Wyjazdowe zajęcia w ramach projektu „Fotografia jest fajna”

W sobotę, 27 listopada  2021 r. uczestnicy I Edycji Zajęć Fotograficznych w ramach Projektu „Fotografia jest fajna”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Oczy Podlasia, odbyli wyjazd do Vena Art Szkoły Stylizacji w Białymstoku. 

Dziewczyny biorące udział w projekcie, z racji tego że były modelkami, mogły poczuć się jak gwiazdy – siedząc w wygodnych fotelach, były dopieszczane przez profesjonalne ręce makijażystek.

Makijaż przed sesją fotograficzną

Makijaż jest ważnym elementem wizerunku kobiet. Aby olśniewać jeszcze bardziej, należy odpowiednio podkreślić, co nieco w kobiecej urodzie. Najlepszym sposobem na zaakcentowanie atutów oraz zatuszowanie ewentualnych niedoskonałości jest właściwie przygotowany makijaż – zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Oczy są zwierciadłem duszy człowieka, a jeszcze odpowiednio podkreślone, przyciągają uwagę w szczególny sposób. Kosmetyki do makijażu dobiera się do kolorytu cery, tęczówek oraz brwi i rzęs, ale także do indywidualnego stylu danej kobiety.

ZOBACZ WIĘCEJ

W fotografii najważniejsze jest światło

“W fotografii najważniejsze jest światło” – te słowa można usłyszeć praktycznie od każdego fotografa lub przeczytać w każdej książce, zajmującej się dziedziną fotografii. Umiejętność odnajdywania rewelacyjnego światła jest podstawą, każdego świadomego fotografowania.

Warsztaty fotografii

Wielu fotoamatorów na początku swej drogi uważa, że dobre zdjęcia są dziełem cudownych aparatów, drogich obiektywów i muszą być realizowane w egzotycznych miejscach, przy udziale zaawansowanych programów graficznych. Aby nauczyć się widzenia światła, tak naprawdę musisz być uważnym obserwatorem, zwracającym uwagę na drobiazgi otaczającego nas świata. Dzięki zastosowaniu różnych rodzajów światła, możemy uzyskać różne efekty i na wiele sposobów opowiedzieć tę samą historię. Zanim zaczniemy robić zdjęcia musimy zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać, to bardzo ważne bo od tego zależy, w jaki sposób ustawimy fotografowany obiekt względem światła.

Podczas zajęć omówiono czym jest i jak zastosować światło sztuczne i naturalne: sztuczne to oświetlenia lampami błyskowymi, studyjnymi, przy pomocy latarki, światła z telefonu, czyli wszystko to, co daje sztuczne światło z różnych urządzeń. Naturalne to po prostu światło zza okna, gdy fotografujemy w pomieszczeniu lub promienie słoneczne przy fotografii plenerowej. ZOBACZ WIĘCEJ

Konkursy na Wolontariusza i Koordynatora Roku

Jeżeli w Państwa środowisku są aktywni wolontariusze oraz koordynatorzy tj. osoby zasługujące na docenienie zachęcamy do zgłoszenia ich do konkursów.

Konkursy mają na celu docenienie wolontariuszy i koordynatorów działający na terenie miasta Białystok, powiatu białostockiego, hajnowskiego, sokólskiego, monieckiego oraz promowanie ich pracy i idei wolontariatu.

Plakat

Dla laureatów obu konkursów przygotowano atrakcyjne nagrody, statuetki oraz dyplomy.

Podziękuj wolontariuszowi, doceń koordynatora wolontariatu- każdy moment jest na to odpowiedni!

Zgłoszenia przyjmowane są do 30 listopada 2021 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego:

WOLONTARIUSZ ROKU: https://forms.office.com/r/6RpPyHM76x

KOORDYNATOR ROKU: https://forms.office.com/r/dyyK2TTNer

Aleksandra Wojnicz
Centrum Wolontariatu w Białymstoku

Trzeci dzień warsztatów fotograficznych

Carpe diem, dosłownie „chwytaj dzień” – tak możemy nazwać trzeci dzień warsztatów fotograficznych. Tym razem odbyły się one w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Różanymstoku.

