, ale na ekspozycji nie zabrakło także tematów specjalnych środków płatniczych emitowanych dla getta w Łodzi i obozu koncentracyjnego w Terezinie, opowieści o fałszerstwach dokonywanych w tym okresie.

Wystawę uzupełniają zabytki pozyskane od prywatnych kolekcjonerów oraz zbiory sokólskiego muzeum z tego okresu.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja potrwa do listopada 2022 r.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Spotkaniu autorskie z okazji Nocy Bibliotek

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Grabowskim oraz promocję książki pod tytułem „Jestem jak motyl”.

Spotkanie odbędzie się w ramach VIII edycji Nocy Bibliotek, która w tym roku obchodzona jest pod hasłem „To się musi powieść”.

Plakat

Andrzej Grabowski to polski aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, artysta kabaretowy, piosenkarz, scenarzysta i reżyser. Stworzył wiele znakomitych ról filmowych w produkcjach takich jak: „Boża podszewka”, „Pitbull”, „Drogówka”, ”Pod mocnym Aniołem”. Zagrał także wiele ról w popularnych serialach telewizyjnych, m.in.: „Złotopolscy”, „Blondynka”, „Odwróceni”. Jednak największą popularność zdobył rolą Ferdynanda Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich”.

Książka pod tytułem Jestem jak motyl odsłania kulisy jego sławy. Barwna i z gawędziarskim talentem napisana autobiografia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów zostanie przybliżona na spotkaniu 28 września o godzinie 17:00 (Osiedle Centrum 21).

Bezpłatne wejściówki można odbierać w siedzibie biblioteki w godzinach pracy placówki. Wydarzeniu będzie towarzyszył również kiermasz książki używanej.

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Banku Spółdzielczego w Sokółce oraz indywidualnych sponsorów.

Natalia Niedziołko
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Opowieść o dziele misyjnym na bliskim wschodzie

W dniu 27 września 2022 o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej w Kamienicy Tyzenhauza, przy Punkcie IT odbędzie się spotkanie z o. Antonio el-Feghali oraz dr Fabio Loutfi z Maronickiej Fundacji Misyjnej pt. „Czy istnieje nadzieja dla chrześcijaństwa? Ziemia świętego Szarbela oczami mnicha z Libanu”.

Plakat

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane filmy m.in. związane z pracą Maronickiej Fundacji Misyjnej, której patronem jest św. Szarbel Makhlouf i aktualną sytuacją chrześcijan na bliskim wschodzie. Po wykładzie będzie można otrzymać olej świętego Szarbela oraz książki Serca Krzyża: “Światło ze Wschodu” oraz “Św. Szarbel”.

Święty Szarbel (1828-1898) duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty Kościoła katolickiego (kanonizowany w 1977 r.) Pochodził z ubogiej libańskiej rodziny chrześcijańskiej. Już będąc dzieckiem, wyróżniał się wielką pobożnością, a mając 23 lata, wstąpił do maronickiego klasztoru świętego Marona. Dalszą część swojego życia spędził jako pustelnik. W kościele katolickim jest patronem ciężko chorych modlących się o uzdrowienie.

Edyta Wiśniewska, SOK

Spotkanie Podlaskich Archiwistów Społecznych w Sokółce

Jeżeli interesujesz się historią lokalną to wydarzenie jest dla Ciebie! Po raz drugi na Podlasiu spotykają się archiwiści społeczni!

Plakat

Czy posiadasz rodzinne pamiątki ale nie wiesz jak je zabezpieczyć, a może zbierasz zdjęcia związane z dziejami twojej miejscowości, relacje, lub dopiero chcesz zacząć to robić – zapisz się i przyjdź! Spotkaj ludzi z pasją, dowiedz się gdzie szukać pomocy, informacji, inspiracji do działania wokół lokalnego dziedzictwa.

