Menu / szukaj

Parafia w Sokolanach ma 400 lat

Bądźcie dumni z tej 400 – letniej tradycji, z której wyrastacie. Świętowanie jubileuszu jest spojrzeniem w przeszłość. To dumne spojrzenie w wiarę przodków – powiedział Ks. Bogusław Urban, Proboszcz sokólskiej Parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa podczas obchodów 400-lecia Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sokolanach. Odbyły się one w niedzielę 16 września 2018 roku.

Tablica pamiątkowa

Uroczystej mszy przewodniczył Metropolita Białostocki Jego Ekscelencja Księdz Arcybiskup Tadeusz Wojda. W obchodach uczestniczyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Sokółki Adamem Kowalczukiem. Po mszy Arcybiskup poświęcił pamiątkową tablicę.

Kolejnym punktem jubileuszowych obchodów był festyn, który zorganizowano na przykościelnym placu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Happening z udziałem osób niepełnosprawnych

We wtorek 11 września 2018 roku na placu przed sokólskim kinem „Sokół” odbył się happening z udziałem osób niepełnosprawnych. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Happening w centrum miasta

Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Q Pomocy wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych Koło Terenowe w Sokółce.
– Życzę wszystkim udanej zabawy – powiedział do uczestników happeningu Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Organizatorzy zaplanowali występy artystyczne osób z niepełnosprawnościami z Warsztatu Terapii Zajęciowej, Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce. Była też sesja zdjęciowa z udziałem osób niepełnosprawnych. Fryzury i makijaże dla modelek wykonali uczniowie sokólskiego Zespołu Szkół Zawodowych. Przed publicznością zaprezentowała się również grupa „Cyrkplozja” z Salezjańskiego Domu Młodzieżowego w Różanymstoku. Uczestnicy happeningu zostali zaproszeni do udziału w konkursach, które pomogły zrozumieć, z jakimi przeszkodami i barierami spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. ZOBACZ WIĘCEJ

Kaligrafia a wielokulturowość

W sobotę, 8 września 2018 r., w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce odbyło się ostatnie podsumowujące spotkanie z cyklu „Kaligrafia a wielokulturowość” zorganizowane przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki.

Cykl warsztatów składał się z czterech spotkań, których motywem przewodnim była nauka podstaw kaligrafii. Spotkania przeprowadził Jakub Andracki, który tajniki sztuki kaligrafii poznał w Warszawie.

Warsztaty kaligrafia w Sokółce

„Kaligrafia jest sztuką starannego i estetycznego pisania, używana również do zdobienia artystycznego. Moim zdaniem nauka kaligrafii ma głównie kształtować charakter oraz cierpliwość u człowieka. Kaligrafią zacząłem się interesować mniej więcej rok temu. Bodźcem, który mnie skierował ku kaligrafii była chęć bliższego poznania człowieka. Gdy opanowałem sztukę kaligrafii na tyle, by móc swobodnie kaligrafować, wpadłem na pomysł by pokazać tą sztukę i nauczyć tego społeczność, z której się wywodzę. Każdy wie, że Podlasie, a najbardziej tereny wokół Sokółki są bardzo zróżnicowane pod względem kulturowości. Są tutaj katolicy, prawosławni, Żydzi, Romowie oraz Tatarzy do których sam należę. Dzieli nas religia, kultura, obyczaje, ale to tylko na papierze, tak naprawdę razem tworzymy jedną wielką wielokulturową społeczność odnoszącą się do siebie z szacunkiem i która z wielką chęcią stara się poznawać siebie nawzajem. Kaligrafia w tym wypadku jest taką sztuką, która łączy wszystkie kultury i religie. Wszystko zaczyna się od tych samych podstaw, zasad w kaligrafii i po opanowaniu tych podstaw możemy opanowaną sztukę użyć w dowolny sposób nie patrząc na podziały religijne czy kulturowe. Ja osobiście kaligrafię traktuję jako swoje hobby. Pomaga mi się zrelaksować po ciężkim dniu na uczelni, czy w pracy dając spokój duchowy jak i umysłowy” – mówi Jakub Andracki. ZOBACZ WIĘCEJ

