Walentynki w Bibliotece Publicznej w Sokółce

Walentynki to nie tylko czas miłości, ale także radości, serdeczności i przyjaźni. To również czas, kiedy wręczamy urocze niespodzianki osobom, które darzymy ciepłym uczuciem. Dla Biblioteki Publicznej w Sokółce jest to wspaniała okazja, by w wyjątkowy sposób promować czytelnictwo oraz utrwalać wśród społeczności lokalnej praktykę wzajemnej życzliwości i serdeczności.

Zdjęcie grupowe

W tym roku w bibliotece obchody Walentynek zaczęły się już 8 lutego, kiedy to Oddział dla Dzieci zainicjował akcję „Randka z książką”, dzięki której proponowane przez placówkę publikacje rozeszły się błyskawicznie!

Kolejną niespodzianką były warsztaty edukacyjno-plastyczne (online) pod hasłem „Literackie Amorki”, w których wzięli udział uczniowie z klasy I D Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce wraz z wychowawczynią Dorotą Sańko oraz nasi czytelnicy. Dzieci poznały historię i pochodzenie święta. Bibliotekarka odczytała pełny humoru fragment o sposobie wyznawania uczuć z książki „Słodki Rok Kuby i Buby” wspaniałego pisarza pochodzącego z Białegostoku – Grzegorza Kasdepke. Zgodnie z tradycją dzieci wykonały walentynkowe pocztówki, które wrzuciły do specjalnej szkolnej skrzynki – poczty walentynkowej. Na zakończenie tego uroczego święta Oddział dla Dzieci obdarował każdego czytelnika zakładką do książek wykonaną przez bibliotekarki. ZOBACZ WIĘCEJ

Wystawa zdjęć w bibliotece

W lutym Biblioteka Publiczna w Sokółce gości prace Mieczysława Żywolewskiego. Tematem wiodącym i jednocześnie tytułem będą cztery pory roku roku Sokólszczyzny.

Pan Mieczysław zawodowo od wielu lat zajmuje się naprawą sprzętu gospodarstwa domowego. Dwa lata temu zainspirowany zdjęciami innych fotografów kupił aparat i odkrył swoją prawdziwą pasję. I jak mówi – był to strzał w dziesiątkę.

Zaczął publikować swoje zdjęcia na prywatnym profilu FB, z czasem dołączył do różnych grup fotograficznych. Na stałe związać się z grupą Twoim Obiektywem – With Your Lens, gdzie dołączył członków administracji jako moderator. Tam, nie tylko publikuje swoje fotografie, ale również organizuje konkursy oraz ocenia zdjęcia innych użytkowników. Wiele prac pana Żywolewskiego doczekały się wielu wyróżnień, zyskując miano fotografii dnia, tygodnia czy miesiąca.

Pan Mieczysław jest doskonałym przykładem na to, że wiek absolutnie nie ma żadnego znaczenia. Po sześćdziesiątce również można znaleźć swoją pasję, rozwijać ją, poznawać ciekawych ludzi i uczyć się nowych rzeczy. Dokładnie rok temu założył i prowadzi fanpage Przez Wzgórza Sokólszczyzny po Suwalszczyznę, gdzie zamieszcza fotografie skupiające się głównie na urokach Sokólszczyzny. Mówi o sobie, że jest lokalnym patriotą, bowiem promuje piękno Podlasia praktycznie na cały świat, ponieważ ma znajomych z Kanady, USA, Ameryki Południowej. Dzisiaj nie wyobraża sobie życia bez aparatu w dłoni.

(KB) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Wirtualna galeria „Bibliotecznych Artystów”

Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce ma ogromną przyjemność zaprosić wszystkich do wirtualnej galerii „Bibliotecznych Artystów”.

Wirtualna galeria „Bibliotecznych Artystów”

Zaprezentowane dzieła zachwycają oryginalnością, niezwykłą kompozycją, umiejętnością operowania kolorem. Młodzi czytelnicy miło zaskoczyli swoimi zdolnościami artystycznymi, wyobraźnią i bardzo aktywnym udziałem w zimowych konkursach.

Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich autorów prac, ponieważ poziom ich wykonania był bardzo wysoki.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej wystawy. ZOBACZ WIĘCEJ

„Zimowe szaleństwa literackie” czyli ferie z Biblioteką

Tegoroczne ferie z Biblioteką Publiczną w Sokółce, ze względu na pandemię wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas. Oferta zajęć była przystosowana do obowiązujących obostrzeń sanitarnych, wszystkie warsztaty i zajęcia prowadzone były online. Mimo wszystko przygotowano mnóstwo atrakcji i różnorodnych niespodzianek dla czytelników.

