Najubożsi mieszkańcy otrzymają pomoc żywnościową

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska informuje, iż Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce przystąpił do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) – Podprogram 2019.

Celem głównym, w ramach Podprogramu 2019, jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Gminy Sokółka pomocy żywnościowej. W dniu 7 kwietnia 2020 r. Ośrodek otrzymał z Banku Żywności transport 3679,68 kg produktów. Pracownicy Ośrodka wraz z wolontariuszami zrobili ponad 156 paczek żywnościowych (na 1 osobę około 15 kg), które jeszcze przed świętami trafią do osób starszych, niepełnosprawnych oraz długotrwale lub przewlekle chorych.

Burmistrz podarowała ozonatory i przyłbice

W piątek 3 kwietnia 2020 roku Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska spotkała się z przedstawicielami pogotowia ratunkowego w Sokółce, sokólskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Kamionce, aby przekazać dla tych placówek ozonatory i przyłbice.

Sprzęt zakupiono ze środków, które pierwotnie miały zostać przeznaczone na organizację tegorocznych Dni Sokółki. W związku z epidemią koronawirusa, Burmistrz Sokółki podjęła decyzję o odwołaniu imprezy.

W sumie Gmina Sokółka kupiła cztery ozonatory na łączną kwotę 14.400 zł. Będą one służyć do dezynfekcji dla pogotowia, OPS-u, OSP Stara Kamionka i Urzędu Miejskiego w Sokółce.

Burmistrz Sokółki postanowiła też przekazać 30 przyłbic ochronnych dla sokólskiego pogotowia i 15 dla OSP Stara Kamionka za łączną kwotę 1.125 zł. OSP Stara Kamionka otrzyma też 10 kompletów specjalistycznych kombinezonów na kwotę 5 tys. zł.

Kilka dni temu Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska przekazała dla sokólskiego szpitala maseczki ochronne, rękawiczki i środki dezynfekujące na kwotę 40.278 zł. Miejscowy szpital otrzyma też od Burmistrza Sokółki zamgławiacz do dezynfekcji pomieszczeń za 20 tys. zł.

(DB) Fot. D. Biziuk

Gmina Sokółka podpisała umowę z MPO Białystok

W piątek 3 kwietnia 2020 roku – po negocjacjach cenowych – doszło do podpisania umowy na wywóz odpadów na terenie miasta i gminy Sokółka w okresie od kwietnia do czerwca 2020 roku. Umowa została podpisana między Gminą Sokółka reprezentowaną przez Pełnomocnika Burmistrza Sokółki Antoniego Stefanowicza a MPO Białystok reprezentowanym przez Wiceprezesa Tomasza Kalinowskiego.

Podpisana umowa przewiduje wywiezienie około 900 ton odpadów zmieszanych i 600 ton odpadów posegregowanych. Ostateczne rozliczenie nastąpi według faktycznie odebranych ilości. Wynegocjowana kwota umowy to 2.027.144,45 zł. Wstępna oferta opiewała na kwotę 2.085.004,80 zł. Harmonogram wywozu odpadów zostanie dopracowany przez MPO Białystok do Świąt Wielkanocnych.

W przyszłości prawdopodobnie czeka nas wszystkich podwyżka za wywóz śmieci. Analizując stawki obowiązujące za te sługi na rynku krajowym i regionalnym, nie uda się utrzymać dotychczasowych cen. 14 zł za segregowane i 28 zł za niesegregowane w naszej Gminie są najniższymi kwotami. Uwzględniając tendencję wzrostu kosztów w branży odpadowej, obostrzenia unijne i krajowe oraz ostatnio wpływ koronawirusa trzeba brać pod uwagę stawkę powyżej 20 zł miesięcznie od mieszkańca za odpady posegregowane (obecnie 14 zł). Ostateczna cena zostanie ustalona po rozstrzygnięciu planowanego przetargu na okres lipiec 2020 – czerwiec 2021.

Na prośbę Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej, od soboty 4 kwietnia Straż Miejska będzie dostarczała mieszkańcom worki na odpady. Po ustabilizowaniu sytuacji i przy regularnym odbiorze odpadów, worki będą dostarczane przez MPO Białystok.