Narodowe Czytanie “Przedwiośnia”

Rok 2018 jest rokiem wyjątkowym. Obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tą rocznicą podczas tegorocznego Narodowego Czytania lekturą było ostatnie dzieło Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

Zdjęcie grupowe

Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz siódmy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji , której głównym celem jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. W tym roku współorganizatorem akcji jest Fundacja Języka Polskiego założona w 2008 r. przez językoznawców z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Tegoroczną akcję Narodowego Czytania Biblioteka Publiczna w Sokółce rozłożyła na dwa dni. ZOBACZ WIĘCEJ

Na dożynkach w Starej Rozedrance

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zaprosiła na Dożynki Gminne, które odbyły się w niedzielę 9 września 2018 roku w Starej Rozedrance. Współgospodarzami uroczystości byli: Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Starej Rozedrance oraz Sołectwo Stara Rozedranka.

Dożynki 2018

Dziękczynienie za tegoroczne plony rozpoczęła uroczysta msza, jaką odprawiono w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starej Rozedrance. Nabożeństwu przewodniczył dziekan Dekanatu Sokólskiego ks. Stanisław Gniedziejko wspólnie z Proboszczem miejscowej parafii ks. Janem Tulkisem.

Dożynkowy korowód przemaszerował spod kościoła na plac przy Szkole Podstawowej w Rozedrance. Kolumnę prowadziła „Kapela u Mundka” z Sokólskiego Ośrodka Kultury. Za wieńcami kroczyli starostowie dożynkowi. W tej roli wystąpili rolnicy Justyna Siderska – Gniedziejko i Marcin Woroniecki ze Starej Rozedranki.

Festyn zainaugurował występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki wraz z mażoretkami. Następnie przyszedł czas na przemówienia okolicznościowe i dzielenie się chlebem dożynkowym.

Głos zabrała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

-Praca rolnika to nie tylko zawód, to przede wszystkim powołanie – podkreśliła Pani Burmistrz. – Każdy z nas żyje z plonów tej ziemi. Drodzy rolnicy, życzę, abyście byli doceniani za swoją ciężką pracę. Niech nigdy nikomu nie brakuje chleba powszedniego. Dzisiaj cieszmy się ze wspólnego świętowania – dała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

ZOBACZ WIĘCEJ

Atrakcje na koniec wakacji

W niedzielę, 26 sierpnia 2018 r. od godziny 10:00 w kinie “Sokół” i w jego pobliżu czekamy na mieszkańców Sokółki z ciekawymi, nowymi propozycjami i atrakcjami. Bawić się będziemy podsumowując kończące się lato.

Plakat

W programie:

od godz. 10:00 – I Turniej Gier ( rozgrywki na konsolach sentymentalnie starych i szaleńczo nowoczesnych, upominki dla graczy, nagrody dla zwycięzców)

od godz. 14:00 – na placu przed kinem – zajęcia artystyczne i rozrywkowe dla dzieci ( zabawy z chustą, wielkie malowanie, kubeczkowe rękodzieło itp.)

od 14:00 – rozdajemy bilety na seanse Kina Sferycznego ( seanse o godz. 14:30, 15:15 i 16:00)- wstęp wolny!

Kino Sferyczne – to mobilne planetarium ( zapraszamy do ogromnego namiotu, pod kopułą którego , na leżąco widzowie obejrzą film)

– to przygoda, gdzie za pomocą cyfrowego sprzętu i nie ruszając się z miejsca, można przenieść się do innej przestrzeni. Daje to niesamowitą możliwość odczuwania wielu emocji i pogłębiania swojej wiedzy, jednocześnie wesoło spędzając czas.

– to pokaz, gdzie widzowie oglądają trójwymiarową przestrzeń. Przestrzeń kosmiczna, spadające gwiazdy, głębia oceanu, a do tego obracający się obraz, tworzą realistyczne widowisko. Dzięki nam niemożliwe staje się możliwe!