Z grupą teatralną CYRPLOZJA, pod kierownictwem wspaniałej Anny Wojszel rozpoczęliśmy zajęcia cyrkowe. Założeniem było, aby wspólnie, za pomocą zabawy poznać siebie bliżej, bo kto o tym nie wie, że zabawa łączy i wpływa zbawiennie na stres życia codziennego.

Warsztaty foto

Następnie wspólnie z uczestniczkami szkolenia, uczennicami LO w Sokółce rozpoczęliśmy zajęcia teoretyczne z fotografii. W zajęciach uczestniczył gościnnie wieloletni fotograf i operator filmowy, Juliusz Stelmaszek. Zapoznał dziewczyny z podstawami fotografii, wytłumaczył czym jest ISO, czas , czy przesłona, a więc tryby w aparacie. Uczennice próbowały swoich sił w fotografii, robiąc zdjęcia dla Gabriela Koreckiego, będącego w sesji modelem.

ZOBACZ WIĘCEJ

Stypendia zostały przyznane

20 października 2021 r. odbyło się posiedzenie Komisji Stypendialnej Fundacji SFL.

Sponsorami stypendium „Prymus” są Urząd Miejski w Sokółce i Fundacja „Sokólski Fundusz Lokalny”, stypendium „Sokół” finansuje Fundacja The Pucilowski Foundation, stypendia imienne ufundowała Pani Grażyna Sienkiewicz.

Lista przyznanych stypendiów „Prymus” na rok szkolny 2021/2022:

  • Stypendia dla uczniów klas szkoły podstawowej przyznane w kwocie 1000 zł na rok szkolny 2021/2022 otrzymują: Woronko Kornel, Czopur Maja, Kuryksza Grzegorz, Kawryga Cezary, Kośmicka Zofia, Kabak Zuzanna Zofia, Klej Aleksandra, Taudul Przemysław, Bryczkowski Filip, Stupak Kinga, Kiszkiel Kornelia, Białous Victoria, Iłendo Aneta, Możejko Natalia.
  • Stypendium imienne im. Grażyny Sienkiewicz w wysokości 2000zł na rok szkolny 2021/202 otrzymują: Nowak Dominika Karolina, Łopatecka Justyna.

Lista przyznanych stypendiów „Sokół” The Pucilowski Foundation:

  • Stypendia dla uczniów ostatnich klas szkoły średniej przyznane w kwocie 2000 zł na rok szkolny 2021/2022 otrzymują: Taudul Hubert, Daszuta Izabela, Kośmicki Franciszek, Polewko Izabela.
  • Stypendia dla studentów przyznane w kwocie 3800 zł na rok akademicki 2021/2022 otrzymują: Polewko Angelika, Kucharewicz Róża, Januszkiewicz Aleksandra, Wojciech Andrzejak, Maliszewska Gabriela, Jasielczuk Jarosław Bartosz, Łapata Artur, Rakieć Julia, Sklepkowska Urszula, Dzietko Agata, Szczęsnowicz Justyna, Giczan Marta, Konrad Agata, Pezowicz Zuzanna, Rakieć Daniel, Charkiewicz Julia, Trochim Justyna, Andronik Anna, Sobolewska Magdalena, Białous Anna, Strzałkowski Marcin, Stankiewicz Szymon, Jodczyk Aleksandra, Łukaszewicz Waleria, Januszkiewicz Paweł Wojciech.

Zarząd Fundacji zaprasza stypendystów do podpisania umów w dniach:

  • 28-10-2021 r. (czwartek) w godzinach 13.00 – 17.00
  • 29-10-2021 r. (piątek) w godzinach 8.00-12.00
  • 2-11-2021 r. (wtorek) w godzinach 8.00-12.00.

Adres: Fundacja „Sokólski Fundusz Lokalny”, Sokółka, ul. Plac Kościuszki 9/1, tel. 85 7115700. Osoby niepełnoletnie proszone są o przybycie na podpisanie umów z rodzicami.

Warunkiem otrzymania stypendium jest posiadanie bezpłatnego konta osobistego w Banku BNP Paribas.

