Zaproszenie na wystawę obrazów Gabriela Gryko

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę hiperrealistycznych obrazów Gabriela Gryko, którą będzie można zobaczyć w holu Biblioteki w czerwcu 2023 r.

Plakat

Gabriel Gryko urodził się w 1992 r. w Sokółce. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce. Skończył Wydział Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Białostockiej z tytułem mgr inż. Jest zapalonym sportowcem – piłkarzem Sokoła Sokółka i Pogranicza Kuźnica, nurkiem w federacji ISSF, strzelcem sportowym klubu 9mm Białystok. Zaczął przygodę z malowaniem w 2020 r., kiedy kontuzja kolana zakończyła jego aktywności sportowe i zawodowe. Nieudana operacja rekonstrukcji kolana zmieniła się w zapalenie kości, z którym walczy po dziś dzień jako 31-letni rencista.

ZOBACZ WIĘCEJ

Budowa nowej Biblioteki coraz bliżej zakończenia

W dniu 11 maja 2023r. Burmistrz Ewa Kulikowska wraz z zastępcą Adamem Juchnikiem oraz radnymi Martą Jarosz oraz Ewą Karczewską odwiedzili plac budowy inwestycji pn. Budowa Biblioteki Publicznej w Sokółce wraz z zagospodarowaniem terenu, gdzie Wykonawcą jest firma Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowym KRYSTEX Żukowski Krzysztof. Gmina Sokółka pełni rolę Inwestora Zastępczego.

Aktualnie trwają prace nad zagospodarowaniem i aranżacją wnętrza aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń dla wszystkich osób korzystających z biblioteki, naszych mieszkańców jak i pracowników placówki.

Całkowita wartość zadania 4 763 530,00 zł
Dofinansowanie:
– Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych 2 500 000,00 zł
– Instytut Książki w Krakowie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu 2 250 000,00 zł
Wkład własny: 13 530,00 zł.

(ER)

Migawki z podróży Lecha Pileckiego

W środę 24 maja 2023 roku Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła na spotkaniu autorskim Pana Lecha Pileckiego, który zawitał wraz z pokaźną kolekcją swoich dzwonków promując przy tym takie książki jak Ach, to Podlasie! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2021 r.) oraz „Ach, to Podlasie 2! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2022 r.) ; „Podróże z dzwonkami” (2016) i „Ach, ten świat! Migawki z podróży”.

Publiczna w Sokółce gościła na spotkaniu autorskim Pana Lecha Pileckiego

Lech Pilecki jako pisarz i podróżnik zabrał nas w niesamowitą podróż po 150 krajach, które odwiedził, powiększając przy tym coraz bardziej swą kolekcję dzwonków, mówiąc równocześnie o książce „Podróże z dzwonkami”. Autor przybliżył uczestnikom spotkania swoją największą pasję opowiadając dodatkowo historie jakie napotkał na drodze, aby je zdobyć. Obecnie kolekcja liczy blisko dziesięć tysięcy eksponatów Większość z nich została udostępniona i wystawiona w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Część z nich mieliśmy okazję zobaczyć podczas spotkania.

W trakcie rozmów nie zabrakło gradu pytań od widowni ciekawej wszelkich niebezpieczeństw, jak i miłych niespodzianek napotkanych po drodze w najbardziej odludnych zakątkach świata. Wielkie zainteresowanie wzbudziły w gościach wydarzenia z wyjazdu do Korei Północnej oraz południowo-azjatyckich krajów opisane w książce „Ach, ten świat! Migawki z podróży”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Przyjaźń z biblioteką – na dobry początek!

Tydzień Bibliotek w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce stał się w tym roku wspaniałą okazją do intensywnych spotkań z dziećmi i młodzieżą, uczęszczającymi do palcówek edukacyjnych, które od lat nie tylko z nami współpracują, ale też się przyjaźnią.

