Rozstrzygnięcie konkursu “Co do okruszka oraz śmieciuszka…”

Biblioteka Publiczna w Sokółce rozstrzygnęła konkurs ph. “Co do okruszka oraz śmieciuszka, czyli jak nie marnować jedzenia oraz pieniędzy?”

Dziękujemy za wszystkie nadesłane przepisy, kreatywne podejście do gotowania i propozycje na ekologiczne sprzątanie. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Dzięki Waszym pomysłom już niedługo udostępnimy darmowy ebook oraz broszurę pod tytułem “Jedz – Nie marnuj!”

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Letni kiermasz książek używanych

Biblioteka Publiczna w Sokółce miała przyjemność zaprosić wszystkich miłośników literatury na letni kiermasz książek używanych.

Na skwerze pod biblioteką za symboliczną złotówkę było można kupić książki z różnych gatunków – od perełek takich jak klasyka literatury do współczesnych poczytnych powieści dla dorosłych i dzieci. Kiermasz promował ideę drugiego obiegu książki i przypomina, że dobra literatura nie zna daty ważności. Od mieszkańców usłyszeliśmy bardzo ciepłe słowa, że kiermasz jest wspaniałym pomysłem, i że są bardzo zadowoleni z możliwości zakupu książek w atrakcyjnych cenach.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Czerwiec w bibliotece

W Bibliotece Publicznej w Sokółce nie ma miejsca na nudę. Mimo ograniczeń z powodu pandemii nasze placówki aktywnie działają i przygotowały w czerwcu dla swoich najmłodszych czytelników bogatą ofertę zajęć.

Czerwiec w bibliotece

Filia Biblioteczna nr 1 zawitała do dzieci z Przedszkola nr 2, by wspólnie przeżyć wiosenną przygodę ze Stonóżką z Pampifluszek, czyli bohaterką bajki Ludwika Jerzego Kerna. Dzieci poznały formę opowiadania przy użyciu teatrzyku kamishibai oraz zaangażowały się w zabawy ruchowe nawiązujące do świata owadów. W ramach relaksu, uczestnicy wykonali wspólnie z bibuły przedszkolną wersję Stonóżki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Ostatnie warsztaty z cyklu “Zero waste w bibliotece”

W środę 30.06.2021 w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się ostatnie warsztaty z cyklu projektowego “Zero waste w bibliotece”. 

Zero waste w bibliotece

Goście ponownie spotkali się z Anną Jaklewicz – podróżniczką, archeolożką, eko-aktywistką, ale przede wszystkim edukatorką. Zaproszona prelegentka to także autorka książek o Chinach i Indonezji, inicjatorka ważnej, społecznej akcji sprzątania świata „Książka za worek śmieci” oraz warsztatów międzykulturowych i ekologicznych dla dzieci i dorosłych.

Marnowanie jedzenia to problem, który stał się tematem naszych zajęć. Dotyczy on każdego z nas. Jak sobie z tym radzić? Właśnie o tym opowiedziała uczestnikom zajęć Anna Jaklewicz. ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę fotografii ph. Tata fajny jest!

Dzień Ojca w Polsce świętujemy 23 czerwca, niezmiennie od 1965 r. Właśnie wtedy składamy życzenia ojcom, dziękujemy za wychowanie i wsparcie. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę fotografii, ph. Tata fajny jest! stworzonych przez autorów portalu Wzgórza Sokólskie.

Wystawa w bibliotece

„Od początku działalności staramy się jak najlepiej okazać piękno przyrody, kulturę oraz zróżnicowaną ludność naszej małej ojczyzny. Jednak w Dzień Ojca, całe swoje siły i obiektywy aparatów skierowaliśmy na Ojców. Każdy skrajnie różny, ale każdy tak samo doskonały jako Tata. Bo Ojcem się jest, a nie bywa. I takim Ojcom, co są i oddają się rodzinie dedykujemy naszą wystawę. Dziękujemy wszystkim tym, którzy zgodzili się na sesje zdjęciowe oraz upublicznienie wizerunku”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Rozmowy o idei zero waste

W poniedziałek 7.06.2021 w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się warsztaty ph. “Zero waste na co dzień”, które przeprowadziła Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolożka, eko-aktywistka, edukatorka. Zaproszona prelegentka to także autorka książek o Chinach i Indonezji, inicjatorka ważnej, społecznej akcji sprzątania świata „Książka za worek śmieci” oraz warsztatów międzykulturowych i ekologicznych dla dzieci i dorosłych.