Miejsce wydarzenia:
Sokólski Ośrodek Kultury
Kamienica Tyzenhauza (przy punkcie IT)
ul. Piłsudskiego 1
16-100 Sokółka

Termin: 24 września (sobota) 2022 r. godz. 10:00 – 17:00

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie informacyjno-warsztatowe

Szanowni Państwo, w związku z przygotowywaniem nowej Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski na lata 2023-2027, Zarząd Stowarzyszenia LGD Szlak Tatarski zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Sokółka do udziału w spotkaniu informacyjno-warsztatowym, które odbędzie się w dniu:

23 września 2022 r., w godz. 9:00-13:00
w Sali Lira, ul. Grodzieńska 1, 16-100 Sokółka.

Plakat

Propozycje zapisów w ww. dokumencie mogą wnosić wszyscy mieszkańcy obszaru objętego LSR oraz instytucje działające na tym obszarze. Celem spotkania jest zapoznanie uczestników z warunkami i możliwościami pozyskiwania środków finansowych w ramach przedsięwzięć i celów LGD Szlak Tatarski w perspektywie finansowej 2021- 2027 w kontekście zidentyfikowanych problemów, celów, przedsięwzięć i wskaźników lokalnej strategii rozwoju.

Liczymy na Państwa udział oraz współpracę we wspólnym kształtowaniu kierunków rozwoju LGD Szlak Tatarski.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd Stowarzyszenia LGD Szlak Tatarski

Spotkanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” dla poddziałania 19.1 „Wsparcie przygotowawcze” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

LGD ST

Święto Organizacji Pozarządowych

Sokólskie Centrum Organizacji Pozarządowych zaprasza do udziału w Święcie Organizacji Pozarządowych, które odbędzie się 11 września 2022 r. (w niedzielę) na placu przed kinem „Sokół” w Sokółce.

Patronat Honorowy nad imprezą objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

W programie występy, pokazy, prezentacje, warsztaty i dużo wspólnej zabawy.

Szczegóły na plakacie.

SCOP

Zaproszenie na zajęcia szachowe

6 września 2022 r. o godz. 17.15 w SERCE Polski Dom Rodzinny startuje VIII edycja Sokólskiej Ligi Szachowej. W każdy roboczy wtorek mile widziani są wszyscy miłośnicy królewskiej gry.

Rozpoczyna się również, nabór do klubu szachowego Orient Sokółka! Zapraszamy na zajęcia szachowe w poniedziałki i piątki:

16:00 – 16:30 – grupa przedszkolaków (1 i 2 rok nauki);
16:30 – 17:15 – grupa średniozaawansowana młodsza;
17:15 – 18:00 – grupa średniozaawansowana starsza;
18:00 – 19:30 – grupa zaawansowana.

Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Mickiewicza 2A w Sokółce (budynek byłego gimnazjum). Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z instruktorem Karolem Businskim, tel. 668100579.

Wojciech Zajkowski, Orient Sokółka

Idea ORLEN Wyścig Narodów przejedzie przez Sokółkę

Mapa I Etapu

W dniach 9-10 września 2022 r. kolarze będą się ścigać w Wyścigu Narodów. ORLEN Wyścig Narodów to impreza należąca do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23. Startują w niej najbardziej utalentowani młodzi kolarze z całego świata, którzy rywalizują w barwach reprezentacji narodowych.

9 września 2022 r. odbędzie się pierwszy etap o długości 156,9 km, na trasie Supraśl – Białystok, który będzie przebiegał m.in. przez Sokółkę.

Więcej informacji na stronie: https://orlenwyscignarodow.com

Zaproszenie na wystawę zdjęć Krzysztofa Frejusa

Biblioteka Publiczna w Sokółce we wrześniu gości wystawę zdjęć Krzysztofa Frejusa pt. Świat w podczerwieni.

Pan Krzysztof w Sokółce mieszka i tworzy od kilkunastu lat. Na Sokólszczyznę przybył z Warszawy. Jest pasjonatem fotografii i autorem wielu wystaw ukazujących niepowtarzalne podlaskie klimaty, architekturę oraz mieszkańców regionu.

Wystawa w bibliotece

Zdjęcia najnowszej wystawy wykonane zostały w podczerwieni (ang. Infrared, IR). Jest to bardzo efektowna, ale i trudna metoda tworzenia obrazu, która dosłownie pozwala zobaczyć to, co niewidoczne. Polega na naświetlaniu zdjęcia światłem podczerwonym, niewidocznym dla ludzkiego oka.  Ulega ono tym samym zjawiskom fizycznym, co znane nam światło widzialne, ale efekty tych zjawisk są bardzo różne. Fotografie, które powstają przy pomocy tej techniki wyglądają jak z innego świata – tajemniczo i magicznie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Czy wiek dziecka grającego w szachy ma znaczenie?

