Przy grobie Wojciecha Drewniaka

W poniedziałek 14 czerwca 2021 roku na grobie Wojciecha Drewniaka na sokólskim cmentarzu wiązankę kwiatów złożyli Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, Magdalena Dzienis – Todorczuk z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Białymstoku oraz żona Pana Wojciecha – Ewa Drewniak. W ten sposób uczczono Dzień Pamięci o Ofiarach Obozów Koncentracyjnych, których więźniem był Wojciech Drewniak.

Wojciech Drewniak urodził się 16 kwietnia 1922 roku w Wadowicach. Był dyrektorem Zakładów Stolarki Budowlanej w Sokółce. Dzięki jego staraniom możliwy stał się dynamiczny rozwój miasta. Powstało m.in. nowe osiedle mieszkaniowe, przedszkole, żłobek, szpital. Równolegle z pracą zawodową zajmował się działalnością społeczną. Był członkiem – założycielem Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem (Wojciech Drewniak był jednym z pierwszych więźniów tego obozu). Pełni również funkcję Wiceprzewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Związku Inwalidów Wojennych w Białymstoku i Prezesa jego Oddziału w Sokółce. Działał też w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

17 stycznia 2000 roku Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Wojciecha Drewniaka Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a Minister Obrony Narodowej 21 maja 2001 roku mianował go w kolejnym awansie na stopień majora Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

W czerwcu 2012 roku Wojciech Drewniak otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Sokółki. Zmarł w Sokółce 14 maja 2016 roku w wieku 94 lat.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Relikwie Św. Antoniego w Sokółce

W niedzielę 13 czerwca 2021 roku w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce odbył się odpust parafialny. W dzień patrona parafii sokólską świątynię nawiedziły rzesze pielgrzymów.

Do świątyni wprowadzono relikwie Św. Antoniego Padewskiego

Tegoroczny odpust miał wyjątkowy charakter. O godz. 10 została odprawiona uroczysta msza, podczas której do świątyni wprowadzono relikwie Św. Antoniego Padewskiego. Nabożeństwu przewodniczył Ojciec Tomas Lesnak – Asystent Generalny Ojca Generała Zakonu Franciszkańskiego.

Relikwie zostały umieszczone w głównym ołtarzu. Podczas mszy poświęcono chleb Świętego Antoniego, który każdy mógł zabrać do domu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Na festynie Eko Art Sokółka

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zaprosiła mieszkańców na festyn Eko Art Sokółka. Impreza odbyła się w sobotę 12 czerwca 2021 roku na placu przed sokólskim kinem „Sokół”. Współorganizatorami festynu były: Sokólski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. Wsparcia finansowego udzieliła firma Astec.

Festyn Eko Art w Sokółce

Na uczestników imprezy czekało sporo atrakcji. Od godziny 8 uliczkę przy kinie wypełniły stragany z lokalnymi wyrobami, rękodziełem i zabawkami. Jarmark rozmaitości trwał do późnego popołudnia
Od godziny 14 rozpoczęły się występy sceniczne. Zebranych – w imieniu Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej – powitał Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.
– Mamy za sobą bardzo trudny czas związany z pandemią koronowirusa. Wszyscy tęskniliśmy za normalnością i mam nadzieję, że dzisiejszy festyn będzie pierwszym krokiem w tym kierunku. Zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk

Jako pierwsza przed publicznością zaprezentowała się Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki, prowadzona przez Leszka Szymczukiewicza. Później popis swoich umiejętności dały mażoretki, które trenują pod okiem Katarzyny Reszuty i Magdaleny Breńko. Publiczność miała okazję oklaskiwać występy wychowanków sokólskich Przedszkoli nr 1, 3 i 4. Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z Samorządowej Szkoły Muzycznej 1 stopnia w Sokółce.

W programie znalazły się również występy przygotowane przez: „Wesołe Sokółczanki” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce, grupa „Kadryl” z Sokólskiego Ośrodka Kultury, „Dance Projekt”, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce, „Złote Nutki” z Sokólskiego Ośrodka Kultury. Występy zakończył koncert zespołu „AZALiSZ”. ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich ze Smolanki

Sokólski Ośrodek Kultury, w piątek 11 czerwca w parku pod kinem “Sokół”, zorganizował i przeprowadził spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich ze Smolanki. Pretekstem do spotkania była wydana przez członkinie wraz z historykiem Leszkiem Postołowiczem książka “Smolanka i jej mieszkańcy na starej fotografii. Zarys historii wsi”.

Spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich ze Smolanki

W trakcie spotkania rozmawialiśmy o historii powstania publikacji oraz zdjęciach, które się w niej znalazły. Panie opowiedziały o swojej działalności dając uczestnikom spotkania cenne wskazówki jak promować dziedzictwo kulturowe i pielęgnować historię swojej małej ojczyzny.