Ferie w bibliotece

Już pierwszego dnia ferii Oddział dla Dzieci ogłosił konkurs plastyczny pt: „Zimowe szaleństwa literackie”. Zadaniem czytelników było wykonanie pejzażu zimowego w dowolnej technice. Z przysłanych prac powstała magiczna, zimowa galeria kreatywnych dzieł młodych artystów.

We współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sokółce przygotowane zostały interesujące zajęcia edukacyjne pod hasłem „Policyjna Biblioteka”. Na wstępie przeczytano utwory: wiersz
M. Konopnickiej „Zła zima” oraz bajkę edukacyjną o zebrze, które „literacko” wprowadziły w klimat ferii. W prezentacji multimedialnej przedstawione zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa zachęcając do udziału w konkursie „Bądź Bezpieczny”. Aktywni uczestnicy otrzymali upominki oraz grę planszową- Policyjna Biblioteka (autorstwa sokólskich policjantek oraz bibliotekarek).Kolejne spotkania opierały się na utworach o mądrych radach i zasadach oraz dobrym wychowaniu.
Na zakończenie ferii odbyły się warsztaty literacko-plastyczne(online) pt: „Śnieżny ludek”. Wzięły w nich udział dzieci z Przedszkola nr 1 oraz zainteresowani czytelnicy. Było mnóstwo dobrej zabawy, zimowe zagadki, instrukcje jak ulepić bałwana na podstawie wiersza oraz praca plastyczna (krok po kroku) -”Śnieżna kula z bałwankiem”. ZOBACZ WIĘCEJ

Zimowe szaleństwa literackie czyli Ferie z Biblioteką

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza wszystkie dzieci (i nie tylko) na epickie warsztaty edukacyjne (online na profilu Facebook Oddziału dla Dzieci i Młodzieży BP w Sokółce) pod hasłem „Policyjna Biblioteka”.

Warsztaty organizowane są we współpracy Komendy Powiatowej Policji w Sokółce i Oddziału dla Dzieci BP w Sokółce.

Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym „Bądź Bezpieczny”- szczegóły na profilu Facebook:

  • Obejrzyj prezentację o bezpieczeństwie;
  • Następnie namaluj/narysuj pracę o tematyce: “Bądź Bezpieczny”(technika dowolna) i umieść zdjęcie pracy w komentarzu pod postem lub przynieś do biblioteki.
  • Masz czas do końca ferii (15.01)

Aktywnym uczestnikom organizatorzy ufundują upominki i grę planszową „Policyjna Biblioteka” – stworzoną specjalnie dla Was przez bibliotekarki i policjantki z Sokółki.

Czekamy na Was w Oddziale dla Dzieci BP w Sokółce, bo „kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki” (słowa J. K. Rowling). PAMIĘTAJ: BĄDŹMY BEZPIECZNI!

Monika Szyszko
Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce

Zaproszenie na wystawę fotograficzną

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną autorstwa Łukasza Horoszko pod hasłem “Panie i Panowie Lasów Podlaskich”. Styczniowa wystawa jest pierwszą z cyklu „Z aparatem wśród fauny Podlasia ”.

Wystawę można oglądać do końca stycznia w holu biblioteki – Os. Centrum 21, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30:17:00. Przypominamy o konieczności zachowania rygoru sanitarnego (maseczki oraz indywidualne zwiedzanie wystawy).

Pan Łukasz Horoszko jest dumnym mieszkańcem województwa podlaskiego, a dokładniej – Suchowoli. Ukończył suchowolskie liceum, z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego. Jednak swojego życia nie związał z edukacją. Obecnie pracuje jak regionalny kierownik sprzedaży dla producenta urządzeń grzewczych. Pan Łukasz od dzieciństwa związany był ze sportem, głównie badmintonem i piłką nożną. Niestety stan zdrowia nie pozwolił mu go czynnie uprawiać. Wtedy pojawiła się w jego życiu fotografia. Najpierw nieśmiało i do szuflady. Do szlifowania warsztatu fotograficznego i odwagi do wyjścia ze zdjęciami do ludzi zmotywowały Pana Łukasza słowa kolegi “Łukasz masz dobre oko”. ZOBACZ WIĘCEJ

Podejmij wyzwanie przeczytania 52 książek

Plakat

Biblioteka Publiczna w Sokółce zachęca do włączenia się w ogólnopolską akcję promowania czytelnictwa. Zapraszamy do podjęcia wyzwania przeczytania 52 książek do końca roku kalendarzowego. 52 to przeciętna liczba tygodni w roku kalendarzowym. Czytanie jednej książki tygodniowo daje nam tę właśnie liczbę. Oczywiście możecie przeczytać więcej!

