Zaproszenie na spotkanie informacyjne

Zapraszamy mieszkańców Gminy Sokółka na spotkanie informacyjne w ramach programu „Czyste Powietrze”, które odbędzie się w formule online w czwartek 27 stycznia 2022 r. o godz. 12:00 . Tematem spotkania będzie: „ Czyste powietrze na nowych zasadach”.

Link aktywacyjny do spotkania umieszony jest poniżej:
https://meet03.zeto.bialystok.pl/CzystePowietrze

Do obsługi połączenia zalecane są przeglądarki Chrome lub Edge.

W trakcie spotkania pracownik WFOŚiGW w Białymstoku zapozna z założeniami programu, rodzajami przedsięwzięć na które można uzyskać dofinansowanie, jak również sposobem składania wniosków o dofinansowanie oraz zasadami realizacji i rozliczania przedsięwzięć.

Przypominamy, że w Urzędzie Miejskim w Sokółce działa Punkt Konsultacyjno – Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Funkcjonowanie punktu ma na celu ułatwienie mieszkańcom Gminy Sokółka wnioskowania o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wyznaczona osoba udzieli bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinasowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu.

Dodatkowo informujemy, iż zapytania dotyczące programu „Czyste powietrze” można kierować pod numer kontaktowy: 857110916, lub adres mailowy: kancelaria@sokolka.pl. Przyjęcia interesantów odbywać się będą jedynie po uprzednim telefonicznym lub mailowym uzgodnieniu terminu i godziny, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa podczas pandemii COVID-19.

Wojciech Tryzna

Atrakcje na ferie zimowe

Ferie zimowe

Od 24 stycznia do 4 lutego będą trwały tegoroczne ferie zimowe. Na czas odpoczynku od nauki, z myślą o uczniach, nasze placówki przygotowały mnóstwo atrakcji.

Poniżej przedstawiamy plan zajęć feryjnych, opracowany przez Sokólski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce oraz Bibliotekę Publiczną w Sokółce.

DO POBRANIA:

Propozycje na ferie 2022

Styczniowa wystawa fotograficzna w bibliotece

Wystawa fotografii

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na styczniową wystawę fotograficzną, której autorem jest Stowarzyszenie Oczy Podlasia. Oczy te, skupiają się na pięknie naszego regionu, tajemniczych miejscach i niedostępnych pomnikach przyrody. To jest ich wizja i misja.

W ramach projektu „Fotografia jest fajna” (dotacja z Gminy Sokółka z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii) zorganizowali zajęcia dla młodzieży, podczas których każdy uczył się opanowywać sprzęt i ustawienia, komponowania ciekawych kadrów oraz robienia udanych zdjęć w najczęstszych sytuacjach: portret, plener, ruch czy zdjęcia nocne. Wszystko to odbyło się w postaci spotkań cyklicznych w plenerze oraz w studiu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Ferie z mundurem

Wojska Obrony Terytorialnej są szansą na połączenie służby Ojczyźnie z dotychczasową aktywnością.

Plakat

Myślisz o tym, żeby służyć w Wojsku Polskim ale nie chcesz rezygnować z dotychczasowej pracy bądź nauki? Mamy dla Ciebie propozycję ! Wstąp do Wojsk Obrony Terytorialnej!

Zarejestruj się na Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego www.zostanzolnierzem.pl lub złóż do Wojskowego Komendanta Uzupełnień wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej.

Sprawdź jak zostać Terytorialsem à Terytorialsi – Jak krok po kroku zostać Terytorialsem (wp.mil.pl)

Skontaktuj się z WKU w Białymstoku: 261 398 251 lub 261 398 252.

(WKU)

Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko

28 grudnia 2021 R. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbył się wernisaż wystawy pt. „Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko”.

Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko

To pierwsza wystawa młodej artystki, której przodkowie wywodzą się z osiadłych Cyganów we wsi Igryły. Zainspirowana historiami o cygańskich taborach, które gościnnie wędrowały do swoich pobratymców do tejże miejscowości, rozpoczęła malarską przygodę z obrazami nawiązującymi do ich kultury. Początkowo malowała pejzaże wyłącznie dla rodziny i przyjaciół, jednak z czasem zaczęła prezentować je również poza kręgiem swoich najbliższych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do zapoznania się z elektroniczną wersją wystawy upamiętniającej 103. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Plansza tytułowa

Wystawa powstała m.in. dzięki współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i przedstawia lokalne wielkopolskie murale pt. „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”, które przypominają o bohaterstwie naszych przodków. Partnerem wystawy jest AMS S.A.

Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” składa się 17 plansz: planszy tytułowej, merytorycznego opracowania i fotografii wybranych murali. Wybór murali, jako nośników pamięci regionalnej, nawiązuje do tradycji pocztówek z okresu międzywojennego. Dwanaście reprodukcji obrazów malarza i powstańca Leona Prauzińskiego, przedstawiających wybrane sceny Powstania Wielkopolskiego, było okazjonalnie przedrukowywanych i wydawanych. W wystawie do pobrania zawarte zostały reprodukcje czterech dzieł artysty: Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania, Zdobycie lotniska niemieckiego w Ławicy, Walki na przedmieściach Poznania i Przysięga wojsk polskich.