Plakat

Odpowiedź brzmi tak i nie. Dlaczego? Po pierwsze gry w szachy można uczyć się praktycznie każdym wieku, nawet będąc już osobą dorosłą i nie ma ku temu żadnych przeszkód. Mimo wszystko im wcześniej się zacznie, tym łatwiej przyjdzie przyswajanie zasad i strategii, a także, tym więcej korzyści się w ten sposób osiągnie.

Jak wiadomo, dzieci chłoną wiedzę bardzo szybko, a szachy jako gra bardzo rozwijająca, pomoże im na wielu płaszczyznach życia – od nauki w szkole, po umiejętności społeczne i życiowe. Nauka gry w wieku dziecięcym ma więc niebagatelne znaczenie na życie dorosłe.

Zapraszamy najmłodszych do wspólnej zabawy Królewską Grą w Sokólskim Ośrodku Kultury.

Józef Bochenko

Pożegnanie lata w Polankach

Przed nami ostatnie dni wakacji i początek roku szkolnego, a tym samym nieuchronnie zbliża się jesień. Stowarzyszenie Polanie w ramach projektu „Natura naszym sprzymierzeńcem” zaprasza na „Pożegnanie lata” wszystkich mieszkańców wsi Polanki tych obecnych i tych byłych w najbliższą sobotę 3 września 2022 r. o godz. 17.00, pod wiatę wiejską.

Plakat

Będzie to wspólne spotkanie w miłym sąsiedzkim towarzystwie. W programie spacer oraz ognisko. Zachęcamy do wzięcia ze sobą „koszyczka” oraz dobrego humoru.

Warsztaty skierowane są do mieszkańców gminy Sokółka a zwłaszcza mieszkańców Polanek i okolicznych wsi w parafii Rozedranka Stara.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółkę.

Koordynator S. Nowakowska
Stowarzyszenie Polanie

Zaproszenie na Dożynki Gminne w Lipinie

Plakat

W niedzielę 4 września 2022 roku w Lipinie odbędą się Dożynki Gminne, na które zaprasza Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Współorganizatorami imprezy są: Sołectwo Lipina, Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Rocha w Lipinie, Sokólski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce oraz Koło Gospodyń Wiejskich LIPINKI w Lipinie

Wakacyjne show – propozycja doskonałej zabawy!

Organizatorzy: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Sokólskie Ośrodek Kultury zapraszają w piątek 26 sierpnia 2022 r od godz. 16:00 na plac przed Kinem „Sokół”.

Plakat

Od godz. 16:00 zapraszamy dzieci na: dmuchańce, balonowe szaleństwo, zabawy, stoiska handlowe (popcorn, napoje).

Tuż przed 17:00 nastąpi premierowe wykonanie piosenki, którą przygotowały i nagrały dzieci podczas wakacyjnych zajęć w Sokólskim Ośrodku Kultury. Promocja online wraz z teledyskiem będzie miała miejsce na fanpage Sokólskiego Ośrodka Kultury w środę 24.08.2022 r.

O godz. 17:00, w programie pt. „Bajkowe przeboje” – koncert zespołu SOK „AZALiSZ”. Punkt kulminacyjny wieczoru to wyczekiwane show muzyczno – taneczne – KONCERT Stefano Terrazzino. To włoski tancerz, aktor i wokalista, wszystkim znany jako profesjonalny tancerz w programie „Taniec z Gwiazdami”, gdzie występował kilkakrotnie. Charyzmatyczny Włoch rozgrzeje sokólską publiczność włoskimi przebojami.

Zapraszamy do wspólnej zabawy! Wstęp wolny!

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Tropem ziół późnego lata

Stowarzyszenie Polanie działające w wsi Polanki w gminie Sokółka zaprasza do siebie już w najbliższy piątek 19 sierpnia 2022, o godz. 17.00 pod wiejską wiatę, by wspólnie wyruszyć tropem ziół późnego lata do herbatki i naparów, w ramach projektu „Natura naszym sprzymierzeńcem”.