Filmy sferyczne – niezwykłe emocje oraz nieznany dotąd świat w sferycznym kinie pod kątem 360º. Zapraszamy wszystkich do świata pełnego tajemnic, z nami odkryjecie niepowtarzalne widoki z głębi oceanu oraz przeniesiecie się na inne planety. Zajrzyj, co Cię czeka https://sferycznekino.pl/

Całe wydarzenie przygotowane jest z myślą o wszystkich – niezależnie od wieku! Udział bezpłatny! Zapraszamy!

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Bitwa, która ocaliła Polskę i Europę

-Życzę wszystkim Państwu radości z tego wyjątkowego święta, radości przebywania ze swoimi rodzinami – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska do zgromadzonych wokół Pomnika Marszałka Piłsudskiego podczas obchodów 98. rocznicy Cudu nad Wisłą, które odbyły się w Sokółce w środę 15 sierpnia 2018 roku.

Obchody 98. rocznicy Cudu nad Wisłą, które odbyły się w Sokółce

Rozegrana w 1920 roku Bitwa Warszawska zatrzymała nieprzerwany marsz przeważających sił bolszewickiego agresora u wrót Warszawy i stała się momentem zwrotnym w dziejach Europy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wraz z upadkiem Warszawy, nie tylko Polska, ale i cała środkowa Europa stanęłaby otworem dla sowieckiej inwazji.

Rocznicowe obchody rozpoczęła msza w intencji Ojczyzny, jaką odprawiono w Kościele Kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Uczestnicy uroczystości przemaszerowali następnie pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolumnę prowadziła Powiatowa Młodzieżowa Orkiesta Dęta z Zespołu Szkół w Suchowoli. Program otworzył występ Powiatowego Chóru Młodzieżowego pod kierunkiem Krzysztofa Zalewskiego. Zebrani wysłuchali kilku przemówień okolicznościowych. Jedno z nich wygłosiła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

-Życzę w ten radosny dzień, abyśmy pamiętali o tych, którzy oddali swoje życie za nas i za Ojczyznę i abyśmy godnie potrafili przeżyć dany nam czas – podkreśliła Pani Burmistrz.

Apel poległych odczytał ułan z Sokólskiego Pododdziału im. 10 Pułku Ułanów Litewskich mjr Piotr Horsztyński. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Piłsudskiego.

Asystę honorową przy pomniku J. Piłsudskiego wystawili harcerze sokólskiego hufca ZHP.

Uroczystość zakończyły występy Tatarskiego Zespołu Taneczno – Wokalnego „Buńczuk” oraz Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli. ZOBACZ WIĘCEJ

W Sokółce można oddać krew

W poniedziałek 6 sierpnia Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa zaprasza do Sokółki. Spotykamy się przy Placu Kościuszki, gdzie od 8.00 do 16.00 będzie czekał na krwiodawców ambulans.

Fundacja PKO Banku Polskiego – organizator Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa – przygotowała dla krwiodawców upominki oraz atrakcję – możliwość obejrzenia krwi i innych tkanek pod mikroskopem. Upominek otrzyma każdy, kto odda krew w ramach BAHK 2018 i przekaże, osobom obsługującym daną akcję, wypełniony i podstemplowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) certyfikat.

W tym roku BAHK odwiedziła 12 miast w całej Polsce. W sumie pozyskaliśmy do tej pory prawie 474 litry krwi. Było to możliwe dzięki ofiarności 1053 osób – mieszkańców miast, które odwiedziła akcja oraz pracowników PKO Banku Polskiego, którzy w 2009 roku zainicjowali zbiórki krwi. ZOBACZ WIĘCEJ

Dotacja dla Klubu Wiejskiego w Lipinie

4 lipca 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie projektów w ramach Programu odnowy wsi województwa podlaskiego.

Po podpisaniu umowy

W imieniu Gminy Sokółka umowę o dofinansowanie projektu pn. „Klub Wiejski w Lipinie – szansą na aktywizację mieszkańców” podpisała Pani Ewa Kulikowska – Burmistrz Sokółki. Ze strony Województwa Podlaskiego umowę podpisał Pan Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Pan Stefan Krajewski – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Wartość projektu realizowanego przez Gminę wynosi 17 498 zł, z tego kwota dofinansowania – 8 749 zł.