Uzupełnieniem albumu jest wystawa zdjęć wielkoformatowych, którą można zobaczyć w sali wystawienniczo – konferencyjnej w “Kamienicy Tyzenhauza”, obecnej siedzibie Sokólskiego Ośrodka Kultury przy ul. Piłsudskiego 1 na parterze budynku. Wystawa dostępna będzie do 28 czerwca.

ZOBACZ WIĘCEJ

„Sokólskie Wrzosy” mają 26 lat

„Na radość światu, na chwałę miastu, ku pokrzepieniu serc wszystkich” – brzmi motto Chóru Seniorów „Sokólskie Wrzosy”, działającego w Sokólskim Ośrodku Kultury. Pierwsza próba chóru odbyła się w maju 1995 roku. W niedzielę 6 czerwca 2021 roku zespół świętował 26 urodziny. W jubileuszowych obchodach uczestniczyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska

Chór Sokólskie Wrzosy

Zespół powstał z inicjatywy Henryka Cudnika, Przewodniczącego Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Sokółce. Chór miał nawiązywać do osiągnięć zespołu, działającego w Sokółce na początku lat 60. XX wieku pod kierunkiem Mariana Kozakiewicza.

„Sokólskie Wrzosy” od początku prowadzi Piotr Czeczot, organista z Parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, absolwent Wydziału sztuki Muzycznej Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Obecnie zespołem kieruje Dorota Tymińska. ZOBACZ WIĘCEJ

W nowym parku sensorycznym

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Adamem Kowalczukiem uczestniczyli w otwarciu parku sensorycznego przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie, które odbyło się w środę 2 czerwca 2021 roku. Uroczystość zorganizowano w ramach festynu „Dzień Tolerancji i Integracji”.

– Park sensoryczny to kolejny etap rozbudowy naszej szkoły. Do tej pory udało się nam wybudować łącznik między siedzibą Szkoły Podstawowej a stołówką. Zagospodarowaliśmy przyszkolny teren. Teraz przyszedł czas na wzbogacenie naszej oferty edukacyjnej poprzez urządzenie parku sensorycznego – powiedział Dyrektor SP z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie.

Park Sensoryczny w Janowszczyźnie

– Dzisiaj podpiszemy umowę o przekazaniu przez Gminę Sokółka 300 tysięcy złotych na budowę kolejnej części parku sensorycznego przy Szkole Podstawowej w Janowszczyźnie. Niech to dzieło się rozwija – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

– Zainteresowanie oświatą ze strony Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej jest szczególne, ponieważ zaczynała ona swoją karierę zawodową jako nauczycielka – podkreślił Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk. – Gmina Sokółka realizuje mnóstwo projektów oświatowych ze środków zewnętrznych – dodał Zastępca Burmistrza.

Głos zabrali również: Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Prezes Stowarzyszenia Edukator z Łomży Stanisława Barbara Kuczałek (Edukator jest organem prowadzącym SP w Janowszczyźnie – przyp. red.), a także Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sokółce Andrzej Kirpsza. ZOBACZ WIĘCEJ

Z życzeniami dla dzieci

Wychowanków Żłobka Miejskiego w Sokółce odwiedziła z okazji tegorocznego Dnia Dziecka Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Pani Burmistrz złożyła wszystkim dzieciom życzenia, a następnie przyłączyła się do wspólnej zabawy, którą zorganizowano w holu placówki. Dyrektor Żłobka Miejskiego Ewa Puszko powiedziała, że Burmistrz Sokółki przygotowała dzieciom słodką niespodziankę – kosz cukierków.

Maluchy podziękowały za odwiedziny i prezent. W podziękowaniu Pani Burmistrz otrzymała okolicznościową laurkę.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Nowoczesny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych powstanie w Sokółce

Gminna inwestycja za niespełna 6 mln uzyskała wysokie dofinansowanie.

PSZOK ma kosztować w sumie 5.733.539 zł, ale gmina wyłoży na jego budowę tylko część środków, bo otrzymała na to zadanie 3.962.202 zł unijnego dofinansowania. Projekt sokólskiego MPWiK znalazł się na drugim miejscu w Polsce. Umowę na budowę nowoczesnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych podpisano w piątek 21 maja 2021 roku w obecności Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Instalacja ma się znajdować przy ulicy Targowej, nieopodal działki Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – w kierunku łąk (można tam dojechać uliczką biegnącą obok stacji paliw). W jej skład będzie wchodzić między innymi waga samochodowa, magazyny, myjnia bezdotykowa do kontenerów, rampa załadunkowa i altana edukacyjna. Będzie też można wypożyczyć lekkie przyczepy samochodowe w celu dostarczenia odpadów.

W PSZOK będą zbierane: papier i tektura, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, zużyte baterie i akumulatory, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony oraz odpady zielone.

Za utrzymanie nowego PSZOK będzie odpowiadać gmina. Wstępne plany mówią o tym, że inwestycja będzie gotowa do końca 2021 roku.