Dlaczego warto wziąć udział w wyzwaniu?
– jest to świetna zabawa, motywacja i doskonały sposób na uporządkowanie swoich nawyków czytelniczych;
– polecając akcję innym promujemy czytelnictwo i zachęcamy do korzystania ze zbiorów lokalnej biblioteki;
– nikt z niczego nie rozlicza; za zrealizowanie wyzwania otrzymacie pamiątkowy dyplom i zakładkę, ale jeśli się nie uda – nic nie szkodzi. Zawsze można spróbować za rok!

ZOBACZ WIĘCEJ

Magia Świąt z Biblioteką

Na początku grudnia 2020 r. w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce odbyły się warsztaty edukacyjno-plastyczne online pt. “Magia Świąt z Biblioteką”, na których czytelnicy mogli własnoręcznie wykonać choinkę 3D według wskazówek na filmiku lub w dowolnej technice.

Magia Świąt w bibliotece

Połączono zabawę z nauką. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o symbolice choinki, jej historii i obecności w literaturze dziecięcej. Za aktywny udział w warsztatach i konkursie Mikołajkowym dzieci otrzymały nagrody: książeczki, ”biblioteczną” grę planszową „Magiczna Choinka”(naszego autorstwa) i słodkie, świąteczne łakocie. Na stronie biblioteki stworzono galerię prac konkursowych, aby każdy mógł podziwiać dzieła naszych artystów.

ZOBACZ WIĘCEJ

Biblioteczne Mikołajki online

Mikołajki – na ten dzień dzieci na całym świecie czekają z utęsknieniem, jednak w tym roku zasady bezpieczeństwa dotyczą wszystkich… nawet Mikołaja.

W związku z powyższym nie odbyły się tradycyjne spotkania Mikołajowo-Świąteczne w bibliotece – na których zawsze gościliśmy czytelników małych i dużych. Z tego powodu jest nam przykro, bo było to zawsze wyczekiwane wydarzenie i okazja do tego, żeby zobaczyć się i porozmawiać.

Mikołajki Online w Bibliotece

Koronawirus nie zmusił nas natomiast do całkowitej rezygnacji z AKCJI MIKOŁAJKOWEJ – wszystkie działania odbyły się ONLINE.

Świętowanie rozpoczęło się już 4 grudnia. W piątek Mikołaj odwiedził Oddział dla Dzieci i wraz z czytelnikami wysłuchał wiersza Agaty Karpińskiej pt. “Mikołajki”, który przeczytała bibliotekarka Monika Szyszko. Autorka wiersza wesoło opisała tradycje i zwyczaje tego święta. 7 grudnia odbyły się warsztaty edukacyjno-plastyczne online pt. “Magia Świąt w Bibliotece”, na których czytelnicy mogli własnoręcznie wykonać choinkę 3D. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o symbolice choinki, jej historii i obecności w literaturze dziecięcej. Za aktywny udział dzieci otrzymały nagrody. Pierwsze 3 osoby, które umieściły w komentarzu na fb zdjęcie swojej choinki otrzymały oryginalną, świąteczną grę planszową “Magiczna Choinka”, której autorką jest bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę haftu krzyżykowego

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę haftu krzyżykowego autorstwa sokółczanki, Pani Barbary Maliszewskiej.

Wystawa obejmuje 20 lat twórczości hobbystycznej. Prace wykonane są metodą haftu krzyżykowego na bardzo drobnej kanwie, co często powoduje zastosowanie metody półkrzyżyka.

Wystawa haftu w holu biblioteki

Warto zwrócić uwagę na fakt, że prace wyszywane są różną grubością nici, a wszystko to powoduje trójwymiarowość obrazów. Niektóre z nich oddają wrażenie fotografii, a inne obrazu malowanego farbami. Zbiór charakteryzuje się różnorodnością tematyki oraz wykończenia, które wypływa z klimatu miejsca jego ekspozycji w domu. Wszechstronny talent autorki można zauważyć nie tylko w obrazach, ale i obrusach, torbach, ozdobach świątecznych i innych elementach dekoracji.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wypożyczanie książek możliwe po kontakcie telefonicznym

Biblioteka Publiczna w Sokółce uruchamia usługę “Książka na telefon”, która umożliwi wypożyczanie materiałów bibliotecznych z wypożyczalni dla dorosłych oraz Filii nr 1 na (Osiedle Zielone 4) i Filii nr 2 (ul. Broniewskiego 18). Oddział dla Dzieci i Młodzieży pozostaje zamknięty do odwołania.

Procedura wypożyczania wygląda następująco:

Plakat

1) Czytelnik składa zamówienia na wybrane publikacje TELEFONICZNIE dzwoniąc bezpośrednio do wypożyczalni.

