Wypożyczanie książek możliwe po kontakcie telefonicznym

Biblioteka Publiczna w Sokółce uruchamia usługę “Książka na telefon”, która umożliwi wypożyczanie materiałów bibliotecznych z wypożyczalni dla dorosłych oraz Filii nr 1 na (Osiedle Zielone 4) i Filii nr 2 (ul. Broniewskiego 18). Oddział dla Dzieci i Młodzieży pozostaje zamknięty do odwołania.

Procedura wypożyczania wygląda następująco:

Plakat

1) Czytelnik składa zamówienia na wybrane publikacje TELEFONICZNIE dzwoniąc bezpośrednio do wypożyczalni.

2) Bibliotekarz, po przyjęciu zamówienia czytelnika, umawia z nim termin odbioru na konkretny dzień i godzinę.

3) O umówionej godzinie bibliotekarz przekazuje czytelnikowi książki, tzn. zostawia je przy drzwiach wejściowych biblioteki, a czytelnik je odbiera.

Adresy i telefony placówek:

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOKÓŁCE, Os. Centrum 21, tel. 85 711 23 69

FILIA BIBLIOTECZNA NR 1, Os. Zielone 4, tel. 85 711 92 11

FILIA BIBLIOTECZNA NR 2, ul. Broniewskiego 18, tel. 85 711 27 50

Zamówienia telefoniczne będą realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00. W sobotę NIECZYNNE.

Usługa „Książka na telefon” obowiązuje do momentu ponownego otwarcia się Bibliotek dla czytelników. Serdecznie zapraszamy.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zaproszenie na wystawę fotografii Julii Gutowskiej

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę fotografii autorstwa Julii Gutowskiej pod tytułem “Kobiety. Druga Część”.

Autorka zdjęć o sobie: Mam na imię Julia i zajmuję się fotografią. Najbardziej lubię fotografię portretową, dziecięcą i artystyczną. Chętnie robię również zdjęcia rodzinne i biznesowe. Niedawno pokochałam też reportaże. Podczas pracy staram się nie rzucać w oczy, uchwycić szczere emocje i naturalność, łapać ulotne chwile na pamiątkę. Podoba mi się naturalność i to staram się też pokazać w moich pracach. Poprzednie moje wystawy skupiały się wyłącznie na portretach. Tym razem postawiłam na ciało kobiet. Chciałabym, aby w słownikach ludzi nie pojawiały się stwierdzenia “niezdarna jak baba” a raczej “silna i zwinna jak kobieta”.

Wystawę można oglądać do końca listopada w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-17:00.

(KB) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Konkurs na hasło promujące czytelnictwo

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza dorosłych i młodzież do udziału w konkursie na stworzenie hasła promującego czytelnictwo.

Plakat

Zadanie polega na wymyśleniu hasła promującego książkę, czytanie lub bibliotekę. Prace należy złożyć w terminie do 6 listopada 2020 roku. Zwycięskie hasło zostanie wydrukowane na ekologicznych torbach, które będą rozdawane czytelnikom. Proces rozkładu “foliówki” trwa kilkaset lat. Mikroplastik przyczynia się do śmierci milionów zwierząt. Chcemy więc zaproponować naszym czytelnikom “ekorozwiązanie” jakim jest torba wielokrotnego użytku! Torba w której możesz nosić nie tylko książki, ale również zakupy!! A przy okazji promować literaturę! Na naszej bibliotecznej torbie może znaleźć się hasło które wymyślisz właśnie Ty! ZOBACZ WIĘCEJ

Wielkie święto bibliotek i czytelników

Noc bibliotek 2020

W sobotę, 10 października 2020 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprosiła mieszkańców do udziału w kolejnej edycji Nocy Bibliotek! Nasza placówka wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji już po raz szósty.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Taka noc zdarza się tylko raz w roku! ZOBACZ WIĘCEJ

Abolicja z okazji Nocy Bibliotek

Plakat

Zapomniałeś/aś zwrócić książkę w terminie? W piątek i sobotę (9 i 10 października 2020 r.) zrobisz to bez przykrych konsekwencji.

Z okazji “Nocy Bibliotek” ogłaszamy abolicję – każdy czytelnik, który przegapił termin zwrotu wypożyczonej książki, zwróci ją bez konieczności zapłacenia kary.