ZOBACZ WIĘCEJ

Tak śpiewają Cyganie

Spotkanie z kulturą romską odbyło się w niedzielę 15 lipca 2018 roku na placu przed sokólskim kinem „Sokół”. Przed publicznością wystąpiły zespoły z Polski i Białorusi.

Zespół Romski na występach w Sokółce

Głównym organizatorem imprezy była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Współorganizatorzy to: Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Igrył i Sokólski Ośrodek Kultury.

-To jedyne takie wydarzenie na Podlasiu – zapewnił Wojciech Januszkiewicz ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Kulturowe Igrył.

Witając zgromadzoną pod sceną publiczność, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska przypomniała swoje zaangażowanie w promowanie kultury romskiej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kolejne sukcesy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sokółki

Przełom wiosny i lata jest dla orkiestr dętych bardzo pracowitym okresem – właśnie wtedy możemy je najczęściej podziwiać. Jednak to, co widzimy, jest efektem miesięcy przygotowań i wielu prób i wyrzeczeń.

Sokólska Orkiestra Dęta

Tak też jest w przypadku sokólskiej młodzieży. Występy, które możemy podziwiać, są tylko wierzchołkiem góry lodowej, pod którą kryje się ciężka praca, zarówno indywidualna, jak i w grupie oraz setki razy przepracowane utwory. Wiedzą o tym tylko orkiestranci, ich instruktorzy oraz rodzice, którzy są najwierniejszymi fanami, choć wiele pierwszych tygodni z instrumentami nie należało do najprzyjemniejszych chwil w ich życiu. Mimo świetnych występów często zostaje niedosyt, dzięki któremu młodzi ludzie dążą do perfekcji. ZOBACZ WIĘCEJ

Mamy 7,5 mln zł na projekt zalewu i kamienicy Dąbrowskiego 12

W piątek 29 czerwca 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie projektów w ramach działania 8.5 Rewitalizacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Wartość projektów realizowanych przez Gminę wynosi 7 516 416,11 zł z tego kwota dofinansowania 6 013 132,86 zł.

W imieniu Gminy Sokółka umowy o dofinansowanie projektów pn. „Przebudowa budynku istniejącej kamienicy z przeznaczeniem na cele społeczne w Sokółce” oraz „Modernizacja terenu nad zalewem w Sokółce w zakresie zagospodarowania sportowo-rekreacyjnego wraz z wykonaniem ciągu pieszo-rowerowego i infrastrukturą towarzyszącą” podpisała Pani Ewa Kulikowska – Burmistrz Sokółki. Ze strony Województwa Podlaskiego umowę podpisał Pan Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Pan Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Główne działanie w projekcie pn. „Przebudowa budynku istniejącej kamienicy z przeznaczeniem na cele społeczne w Sokółce” dotyczy przebudowy i rozbudowy istniejącej kamienicy (przy ul. Dąbrowskiego 12) na cele społeczne, w tym na funkcjonowanie Klubu Integracji Społecznej w Sokółce. Ma tam mieścić się między innymi Spółdzielnia Socjalna oraz Klub Integracji Społecznej prowadzone przez OPS w Sokółce, w celu aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców.  Na dole zostanie utworzona izba pamięci.

Projekt pn. „Modernizacja terenu nad zalewem w Sokółce w zakresie zagospodarowania sportowo-rekreacyjnego wraz z wykonaniem ciągu pieszo-rowerowego i infrastrukturą towarzyszącą” dotyczy budowy ciągu pieszo-rowerowego wokół zalewu sokólskiego wraz z oświetleniem hybrydowym, pomostem i infrastrukturą towarzyszącą. Przy ścieżce pieszo-rowerowej zostanie także wykonana siłownia plenerowa, plac zabaw, wykonanie ogrodzenia siłowni i placu zabaw, wykonanie ciągów pieszych, ustawienie ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery, oświetlenie hybrydowe, ustawienie tablic informacyjnych, zagospodarowanie terenu.

Realizacja obu projektów zakończy się we wrześniu 2019 r. ZOBACZ WIĘCEJ

Tak bawiła się Sokółka

To były trzy dni wypełnione zabawą. Od piątku 15 do niedzieli 17 czerwca trwały Dni Sokółki 2018 roku. Do wspólnego świętowania zaprosiła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Gwiazdą tegorocznych Dni Sokółki była Patrycja Markowska. Jej koncert obejrzały tłumy sokółczan.

