Niepodległa ma 101 lat

W ciągu ostatnich dwóch wieków Polska tylko przez czterdzieści lat była państwem niepodległym. Dzień 11 listopada to narodowe święto wolności, o której marzyły i o którą walczyły pokolenia Polaków. Od 1918 roku nasza Ojczyzna doświadczyła już śmiertelnego zagrożenia w wojnie z bolszewikami, przeżyła koszmar wojny i okupacji oraz półwiecze sowieckiego komunizmu. W poniedziałek 11 listopada 2019 roku w Sokółce świętowano 101. rocznicę odzyskania niepodległości.

Złożenie wieńca pod Pomnikiem Marszałka

W rocznicowych obchodach uczestniczyli Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Zastępcy Burmistrza Adam Kowalczuk i Adam Juchnik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Sokółce Piotr Bujwicki.

Obchody rozpoczęło nabożeństwo w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Po nim odprawiono mszę za Ojczyznę w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na czele kolumny szła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół w Suchowoli. ZOBACZ WIĘCEJ

100 twarzy Sokółki na 100-lecie Niepodległości

11 listopada 2019 roku w sali wystawowej Kawiarni “Lira” odbyło się otwarcie pokonkursowej wystawy fotograficznej “100 twarzy Sokółki na 100-lecie Niepodległości”, w ramach projektu “Z życia Sokółczan 1919-2019”, organizowanego przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce wraz z Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Wystawa fotograficzna

Spośród nadesłanych prac konkursowych wyłoniono trzech laureatów oraz cztery wyróżnienia. Zaprezentowana została również wystawa prac uczestników warsztatów biorących udział w projekcie. Wystawa dostępna jest w sali wystawowej “Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury, w godzinach pracy placówki, do końca listopada 2019 roku.

Działania współfinansowane przez Gminę Sokółka w ramach realizacji zadania w dziedzinie kultury 2019.

Sylwia Nowakowska

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na II Sokólski Turniej Gier

17 listopada 2019 r. od godziny 10:00 odbędzie się II Sokólski Turniej Gier. Impreza pod patronatem Pani Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej odbędzie się w Sokólskim Ośrodku Kultury w sali Lira przy ulicy Grodzieńskiej 1.

Plakat informacyjny

Przyjdź i zmierz się z innymi graczami. Wygraj wspaniałe nagrody rzeczowe. W trakcie imprezy odbędą się dodatkowe konkursy. Poznaj smak gier z minionej epoki na takich konsolach jak Amiga 500, Playstation czy Xbox pierwszej generacji.

Rozgrywki odbędą się w na konsolach XBOX One, trzy tytuły :
– EFootball Pro Evolution Soccer 2020 (klasyfikacja wiekowa – od 3 lat)
– Soul Calibur VI (klasyfikacja wiekowa – od 16 lat)
– Forza Motorsport 7 (klasyfikacja wiekowa – od 3 lat)

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
Szczegóły oraz regulamin na stronie Facebook – II Sokólski Turniej Gier oraz na www.sok.org.pl

Agnieszka Kozakiewicz

Zapowiedź wydarzenia:

Nowa kadencja, nowe wyzwania

„Ślubuję uroczyście obowiązki radnego Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sokółce sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej Gminy Sokółka” – w środę 30 października 2019 roku te słowa powtórzyło 18 uczniów, którzy zasiedli w Młodzieżowej Radzie  Miejskiej w Sokółce V kadencji.

Zdjęcie grupowe

Ślubowanie nowych radnych odbyło się w obecności Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej, Zastępcy Burmistrza Adama Kowalczuka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sokółce Piotra Bujwickiego.

