Na festynie z Kołem Gospodyń „Puciłki”

Konkursy dla dzieci i dorosłych, stoiska informacyjne, zabawy z animatorem, malowanie twarzy, suto zastawiony stół i możliwość przyjęcia jednodawkowej szczepionki przeciwko koronawirusowi – to wszystko czekało na uczestników festynu, jaki zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich „Puciłki” z Puciłek. Impreza odbyła się w piątek 24 września 2021 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych.

Na festynie z Kołem Gospodyń „Puciłki”

– Nasze Koło Gospodyń Wiejskich postanowiło przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji „#Szczepimy się” – poinformował Sołtys Sołectwa Puciłki Marian Borys.

W ciągu pierwszej godziny festynu, na przyjęcie szczepionki zdecydowało się osiem osób. – To bardzo dobry wynik – przyznali organizatorzy.

Każdy uczestnik imprezy mógł spróbować regionalnych dań, jakie przygotowali członkowie KGW „Puciłki”. Na młodszych uczestników festynu czekały atrakcje w postaci zabawy z animatorem i malowanie twarzy.
Sokólski KRUS zaprosił do udziału w konkursach z nagrodami, na których trzeba było wykazać się wiedzą na temat bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.
Sporym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko przygotowane przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sokółce. ZOBACZ WIĘCEJ

Na festynie w Sokolanach

W niedzielę 19 września 2021 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolanch zaprosiło na festyn połączony z akcją „#Szczepimy się”. Tego dnia na przyjęcie jednorazowej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi zdecydowało się 31 osób.

-Nasze Koło Gospodyń Wiejskich działa od 2019 roku. W swoich szeregach mamy 39 osób – poinformowała Ewa Repucha – Sołtys Sołectwa Sokolany, a jednocześnie Przewodnicząca miejscowego KGW.

Zdjęcie grupowe

Podczas festynu można było skosztować swojskich wędlin, serów, chlebów, kiszki, babki, kartaczy, zapiekanki, szaszłyków oraz pysznych ciast i deserków. O oprawę muzyczną zadbał wspaniały zespół Golden. Była fotobudka, zawody sportowe, malowanie twarzy, konkursy plastyczne dla dzieci, ognisko. Na osoby, które tego dnia przyjęły szczepionkę, czekały upominki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Czas start

18 września 2021 r. Stowarzyszenie Oczy Podlasia rozpoczęło realizacje I Edycji Zajęć Fotograficznych “Fotografia Jest Fajna”. Zajęcia poprowadzili Marcin Pogorzelski i Dawid Ostapkiewicz.

Zajęcia fotograficzne “Fotografia Jest Fajna”

Mimo niesprzyjającej pogody, udało się przeprowadzić pierwsze zajęcia w okrojonej grupie. Po wstępie i omówieniu programu na najbliższe 3 miesiące, uczestnicy zaczęli etap wdrażania podstaw fotografii, obejrzeli materiał filmowy, omówili czym jest ISO, przysłona, czas i zasady kompozycji. Następnym etapem warsztatów była fotografia w praktyce. Uczestniczki dostały do rąk sprzęt fotograficzny, zobaczyły jak ustawia się parametry – czyli przeszły szybkie szkolenie z obsługi aparatów fotograficznych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Bitwa, która przesądziła o wygranej wojnie

Uroczystości upamiętniające 101. rocznicę Bitwy nad Niemnem zorganizowano w niedzielę 19 września 2021 roku w Sokółce. Ich głównym organizatorem była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Pomnik Piłsudskiego w Sokółce

Obchody Bitwy nad Niemnem to święto upamiętniające drugą co do wielkości – po „Cudzie nad Wisłą” bitwę, którą stoczyły wojska polskie z wojskami bolszewickimi w końcu września 1920 roku. Bitwa ta zapisała się w historii Polski jako ostateczne zwycięstwo Polski nad Rosją bolszewicką. Armia Czerwona poniosła kolejną po Bitwie Warszawskiej wielką klęskę, a Rzeczypospolita obroniła swą godność i suwerenność, stając jednocześnie na straży granic Europy zagrożonej zalewem komunizmu, anarchii i ateizmu.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku, które znajdują się na sokólskim cmentarzu. Modlitwę za poległych odmówił Proboszcz miejscowej Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego ks. Jarosław Ciuchna.

Uroczystości były kontynuowane w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie o godz. 11 rozpoczęła się msza z udziałem pocztów sztandarowych. Mszy przewodniczył Dziekan Sokólski ks. Stanisław Gniedziejko, a kazanie wygłosił ks. prof. Tadeusz Krahel.

