Budowa Biblioteki Publicznej w Sokółce

Obecnie mieści się na parterze bloku należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej w Sokółce. W lipcu 2023 roku zostanie przeniesiona do nowego budynku, który zostanie usytuowany na działce gminnej w sąsiedztwie Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce. Mowa o sokólskiej Bibliotece Publicznej. Budowa nowej siedziby tej placówki ma kosztować 4 mln 763 tys. 530 zł.

O szczegółach inwestycji poinformowała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w czytelni Biblioteki Publicznej w poniedziałek 11 października 2021 roku. Uczestniczył w niej również Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, a także pracownicy biblioteki.

Makieta nowej Biblioteki

– Starania o budowę nowej siedziby biblioteki w naszym mieście trwają od kilku lat, w zasadzie od początku mojej pierwszej kadencji na stanowisku Burmistrza. Do tej inwestycji Gmina Sokółka dołoży jedynie 13 tys. 530 zł. Praktycznie cała kwota będzie pochodziła z dofinansowania. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy 2 mln 500 tys. zł, a ze środków Instytutu Książki w Krakowie, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – 2 mln 250 tys. zł – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

ZOBACZ WIĘCEJ

Noc Bibliotek 2021

Noc Bibliotek 2021

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprosiła mieszkańców do udziału w kolejnej edycji Nocy Bibliotek! Nasza placówka wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji już po raz siódmy.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Taka noc zdarza się tylko raz w roku!

ZOBACZ WIĘCEJ

Warsztaty makramy w czytelni Biblioteki Publicznej

5-6 października 2021 r. w czytelni Biblioteki Publicznej w Sokółce odbyły się warsztaty makramy. Niezwykłej techniki wiązania sznurków uczestniczki warsztatów uczyły się pod okiem Moniki Wierzchoń.

Uczestniczki warsztatów makramy

Prowadząca z urodzenia jest sokółczanką. Z zawodu psychologiem zarządzania, nauczycielem, trenerem, ale przede wszystkim artystką. Posiada Pracownię Artystyczną MW, która jest miejscem kreatywnego rozwoju duszy i świadomości. Prowadzi w niej warsztaty arteterapeutyczne dla dorosłych i młodzieży, gdzie stosuje leczenie sztuką.

Makrama to sztuka wiązania sznurków bawełnianych znana od starożytności. Do pracy używa się tylko dłoni. Samo słowo wywodzi się z języka arabskiego i oznacza wiązaną ozdobę. Sztuka makramy to nie tylko umiejętność wykonania splotów. Dzięki tej technice można ze zwykłego sznurka tworzyć niezwykłe, eleganckie dzieła – dekoracje, makaty, bądź przedmioty użytkowe – torebki, abażury, biżuterię, kwietniki czy firanki. Tworzenie makramy daje ogromną przyjemność, rozwija kreatywność, stanowi doskonały sposób na relaks i oczywiście dostarcza mnóstwa satysfakcji. Na warsztatach uczestniczki poznały dwa podstawowe sploty: płaski i żebrowy. Wykonały makramę na ścianę oraz aniołki i liście. ZOBACZ WIĘCEJ

Wystawa fotograficzna autorstwa Krzysztofa Promińskiego

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na jesienną wystawę fotograficzną ph. „Wierni wierze swoich przodków” autorstwa Krzysztofa Promińskiego.

Krzysztof Promiński opowiada: Sokólszczyzna to również kraina przydrożnych krzyży i kapliczek wotywnych. Każdy krzyż i każda kapliczka ma swoją historię i były niemym świadkiem wydarzeń jakie rozegrały się na Ziemi Sokólskiej w przeciągu ostatnich stu lat, a są też i takie, które mogłyby opowiedzieć historie dużo wcześniejsze. Jedna z takich kapliczek znajduje się w miejscowości Bierwicha. Na stojącym tam kamieniu ,możemy wyczytać: „A.D 1655. Moskal Litwę splądrował złamawszy mir wieczny”. Do dziś zachowało się wiele krzyży wotywnych postawionych w czasach cholery jaka panowała na Sokólszczyźnie w latach 1830-1850. Sokólskie kapliczki to miejsca, gdzie do dzisiaj spotykają się mieszkańcy na nabożeństwach majowych.

Krzysztof Promiński jest pasjonatem historii. Od lat organizuje różnego rodzaju akcje promujące historię i piękno Ziemi Sokólskiej. W latach 2014-2019 był prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej, aod 2020 roku działa jako ułan Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Ponadto jest organizatorem Rajdów Rowerowych z historią w tle i współorganizatorem Rajdów Motocyklowych po Ziemi Sokólskiej – Tropami Bohaterów. Obecnie pracuje nad Przewodnikiem Rowerowym po Sokólszczyźnie.

