Dawka wiedzy o życiu bez zbędnej chemii

25 stycznia 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się pierwsze warsztaty ekologiczne z cyklu „Chemia bez chemii. Dla domu i ciała”.

Warsztaty prowadziła Pani Paulina Karczewska – ekolożka i edukatorka, która zajmuje się naturalną pielęgnacją, kosmetykami oraz środkami czystości domowej roboty.

Warsztaty ekologiczne

Pani Paulina przekazała uczestniczkom spotkania niesamowitą dawkę wiedzy na temat sprzątania bez zbędnej chemii, które jest nie tylko ekologiczne, ale również tanie! Jak się okazało zalet sprzątania bez chemii jest mnóstwo. Ekologiczne środki czystości są biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska naturalnego oraz korzystne dla zdrowia wszystkich domowników. Możemy również w prosty i tani sposób ograniczyć działanie szkodliwej chemii na nas i środowisko.

ZOBACZ WIĘCEJ

Czytelnicy spotkali się z Wojciechem Czabanowskim

W piątkowy wieczór ,20 stycznia 2023 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła na spotkaniu autorskim Wojciecha Czabanowskiego autora powieści z gatunku political fiction, doradcę politycznego, strategicznego i wizerunkowego.

W. Czabanowski

Podczas spotkania autor promował debiutancką powieść pt. „Plan Kiszczaka”. Pełna humoru i wartkiej akcji książka Wojciecha Czabanowskiego przenosi czytelnika do czasów PRL-u. Autor rozwija cudowną wizję alternatywnej historii, w której Jaruzelskiemu, Kiszczakowi i Ochabowi udaje się doprowadzić do stworzenia prawdziwie ejdetycznej Rzeczpospolitej Ludowej, która staje się pierwszym autentycznym państwem uniwersalnym w naszej części świata.

ZOBACZ WIĘCEJ

Biblioteka Publiczna podsumowała 2022 rok

Zdjęcie grupowe

Rok 2022 dobiegł końca. Był to bardzo dobry, pracowity, aktywny i rozwijający rok. Czas zatem na małe podsumowanie.

W 2022 roku Biblioteka Publiczna wraz z filiami wzbogaciła swój księgozbiór o 3217 egzemplarze. W darze od czytelników otrzymaliśmy 436 tytułów. Na zakup książek wydaliśmy 73 248 złotych, a na audiobooki 3 409 złotych (150 audiobooków). Jak co roku, wychodząc naprzeciw osobom starszym i słabowidzącym zakupiliśmy 21 egzemplarze nowych tytułów pisanych dużą czcionką.

O tym, że warto korzystać z zasobów biblioteki przekonali się jej czytelnicy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Ferie z biblioteką

Zapraszamy na „Ferie z biblioteką”, zarówno dzieci narodowości polskiej, jak i ukraińskiej!

Czeka na Was wiele atrakcji i wspaniała przygoda z książkami obu narodowości, inspirującymi do zabawy i zimowego szaleństwa.

Obowiązują zapisy.

Szczegóły na plakacie.

(MW-Sz) BP Oddział dla Dzieci

Zaproszenie na warsztaty w bibliotece

Plakat

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na warsztaty ph. „Chemia bez chemii. Dla domu”, które poprowadzi Paulina Karczewska (Rękociało).

Paulina Karczewska – ekolożka i edukatorka, zajmuje się naturalną pielęgnacją, kosmetykami oraz środkami czystości domowej roboty. Od lat prowadzi warsztaty w tej tematyce! Prywatnie mama córki i ciekawa świata kobieta.

Podczas warsztatów nie tylko porozmawiamy o ekologii, ale również zrobimy ekologiczny proszek do prania, pachnący płyn do płukania oraz bombę do wc. Każdy uczestnik produkty te zabierze do domu!

Warsztaty odbędą się 25 stycznia 2023 r. o godzinie 17.00. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne!: 85 711 23 69

Projektu „Chemia bez chemii. Dla domu i ciała” sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN, w ramach programu „Moje miejsce na ziemi” Edycja 5/2022.

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zaproszenie na spotkanie z Wojciechem Czabanowskim

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Wojciechem Czabanowskim oraz promocję powieści z gatunku political fiction pt. „Plan Kiszczaka”. Spotkanie odbędzie się 20 stycznia (piątek) o godzinie 17:00 w siedzibie Biblioteki Publicznej w Sokółce (czytelnia).

