Dom Kultury zaprasza do studia nagrań

– To studio to trochę zaczarowana kraina, gdzie można spełniać marzenia i pragnienia – podkreśliła Agnieszka Kozakiewicz z Sokólskiego Ośrodka Kultury. To właśnie ona była odpowiedzialna za projekt, dzięki któremu w placówce tej zostało uruchomione „Studio Nagrań QULTURA”. Jego uroczyste otwarcie odbyło się w środę 21 września 2022 roku.

Dom Kultury zaprasza do studia nagrań

W uroczystości uczestniczyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Adamem Kowalczukiem, Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury Barbara Maj, dyrektorzy i pracownicy jednostek gminnych oraz młodzież.

– Naszym marzeniem jest, aby to studio jak najlepiej służyło naszym mieszkańcom – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

ZOBACZ WIĘCEJ

Sokółka pamięta o Bitwie nad Niemnem

Zdjęcie grupowe

Uroczystości upamiętniające 102. rocznicę Bitwy nad Niemnem zorganizowano w niedzielę 18 września 2022 roku w Sokółce. Ich głównym organizatorem była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Obchody Bitwy nad Niemnem to święto upamiętniające drugą co do wielkości – po „Cudzie nad Wisłą” bitwę, którą stoczyły wojska polskie z wojskami bolszewickimi w końcu września 1920 roku. Bitwa ta zapisała się w historii Polski jako ostateczne zwycięstwo Polski nad Rosją bolszewicką. Armia Czerwona poniosła kolejną po Bitwie Warszawskiej wielką klęskę, a Rzeczypospolita obroniła swą godność i suwerenność, stając jednocześnie na straży granic Europy zagrożonej zalewem komunizmu, anarchii i ateizmu.

ZOBACZ WIĘCEJ

W rocznicę sowieckiej agresji

W sobotę 17 września 2022 roku minęły 83 lata od agresji sowieckiej na Polskę. W rocznicę tego tragicznego wydarzenia – w imieniu Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej – Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk i Sekretarz Sokółki Piotr Romanowicz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru, który znajduje się w sąsiedztwie kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

W rocznicę sowieckiej agresji

17 września 1939 roku, łamiąc polsko – sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia paktu Ribbentrop – Mołotow. W wyniku najazdu i rozbioru Polski, dokonanego przez III Rzeszę  ZSRR, Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością licząca ok. 13 mln. Pełna liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939 – 1941 znaleźli się pod okupacją sowiecką, do dziś nie jest znana. Sowieci dokonali wielu zbrodni, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Okrutny los czekał mieszkańców zamieszkałych na terenach zajętych przez Rosjan, inteligencja była zabijana, albo wywożona w głąb Rosji, pozamykano szkoły i uniwersytety, ciemiężenie było tak wielkie, że wkraczających za dwa lata Niemców witano jak wyzwolicieli.

(DB) Fot.: D. Biziuk

17 września zawyją syreny alarmowe

Ribbentrop – Mołotow

83 lata temu Armia Sowiecka wkroczyła do Polski realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop – Mołotow.

Zgodnie z wytycznymi Wojewody Podlaskiego w dniu 17 września 2022 r. o godzinie 12.00 w Sokółce zostaną włączone syreny alarmowe (sygnał ciągły przez 1 minutę). Uruchomienie syren upamiętni to wydarzenie. Włączenie syren ma również na celu sprawdzenie skuteczności funkcjonowania systemu alarmowego.

(DG)

Dzień patrona sokólskiej cerkwi

Dzień patrona sokólskiej cerkwi

W poniedziałek 12 września 2022 roku obchodzono święto parafialne św. Aleksandra Newskiego, który jest patronem sokólskiej cerkwi. W uroczystościach uczestniczyły tłumy wyznawców prawosławia.

Uroczystościom przewodniczył Arcybiskup Jakub, zwierzchnik Diecezji Białostocko – Gdańskiej. Przed wejściem do świątyni Jego Ekscelencję powitali Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcami – Adamem Kowalczukiem oraz Adamem Juchnikiem. Pani Burmistrz wręczyła Arcybiskupowi bukiet żółto – czerwonych róż, po czym wzięła udział w uroczystej liturgii. ZOBACZ WIĘCEJ

Sokólski PSZOK wzorem dla innych

We wtorek 6 września 2022 roku Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sokółce odwiedził Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski. Włodarz chciał dowiedzieć się, jak działa miejscowy PSZOK.