Warsztaty "Zero waste na co dzień"

Podczas zajęć Paniom udało się porozmawiać o idei zero waste (zero śmieci / zero marnowania) oraz sposobach na ograniczenie ilości produkowanych przez nas odpadów. Prowadząca pokazała gościom szereg zamienników, np. talerze z otrąb pszennych, słomki ze słomy, myjki konopne, szampon w kostce, patyczki papierowe, które świetnie sprawdzą się w gospodarstwie domowym, a do tego są ekologiczne i zdrowsze. W części praktycznej każda uczestniczka własnoręcznie wykonała ekologiczną pastę czyszczącą oraz domową pastę do zębów. Okazało się, że z prostych składników można zrobić naturalną, świetnie sprawdzającą się chemię domową. Prowadząca dała uczestniczkom ważną radę. Zmiany prowadzące do ekologicznego stylu życia należy wprowadzać stopniowo. Małe kroki to duża zmiana!

ZOBACZ WIĘCEJ

Lubimy czytać polskich autorów

Od 26 maja do 2 czerwca 2021 r. trwał jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów”.

Podczas Tygodnia Czytania Dzieciom w całej Polsce odbywały się spotkania i wspólne czytanie oraz słuchanie ulubionych książek. W naszych placówkach też działo się bardzo dużo, bo czytanie to nasza pasja.

Lubimy czytać

W tym niezwykłym tygodniu Oddział dla Dzieci i Młodzieży miał przyjemność gościć grupę Maczki z Przedszkola nr 5 w Sokółce wraz z paniami Anną Klim i Barbarą Chmielewską. Dzieci spędziły dzień z ,,Murzynkiem Bambo”, bohaterem wiersza Juliana Tuwima oraz jego przyjaciółmi z różnych stron świata. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną gdzie poznały kulturę i specyfikę innych krajów, a w szczególności tych, które są nam bardzo odległe. Maluchy dzięki temu dowiedziały się, że w Afryce mieszkają takie same dzieci jak one, różnią się tylko kolorem skóry. Zobaczyły jakie potrawy jedzą, w jakim języku rozmawiają i w jakie zabawy się bawią.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na warsztaty “Zero waste na co dzień”

Serdecznie zapraszamy na warsztaty ph. “Zero waste na co dzień”, które poprowadzi Anna Jaklewicz, podróżniczka i archeolog.

Plakat

Podczas zajęć porozmawiamy o idei zero waste (zero śmieci / zero marnowania) oraz sposobach na ograniczenie ilości produkowanych przez nas odpadów. W części praktycznej każdy uczestnik własnoręcznie wykona ekologiczną pastę czyszczącą oraz domową pastę do zębów, które zabierze do domu!

Warsztaty odbędą się 7 czerwca 2021 o godzinie 17.00. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisać się można wysyłając email na adres bibliotsok@gmail.com, przez messenger lub telefonicznie (85 711 23 69)

Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolożka, eko-aktywistka, edukatorka. Autorka książek o Chinach i Indonezji, Inicjatorka społecznej akcji sprzątania świata „Książka za worek śmieci” oraz warsztatów międzykulturowych i ekologicznych dla dzieci i dorosłych.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Dzień Dziecka w Bibliotece

Dzień Dziecka w Bibliotece

Dzień Dziecka to wspaniała okazja, aby rozpocząć letnie spotkania z biblioteką. Z tej okazji Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce miał przyjemność zaprosić swoich czytelników w niesamowitą, bajkową podróż.

Tematem przewodnim imprezy została Pszczółka Maja. Postać kultowa, znana i lubiana od wielu lat. Kilka dni temu obchodziliśmy także Światowy Dzień Pszczół. Warto wiedzieć, że pszczoły i inne owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Łącząc te dwa elementy bibliotekarki zaproponowały dzieciom zarówno zabawę jak i edukację.

Pod chmurką odbyły się zajęcia animacyjne, które przeprowadziła Kinga Bobienko – muzyk, pedagog, absolwentka rytmiki na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz podyplomowych studiów dla Menedżerów Kultury na SGH w Warszawie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie z pisarką Moniką Godlewską

W piątek 21 maja 2021 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła pisarkę Monikę Godlewską. Autorka promowała swój debiut literacki pt. „Dama Kier”.