Plakat

Zaskakująca, pełna humoru i wartkiej akcji powieść Wojciecha Czabanowskiego przenosi czytelnika do czasów PRL-u. Generał Jaruzelski 13 grudnia 1981 roku wypowiada wojnę Związkowi Radzieckiemu, a Ludowe Wojsko Polskie robi błyskawiczne postępy, zdobywając Lwów i Kijów. Autor w powieści rozwija cudowną wizję alternatywnej historii, w której Jaruzelskiemu, Kiszczakowi i Ochabowi udaje się doprowadzić do stworzenia prawdziwie ejdetycznej Rzeczpospolitej Ludowej, która staje się pierwszym autentycznym państwem uniwersalnym w naszej części świata.

Wojciech Czabanowski to były redaktor „Pressji”, doradca polityczny, strategiczny i wizerunkowy. Publikował artykuły i felietony w różnych czasopismach. W zakresie strategii politycznej i wizerunkowej udzielał rad wielu politykom różnych opcji politycznych. Dyplomowany spec od wypasania owiec, czyli juhas. Z zamiłowania zajmuje się filozofią starożytnego Egiptu.

Biblioteka Publiczna w Sokółce

Marcin Silwanow spotkał się z czytelnikami

11 stycznia 2023 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła na spotkaniu autorskim Marcina Silwanowa- pisarza, białostoczanina i zawodowo prywatnego detektywa.

Spotkanie w bibliotece

Autor promował swoją debiutancką powieść pt. „Warstwy podskórne”. Kryminał opowiada o przygodach prywatnego detektywa z Białegostoku, Piotra Rajskiego, który nieoczekiwanie zostaje wplątany w zabójstwo. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca, a jej premiera odbyła się w październiku 2022 roku.

ZOBACZ WIĘCEJ

Pierwsze w nowym roku lekcje biblioteczne

9 stycznia 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się pierwsze w nowym roku lekcje biblioteczne dla klas III i V ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce.

Zdjęcie grupowe

Biblioteka Publiczna miała przyjemność gościć z tej okazji Panią Magdalenę Urbańską, która przyjechała do biblioteki w ramach współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Zaprezentowała przybyłej młodzieży „Lekcję z Ludwikiem”, która miała postać prezentacji multimedialnej i zabawy specjalnie przygotowanymi kartami tematycznymi typu memory.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie autorskie z Heleną Miszkin

4 stycznia 2023 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła na wieczorze autorskim Panią Helenę Miszkin – sokółczankę, dziennikarkę, autorkę wielu reportaży, felietonów i korespondencji oraz wydanej niedawno publikacji pt. „Reportaże sokólskie. Sokółka w okresie przemian 1989-2016”.

Czytelnia tego wieczoru wypełniła się po brzegi, na spotkaniu tłumnie stawili się mieszkańcy miasta, znajomi i przyjaciele Pani Heleny. Każdy z nich wyszedł z własnym egzemplarzem książki podpisanym przez autorkę.

Helena Miszkin

Książka stanowi zbiór 35 tekstów będących przyczynkiem do dziejów miasta. Udało się ją wydać dzięki Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2022. Pani Helena opowiedziała gościom jak powstał na nią pomysł. To koleżanka – dziennikarka Halina Londowska namówiła ją na spisanie reportaży i wydanie całej publikacji. Zdecydowała się na to ponieważ jak mówi „jest to nasza wspólna historia”.

Znaleźć w niej można teksty dotyczące tematów społecznych i lokalnych wydarzeń politycznych. Opisane są m.in.: działające w Sokółce kluby abstynenta, utworzony przez Panią Helenę klub singla, czy historia bezdomnego Pana Edka. Możemy poznać również kulisy z planu filmu „U Pana Boga w ogródku”, czy reportaż na temat podróży kajakiem przez Bajkał.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie z Marcinem Silwanowem

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza 11 stycznia 2023 r. (środa) na spotkanie z Marcinem Silwanowem, autorem kryminału „Warstwy podskórne”.

Zaproszenie

„Warstwy podskórne” to debiutancka powieść autora, o przygodach prywatnego detektywa z Białegostoku. Piotr Rajski Zamiast jak w amerykańskich filmach śledzić prawdziwych kryminalistów, zajmuje się tropieniem niewiernych małżonków. Kolejne zlecenie, które otrzymuje od znanego białostockiego biznesmena, zdaje się nie przynosić nic nowego. Co prawda będzie wymagało od Rajskiego przejrzenia zakurzonych archiwów i odświeżenia kilku znajomości, ale czy szukanie dawnego właściciela działki, na której postawiono galerię handlową, może wzbudzić w nieco zobojętniałym detektywie upragnione emocje?

Marcin Silwanow, z urodzenia, wyboru i zamiłowania białostoczanin, pasjonat historii miasta. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Od ośmiu lat prywatny detektyw, specjalizujący się ostatnio w detektywistyce genealogicznej. Miłośnik zespołu Kult, książek Johna Steinbecka i Aleksandry Marininy oraz gór wysokich – z których świadomie zrezygnował.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zaproszenie na wystawę zdjęć pt. „Sokólszczyzna zimą”

Biblioteka Publiczna Serdecznie zaprasza do oglądania najnowszej wystawy Mieczysława Żywolewskiego pt. „Sokólszczyzna zimą”.