Zdjęcie grupowe

Niezwykle miła była świadomość, że o nas pamiętacie i razem z nami chcieliście świętować te szczególne dni. Jako pracownice biblioteki, której główną misją jest towarzyszyć młodym ludziom na ich początkowych etapach przygody czytelniczej, miałyśmy okazję, podczas trwania naszego święta, opowiedzieć Wam o swoich działaniach, przedsięwzięciach, ale także o tym, jak wspaniałą przygodą jest czytanie. Nie tylko rozwija ono wyobraźnię, ale też inspiruje do wielu działań, które podejmowaliśmy wspólnie z Wami w ostatnich dniach. W towarzystwie książek zdobywaliśmy nową wiedzę, nabywaliśmy wiele niezwykłych umiejętności, wzmacnialiśmy wzajemne dobre relacje i pozyskiwaliśmy mnóstwo pomysłów na radosną zabawę. Mamy nadzieję, że przygody, przeżyte dzięki książkom w naszej bibliotece, to jest początek zawiązywania się wielu przyjaźni z nami na bardzo długi czas… na zawsze!

Dziękujemy, że byliście z nami w tych dniach i że jesteście na co dzień, udowadniając, jak prawdziwe jest tegoroczne hasło obchodów Tygodnia Bibliotek: „Moja. Twoja. Nasza. Biblioteka!”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Moja Twoja Nasza Biblioteka

Moja Twoja Nasza, pod takim hasłem przebiegał tegoroczny TYDZIEŃ BIBLIOTEK. Jest to ważny czas, ważne święto dla bibliotek i dla nas bibliotekarzy. Nie byłoby tego święta, nie moglibyśmy celebrować tego czasu gdyby nie nasi czytelnicy.

Tydzień Bibliotek 2023

Filia Biblioteczna nr 1 oficjalnie otworzyła Tydzień Bibliotek zapraszając grupę dzieci na warsztaty robienia zakładki do książki. Podczas zajęć dzieci zrobiły wspaniałe kolorowe prace. Każda zakładka była inna, ale wszystkie były wyjątkowe.

W tym wyjątkowym dla nas czasie chcieliśmy pokazać dzieciakom, że biblioteka to nie tylko miejsce w którym na półkach stoją książki. Pokazaliśmy, że bibliotekę tworzą także ludzie którzy do nas przychodzą.

ZOBACZ WIĘCEJ

Biblioteka Publiczna gościła Mateusza Styrczulę

W środę 17.05.2023 roku Biblioteka Publiczna w Sokółce miała przyjemność gościć Mateusza Styrczulę dzięki współpracy z Książnicą Podlaską. Autora reportażu pt: „Krótki kurs budowania granic. Reportaże z Bałkanów, Etiopii, Europy Wschodniej, Kaukazu, Polski i Ziemi Świętej”.

Dzięki barwnym opowieściom autora spotkanie było okazją do wspólnej podróży po najdalszych zakątkach świata jakie zdołał odwiedzić.

Mateusz Styrczula

Mateusz Styrczula w niezwykle interesujący sposób opowiedział o najistotniejszych elementach swojej książki, jak mówił ”Kluczem do zrozumienia tego, czego szukałem w rozmowach z poznanymi tam ludźmi, jest właśnie granica”. Pisarz z chęcią odpowiadał również na dodatkowe pytania od widowni, na przykład dotyczące niebezpiecznych sytuacji napotkanych podczas podróżowania oraz ludzi, którzy mieli według niego złe zamiary.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Lechem Pileckim

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Lechem Pileckim, autorem książek: „Ach, to Podlasie! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2021) oraz „Ach, to Podlasie 2! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2022) ; „Podróże z dzwonkami” (2016) i „Ach, ten świat! Migawki z podróży”.

Spotkanie odbędzie się 24 maja 2023 r. (środa) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek.

Spotkanie autorskie z Lechem Pileckim

LECH PILECKI – przedsiębiorca, podróżnik i społecznik. Jego największą pasją jest kolekcjonowanie dzwonków z różnych, nawet najbardziej odludnych zakątków świata. Obecnie kolekcja liczy blisko dziesięć tysięcy eksponatów Większość z nich została udostępniona i wystawiona w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Część z nich będzie można zobaczyć podczas spotkania. Z pierwszą pasją w sposób naturalny jest związana pasja druga – podróżowanie. Lech Pilecki odwiedził już ponad 150 krajów, a relacjami z wypraw dzieli się zarówno podczas otwartych spotkań, jak i w mediach.