ZOBACZ WIĘCEJ

Lipinki zaprosiły na piknik

Dziewięć osób przyjęło jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson podczas pikniku, który odbył się w czwartek 16 września w Lipinie. Imprezę połączoną z akcją „#Szczepimy się” zorganizowało miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich Lipinki. Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Lipinki zaprosiły na piknik

– Nasze Koło Gospodyń Wiejskich liczy 31 osób. Działamy od 2019 roku. Na swoim koncie mamy kilka imprez. Zaangażowaliśmy się chociażby w przygotowanie Święta Ziemniaka, Dnia Rodziny, czy tradycyjnej wigilii. Teraz postanowiłyśmy przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji „#Szczepimy się”, stąd pomysł na zorganizowanie tego pikniku – powiedziała Sołtys Sołectwa Lipina Lucyna Garbaczewska.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla uczestników imprezy stół wypełniony domowymi smakołykami. Każdy mógł spróbować swojskich wędlin, chlebów, serów, bigosu, kiszki, babki ziemniaczanej, pierogów i różnego rodzaju ciast.

Dzieci mogły wziąć udział w przewidzianych dla nich konkursach. Było też malowanie twarzy, fotobudka oraz upominki dla zaszczepionych. O oprawę muzyczną imprezy zadbał DJ MURAS.

ZOBACZ WIĘCEJ

70 lat Polskiego Związku Niewidomych

W środę 15 września 2021 roku na placu przed kinem „Sokół” w Sokółce zorganizowano obchody 70-lecia istnienia Polskiego Związku Niewidomych. Do wspólnego świętowania zaprosili: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Polski Związek Niewidomych, Sokólski Ośrodek Kultury oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Historię PZN przypomniała Prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce Barbara Sawicka. Podkreśliła ona, że działalność tej organizacji obejmuje zarówno edukację jak i rehabilitację.

70 lat Polskiego Związku Niewidomych

Z okazji jubileuszu Prezes Barbara Sawicka odebrała gratulacje i upominki. W imieniu Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej życzenia złożył Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.
– Dziękuję Pani za dotychczasową działalność, niestrudzoną pracę oraz bezinteresowne wsparcie na rzecz osób niewidomych i słabo widzących. Życzę dalszej pomyślności i wytrwałości, a przede wszystkim radości z niesienia pomocy potrzebującym – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

ZOBACZ WIĘCEJ

100 lat Pani Zofii

Przyszła na świat 10 września 1921 roku z Zadworzanach koło Sokółki. W setną rocznicę urodzin – w piątek 10 września 2021 roku – Zofię Burnos odwiedzili z życzeniami Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Sokółce Elżbieta Jakimik.

100 lat Pani Zofii

Pani Zofia jest panną. W latach 1984 – 2014 mieszkała na Mazurach w miejscowościach Wrony koło Giżycka i Ryn. W tym okresie pracowała jako pomoc domowa. Od 2015 roku mieszka w Zadworzanch.

Pani Zofia jest zwolenniczką zdrowego trybu życia. Posiłki spożywa regularnie co do minuty i tak: o godz. 8 – śniadanie, 10:30 – kawa rozpuszczalna z ciasteczkiem, 13:30 – obiad, ostatni posiłek to kolacja – nie później jak o godz.17.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kolejne spotkanie w ramach projektu “Bliżej siebie”

W sobotę 11 września 2021 r. w Polankach odbyło się kolejne spotkanie w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie “Polanie” projektu “Bliżej siebie”.

Kolejny pracowity dzień zakończył się wspólną integracją z wyjątkowym gościem. Odwiedziła nas Pani Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska z wyjątkowym prezentem. Dziękujemy Pani Burmistrz za kije do kiełbasek, umilą nam one niejedno wspólne biesiadowanie przy ognisku. Szczególne podziękowania należą się również Pani Magdalenie Wysockiej sołtys Polanek za ogromne zaangażowanie i koordynację projektu oraz za wspaniałe wypieki, które znalazły się na sobotnim stole.

Projekt realizowany ze środków programu “Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacja “Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.

Sylwia Nowakowska
Stowarzyszenie Polanie

Pieśni i tańce w wielokulturowej Sokółce

W ostatnich dniach sierpnia zakończył się projekt „Pieśni i tańce w wielokulturowej Sokółce” realizowany przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki.