Pan Mieczysław mieszka w Sokółce od urodzenia i jest doskonałym przykładem na to, że pasję można odkryć w każdym wieku. Sam zaczął fotografować po sześćdziesiątce. Małymi krokami rozwijał się, poznawał ciekawych ludzi i uczył się nowych rzeczy. Od kilku lat prowadzi fan page na Facebooku „Przez Wzgórza Sokólszczyzny po Suwalszczyznę”, gdzie zamieszcza fotografie skupiające się głównie na urokach naszej małej ojczyzny.

Mówi o sobie, że jest lokalnym patriotą, bowiem promuje piękno Podlasia praktycznie na cały świat. Dzisiaj nie wyobraża sobie życia bez aparatu w dłoni.

Najnowsza wystawa Pana Mieczysława przedstawia piękne krajobrazy oraz dzikie zwierzęta i ptaki uchwycone zimą. Wiele innych zdjęć można znaleźć w publikacji pt. „Podróż ze smakiem Tatarskim Szlakiem” wydanej przez Stowarzyszenie LGD Szlak Tatarski. Album zawiera mnóstwo zdjęć wykonanych przez autora, ukazujących walory krajobrazowe Podlasia.

Wystawę można oglądać do końca stycznia w holu biblioteki. Serdecznie Zapraszamy!

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Heleną Miszkin

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie i promocję książki Heleny Miszkin pt. „Reportaże sokólskie. Sokółka w okresie przemian 1989-2016”. Spotkanie odbędzie się 4 stycznia (środa) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki (Os. Centrum 21).

Baner

Pani Helena Miszkin to sokółczanka, dziennikarka, autorka kilkudziesięciu reportaży i kilkuset tekstów: interwencyjnych, relacji, felietonów, korespondencji. Najnowszy zbiór reportaży powstał dzięki stypendium marszałka województwa Podlaskiego na rok 2022 i przedstawia fakty z życia Sokółki po transformacji ustrojowej 1989 r.

Każdy uczestnik spotkania otrzyma darmowy egzemplarz książki. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy.

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Mikołajki w bibliotece

W Oddziale Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce Mikołajki trwały cały tydzień!

Mikołajki w bibliotece

Do biblioteki przybywały dzieci z okolicznych przedszkoli na wspólne poszukiwania Mikołaja, który okazał się tak zagorzałym wielbicielem książek, że tym razem całą mikołajkową pracę przerzucił na barki skrzata-bibliotekarza. A ten skrzat, choć gderliwy i  ciągle naburmuszony, ulegał czarowi przemiłych, grzecznych dzieci i  wyczarowywał różdżką własnej roboty piękne i śmieszne opowieści z użyciem metody storrytellingu, wesołe zabawy plastyczne oraz wiele książkowych prezentów, które nasi goście zabierali ze sobą na wspólne czytanie w przedszkolu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Mikołajki w filiach bibliotecznych

6 grudnia przypadają dwa niezwykłe święta – Dzień Anioła i Mikołajki, w związku z tym bibliotekarki z filii bibliotecznych przygotowały dla dzieci wiele atrakcji.

Mikołajki w Filiach Bibliotecznych

Pani Asia, bibliotekarka z Filii Bibliotecznej Nr 2 odwiedziła z tej okazji „Motylki” z Przedszkola Nr 3. Na ciekawych zajęciach pt. „Czy Anioł przynosi prezenty?” przedszkolaki dowiedziały się, że w niektórych rejonach naszego kraju to właśnie Aniołek przynosi prezenty. Wysłuchały także książki Doroty Kozioł pt. „Jak aniołki Jezusa kołysały” oraz wykonały kolorowe prace plastyczne.

Natomiast pani Irmina, bibliotekarka z Filii Bibliotecznej Nr 1 odwiedziła „Jaskółki” z Przedszkola Nr 2. Maluszki wysłuchały opowiadania Davida Mellinga pt. „Święta Misia Tulisia” oraz rozwiązywały mikołajkowe zagadki. Dzieci przystroiły także choinkę. Jednak największą frajdę sprawiło przedszkolakom pakowanie swoich kolegów i koleżanek w kolorowy papier.

ZOBACZ WIĘCEJ

Konkurs plastyczny dla najmłodszych

Plakat

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska i Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce ogłaszają konkurs plastyczny dla najmłodszych ph. „Magia świąt w moim domu”.