Przy okazji zapraszamy wszystkich miłośników książek po nowości czytelnicze, które wzbogaciły w ostatnim miesiącu nasz księgozbiór. Chcesz przeczytać książkę, której nie ma na naszej półce? Napisz do nas! Uwzględnimy twoją propozycję w zakupach. Adres e-poczty: bibliotsok@gmail.com

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Jesienne igraszki z Biblioteką

„Z tym jesiennym wiatrem
tańczą sobie liście,
tańczą sobie tańczą
czerwone złociście”
Jesienne liście – Ewa Szelburg Zarębina

Jesienne Igraszki z Biblioteką

2 października 2020 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował swoim ukochanym czytelnikom wspaniałe, „epickie” warsztaty artystyczno-sportowe pod hasłem „Jesienne Igraszki z Biblioteką”. Z wielką radością przygotowaliśmy aktywne i twórcze zajęcia, których nieodłącznym elementem była książka. Staraliśmy się zachęcić młodych Sokółczan do czytania oraz rozbudzić ich wyobraźnię i rozwinąć zamiłowanie do literatury.

ZOBACZ WIĘCEJ

Echa spotkania z Michałem Laszukiem

W sobotę, 3 października 2020, Biblioteka Publiczna w Sokółce miała przyjemność zaprosić sokółczan na spotkanie autorskie z Panem Michałem Laszukiem. Spotkanie odbyło się w sali “Lira”, we współpracy z Sokólskim Ośrodkiem Kultury oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Pan Michał Laszuk

Michał Laszuk urodził się 5 czerwca 1941 roku na podlaskiej wsi Kowale. Pisać zaczął na emeryturze, a w jego dorobku literackim znajduje się zarówno poezja jak i proza. W sobotę promował swoją najnowszą książkę, wydaną w bieżącym roku, pt. Skąd ta siła w człowieku. Pokrótce opowiedział także o innych swoich książkach oraz tomikach poezji.

Autorowi towarzyszyli przyjaciele, którzy aktywnie włączyli się w to wydarzenie. Alicja Baryga uświetniła wydarzenie czytając na głos wybrane przez Pana Michała fragmenty książki. Publiczność miała szansę usłyszeć przepiękny śpiew Jolanty Gackiej, której akompaniował na fortepianie Piotr Śmiejczak.

Widzowie mieli okazję wysłuchać przebojów z dawnych lat m.in. Nataszy Zylskiej, Aleksandra Żabczyńskiego czy Agnieszki Osieckiej. Utwory te w wykonaniu Jolanty Gackiej podbiły serca publiczności. ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie autorskie z Renatą Wroną

Renata Wrona

W czwartek, 1 października 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce, odbyło się spotkanie autorskie z Panią Renatą Wroną – dyplomowaną trenerką rozwoju osobistego i biznesu, a także autorką książek z zakresu sukcesu, rozwoju i relacji w życiu kobiety: „Szczęśliwa kobieta – rozwój, kariera, miłość” oraz „Marka kobiety w biznesie. Etykieta i wizerunek”.

Przemiło było nam spotkać się twarzą w twarz z naszymi wspaniałymi czytelnikami, po ponad półrocznej przerwie. Zachowując dystans i kierując się przepisami i wytycznymi GIS-u udało nam się rozpocząć cykl popołudniowych spotkań w naszej placówce.

Z naszym gościem obaliliśmy szereg stereotypów dotyczących kobiet we współczesnym świecie. Trenerka omówiła promowany w mediach wizerunek “kobiety idealnej”. Wspólnie z gośćmi zastanawialiśmy się, czy taka istnieje? Czy można być szczęśliwą i spełnioną zarówno w życiu osobistym i zawodowym? Okazuje się, że tak! ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę fotograficzną

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną pt. Natura oczami studentów UTW.

Autorami zdjęć są studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z sekcji fotograficznej: Lila Asanowicz, Elżbieta Haponik, Waldemar Lesiak, Teresa Sołowiej, Anna Trembowska, Anna Werner. Trenerem i opiekunem początkujących fotografów jest Krzysztof Frejus, autor licznych wystaw fotograficznych.