Na początku sesji, którą zorganizowano w sali „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury, Pani Burmistrz podziękowała uczniom, którzy przez ostatni rok zasiadali w Młodzieżowej Radzie IV kadencji. Kolejnym punktem obrad było ślubowanie radnych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych

Burmistrz Ewa Kulikowska odebrała symboliczny czek na ponad 8,8 mln złotych

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył czeki kolejnym gminom z województwa podlaskiego. Pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych pozwolą na remont dwóch tras w gminie Sokółka. To ulica Przemysłowa w Sokółce i prawie 4-kilometrowy odcinek drogi w Nowej Kamionce i Szyszkach.

Symbiliczny czek

Suma dofinansowania z budżetu państwa to 8 887 220 zł. – To jedna z największych kwot, które otrzymały miasta. Czekaliśmy na budowę tych dwóch tras ponad 60 lat. Jedna z nich związana jest z budowanym wiaduktem na ul. Kryńskiej. Ul. Przemysłowa, która jest blisko, byłaby zalewana, gdyby nie to dofinansowanie i jej remont. Za jednymi zamachem robimy i wiadukt, i ul. Przemysłową. Bardzo się cieszymy i prosimy o więcej – powiedziała burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Obie inwestycje mają być zakończone w przyszłym roku: ul. Przemysłowa do lipca, a drogi w Szyszkach i Nowej Kamionce – do listopada. Całkowita wartość obu przedsięwzięć to prawie 15 mln złotych.

  1. Przebudowa i rozbudowa drogi gminnej nr 103721B w miejscowościach Nowa Kamionka i Szyszki
  • Wartość zadania: 9 338 694,33 zł, kwota dofinansowania: 5 603 216,59 zł (60%)
  • Dodatkowe koszty niekwalifikowane: 764 899,68 zł
  • Długość drogi 3661 mb
  • Realizacja zadania w latach 2019-2021.
  1. Rozbudowa ulicy Przemysłowej w Sokółce stanowiącej drogę gminną nr 103803B
  • Wartość zadania: 5 473 340,19 zł, kwota dofinansowania: 3 284 004,11 zł (60%)
  • Dodatkowe koszty niekwalifikowane: 656 436,42 zł
  • Długość drogi 647 mb
  • Realizacja zadania w latach 2019-2020.

Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Przyjdź, zapytaj, porozmawiaj…

Prawie 500 osób podpisało się pod listą poparcia społecznego dla inicjatywy budowy wiaduktu drogowego nad przejściem kolejowym przy drodze krajowej nr 19 na ul. Białostockiej w Sokółce. Podpisy zbierano podczas akcji „Kawa z urzędnikiem. Przyjdź, zapytaj, porozmawiaj”, którą zorganizowano w poniedziałek 28 października 2019 roku z inicjatywy Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Kawa z urzędnikiem

Do złożenia podpisu pod wspomnianą listą Burmistrz Sokółki zachęcała razem ze swoimi Zastępcami Adamem Kowalczukiem i Adamem Juchnikiem oraz Pełnomocnikiem Burmistrza Antonim Stefanowiczem. Akcja odbyła się na poniedziałkowym rynku. Na placu przy ul. Targowej w Sokółce został ustawiony namiot, gdzie przedstawiciele władz samorządowych nie tylko zbierali podpisy pod listą poparcia dla budowy wiaduktu, ale też odpowiadali na pytania mieszkańców. Przy okazji każdy mógł napić się gorącej kawy i herbaty.

ZOBACZ WIĘCEJ

Tomasz Szwed odwiedził Bibliotekę

Tomasz Szwed

18 października 2019 r. Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce gościł Tomasza Szweda – autora, kompozytora, piosenkarza, psychoterapeutę i konsultanta Fundacji „A kogo?”.

Pan Tomasz przeniósł czytelników w krainę bohaterów z serii „Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce”. Mogliśmy spotkać: profesora Borsuka, doktor Łasiczkę, doktor Kunę, sanitariusza Rysia czy siostry Wiewiórki. Wszystkie te zwierzątka przedstawiają młodym czytelnikom medyczny świat opisany w przystępny dla dziecięcego czytelnika sposób.