Zarząd Fundacji SFL

Ostatnie spotkanie w ramach projektu „Bliżej siebie”

Plakat

W sobotę, 16 października 2021 r. o godz. 15.00 (wiata wiejska) Stowarzyszenie „Polanie” działające we wsi Polanki zaprasza mieszkańców Polanek i przyjaciół wsi na zakończenie projektu „Bliżej siebie”. 

W ramach spotkania przewidziany jest wspólny grill oraz zabawy integracyjne. Zapraszamy!

Projekt realizowany ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacja „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.

Stowarzyszenie „Polanie”
Sylwia Nowakowska

Jubileusz Polskiego Związku Niewidomych

Niech dobro, które przekazujecie innym, zawsze do Was wraca – usłyszeli członkowie Polskiego Związku Niewidomych, którzy uczestniczyli w obchodach 70-lecia tej organizacji, jakie zorganizowano w Sokółce we wtorek 12 października 2021 roku.

Jubileusz Polskiego Związku Niewidomych

Spotkanie, które odbyło się w sokólskiej Kawiarni „Lira” przygotowało Koło Terenowe Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce. Wśród zebranych na sali osób była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Sokółki Adamem Kowalczukiem.

Historię PZN przypomniała Prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce Barbara Sawicka. Głos zabrał także Prezes Koła PZN w Białymstoku Rafał Gawkowski.

ZOBACZ WIĘCEJ

Odmienione oblicza sokólskich świetlic środowiskowych

Baner EFS

Fundacja „Sokólski Fundusz Lokalny” od 1 października 2020 r. do 1 października 2021 r. realizowała projekt „Świetlice marzeń”, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 r.

Otrzymane środki pozwoliły na zatrudnienie dodatkowego wychowawcy, odnowienie pomieszczeń, wymianę zużytych mebli, doposażenie w nowoczesny sprzęt elektroniczny oraz organizację zajęć dodatkowych dla dzieci w sokólskich świetlicach środowiskowych „Koniczynka” i „Stokrotka”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Drugie spotkanie z cyklu “Fotografia jest Fajna”

W pierwszy weekend października, odbyło się drugie spotkanie z cyklu “Fotografia jest Fajna”, tym razem w Stadninie Koni w Zwierżanach.

Zdjęcie grupowe

Niespodzianką była wizyta tegorocznej Miss Podlasia Nastolatek, Aleksandry Minkiewicz. Z uwagi na sprawy osobiste i zdrowotne niektórych uczestniczek, zajęcia odbyły się w pomniejszonym składzie. Zajęcia przebiegały w bardzo przyjaznej i luźnej atmosferze, w trakcie których Aleksandra wyjaśniała techniki pozowania i współpracy z fotografem. Tłumaczyła, co należy eksponować podczas sesji zdjęciowej, jak należy się do niej przygotować, jak długo one trwają.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie do konsultacji

Na podstawie Uchwały Nr LIV/ 429/10 Rady Miejskiej w Sokółce z dnia 11 października 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów aktów prawa miejscowego zapraszamy organizacje pozarządowe do konsultacji projektu uchwały w sprawie Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2022.

Uwagi prosimy zgłaszać na załączonym formularzu na adres e-mail: korzeniewska@sokolka.pl. Osobą do kontaktu w sprawie konsultacji jest Pani Joanna Korzeniewska e-mail: korzeniewska@sokolka.pl

DO POBRANIA: Projekt i formularz

Realizacja projektu „Wygraną jest zdrowie” dobiegła końca

Wielopłaszczyznowy projekt „Wygraną jest zdrowie”, realizowany przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki, dobiegł niestety końca.

Zadaniem realizowanych działań było przywrócenie czynnego uczestnictwa w życiu społecznym, poprawę kondycji psychicznej i fizycznej oraz utrzymanie więzi w grupie senioralnej. Na całość złożyło się pięć wydarzeń.