Mieszka w Białymstoku, gdzie prowadzi firmy związane z budownictwem oraz turystyką. Jest członkiem wielu lokalnych organizacji. Zajmuje się również działalnością charytatywną, która oparta jest w znacznym stopniu na wspieraniu służby zdrowia. Z własnych środków wyremontował całe piętro Oddziału Onkologii Klinicznej im. Ewy Pileckiej z Pododdziałem Chemioterapii Dziennej w Białostockim Centrum Onkologii.

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zaproszenie na spotkanie z reportażem Mateusza Styrczuli

Biblioteka Publiczna we współpracy z Książnicą Podlaską mają przyjemność zaprosić wszystkich na spotkanie z Mateuszem Styrczulą, które odbędzie się w środę 17.05.2023 r. o godzinie 17:00 w czytelni Biblioteki.

Mateusz Styrczula jest magistrem politologii UKSW w Warszawie; autorem artykułów naukowych i publicystycznych o tematyce bałkańskiej i wschodniej; stałym współpracownikiem miesięcznika „Czasopis”; słowianofilem i pasjonatem lingwistyki języków słowiańskich. Zna serbski, chorwacki, białoruski, ukraiński i rosyjski, jak i gwary podlaskie. Z zamiłowania jest podróżnikiem po euroazjatyckich bezdrożach, varsavianistą i numizmatykiem.

Plakat

W bibliotece będziemy mieli okazję posłuchać o jego najnowszej książce: „Krótki kurs budowania granic. Reportaże z Bałkanów, Etiopii, Europy Wschodniej, Kaukazu, Polski i Ziemi Świętej”. Jak mówi sam autor: „Książka (…) składa się z opisu moich wizyt w pozornie niemających ze sobą wiele wspólnego zakątkach Bałkanów, Kaukazu, Europy Wschodniej, Ziemi Świętej, polskich pograniczy, a nawet Etiopii. Kluczem do zrozumienia tego, czego szukałem w rozmowach z poznanymi tam ludźmi, jest właśnie granica. Ten twór, który w pewnych miejscach istnieje wyłącznie w głowach ludzi, w innych przyjmuje postać granicy wojennej – tam każdy niewłaściwy ruch może się skończyć śmiercią. Moim celem nie jest jednak wyłącznie opisanie procesu jej przekraczania, lecz przede wszystkim obserwowanie ludzkich uczuć, które wiążą się z jej istnieniem.”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(NN) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Spotkanie z pisarką Anną Rybakiewicz

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek rozpoczął się w poniedziałek 8 maja 2023 r. Od rana do Biblioteki spływały życzenia od Czytelników, które rozgrzewały serca bibliotekarek i dodawały wiatru w żagle przy przygotowywaniu jak najciekawszych atrakcji.

Anna Rybakiewicz

Pierwszą z atrakcji było zapowiedziane spotkanie z pisarką Anną Rybakiewicz. Pani Anna przyjechała do nas prosto z Łomży i od razu zawojowała przestrzeń bibliotecznej czytelni swoim temperamentem i pełną werwy charyzmą. Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać szczegółów na temat powstawania jej dwóch ostatnich, bardzo dobrze przyjętych, książek: „Lekarka nazistów” i „Złodziejka listów”. Pierwsza jest debiutem autorki, który zaskoczył czytelników świetnym stylem, pieczołowicie naszkicowanymi realiami historycznymi opartymi o szczegółowe eksploracje pisarki, oraz opowieści rodzinne i z najbliższych źródeł. Wyznała, że największą trudność sprawia jej nazywanie bohaterów i czasami zapożycza prawdziwe imiona i nazwiska przodków przyjaciół.

