Klub Piętnastu na wakacjach w Szelmencie

W Szelmencie

W dniach 8–14 lipca 2019 r. piętnastu uczestników młodzieżowej świetlicy Klub Piętnastu, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Barka”, przebywało na 7-dniowym obozie w Szelmencie.

Mimo niezbyt sprzyjającej aury był to czas spędzony atrakcyjnie, wypełniony różnorodnymi formami aktywnego wypoczynku i rekreacji, poznawania nowych miejsc i ludzi, zdobywania i rozwijania umiejętności społecznych. Wszyscy wrócili zadowoleni i szczęśliwi, z nadzieją, że za rok też uda się wspólnie wyjechać.

Klub Piętnastu jest prowadzony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020.

Krystyna Stefanowicz
Stowarzyszenie „Barka”

Rusza projekt wsparcia opieki nad osobami niesamodzielnymi

Baner z logówkami EFS

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce od 1 lipca 2019 roku rozpoczyna realizację projektu: „Wsparcie opieki nad osobami niesamodzielnymi poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii w formie teleopieki na terenie Gminy Sokółka” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014–2020.

Celem głównym projektu jest zagwarantowanie kompleksowej usługi opiekuńczej poprzez świadczenie usług opiekuńczych oraz nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych w postaci systemu teleopieki tzw. „przycisku życia”.

Projekt adresowany jest do:
1. osób zamieszkałych teren Gminy Sokółka w wieku 60+ kobiety, 65+ mężczyźni
2. osób z niepełnosprawnościami i osób niesamodzielnych, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej
3. osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczających wielokrotnego wykluczenia społecznego rozumianego jako wykluczenie z powodu więcej niż jednej przesłanek określonych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej
4. osoby korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa
5. osób prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe.

Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną udziałem w projekcie zapraszamy do siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce przy ul. Wojska Polskiego 7 w Sokółce w celu złożenia dokumentów rekrutacyjnych. Podczas rekrutacji kandydatom/ kandydatkom gwarantujemy dostępność spotkań rekrutacyjnych dla osób niepełnosprawnych oraz potrzeb osób niepełnosprawnych.

REKRUTACJA DO PROJEKTU PROWADZONA JEST W OKRESIE 1-31 lipca 2019 r.

Wsparcie świadczone w ramach projektu jest całkowicie bezpłatne dla Uczestników.

OPS

Wianki i występy zespołów na festynie przed kinem

W piątek 21 czerwca 2019 r na placu przed Kinem „Sokół” odbył się festyn zatytułowany „Wianki. Noc Świętojańska”. W programie spotkania były koncerty lokalnych zespołów oraz występy zespołów białoruskich.

Występy przed kinem

Na scenie, która tego dnia zamieniła się w wyjątkowy, zielony, brzozowy gaj zaprezentowały się: Ad Rem z Dąbrowy Białostockiej, Śpiewaj Dusza z Michałowa, Rosy z Wiejskiego Domu Kultury w Rybołach, Laj Land z Białegostoku, Jemioła  z Sokólskiego Ośrodka Kultury, a także Exit z Krynek, Razem z Wiejskiego Klubu Kultury w Starej Kamionce oraz Kapela u Mundka.

W upalne popołudnie zaproponowano publiczności smakowanie orzeźwiających napitków ziołowych, był smak imbiru, zielonego ogórka, arbuza czy mięty z cytryną. Publiczność dopisała do samego końca i wysłuchała koncertów mimo padającego deszczu. ZOBACZ WIĘCEJ

Stypendia dla najlepszych

213 uczniów otrzymało stypendia naukowe Burmistrza Sokółki za wysokie nauki w nauce w drugim semestrze roku szkolnego 2018/2019. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się we wtorek 18 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Sokółce.

Wręczanie stypendiów

Wysokich wyników w nauce pogratulował wszystkim stypendystom Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk. – Życzę, abyście mieli otwarte umysły, widzieli świat bardzo szeroko i potrafili rozumieć innych – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki.

W sumie na stypendia przeznaczono ok. 35 tys. złotych. Uczniowie szkół podstawowych i Samorządowej szkoły Muzyczne I Stopnia w Sokółce otrzymali od 150 do 350 złotych. Najwięcej stypendystów wytypowały Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 2 – po 53 osoby.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zapisy na półkolonie OSiR

Ogłaszamy zapisy na półkolonie letnie! Ośrodek Sportu i Rekreacji ponownie skorzysta z elektronicznych zapisów, wszystko rozstrzygnie się w poniedziałek, 24 czerwca 2019 r.

