Andrzejki w Bibliotece

30 listopada 2023 r. odbyły się Andrzejki w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce.

Andrzejki to zawsze wspaniały pomysł, co potwierdzić mogą dzieci z grupy Pacynki z Przedszkola nr 1 w Sokółce. Przybyły do blblioteki, pięknie przebrane i gotowe do wyśmienitej zabawy! Oczywiście, nie zwiodły się, gdyż Pani Ania Zatorska wraz ze swym nieocenionym pomocnikiem Kubą, przygotowali mnóstwo niespodzianek, które z każdą chwilą wspólnej zabawy napełniały wszystkich pozytywną energią.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę obrazów Anny Borowskiej

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę obrazów autorstwa Anny Borowskiej, która rozpocznie się 1 grudnia 2023 r. i będzie trwać do końca miesiąca w placówce biblioteki.

Wystawa obrazów

Obrazy pani Ani są wynikiem potrzeby serca do wyrażania siebie. Wszystkiego nauczyła się sama, jej niepowtarzalny styl nie pochodzi z kursów malarskich, ale z godzin prób i błędów i uporu artystki. Dla pani Ani malarstwo jest pasją w każdym tego słowa znaczeniu. Potrafi ona pracować nad obrazem przez cały dzień i noc, tracąc poczucie upływającego czasu.

Prywatnie artystka jest matką czwórki dzieci. Wspomina ona, jak namalowała na prośbę swojego synka układ słoneczny, który do dziś wisi nad jego łóżkiem. Razem z mężem tworzy ogrodowe dekoracje. Wiele swoich obrazów rozdała przyjaciołom, lub wystawiła je na aukcje charytatywne. Sztuka to dla niej forma pokazywania siebie, sama opisuje, że jej dzieła stanowią część jej duszy.

Wystawę prac Anny Borowskiej będzie można oglądać przez cały grudzień w godzinach otwarcia biblioteki. Zachęcamy do obejrzenia tych niezwykłych obrazów, autorstwa niezwykłej kobiety.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dzieci podążały ścieżką wyobraźni

23 listopada 2023 r. w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej miało miejsce wspaniałe wydarzenie. W ramach współpracy placówki z księgarnią A KUKU, która bierze udział w programie „Certyfikat dla małych księgarni” dofinansowanym ze środków Instytutu Książki, biblioteka gościła teatr „Pod Orzełkiem”.

Zdjęcie grupowe

Dzieci z Przedszkola nr 5 miały okazję podążyć ścieżką wyobraźni, bo oto na ich oczach zabytkowy kredens przemieniał się w scenę, na której przedmioty kuchenne codziennego użytku stawały się bohaterami pięknych bajek o Złotej Kaczce i Grzecznym Rycerzu. Tak więc znaleźli się w królestwie króla Wałka Pierwszego, gdzie grzecznością można było pokonać najgroźniejszego z groźnych smoków, a także dzięki śpiewającej Chlebowej Kromce wysłuchać historii biednego Jasia, stworzonego ze ścierki kuchennej na oczach widzów.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wyniki konkursu recytatorskiego

We wtorek, 7 listopada 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbył się konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej, w którym wzięli udział uczniowie szkół średnich z naszego powiatu.

Zdjęcie grupowe

Repertuar konkursowy był różnorodny, ale uczestnicy najczęściej wybierali wiersze poruszające temat smutku oraz miłości. Każda ze startujących osób wykazała się nie tylko znajomością twórczości polskiej noblistki, ale też talentem aktorskim i umiejętnością przekazywania emocji.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie z pszczelarzem to nie lada gratka

W Filii Bibliotecznej Nr 1 Biblioteki Publicznej w Sokółce (na Osiedlu Zielonym) odbyły się warsztaty z Czereśniową Pasieką.

Uczniowie i uczennice 8 klasy spu SOSW w Sokółce poznali różnorodne ciekawostki związane z obecnością pszczół w przyrodzie i w życiu człowieka. Wspólne poznawanie pszczelich obyczajów, to wspaniała przygoda oraz okazja do zdobycia wiedzy.

