Maj to ważny miesiąc dla bibliotek

W całej Polsce od 8 do 15 maja obchodzony był Tydzień Bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

„Mistrz Offu” Jacek Fedorowicz i Stanisław Sacharczuk

Biblioteka Publiczna w Sokółce przygotowała z tej okazji wiele atrakcji, aby wspólnie z Czytelnikami i Czytelniczkami w każdym wieku podkreślić rolę biblioteki. W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiega pod hasłem Biblioteka – Świat w jednym miejscu. Świętowanie zaczęło się już w poniedziałek. Biblioteka przygotowała niespodziankę dla czytelników! Pięć pierwszych osób, które odwiedziły placówkę otrzymało prezenty książkowe.

ZOBACZ WIĘCEJ

Tydzień Bibliotek – Tu każdy znajdzie książkę dla siebie

Tydzień bibliotek 2022

Miłość do książek trzeba rozbudzać od najmłodszych lat. Nauka czytania może być radosna i ciekawa, zaś wycieczka do biblioteki jest wspaniałym początkiem tej nauki. Biblioteka to miejsce gdzie każdy znajdzie książkę dla siebie.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek był doskonałą okazją do zorganizowania imprez dla najmłodszych czytelników. Było kolorowo, gwarno i miło. Odwiedzili nas wspaniali goście. Dzieci miały możliwość na żywo spotkać się z autorkami książek panią Leonardą Szubzdą i panią Anną Kropiewnicką, które odkryły nam tajemniczy świat swojej twórczości. W spotkaniach autorskich uczestniczyły dzieci z grupy „Bratki” z Przedszkola nr 5 oraz uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę obrazów autorstwa Sylwii Łukowskiej

W maju 2022 r. Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na wystawę obrazów autorstwa sokółczanki Sylwii Łukowskiej. Akwarele o tematyce morskiej można oglądać w holu biblioteki do końca miesiąca.

Wystawa ma tytuł „Morskie Opowieści”. Sylwia długo zastanawiała się nad tematyką prac. Robiąc przegląd akwarelek zrozumiała, że morze to temat bliski jej sercu. Ten wodny żywioł drzemie głęboko w duszy malarki.

Autorka o sobie:

„Mam na imię Sylwia, z wykształcenia jestem architektem krajobrazu i to właśnie tym zajmuję się zawodowo. Dusza artystyczna drzemie we mnie od małego dziecka. Próbowałam różnych technik artystycznych, tworzyłam anioły z masy solnej, malowałam anioły na drewnie, próbowałam również swoich sił w farbach akrylowych. Każda artystyczna przygoda rozwija we mnie wrażliwość na sztukę, kreuje mój świat w pozytywnych barwach. Najbardziej fascynowała mnie zawsze akwarela, jej delikatność i lekkość. Kilka razy robiłam podchody do jej regularnego tworzenia, ale brakowało mi czasu. Dwa lata temu, wraz z pandemią znalazł się czas i wena. Zakochałam się! Malowałam dniami, nocami, robiłam innym prezenty, miałam też wiele zamówień na prace malowane techniką akwareli. Moje obrazy cieszą teraz oko w dziecięcych pokoikach. Dzięki temu, miałam również okazję stworzyć i zrealizować projekt ściany Żłobka Miejskiego w Sokółce. Maluchy mogą teraz przebywać wśród leśnych zwierzątek, ptaków i drzew. Może kiedyś zamiast projektować ogrody pomaluje artystycznie ściany w Twoim domu!”

Zapraszamy do odwiedzenia artystycznego profilu Sylwii Łukowskiej na Facebooku. Znajdziecie go Państwo pod nazwą „Skrzydlaty kramik”. Można tam obejrzeć nie tylko obrazy, ale całokształt pracy twórczej autorki.