(DB) Fot. D. Biziuk

Przekazanie artykułów i sprzętu dla szpitala w Sokółce

Dary dla sokólskiego szpitala – za pieniądze przeznaczone na Dni Sokółki

W środę 1 kwietnia 2020 roku z inicjatywy Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej SP ZOZ w Sokółce otrzymał 2 tysiące maseczek ochronnych, 567 butelek środków dezynfekujących i 10 tysięcy rękawiczek na łączną kwotę 40.278 złotych.

Dary dla szpitala

W przekazaniu artykułów dla dyrekcji placówki uczestniczył Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk. – W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, Burmistrz Sokółki postanowiła odwołać tegoroczne Dni Sokółki. Pieniądze, które były zaplanowane na ten cel, zostały przeznaczone między innymi na zakup artykułów ochronnych i sprzętu dla sokólskiego szpitala – poinformował Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk. – Przy tej okazji chciałbym, w imieniu Pani Burmistrz, przekazać dla całego personelu szpitala życzenia zdrowia i wytrwałości w pełnieniu tej jakże trudnej i wymagającej wiele osobistych poświęceń służbie – dodał Adam Kowalczuk. ZOBACZ WIĘCEJ

Pracownicy OPS pomagają potrzebującym

Herb Sokółki

Informuję, iż pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce w ramach swoich obowiązków i w celu minimalnizacji wystąpienia koronawirusa, na bieżąco monitorują sytuację zdrowotną i bytową osób starszych, niepełnosprawnych i wymagających opieki. Zaopatrują osoby w podstawowe produkty żywnościowe i higieniczne, kupują potrzebne leki oraz środki opatrunkowe, a także dostarczają ciepły posiłek. W czasie wizyty mierzą swoim podopiecznym temperaturę i ciśnienie, przekazują im także słowa otuchy. Z uwagi na nieprzewidywalny rozwój sytuacji ograniczają wizyty do niezbędnego minimum. W miarę potrzeb umawiają wizyty domowe.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce ściśle współpracuje ze Stołówką Socjalną w Sokółce w celu objęcia jak największą liczbę osób pomocą w formie gorącego posiłku.

Pamiętajmy, że pomoc społeczna jest dla mieszkańców, którzy nie mogą liczyć na inne wsparcie.

Dziękuję wszystkim pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce za ich zaangażowanie w pomoc potrzebującym.

   Burmistrz Sokółki    

Podpis: Ewa Kulikowska

 

 

 

 

Nakrętki pomogą dla Adama

Ma osiem lat i choruje na zespół chorób genetycznych – mowa o Adamie Kozłowskim z Sokółki. To właśnie dla niego zbierane są plastikowe nakrętki, które każdy może wrzucić do metalowych serc, jakie ustawiono na terenie miasta.

W piątek 13 marca 2020 roku mama Adama – Paulina odebrała część nakrętek. W ich przekazaniu uczestniczyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Wspólnie opróżniono pojemnik w kształcie serca przy Urzędzie Miejskim w Sokółce.
– Środki ze sprzedaży tych nakrętek przeznaczę na dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla syna – poinformowała pani Paulina.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Życzenia z okazji Dnia Sołtysa

Róże

Szanowne Panie Sołtys i Szanowni Panowie Sołtysi

Z okazji Dnia Sołtysa, wszystkim Sołtysom z terenu Gminy Sokółka składam serdeczne podziękowania oraz najlepsze życzenia.

Dziękuję za trud i wysiłek włożony na rzecz rozwoju sołectw, a także widoczne efekty tych działań.

Życzę wytrwałości w rozwiązywaniu spraw społeczności lokalnej, dobrej współpracy z mieszkańcami, realizacji pomysłów w działalności sołeckiej oraz zadowolenia z pełnienia tej jakże ważnej funkcji.

Z wyrazami szacunku

   Burmistrz Sokółki    

Podpis: Ewa Kulikowska

Dzień pełen niespodzianek

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Sokólskim Ośrodkiem Kultury zaprosili panie z miasta i gminy Sokółka do udziału w licznych atrakcjach z okazji Dnia Kobiet. Zaplanowane na niedzielę 8 marca 2020 roku spotkania zorganizowano w Kawiarni „Lira” i kinie „Sokół”.