Spotkanie z prawdziwym pszczelarzem

Spotkanie z prawdziwym pszczelarzem to nie lada gratka dla każdego. Pani Kasia z Czereśniowej Pasieki opowiedziała, czym na co dzień zajmują się pracowite pszczółki. Królowa matka, ekipa sprzątająca, nianie, asystentki, zbieraczki, budowniczy, ochroniarze a nawet trutnie leniuszki. Goście zobaczyli jak wygląda strój pszczelarza (Sebastian miał przyjemność przymierzyć taki strój). Posłuchali na czym polega praca pszczelarza. Obejrzeli, jak wygląda ul w środku oraz jak wyglądają narzędzia potrzebne w pracy pszczelarza. Każdy z uczestników warsztatów miał okazję powąchać jak pachnie naturalny, pszczeli wosk. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, skąd w ulu bierze się miód, w jaki sposób pszczelarz go pozyskuje. W ramach warsztatów, każdy uczestnik wykonał świeczkę z węzy pszczelej. A na koniec uczestnicy otrzymali od Czereśniowej Pasieki słodki upominek.

ZOBACZ WIĘCEJ

Niezwykłe spotkania autorskie w Bibliotece Publicznej

W poniedziałek, 16 października 2023 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce miała przyjemność gościć pisarza Norberta Grzegorza Kościeszę. Tego dnia biblioteka stała się miejscem dwóch niezwykłych spotkań autorskich.

Norbert Grzegorz Kościesza

Norbert Grzegorz Kościesza, były policjant, swoje książki wydaje od 2017 r. Początkowo pisał jedynie pozycje przeznaczone do dzieci: zbiory podań i legend. Pierwsza z nich, „Legenda o czwartym królu”, zyskała duże uznanie wśród młodych czytelników i jej nakład rozszedł się bardzo szybko. Pan Norbert napisał też dla dzieci „Opowieści starej puszczy”, „Straszne legendy Hrabstwa Kłodzkiego i okolic” oraz „W leśnym stawie”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wyniki konkursu plastycznego ph. „Kartka dla Szymborskiej”

Jedną z patronek Roku 2023, decyzją Senatu, została Wisława Szymborska. W tym roku przypadła również setna rocznica urodzin noblistki. Chcąc włączyć się w obchody Filia Biblioteczna Nr 2 Biblioteki Publicznej w Sokółce zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych ph. „Kartka dla Szymborskiej”.

Konkurs polegał on na stworzeniu kartki urodzinowej dla Wisławy Szymborskiej i był doskonałą okazją, by bliżej poznać twórczość oraz uczcić pamięć jednej z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych polskich poetek.

Zdjęcie laureatów

11 października w siedzibie filii odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Na konkursu wpłynęły 33 prace ze szkół: SP nr 1 w Sokółce, SP nr 2 w Sokółce, Szkoły Podstawowej w Geniuszach i Szkoły Podstawowej w Boguszach.

Laureatami zostali:

I miejsce Natalia Pietrołaj
II miejsce Oskar Sawko
III Maria Andrukiewicz

ZOBACZ WIĘCEJ

Własne kosmetyki z powszechnie dostępnych składników

W czwartek, 12 października 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się warsztaty kosmetyczne z Pauliną Karczewską w ramach projektu Rozwiń Hobby w Bibliotece.

Warsztaty kosmetyczne w bibliotece

Tematem zajęć były metody na stworzenie własnych kosmetyków z powszechnie dostępnych składników. Pani Paulina zademonstrowała jak można wykonać w domowych warunkach: olejek do ciała, mydełko glicerynowe oraz maseczkę do ciała z glinki francuskiej. Uczestniczki mogły też w praktyce wypróbować nabytą wiedzę i stworzyć unikalne kosmetyki, które uświetnią każdą kolekcję.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wiele atrakcji z okazji „Nocy Bibliotek”

Z okazji „Nocy Bibliotek” wiele atrakcji do zaoferowania swoim czytelnikom miała Biblioteka Publiczna w Sokółce. Hasło tegorocznej ogólnopolskiej akcji to „Absurd nie czytać „. Słowa te wypowiedziała Wisława Szymborska, która jest patronem roku 2023.

Noc Bibliotek 2023

W tygodniu poprzedzającym święto uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce mieli okazję posłuchać w czytelni prezentację mgr kulturoznawstwa, Szymona Stankiewicza pt. „Wszystko już było. O powtarzalności motywów w kulturze”. Wykład dotyczył motywów, które w literaturze, czy sztukach wizualnych są regularnie opowiadane na nowo. Uczniowie dowiedzieli się, jak ich ulubione seriale i gry poruszają te same tematy, jakie znajdziemy w literaturze klasycznej np. w dziełach Szekspira, czy Mickiewicza. Spotkanie było świetną okazją do powtórki z języka polskiego przed maturą.