W trakcie spotkania autor nie tylko odczytał fragmenty swoich powieści, na czytelników czekało wiele innych atrakcji. Pan Tomasz uraczył nasze ucho kilkoma piosenkami, których bohaterami były poznane już wcześniej zwierzęta z Leśnej Górki. Były konkursy, zagadki i mnóstwo ciekawostek. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą przyrodniczą m.in. w zakresie rozpoznawania ptasich odgłosów czy też piórek ptasich przyjaciół. ZOBACZ WIĘCEJ

Teatr Wierszalin odwiedził Sokółkę

Sokólski Ośrodek Kultury wziął udział w szczególnym przedsięwzięciu realizowanym przez Teatr Wierszalin w Supraślu. Jesienią tego roku teatr ten wyruszył w drogę, by w 10 miastach wschodniej Polski zaprezentować spektakle w ramach cyklu pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”. Celem tego projektu jest upowszechnianie twórczości Adama Mickiewicza poprzez udostępnienie szerokiej publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, spektakli Teatru Wierszalin powstałych na podstawie dzieł Adama Mickiewicza.

Wierszalin w Sokółce

24 października 2019 r. na zaproszenie Sokólskiego Ośrodka Kultury Teatr Wierszalin odwiedził Sokółkę. Pokazano spektakl „Dziady – Noc Pierwsza” na podstawie II i IV części „Dziadów”, w autorskiej interpretacji Piotra Tomaszuka-dyrektora teatru, reżysera i aktora. Przed południem spektakl zobaczyła młodzież szkolna, a w godzinach wieczornych wszyscy zainteresowani Sokółczanie. Ogromny kunszt reżyserski Piotra Tomaszuka, doskonała gra aktorów, wprowadzająca w klimat scenografia, sprawiły że sztuka wywarła duże wrażenie na sokólskiej publiczności. Widzowie byli pod wrażeniem gry Rafała Gąsowskiego, który wcielił się w rolę Gustawa. Aktor operując ciałem i głosem, zmieniając jego barwę, dynamikę, w sposób mistrzowski pokazał cierpienia nieszczęśliwego kochanka, jego dramatyczne zmaganie się z samym sobą i serię oskarżeń pod adresem skostniałego otoczenia. Na uwagę zasługuje scenografia, ukazująca surowe wnętrze chaty, zbudowana z elementów stalowych, starego drewna i szkła, unosząca się w powietrzu woń płonących świec. To wszystko doskonale oddało atmosferę i klimat spektaklu. ZOBACZ WIĘCEJ

Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce pamięta

Jak co roku tuż przed Dniem Wszystkich Świętych, społeczność Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce oddała hołd bohaterom Powstania Styczniowego, których bezimienne groby znajdują się na wzgórzu za wsią. Uczniowie klas starszych posprzątali też symboliczny grób upamiętniający dawne miejsce pochówku mieszkańców Starej Kamionki.

Sprzatanie grobów

Dzieci z klas I-III, zapalając znicze i składając kwiaty oddały cześć żołnierzom walczącym o wolność ojczyzny w XX wieku, których groby znajdują się na cmentarzu w Sokółce. Pamiętano również o Pomniku Sybiraków i Żołnierzy Armii Krajowej.

Działania te korespondują z ogólnopolską akcją „Szkoła pamięta” ogłoszoną przez MEN, a mającą na celu pielęgnowanie pamięci o bohaterach i wydarzeniach patriotycznych związanych przede wszystkim z historią lokalną.

ZOBACZ WIĘCEJ

Z podziękowaniami dla nauczycieli

W środę 23 października 2019 roku w lokalu „Bistro u Matczaka” odbył się Dzień Nauczyciela Sekcji Oświatowej Związku Nauczycielstwa Polskiego. Uczestniczyli w nim Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Adamem Kowalczukiem.

Grupa nauczycielek

Pani Burmistrz podziękowała nauczycielom za ich długoletnią pracę i trud włożony w wychowanie wielu pokoleń mieszkańców sokólskiej gminy.

