Warsztaty makramy w Bibliotece

W dniach 21-22 października 2022 r. w czytelni Biblioteki Publicznej w Sokółce odbyły się warsztaty makramy. Niezwykłej techniki wiązania sznurków nasze początkujące uczestniczki uczyły się pod okiem Moniki Wierzchoń.

Prowadząca z urodzenia jest sokółczanką. Z zawodu psychologiem zarządzania, nauczycielem, trenerem, ale przede wszystkim artystką.

Prowadząca warsztaty

Makrama to sztuka wiązania sznurków bawełnianych znana od starożytności. Do pracy używa się tylko dłoni. Samo słowo wywodzi się z języka arabskiego i oznacza wiązaną ozdobę. Sztuka makramy to nie tylko umiejętność wykonania splotów. Dzięki tej technice można ze zwykłego sznurka tworzyć niezwykłe, eleganckie dzieła – dekoracje, makaty, bądź przedmioty użytkowe – torebki, abażury, biżuterię, kwietniki czy firanki. Tworzenie makramy daje ogromną przyjemność, rozwija kreatywność, stanowi doskonały sposób na relaks i oczywiście dostarcza mnóstwa satysfakcji. Na warsztatach uczestniczki poznały dwa podstawowe sploty: płaski i żebrowy, za pomocą których wykonały kwietnik sznurkowy.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Oswajanie nieznanego z biblioteką”, który został dofinansowanie ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.

ZOBACZ WIĘCEJ

Podsumowanie konkursu plastycznego

19 września 2022 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pt. ,,W świecie bajek i wierszy Aleksandra Fredry.

Prace konkursowe

Uczestnicy mieli za zadanie wykonanie ilustracji do utworu pisarza z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Wszystkie prace były piękne, pomysłowe i związane z tematem.
W konkursie wzięło udział 27 uczniów z trzech szkół podstawowych.

Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie kl. I-III, uczniowie kl. IV-VIII. Jury w składzie: Marta Woronko- przewodnicząca, Katarzyna Promińska, Natalia Niedziołko oceniło prace i przyznało nagrody oraz wyróżnienia.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkaniu autorskie z okazji Nocy Bibliotek

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Grabowskim oraz promocję książki pod tytułem „Jestem jak motyl”.

Spotkanie odbędzie się w ramach VIII edycji Nocy Bibliotek, która w tym roku obchodzona jest pod hasłem „To się musi powieść”.

Plakat

Andrzej Grabowski to polski aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, artysta kabaretowy, piosenkarz, scenarzysta i reżyser. Stworzył wiele znakomitych ról filmowych w produkcjach takich jak: „Boża podszewka”, „Pitbull”, „Drogówka”, ”Pod mocnym Aniołem”. Zagrał także wiele ról w popularnych serialach telewizyjnych, m.in.: „Złotopolscy”, „Blondynka”, „Odwróceni”. Jednak największą popularność zdobył rolą Ferdynanda Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich”.

Książka pod tytułem Jestem jak motyl odsłania kulisy jego sławy. Barwna i z gawędziarskim talentem napisana autobiografia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów zostanie przybliżona na spotkaniu 28 września o godzinie 17:00 (Osiedle Centrum 21).

Bezpłatne wejściówki można odbierać w siedzibie biblioteki w godzinach pracy placówki. Wydarzeniu będzie towarzyszył również kiermasz książki używanej.

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Banku Spółdzielczego w Sokółce oraz indywidualnych sponsorów.

Natalia Niedziołko
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Podsumowanie konkursu fotograficznego

6 września 2022 roku w Filii Bibliotecznej nr 1 Biblioteki Publicznej w Sokółce (Osiedle Zielone 4) odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego „Wakacyjne szaleństwo” skierowanego do chętnych w każdym wieku. Jury oceniło prace i przyznało nagrody w następujących kategoriach:

W kategorii wiekowej dzieci i młodzież (do 18 r. ż.):

  • I miejsce: Laura Kretowicz
  • II miejsce: Michał Klim
  • III miejsce: Julia Grecka

Wyróżnienia: Jan Kozaczyński, Dominik Koper, Ksawery Łapicz

W kategorii wiekowej dorośli (powyżej 18 r.ż.):

  • I miejsce: Agnieszka Andrukiewicz.
  • II miejsce: Aneta Łapicz
  • III miejsce: Joanna Gieniusz.