Biblioteka Publiczna

Uskrzydlanie książek w bibliotece

Pierwsze miesiące 2022 roku w Filii Bibliotecznej nr 1 (Osiedle Zielone 4) to czas wielu inicjatyw czytelniczych, dzięki którym promowano książki, ale także starano się docenić tych, którzy już okazują nie tylko miłość do czytania, ale także przyjaźnią się z biblioteką i okazują to swoją wspaniałą obecnością…

Bibliotekarki przeprowadziły konkurs „Czytelnik Roku 2021”, w którym wskazały na osoby, nie tylko dużo czytające, ale także uczestniczące w życiu biblioteki, promujące jej działalność. Odpowiedzią biblioteki na potrzeby czytelnicze środowiska lokalnego jest także działalność Dyskusyjnego Klubu Książki. Na życzenie uczestniczek, zwiększono częstotliwość spotkań i, co ogromnie cieszy, pozyskano do grupy nowe, młode członkinie.

Zdjęcie grupowe

Biblioteka jest dumna z tego, że placówka jest traktowana jako miejsce, gdzie chętnie promuje się talenty oraz małe i większe osiągnięcia literackie lub plastyczne. Stąd lutowa wystawa ilustracji wykonanych do wydanej w 2021 roku wraz z małymi Czytelnikami książeczki pt. „Z teczki małej biblioteczki…” oraz kwietniowa wystawa ozdób wielkanocnych autorstwa Pani Marii Trochim, wieloletniej przyjaciółki naszej placówki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Biblioteka ma być gotowa za rok

Zdjęcie grupowe

We wtorek 26 kwietnia 2022 roku odbyło się uroczyste podpisanie Aktu Erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Biblioteki Publicznej w Sokółce. Nowoczesny obiekt zostanie zlokalizowany przy ul. Dąbrowskiego 12 – w sąsiedztwie Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wśród uczestników uroczystości znaleźli się: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcami Adamem Kowalczukiem i Adamem Juchnikiem oraz Pełnomocnikiem Burmistrza Antonim Stefanowiczem, Sekretarz Sokółki Piotr Romanowicz, Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Dyrektor Instytutu Książki w Krakowie Dariusz Jaworski wraz z Zastępcą Robertem Kaźmierczakiem, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Sokółce w latach 1997-2016 Lucyna Szebiotko, a także dyrektorzy jednostek gminnych, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sokółce, pracownicy sokólskiej Biblioteki Publicznej oraz emerytowani bibliotekarze.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie z Jackiem Fedorowiczem

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem, aktorem, satyrykiem, dziennikarzem, autorem wielu książek m.in. wznowionej po 40 latach pozycji „W zasadzie tak”, „Chamo Sapiens” oraz premierowej książki „Mistrz Offu opowieści filmowe”.

Spotkanie odbędzie się w ramach Tygodnia Bibliotek, dnia 10 maja (wtorek), o godzinie 17:00, a poprowadzi je dziennikarz Marcin Michrowski. Czekamy na Państwa w czytelni – Os. Centrum 21. Bezpłatne wejściówki można odebrać w siedzibie biblioteki.

Plakat

Jacek Fedorowicz – ur. w 1937 r., znany z wielu kultowych filmów (Nie ma róży bez ognia, Do widzenia, do jutra i Polowanie na muchy). Od lat 60-tych współtworzył i występował w telewizyjnych programach rozrywkowych (Poznajmy się, Małżeństwo doskonałe), audycjach radiowych (60 minut na godzinę) i na estradzie. Szczególnie pamiętany z „drugoobiegowego” satyrycznego Dziennika Telewizyjnego oraz filmów w reżyserii Stanisława Barei. Jacek Fedorowicz rozśmieszaniem zajmuje się od 65 lat! Spotkania autorem są zawsze doskonałą okazją do wspomnień, sentymentów, wzruszeń i śmiechu. Opatrzone anegdotami, niespodziankami i występem dla publiczności.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz

W piątek 22.04.2022 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyło się spotkanie uczniów z Grażyną Bąkiewicz, autorką książek dla dzieci i młodzieży, historyczką, nauczycielką. Pisarka nominowana była do nagrody IBBY i do nagrody Srebrnego Kałamarza, przyznawanej przez Fundację Zielona Gęś. Jej powieść dla młodzieży „O melba!” uznana została Książką Roku 2002.

Pani Grażyna pisze książki przygodowe o młodzieży i dla młodzieży. Bajki fascynowały ją od najmłodszych lat, próbowała je pisać już jako mała dziewczynka. Pracując w szkole uwielbiała słuchać dziecięcych opowieści, które mają naturalny dar snucia przeróżnych historii. Zainspirowało ją to do stworzenia wielu powieści.