Uczestnicy zajęć nabywali nowe umiejętności głównie w czterech miejscach w plenerze, dzięki czemu tematyka wystawy jest szeroka. Pierwsze nauki odbyły się w Schronisku dla Zwierząt w Sokółce. Okazało się, że psiaki są trudnymi modelami ze względu na ich radosną ruchliwość. Z kolei następne kroki w wiedzy zdobywane były na Rodzinnych Ogródkach Działkowych, gdzie kwiaty szalały ferią barw i wyciągały główki do słońca… albo aparatu fotograficznego :) Natomiast w Kundzinie uczestnicy z zapałem starali się uwiecznić w kadrze przepiękne zachody słońca. Ostatnim miejscem pobierania nauk było „Kraśne życie” – agroturystyka konna w Kraśnianach. Stawiający pierwsze kroki w fotografii nie tylko pstrykali zdjęcia ciekawskim koniom, ale również rozpieszczali je karmiąc łakociami – marchewką i suchym chlebem.

Wystawę można oglądać przez cały październik w holu biblioteki – Os. Centrum 21.

(KB)

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

Zdjęcie grupowe

29 września 2020 r. po raz kolejny w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Przypomnijmy, że święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka wspaniałych książek dla dzieci i młodzieży-Joanna Porazińska. To właśnie ten dzień dedykujemy szczególnie najmłodszym.

Głośne czytanie rozwija wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi, a także między czytelnikami i bibliotekarkami. Ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, stymulowanie mózgu oraz wzbogacenie słownictwa…to tylko niektóre korzyści, dlatego czytajmy zawsze i wszędzie.

Z okazji tego święta zaproszono uczniów klasy IIB Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2 w Sokółce wraz z nauczycielkami Agnieszką Bujwicką i Joanną Brzozowską na interesujące zajęcia czytelnicze, które przygotowała i poprowadziła Jagoda Słoma- kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce. ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Renatą Wroną

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Renatą Wroną, autorką książki “Szczęśliwa kobieta rozwój, kariera, miłość”. Rozpoczęcie 1 października 2020 r. (w czwartek) o godzinie 16:00, w czytelni biblioteki – Os. Centrum 21.

Plakat

Obowiązują zapisy: osobiście w siedzibie biblioteki lub telefoniczne (85) 711 23 69, przez e-mail: bibliotsok@gmail.com oraz formularz rejestracyjny: https://forms.gle/qs143UEnNdSBjpCC8

W dzisiejszych czasach kobieta to “człowiek instytucja”. Praca zawodowa, wychowanie dzieci, organizacja domu. Jednocześnie promowany jest w mediach wizerunek “kobiety idealnej”. Czy taka istnieje? Czy można być szczęśliwą i spełnioną zarówno w życiu osobistym i zawodowym? Opowie o tym trenerka rozwoju osobistego, managera i właścicielką Prime Image oraz autorka dwóch poradników dla kobiet.

Pragnę aby ta książka pomogła kobietom w odnalezieniu swojego szczęścia. Uważam, że każda kobieta jest inna i każda ma prawo mieć swoje marzenia, swoje spojrzenie na świat, swoją indywidualną wizję przyszłości – mówi Renata Wrona – certyfikowany coach ACC ICF, trenerka rozwoju osobistego, PR managerka i właścicielka Prime Image.

Autorka specjalizuje się we wspieraniu ludzi w ich rozwoju, pomaga im w osiąganiu najlepszej wersji siebie samego, motywuje do poszukiwania szczęścia i propaguje zdrowy styl życia. W efekcie warsztatów i sesji coachingowych pomaga innym odkryć i nauczyć się w pełni wykorzystywać swój potencjał, osiągnąć sukces w życiu zawodowym i poczucie spełnienia w życiu osobistym. Stosuje pracę z obrazem wykorzystując metodę Points of You. Prywatnie biegaczka, miłośniczka podróży i stylu wege.

Spotkanie odbędzie się w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki.

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Powitajmy jesień w ciepłej atmosferze

Plakat

2 października o godz. 15.00 Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza serdecznie dzieci w wieku 5-10 lat na Jesienne Igraszki z Biblioteką… czyli „epickie” warsztaty artystyczno-sportowe, na których nie zabraknie niesamowitych literackich zabaw, energicznych grzybków, kasztaniaków i całej jesiennej ekipy.

Zajęcia odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Wszelkie informacje na naszej stronie na Facebooku oraz w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.

Ilość miejsc ograniczona! Zapisz się już dziś!

Monika Szyszko
Biblioteka Publiczna w Sokółce
Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce

Narodowe Czytanie Balladyny

4 września 2020 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz dziewiąty uczestniczyła w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość wybitnych dzieł literatury narodowej, która odbywa się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.