Poniżej przedstawiamy spis turnusów – należy się zastanowić i odpowiednio wybrać termin wypoczynku, grupę tematyczną oraz rocznik dziecka oraz przygotować się do rejestracji o przyporządkowanej do turnusu godzinie. Radzimy wcześniej założyć konto na stronie elektronicznych zapisów: https://elektronicznezapisy.pl/registration.html a później już tylko zalogować się i zapisać dziecko.

I TURNUS – zapisy 24 czerwca 2019 r. o godzinie 18:00.

Termin: 1-5.07.2019 r. Rocznik: 2006-2009. Grupy tematyczne do wyboru: 1) sportowa, 2) taneczna, 3) kolarska. (Grupa kolarska! – tylko dzieci z kartą rowerową, kaskiem i sprawnym rowerem).

Link do zapisów: https://elektronicznezapisy.pl/event/3975/signup.html

II TURNUS – zapisy 24 czerwca 2019 r. o godzinie 18:15.

Termin: 22-26.07.2019 r. Rocznik: 2010-2012. Grupy tematyczne do wyboru: 1) taneczna, 2) sportowa I, 3) sportowa II. (tak, tu dwie grupy sportowe).

Link do zapisów: https://elektronicznezapisy.pl/event/3977/signup.html

III TURNUS – zapisy 24 czerwca 2019 r. o godzinie 18:30.

Termin: 29.07-2.08.2019 r. Rocznik 2006-2009. Grupy tematyczne do wyboru: 1) sportowa, 2) taneczna, 3) kolarska. (Grupa kolarska! – tylko dzieci z kartą rowerową, kaskiem i sprawnym rowerem).

Link do zapisów: https://elektronicznezapisy.pl/event/3978/signup.html

IV TURNUS – zapisy 24 czerwca 2019 r. o godzinie 18:45.

Termin: 19-23.08.2019 r. Rocznik: 2010-2012. Grupy tematyczne do wyboru: 1) taneczna, 2) sportowa I, 3) sportowa II. (dwie grupy sportowe).

Link do zapisów: https://elektronicznezapisy.pl/event/3979/signup.html

Po zapisaniu się drogą elektroniczną, co jest równoważne z zakwalifikowaniem się uczestnika, prosimy o niezwłocznie (najpóźniej do 27 czerwca 2019 r. do godziny 15:00) dostarczenie kompletu dokumentów do sekretariatu OSiR w Sokółce, ul. Mariańska 31 (pokój 214). Dokumenty do pobrania poniżej oraz na stronie http://www.osir.sokolka.pl. Jeśli nie mają Państwo możliwości skompletowania dokumentów to zapraszamy do biura OSiR w Sokółce, gdzie udostępnione zostaną wszystkie niezbędne kwestionariusze do wypełnienia na miejscu.

Opłaty za wypoczynek dziecka w kwocie 150 zł należy dokonać drogą elektroniczną (tylko i wyłącznie). Dane do przelewu:
Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Nr: 96 2030 0045 1110 0000 0424 8820
Sokólskie Centrum Sportu i Rozrywki, ul. Mariańska 31, 16-100 Sokółka
Tytuł: Darowizna półkolonie (imię i nazwisko dziecka), turnus ………….

Program będzie udostępniony na naszej stronie internetowej OSiR na kilka dni przed rozpoczęciem każdego turnusu, w związku z czym rodzice proszeni są o śledzenie strony internetowej, bo nie będzie powiadomień telefonicznych.

Zapraszamy do zapisów!

OSiR

W Bohonikach odbyło się Święto Wiosny “Navruz”

W niedzielę, 9 czerwca 2019 r. w Bohonikach odbyło się Święto Wiosny „Navruz”, nad którym honorowy patronat objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Organizatorami wydarzenia byli: Związek Tatarów RP oddział Bohoniki, Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki.

Na scenie w Bohonikach

Frekwencja była ogromna, a było w czym wybierać, bowiem program imprezy był bardzo bogaty zarówno w atrakcje dla dzieci jak i dorosłych. Licznie zgromadzonych gości powitała Pani Lila Asanowicz, a całą imprezę poprowadziła Pani Róża Chazbijewicz. Na scenie jako pierwszy wystąpił w przepięknych strojach Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Buńczuk” z tańcami i piosenkami.