Pani Anna zdradziła, że książki pisze przede wszystkim dla siebie, nie próbuje wpisać się w dominujące trendy, rozwija fabuły, które ją fascynują i pobudzają. W głowie, już rozpoczynając pisanie, ma zarysowane zakończenie historii. Napisanie jednej książki zajmuje jej zaledwie 4 miesiące i w planach na najbliższy rok ma już wydanie kolejnych 4 historii! W trakcie spotkania padało wiele pytań, m.in. o autentyczność opisywanych przez nią historii i anegdot historycznych, o ulubionych pisarzy, inspiracje i proces twórczy. Na koniec spotkania była możliwość nabycia książek autorki i otrzymania osobistej dedykacji.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę prac Natalii Radziszewskiej

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza do oglądania wystawy Natalii Radziszewskiej pod tytułem: „Cosplaye z Wiedźmina w plenerach Gminy Ciechanowiec”.

Natalia Radziszewska jest fotografką, portrecistką, cosplayerką oraz wielką fanką Władcy Pierścieni i Wiedźmina. „W wolnych chwilach podróżuję pomiędzy światami wcielając się w to i owo – tak powstają autoportrety. Zdjęciami zawsze chcę przekazać COŚ WIĘCEJ”.

Cosplaye z Wiedźmina w plenerach Gminy Ciechanowiec

Wystawa „Cospleye z Wiedżmina” to efekt lokalnej inicjatywy w ramach Ciechanowieckiej Akcji Kulturalnej. Większość ujęć została wykonana w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Postacie jakie zostały zaprezentowane to między innymi: Triss, Ciri, Yennefer, Ves, Anna Henrietta i wiele innych.

Pojęcie „Cosplay” pochodzi od słów costume playing, czyli „zabawa w przebieranie” – jest to artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania, charakteryzację i wcielają się w fikcyjną postać. Osoby (cosplayerzy) tworzący kostiumy swoich ulubionych postaci, do których chcą się upodobnić, muszą wykazać się kreatywnością ale także różnymi, artystycznymi i rzemieślniczymi umiejętnościami, w tym projektowaniem, krawiectwem, wizażem a często także kaletnictwem itp. hobby to nie stawia granic poza wyobraźnią, nie ma znaczenia wiek, a pomysł.

Prace będzie można oglądać do końca maja 2023 r. w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zaproszenie do udziału w akcji „Tydzień Bibliotek”

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”, który w tym roku przebiega pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”

Tydzień Bibliotek 2023

Biblioteka jest miejscem, które gromadzi społeczność zarówno jako grupę, jak i każdą poszczególną osobę. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie –fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest różnorodna i dostosowana do wielu potrzeb. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dzieci przywitały wiosnę tworząc wiosenne ozdoby

Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła na warsztatach tworzenia wiosennych ozdób grupę dzieci w wieku 6 – 10 lat. Podczas zajęć dzieci tworzyły kolorowe pudełka kwiatowe, które miały pomóc dzieciom przywołać ciepłe wiosenne dni.

Zdjęcie grupowe

Każdy uczestnik warsztatów do dyspozycji miał kartonik w kształcie pierwszej litery swojego imienia, który zamieniliśmy wspólnie w pięknie kompozycje kwiatowe. Podczas zajęć powstawały rozmaite ozdoby z wykorzystaniem różnych technik oraz dodatków takich jak bibuła, sztuczne kwiaty, guziki, naklejki o wymyślnych kształtach oraz różnokolorowe napisy “wiosna” nawiązujące do tematu spotkania.

W trakcie ozdabiania nie zabrakło również rozmów i dodatkowych zabaw, jednym ze sposobów przywołania wiosennych dni pełnych ciepła, były tańce do skocznych piosenek.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Anną Rybakiewicz

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Rybakiewicz, które odbędzie się 8 maja 2023 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki (Osiedle Centrum 21).

Spotkanie będzie inauguracją akcji Tydzień Bibliotek, która odbędzie się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Wstęp na spotkanie jest wolny! Serdecznie zapraszamy!

Plakat

Anna Rybakiewicz – prawniczka i autorka powieści obyczajowych pt. „Lekarka Nazistów” (2022) i „Złodziejka książek” (2023). Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2016 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Pochodzi ze Śniadowa. Obecnie mieszka w Łomży z mężem, dwójką dzieci i kotem. Uwielbia słuchać ludzkich historii. Intrygują ją losy przodków, do których niejednokrotnie odnosi się w swoich powieściach. W swoich książkach powraca do dawno minionych lat, ukazując przy tym nieoczywiste i wyszukane detale historyczne, przywołując zapomniane miejsca, które za sprawą stworzonych przez nią postaci, na nowo budzą się do życia. Fakt, że inspiruje się prawdziwymi wydarzeniami sprawia, że jej powieści czyta się z zapartym tchem, przeżywa się o wiele mocniej i niezwykle trudno jest o nich zapomnieć.

