Artykuły w kategorii: Nasze bezpieczeństwo, ZUS

Wniosek o żłobkowe rodzic musi złożyć do ZUS-u

Żłobek

Rodzice maluchów mogą składać do ZUS-u wniosek o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wysokość dopłaty wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie. – Tylko w 2023 roku z niższej opłaty za pobyt w żłobku skorzystało przeszło 156 tys. dzieci. Kwota przekazana … ZOBACZ WIĘCEJ

Kategorie ZUS

ZUS pomaga zadłużonym przedsiębiorcom

Przedsiębiorcy, którzy borykają się z utratą płynności finansowej, mogą wystąpić do ZUS-u o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty. Zawarcie ugody z ZUS niesie wiele korzyści, dzięki którym płatnik składek zyskuje czas na wyjście z trudnej sytuacji.

Gdy w firmie pojawiają się kłopoty z płatnościami składek, nie warto czekać z ich rozwiązaniem. Dług odsuwany w czasie rośnie. Jest na to rada. Wystarczy zawrzeć ugodę z ZUS-em. ZUS nie naliczy wtedy odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną, która jest o połowę niższa.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kategorie ZUS

ZUS zachęca do korzystania z aplikacji mZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wszystkie wnioski o świadczenia dla rodzin można szybko i sprawnie złożyć przez aplikację mobilną mZUS. Wystarczy zainstalować ją na smartfonie i powiązać ze swoim kontem na PUE ZUS.

mZUS

Za pośrednictwem aplikacji mZUS rodzice nie tylko mogą złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+, 300+ z programu „Dobry Start”, żłobkowe, czy kapitał opiekuńczy. Mogą również sprawdzić, co dzieje się z wnioskiem, podejrzeć dane o wypłatach, czy napisać wiadomość do ZUS-u i odczytać odpowiedź na nią. Nawiążą również telefoniczny kontakt z infolinią ZUS, a także umówią wizytę w placówce ZUS. Aplikacja daje również możliwość, aby działać w imieniu osoby, która nadała upoważnienie do PUE ZUS.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kategorie ZUS

ZUS na bieżąco wypłaca środki z programu „Dobry Start”

Już ponad 426 mln zł trafiło na konta rodziców i opiekunów w ramach programu „Dobry Start”. Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie, przekroczyła 1,4 mln. Wnioski o 300 plus można składać do końca listopada. Złożenie poprawnego wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.

Logo ZUS

To już trzeci rok, gdy wnioski o 300 plus z programu „Dobry Start” rozpatruje tylko ZUS. Tylko w ubiegłym roku szkolnym z „Dobrego Startu” w całym kraju skorzystało ponad 4,6 mln dzieci, w województwie podlaskim niemal 133 tys. Łączna kwota wsparcia wyniosła 1,4 mld zł, zaś na Podlasiu 39,8 mln zł- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Wnioski o świadczenie 300 plus na nowy rok szkolny ZUS przyjmuje już od 1 lipca. Jak dotąd do ZUS-u wpłynęło ich blisko 2 mln, w województwie podlaskim niemal 50 tys. Zakład na bieżąco wypłaca środki z programu. Do rodzin trafiło już ponad 426 mln złotych. Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie, przekroczyła 1,4 mln.

Aby otrzymać środki na wyprawkę szkolną, należy złożyć wniosek. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych
(PUE ZUS), portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Termin na złożenie wniosku upływa 30 listopada. Złożenie wniosku po tym terminie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. W innym przypadku, gdy rodzic przeoczy termin i wniosek wyśle później, to niestety nie otrzyma świadczenia.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kategorie ZUS

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z prewencji wypadkowej

Wśród zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynikających z ustawy wypadkowej jest upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, które mogą być przyczyną wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Oddział ZUS w Białymstoku jest jedną z 16 placówek, które organizują bezpłatne szkolenia i seminaria z zakresu prewencji wypadkowej w ramach przeciwdziałania tym zagrożeniom.

–  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa pracy na bezpłatne szkolenia prowadzone w formie seminarium. Spotkania dotyczyć będą prewencji wypadkowej w środowisku pracy. Eksperci omówią zagrożenia powodujące wypadki przy pracy i choroby zawodowe oraz sposoby zapobieganie zagrożeniom występującym w miejscu pracy. Dla osób zamieszkujących i pracujących na terenie województwa podlaskiego szkolenia są finansowane w całości przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Każdy emeryt i rencista otrzyma mLegitymację ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Będzie ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki mLegitymacji: potwierdzisz, że jesteś emerytem lub … ZOBACZ WIĘCEJ

Kategorie ZUS

Weekendowe dyżury w ZUS

W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte w godzinach 9.00-15.00. Pracownicy ZUS pomogą obywatelom Ukrainy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. W województwie podlaskim dyżury odbędą się: 26 i 27 marca 2022 r. ZUS w … ZOBACZ WIĘCEJ

W ZUS-ie ruszyła infolinia dla obywateli Ukrainy

W poniedziałek, 21 marca tego roku, ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Dedykowana jest ona osobom, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego. – Specjalna infolinia już działać … ZOBACZ WIĘCEJ

Zagadnienia ZUS przetłumaczone na język ukraiński

Na stronie www.zus.pl są opracowane i przetłumaczone na język ukraiński zagadnienia tematyczne, które mogą się przydać przy kontaktach z osobami potrzebującymi pomocy. “Wsparcie finansowe dla obywateli Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko” – jest wersja ukraińska i polska “Świadczenie wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy” – … ZOBACZ WIĘCEJ

Wnioski o „500 plus” na kolejny okres świadczeniowy

Wnioski o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. , można składać do ZUS od 1 lutego 2022 r. Od stycznia Zakład będzie przyjmował wnioski jedynie na nowo narodzone dzieci. Zgodnie … ZOBACZ WIĘCEJ

Kategorie ZUS

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku informuje

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku informuje, że w dniu 30 marca br. zostało ustalone, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, ostateczne brzmienie ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw (tekst ustawy). Ustawa została opublikowana w dniu … ZOBACZ WIĘCEJ

ZUS jest gotowy do realizacji programu “Dobry Start”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do realizacji programu “Dobry Start”, w ramach którego będzie wypłacał świadczenie 300 plus – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dobry start

Od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie (tzw. 300+) w ramach programu “Dobry Start” będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. “Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia obsługi tego zadania pod względem organizacyjnym i informatycznym. Program uprawnia do jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny” – mówi profesor Uścińska.

– Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada tylko drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kategorie ZUS

Już można przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępniono funkcje dla przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny.

Grafika

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, mogą za pośrednictwem PUE ZUS złożyć „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny”(PBT), dzięki czemu zostaną wpisane na listę podmiotów turystycznych uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu.

  • Oświadczenie do uczestnictwa w realizacji Polskiego Bonu Turystycznego można przekazać wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem PUE ZUS. Oświadczenie jest dostępne w roli [Ogólny], w menu bocznym, w zakładce [Podmiot turystyczny] – tłumaczy Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. warmińsko-mazurskim.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content