Zaproszenie na wystawę fotografii

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Agnieszki Nowik, pt. “Mały człowiek”. Wystawę można oglądać do końca czerwca 2021 r., w godzinach pracy biblioteki: 7:30-17:00

Autorka zdjęć

Agnieszka Nowik – kobieta, żona, matka, fotograf! W tej kolejności, bo właśnie to, że urodziła się kobietą, a później została matką zaprowadziło ją do świata fotografii. Fotografii dziecięcej, noworodkowej, ciążowej i rodzinnej. Cztery lata temu przewróciła swoje życie zawodowe do góry nogami. Poświęciła się całkowicie fotografii i od tamtej pory przebywa w magicznym świecie inspiracji, obrazu i światła. Prowadzi własną firmę Agnieszka Nowik Fotografia, a jej studio mieści się w Sokółce i właśnie tam rozwija swój warsztat fotograficzny. Głównie skupia się na pracy z dziećmi. Właśnie te dziecięce sesje stały się jej miłością, a zapisane obrazy są tego najlepszym dowodem. Swoje prace prezentuje na FB i specjalnie stworzonej stronie o nazwie www.agnieszkanowik.pl. Jest również redaktorem na portalu Kulisy Fotografii. Zdjęcia Agnieszki zdobywają nagrody w konkursach, są publikowane w magazynach branżowych. Na co dzień jest żoną uroczego mężczyzny, mamą 7-letniej Zosi, 4-letniej Marysi i od niedawna 7-miesięcznej Hani. Córeczki są inspiracją do wszystkiego, co robi! To od nich zaczęła się jej przygoda z fotografią. Bycie mamą trójki maluchów uwrażliwiło ją na ulotność chwil. Utwierdziła się w przekonaniu, że warto jest zatrzymać czas na fotografiach, aby stały się one piękną pamiątką w przyszłości.

Katarzyna Bułkowska
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021 r.

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na Tydzień Bibliotek organizowany w dniach 8-15 maja. Tegoroczne święto Bibliotek będzie obchodzone pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji:

Tydzień Bibliotek 2021

Przez cały tydzień na naszych czytelników będzie czekało stanowisko pogotowia książkowego.

„Jeśli masz w domu książkę, z którą nie możesz się rozstać i czytałeś ją już tyle razy, że zaczęła się rozklejać, a okładka jest cała pogięta – mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie! Przynieś swoją książkę do Biblioteki Publicznej w Sokółce, a my postaramy się jej pomóc – obłożymy profesjonalną folią i skleimy luźne kartki”. Skorzystanie ze stanowiska pogotowia bibliotecznego jest bezpłatne. Regulamin akcji na stronie Biblioteki.

Filia Biblioteczna nr 2 serdecznie zaprasza do udziału w facebookowym konkursie plastycznym pod hasłem „Moja laurka dla biblioteki”.

Zdjęcie wykonanej pracy wystarczy wrzucić w komentarzu pod postem. Przewidziane są nagrody. Szczegóły na profilu filii: https://www.facebook.com/filiobiblio2sokolka

Filia Biblioteczna nr 1planuje spotkania z przedszkolakami z propozycją spotkań z biblioteką i książką – przygotowane zostaną filmy z czytanymi bajkami -niespodziankami (forma tradycyjna oraz teatrzyk Kamishibai).

Każde czytanie zakończy się propozycjami tematycznych zadań do wykonania. Szczegóły na profilu filii: https://www.facebook.com/Filia.Biblioteczna.Nr1.Sokolka

Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza do udziału w konkursie organizowanym we współpracy z wydawnictwem Jungoffska.

Do wygrania audioobok (w formie pliku cyfrowego) magicznej i czarującej opowieści Mary Norton: „Pożyczalscy” oraz „Pożyczalscy i wielki świat”.  Odbędzie się też konkurs na projekt zakładki do książki. Szczegóły: https://www.facebook.com/OdD.Sokolka

We wszystkich naszych placówkach będzie obowiązywać ABOLICJA. Zapraszamy wszystkich „zapominalskich” do odwiedzenia biblioteki głównej oraz filii i oddania książek bez żadnych opłat.

Na gości odwiedzających bibliotekę w tygodniu ich święta będą czekały drobne niespodzianki promujące czytelnictwo.

Zapraszamy także do naszego holu, który w maju zmienił się w przytulną, dziecięcą sypialnię. Zdjęcia autorstwa Agnieszki Nowik można oglądać w godzinach pracy biblioteki.

Bądźcie z nami w tym niezwykle ważnym dla nas tygodniu! Serdecznie zapraszamy!