Marcin Kuźmicki – MPWiK Sp. z o.o.
Fot.: A. Sienkiewicz

Pół wieku razem

Był Marsz Mendelsona, życzenia, medale i łzy wzruszenia. W piątek 21 maja 2021 roku w Sokółce świętowano Złote Gody. Przyznane przez Prezydenta RP Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymały 24 pary z miasta i gminy Sokółka. Odznaczenia wręczyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcami Adamem Kowalczukiem i Adamem Juchnikiem.

Zdjęcie grupowe

Zorganizowana przez Panią Burmistrz i pracowników Urzędu Stanu Cywilnego w Sokółce uroczystość odbyła się w sokólskim magistracie. Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego, na określoną godzinę po odbiór odznaczeń zgłaszały się jednocześnie po dwie pary. Wszystko po to, żeby dostosować się do obowiązujących rygorów sanitarnych.

Przy dźwiękach Marsza Mendelsona, Dostojnych Jubilatów wprowadzała na salę konferencyjną Kierownik USC w Sokółce Elżbieta Jakimik.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie do odbioru bezpłatnych maseczek

Burmistrz Sokółki Pani Ewa Kulikowska zaprasza mieszkańców gminy Sokółka do odbioru bezpłatnych maseczek.

Do Sokółki trafiło 80 tys. maseczek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Od 14 maja 2021r. bezpłatne maseczki dla mieszkańców będą dostępne w kilkunastu punktach dystrybucji. Są to gminne szkoły, przedszkola, żłobek oraz jednostki organizacyjne Gminy Sokółka.

Maseczki można odebrać w następujących punktach:

  • Urząd Miejski w Sokółce, Plac Kościuszki 1 (punkt informacyjny na parterze budynku);
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce, ul. Mariańska 31;
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce, ul. Dąbrowskiego 12;
  • Biblioteka Publiczna w Sokółce, Osiedle Centrum 21;
  • Sokólski Ośrodek Kultury, ul. Piłsudskiego 1;
  • Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sokółce, Plac Kościuszki 15;
  • szkoły podstawowe, przedszkola i żłobek.

Punkty są zlokalizowane w różnych częściach miasta. Te w placówkach edukacyjnych są czynne w dni robocze (poniedziałek-piątek) w godz. 8.00-16.00, natomiast punkty urzędowe – w godz. 8.00-15.30. Każdy chętny mieszkaniec może odebrać 4 maseczki jednorazowe (medyczne, trzywarstwowe). Maseczki będą dostępne do wyczerpania zapasów.

230 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja

Uroczysta msza w intencji za Ojczyznę, wspólne odśpiewanie hymnu i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – taki przebieg miały obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w poniedziałek 3 maja 2021 roku  w Sokółce.

Zdjęcie grupowe

O godz. 10 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce została odprawiona msza, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Jarosław Ciuchna. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz: Poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Po mszy, uczestnicy uroczystości zebrali się pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby wspólnie odśpiewać hymn i złożyć kwiaty.

ZOBACZ WIĘCEJ

Podróż śladami Konstytucji

Wśród licznych wydarzeń przygotowanych przez Sokólski Ośrodek Kultury w ramach obchodów 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 zapraszamy w podróż śladami Konstytucji.

Spacerując po Warszawie dowiemy się jak doszło do podpisania Uchwały Rządowej z 3 maja 1791 roku, gdzie obecnie znajduje się kopia Konstytucji. W jakich miejscach podejmuje się najważniejsze dla naszego Państwa uchwały oraz jakie przywileje i obowiązki mają obywatele RP. Naszym przewodnikiem będzie Anna Puchacz – Kozioł – Radca Prawny. Od lat związana z administracją publiczną. W latach 2012-2014 pracownik służby cywilnej w Kancelarii Rady Ministrów, w tym w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Jako prawniczka odpowiedzialna była m.in. za przygotowanie dokumentacji do podpisania przez Polskę Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Od 2014 związana z PARPA, gdzie kieruje Działem Prawnym.

Sylwia Nowakowska, SOK

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Herb Sokółki

W imieniu wszystkich mieszkańców, po mszy, która zostanie odprawiona w poniedziałek 3 maja 2021 r. o godz. 10.00 w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, złożę kwiaty pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zachęcam Państwa do indywidualnego uczczenia tego święta.

Bądźmy dumni z Polski!

Z okazji święta Konstytucji 3 Maja, życzę, dużo zdrowia i spokoju.

Burmistrz Sokółki
Ewa Kulikowska

 

Konstytucja 3 Maja była drugą w świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych – i pierwszą w Europie ustawą tego typu. Została przyjęta przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku i była owocem wysiłku patriotycznego tej części Polaków, którzy chcieli ratować swoją Ojczyznę przed zbliżającym się upadkiem. Udowodnili oni, że Polskę stać na wielkie czyny i reformy. W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Z uwagi na aktualny stan epidemiologiczny, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, apeluje, abyśmy unikali zgromadzeń i ograniczyli kontakty międzyludzkie.

Skip to content