Spotkanie z uczniami

Na spotkaniu opowiedziała uczniom o kilku swoich książkach, starych zamkach mających swoje sekrety, z którymi związane są pełne grozy, niewyjaśnione historie. W swoje opowieści wplotła trochę faktów z historii, którą jest jej pasją. Uczniowie chętnie zadawali pytania, byli ciekawi ile trwa napisanie jednej książki, która z powieści jest ulubioną i dlaczego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Podsumowanie konkursu „Wielkanoc w poezji”

W dniu 21.04.2022 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu ph. „Wielkanoc w poezji”, podczas którego mali czytelnicy mogli na żywo popisać się swoimi umiejętnościami recytatorskimi. Konkurs honorowym patronatem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Zdjęcie grupowe

O zwycięstwo w konkursie walczyło 15 uczestników z 5 przedszkoli z miasta i gminy Sokółka. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Stopień opanowania utworu, poprawność, interpretacja w każdym przypadku znakomita.

Po wysłuchaniu wszystkich dzieci, komisja udała się na obrady. Wiersze w wykonaniu przedszkolaków oczarowały i wzruszyły jurorów. Nasi znakomici jurorzy: Ewa Kulikowska – przewodnicząca, członkowie: Marta Wojewódzka-Szoda, Ewelina Kaźmierowicz, po bardzo burzliwych obradach wyłonili zwycięzców.
I miejsce: Emilia Białous
II miejsce: Sebastian Fornal
III miejsce: Maria Bykowska
Wyróżnienia: Błażej Kasjaniuk, Igor Kucharewicz, Alicja Wojdałowicz.

ZOBACZ WIĘCEJ

Piątkowe popołudnie w towarzystwie autora nieznanego

Piątkowe popołudnie czytelnicy Biblioteki Publicznej w Sokółce mieli przyjemność spędzić w towarzystwie autora nieznanego. Pod tym pseudonimem kryje się Piotr Zygmunt, twórca baśni pt. „Nawiść” oraz „Dotyka… poderwać gęsią skórkę do lotu”.

Książka faktycznie „dotyka” czytelnika zarówno swoją niesamowitą okładką jak i treścią. Jest swoistym hołdem złożonym starości. Autor pisze o trudnych sprawach, czasem niewygodnych, a wszystko to w swoim własnym, niespiesznym tempie. Gatunkowo swoje książki określa jako baśnie, a ich szkielet oparty jest na trójce głównych bohaterów. Piotr Zygmunt opowiedział gościom o swojej pracy twórczej, charakterystycznym stylu oraz planach na przyszłość.

Po blisko dwugodzinnej rozmowie w sympatycznym gronie, nadszedł czas na dedykacje i kupno książek. W tej części spotkania autor poświęcił każdej zainteresowanej osobie maksimum czasu. Do książek dołączył własnoręcznie wykonane upominki. Cały dochód ze sprzedaży powieści „Dotyka…” autor przeznaczył na pomoc Ukrainie. Pieniądze zostaną rozdysponowane przez fundację Sokólski Fundusz Lokalny.

Panu Piotrowi Zygmuntowi bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i spotkanie się z naszymi czytelnikami. Wszystkich mieszkańców zainteresowanych książkami autora zapraszamy do biblioteki!

(BG, Biblioteka Publiczna w Sokółce)

Konkurs recytatorski do dzieci w wieku 5-6 lat

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce organizuje konkurs recytatorski ph. „Wielkanoc w poezji”.

Plakat

Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku 5 – 6 lat z przedszkoli miasta i gminy Sokółka. Każde przedszkole może zgłosić do konkursu maksymalnie troje dzieci wyłonionych podczas eliminacji wewnątrz przedszkolnych. Konkurs będzie miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego o tematyce wielkanocnej. Zgłoszenia do konkursu można składać od 23.03.2022 r. do 15.04.2022 r. w siedzibie biblioteki lub na adres mailowy oddzial.bp.sokolka@interia.pl

Konkurs recytatorski odbędzie się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce ul. Sikorskiego 25 dn. 21.04.2022 r. o godz. 10:00. Powołana komisja dokona oceny wg następujących kryteriów: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Więcej informacji w Regulaminie konkursu.