Oddział dla Dzieci zaproponował swoim czytelnikom warsztaty pt. „Jesienne witraże z Żubrem Pompikiem”. Smoczyca Zenobia przeczytała uczestnikom spotkania fragmenty książki Tomasza Samojlika „Żubr Pompik. Kolory jesieni”, co wprowadziło dzieci w odpowiedni nastrój, by podjąć niełatwe wyzwanie, jakim jest tworzenie witraży.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na warsztaty tworzenia eko kosmetyków

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na warsztaty tworzenia kosmetyków ekologicznych ph. “Rozwiń hobby w bibliotece”, które poprowadzi Paulina Karczewska (Rękociało) – ekolożka i edukatorka.

Plakat

Pani Paulina jest specjalistką od naturalnej pielęgnacji, kosmetyków oraz środków czystości domowej roboty. Od lat prowadzi warsztaty w tej tematyce, które cieszą się w naszej Bibliotece niezmiennie dużym zainteresowaniem.

Podczas spotkania uczestnicy poznają właściwości i rodzaje naturalnych składników, ziół i olejków eterycznych. Każdy wykona samodzielnie olejek do ciała, mydełko glicerynowe oraz maseczkę do ciała z glinki francuskiej.

Warsztaty odbędą się 12.10.20023 roku (czwartek) o godzinie 17.00. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne: 85 711 23 69.

Projekt „Rozwiń hobby w bibliotece” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny”.

(NN) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej

Rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej, z tej okazji Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza wszystkich uczniów szkół średnich do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Wisławy Szymborskiej.

Plakat

Konkurs ma na celu zachęcenie młodzieży do sięgnięcia do twórczości naszej noblistki. Zanurzcie się w jej poezji, znajdźcie nieoczywiste wiersze i spróbujcie swoich sił, recytując utwory poetki.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o wysłanie karty zgłoszenia wraz z załącznikami na adres bibliotsok@gmail.com do 27 października 2023 r. Osoby niepełnoletnie muszą dodatkowo załączyć zgodę prawnych opiekunów.

Konkurs odbędzie się 7 listopada 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce, Os. Centrum 21. Komisja będzie oceniała interpretację danego utworu, znajomość tekstu, kulturę wypowiedzi oraz ogólne walory artystyczne. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Regulamin konkursu oraz pozostałe niezbędne dokumenty znajdą państwo w załączniku dołączonym do tego artykułu.

Regulamin konkursu

Osoby zgłaszające swój udział, tym samym wyrażają zgodę na przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych wyłącznie na potrzeby konkursu w zakresie koniecznym do jego prawidłowego przeprowadzenia.

(NN) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Wmurowanie aktu erekcyjnego w sokólskiej bibliotece

Wkrótce zostanie oddana do użytku nowa siedziba Biblioteki Publicznej w Sokółce. Nowoczesny, trzykondygnacyjny gmach z tarasem powstaje przy ul. Dąbrowskiego 12, obok Ośrodka Pomocy Społecznej. We wtorek 4 października 2023 roku miało miejsce uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego wewnątrz budynku.

Akt erekcyjny

Wśród uczestników uroczystości znaleźli się: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Sokółce Joanna Bienasz, a także Dyrektor Biblioteki Publicznej w Sokółce w latach 1997-2016 Lucyna Szebiotko oraz pracownicy sokólskiej Biblioteki Publicznej.

Inwestycja finansowana jest prawie w całości ze środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz z Rządowego Programu Inicjatyw Lokalnych.
– Dzięki Instytutowi Książki pozyskaliśmy 2 mln 250 tys. zł, z Rządowego Programu Inicjatyw Lokalnych Gmina Sokółka pozyskała 2 mln 500 tys. złotych. Wartość szacunkowa inwestycji to kwota 4 mln 763 tys. 530 zł. Warto podkreślić, że wkład własny Gminy Sokółka ma wynieść zaledwie 13 tys. zł – poinformowała Dyrektor Biblioteki Publicznej w Sokółce Joanna Bienasz.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę zdjęć Krzysztofa Frejusa

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę zdjęć Krzysztofa Frejusa pod tytułem: Domowe Rozkminy Fotograficzne, która rozpocznie się 2 października 2023 r. i będzie trwać przez resztę miesiąca w placówce Biblioteki.