Projekt zawierał w sobie dwa cele. Pierwszym, było umożliwienie poznania dotychczas nie stosowanego w działalności ZTRP sposobu podniesienia kondycji fizycznej i psychicznej członków stowarzyszenia i osób współdziałających z nim. Natomiast drugim było umożliwienie pielęgnowania zwyczajów i tradycji przedstawicielom różnych kultur naszego miasta.

Odbyło się 5 warsztatów tańca i śpiewu, podczas których uczestnicy nie tylko poznali opowieści o śpiewie i tańcu w tradycji 5 kultur, ale z zaangażowaniem ćwiczyli je w praktyce, a odpoczywali przy słodkim poczęstunku.

Pieśni i tańce w wielokulturowej Sokółce

Warsztaty pieśni i tańca romskiego prowadziła Radosława Rada Bogusławska. Artyści z zespołu Buńczuk w osobach: Żanety, Aleksandra i Romana zapoznawali uczestników z warsztatem tatarskim. Pani Janina wprowadziła w świat bajki i śpiewu w tradycji białoruskiej, a Monika Leszczyńska ćwiczyła z uczestnikami śpiew i taniec w tradycji żydowskiej. Natomiast ze śpiewem i tańcami ludowymi polskimi z wykorzystaniem różnorakich rekwizytów, np. takich jak miotła zapoznała uczestników Agnieszka Kozakiewicz.

2 października warsztaty z tańca izraelskiego zostaną powtórzone. Wszystkich chętnych gorąco zachęcamy i zapraszamy. Zapisywać się można w poniedziałki w godzinach 10:00-11:00 w obecnej siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku (dawniej Sokólski Ośrodek Kultury).

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółka oraz firmę Metal-Fach.  ZOBACZ WIĘCEJ

Na dożynkach w Kundzinie

Organizowano je w  sierpniu lub na początku września. W Polsce były obchodzone już w XVI wieku. Właściciele majątków ziemskich urządzali dożynki dla żniwiarzy w nagrodę za wykonaną pracę i zebrane plony. Tegoroczne dożynki parafialno – gminne odbyły się w środę 8 września w Kundzinie.

Dożynki w Kundzinie

Za zebrane plony podziękowano podczas uroczystej mszy, jaka została odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP w Kundzinie. Przewodniczył jej Proboszcz miejscowej parafii – ks. Grzegorz Kułakowski. Honory Gospodarzy Dożynek pełnili: Anna Olszewska i Jan Białobłocki z miejscowości Białobłockie. Tego dnia w Kundzinie odbył się odpust parafialny i zakończenie 40-godzinnego nabożeństwa.

ZOBACZ WIĘCEJ

Na pikniku w Nowej Rozedrance

Na pikniku w Nowej Rozedrance

W niedzielę 5 września 2021 roku w Nowa Rozedrance koło Sokółki odbył się piknik rodzinny. Podczas imprezy można było zaszczepić się jednodawkową szczepionką Jonson & Jonson. Piknik zorganizowano pod Patronatem Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Organizatorem imprezy połączonej z akcją „#Szczepimy się” było Sołectwo Nowa Rozedranka na czele z Sołtysem Magdaleną Sadanowicz oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich „Wrzos”. Panie z Koła Gospodyń zadbały również o przygotowanie poczęstunku dla uczestników pikniku. Organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji m.in. zawody sportowe, jakie poprowadził Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. Był też animator dla najmłodszych, pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz stoiska Komendy Powiatowej Policji w Sokółce oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sokółce. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół „Gold”.

Podczas akcji „#Szczepimy się” zaszczepiło się 30 osób.

ZOBACZ WIĘCEJ

Klub Wiejski w Sokolanach szansą na lepsze jutro

Logo Odnowa wsi

Gmina Sokółka realizuje projekt pn. „Klub Wiejski w Sokolanach szansą na lepsze jutro” dofinansowany z budżetu Województwa Podlaskiego w ramach „Programu odnowy wsi województwa podlaskiego – Kreatywna Wieś” na podstawie umowy nr ROR-VIII.0103.108.2021 z dnia 9 czerwca 2021r. podpisanej przez Burmistrza Sokółki Panią Ewę Kulikowską z Województwem Podlaskim reprezentowanym przez Wicemarszałków Pana Marka Olbrysia i Pana Stanisława Derehajło.

W ramach projektu została zaplanowana modernizacja pomieszczenia w celu jego zaadoptowania na łazienkę, co pozwoli mieszkańcom na pełne wykorzystanie budynku w celu organizacji spotkań integracyjnych, warsztatów edukacyjnych i innych wydarzeń ważnych dla mieszkańców sołectwa Sokolany.