Monika Godlewska

Czy można być jednocześnie lekarką i pisarką? Monika Godlewska udowodniła, że tak! Na co dzień pracuje w sokólskim szpitalu i doskonali się w trudnym zawodzie chirurga. W czasie wolnym pisze i wciąż tworzy nowe historie. „Dama Kier” to pierwszy tom zaplanowanej trylogii. W naszej czytelni dyskutowaliśmy o części pierwszej, ale autorka zdradziła, że lada moment ukaże się kontynuacja pt. „Król Pik”. Monika zdradziła, że pisze także coś zupełnie innego, a mianowicie powieść z gatunku fantasy. Lekkość z jaką autorka opowiadała o swojej pracy twórczej, a także bohaterach swojej powieści świadczy o ogromnym zaangażowaniu i ciężkiej pracy, którą widać na kartach powieści. XX-wieczny Londyn ukazany jest bardzo realnie, z dbałością o każdy szczegół.

„Dama Kier” to powieść kostiumowa, która zebrała bardzo dobre recenzje czytelników. Autorka znakomicie oddała realia tamtej epoki, ukazując zepsucie tamtejszej śmietanki towarzyskiej. Intrygi, zakazana miłość i edwardiański Londyn. Jak na towarzyskiej arenie pełnej konwenansów poradzi sobie młoda, przybyła z Indii wdowa? Losy rudowłosej arystokratki poznacie sięgając po “Damę Kier”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Moniką Godlewską

Plakat

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Moniką Godlewską, która będzie promowała swoją pierwszą powieść pt. “Dama Kier”.

Spotkanie odbędzie się dnia 21 maja (piątek), o godzinie 17:00, w siedzibie placówki – Os. Centrum 21.

Monika Godlewska – jest Sokółczanką i lekarzem, swoją zawodową przyszłość wiąże z chirurgią. Niegdyś pisała wiersze, obecnie woli prozę. Pasjonatka historii, języków obcych oraz swojej pracy. Pisanie to dla niej sposób na uwolnienie wyobraźni i przeniesienie się w czasie do ulubionych epok. „Dama Kier” jest jej debiutem powieściowym, będzie stanowiła część pierwszą trylogii romansu historycznego.

Obowiązują zapisy: osobiście w siedzibie biblioteki lub telefoniczne (85) 711 23 69, bądź przez: https://www.facebook.com/bibliotsok

Katarzyna Bułkowska
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zero Waste dla początkujących

W wtorek, 18 maja 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu „Zero Waste w Bibliotece”.

Warsztaty

Przeprowadziła je Sylwia Sikorska, twórczyni bloga, instagrama, youtube i fanpage pod nazwą „W drodze do Zero Waste”. Na swoich kanałach społecznościowych oraz warsztatach uczy, że bezodpadowe zmiany są dla każdego!

Edukatorka porozmawiała z młodzieżą o tym jak wejść na ścieżkę „zero waste”, czyli żyć tak, aby generować jak najmniejszą liczbę odpadów. Podczas części praktycznej uczestnicy warsztatów wzięli udział w ćwiczeniach związanych z rozpoznawaniem znaków towarowych związanych z recyklingiem. Przeprowadzone zostało także szkolenie z prawidłowej segregacji śmieci. ZOBACZ WIĘCEJ

Tydzień Bibliotek

W maju Biblioteki w całej Polsce obchodzą swoje święto czyli Dzień Bibliotekarza. Dzień ten rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w który sokólska biblioteka, jak co roku, z chęcią się włączyła.

Tydzień Bibliotek w Sokółce

Tegoroczny Tydzień Bibliotek był obchodzony pod hasłem „ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE”. Obfitował on w wiele wydarzeń, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na fanpage’u biblioteki głównej oraz w filiach każdego dnia publikowane były ciekawe posty i aktywności dla dzieci i dorosłych.