Wystawa zdjęć Krzysztofa Frejusa

Krzysztof Frejus urodził się w 1955 r. w Wałbrzychu. Znaczną część życia mieszkał i pracował w Warszawie, natomiast w 2013 r. zakochał się w Podlasiu i od tamtej pory mieszka w Sokółce. Pan Krzysztof jest z zamiłowania fotografem. Przeprowadzka na Podlasie pozwoliła odnaleźć nowe pokłady inspiracji, które przerodziły się w niezwykłe zdjęcia.

Pierwsza wystawa prac pana Krzysztofa powstała dzięki pomocy (i namowom) nowopoznanych przyjaciół z Sokółki. Wernisaż Cztery pory roku, można było podziwiać w Bibliotece Publicznej w Sokółce w 2014 r. od tamtego czasu artysta zrealizował wiele wystaw ukazujących piękno Podlasia: Fotografia i muzyka w służbie poezji; Zapomnimy, będziemy zapomniani; Nasze miasto Sokółka; Nasza wieś; Na kolejowym szlaku; Gołdap w podczerwieni; Czarno na białym – krajobrazy z Podlasia; Niemi świadkowie tamtych czasów; Wiara Podlasia; Sokółka w bliskiej i dalszej podczerwieni; W zaciszu domowym; Podlaski świat w podczerwieni; Sokólszczyzna w sercu i obiektywie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Noc Bibliotek dla dzieci w wieku 6-10 lat

Plakat

Filia Biblioteczna Nr 2 Biblioteki Publicznej w Sokółce serdecznie zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat na Noc Bibliotek, która odbędzie się 6 października 2023 r. (piątek, godz. 16.00) pod hasłem ABSURD NIE CZYTAĆ!

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr tel. 85 711 27 50 lub osobiście w filii Nr 2 (Broniewskiego 18).

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności.

Szczegóły wydarzenia na plakacie.

(EK)
Filia Biblioteczna nr 2
Biblioteki Publicznej w Sokółce

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Laurą Łącz

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Laurą Łącz, które odbędzie się 7.10.2023 (sobota) o godzinie 17, w czytelni (Osiedle Centrum 21).

Laura Łącz – aktorka, która pracuje w zawodzie od roku 1977. Swoje pierwsze lata kariery spędziła w Teatrze Polskim w Warszawie, z którym była związana, aż do końca XX wieku. Największą sławę przyniosła jej rola w serialu Klan, gdzie od ponad 20 lat wciela się w postać Gabrieli Wilczyckiej.

Plakat

Poza karierą aktorską, Pani Laura realizuje się jako pisarka. Stworzyła wiele książek skierowanych dla dzieci: Nocne duszki i inne bajki, Chłopak z suchą głową. Zabawne historie nie tylko dla chłopców oraz Bajki i wiersze na cztery pory roku. Napisała też wstęp do książki: Co nam zostało z tych lat?, będącą zbiorem tekstów najpiękniejszych polskich piosenek z dwudziestolecia międzywojennego. Wszystkie wymienione książki będzie można zakupić po zakończonym wieczorze autorskim.

Na spotkaniu poznamy kulisy codziennej pracy dla telewizji, anegdoty z planu oraz to jak (nie)zwykła potrafi być praca aktorki. Poza tym dowiemy się więcej, o samej Pani Laurze, jej pasjach oraz zamiłowaniach do Polski lat dwudziestych. Zapraszamy na wspólne poznawanie tej przeciekawej osoby.

Spotkanie odbędzie się w ramach akcji Noc Bibliotek, która w tym roku startuje pod hasłem Absurd nie czytać. Z uwagi na duże zainteresowanie tym wydarzeniem, by uczestniczyć w spotkaniu wymagane będzie okazanie wejściówki, są one darmowe i można je odebrać od 2.10 w czytelni, w godzinach pracy Biblioteki. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

(SZS) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Czytanie na polanie

Wrześniowa pogoda wszystkich nas rozpieszcza i pozwala realizować biblioteczne projekty.