Wystawę można oglądać do końca października 2021 r.

Katarzyna Bułkowska

Zaproszenie na spotkanie z Kingą Tatkowską

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza serdecznie na spotkanie z Kingą Tatkowską – autorką książki „Oszukany czas”. Odbędzie się ono w poniedziałek 11 października 2021 o godzinie 17.00 w czytelni biblioteki (Osiedle Centrum 21).

Plakat

Kinga Tatkowska – Wychowała się w niewielkiej miejscowości u podnóża Gór Złotych. Obecnie mieszka pod Warszawą. Słucha muzyki rockowej, a jej faworytem niezmiennie pozostaje Bon Jovi. Od kilkunastu lat jest wegetarianką. Uwielbia gotować i poznawać nowe smaki. Panicznie boi się pająków. Podczas pisania chce, żeby bohaterowie ją zaskakiwali, bo spisywanie z głowy jedynie samych zaplanowanych wcześniej zdań jest nudne. Poza „Oszukanym czasem” jest także autorką książki „Szukając tego”.

Na spotkaniu będzie możliwość kupna książki i otrzymania autografu. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu – 85 711 23 69, przez profil na Facebooku oraz w siedzibie biblioteki.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Biblioteka Publiczna gościła pisarza Alka Rogozińskiego

W piątkowy wieczór, 24 września, Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła pisarza Alka Rogozińskiego. Autor nazywany jest w mediach księciem komedii kryminalnych, a w swoich powieściach morduje zawsze z przymrużeniem oka i uśmiechem na twarzy.

Debiutował w 2015 roku powieścią kryminalną „Ukochany z piekła rodem”, dzięki której zdobył pierwsze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych EMPIK.

Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła pisarza Alka Rogozińskiego

Po sześciu latach pracy pisarskiej Rogoziński zdobył serca wielu czytelników. Do jego najpopularniejszych powieści należą: „Jak Cię zabić, kochanie?”, „Teściowe muszą zniknąć”, „Nieboszczyk sam w domu”, „Zbrodnia w wielkim mieście i „Babka z zakalcem”. W 2019 roku jego powieść „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!” doczekała się inscenizacji teatralnej. Nakład napisanych przez niego powieści przekroczył już pół miliona egzemplarzy! W sierpniu 2021 r. ukazała się jego najnowsza powieść pt. „Czerwono mi”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie z Alkiem Rogozińskim

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza serdecznie na spotkanie z Alkiem Rogozińskim – autorem poczytnych komedii kryminalnych. Odbędzie się ono w piątek 24 września 2021 o godzinie 17.00 w czytelni biblioteki (Osiedle Centrum 21).

Plakat

Aleksander Rogoziński – Twórca powieści kryminalnych i obyczajowych. W swoich książkach morduje zawsze z przymrużeniem oka i uśmiechem na twarzy. Debiutował w 2015 roku powieścią kryminalną „Ukochany z piekła rodem”, dzięki której zdobył pierwsze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych EMPIK. Po sześciu latach pracy pisarskiej Rogoziński zdobył serca wielu czytelników. Do jego najpopularniejszych powieści należą: „Jak Cię zabić, kochanie?”, „Teściowe muszą zniknąć”, „Nieboszczyk sam w domu”, „Zbrodnia w wielkim mieście i „Babka z zakalcem”. W 2019 roku jego powieść „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!” doczekała się inscenizacji teatralnej. Nakład napisanych przez niego powieści przekroczył już pół miliona egzemplarzy!

Prywatnie pisarz jest wielbicielem podróży, Madonny i Jima Morrisona, herbaty Earl Grey, włoskiej kuchni, bowlingu i wszelkich gier karcianych. Marzeniem Alka jest objechać cały świat, a na stare lata zamieszkać na jednej z wysp Morza Śródziemnego. A tam już tylko pisać, i pisać, i pisać, i pisać…

Ogółem autor wydał dwadzieścia powieści. Większość wypożyczycie Państwo w naszej bibliotece. Będzie tez możliwość zakupu książek i zdobycia autografu.

Obowiązują zapisy pod numerem telefonu – 85 711 23 69, przez profil na Facebooku oraz w siedzibie biblioteki.

Beata Grecka

Spotkanie z Piotrem Zygmuntem

Spotkanie z Piotrem Zygmuntem

W piątek Biblioteka Publiczna w Sokółce miała przyjemność gościć w swoich progach Piotra Zygmunta i jego debiutancką powieść pt. „Nawiść”.

Piotr Zygmunt na co dzień jest kreatywnym, tworzącym reklamy komercyjne, a także kampanie społeczne. Pracował w największych polskich agencjach reklamowych (Leo Burnett, Grey, DDB). Był także wykładowcą marketingu, teorii reklamy i case studies w Instytucie Promocji.