Pedagodzy otrzymali od Pani Burmistrz słodki upominek w postaci tortu.

W trakcie spotkania trzy nauczycielki otrzymały odznaczenia związkowe za 50 lat członkostwa w ZNP. Odznaczenia trafiły do: Teresy Kozłowskiej, Teresy Możejko i Eleonory Połubińskiej.

(UM) Fot.: W. Brynda

ZOBACZ WIĘCEJ

Trzy wymazy i do bazy. Dla Jacka

Ma na imię Jacek i jest mieszkańcem Sokółki. Ma 27 lat. W marcu 2017 roku dowiedział się, że choruje na nowotwór układu chłonnego – ziarnicę złośliwą (chłoniak Hodgkina). Przyjął kilkanaście cykli chemioterapii. Miał jeden autoprzeszczep komórek macierzystych. Teraz czeka na przeszczep szpiku kostnego. W poszukiwaniu dawcy dla Jacka zaangażowała się Fundacja DKMS. Akcję wspiera Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Akcja dla Jacka

W środę 23 października 2019 roku w Urzędzie Miejskim w Sokółce odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jacka, jego przyjaciół, Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej i przedstawicieli Fundacji DKMS.

-Chciałabym zachęcić Państwa do czynienia dobra, a takim dobrem ofiarowanym innym będzie zarejestrowanie się w bazie dawców szpiku prowadzonej przez Fundację DKMS – zaapelowała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

ZOBACZ WIĘCEJ

Święto Ziemniaka w Jedyneczce

Dla uczczenia pięknej polskiej jesieni, w Przedszkolu Nr 1 w Sokółce został zorganizowany piknik integracyjny pod hasłem „Święto Ziemniaka”. W Jedyneczce organizują go już od kilku lat i zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.

Święto Ziemniaka 2019

W tym roku zaproszono do wspólnej zabawy, nie tylko przedszkolaków i ich rodziny, ale też zaprzyjaźnione Kluby Wolontariusza: ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Przedszkola nr  5, z Przedszkola Nr 3, ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce, oraz podopiecznych „Przystanku Nadzieja” zrzeszonego pod skrzydłami „Barki”.

Już od rana w przedszkolu unosił się zapach pieczonego ziemniaka. Panie kucharki przygotowywały przepyszne placki ziemniaczane, babkę i frytki, a na podwórku nad paleniskiem rozstawiono ruszt na kiełbaski. Dzieciaki z niecierpliwością wyczekiwały zbliżającej się godziny rozpoczęcia wspólnej zabawy. ZOBACZ WIĘCEJ

Pierwszaki ślubowały

Pasowanie na ucznia odbyło się we wtorek 22 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce. Uczestniczył w nim Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Ślubowanie w Jedynce

Ślubowanie złożyli uczniowie pięciu klas. Świadkami tego wydarzenia byli nauczyciele, rodzice, rodzeństwo i dziadkowie pierwszoklasistów.

-Sam byłem uczniem tej szkoły. Życzę Wam, żebyście miło wspominali lata, jakie tutaj spędzicie – powiedział Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce Adam Bitiucki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Punkt Informacji Turystycznej w Sokółce wśród wyróżnionych

Podczas Targów World Travel Show PTAK w Nadarzynie Polska Organizacja Turystyczna rozdała nagrody w XIII edycji konkursu na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce.

Spośród 40 zgłoszeń w 4 kategoriach kapituła wyłoniła 4 laureatów. W każdej kategorii przyznano także po jednym wyróżnieniu. Wśród wyróżnionych znalazł się Punkt Informacji Turystycznej w Sokółce znajdujący się w Muzeum Ziemi Sokólskiej. Naszą placówkę reprezentowała Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury Pani Edyta Oszer oraz jeden z pracowników Magdalena Żukiewicz.