ZOBACZ WIĘCEJ

Weryfikacja faktów i mitów na temat dysleksji

13 czerwca 2019 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła Panią Elżbietę Panasewicz – pedagog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sokółce, która przeprowadziła warsztaty pod hasłem “Ryzyko DYSLEKSJI – czy u mojego dziecka mogą wystąpić trudności w czytaniu i pisaniu?”.

Warsztaty z pedagogiem lżbietą Panasewicz

Zebrani słuchacze mieli szansę zweryfikować fakty i mity funkcjonujące na temat tego zaburzenia. Poznali symptomy ryzyka dysleksji, czyli objawy nieharmonijnego rozwoju u dziecka tych funkcji, które leżą u podstaw uczenia się czytania i pisania. Pani pedagog opowiedziała również w jaki sposób rodzice powinni wspierać dzieci z dysleksją lub objawami ryzyka dysleksji. Wskazówki jakie otrzymali rodzice to m.in.: stymulowanie wielozmysłowe, wspieranie hobby i pasji dziecka oaz dawanie mu więcej czasu na wykonywanie zadań.

ZOBACZ WIĘCEJ

W bibliotece powiało egzotyką

Spotkanie z Wojtkiem Haponikiem

6 czerwca 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyło się spotkanie z Panem Wojciechem Haponikiem.

Spotkania te cieszą się ogromną popularnością, to było wyjątkowe, w bibliotece powiało egzotyką. Gość opowiedział o swojej spontanicznej wyprawie do Tajlandii oraz przygotował obszerną fotorelacje z tejże podróży.

Tajlandia kojarzy się nam ze słońcem, pięknym, turkusowym morzem i rajskimi wyspami. Zaproszony gość przedstawił nam ją w zupełnie inny sposób. Okazuje się, że ten malowniczy kraj różni się w rzeczywistości od tego, który znamy z widokówek. Jest tam ciepło i egzotycznie, aczkolwiek czyste plaże, przepych i bogactwo przeplatają się z brudem, biedą i slumsami. Bangkok, Pattaya i Phuket okazały się miastami kontrastów, gdzie skrajna bieda przeplatała się z niesamowitym bogactwem. Zacofanie i nowoczesność – to wszystko Pan Wojciech uchwycił swoim sprawnym okiem. Podzielił się z gośćmi niesamowitymi zdjęciami, filmami i ciekawymi spostrzeżeniami na temat swojej azjatyckiej podróży. ZOBACZ WIĘCEJ

Tak było na Dniach Sokółki 2019

Trwały od piątku 7 czerwca do niedzieli 9 czerwca. Na Dniach Sokółki 2019 roku bawiły się setki osób. Do wspólnego świętowania zaprosiła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska – główny organizator imprezy.

Arka Noego w Sokółce

Tegoroczne Dni Miasta zainaugurowało wydarzenie sportowe. Był to XV Międzyszkolny Turniej Sportowy Olimpijka klas I-III o Puchar Burmistrza, który rozegrano w piątek 7 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 w Sokółce.

Oficjalnego otwarcia Dni Sokółki 2019 dokonała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska podczas festynu, jaki przez całe piątkowe popołudnie odbywał się na placu przed kinem „Sokół”.

ZOBACZ WIĘCEJ

BEZPŁATNE badania mammograficzne

Plakat

W związku z ogólnopolskim PROGRAMEM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI realizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia organizowane są BEZPŁATNE badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat..

Badania prowadzone będą 21 czerwca 2019 r. w godz. 9:00 – 12:00 w mammobusie ustawionym przy Starostwie Powiatowym w Sokółce, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8. Szczegóły na załączonym plakacie.

Agnieszka Wasilewska
Project Manager

Rewitalizacja miasteczka ruchu drogowego w Sokółce

Baner z logówkami

Trwają prace rewitalizacyjne miasteczka ruchu drogowego w Sokółce. Projekt dofinansowany jest z Funduszy Europejskich. W wyniku realizacji inwestycji miejsce ma stać się przede wszystkim bardziej nowoczesne i reprezentatywne. Nowo utworzone miasteczko ruchu drogowego będzie pełniło funkcję edukacyjną. Dzieci i młodzież będą poznawać tam zasady ruchu drogowego, co przełoży się na ich bezpieczeństwo.