Warsztaty skierowane są do mieszkańców gminy Sokółka a zwłaszcza mieszkańców Polanek i okolicznych wsi w parafii Rozedranka Stara.

Plakat

Spacer poprowadzi Agnieszka Prymaka, która podpowie nam jakie zioła najlepiej sprawdzą się na w postaci naparów w długie jesienne i zimowe wieczory. Wstęp wolny!

Agnieszka Prymaka – podlaska zielarka i właścicielka „Zielskiej Kolonii” w Puszczy Knyszyńskiej, dzieli się swoimi doświadczeniami w temacie szeroko rozumianego powrotu do natury w życiu codziennym oraz lekcjami płynącymi z pracy z roślinami.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółkę.

Sylwia Nowakowska
Stowarzyszenie Polanie

SOK zaprasza dzieci do wspólnej zabawy

Plakat

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.

W czwartek 11 sierpnia o godzinie 16:30, na placu przed Kinem Sokół na dzieci czeka mnóstwo atrakcji: gry, zabawy, konkursy, wspólne tańce i rozgrywki.

Wraz z animatorką ze Studia Działań Kreatywnych, milusińskim czas upłynie miło i radośnie. Wstęp wolny!

Zapraszamy!

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2022 – zgłoś się już dziś!

Tegoroczne Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) odbędą się w dniach 7-9 października 2022 r. w formule hybrydowej: stacjonarnie oraz on-line. To znakomita okazja, by pochwalić się sukcesami projektów i pokazać je szerszej publiczności.

Logo

Serdecznie zapraszamy przedsiębiorców, samorządy, jednostki kultury i wszystkich, którzy skorzystali z funduszy europejskich do organizacji Dnia Otwartego/ Dni Otwartych w Państwa projektach: zwiedzanie, udostępnienie bezpłatne lub ze zniżką codziennej oferty, organizacja dodatkowego wydarzenia, warsztaty, gry lub zabawy dla dzieci i ich opiekunów, itp. Mogą Państwo zaplanować zarówno wydarzenie w formule on-line, jak i tradycyjnie zaprosić beneficjentów do siebie. Wydarzenia zaprezentujemy na mapie atrakcji na stronie: www.dniotwarte.eu. Do udziału w nich będzie zachęcała kampania promocyjna w mediach i na profilach społecznościowych.

Jak zgłosić wydarzenie? W tym roku Beneficjenci mogą zakładać konto i logować się do panelu na stronie www.dniotwarte.eu. W panelu znajdują się m.in. informacje o tym, jak prawidłowo opisać wydarzenie. Zgłaszanie wydarzeń na DOFE jest również możliwe bez konieczności zakładania konta i logowania. Termin zgłaszania wydarzeń do DOFE 2022 upływa 31 sierpnia br. Regulamin udziału w akcji dostępny jest na stronie Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Beneficjenci, którzy zgłoszą się do DOFE stacjonarnego, otrzymają nie później niż do 30.09.2022 r. pakiet materiałów promocyjnych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku organizowane są konkursy dla beneficjentów i ogółu społeczeństwa.

Regulamin-DOFE-2022-ogolny

Regulamin-konkursu-Beneficjenci

Regulamin-konkursu-ogolu-spoleczenstwa

Food Trucki przyjadą do Sokółki

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza w najbliższy weekend 5-7 sierpnia 2021 r. na plac przed Kinem „Sokół”, na trzydniową ucztę, gdzie spróbować będzie można smaków z czterech stron świata.

Plakat

Zawitają u nas: gruzińskie chinkali, amerykańskie donaty, mini pączki i burgery, chińskie pierożki dim sun, belgijskie frytki, japońskie sushi i dużo dużo więcej… Nie zabraknie także muzyki i atrakcji dla najmłodszych.

Festiwal będzie odbywał się:
Piątek – godz. 15.00-22.00
Sobota – godz. 12.00-22.00
Niedziela – godz. 12.00-20.00

Edyta Wiśniewska, SOK

Skip to content