Wyróżnienia: Jolanta Szyszko, Magdalena Szyszko-Piekarska

ZOBACZ WIĘCEJ

Narodowe Czytanie Ballad i Romansów

Zdjęcie grupowe

2 września 2022 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz jedenasty uczestniczyła w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość wybitnych dzieł literatury polskiej, która odbywa się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.

W tym roku do wspólnego czytania wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wybór ten związany jest z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2022 – rokiem Romantyzmu Polskiego. Wydany 200 lat temu w Wilnie tom, uważany jest za symboliczny początek romantyzmu w Polsce.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na warsztaty makramy

Biblioteka Publiczna w Sokółce ma przyjemność zaprosić chętnych na dwuetapowe warsztaty makramy, które odbędą się 21 i 22 września 2022 r. o godzinie 18:00 w czytelni głównego oddziału biblioteki, na Os. Centrum 21.

Plakat

Zajęcia prowadzić będzie doświadczona instruktorka Monika Wierzchoń, której poprzednie spotkania w Bibliotece cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych czytelników. Proponowane zajęcia skierowane są do społeczności lokalnej oraz mam ukraińskich, które, w skutek wybuchu wojny, znalazły schronienie w naszym mieście. Warsztaty oferują naukę podstawowych technik i splotów, dzięki którym uczestnicy samodzielnie stworzą własną makramę. Głównym celem warsztatów jest ułatwienie dostępu do lokalnej oferty kulturalnej i edukacyjnej grupie uchodźców z Ukrainy, aby mogli oni poczuć się integralną częścią naszego społeczeństwa, oraz pomoc w procesie asymilacji w nowym środowisku i integracji z lokalną społecznością. Ponadto udział w spotkaniach pozwoli nabyć nowe umiejętności, rozwinąć kreatywność uczestników, sprzyja odkryciu nowego hobby, może mieć również charakter relaksujący i terapeutyczny.

Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisów na listę chętnych do udziału w warsztatach można dokonać osobiście lub pod nr tel. (85) 711-23-69 w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

Spotkania dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółka.

Natalia Niedziołko
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zaproszenie na wystawę zdjęć Krzysztofa Frejusa

Biblioteka Publiczna w Sokółce we wrześniu gości wystawę zdjęć Krzysztofa Frejusa pt. Świat w podczerwieni.

Pan Krzysztof w Sokółce mieszka i tworzy od kilkunastu lat. Na Sokólszczyznę przybył z Warszawy. Jest pasjonatem fotografii i autorem wielu wystaw ukazujących niepowtarzalne podlaskie klimaty, architekturę oraz mieszkańców regionu.

Wystawa w bibliotece

Zdjęcia najnowszej wystawy wykonane zostały w podczerwieni (ang. Infrared, IR). Jest to bardzo efektowna, ale i trudna metoda tworzenia obrazu, która dosłownie pozwala zobaczyć to, co niewidoczne. Polega na naświetlaniu zdjęcia światłem podczerwonym, niewidocznym dla ludzkiego oka.  Ulega ono tym samym zjawiskom fizycznym, co znane nam światło widzialne, ale efekty tych zjawisk są bardzo różne. Fotografie, które powstają przy pomocy tej techniki wyglądają jak z innego świata – tajemniczo i magicznie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wakacyjne zajęcia dla dzieci w Filii Bibliotecznej Nr 2

18 sierpnia 2022 r. Filię Biblioteczną Nr 2 w Sokółce odwiedziły dzieci ze świetlic „Stokrotka” i „Koniczynka”. W bibliotece i na skwerze przed budynkiem odbyły się zajęcia czytelniczo- plastyczne ph. „Wakacje z biblioteką”, których motywem przewodnim była opowieść o Czerwonym Kapturku.