Rewitalizacja miasteczka ruchu drogowego w Sokółce

W miejscu dawnego miasteczka ruchu drogowego staną nowe znaki i mini sygnalizacja świetlna. Ścieżki wykonane z kostki brukowej zostaną oświetlone lampami solarnymi. Zagospodarowanie i uporządkowanie terenu, przyczyni się do poprawy estetyki Sokółki, co pozytywnie wpłynie na jej postrzeganie zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, chcących wypoczywać w zadbanych miejscach. W projekcie zaplanowano między innymi postawienie altany, ławek i stojaków na rowery, co sprzyjać będzie aktywności fizycznej i spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zakończenie prac nastąpi wraz z końcem czerwca 2019 r..

ZOBACZ WIĘCEJ

Jak nie czytam, jak czytam!

7 czerwca 2019 r. Filia nr 2 Biblioteki Publicznej w Sokółce we współpracy z Przedszkolem nr 3 wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

Zdjęcie grupowe

Jest to najpopularniejsza akcja czytelnicza w Polsce. Co roku (od 2016 r.) uczniowie z całej Polski manifestują, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli. W poprzedniej edycji w jednym momencie czytało prawie 407 tys. osób. Akcja ma na celu promocję czytania dla przyjemności – w miłej atmosferze, bez przymusu. Akcja cieszy się popularnością wśród uczniów ze względu na rozrywkowy, pozbawiony ideologicznych czy politycznych podtekstów charakter oraz duży wpływ uczniów na jej przebieg. Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Sukces Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sokółki

2 czerwca 2019 roku odbył się V Festiwal Orkiestr Dętych w Pułtusku, który miał formułę konkursu, gdzie niezależne jury oceniało występy orkiestr i przyznawało im nagrody.

Orkiestra z Sokółki

W czasie festiwalu zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sokółki, która uzyskała najwyższą lokatę i nagrodę specjalną w postaci czeku na 1000 Euro. Docenieni również zostali orkiestrowi perkusiści (sekcja perkusyjna), którzy otrzymali nagrodę dla najlepszego solisty. Orkiestra zdobyła również kolejne cenne doświadczenia, które zaowocują na najbliższych koncertach i konkursach. Gratulujemy orkiestrantom i ich rodzicom, jednocześnie dziękując za zaangażowanie i poświecenie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kolejne spotkanie w ramach “Przystanku Nadzieja”

3 czerwca 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Przystanku Nadzieja, tym razem w Przedszkolu nr 5 w Sokółce,  gdzie uczestnicy wzięli udział w różnego rodzaju zajęciach.

Przystanek Nadzieja

Dla każdego coś miłego: warsztaty taneczne, kącik plastyczno-techniczny, kącik niezwykłych eksperymentów.

Było to popołudnie spędzone aktywnie i ciekawie, wnoszące nowe doświadczenia i wiedzę, wśród życzliwych i pomysłowych wolontariuszy z zaprzyjaźnionych klubów, ich wychowawców i rodziców, którym serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor Lucyny Szymańskiej i jej współpracowników. Niech dobro, które wszyscy Państwo czynią, wraca do Was z podwójną siłą! ZOBACZ WIĘCEJ

Na Dniu Strażaka w Sokółce

W niedzielę 2 czerwca 2019 roku na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, którym patronował objął Jarosław Zieliński – Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Uroczystości rozpoczęła msza, jaką odprawiono w kościele pw. św. Antoniego w Sokółce. Nabożeństwu przewodniczył ks. Biskup Kazimierz Wielkiosielec z Diecezji Pińskiej na Białorusi, a homilię wygłosił Kapelan Wojewódzki Strażaków ks. kpt. Wojciech Ejsmont.

Święto Straży Pożarnej w Sokółce

Następnie pododdziały Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z pocztami sztandarowymi jednostek OSP, kolumną zabytkowych i nowoczesnych pojazdów pożarniczych oraz Powiatową Młodzieżową Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Suchowoli, przemaszerował na plac w centrum Sokółki, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Przed siedzibą Komendy Powiatowej PSP w Sokółce zgromadzili się zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło Jarosława Zielińskiego – Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mieczysława Kazimierza Baszko – Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ojca Archimandryty Sergiusza Matwiejczuka – prawosławnego Krajowego Kapelana Strażaków, nadbryg. Jarosława Wendta – Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, gen. brygady Grzegorza Biziuka – Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z komendantami Placówek Straży Granicznej z terenu powiatu, nadinsp. Daniela Kołnierowicza – Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji wraz ze swoim zastępcą oraz Komendantem Powiatowym Policji w Sokółce, Ewy Kulikowskiej – Burmistrza Sokółki wraz z Zastępcami Burmistrza Adamem Kowalczukiem i Adamem Juchnikiem, weteranów pożarnictwa, a także licznych przedstawicieli administracji samorządowej powiatu sokólskiego oraz podmiotów współpracujących z jednostkami ochrony przeciwpożarowej. ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie z Janem Krzysztofem Piaseckim