2) Bibliotekarz, po przyjęciu zamówienia czytelnika, umawia z nim termin odbioru na konkretny dzień i godzinę.

3) O umówionej godzinie bibliotekarz przekazuje czytelnikowi książki, tzn. zostawia je przy drzwiach wejściowych biblioteki, a czytelnik je odbiera.

Adresy i telefony placówek:

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOKÓŁCE, Os. Centrum 21, tel. 85 711 23 69

FILIA BIBLIOTECZNA NR 1, Os. Zielone 4, tel. 85 711 92 11

FILIA BIBLIOTECZNA NR 2, ul. Broniewskiego 18, tel. 85 711 27 50

Zamówienia telefoniczne będą realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00. W sobotę NIECZYNNE.

Usługa „Książka na telefon” obowiązuje do momentu ponownego otwarcia się Bibliotek dla czytelników. Serdecznie zapraszamy.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zaproszenie na wystawę fotografii Julii Gutowskiej

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę fotografii autorstwa Julii Gutowskiej pod tytułem “Kobiety. Druga Część”.

Autorka zdjęć o sobie: Mam na imię Julia i zajmuję się fotografią. Najbardziej lubię fotografię portretową, dziecięcą i artystyczną. Chętnie robię również zdjęcia rodzinne i biznesowe. Niedawno pokochałam też reportaże. Podczas pracy staram się nie rzucać w oczy, uchwycić szczere emocje i naturalność, łapać ulotne chwile na pamiątkę. Podoba mi się naturalność i to staram się też pokazać w moich pracach. Poprzednie moje wystawy skupiały się wyłącznie na portretach. Tym razem postawiłam na ciało kobiet. Chciałabym, aby w słownikach ludzi nie pojawiały się stwierdzenia “niezdarna jak baba” a raczej “silna i zwinna jak kobieta”.

Wystawę można oglądać do końca listopada w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-17:00.

(KB) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Konkurs na hasło promujące czytelnictwo

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza dorosłych i młodzież do udziału w konkursie na stworzenie hasła promującego czytelnictwo.

Plakat

Zadanie polega na wymyśleniu hasła promującego książkę, czytanie lub bibliotekę. Prace należy złożyć w terminie do 6 listopada 2020 roku. Zwycięskie hasło zostanie wydrukowane na ekologicznych torbach, które będą rozdawane czytelnikom. Proces rozkładu “foliówki” trwa kilkaset lat. Mikroplastik przyczynia się do śmierci milionów zwierząt. Chcemy więc zaproponować naszym czytelnikom “ekorozwiązanie” jakim jest torba wielokrotnego użytku! Torba w której możesz nosić nie tylko książki, ale również zakupy!! A przy okazji promować literaturę! Na naszej bibliotecznej torbie może znaleźć się hasło które wymyślisz właśnie Ty! ZOBACZ WIĘCEJ

Wielkie święto bibliotek i czytelników

Noc bibliotek 2020

W sobotę, 10 października 2020 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprosiła mieszkańców do udziału w kolejnej edycji Nocy Bibliotek! Nasza placówka wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji już po raz szósty.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Taka noc zdarza się tylko raz w roku! ZOBACZ WIĘCEJ

Abolicja z okazji Nocy Bibliotek

Plakat

Zapomniałeś/aś zwrócić książkę w terminie? W piątek i sobotę (9 i 10 października 2020 r.) zrobisz to bez przykrych konsekwencji.

Z okazji “Nocy Bibliotek” ogłaszamy abolicję – każdy czytelnik, który przegapił termin zwrotu wypożyczonej książki, zwróci ją bez konieczności zapłacenia kary.

Przy okazji zapraszamy wszystkich miłośników książek po nowości czytelnicze, które wzbogaciły w ostatnim miesiącu nasz księgozbiór. Chcesz przeczytać książkę, której nie ma na naszej półce? Napisz do nas! Uwzględnimy twoją propozycję w zakupach. Adres e-poczty: bibliotsok@gmail.com

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Jesienne igraszki z Biblioteką

„Z tym jesiennym wiatrem
tańczą sobie liście,
tańczą sobie tańczą
czerwone złociście”
Jesienne liście – Ewa Szelburg Zarębina

Jesienne Igraszki z Biblioteką

2 października 2020 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował swoim ukochanym czytelnikom wspaniałe, „epickie” warsztaty artystyczno-sportowe pod hasłem „Jesienne Igraszki z Biblioteką”. Z wielką radością przygotowaliśmy aktywne i twórcze zajęcia, których nieodłącznym elementem była książka. Staraliśmy się zachęcić młodych Sokółczan do czytania oraz rozbudzić ich wyobraźnię i rozwinąć zamiłowanie do literatury.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content