Hasło promujące Tydzień Bibliotek 2021 jest wielowątkowe, wielozdarzeniowe, można je umieścić na różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego. Nawiązuje także do bieżącej sytuacji. Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury. Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe. ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę fotografii

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Agnieszki Nowik, pt. “Mały człowiek”. Wystawę można oglądać do końca czerwca 2021 r., w godzinach pracy biblioteki: 7:30-17:00

Autorka zdjęć

Agnieszka Nowik – kobieta, żona, matka, fotograf! W tej kolejności, bo właśnie to, że urodziła się kobietą, a później została matką zaprowadziło ją do świata fotografii. Fotografii dziecięcej, noworodkowej, ciążowej i rodzinnej. Cztery lata temu przewróciła swoje życie zawodowe do góry nogami. Poświęciła się całkowicie fotografii i od tamtej pory przebywa w magicznym świecie inspiracji, obrazu i światła. Prowadzi własną firmę Agnieszka Nowik Fotografia, a jej studio mieści się w Sokółce i właśnie tam rozwija swój warsztat fotograficzny. Głównie skupia się na pracy z dziećmi. Właśnie te dziecięce sesje stały się jej miłością, a zapisane obrazy są tego najlepszym dowodem. Swoje prace prezentuje na FB i specjalnie stworzonej stronie o nazwie www.agnieszkanowik.pl. Jest również redaktorem na portalu Kulisy Fotografii. Zdjęcia Agnieszki zdobywają nagrody w konkursach, są publikowane w magazynach branżowych. Na co dzień jest żoną uroczego mężczyzny, mamą 7-letniej Zosi, 4-letniej Marysi i od niedawna 7-miesięcznej Hani. Córeczki są inspiracją do wszystkiego, co robi! To od nich zaczęła się jej przygoda z fotografią. Bycie mamą trójki maluchów uwrażliwiło ją na ulotność chwil. Utwierdziła się w przekonaniu, że warto jest zatrzymać czas na fotografiach, aby stały się one piękną pamiątką w przyszłości.

Katarzyna Bułkowska
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021 r.

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na Tydzień Bibliotek organizowany w dniach 8-15 maja. Tegoroczne święto Bibliotek będzie obchodzone pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji:

Tydzień Bibliotek 2021

Przez cały tydzień na naszych czytelników będzie czekało stanowisko pogotowia książkowego.

„Jeśli masz w domu książkę, z którą nie możesz się rozstać i czytałeś ją już tyle razy, że zaczęła się rozklejać, a okładka jest cała pogięta – mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie! Przynieś swoją książkę do Biblioteki Publicznej w Sokółce, a my postaramy się jej pomóc – obłożymy profesjonalną folią i skleimy luźne kartki”. Skorzystanie ze stanowiska pogotowia bibliotecznego jest bezpłatne. Regulamin akcji na stronie Biblioteki.

Filia Biblioteczna nr 2 serdecznie zaprasza do udziału w facebookowym konkursie plastycznym pod hasłem „Moja laurka dla biblioteki”.

Zdjęcie wykonanej pracy wystarczy wrzucić w komentarzu pod postem. Przewidziane są nagrody. Szczegóły na profilu filii: https://www.facebook.com/filiobiblio2sokolka

Filia Biblioteczna nr 1planuje spotkania z przedszkolakami z propozycją spotkań z biblioteką i książką – przygotowane zostaną filmy z czytanymi bajkami -niespodziankami (forma tradycyjna oraz teatrzyk Kamishibai).

Każde czytanie zakończy się propozycjami tematycznych zadań do wykonania. Szczegóły na profilu filii: https://www.facebook.com/Filia.Biblioteczna.Nr1.Sokolka

Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza do udziału w konkursie organizowanym we współpracy z wydawnictwem Jungoffska.

Do wygrania audioobok (w formie pliku cyfrowego) magicznej i czarującej opowieści Mary Norton: „Pożyczalscy” oraz „Pożyczalscy i wielki świat”.  Odbędzie się też konkurs na projekt zakładki do książki. Szczegóły: https://www.facebook.com/OdD.Sokolka

We wszystkich naszych placówkach będzie obowiązywać ABOLICJA. Zapraszamy wszystkich „zapominalskich” do odwiedzenia biblioteki głównej oraz filii i oddania książek bez żadnych opłat.

Na gości odwiedzających bibliotekę w tygodniu ich święta będą czekały drobne niespodzianki promujące czytelnictwo.

Zapraszamy także do naszego holu, który w maju zmienił się w przytulną, dziecięcą sypialnię. Zdjęcia autorstwa Agnieszki Nowik można oglądać w godzinach pracy biblioteki.

Bądźcie z nami w tym niezwykle ważnym dla nas tygodniu! Serdecznie zapraszamy!

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Skip to content