Sylwia Nowakowska

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

18 października 2019 r. obchodzony był XIII Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Wiele osób jest tego nieświadomych, ale bandyci często handlują ludźmi tuż obok nas, kobiety zmuszane są do prostytucji, dzieci do niewolniczej pracy albo żebrania na ulicach. Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi ma na celu uświadamianie przed tym niebezpieczeństwem.

Prelekcja dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

17 i 18 października w Bibliotece odbyła się prelekcja dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, podczas której wykład przeprowadziły siostry bezhabitowe Marta Błaszak i Dorota Kowalewska z “Misji Małgorzata”. Misja jest inicjatywą, która zrodziła się w ramach struktury “Caritas” Archidiecezji Warszawskiej w październiku 2008 r., a jej celem jest pomoc osobom zagrożonym przemocą seksualną, fizyczną, psychiczną i emocjonalną oraz objęcie pomocą duchową i działaniami zmierzającymi do readaptacji i resocjalizacji osób zagrożonych prostytucją i uwikłanych w prostytucję. ZOBACZ WIĘCEJ

Biblioteka Publiczna gościła sokólską poetkę

16 października 2019 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła panią Leonardę Szubzda – znaną sokólską poetkę, emerytowaną nauczycielkę języka polskiego, autorkę siedmiu tomików poezji, wielokrotnie nagradzaną i docenianą na arenie ogólnopolskiej i lokalnej.

Leonarda Szubzda

Spotkanie nosiło tytuł „Wiersze z szafy”, a pani Leonarda podzieliła się ze słuchaczami dotąd niepublikowanymi utworami. Poetce towarzyszył pan Grzegorz Górski, który przy akompaniamencie gitary zaśpiewał wiersze autorki oraz panie Zofia Filipowicz i Józefa Kamińska, które czytały wiersz we własnej interpretacji.

Autorka pokrótce opowiedziała o czytanych wierszach. Część z nich czekała na dokończenie nawet 20 lat! W końcu poetka poczuła potrzebę dokończenia ich, choć zazwyczaj tego nie robi. Podzieliła się ze słuchaczami wesołymi fraszkami i pełnymi humoru limerykami, które wywołały na sali salwy śmiechu. Te zabawy słowem bardzo spodobały się publiczności. Zaprezentowała też wiersze nostalgiczne, poruszające ludzką duszę, skłaniające do refleksji. Inspirowane miejscami, w których przebywała i ludźmi bliskimi jej sercu.

Pani Leonarda i pan Grzegorz zdobyli serca publiczności, która domagała się nawet wspólnej płyty tego duetu! Dziękujemy serdecznie naszym gościom oraz wszystkim, którzy towarzyszyli nam tego jesiennego wieczoru. ZOBACZ WIĘCEJ

Nagrody i życzenia dla nauczycieli

Dwudziestu nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych oraz przedszkoli z terenu sokólskiej gminy otrzymało nagrody Burmistrza Sokółki z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w czwartek 10 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Sokółce.

Dzień Nauczyciela 2019

-Życzę Wam, żebyście przychodzili do pracy, jak do domu. Życzę Wam również, abyście rozwijali swoje pasje – z tymi słowami zwróciła się do nauczycieli Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Do życzeń przyłączyli się także Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk oraz Poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko.

Uczniowie SP nr 2 pod kierunkiem nauczycielek Joanny Piskurewicz i Justyny Horsztyńskiej-Szerejko przygotowali część artystyczną, którą zadedykowali swoim pedagogom.

ZOBACZ WIĘCEJ

Utrudnienia w ruchu drogowym

Prace budowlane

Firma STRABAG Sp. z o.o. informuje o utrudnieniach w ruchu na drodze wojewódzkiej nr 673 w km 14+151 we wsi Jasionówka od dnia 14.10.2019 r.

W miejscu przecięcia się drogi 673 z nowo wybudowanym przebiegiem  DW 673 ruch odbywać się będzie po obwiedni nowo wybudowanego ronda.

STRABAG

Skip to content