ZOBACZ WIĘCEJ

Biblioteka zaprasza na wernisaż wystawy

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko”, który odbędzie się 28 grudnia o godz. 11.00.

Malarstwo Joanny Brzozko

Joanna Brzozko jest pasjonatką malarstwa. Jak sama mówi kultura romska towarzyszy jej od dzieciństwa: „Malowałam pejzaże i kulturę romską dla siebie i rodziny. Moja babcia pochodzi z osiadłych Cyganów ze wsi Igryły. Opowiadała mi o taborach cygańskich, które gościnnie wędrowały do swoich pobratymców do Igrył. Poprzez swoje malarstwo chcę ocalić od zapomnienia tabory cygańskie”.

Wystawa Pani Joanny jest efektem rocznego stypendium Marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2021. Pomysł na stworzenie wystawy zrodził się przy okazji promocji tomiku wierszy Iwony Januszkiewicz pt. „Pieśni i wiersze cygańskie” w Igryłach. „Zaprezentowałam wówczas swoje prace i było duże zainteresowanie uczestników imprezy moją wystawą. To mnie zainspirowało do napisania programu stypendialnego”.

Wystawę prac będzie można oglądać od 28 do 31 grudnia 2021 r. w godzinach pracy biblioteki, Os. Centrum 21.

Biblioteka Publiczna w Sokółce

Wernisaż wystawy „Moje Anioły… Moje Demony…”

„Moje Anioły ….. Moje Demony….” to tytuł wystawy, której wernisaż miał miejsce w piątek 3 grudnia 2021 r., w Sokólskim Ośrodku Kultury w sali wystawienniczej przy ul. Piłsudskiego 1.

Na wystawę zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -16.00 do połowy stycznia 2022. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa prac Adama Ślefarskiego

Na wystawę składają się prace malarza Adam Ślefarskiego, który jako czujny obserwator otaczającego nas świata swoje spostrzeżenia przenosi na płótno. Prezentowane na wystawie prace powstały w ciągu ostatnich dziesięciu lat twórczości autora, lat bardzo trudnych, stąd na pracach dominują barwy ciemne symbolizując jednocześnie takie zjawiska jak zanieczyszczenie środowiska, manipulacja społeczeństwem czy różnica w standardzie życia. Autor skupia się również na ciele ludzkim uznając je za najpiękniejszy boski cud, co też widać na przepięknych aktach i portretach.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wojskowe Centrum Rekrutacji zaprasza

Zastanawiasz się nad wyborem swojej drogi zawodowej? Myślisz poważnie o tym, aby związać się z mundurem żołnierza Wojska Polskiego?

Wojskowe Centrum Rekrutacji odbędzie się w dniach: 6-7.12.2021 r. Pamiętaj, że masz możliwość wyboru różnych ochotniczych form służby wojskowej. Służba przygotowawcza jest najkrótszą drogą do służby zawodowej. Trwa 28 dni w wybranej jednostce wojskowej na terenie kraju. Przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które nie pełniły wcześniej służby wojskowej i nie złożyły przysięgi wojskowej.

Terytorialna służba wojskowa – przeznaczona dla osób, które nie chcą rezygnować z dotychczasowej aktywności i zatrudnienia. Pełniąc ten rodzaj służby można pogodzić służbę Ojczyźnie z życiem prywatnym i zawodowym.

JEŻELI CHCESZ ZOSTAĆ ŻOŁNIERZEM, MUSISZ:
• być pełnoletni,
• mieć polskie obywatelstwo,
• być niekaranym za przestępstwo umyślne,
• mieć dobry stan zdrowia.

Zrób pierwszy krok i zarejestruj się na Portalu Rekrutacyjnym www.zostanzolnierzem.pl i wypełnij swoje dane. Przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień skontaktuje się z Tobą i umówi do Wojskowego Centrum Rekrutacji. Przyjdź do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białymstoku i porozmawiaj z żołnierzami Wojska Polskiego!

Masz pytania? Skontaktuj się:
Portal Rekrutacyjny: 261 398 251
Służba przygotowawcza: 261 398 253
Terytorialna służba wojskowa: 261 398 252

WKU w Białymstoku

Zaproszenie na występ Zespołu Pieśni Tańca z Wileńszczyzny

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Sokólski Ośrodek Kultury zapraszają na koncert „Ojcowizna” Polskiego Zespołu Pieśni Tańca z Wileńszczyzny, który odbędzie się w kinie „Sokół” w Sokółce, 12 grudnia 2021 r. (niedziela), o godzinie: 12:00. Wstęp wolny!