Zajęcia odbyły się w Filii Bibliotecznej Nr 2 w Sokółce

Na początku młodzi ludzie wysłuchali informacji o pochodzeniu baśni i postaci Czerwonego Kapturka. Następnie dzieci bawiły się w skojarzenia – odgadywały do jakiej bajki pasują wypowiedziane przez bibliotekarkę słowa. Odpowiadały również na zagadki o postaciach z baśni. Wysłuchały także opowieści „Czerwony Kapturek” z książki „Baśnie Perraulta”, a następnie obejrzały wybrane z księgozbioru biblioteki nowości. Pokolorowały kolorowanki oraz wspólnie wykonały pracę plastyczną – ilustrację do odczytanej bajki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Książki w języku ukraińskim w Bibliotece Publicznej

Książki w języku ukraińskim można będzie wypożyczać z Biblioteki Publicznej w Sokółce. Wśród pozycji zakupionych przez sokólską bibliotekę znalazły się zarówno pozycje dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Od tego tygodnia książki będą udostępniane naszym czytelnikom. Wśród kilkudziesięciu pozycji w języku ukraińskim znalazły się nie tylko pozycje dla dorosłych, ale także dla dzieci. Wśród tytułów, które dostępne będą dla czytelników jest m.in. poezja, słownik do nauki języka ukraińskiego, a także powieści Young Adult, czyli propozycje dla nastolatków (13-18 lat) i młodych dorosłych (18-25 lat). Wypożyczyć można będzie także popularne tytuły literatury współczesnej.

Mamy ogromną nadzieję że zakupione książki pozytywnie wpłyną na aklimatyzację obywateli Ukrainy na terenie Polski i przyczynią się do poznania naszej kultury, a w przypadku dzieci i młodzieży, choć trochę pomogą w przepracowaniu wojennej traumy.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółka.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Wakacje z biblioteką

11 sierpnia 2022 roku w Filii Bibliotecznej nr 1 Biblioteki Publicznej w Sokółce (Osiedle Zielone 4) odbyło się już drugie spotkanie w ramach cyklu „Wakacje z biblioteką”.

Wakacje z biblioteką

Tym razem jego tematem przewodnim były „Legendy stare i całkiem nowe”. Dzieci, w większości początkujący mali czytelnicy, poznały legendę o smoku wawelskim, autorstwa Wandy Chotomskiej, następnie zostały zaproszone do zabawy plastycznej, podczas której chętni wykonywali ziejące ogniem smoki , inni projektowali suknię królewny, którą dziewczynki chętnie przymierzały, gdy była już gotowa.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym

Plakat

Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce serdecznie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym: „W świecie bajek i wierszy Aleksandra Fredry”.

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach:

– uczniowie kl. I-III szkoły podstawowej z gminy Sokółka,

– uczniowie kl. IV– VIII szkoły podstawowej z gminy Sokółka.

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa dostępne na stronie biblioteki:

http://www.sokolka.naszabiblioteka.com/n,konkurs-plastyczny-w-swiecie-bajek-i-wierszy-aleksandra-fredry

Konkurs trwa od 8 sierpnia do 9 września 2022 r.

 

Oddział dla Dzieci
Biblioteki Publicznej w Sokółce

Turniej jak z bajki

28 lipca 2022 r. w Filii Bibliotecznej nr 1 (Osiedle Zielone 4) odbyło się spotkanie z cyklu „Wakacje z biblioteką”, tym razem pod hasłem „Turniej jak z bajki, czyli księżniczki, rycerze i smoki”.

Turniej jak z bajki

Bibliotekarki wspólną zabawę rozpoczęły tym razem od nietypowego spotkania z książką. Była to historia mówiona z elementami wizualizacji na podstawie tekstu „Bajka o dzielnym Bartku i tchórzliwym rycerzu”. Opowieść stanowiła wprowadzenie w temat spotkania, w czasie którego dzieci miały okazję do zabaw plastycznych oraz ruchowych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Fotograficzne pasje studentów UTW

W sierpniu Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na wystawę pod tytułem „Fotograficzne pasje członków stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku”.

O tym, że robienie zdjęć jest wspaniałym hobby, nie trzeba nikogo przekonywać. Członkowie sekcji fotograficznej UTW doskonale o tym wiedzą i wciąż doskonalą swoje umiejętności. Tym razem studenci UTW postawili na motyw krajobrazów.