ZOBACZ WIĘCEJ

Krystyna Gudel odwiedziła Bibliotekę Publiczną

Krystyna Gudel

„Jeszcze z tobą zatańczę” i „Pęknięcia i szczeliny” to tytuły najnowszych tomików wierszy powstałych w ostatnich latach, których autorka – Pani Krystyna Gudel – odwiedziła w środowe popołudnie 26 kwietnia 2023 r. Bibliotekę Publiczną w Sokółce.

Spotkanie z czytelnikami odbyło się w roku jubileuszowym 20-lecia pracy literackiej zaproszonej poetki. Rozpoczęliśmy je zatem od podsumowania dotychczasowej twórczości, która rozpoczęła się od wydania w 2003 r. pierwszego tomiku, najbardziej osobistego i najbliższego sercu autorki, dedykowanego rodzinie pt. „Sady pozostawione”. Pani Krystyna opowiedziała nam również o kolejno wydanym w 2008 drugim tomiku wierszy, oraz zbiorze sonetów z 2015 poświęconego tematowi przyrody, opatrzonego komentarzem Kazimierza Słomińskiego – poety, aforysty. Przybliżyła nam historię powstania stypendialnego tomiku „Ziemi mojej i ludziom” z 2019 r. wydanego przez Fundację „Sąsiedzi”, a do której komentarz napisał Mieczysław Wojtasik.

ZOBACZ WIĘCEJ

Rozmowy o naturalnym pięknie kobiet

19 kwietnia 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się kolejne, trzecie już warsztaty z cyklu „Chemia bez chemii. Dla domu i ciała”.

Warsztaty w bibliotece

Spotkanie poprowadziła Pani Marta Kryjan – absolwentka Wydziału Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku, właścicielka agroturystyki o nazwie „Ptasie radio kwatera”, edukatorka prowadząca warsztaty kulinarne oraz warsztaty z tworzenia kosmetyków naturalnych.

Uczestniczki spotkania wprowadzone zostały w temat „naturalnego piękna”, poznały kilka przepisów na najprostsze kosmetyki naturalne takie jak: maseczka do włosów, odżywcze maseczki do twarzy, enzymatyczny peeling ananasowy, piwna płukanka do włosów, tonik do twarzy…

Ciekawa dyskusja dotyczyła tematów takich jak: składniki, których należy unikać w kosmetykach oraz wskazówek na temat tego jak czytać etykiety „sklepowych” kosmetyków. Panie poznały aplikacje do czytania i analizy kosmetyków, m. in. Cosmetic Scan czy Perfect Beauty. Nazwy takie jak: parabeny, formaldehyd, SLES czy SLS po wczorajszej ciekawej lekcji nie będą im obce.

W części warsztatowej każda uczestniczka wykonała mydełko glicerynowe, peeling do ciała, sól do kąpieli i tonik do twarzy, które zabrała do domu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie z Krystyną Gudel

Biblioteka Publiczna w Sokółce ma przyjemność zaprosić na spotkanie z poetką regionalistką panią Krystyną Gudel.

Plakat

Pani Krystyna jest autorką wielu tomików poezji skierowanych do dorosłego czytelnika, jak i wierszy dla dzieci, m. in. Ziemi mojej i ludziom (2019), Jeszcze z tobą zatańczę (2020), Spacery kota Mateusza i inne wiersze (2020) – wiersze dla dzieci, Pęknięcia i szczeliny (2023), Smutny ogryzek i inne wiersze (2023) – wiersze dla dzieci.

Jest laureatką wielu konkursów literackich, inicjatorką i koordynatorką wydarzeń kulturalnych m. in. Pleneru Artystycznego ,,W Centrum Europy”, Konkursu Poetyckiego im. ks. Jerzego Popiełuszki, Suchowolskich Saloników Literackich. Prowadzi spotkania poetyckie i warsztaty dla dzieci.