Czytanie na polanie

Filia Biblioteczna Nr 1 Biblioteki Publicznej w Sokółce miała przyjemność gościć grupę „Sikorki” z wychowawcą panią Justyną Domin, oraz grupę „Skowronki” z panią Małgorzatą Cieszyńską z Przedszkola nr 2. Na spotkaniach z dziećmi uczczono Międzynarodowy Dzień Kropki czytając bajkę Petera H. Reynoldsa „Kropka”. Dzieciaki z przyjemnością wysłuchały książeczki, oraz wzięły udział w teatrzyku kamishibai przygotowanym specjalnie na tę okazję przez bibliotekarkę Martę Wojewódzką – Szoda. Storytelling to kolejna propozycja słuchania opowiadania na kocykach zaproponowana przez bibliotekarki. Brawo dla dzieci za czynny udział w snuciu bajki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym

Plakat

Filia Biblioteczna Nr 2 Biblioteki Publicznej w Sokółce serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych klas I – IV do udziału w konkursie plastycznym „Kartka dla Szymborskiej – konkurs na kartkę urodzinową dla Wisławy Szymborskiej w 100. rocznicę urodzin”.

Konkurs organizowany jest w ramach obchodów Roku Wiesławy Szymborskiej. Zadaniem uczestników będzie wykonanie urodzinowej pocztówki dla poetki.

Termin składania prac: do 30.09.2023 r. do siedziby Filii Bibliotecznej Nr 2 (Broniewskiego 18)

Kontakt: filiabibliot@onet.pl, 85 711 27 50.

Regulamin i karta zgłoszeniowa do pobrania na stronie biblioteki: sokolka.naszabiblioteka.com

(EK) Filia Biblioteczna Nr 2

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Mirosławą Kiczuk

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Mirosławą Kiczuk, które odbędzie się 20 września 2023 r. (środa) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki.

Plakat

Mirosława Kiczuk – rodowita Warszawianka, ukończyła studia na Akademii Medycznej, gdzie uzyskała tytuł magistra farmacji. Wiedzę medyczną wykorzystywała w zawodzie bioterapeutki oraz masażystki. Matka czwórki dzieci oraz babcia. Twórczość artystyczną rozpoczęła w październiku 2003 roku. Współtworzyła almanach poetycki Strumienie życia oraz antologię satyry Piórem cięte. Największe uznanie i nagrody literackie zawdzięcza swoim tomikom wierszy: Przerwane milczenie, Pod gwiazdami, Równi ptakom, Wypędzeni z raju, Skarb niesiemy w naczyniach glinianych, W pamięci wody, Szepty i krzyki, Narodziny człowieka i Czas Wyciszenia.

Powodem naszego spotkania jest najnowszy tomik poetycki autorki – Czas Wyciszenia. Wspólnie zastanowimy się nad wszystkimi emocjami zamkniętymi w tych wierszach. Nie zabraknie oczywiście rozmowy o całokształcie twórczości poetki oraz dywagacji nad istotą sztuki, tego co potrafią przekazać poezja, a czego nie można odnaleźć w innych formach sztuki. Porozmawiamy też o wydanym w tym roku tomiku Dusza Kresów, będącym zbiorem wierszy Alfonsa Kiczuka – teścia pani Mirosławy. Urodzony w 1919 Pan Alfons pochodził z podlaskiej wsi Achrymówka. Jego wiersze są swoistym świadectwem czasów, w których żył i portretem naszego regionu.

Jeszcze raz zapraszamy wszystkich zainteresowanych, na rozmowę o niezwykłych ludziach i artystach.

Biblioteka Publiczna w Sokółce

Narodowe Czytanie Nad Niemnem

W piątek 8.09.2022 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce uczestniczyła w dwunastej edycji Narodowego Czytania – ogólnopolskiej inicjatywy, promującej najważniejsze dzieła polskich autorów, akcja odbywa się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.

Biblioteka Publiczna w Sokółce uczestniczyła w dwunastej edycji Narodowego Czytania

W tym roku wspólnie czytaliśmy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Powieść wydana w 1888 roku jest nie tylko ponadczasową historią o miłości, ale też krajobrazem Polski w czasach po powstaniu styczniowym.

W liście promującym inicjatywę Prezydent Andrzej Duda tak pisze o dziele Orzeszkowej: To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content