Mieszkańcy zapoznają się z ideą „Smart Villages” czyli „inteligentne wsie”. Idea ma na celu wyrównywanie poziomu życia pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi oraz zapewnienie mieszkańcom jak najlepszej przestrzeni do życia. W ramach projektu zostaną również zakupione klocki programowalne i zestawy zabawek solarnych. W Klubie Wiejskim będą się odbywały się warsztaty edukacyjne w zakresie budowania i programowania robotów rozwijające kompetencje informatyczne. Mieszkańcy, dzięki robotom/zabawkom solarnym, zapoznają się również z tematem wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Realizacja projektu kończy się 30 września 2021r.

Wartość całego zadania wynosi 16899,90 zł brutto, z czego:
8449,95 zł – dofinansowanie z Budżetu Województwa,
8449,95 zł – wkład własny z budżetu Gminy Sokółka.

(KKK)

Otwarcie kamienicy Tyzenhauza

Baner Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020

W środę 25 sierpnia 2021 r otwarto wyremontowaną kamienicę Antoniego Tyzenhauza. Od teraz oficjalnie Sokółkę i Grodno łączy Tyzenhauz. To chwila, na którą długo czekaliśmy. To moje kolejne marzenie, które właśnie stało się rzeczywistością – powiedziała nie ukrywając radości burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Antoni Tyzenhauz od 1765 roku pełnił funkcję podskarbiego nadwornego litewskiego i starosty grodzieńskiego. W okresie jego działalności za jego sprawą powstał plan przestrzennej przebudowy Sokółki z kompleksem parkowo-przemysłowym.

Przecięcie wstęgi

Oficjalne otwarcie zabytkowej kamienicy to bardzo ważny moment w realizacji transgranicznego projektu “Szlakiem Tyzenhauza”, który podjęły wspólnie władze Grodna i Sokółki. Sam remont kamienicy Tyznehauza był prowadzony pod nadzorem Konserwatora Zabytków i wymagał pieczołowitych prac ze strony osób zaangażowanych w realizację projektu, jak i samego wykonawcy prac budowlanych. Gmina Sokółka, jako pierwsza w projekcie, oficjalnie zakończyła prace budowlane, wyposażenie pracowni oraz pomieszczeń.

ZOBACZ WIĘCEJ

Syreny w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

82 lata temu Niemcy zaatakowały Polskę rozpoczynając tym samym II Wojnę Światową. Zgodnie z wytycznymi Wojewody Podlaskiego w dniu 1 września 2021 r. o godzinie 12.00 w Sokółce zostaną włączone syreny alarmowe (sygnał ciągły przez 1 minutę). Uruchomienie syren upamiętni rocznicę wybuchu wojny.

Włączenie syren ma również na celu sprawdzenie skuteczności funkcjonowania systemu alarmowego.

(DG)

Porozumienie między gminami

Porozumienie między gminami

W poniedziałek 23 sierpnia 2021 roku w sokólskim magistracie Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska i Wójt Szudziałowa Tadeusz Tokarewicz podpisali porozumienie międzygminne. Dotyczy ono przekazania Gminie Szudziałowo zadania Gminy Sokółka z zakresu organizacji publicznego transportu zbiorowego na linii autobusowej Nowe Trzciano – Sokółka – Nowe Trzciano.

W porozumieniu zaznaczono, że powierzone Gminie Szudziałowo zadanie z zakresu organizacji publicznego transportu zbiorowego obejmuje w szczególności:

  • opracowanie trasy przejazdu i rozkładów jazdy;
  • aplikację o dofinansowanie przewozów z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej;
  • ustalenie taryf przewozu osób, bagażu i zwierząt, w tym uprawnień do przejazdów bezpłatnych i ulgowych oraz przepisów porządkowych i opłat dodatkowych;
  • kwestie związane z refundacją kosztów udzielonych ulg ustawowych;
  • dystrybucję i sprzedaż biletów;
  • zapewnienie regularnego i zgodnego z ustalonym rozkładem jazdy przewozu pasażerów;
  • zorganizowanie obsługi linii komunikacyjnych przez tabor sprawny technicznie i właściwie oznakowany;
  • ocenę i kontrolę realizacji usług przez operatora publicznego transportu zbiorowego.

Koszty realizacji powierzonego zadania ponosi Gmina Szudziałowo bez udziału finansowego Gminy Sokółka.

(DB) Fot.: D. Biziuk

 

Skip to content