– Przymierzamy się do wybudowania takiego zakładu w naszej gminie, stąd dzisiejsza wizyta w Sokółce. Chcemy zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje – powiedział Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski. Razem z nim PSZOK obejrzeli Jan Śliwowski z Urzędu Gminy w Sokołach oraz projektant Jarosław Zgiet.

O działalności sokólskiego PSZOK-u – delegacji z gminy Sokoły – opowiedział prokurent MPWiK Sokółka Marcin Kuźmicki.
– Nasz PSZOK uruchomiliśmy 1 lipca 2022 roku. Mamy pozwolenie na odbiór około 60 rodzajów odpadów – wyjaśnił Marcin Kuźmicki.

Dodatkowych wyjaśnień dla Wójta Józefa Zajkowskiego udzielili Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk oraz Pełnomocnik Burmistrza Sokółki Antoni Stefanowicz.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Zawody w udzielaniu pierwszej pomocy

Zdjęcie grupowe

W dniach 7-9 września 2022 r. odbyły się IV Otwarte Zawody w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Straży Granicznej. Uczestnicy zawodów mieli do wykonania szereg zadań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.

Pierwszego dnia konkurencje odbywały się na terenie Stadniny koni w Kraśnianach oraz nad zalewem w Sokółce.

Drugiego dnia zmagań o godzinie 9:00 na Stadionie OSiR w Sokółce miało miejsce pokazowe lądowanie helikoptera wraz z inscenizacją wypadku i udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. A już około godziny 11:00 zawody przeniosły się nad sokólski zalew, gdzie przeprowadzone zostały kolejne konkurencje. Zawodnicy mieli za zadanie m.in. przeprowadzić resuscytację i defibrylację poszkodowanego. Zgromadzeni mogli też podziwiać i podpatrywać akcję ratownika – płetwonurka, który podjął się próby uratowania topielca.

W piątek o godzinie 8:30 na sztucznym boisku piłkarskim OSiR w Sokółce nastąpiło podsumowanie wszystkich zmagań oraz oficjalne zakończenie trzydniowych zawodów. Łączna suma punktów ze wszystkich konkurencji pozwoliła wyłonić najlepsze ekipy. Padło wiele pochwalnych słów pod adresem funkcjonariuszy Straży Granicznej. Podziękowano za Ich codzienną służbę. Najlepsze zespoły zostały wyróżnione i nagrodzone przez Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Zastępcę Burmistrza Sokółki.

Klasyfikacja generalna:
1 miejsce – Ośrodek Strzeżony dla Cudzoziemców w Białymstoku,
2 miejsce – Straż Graniczna Narewka,
3 miejsce – Straż Graniczna Bobrowniki.

W zawodach wzięło udział 7 zespołów z Podlaskich Placówek Straży Granicznej: Narewka, Michałowo, Bobrowniki, Nowy Dwór, Czeremcha, Kuźnica, Ośrodek Strzeżony dla Cudzoziemców w Białymstoku. Wszystkim Zespołom gratulujemy!

Zdjęcia z zawodów dostępne są na stronie: https://osir.sokolka.pl

Paulina Sawicka, OSiR

Prace nad zalewem

Trwają prace nad zalewem, które polegają na:

  • przebudowie i modernizacji istniejących murków betonowych,
  • demontażu i utylizacji istniejących wierzchnich płyty betonowych,
  • przebudowie istniejącej pochylni betonowej,
  • rozbiórce istniejących schodów betonowych,
  • montażu 12 ławek – leżaków.