Zdjęcie grupowe

Na panie, które zdecydowały się tego dnia przyjść przed południem do Kawiarni „Lira”, czekały liczne niespodzianki. Każda z uczestniczek spotkania miała okazję wykonać własnoręcznie korale. Warsztaty prowadził Dariusz Gołębiewski, czyli Pan Koralik. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, przed którą uczestniczki spotkania pozowały do pamiątkowych zdjęć. W kawiarni odbyła się też pogadanka z sokółczanką Joanną Szyłak, która opowiedziała o swojej chorobie nowotworowej i jej konsekwencjach. Kulinarne przysmaki przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Smolanki. ZOBACZ WIĘCEJ

Z producentami o produktach lokalnych

Rolnicy, pszczelarze, restauratorzy, osoby prowadzące agroturystykę, przedstawiciele samorządu terytorialnego i lokalnych grup działania uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym produktów lokalnych, które odbyło się w środę 4 marca 2020 roku w kawiarni Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Na spotkaniu z producentami produktów lokalnych

Przy wsparciu Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej, spotkanie zorganizowało Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego, funkcjonujące w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Jego zadaniem jest promowanie już funkcjonujących producentów i tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z produktami lokalnymi.
-Chcemy pokazać ich światu, inspirować w rozwoju, a przede wszystkim wspólnie budować markę podlaskiej żywności. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym produkty lokalne są bliskie sercu – podkreślili organizatorzy spotkania.

ZOBACZ WIĘCEJ

Książki, kawa i kosmetyki, czyli Dzień Kobiet z Biblioteką

4 marca 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyło się spotkanie dedykowane naszym wspaniałym Czytelniczkom. Korzystając ze okazji zbliżającego się Dnia Kobiet Biblioteka zaprosiła je na pokaz makijażu, wykonanego przez panią Katarzynę Mieczkowską, reprezentującą firmę kosmetyczną Mary Kay.

Warsztaty kosmetyczne w bibliotece

Na warsztatach wykonano zabieg wygładzająco-nawilżający dłonie oraz rytuał pielęgnacji twarzy. Pani Katarzyna przygotowała zabiegi oczyszczające i złuszczające martwy naskórek oraz dobrała kosmetyki pod potrzeby skóry każdej uczestniczki. Pomogła też dobrać idealny podkład do koloru skóry. Panie miały szansę na rozwianie swoich wątpliwości dotyczących pielęgnacji skóry. Każda z Pań poczuła się zrelaksowana i zadbana. Swobodna atmosfera pomogła nam się odprężyć i poczuć zbliżającą się wiosnę. ZOBACZ WIĘCEJ

Lodowisko czynne tylko do niedzieli 8 marca 2020 r.

Lodowisko w Sokółce

Sezon łyżwiarski 2019/2020 w OSiR Sokółka powoli dobiega końca, już tylko do niedzieli można korzystać z oferty naszego zimowego obiektu.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce specjalnie dla swoich klientów przygotował na zakończenie sezonu promocyjne stawki. Kobiety, w związku z tym, że 8-go marca przypada Ich święto, wchodzą na lodowisko za darmo, natomiast mężczyźni za jedyne 2 zł. Wypożyczania sprzętu i ostrzenie łyżew wg cennika. Zapraszamy!

Paulina Sawicka, OSiR

Sokólska młodzież z wizytą w studiu telewizyjnym i radiu

4 marca 2020 r. sokólska młodzież, biorąca udział w Programie “Równać Szanse – Nieznana Sokółka” wraz z opiekunami wyjechała do Białegostoku.

Zdjęcie grupowe

Pierwszym przystankiem był budynek TVP3 Białystok. Młodzi ludzie mieli możliwość zwiedzenia studia telewizyjnego, pomieszczeń reżyserskich i montażowych oraz newsroomu.

Następnym punktem wyjazdu był budynek Polskie Radio Białystok. Tam odwiedzili studio nagraniowe i emisyjne, Studio Koncertowe Rembrandt oraz fonotekę. Młodzież miała możliwość udzielenia wywiadu na temat projektu, w którym biorą udział.

ZOBACZ WIĘCEJ

Otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Sokólskiej

3 marca 2020 roku w Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury, miało miejsce otwarcie wystawy czasowej “Zdobnictwo Obrzędowe Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych”. Na wystawie zaprezentowane zostały prace pokonkursowe corocznego wojewódzkiego przeglądu organizowanego pod tym samym tytułem, który prowadzony jest już od 1995 roku w Monieckim Ośrodku Kultury.

