Przedsiębiorcy, którzy borykają się z utratą płynności finansowej, mogą wystąpić do ZUS-u o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty. Zawarcie ugody z ZUS niesie wiele korzyści, dzięki którym płatnik składek zyskuje czas na wyjście z trudnej sytuacji.
Gdy w firmie pojawiają się kłopoty z płatnościami składek, nie warto czekać z ich rozwiązaniem. Dług odsuwany w czasie rośnie. Jest na to rada. Wystarczy zawrzeć ugodę z ZUS-em. ZUS nie naliczy wtedy odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną, która jest o połowę niższa.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wszystkie wnioski o świadczenia dla rodzin można szybko i sprawnie złożyć przez aplikację mobilną mZUS. Wystarczy zainstalować ją na smartfonie i powiązać ze swoim kontem na PUE ZUS.
Za pośrednictwem aplikacji mZUS rodzice nie tylko mogą złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+, 300+ z programu „Dobry Start”, żłobkowe, czy kapitał opiekuńczy. Mogą również sprawdzić, co dzieje się z wnioskiem, podejrzeć dane o wypłatach, czy napisać wiadomość do ZUS-u i odczytać odpowiedź na nią. Nawiążą również telefoniczny kontakt z infolinią ZUS, a także umówią wizytę w placówce ZUS. Aplikacja daje również możliwość, aby działać w imieniu osoby, która nadała upoważnienie do PUE ZUS.
Już ponad 426 mln zł trafiło na konta rodziców i opiekunów w ramach programu „Dobry Start”. Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie, przekroczyła 1,4 mln. Wnioski o 300 plus można składać do końca listopada. Złożenie poprawnego wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.
To już trzeci rok, gdy wnioski o 300 plus z programu „Dobry Start” rozpatruje tylko ZUS. Tylko w ubiegłym roku szkolnym z „Dobrego Startu” w całym kraju skorzystało ponad 4,6 mln dzieci, w województwie podlaskim niemal 133 tys. Łączna kwota wsparcia wyniosła 1,4 mld zł, zaś na Podlasiu 39,8 mln zł- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Wnioski o świadczenie 300 plus na nowy rok szkolny ZUS przyjmuje już od 1 lipca. Jak dotąd do ZUS-u wpłynęło ich blisko 2 mln, w województwie podlaskim niemal 50 tys. Zakład na bieżąco wypłaca środki z programu. Do rodzin trafiło już ponad 426 mln złotych. Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie, przekroczyła 1,4 mln.
Aby otrzymać środki na wyprawkę szkolną, należy złożyć wniosek. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych
(PUE ZUS), portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Termin na złożenie wniosku upływa 30 listopada. Złożenie wniosku po tym terminie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. W innym przypadku, gdy rodzic przeoczy termin i wniosek wyśle później, to niestety nie otrzyma świadczenia.
Wśród zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynikających z ustawy wypadkowej jest upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, które mogą być przyczyną wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Oddział ZUS w Białymstoku jest jedną z 16 placówek, które organizują bezpłatne szkolenia i seminaria z zakresu prewencji wypadkowej w ramach przeciwdziałania tym zagrożeniom.
– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa pracy na bezpłatne szkolenia prowadzone w formie seminarium. Spotkania dotyczyć będą prewencji wypadkowej w środowisku pracy. Eksperci omówią zagrożenia powodujące wypadki przy pracy i choroby zawodowe oraz sposoby zapobieganie zagrożeniom występującym w miejscu pracy. Dla osób zamieszkujących i pracujących na terenie województwa podlaskiego szkolenia są finansowane w całości przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Będzie ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Dzięki mLegitymacji:
potwierdzisz, że jesteś emerytem lub rencistą,
udowodnisz, że masz prawo do świadczeń zdrowotnych,
możesz korzystać z ulg, które przysługują emerytom lub rencistom (np. zniżek do biletów).
Szczegółowe informacje nt. mLegitymacji emeryta-rencisty dostępne są na stronie internetowej https://www.zus.pl/
W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte w godzinach 9.00-15.00. Pracownicy ZUS pomogą obywatelom Ukrainy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus.
W poniedziałek, 21 marca tego roku, ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Dedykowana jest ona osobom, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego.
– Specjalna infolinia już działać pod numerem 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00, a obsługują ją m.in. uchodźcy z Ukrainy. Opłata za połączenie jest według stawek operatorów. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
ZUS na swojej stronie internetowej publikuje również informacje w języku ukraińskim m.in. gdzie i na jakich warunkach potrzebujący mogą uzyskać pomoc. Są tam także informacje o świadczeniach rodzinnych, e-usługach czy emeryturach i rentach. – Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych ZUS już wkrótce zostanie udostępniona możliwość zakładania profilu PUE w języku ukraińskim – dodaje rzeczniczka.
Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie do żłobka. Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Konsultanci infolinii podpowiedzą m.in. jak wypełnić i wysłać wniosek oraz jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Osobom potrzebującym wsparcia przy złożeniu elektronicznego wniosku, pomogą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już niebawem w placówkach ZUS będą także czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim. Będą również dostępne materiały drukowane w tym języku.
Z powodu wojny na Ukrainie już ponad dwa miliony obywateli tego państwa wjechało do Polski, szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych. Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. Łącznie jest ich obecnie ponad 300 osób. W związku z wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Zebrane produkty trafiają do organizacji zajmujących się pomocą.
Na stronie www.zus.pl są opracowane i przetłumaczone na język ukraiński zagadnienia tematyczne, które mogą się przydać przy kontaktach z osobami potrzebującymi pomocy.
„Wsparcie finansowe dla obywateli Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko” – jest wersja ukraińska i polska
„Świadczenie wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy” – jest wersja ukraińska i polska
„E-wizyta w ZUS” (plik docx 17b) – jest wersja ukraińska i polska
„Informacja dla uchodźców z Ukrainy mających zamiar podjąć pracę w Polsce” – jest wersja ukraińska i polska
Важлива інформація для біженців з України, які перестали тримавати пенсію і пенсію по інвалідності і виїхали з території України – nie ma wersji polskiej
Базові виплати на випадок хвороби – nie ma wersji polskiej
Допомога на виховання 500+ і Сімейний капітал опіки – nie ma wersji polskiej
Платформа електронних послуг ZUS (ПЕП ЗСС або PUE ZUS) – nie ma wersji polskiej
Заклад соціального страхування (ZUS) – nie ma wersji polskiej
Пенсії та допомоги для осіб, які працювали в Україні (брошурa pdf) – nie ma wersji polskiej
Warto skorzystać z tych materiałów w języku polskim i ukraińskim – udostępnić dalej / przekazać do udostępnienia. Wskazują sposób obsługi przez ZUS wniosków / dot. platformy PUE ZUS / odnoszą się do zatrudnienia cudzoziemców.
Wnioski o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. , można składać do ZUS od 1 lutego 2022 r. Od stycznia Zakład będzie przyjmował wnioski jedynie na nowo narodzone dzieci.
Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko mają 3 miesiące na złożenie wniosku o środki z programu „Rodzina 500 plus”. Jeżeli zrobią to w ciągu 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Dla przykładu rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka.
– W nieco innej sytuacją są rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus. Takie osoby nie muszą informować ZUS-u, że aktualnie pobierają takie świadczenie oraz nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Taki wniosek mogą złożyć do ZUS już od 1 lutego 2022 r. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na kolejny okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. – Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS – wyjaśnia rzeczniczka.
W przypadki, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.
Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500 plus przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.
Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku informuje, że w dniu 30 marca br. zostało ustalone, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, ostateczne brzmienie ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw (tekst ustawy). Ustawa została opublikowana w dniu 30 kwietnia br.
Osoby, które mają ustalony kapitał początkowy albo wysokość emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy przed 1 czerwca 2021 r. i chcą skorzystać z ich przeliczenia na podstawie zmienionych przepisów, powinny złożyć odpowiednio wniosek w sprawie kapitału początkowego (EKP) lub wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego (ERPO). Wniosek powinny również złożyć osoby, które chcą skorzystać z przeliczenia renty rodzinnej po ubezpieczonych posiadających wymienione wyżej okresy. Emerytura lub renta w nowej wysokości przysługuje od miesiąca zgłoszenia wniosku, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do realizacji programu „Dobry Start”, w ramach którego będzie wypłacał świadczenie 300 plus – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie (tzw. 300+) w ramach programu „Dobry Start” będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. „Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia obsługi tego zadania pod względem organizacyjnym i informatycznym. Program uprawnia do jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny” – mówi profesor Uścińska.
– Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada tylko drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępniono funkcje dla przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny.
Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, mogą za pośrednictwem PUE ZUS złożyć „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny”(PBT), dzięki czemu zostaną wpisane na listę podmiotów turystycznych uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu.
Oświadczenie do uczestnictwa w realizacji Polskiego Bonu Turystycznego można przekazać wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem PUE ZUS. Oświadczenie jest dostępne w roli [Ogólny], w menu bocznym, w zakładce [Podmiot turystyczny] – tłumaczy Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. warmińsko-mazurskim.