Pisze też prozą. Wydała m. in. dzieła : Historie pazurem wojny kreślone (2017) – proza, relacje wojenne, Pomiędzy wschody a zachody wpisana (2013), Suchowolskim szlakiem. Tradycje i wielokulturowość (2019) – przewodniki po Gminie Suchowola oraz 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchowoli (2021).

Za działalność na rzecz kultury została uhonorowana dwukrotnie przez Kapitułę SAP Nagrodą im. Bolesława Prusa. Jest dwukrotną stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego (2019, 2023). Odznaczona w 2021 r. Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa. Jej wiersze tłumaczone były na język bułgarski i esperanto. W tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia pracy literackiej.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Sokółce (Os. Centrum 21) 26.04.23 r., w środę o godzinie 17:00. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia książek autorki. Zapraszamy!

(NN) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zaproszenie na warsztaty ekologiczne

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na warsztaty ekologiczne ph. „Chemia bez chemii”, które odbędą się 19 kwietnia 2023 r. o godz. 17.00.

Plakat

Zajęcia poprowadzi Pani Marta Kryjan. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne!: 857112369.

Podczas spotkania odczarujemy temat pielęgnacji naturalnej, i porozmawiamy o wielu mitach, które pojawiają się wraz ze wzrostem popularności kosmetyków naturalnych. Porozmawiamy o tym jak czytać etykiety kosmetyków, jakich składników należy unikać w kosmetykach oraz poznamy przepisy na proste i ciekawe kosmetyki.

W części warsztatowej uczestnicy wykonają mydełko glicerynowe, maseczkę owsianą do twarzy i pastę do zębów z węglem aktywnym.

Projekt „Chemia bez chemii. Dla domu i ciała” sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN, w ramach programu „Moje miejsce na ziemi” Edycja 5/2022.

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Wielkanocny koszyczek z wierszami

3 kwietnia 2023 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce odbył się tu konkurs recytatorski ph. „Wielkanocny koszyczek z wierszami”, przeznaczony dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Sokółka.

W konkursie wzięło udział 19 osób, które zaprezentowały wybrane przez siebie wiersze o tematyce wielkanocnej.

Zdjęcie grupowe

Jury w składzie: Przewodniczący: Adam Kowalczuk, Członek: Joanna Bienasz, Członek: Jadwiga Słoma, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce: Dominika Olchowik
II miejsce: Emilia Białous
III miejsce: Nikola Normantowicz

Wyróżnienia otrzymali: Maria Bykowska, Ignacy Korolczuk, Zuzanna Jaworska.

ZOBACZ WIĘCEJ

Biblioteka zaprasza na wystawę

Biblioteka Publiczna w Sokółce ma przyjemność zaprosić wszystkich na wystawę prac Pani Barbary Kul. Makramy będzie można obejrzeć w holu biblioteki przez cały kwiecień 2023 r. Prace będzie można oglądać już od poniedziałku 3.04.2023 r. w holu biblioteki (Os. Centrum 21).

Plakat

Sztuka plecenia sznurków bez użycia drutów, lub szydełek znana jest od czasów starożytnych, a przyszła do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W zamierzchłych czasach z makramy były wykonywane na przykład szaty ozdobne królów i innych dostojników a jedynym narzędziem do ich wykonania są sprawne dłonie człowieka.

Pani Barbara na co dzień pracuje zawodowo i zajmuje się domem. Prace kreatywne są dla niej odskocznią od dnia codziennego. Mówi o swojej fascynacji techniką makramy: „Wyplatać zaczęłam ok. 2 lata temu. Moje prace to nie tylko dekoracje ścienne. Dużo czasu poświęcam na prace tzw. użytkowe: kwietniki, półeczki, abażury. Oczywiście po głowie chodzą mi już inne projekty i wzory. Ciągle się uczę”. Obecnie makrama przeżywa istny renesans. Ozdabia wnętrza dając efektowne akcenty ścianom, meblom, doniczkom.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content