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Co do okruszka oraz śmieciuszka…

Plakat informacyjny

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza do udziału w konkursie pod hasłem “Co do okruszka oraz śmieciuszka, czyli jak nie marnować jedzenia i pieniędzy”.

Konkurs adresowany jest do osób od 15 roku życia, mieszkańców miasta i gminy Sokółka, które zgłoszą autorski przepis przygotowany zgodnie z ideą ZERO WASTE lub podzielą się wskazówkami na temat nieszkodliwego dla środowiska środka czystości, równocześnie prezentując sposób jego wykorzystania w mieszkaniu.

Znasz ekologiczny, tani środek czystości? Opisz nam jego zastosowanie w Twoim domu. A może wolisz podzielić się sprawdzonym przepisem na potrawę z kuchennych resztek? Wyślij swój pomysł na adres bibliotsok@gmail.com lub zapisz i przynieś do naszej placówki (Osiedle Centrum 21).

Nagrody główne przyznawane będą oddzielnie w dwóch kategoriach: “Gotuj w stylu eko” oraz “Sprzątaj w stylu eko”. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe (Książki o tematyce ekologicznej, butelki filtrujące, zestawy ekologicznych, metalowych słomek do picia oraz inne drobne upominki).

Wybrane przez jury przepisy nadesłane na konkurs znajdą się w wydanej przez bibliotekę broszurze edukacyjnej oraz w darmowym e-booku dostępnym do pobrania po zakończeniu projektu.

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa: https://bit.ly/3gQSpmF

Zgłoszenia do 14 czerwca 2021 r. Serdecznie zapraszamy!

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Biblioteka otrzymała grant na warsztaty proekologiczne

W najbliższych dniach Biblioteka Publiczna w Sokółce rozpocznie działania projektowe zwiększające świadomość ekologiczną mieszkańców. Na ten cel Biblioteka uzyskała grant w wysokości 10 tys. zł z Funduszu Naturalnej Energii, Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Banery

Cieszymy się, bo spośród 221 złożonych wniosków z 8 województw, jury konkursu doceniło tylko 48 projektów (po 6 z każdego województwa), w tym nasz pt. “Zero waste w bibliotece”. Projekt przewiduje udział lokalnej społeczności, więc już teraz zapraszamy na wspólne, ekologiczne przedsięwzięcia, warsztaty i konkurs.

Tegoroczna edycja Funduszu Naturalnej Energii koncentrowała się na projektach, których realizacja ma na celu przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatu. Wniosek Biblioteki Publicznej w Sokółce dotyczy kształtowania postaw i budowania świadomości ekologicznej społeczeństwa.

W tegorocznej edycji konkursu do Spółki wpłynęło rekordowe 221 wniosków z prośbą o wsparcie finansowe dla lokalnych inicjatyw ekologicznych. Jury konkursu wybrało 48 projektów, którym przyznano dofinansowanie. Łączna wartość udzielonych grantów wyniosła blisko pół miliona złotych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dotacja dla Biblioteki Publicznej w Sokółce

45 tysięcy złotych przeznaczył dla Miasta Sokółka Sejmik Województwa Podlaskiego na wsparcie rozwoju edukacji i czytelnictwa poprzez udostępnienie księgozbioru. Pieniądze zostały przekazane w formie dotacji.

Siedziba Biblioteki Publicznej w Sokółce

O przekazaniu wspomnianej kwoty Sokółce, Sejmik Województwa Podlaskiego zdecydował 22 lutego 2021 roku podejmując stosowną uchwałę. Umowa w tej sprawie została podpisana 17 marca br. przez Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego, Członka Zarządu Województwa Marka Malinowskiego oraz Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską i Zastępcę Burmistrza Sokółki Adama Kowalczuka.

Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na zakup nowych książek, czasopism i e-booków.

(DB)

Zaproszenie na wyjątkową wystawę plecionek

Wystawa plecionek "MAKRAMA"

W kwietniu Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na wyjątkową wystawę plecionek o tajemniczej nazwie “MAKRAMA”.

Autorką sznurkowych cudów jest sokółczanka Monika Wierzchoń. Z zawodu psycholog zarządzania, nauczyciel, trener ale przede wszystkim artystka. Prowadzi warsztaty arteterapeutyczne dla dorosłych i młodzieży, gdzie stosuje leczenie sztuką.

MAKRAMA to sztuka wiązania sznurków znana od starożytności. Do pracy używa się tylko dłoni. Samo słowo wywodzi się z języka arabskiego i oznacza wiązaną ozdobę.
Sztuka makramy to nie tylko umiejętność dokładnego wykonania splotów, ale także kreatywność oraz inwencja twórcza zaplatającego, a także niesamowity relaks.