Prelekcję wygłosiła Krystyna Kunicka

Prelekcję do wystawy wygłosiła Pani Krystyna Kunicka wieloletnia jurorka konkursu, a na co dzień pracownik Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Pani Krystyna opowiedziała zgromadzonym na otwarciu gościom, wśród których znalazła się młodzież Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, o historii konkursu oraz znaczeniu zaprezentowanych eksponatów w kulturze ludowej. Goście mogli z bliska przyjrzeć się ręcznie wykonywanym wycinankom, kompozycjom kwiatowym, pająkom oraz palmom i pisankom. ZOBACZ WIĘCEJ

Nowy sprzęt dla Policji w Sokółce

We wtorek 3 marca 2020 roku w Urzędzie Miejskim w Sokółce odbyło się uroczyste przekazanie na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce urządzeń do wstępnego badania stanu trzeźwości. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska osobiście wręczyła nowoczesny sprzęt sfinansowany przez miasto.

Sokólscy policjanci otrzymali nowoczesne urządzenia do wstępnego badania stanu trzeźwości. Komendant Powiatowy Policji w Sokółce nadkomisarz Sławomir Kołakowski odebrał urządzenia od Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej. Nowy sprzęt, to dwa urządzenia iBlow z elektronicznym wyświetlaczem, pokazującym przybliżoną wartość badania. Wynik, po wdmuchnięciu powietrza w iBlowa, szybko pojawia się na podświetlonym ekranie urządzenia. Sprzęt ten będzie służyć w codziennej służbie sokólskich policjantów, a dzięki nowoczesnej technice funkcjonariusze będą mogli jeszcze sprawniej działać i wykonywać pomiary, między innymi podczas akcji trzeźwy poranek. Urządzenia te będą służyć również każdemu, kto będzie odczuwał potrzebę zbadania swojego stanu trzeźwości zanim usiądzie za kierownicą samochodu.

W trakcie spotkania Burmistrz Sokółki i Komendant Powiatowy Policji podpisali porozumienie o przekazaniu przez Gminę Sokółka dla sokólskiej policji 10 tys. zł na dodatkowe patrole na terenie miasta i gminy.
Spotkanie było też okazją do podziękowania Burmistrzowi Sokółki Ewie Kulikowskiej za dotychczasową współpracę z Komendą Powiatową Policji w Sokółce.

Na podstawie materiałów zamieszczonych na www.sokolka.policja.gov.pl

Fot.: D. Biziuk

Warsztaty haftu w Kole Rękodzielniczym

29 lutego 2020 roku w Kole Rękodzielniczym działającym przy Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce, odbyły się warsztaty haftu z farfar.

Panie w bardzo różnym wieku :) szkoliły się umiejętności haftu, a przy okazji rozmawiały przy herbacie i wymieniały doświadczenia.

Wkrótce kolejne spotkania, na które serdecznie zapraszamy. Panowie są również mile widziani :)

Sylwia Nowakowska
tel. 533 412 916

Realizacja projektu „Kolorowe Dni” w Starej Kamionce

24 lutego 2020 r. w ramach projektu „Kolorowe Dni” dotyczącego popularyzacji różnych zawodów, Szkołę Podstawową w Starej Kamionce odwiedził pan Jakub Soroka. Gość na co dzień pracuje jako ratownik medyczny w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, a w wolnych chwilach w ramach wolontariatu należy do grupy ratowniczej MEDIVAL.

Zdjęcie grupowe

Pan Jakub zapoznał uczniów klas I-VIII ze specyfiką pracy ratownika medycznego. Wskazał, jakie szkoły i studia należy skończyć, aby podzielić jego zawodowy los. Opowiedział o trudach z jakimi musi się spotkać osoba pracująca w ratownictwie medycznym, ale również o satysfakcji podczas pełnienia służby – pomocy drugiemu człowiekowi.

To spotkanie było jednocześnie doskonałą okazją do przypomnienia uczniom podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Serdecznie dziękujemy Panu Jakubowi za poświęcony czas i niecodzienną lekcję! ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie grupy wsparcia “Przystanek Nadzieja”

We wtorek, 25 lutego 2020 r. w Przedszkolu Nr 5 w Sokółce odbyło się karnawałowe spotkanie grupy wsparcia prowadzonej przez Stowarzyszenie „Barka” pn. Przystanek Nadzieja.