Autorami zdjęć są: Teresa Sołowiej, Elżbieta Haponik, Anna Maria Werner, Anna Andruszkiewicz i Waldemar Lesiak. Trenerem i opiekunem początkujących fotografów jest Krzysztof Frejus, autor licznych wystaw fotograficznych.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia w godzinach pracy biblioteki od poniedziałku do piątku do godziny 16:00.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Dużo atrakcji na spotkaniu w ramach „Lata z Biblioteką”

Ostatnie spotkanie z „Niezapomnianymi bajkami babuni” obfitowało nie tylko w słoneczną pogodę, ale także w dużą ilość atrakcji.

Lato z Biblioteką

Na początku mieliśmy okazję spotkać się z policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Starsza sierżant Paulina Olechno i młodsza aspirant Anna Olechowska opowiedziały dzieciom bajkę o Grzesiu i zasadach zachowania na drodze oraz przypomniały o tym jakie są i jak należy używać numerów alarmowych. Po części edukacyjnej przyszła kolej na zabawę z animatorką Anną Zatorską, która tym razem przeczytała baśń pt. „Nowe szaty cesarza”, a następnie w ciekawy sposób zachęciła dzieci do wspólnej zabawy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spotkanie z cyklu „Lato z biblioteką”

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce serdecznie zaprasza najmłodszych czytelników na spotkanie z cyklu „Lato z biblioteką”. 

Plakat

26 lipca o godz. 11:00 wyruszamy w podróż do krainy „Niezapomnianych bajek babuni”, w którą zabierze nas Agencja Artystyczno-Animacyjna Anna Zatorska.

W planie przewidziano plenerowe animacje oraz warsztaty literackie. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli zagospodarować wolny czas spędzając go na zabawie oraz poznawaniu treści dawnych bajek, w sposób twórczy i kreatywny.  W najbliższy wtorek uczestnicy przypomną baśń pt.: „Nowe Szaty Cesarza”.

„Lato z Biblioteką” jest organizowane dzięki środkom z Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi pozyskanych przez Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce na realizację projektu: „Niezapomniane bajki babuni”, który swym patronatem objęła Burmistrz Sokółki, Pani Ewa Kulikowska.

W przypadku złej pogody zajęcia odbędą się w czytelni biblioteki. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Pracownicy Oddziału dla Dzieci
Biblioteki Publicznej w Sokółce

Lato z Biblioteką i „Brzydkie kaczątko”

Każdy z nas zna bajkę o „Brzydkim kaczątku”, które zamieniło się w cudownego łabędzia. Piękną i pouczającą baśń mieli okazję przypomnieć sobie uczestnicy wtorkowych zajęć z cyklu „Lato z Biblioteką” organizowanych przez Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce.

Spotkanie w bibliotece

Spotkanie z baśnią rozpoczęło się od dyskusji animatorki Anny Zatorskiej z dziećmi na temat: „co to znaczy, że ktoś lub coś jest ładne lub brzydkie?” Padło wiele wartościowych odpowiedzi. Po dyskusji dzieci doszły do wniosku, że coś co podoba się jednemu, nie zawsze musi podobać się innym.

Następnie dzieci wysłuchały przeczytanej przez animatorkę bajki pt. „Brzydkie kaczątko”, odpowiedziały na kilka pytań odnośnie wysłuchanej historii oraz z piórek wykonały własną wersję kaczątka.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie do krainy „Niezapomnianych bajek babuni”

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce serdecznie zaprasza najmłodszych czytelników na spotkania z cyklu „Lato z biblioteką”. W każdy wtorek lipca o godz. 11:00 wyruszamy w podróż do krainy „Niezapomnianych bajek babuni”, w którą zabierze nas Agencja Artystyczno-Animacyjna Anna Zatorska.

W planie przewidziano plenerowe animacje oraz warsztaty literackie. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli zagospodarować wolny czas spędzając go na zabawie oraz poznawaniu treści dawnych bajek, w sposób twórczy i kreatywny. W najbliższy wtorek – 19.07. uczestnicy spotkają się z „Brzydkim Kaczątkiem”. Wstęp wolny.

„Lato z Biblioteką” jest organizowane dzięki środkom z Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi pozyskanych przez Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce na realizację projektu: „Niezapomniane bajki babuni”, który swym patronatem objęła Burmistrz Sokółki, Pani Ewa Kulikowska.

W przypadku złej pogody zajęcia odbędą się w czytelni biblioteki.

Pracownicy Oddziału dla Dzieci
Biblioteki Publicznej w Sokółce

Skip to content