ZOBACZ WIĘCEJ

Łukasz Pietraszkiewicz opowiadał o swojej książce

W tym tygodniu Biblioteka Publiczna w Sokółce miała przyjemność zaprosić czytelników na spotkanie z sokółczaninem Łukaszem Pietraszkiewiczem. Autor debiutanckiej powieści „Świat się pomylił” opowiedział o swojej książce aż dwóm grupom odbiorców!

Zdjęcie grupowe

Spotkania autorskie są potrzebne zarówno pisarzom jak i czytelnikom. Jednak te organizowane z mieszkańcami naszego miasta są najliczniejsze i szczególnie bliskie naszemu sercu. Są to spotkania pełne emocji, wspomnień, cudownych historii oraz, co niemniej ważne, doskonała okazja do spotkania wielu pokoleń, często po latach.

W południe, w czytelni autor spotkał się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce. Uczniowie pojawili się z polonistką Małgorzatą Kułakowską, która kiedyś była wychowawczynią naszego gościa. Warsztaty z młodzieżą są jedną z form popularyzacji literatury, służą promocji książek i ich twórców. Dają uczniom możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich. Spotkanie miało bardzo otwarty charakter. Było wesoło, ale także wzruszająco i sentymentalnie. Łukasz okazał się człowiekiem bardzo kontaktowym, a spotkanie z nim na pewno niesie dla pierwszoklasistów, ogromną lekcję na przyszłość oraz wiarę w to, że nasz los jest tylko i wyłącznie w naszych rękach. ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie z instagramerką

Spotkanie w bibliotece

W czwartek, 9 września 2021 r. w progi Biblioteki Publicznej w Sokółce zawitała instagramerka Agnieszka Jarosławska, internautom znana jako Ruda Czyta.

Spędzająca każdą wolną chwilę z książką pani Agnieszka spotkała się z młodzieżą z kl. II Technikum Nr 2 z Zespołu Szkół Rolniczych oraz z uczniami II a i I c Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce i opowiedziała o swojej pasji, czyli prowadzeniu bookstagrama.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na promocję książki

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na promocję książki Piotra Zygmunta pt. „Nawiść”. Spotkanie odbędzie się 10 września 2021 r. (piątek), o godzinie 17:00 w czytelni biblioteki, os. Centrum 21.

Plakat

Piotr Zygmunt na co dzień jest kreatywnym, tworzącym reklamy komercyjne, a także kampanie społeczne. Pracował w największych polskich agencjach reklamowych (Leo Burnett, Grey, DDB). Był także wykładowcą marketingu, teorii reklamy i case studies w Instytucie Promocji.

Natomiast w zaciszu domowym jest pisarzem lub bardziej (jak sam o sobie mówi) – przesuwaczem słów w prawo. Warsztat pisarski poznawał w obszarze opowiadania pod kierunkiem Marka Nowakowskiego i Piotra Wojciechowskiego, reportażu pod opieką Marka Millera i dramatu pod czujnym okiem Tadeusza Słobodzianka.

Debiutował w Magazynie krótkich form literackich „Opowieści”, Nr 2, wrzesień 2006, w którym opublikował opowiadania: „Czas naglić”, „C2£0W1€K”, „Rozjuszona cisza (czyli postaraj się dotrwać do końca)”, „Temat: (bez tematu)”, „Jezu kochany, ale ja chciałam tu sprzątać tylko”, „Po datek”, „We własne ręce”, „Poświęcim”, „(Bonus text)”.

Powieść „Nawiść” wydał w 2020, nakładem Wydawnictwo CM. Zdobyła ona wiele nominacji: do Złotego Kościeja w kategorii Fantastyka Roku 2020, również jako Książka Roku 2020 według blogów Przeczytane. Napisane. oraz Bonomuza. Otrzymała też nominację w plebiscycie „Najlepsza książka na zimę 2020”, w kategorii Fantasy / Science-fiction, portalu Granice.pl. oraz w plebiscycie „Fantastyczne Zaskoczenia Roku 2020” serwisu nakanapie.pl.

Katarzyna Bułkowska
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Jubileuszowe Narodowe Czytanie

3 września 2021, jak co roku, Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprosiła mieszkańców do wspólnej lektury. Akcja Narodowe Czytanie miała w tym roku swoją jubileuszową, dziesiątą edycję. W ramach wydarzenia odbywającego się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej, wszyscy jego uczestnicy za każdym razem czytają wspólnie inną lekturę. Tym razem była nią „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Prezydenta RP, w tym roku do wspólnego czytania wybrano „Moralność Pani Dulskiej” ponieważ to książka, która „piętnuje obłudę i zakłamanie”. W specjalnym liście Andrzej Duda napisał również o dziele Zapolskiej, iż:

„Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Akcja utworu rozgrywa się na początku XX wieku we Lwowie,w salonie państwa Dulskich. W taki właśnie salonik zmieniła się czytelnia biblioteki!