Całkowita wartość zadania: 178 684,82 zł

Dofinansowanie: 55 629,00 zł

Wkład własny: 123 055,82 zł

Dofinansowanie pozyskano w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski, Cel ogólny 2 Rozwój turystki, sportu i rekreacji z wykorzystaniem walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych, Cel szczegółowy 2.3 Rozwój infrastruktury turystycznej, przedsięwzięcie 2.3.1. Inwestycje w infrastrukturę turystyczna i rekreacyjna na operacje z zakresu rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej w poddziałaniu 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

(JF)

Sokólska orkiestra i mażoretki wystąpili w Bułgarii

Ciepłe słońce, wysokie fale, niepowtarzalni ludzie i muzyka – czy można spędzić ostatni tydzień wakacji w piękniejszy sposób? Tak właśnie swój wypoczynek podsumowują muzycy Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Mażoretki Stella Sokółka. Ostatni tydzień wakacji spędzili w Bułgarskiej Warnie występując wraz z zespołami południowej i centralnej Europy na Balkan Folk Fest 2022.

Zdjęcie grupowe na scenie

Sokólscy orkiestranci, mimo krótkiego okresu działalności w porównaniu z innymi orkiestrami w Polsce, są rozpoznawalni na każdym festiwalu, konkursie, przeglądzie czy mistrzostwach. Ich pasja do muzyki i ciężka praca, zarówno indywidualna jak zespołowa, pozwoliła osiągać ogólnopolskie sukcesy, dzięki czemu nawet wśród starszych muzyków czy dyrygentów zyskali uznanie i szacunek.

ZOBACZ WIĘCEJ

Na dożynkach w Lipinie

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zaprosiła na Dożynki Gminne, które odbyły się w niedzielę 4 września 2022 roku w Lipinie. Współgospodarzami uroczystości byli: Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Rocha w Lipinie oraz Sołectwo Lipina.

Zdjęcie grupowe

Dziękczynienie za tegoroczne plony rozpoczęła uroczysta msza, jaką odprawiono w kościele w Lipinie. Nabożeństwu przewodniczył Proboszcz miejscowej parafii Ksiądz Grzegorz Błaszko.

Dożynkowy korowód przemaszerował na plac przy kościele. Na jego czele szli starostowie dożynek. W tej roli wystąpili rolnicy Joanna i Grzegorz Żmurda z Planteczki.

Festyn zainaugurował występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki wraz z mażoretkami. Następnie przyszedł czas na przemówienia okolicznościowe i dzielenie się chlebem dożynkowym.

ZOBACZ WIĘCEJ

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023

W czwartek 1 września 2022 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego w placówkach oświatowych Gminy Sokółka. Inaugurację nowego roku szkolnego poprzedziły Msze Święte w intencji rozpoczynających naukę uczniów i pracę nauczycieli.

Nowy rok szkolny

W związku z zakończeniem pełnienia funkcji Dyrektora Szkoły Podstawowej w Geniuszach przez Katarzynę Ewę Szafran, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska razem z swoim Zastępcą Adamem Kowalczukiem uczestniczyli w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego w tej placówce.

ZOBACZ WIĘCEJ

W rocznicę wybuchu wojny

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska razem z Zastępcami Adamem Kowalczukiem oraz Adamem Juchnikiem uczcili 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

We czwartek 1 września 2022 roku Pani Burmistrz i jej Zastępcy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wolności w Sokółce. Ewa Kulikowska podkreśliła, jak ważna jest pamięć o wszystkich Polakach, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny.

Historycy szacują, że w II wojnie światowej uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych danych, zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Pomysł na lato

Zwiedzanie Sokółki i okolic, wycieczka na lawendowe pole, spacer po Puszczy Knyszyńskiej, warsztaty kulinarne, wizyta u Tatarów – to wszystko czekało na Ukrainki oraz ich dzieci, które – uciekając przez wojną – znalazły schronienie w mieście i gminie Sokółka. Z inicjatywy Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej zorganizowane zostały letnie zajęcia dla uchodźców z Ukrainy.

Zdjęcie grupowe

Spotkania odbywały się od czerwca do końca sierpnia 2022 roku. Uczestniczyło w nich ponad 30 osób. Dzięki zajęciom grupa poznała nie tylko zabytki Sokólszczyzny, ale też podlaską kuchnię i zwyczaje.