Narodowe Czytanie w Sokółce

Data spotkania była nieprzypadkowa, ponieważ dokładnie na ten dzień przypadła 211 rocznica urodzin Juliusza Słowackiego, czołowego przedstawiciela romantyzmu oraz autora „Balladyny”, której fragmenty zostały odczytane.

Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju tegoroczne Narodowego Czytanie odbyło się na skwerze przed biblioteką, zgodnie z wszelkimi obowiązującymi wytycznymi i zaleceniami sanitarnymi.

ZOBACZ WIĘCEJ

Biblioteka zaprasza na wrześniową wystawę fotografii

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wrześniową wystawę fotografii Krzysztofa Frejusa pt. “Sokółka w bliskiej i dalszej podczerwieni”.

Pan Krzysztof mieszka i tworzy w Sokółce od kilkunastu lat, na Sokólszczyznę przybył z Warszawy. Jest pasjonatem fotografii i autorem wielu wystaw ukazujących niepowtarzalne podlaskie klimaty, architekturę oraz mieszkańców regionu.

Sokółka okiem Krzysztofa Frejusa pokazuje piękno jego nowej „małej ojczyzny” i zatrzymuje w kadrze czas. Na fotografiach zobaczymy słynne miejsca w naszym mieście, ale także te zapomniane i ujęte z zupełnie nowej perspektywy.

Zdjęcia najnowszej wystawy wykonane zostały w podczerwieni (ang. Infrared, IR). Jest to bardzo efektowna, ale i trudna metoda tworzenia obrazu, która dosłownie pozwala zobaczyć to, co niewidoczne. Polega na naświetlaniu zdjęcia światłem podczerwonym, niewidocznym dla ludzkiego oka. Ulega ono tym samym zjawiskom fizycznym, co znane nam światło widzialne, ale efekty tych zjawisk są bardzo różne. Fotografie, które powstają przy pomocy tej techniki wyglądają jak z innego świata – tajemniczo i magicznie.

Fotografie można będzie oglądać w holu biblioteki przez dwa tygodnie od 1 do 15 września 2020 r., w godzinach pracy placówki. Serdecznie zapraszamy!

EK, Biblioteka Publiczna w Sokółce

Pożegnanie lata wcale nie musi być smutne

W piątek 28 sierpnia 2020 r. w bibliotece odbył się znakomity koncert zespołu Gałgan, który tworzą dwie wyjątkowe, niesamowite artystki – Ania i Kinga. W cudowny sposób połączyły swoje pasje, talent i wieloletnią przyjaźń tworząc magiczną miksturę: rozbawionych nutek, głośnych uśmiechów i niezwykłej energii uczestników.

Koncert zespołu Gałgan

Liderki tej wspaniałej grupy muzycznej otworzyły drzwi do świata muzyki, pełnego radosnych dźwięków, marzeń i fantazji… Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach , które stały się muzyczną podróżą i wakacyjną przygodą. W trakcie spotkania poznaliśmy odpowiedzi na różne interesujące pytania. Dowiedzieliśmy się: jak pachnie muzyka? czy można ją ubrać? jaki kolor mają dźwięki? Zobaczyliśmy nowe interesujące instrumenty muzyczne. Bohaterem zdarzenia został krokodyl, co lubił jeść lody. Mała myszka drapiąca melodyjnie w szafie również była naszym faworytem. Każdy poznał też losy szalonej kukurydzy… ZOBACZ WIĘCEJ

Eksperymenty z Biblioteką

W środę 26 sierpnia 2020 r. dzieci w wieku 10-12 lat miały okazję uczestniczyć w wesołych, pachnących i niezwykłych warsztatach po hasłem „Eksperymenty z Biblioteką”, które przeprowadziła pani Elwira Zabłocka – nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce.

Eksperymenty z Biblioteką

Biblioteka stała się kolorowym laboratorium i z wielką radością połączyliśmy zabawę z nauką, Pani Elwira suchą teorię zamieniła w magię, która zainteresowała i zachwyciła każdego uczestnika. Rozpoczęliśmy od hipnotyzującego doświadczenia pod nazwą „Lampa Lawa”. Wystarczyły łatwo dostępne składniki by efekt był zdumiewający. Obserwowaliśmy magiczną wędrówkę pięknych bąbelków ku górze naczynia, mogliśmy patrzeć bez końca na wspaniały owoc naszej wspólnej pracy. Dzięki doświadczeniu dowiedzieliśmy się o różnych gęstościach substancji np. że woda i olej nie mieszają się. ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content