Serdecznie zachęcamy do udziału!! Prace plastyczne nawiązujące do magii świąt w swoim domu można składać do 9 stycznia 2023 r. do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży (Sikorskiego 25)
Regulamin konkursu

Konkurs trwa od 9.12.2022 do 9.01.2023 r.

Cele konkursu

1. Rozwijanie i kształcenie wyobraźni plastycznej dzieci.
2. Twórcze i aktywne spędzanie wolnego czasu.
3. Budzenie wrażliwości na tradycję i rodzinne więzi rodzące się w czasie szczególnym, np. świątecznym.

Warunki uczestnictwa

1. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych z miasta i gminy Sokółka. W konkursie prace będą oceniane w trzech kategoriach: przedszkolaki (4-6 lat), uczniowie kl. I-III, uczniowie kl. IV– VI.

2. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do tematu magii świąt w domu.

3. Do każdej pracy należy dołączyć wypełnioną kartę zgłoszeniową zawierającą imię i nazwisko autora, klasę oraz numer telefonu rodzica lub opiekuna.

4. Praca powinna być wykonana w formacie A4 w dowolnej technice plastycznej.

5. Pracę należy dostarczyć do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce (ul. Sikorskiego 25, tel. 85-711-24-72) do dnia 9.01.2023 do godz. 17.00.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 13 stycznia 2023 roku. Partnerem konkursu jest księgarnia „A KUKU” w Sokółce. Regulamin oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie:

http://www.sokolka.naszabiblioteka.com/n,magia-swiat-w-moim-domu-konkurs-plastyczny

Biblioteka Publiczna w Sokółce

Spotkanie w bibliotece z podróżnikiem

W mroźny zimowy piątek, 2 grudnia 2022 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce miała wyjątkowego gościa. Bibliotekę odwiedził podróżnik Piotr Kowalczyk – geograf, pilot wycieczek, kolekcjoner i zbieracz minerałów i skamieniałości, nauczyciel języka angielskiego i współzałożyciel portalu Globtroterzy.net.

Spotkanie w bibliotece

Pierwsze spotkanie dnia skierowane było do młodzieży klas 5 i 6 szkoły podstawowej. Zatytułowane było, wzorem najbardziej znanej lektury przygodowej dla dzieci: „W pustyni i w puszczy”. Uczniowie i podróżnik wspólnie śledzili przeprawę młodych bohaterów książki H. Sienkiewicza po Afryce Wschodniej. Pan Piotr za pomocą autorskich zdjęć, map i nagrań z własnych podróży przybliżał dzieciom współczesne: Kair, Sudan, stolicę kraju – Chartum, Mombasę i pustynię Saharę.

ZOBACZ WIĘCEJ

Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na grudniową prezentację ręcznie dzierganych dywaników, które wyszły spod dłoni Marii Lilii Szyszko.

Rękodzielniczka jest szczęśliwą mamą, babcią i emerytką. Dzierganie na drutach zainteresowało panią Szyszko już w szkole podstawowej. Jej mama dziergała, babcia również miała zręczne ręce. Swoim zamiłowaniem do nitek zaraziła swoją córkę.

Zaproszenie na wystawę prac Marii Lilii Szyszko

-Robienie na drutach i szydełku pomaga mi zrelaksować się w natłoku myśli, wpływa terapeutycznie i pozwala skupić się na przyjemności tworzenia. Dywaniki, które tworzę są ekologiczne, ponieważ pochodzą z recyklingowej włóczki. Zachęcam wszystkich do szukania swoich pasji, do dziergania i innych form rękodzieła, by na chwilę odpocząć od codzienności i zrobić coś dla siebie – mówi Maria Lilia Szyszko.

Wystawa będzie otwarta do końca grudnia. Serdecznie zapraszamy.

Katarzyna Bułkowska

Młodzież na warsztatach w Bibliotece Publicznej

Język polski jest wewnętrznie zróżnicowany, co oznacza, że możemy wyodrębnić jego różne odmiany. Podstawową odmianą jest język ogólny, zwany też ogólnopolskim lub ogólną odmianą polszczyzny i ma charakter uniwersalny. Poszczególne odmiany wyróżnia się natomiast ze względu na rozmaite kryteria.

Warsztaty przeprowadziła Katarzyna Osior-Szot

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprosiła młodzież na warsztaty pod hasłem „Ile mamy języków polskich? O odmianach polszczyzny”, które przeprowadziła Katarzyna Osior-Szot z Fundacji Języka Polskiego.

Zawodowo pani Katarzyna pokazuje jak mówić do ludzi jasno, skutecznie, prosto, ale nie prostacko, uczy komunikacji na Uniwersytecie Warszawskim i w Fundacji Języka Polskiego. Również zawodowo, ale nieco po godzinach zajmuje się rozwojem wolontariatu w Polsce.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content