Narodowe Czytanie 2021

W tym roku swoje umiejętności zaprezentowali: Z-ca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, który fenomenalnie odtworzył rolę Zbyszka, Dyrektor Biblioteki Publicznej Joanna Bienasz, sokólska poetka Leonarda Szubzda, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamionce Joanna Gejdel, przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Anna Wasilewska, Teresa Galewska i Alina Struczewska, czytelniczki Barbara Wnukowska, Helena Nicewicz i Antonina Arciuch oraz bibliotekarki – Katarzyna Bułkowska oraz Marta Wojewódzka-Szoda.

ZOBACZ WIĘCEJ

Powakacyjne miłe wspomnienia

Nieubłaganie nadszedł koniec wakacji. Przed nami czas powrotu do szkoły. Pozostało jednak wiele miłych wspomnień.

Dobiegły końca wakacyjne zajęcia zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce. Zakończyło je spotkanie autorskie z Celiną Zubrzycką. Nasz gość mieszka i pracuje w Dobrzyniewie Dużym. Pani Celina od lat uczy języka polskiego, a ostatnio pracuje, jako bibliotekarz i nauczyciel wspomagający. W 2019 roku została laureatką IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem”. Dzięki temu ukazała się jej pierwsza książka „Królewna na złotym wózku’’.

Zdjęcie grupowe

Podczas wizyty Autorka zaprezentowała swoją debiutancką książkę, przybliżyła dzieciom jej treść oraz odpowiadała na pytania uczestników. Pani Celina opowiedziała o swoich inspiracjach i przeżyciach, które wywarły wpływ na jej twórczość i na nią samą. Zafascynowana bajkami terapeutycznymi pisze je, bo jak mówi „strach ma przecież wielkie oczy”. Bajka ,,Królewna na złotym wózku” to nie tylko wzruszająca książka o niepełnosprawnej dziewczynce, ale i opowieść terapeutyczna, która może rozplątać wiele powikłanych życiowych ścieżek. Jest to historia, którą każdy rodzic chciałby opowiedzieć swojemu dziecku. Zawiera, bowiem wszystko to, co chcielibyśmy przekazać najmłodszym czytelnikom: wiara w siebie i bliskie nam osoby oraz w to, że możemy wygrać z lękiem i przezwyciężyć swoje słabości. To opowieść o tym, że nigdy nie powinniśmy zapominać o tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy. Dzieci uważnie słuchały opowieści naszego gościa i bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Na zakończenie Autorka chętnie rozdawała autografy. Był też czas na mały poczęstunek i wspólne zdjęcie. Pani Celina wyraziła szczerą nadzieję na kolejne spotkanie z najmłodszymi czytelnikami. ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę fotografii

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Krzysztofa Frejusa pt. „W zaciszu domowym”.

Wystawę można oglądać przez cały wrzesień, od poniedziałku do soboty, w godzinach pracy biblioteki.

Pan Krzysztof mieszka i tworzy w Sokółce od kilkunastu lat, na Sokólszczyznę przybył z Warszawy. Jest pasjonatem fotografii i autorem wielu wystaw ukazujących niepowtarzalne podlaskie klimaty, architekturę oraz mieszkańców regionu. W chwili obecnej jest na emeryturze i spełnia się jako szef sekcji fotograficznej w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Pan Krzysztof ma na koncie wiele wystaw, swoje prace prezentował nie tylko w „Mini Galerii” naszej biblioteki, ale również, min. w Krynkach, Czarnej Białostockiej i Supraślu. Tym razem Pan Krzysztof z powodzeniem zmierzył się z makrofotografią. W makrofotografii chodzi o zaprezentowanie obiektu większego niż w rzeczywistości — ekstremalnego zbliżenia czegoś małego. Na fotografa, który zechce pochylić się nad drobnymi detalami swojego otoczenia – np. kwiatami, liśćmi, barwnymi owadami – czeka całkiem nowy, bogaty świat wrażeń. Makrofotografia wymaga jednak czasu i staranności. Nie liczmy na to, że da się to robić szybko. Wiele obiektów jest nieruchomych, mamy więc mnóstwo czasu na dokładne ułożenie wszystkiego i poczekanie na odpowiednie światło lub na samodzielne ustawienie oświetlenia. Jednak fotografując owady i wszystko to, co się przemieszcza, musi działać szybko.

Katarzyna Bułkowska
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Skip to content