ZOBACZ WIĘCEJ

Luty w bibliotece

Miesiąc luty w oddziałach Biblioteki Publicznej w Sokółce obfitował w bogatą ofertę zajęć i warsztatów online.

Luty w bibliotece

2 lutego 2021 r. z okazji Dnia Niedźwiedzia bibliotekarka Filii Bibliotecznej Nr 2 odczytała fragment książki “Masza i Niedźwiedź. Najpiękniejsze opowieści”, co zostało nagrane i jako film zamieszczone na profilu biblioteki. Bibliotekarki zamieściły na nim także post informujący o dostępnych w bibliotece tematycznych publikacjach, polecanych w miesiącu lutym.

3 lutego z okazji rocznicy urodzin Ignacego Krasickiego odbyły się warsztaty literackie. Czytelnicy z zainteresowaniem wysłuchali mądrej bajki pt. „Lew i zwierzęta” z przepięknym morałem. Dzieci zostały zaproszone do udziału w wesołej zabawie literackiej, trzy najlepsze prace zostały nagrodzone. Zwycięscy otrzymali maski 3D, idealne na karnawałowe tańce i zabawy.
W ramach akcji promującej twórczość lokalnych poetów bibliotekarka przeczytała czytelnikom wiersz Krystyny Gudel pt.: ”Lutowa rymowanka”, opisujący naszą piękną przyrodę.

ZOBACZ WIĘCEJ

Walentynki w Bibliotece Publicznej w Sokółce

Walentynki to nie tylko czas miłości, ale także radości, serdeczności i przyjaźni. To również czas, kiedy wręczamy urocze niespodzianki osobom, które darzymy ciepłym uczuciem. Dla Biblioteki Publicznej w Sokółce jest to wspaniała okazja, by w wyjątkowy sposób promować czytelnictwo oraz utrwalać wśród społeczności lokalnej praktykę wzajemnej życzliwości i serdeczności.

Zdjęcie grupowe

W tym roku w bibliotece obchody Walentynek zaczęły się już 8 lutego, kiedy to Oddział dla Dzieci zainicjował akcję „Randka z książką”, dzięki której proponowane przez placówkę publikacje rozeszły się błyskawicznie!

Kolejną niespodzianką były warsztaty edukacyjno-plastyczne (online) pod hasłem „Literackie Amorki”, w których wzięli udział uczniowie z klasy I D Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce wraz z wychowawczynią Dorotą Sańko oraz nasi czytelnicy. Dzieci poznały historię i pochodzenie święta. Bibliotekarka odczytała pełny humoru fragment o sposobie wyznawania uczuć z książki „Słodki Rok Kuby i Buby” wspaniałego pisarza pochodzącego z Białegostoku – Grzegorza Kasdepke. Zgodnie z tradycją dzieci wykonały walentynkowe pocztówki, które wrzuciły do specjalnej szkolnej skrzynki – poczty walentynkowej. Na zakończenie tego uroczego święta Oddział dla Dzieci obdarował każdego czytelnika zakładką do książek wykonaną przez bibliotekarki. ZOBACZ WIĘCEJ

Wystawa zdjęć w bibliotece

W lutym Biblioteka Publiczna w Sokółce gości prace Mieczysława Żywolewskiego. Tematem wiodącym i jednocześnie tytułem będą cztery pory roku roku Sokólszczyzny.

Pan Mieczysław zawodowo od wielu lat zajmuje się naprawą sprzętu gospodarstwa domowego. Dwa lata temu zainspirowany zdjęciami innych fotografów kupił aparat i odkrył swoją prawdziwą pasję. I jak mówi – był to strzał w dziesiątkę.

Zaczął publikować swoje zdjęcia na prywatnym profilu FB, z czasem dołączył do różnych grup fotograficznych. Na stałe związać się z grupą Twoim Obiektywem – With Your Lens, gdzie dołączył członków administracji jako moderator. Tam, nie tylko publikuje swoje fotografie, ale również organizuje konkursy oraz ocenia zdjęcia innych użytkowników. Wiele prac pana Żywolewskiego doczekały się wielu wyróżnień, zyskując miano fotografii dnia, tygodnia czy miesiąca.

Pan Mieczysław jest doskonałym przykładem na to, że wiek absolutnie nie ma żadnego znaczenia. Po sześćdziesiątce również można znaleźć swoją pasję, rozwijać ją, poznawać ciekawych ludzi i uczyć się nowych rzeczy. Dokładnie rok temu założył i prowadzi fanpage Przez Wzgórza Sokólszczyzny po Suwalszczyznę, gdzie zamieszcza fotografie skupiające się głównie na urokach Sokólszczyzny. Mówi o sobie, że jest lokalnym patriotą, bowiem promuje piękno Podlasia praktycznie na cały świat, ponieważ ma znajomych z Kanady, USA, Ameryki Południowej. Dzisiaj nie wyobraża sobie życia bez aparatu w dłoni.