29 maja 2019 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła poetę i prozaika Jana Krzysztofa Piaseckiego. Autor od 16 lat mieszka w Zalesiu i prowadzi agroturystykę o wdzięcznej nazwie „Ludomirowo”.

Odbiorcami spotkania byli uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce. Impulsem do zorganizowania zajęć stała się książka „Cegiełki i inne opowiadania”, która ukazała się w listopadzie 2018 roku. Zawiera ona jedenaście opowiadań, które łączy miejsce opisywanych zdarzeń, czyli okolice Sokółki na Podlasiu, gdzie żyją bohaterowie.

W trakcie spotkania Pan Jan opowiedział o sobie, o swoich pasjach i powodach, dla których okolice sokólszczyzny stały się bliskie jego sercu. Okazuje się, że poza pisaniem autor interesuje się ogrodnictwem, a hobby to rozwinęło się, kiedy zamieszkał na podlaskiej wsi. Zaproszony gość przekazał młodzieży szereg cennych wskazówek dotyczących pisania: jak zacząć, jak stworzyć prawdziwego bohatera, jak wymyślić fascynującą fabułę. Zalecił uczniom prowadzenie dziennika, do którego mogą wrócić po latach i ocenić swoje umiejętności pisarskie w tamtych okresach. Przeczytał także uczniom kilka wierszy, ze swoich licznych tomików.

Panu Piaseckiemu dziękujemy za motywującą i ciekawą prelekcję. Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania w naszej bibliotece.

(BG) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Muzyczne i plastyczne upominki z okazji Dnia Matki

Z jakiego prezentu najbardziej cieszą się mamy? Tego wykonanego samodzielnie, tego wypracowanego z poświęceniem przez dziecko. Takie muzyczne i plastyczne upominki przygotowały, z okazji Dnia Matki, dzieci uczęszczające na zajęcia artystyczne w Sokólskim Ośrodku Kultury. Koncert odbył się 24 maja 2019 r. w sali “Lira”.

Wśród instrumentalistów pojawili się gitarzyści, pianiści, skrzypaczka oraz przedszkolaki uczęszczające na zajęcia rytmiki. W sumie na scenie zaprezentowało się 27 osób.

Występ dzieci

Na widowni zasiadły dumne, ale i zatroskane mamy i całe rodziny młodych artystów. Wśród wykonywanych utworów można było znaleźć muzykę klasyczną Johana Brahmsa czy J.S. Bacha, ale nie zabrakło też przebojów z filmów Harry Potter i Titanic oraz rockowego “Nothing Else Matters” z repertuaru zespołu Metalica. Najmłodsi artyści uczęszczający na zajęcia rytmiki zaprezentowali instrumentację do Trepaka- tańca rosyjskiego Piotra Czajkowskiego, układy ruchowe do znanego i lubianego “Dla Elizy” L.V. Beethovena oraz rytmicznego “Country Roads”. Pięknie wyśpiewały tez piosenkę “Kolorowy świat”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Rusza budowa wiaduktu w Sokółce

Przecięcie wstęgi

Na tę inwestycję Sokółka czekała ponad 60 lat. W czwartek 23 maja 2019 roku Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska uczestniczyła w symbolicznym rozpoczęciu budowy wiaduktu przy ul. Kryńskiej  w Sokółce.

Przy jego budowie będzie pracowało 100 osób. Wartość inwestycji to ponad 62 mln zł , z czego 45 mln pochodzi z budżetu województwa. Wiadukt będzie finansowany z funduszy: Województwa Podlaskiego (45 mln zł), PKP PLK (blisko 13,5 mln zł) i Gminy Sokółka (4,5 mln zł). Zakończenie budowy jej wykonawca firma- Intop Warszawa Sp z o.o. planuje na koniec listopada 2021 roku. ZOBACZ WIĘCEJ