Na spacer odnowionym szlakiem

Prowadzi przez malowniczo położone osady na północnym skraju Puszczy Knyszyńskiej. Wzdłuż trasy znajduje się dużo przydrożnych kapliczek i krzyży. Mowa o odnowionym w maju 2020 roku części szlaku pieszego „Dawnego Pogranicza”, który znajduje się na terenie gminy Sokółka.

Oznakowany szlak pogranicza

Szlak „Dawnego Pogranicza” liczy w sumie 50 km, z czego 14 km przebiega przez sokólską gminę. „Sokólską” część szlaku odnowiło Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze (PTTK) we współpracy z Gminą Sokółka.

Trasa prowadzi przez tereny dawnego pogranicza między Królestwem Polskim, a Wielkim Księstwem Litewskim. Szlak oznaczony jest kolorem żółtym (podstawowym znakiem jest prostokąt składający się z trzech poziomych pasków, przy czym paski zewnętrzne są koloru białego). Przebiega przez malowniczo położone osady wzdłuż mozaiki pól, łąk lasów, zagajników i łączy ze sobą dwa miasta: Sokółkę i Knyszyn.

Odnowiony 14-kilometrowy odcinek prowadzi przez Sokółkę – Kuryły – Lisią Górę – Tartak – Kolonię Kundzicze – Miejskie Nowiny – Bachmatówkę – Nową Rozedrankę – Starą Rozedrankę – do granicy gminy (w tym na długości 8 km trasa została wyznakowana na nowym przebiegu).

Pierwsze szlaki turystyczne na ziemiach polskich wyznakowało w 1887 roku Towarzystwo Tatrzańskie. Następnie prace te kontynuowało Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Krajobrazowe. Od 1950 roku zadania takie wykonuje Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajobrazowe. Obecnie PTTK opiekuje się siecią ogólnie dostępnych szlaków pieszych (nizinnych i górskich), narciarskich, rowerowych, konnych i kajakowych o łącznej długości ponad 72 tys. km.

(DB) Fot.: Sławomir Sienkiewicz


Zobacz również

Skip to content