Podczas dwóch warsztatów kulinarnych, które zostały przeprowadzone w sali „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury, Ukrainki razem z Sokółczankami przygotowały m.in. słodkie potrawy według przepisów z 1925 roku. Autorką przepisów była Anna Zarachowicz z miejscowości Maślanka koło Sokółki. W trakcie warsztatów panie smażyły też placki ziemniaczane (w Ukrainie znane jako bliny).

ZOBACZ WIĘCEJ

Syreny w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

83 lata temu Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając tym samym II Wojnę Światową.

rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Zgodnie z wytycznymi Wojewody Podlaskiego w dniu 1 września 2022 roku o godzinie 12.00 w Sokółce zostaną włączone syreny alarmowe (sygnał ciągły przez 1 minutę). Włączenie syren upamiętni rocznicę wybuchu wojny.

Uruchomienie syren ma również na celu sprawdzenie funkcjonowania systemu alarmowego.

(DG)

 

Informacja w sprawie dodatku węglowego

Baner

Burmistrz Sokółki informuje, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym i rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego, zadanie związane z przyznaniem i wypłatą dodatku węglowego będzie realizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce przy ul. Dąbrowskiego 12, 16-100 Sokółka.

Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi (tj. węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego),

Wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).

Przez gospodarstwo domowe, rozumie się:

  • osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe)

albo

  • osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dodatek węglowy dla gospodarstwa domowego, wynosi 3000 złotych. Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone po dniu 30 listopada 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Szczegółowe informacje dotyczące dodatku węglowego można uzyskać pod nr tel. 857112064 lub osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Sokółce przy ul. Dąbrowskiego 12, 16-100 Sokółka, poziom III pok. nr 23.

Wnioski można składać osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznym w Sokółce lub za pomocą platformy ePUAP:

/v6u9s76xok/Skrytka
/v6u9s76xok/SkrytkaESP

DO POBRANIA: Wniosek o wypłatę dodatku węglowego

Cud, który ocalił Europę

15 sierpnia 1920 roku obrońcom Warszawy udało się zatrzymać nieprzerwany marsz bolszewickiego agresora u wrót stolicy. Rozegrana 102 lata temu Bitwa Warszawska stała się momentem zwrotnym w dziejach Europy. Nie ulega wątpliwości, że wraz z upadkiem Warszawy, nie tylko Polska, ale i cała środkowa Europa stanęłaby otworem dla sowieckiej inwazji.

Obchody rocznicy Cudu nad Wisłą zorganizowano w Sokółce

Obchody rocznicy Cudu nad Wisłą zorganizowano w Sokółce w poniedziałek 15 sierpnia 2022 roku. W tym dniu swoje święto obchodziło też Wojsko Polskie.

Rocznicowe obchody rozpoczęła msza w intencji Ojczyzny, jaką odprawiono w Kościele Kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Uczestnicy uroczystości przemaszerowali następnie pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W trakcie uroczystości Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską reprezentowali: Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Juchnik oraz Sekretarz Sokółki Piotr Romanowicz.

ZOBACZ WIĘCEJ

Rajd Katyński w Sokółce

Wyruszyli w trasę z Warszawy w sobotę 13 sierpnia 2022 roku. Tego samego dnia dotarli do Sokółki. Jak co roku, uczestnicy XXII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego im. Komandora Wiktora Węgrzyna zatrzymali się w naszym mieście.

Rajd Katyński w Sokółce

Kilkudziesięciu motocyklistów pojawiło się w Sokółce wieczorem 13 sierpnia na parkingu przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie – w imieniu Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej – przywitał ich Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Juchnik. Uczestnicy rajdu przeszli pod Pomnik Zesłańców Sybiru i tablicę upamiętniającą Komandora Wiktora Węgrzyna, gdzie wspólnie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

– W tym roku rajd odbywa się w innej rzeczywistości. W Ukrainie trwa wojna, niespokojnie jest też na granicy z Białorusią – wyliczył Zastępca Burmistrza Adam Juchnik. Wicekustosz Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce Ks. Stanisław Gniedziejko przypomniał, że nasze miasto zawsze znajdowało się na trasie Rajdu Katyńskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content