Plakat

Motto koncertu:
„W każdym sercu bije Polska,
W każdej duszy Matki śpiew.
Od Chicago do Tobolska,
Bije w żyłach Polska krew”

W programie:
część I – Na ludową nutę
część II – Dzisiaj w Betlejem
część III – Dawnych wspomnień czar

Nazwa zespołu nawiązuje do słów Jana Pawła II, który pisał:

„Wyraz ojczyzna łączy się z pojęciem i rzeczywistością ojca. Ojczyzna to jest poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach.”

Jak na zespół dwupokoleniowy przystało, występują w nim całe rodziny (pary małżeńskie, rodzeństwa, rodzice i dzieci), które łączy hasło patriotyczne „Bóg, Honor, Ojczyzna”. W repertuarze zespołu są teksty autorskie (piosenki i wiersze) Gabriela Jana Mincewicza, utwory patriotyczne i religijne oraz folklor polski, głównie z terenów Wileńszczyzny.

Głównym kierownikiem i dyrygentem zespołu „Ojcowizna” jest Wioletta Leonowicz, choreografem — Teresa Andruszkiewicz, kierownikiem orkiestry – Krzysztof Stankiewicz

Ilość miejsc zgodna z obowiązującymi zasadami obostrzeń epidemicznych.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Zaproszenie na wystawę prac Wioletty Nowik

Ręcznie wykonane chusty i sukienka

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na pierwszą wystawę Wioletty Nowik, pod hasłem „Kokonki”.

W „Mini Galerii” Pani Wiola prezentuje piękne, ręcznie wykonane chusty oraz sukienkę. Do podziwiania zapraszamy w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do soboty. Wystawa dostępna będzie do końca grudnia 2021 r.

Skąd wzięła się Pani pasja?

-Uwielbiałam patrzeć jak moja Mama i obie Babcie tworzą swoje dzieła. Jedna Babcia obrabiała chusteczki do nosa tęczowym kordonkiem, druga dziergała swetry, czapki i skarpety. Natomiast Mama do dzisiaj „dłubie” na szydełku dywaniki i kapcie z recyklingowych sweterków. Gdy byłam mała, swędziała mnie cała skóra od samego patrzenia na te ogromne ilości włóczki. Teraz bym się w nie z przyjemnością wtuliła J Mimo wszystko, było w tym coś czarownego i ekscytującego. Patrzyłam jak powstają piękne, kolorowe rzeczy. I tak zbudziła się chęć nauczenia się dziergania.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kwalifikacje żołnierzy rezerwy do służby zawodowej

W 18 pułku logistycznym w Łomży odbędą się kwalifikacje żołnierzy rezerwy do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych, podoficerów i oficerów zawodowych. Kwalifikacje połączone z egzaminem ze sprawności fizycznej odbędą się w dniu 14.12.2021 r. od godz. 7.15.

18 pułk logistyczny Łomża

Kandydaci zainteresowani zawodową służbą wojskową powinni w terminie 6-9.12.2021 r. przesłać droga elektroniczna na adres: 18plogrekrutacja@ron.mil.pl  lub osobiście dostarczyć na biuro przepustek 18 pułku logistycznego (AI. Legionów 133. 18- 400 Łomża) w zaklejonej kopercie z opisem: „Kwalifikacje do zawodowej służby wojskowej, stopień, imię i nazwisko” n/w dokumenty:
CV kandydata (koniecznie z numerem telefonu do kontaktu, informacją o złożeniu przysięgi wojskowej oraz ukończeniu służby przygotowawczej z podaniem specjalności wojskowej, posiadanymi kategoriami prawa jazdy i oznaczeniem terminu ważności).

ZOBACZ WIĘCEJ

Mikołajki z Sokólskim Ośrodkiem Kultury

Plakat

Zapraszamy najmłodszych mieszkańców Sokółki do wspólnego świętowania w niedzielę 5 grudnia 2021 r. o godzinach 15:00-16:30 na placu przed kinem „Sokół”.

W programie: Zabawa z Elfem „Gwiazdą”, spotkanie z Mikołajem, prezenty, rozświetlenie choinki w parku miejskim.

Warunkiem otrzymania prezentu mikołajkowego jest własnoręczne wykonanie bombki i zawieszenie jej na choince na placu przed kinem.

Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Sokólski Ośrodek Kultury

Centrum informacyjno-doradcze dla niepełnosprawnych

Oddział Podlaski PFRON informuje, że przy Oddziale zostało uruchomione Centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON).

Plakat

W ramach działalności CIDON możecie Państwo uzyskać informacje m.in. na temat:

– programów realizowanych przez PFRON
– projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe
– obowiązujących systemów orzecznictwa
– dostępnego wsparcia finansowego a także rzeczowego
– zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny czy rehabilitacyjny
– ulg a także uprawnień wynikających z przepisów prawa
– instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością i wiele innych.

Pracownicy PFRON oddelegowani do pracy w CIDON są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania Oddziału – numer telefonu do kontaktu 85 733 87 05.

Dorota Pieńkowska, Oddział Podlaski PFRON

Skip to content