(KB) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Wirtualna galeria „Bibliotecznych Artystów”

Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce ma ogromną przyjemność zaprosić wszystkich do wirtualnej galerii „Bibliotecznych Artystów”.

Wirtualna galeria „Bibliotecznych Artystów”

Zaprezentowane dzieła zachwycają oryginalnością, niezwykłą kompozycją, umiejętnością operowania kolorem. Młodzi czytelnicy miło zaskoczyli swoimi zdolnościami artystycznymi, wyobraźnią i bardzo aktywnym udziałem w zimowych konkursach.

Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich autorów prac, ponieważ poziom ich wykonania był bardzo wysoki.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej wystawy. ZOBACZ WIĘCEJ

„Zimowe szaleństwa literackie” czyli ferie z Biblioteką

Tegoroczne ferie z Biblioteką Publiczną w Sokółce, ze względu na pandemię wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas. Oferta zajęć była przystosowana do obowiązujących obostrzeń sanitarnych, wszystkie warsztaty i zajęcia prowadzone były online. Mimo wszystko przygotowano mnóstwo atrakcji i różnorodnych niespodzianek dla czytelników.

Ferie w bibliotece

Już pierwszego dnia ferii Oddział dla Dzieci ogłosił konkurs plastyczny pt: „Zimowe szaleństwa literackie”. Zadaniem czytelników było wykonanie pejzażu zimowego w dowolnej technice. Z przysłanych prac powstała magiczna, zimowa galeria kreatywnych dzieł młodych artystów.

We współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sokółce przygotowane zostały interesujące zajęcia edukacyjne pod hasłem „Policyjna Biblioteka”. Na wstępie przeczytano utwory: wiersz
M. Konopnickiej „Zła zima” oraz bajkę edukacyjną o zebrze, które „literacko” wprowadziły w klimat ferii. W prezentacji multimedialnej przedstawione zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa zachęcając do udziału w konkursie „Bądź Bezpieczny”. Aktywni uczestnicy otrzymali upominki oraz grę planszową- Policyjna Biblioteka (autorstwa sokólskich policjantek oraz bibliotekarek).Kolejne spotkania opierały się na utworach o mądrych radach i zasadach oraz dobrym wychowaniu.
Na zakończenie ferii odbyły się warsztaty literacko-plastyczne(online) pt: „Śnieżny ludek”. Wzięły w nich udział dzieci z Przedszkola nr 1 oraz zainteresowani czytelnicy. Było mnóstwo dobrej zabawy, zimowe zagadki, instrukcje jak ulepić bałwana na podstawie wiersza oraz praca plastyczna (krok po kroku) -”Śnieżna kula z bałwankiem”. ZOBACZ WIĘCEJ

Zimowe szaleństwa literackie czyli Ferie z Biblioteką

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza wszystkie dzieci (i nie tylko) na epickie warsztaty edukacyjne (online na profilu Facebook Oddziału dla Dzieci i Młodzieży BP w Sokółce) pod hasłem „Policyjna Biblioteka”.

Warsztaty organizowane są we współpracy Komendy Powiatowej Policji w Sokółce i Oddziału dla Dzieci BP w Sokółce.

Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym „Bądź Bezpieczny”- szczegóły na profilu Facebook:

  • Obejrzyj prezentację o bezpieczeństwie;
  • Następnie namaluj/narysuj pracę o tematyce: “Bądź Bezpieczny”(technika dowolna) i umieść zdjęcie pracy w komentarzu pod postem lub przynieś do biblioteki.
  • Masz czas do końca ferii (15.01)

Aktywnym uczestnikom organizatorzy ufundują upominki i grę planszową „Policyjna Biblioteka” – stworzoną specjalnie dla Was przez bibliotekarki i policjantki z Sokółki.

Czekamy na Was w Oddziale dla Dzieci BP w Sokółce, bo „kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki” (słowa J. K. Rowling). PAMIĘTAJ: BĄDŹMY BEZPIECZNI!

Monika Szyszko
Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce

Zaproszenie na wystawę fotograficzną

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną autorstwa Łukasza Horoszko pod hasłem “Panie i Panowie Lasów Podlaskich”. Styczniowa wystawa jest pierwszą z cyklu „Z aparatem wśród fauny Podlasia ”.