Regulamin konkursu

Karta zgłoszeniowa

Zaproszenie na promocję książki Piotra Zygmunta

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na promocję książki Piotra Zygmunta pt. „Dotyka… Poderwać gęsią skórkę do lotu”. Spotkanie odbędzie się 25 marca (piątek), o godzinie 17:00 w czytelni biblioteki, os. Centrum 21.

Plakat

To druga po „Nawiści” powieść autora. Obydwie cieszą się pozytywnym odbiorem czytelnika i recenzentów. Obie również otrzymały wiele nominacji. „Dotyka… Poderwać skórkę do lotu” została nominowana do Złotego Kościeja 2021 w dwóch kategoriach: Fantastyka Roku i Okładka Roku.

W uniwersum „Dotyka…” mamy do czynienia z post apokaliptyczną wizją przyszłości. Świat ten, pogrążony w piachu i pyle, zapomniał o wszystkim co to jest postęp, nauka, elektryfikacja. Tutaj człowiek powraca do korzeni, do początków. Musi nauczyć się wszystkiego od nowa, a przede wszystkim zacząć używać dłoni, które zastąpione były przez elektronikę. Teraz dla młodych nie ma niczego cenniejszego, niż wiedza starych i aby żyć dalej muszą skorzystać z ich umiejętności (za Paulina Wu).

Piotr Zygmunt na co dzień jest wykładowcą marketingu, teorii reklamy i case studies w Instytucie Promocji oraz kreatywnym w największych polskich agencjach reklamowych (Leo Burnett, Grey, DDB). Natomiast w zaciszu domowym jest pisarzem. Warsztat pisarski poznawał w obszarze opowiadania pod kierunkiem Marka Nowakowskiego i Piotra Wojciechowskiego, reportażu pod opieką Marka Millera i dramatu pod czujnym okiem Tadeusza Słobodzianka. Debiutował w Magazynie krótkich form literackich „Opowieści”, Nr 2, wrzesień 2006. Ponadto jest autorem opowiadań : „Czas naglić”, „C2£0W1€K”, „Rozjuszona cisza (czyli postaraj się dotrwać do końca)”,’ „Temat: (bez tematu)”, „Jezu kochany, ale ja chciałam tu sprzątać tylko”, „Po datek”, „We własne ręce”, „Poświęcim”, „(Bonus text)”.

(KB)

Spotkanie z Moniką Godlewską – autorką „Damy Kier”

Środowe popołudnie czytelnicy Biblioteki Publicznej w Sokółce mieli przyjemność spędzić w towarzystwie Moniki Godlewskiej, autorki trylogii kostiumowej „Dama Kier”.

Monika Godlewska

Pisarka na co dzień pracuje w sokólskim szpitalu i doskonali się w trudnym zawodzie chirurga. W czasie wolnym pisze i wciąż tworzy nowe historie. Do tej pory na rynku wydawniczym ukazały się dwie książki autorki – „Dama Kier” oraz „Król Pik”. Kontynuacja trylogii zebrała bardzo pozytywne opinie wśród czytelników. Monika zdradziła, że proces tworzenia „Króla Pik” był skomplikowany i powstało kilka różnych wersji tytułu, by w końcu książka przybrała ostateczny kształt.

Zebrani goście byli bardzo ciekawi kolejnego tomu trylogii i zasypali autorkę pytaniami. W naszej czytelni dyskutowaliśmy o prozie, poezji, bohaterach głównych i drugoplanowych, ale też dłuższych i krótszych formach pisania. Warto nadmienić, że miłośnicy krótkich form mogą przeczytać dwa opowiadania autorki dostępne bezpłatnie na platformie Wattpad. W międzyczasie Monika pisze także coś z zupełnie innego gatunku, a mianowicie powieść fantasy oraz horror z elementami grozy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zwycięzcy konkursu „Kobieta, która mnie inspiruje”

Biblioteka Publiczna w Sokółce ogłasza zwycięzców marcowego konkursu „Kobieta, która mnie inspiruje”.