Zdjęcie grupowe

Wieczór upłynął aktywnie, twórczo i słodko. Warsztaty taneczne poprowadziła niezastąpiona trenerka zumby, pani Lucyna Szymańska, która porwała do tańca wszystkich. Wychowawczynie grup przedszkolnych przygotowały warsztaty plastyczno-techniczne. Można było też zająć się w kąciku sensorycznym. Po warsztatach na wszystkich czekał ostatkowy poczęstunek– chrust, ciasteczka oraz kawa i herbata.

ZOBACZ WIĘCEJ

Charytatywny Wieczór Darczyńców

22 lutego 2020 r. w sali Lira Sokólskiego Ośrodka Kultury odbył się “Charytatywny Wieczór Darczyńców” pod patronatem Burmistrz Sokółki Pani Ewy Kulikowskiej

Wieczór darczyńców 2020

Wieczór rozpoczął się przywitaniem gości przez Prezes Zarządu Marię Talarczyk. Udział w koncercie wzięły organizacje pozarządowe jak i prywatne osoby, między innymi:
Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku”, Klub Żeglarski ,,Żagiel”, „Związek Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej” oddział Bohoniki, KGW ze wsi Lipina, MGOK – Dąbrowa Białostocka, GOAKIR w Szudziałowie, oddział terenowy PZERiI.

 

ZOBACZ WIĘCEJ

Lutowe atrakcje w bibliotece

W lutym 2020 r. na czytelników Oddziału dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce czekało mnóstwo atrakcji.

Na początku miesiąca biblioteka gościła grupy „Różyczek” oraz „Sasanek” z Oddziału Specjalnego w Przedszkolu nr 5 z paniami: Lucyną Śliżewską, Martą Drożdżewicz oraz Sylwią Halicką. W trakcie zajęć zorganizowanych z okazji Dnia Języka Ojczystego dzieci miały okazję poznać bajki z dzieciństwa dziadków. Po wysłuchaniu historii przystąpiliśmy do wspólnego budowania pięknego zamku z klocków dla samej królowej Bałaganiary. Udało się stworzyć ogromną wieżę!

Zajęcia w bibliotece

Kolejnymi gośćmi była grupa „Kolorowych Akwarelek” z Przedszkola nr 1. Dzieci wzięły udział w zajęciach pt.: „Bezpieczna zima”. Goście mieli okazję wspólnie z paniami bibliotekarkami poznać dyscypliny sportowe uprawiane zimą oraz przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa w czasie zimowego szaleństwa. W kolejnej części zajęć dzieci obejrzały prezentację dotyczącą bezpiecznego zachowania podczas zimowej zabawy. Zwróciliśmy uwagę na to, że nie można bawić się blisko jezdni, rzucać w samochody śnieżkami czy chodzić po zamarzniętych zbiornikach wodnych. Uczestnicy mieli również okazję przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa, gdy przebywają sami w domu. Nie zabrakło również wspólnej zabawy i powodów do uśmiechu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wsparcie z programu “Aktywny Samorząd”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce informuje, że w roku 2020 można uzyskać wsparcie w następujących modułach, obszarach i zadaniach programu „Aktywny Samorząd”:

Logo PCPR

Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową
Obszar A – likwidacja bariery transportowej.
Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym.
Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się
Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (np. dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu).

Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium, a także do osób mających przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu należy składać w dedykowanym i bezpłatnie udostępnionym programie Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

Nabory w SOW w obu modułach programu uruchomione zostaną nie później niż w dniu 1 marca 2020 r.

Szczegółowe informacje na temat programu „Aktywny Samorząd” dostępne są na stronach internetowych:

http://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/aktywny-samorzad/komunikaty-dotyczace-programu/aktywny-samorzad-w-2020-roku/

http://sokolka-powiat.pl/powiatowe-centrum-pomocy-rodzinie-w-sokolce/

oraz w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8, 16-100 Sokółka tel. 85 711 08 83), w godzinach 7.00 – 15.00, e mail: pcpr.sokolka@sokolka-powiat.pl

PCPR w Sokółce

Skip to content