Wystawę można oglądać do końca stycznia w holu biblioteki – Os. Centrum 21, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30:17:00. Przypominamy o konieczności zachowania rygoru sanitarnego (maseczki oraz indywidualne zwiedzanie wystawy).

Pan Łukasz Horoszko jest dumnym mieszkańcem województwa podlaskiego, a dokładniej – Suchowoli. Ukończył suchowolskie liceum, z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego. Jednak swojego życia nie związał z edukacją. Obecnie pracuje jak regionalny kierownik sprzedaży dla producenta urządzeń grzewczych. Pan Łukasz od dzieciństwa związany był ze sportem, głównie badmintonem i piłką nożną. Niestety stan zdrowia nie pozwolił mu go czynnie uprawiać. Wtedy pojawiła się w jego życiu fotografia. Najpierw nieśmiało i do szuflady. Do szlifowania warsztatu fotograficznego i odwagi do wyjścia ze zdjęciami do ludzi zmotywowały Pana Łukasza słowa kolegi “Łukasz masz dobre oko”. ZOBACZ WIĘCEJ

Podejmij wyzwanie przeczytania 52 książek

Plakat

Biblioteka Publiczna w Sokółce zachęca do włączenia się w ogólnopolską akcję promowania czytelnictwa. Zapraszamy do podjęcia wyzwania przeczytania 52 książek do końca roku kalendarzowego. 52 to przeciętna liczba tygodni w roku kalendarzowym. Czytanie jednej książki tygodniowo daje nam tę właśnie liczbę. Oczywiście możecie przeczytać więcej!

Dlaczego warto wziąć udział w wyzwaniu?
– jest to świetna zabawa, motywacja i doskonały sposób na uporządkowanie swoich nawyków czytelniczych;
– polecając akcję innym promujemy czytelnictwo i zachęcamy do korzystania ze zbiorów lokalnej biblioteki;
– nikt z niczego nie rozlicza; za zrealizowanie wyzwania otrzymacie pamiątkowy dyplom i zakładkę, ale jeśli się nie uda – nic nie szkodzi. Zawsze można spróbować za rok!

ZOBACZ WIĘCEJ

Magia Świąt z Biblioteką

Na początku grudnia 2020 r. w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce odbyły się warsztaty edukacyjno-plastyczne online pt. “Magia Świąt z Biblioteką”, na których czytelnicy mogli własnoręcznie wykonać choinkę 3D według wskazówek na filmiku lub w dowolnej technice.

Magia Świąt w bibliotece

Połączono zabawę z nauką. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o symbolice choinki, jej historii i obecności w literaturze dziecięcej. Za aktywny udział w warsztatach i konkursie Mikołajkowym dzieci otrzymały nagrody: książeczki, ”biblioteczną” grę planszową „Magiczna Choinka”(naszego autorstwa) i słodkie, świąteczne łakocie. Na stronie biblioteki stworzono galerię prac konkursowych, aby każdy mógł podziwiać dzieła naszych artystów.

ZOBACZ WIĘCEJ

Biblioteczne Mikołajki online

Mikołajki – na ten dzień dzieci na całym świecie czekają z utęsknieniem, jednak w tym roku zasady bezpieczeństwa dotyczą wszystkich… nawet Mikołaja.

W związku z powyższym nie odbyły się tradycyjne spotkania Mikołajowo-Świąteczne w bibliotece – na których zawsze gościliśmy czytelników małych i dużych. Z tego powodu jest nam przykro, bo było to zawsze wyczekiwane wydarzenie i okazja do tego, żeby zobaczyć się i porozmawiać.

Mikołajki Online w Bibliotece

Koronawirus nie zmusił nas natomiast do całkowitej rezygnacji z AKCJI MIKOŁAJKOWEJ – wszystkie działania odbyły się ONLINE.

Świętowanie rozpoczęło się już 4 grudnia. W piątek Mikołaj odwiedził Oddział dla Dzieci i wraz z czytelnikami wysłuchał wiersza Agaty Karpińskiej pt. “Mikołajki”, który przeczytała bibliotekarka Monika Szyszko. Autorka wiersza wesoło opisała tradycje i zwyczaje tego święta. 7 grudnia odbyły się warsztaty edukacyjno-plastyczne online pt. “Magia Świąt w Bibliotece”, na których czytelnicy mogli własnoręcznie wykonać choinkę 3D. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o symbolice choinki, jej historii i obecności w literaturze dziecięcej. Za aktywny udział dzieci otrzymały nagrody. Pierwsze 3 osoby, które umieściły w komentarzu na fb zdjęcie swojej choinki otrzymały oryginalną, świąteczną grę planszową “Magiczna Choinka”, której autorką jest bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content