Tegoroczne Dni Sokółki rozpoczęły się od akcentu sportowego. W Szkole Podstawowej nr 3 rozegrano turniej Olimpijkę. Wieczorem na placu przed kinem Sokół swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sokółce. Tego wieczoru można było też wysłuchać koncertu operetkowego.

Sceną sobotnich atrakcji był stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tego dnia w ramach Święta Miasta odbyło się Święto Wody. Sobotni program otworzył występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki wraz z mażoretkami. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz życzyła wszystkim wspaniałej zabawy. Jednocześnie Burmistrz Sokółki przywitała przybyłych na Dni Sokółki Przewodniczącego Rady Miejskiej Miasta Grodna Borysa Fiedorowa oraz Wiceprezesa Grodzieńskiego Oddziału Obwodowej Organizacji Społecznej „Państwowy Związek Turystyczno – Sportowy” Siergieja Koleda, a także Członka Zarządu Województwa Stefana Krajewskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ

XIV Międzyszkolny Turniej Sportowy “Olimpijka”

15 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Sokółce odbył się XIV Międzyszkolny Turniej Sportowy „Olimpijka”, w tym roku będący częścią obchodów 50-lecia szkoły. Wzięło w nim udział 60 zawodników klas I-III z SP1, SP2 i SP3 w Sokółce oraz z ze szkoły w Janowszczyźnie.

Olimpijka 2018

Dyrektor szkoły pani Anna Andrzejewska oraz Zastępca Burmistrza Sokółki pan Adam Kowalczuk powitali młodych sportowców i ich opiekunów oraz życzyli wielu wrażeń w trakcie sportowej rywalizacji. Następnie wystąpiły dziewczynki z grupy tanecznej „Rytm”, które zaprezentowały dwa układy taneczne.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziwie: sędzia główny pan Andrzej Ignatowicz oraz sędziowie pomocniczy w osobach: pan Adam  Bitiucki, Grzegorz Makal,  Radosław Kacunel  i Katarzyna Chociej. ZOBACZ WIĘCEJ

Grupa z Ustrzyk na Sokólszczyźnie

Na tegorocznych Dniach Sokółki gościnnie wystąpił Zespół Tańca Ludowego „Bandanki” z Ustrzyk Dolnych – z gminy partnerskiej Sokółki. Przed występem „Bandanki” i towarzysząca im grupa opiekunów zwiedzili Sokólszczyznę. Wycieczka odbyła się w piątek 15 czerwca 2018 roku.

Zdjęcie grupowe

Goście z Ustrzyk rozpoczęli zwiedzanie Ziemi Sokólskiej od kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce – miejsca Cudu Eucharystycznego z 2008 roku. Kolejnym przystankiem było Muzeum Ziemi Sokólskiej. Następnie grupa zatrzymała się przy Dębie Wolności i cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w centrum miasta.
Trasa wycieczki prowadziła przez najstarszą sokólską nekropolię, gdzie znajduje się kaplica cmentarna pw. Męczennicy Pawły i trzy tajemnicze kolumny. Na cmentarzu prawosławnym pochowany jest Julian Żypowski, zwany „sokólskim Romeo”. „Bandanki” poznały tragiczną historię związaną z tą postacią.
Z Sokółki grupa pojechała do Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku. Grupa z Ustrzyk miała okazję zobaczyć silvarium, „Galerię na skraju puszcz”, kamienny krąg, magiczną rzeźbę ropuchy i zamieszkałe przez sowy strigiforium. Wizyta w Poczopku była również okazją do zorganizowania ogniska w otoczeniu Puszczy Knyszyńskiej. Podczas pobytu na Sokólszczyźnie nie mogło zabraknąć przystanku w położonych na Szlaku Tatarskim Bohonikach. Goście z Ustrzyk poznali historię osadnictwa tatarskiego na tych terenach, zwiedzili zabytkowy meczet i spróbowali tatarskiego jadła w agroturystyce „U Mahmeda”. ZOBACZ WIĘCEJ