Zwycięzcami zostali: Pani Sylwia Nowakowska oraz Pan Paweł Barcewicz. Dziękujemy za Wasze wspaniałe, dające do myślenia słowa o najbliższych kobietach. Kobietach, które Was inspirują i są Waszymi bohaterami. Wielkie gratulacje składamy wszystkim, którzy wysłali do nas swoje zgłoszenia, wybór był naprawdę trudny. Na laureatów czekają nagrody ufundowane przez sokólską księgarnię „A-KUKU”.

Na zdjęciach prezentujemy zwycięskie odpowiedzi.

Beata Grecka, BP

Wystawa fotografii Mieczysława Żywolewskiego

W marcu Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz kolejny gości prace Mieczysława Żywolewskiego. Tematem przewodnim ponownie będzie piękno rodzimych stron, czyli Sokółki i okolic.

Wystawa fotografii

Pan Mieczysław mieszka w Sokółce od urodzenia i jest doskonałym przykładem na to, że pasję można odkryć w każdym wieku. Sam zaczął fotografować po sześćdziesiątce. Małymi krokami rozwijał się, poznawał ciekawych ludzi i uczył się nowych rzeczy. Od kilku lat prowadzi fan page na Facebooku „Przez Wzgórza Sokólszczyzny po Suwalszczyznę”, gdzie zamieszcza fotografie skupiające się głównie na urokach Sokólszczyzny.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Moniką Godlewską

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Moniką Godlewską, która będzie promowała swoją kolejną książkę pt. „Król Pik”. Tytuł jest kontynuacją książki „Dama Kier”.

Plakat

Spotkanie odbędzie się 9 marca 2022 r. (środa), o godzinie 17:00, w czytelni – Os. Centrum 21.

Monika Godlewska – jest Sokółczanką i lekarzem, swoją zawodową przyszłość wiąże z chirurgią. Niegdyś pisała wiersze, obecnie woli prozę. Pasjonatka historii, języków obcych oraz swojej pracy. Pisanie to dla niej sposób na uwolnienie wyobraźni i przeniesienie się w czasie do ulubionych epok. Jej pierwsza wydana powieść – „Dama Kier” – została Książką Roku 2021 na portalu granice.pl i otrzymała nagrodę jury w kategorii powieść obyczajowa. „Król Pik” natomiast otrzymał nominację w kategorii „Z historią w tle”. Sama powieść została nagrodzona w tej kategorii w głosowaniu „Najlepsza Książka na Zimę”.

Obowiązują zapisy: osobiście w siedzibie biblioteki lub telefoniczne (85) 711-23-69. Serdecznie zapraszamy!

BP w Sokółce

Konkurs z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, Biblioteka Publiczna w Sokółce gorąco zachęca do udziału w konkursie! To idealna okazja, by otrzymać prezent.

Aby wziąć udział w zabawie należy w przesłanym na adres bibliotsok@gmail.com mailu, odpowiedzieć na pytanie: Która kobieta z najbliższego otoczenia lub przestrzeni publicznej (może ze świata artystycznego czy literackiego) – jest dla Ciebie autorytetem? Swój wybór wyjaśnij w kilku zdaniach.

Plakat

Konkurs trwa od 21 lutego 2022 r. do końca dnia 8 marca 2022 r. Mail zatytułowany „Konkurs – Dzień Kobiet” powinien zawierać także imię, nazwisko, numer aktualnej karty bibliotecznej i kontaktowy numer telefonu.

Do wygrania są dwa bony upominkowe ufundowane przez sokólską księgarnię „A KUKU”. To właśnie tam nagrodzone osoby zrealizują vouchery. Zwyciężą dwie osoby, których odpowiedzi najbardziej nas zaintrygują.

Osoby zgłaszające swoje odpowiedzi do Konkursu, tym samym wyrażają zgodę na przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych wyłącznie na potrzeby Konkursu w zakresie koniecznym do prawidłowego przeprowadzenia Konkursu „Kobieta, która mnie inspiruje…”

Laureaci zostaną poinformowany o zwycięstwie telefonicznie. Wyniki ogłoszone zostaną także na profilu biblioteki na Facebooku. Powodzenia!

Biblioteka Publiczna w Sokółce

Skip to content