Warsztaty z florystki

Pierwszym działaniem było spotkanie z dietetykiem – panią Elżbietą Horba – pod hasłem Pożywienie ma znaczenie. Podnieśliśmy swoją wiedzę na temat koniczności zdrowego żywienia w okresach zmniejszonego wydatkowania energii w czasie długiego przebywania w domu. Pani dietetyk opowiedziała o żywieniu poprawiającym samopoczucie … i nie było to o lodach. Zaproponowała różnorodne przepisy na potrawy, które nie tylko odżywiają, ale są również terapią wspomagającą leczenie.

Następnymi zajęciami, aktywującymi nas, seniorów były warsztaty z florystki. Przeprowadziła je pani Urszula Asanowicz właścicielka kwiaciarni Maciejka. Samodzielnie komponowaliśmy dekorację z żywych kwiatów, która została umieszczona w ozdobnym naczyniu. I teraz nie tylko pięknie dekoruje mieszkanie, ale również jest powodem dumy i radości z udanych warsztatów kreatywnych. ZOBACZ WIĘCEJ

Zakończenie czwartej edycji warsztatów kaligrafii

Wydawać by się mogło, że kaligrafia to relikt przeszłości i zupełnie niepotrzebna już umiejętność. Nic bardziej mylnego. Odzew po trzech edycjach był tak ogromny, że Grupa Nieformalna „Trójka Kobiet Aktywnych” działająca pod patronatem Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki podjęła udaną próbę napisania projektu na czwartą edycję akcji.

Warsztaty kaligrafii

Grzegorz Barasiński, kaligraf, autor książki „Kaligrafia” mówi – Kaligrafia jest sztuką starannego i estetycznego pisania, używana jest również do zdobienia artystycznego. Kaligrafia uczy cierpliwości, staranności i pokory. To cnoty, których nam w dzisiejszym zabieganym świecie bardzo brakuje, ale do których podświadomie tęsknimy.

Zainteresowanie było tak wielkie, zarówno ze strony seniorów, dorosłych i młodzieży, że zostały stworzone 2 grupy: początkująca i zaawansowana. Tak jak poprzednie, tegoroczne warsztaty prowadził Jakub Andracki, który tajniki tej sztuki poznał w Warszawie. Każda z grup uczestniczyła w 4 trzygodzinnych warsztatach. Zaplanowano je po trzy godziny lekcyjne ze względu na intensywność pracy manualnej i liczbę ćwiczeń. Jest to optymalny czas pracy dający możliwość poznania nowej techniki i jednocześnie nie obciążający ręki. ZOBACZ WIĘCEJ

Polanie wspominali mieszkańców wsi i ich historie

Wraz z początkiem jesieni Stowarzyszenie „Polanie” działające we wsi Polanki, gm. Sokółka, zaprosiło mieszkańców wsi Polanki by w ramach prowadzonego projektu „Bliżej siebie” spędzić sobotnie popołudnie.

Stowarzyszenie Polanie

Przygotowany przez mieszkanki wsi bufet oraz zakupione w ramach projektu kiełbaski umiliły wieczór, na którym wspominaliśmy najstarszych mieszkańców wsi i związane z nimi historie.

Projekt realizowany ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacja „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.

ZOBACZ WIĘCEJ

Czas start

18 września 2021 r. Stowarzyszenie Oczy Podlasia rozpoczęło realizacje I Edycji Zajęć Fotograficznych “Fotografia Jest Fajna”. Zajęcia poprowadzili Marcin Pogorzelski i Dawid Ostapkiewicz.

Zajęcia fotograficzne “Fotografia Jest Fajna”

Mimo niesprzyjającej pogody, udało się przeprowadzić pierwsze zajęcia w okrojonej grupie. Po wstępie i omówieniu programu na najbliższe 3 miesiące, uczestnicy zaczęli etap wdrażania podstaw fotografii, obejrzeli materiał filmowy, omówili czym jest ISO, przysłona, czas i zasady kompozycji. Następnym etapem warsztatów była fotografia w praktyce. Uczestniczki dostały do rąk sprzęt fotograficzny, zobaczyły jak ustawia się parametry – czyli przeszły szybkie szkolenie z obsługi aparatów fotograficznych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Konkurs na rozwój młodych organizacji pozarządowych

Do 28 września 2021 r. trwa nabór do I konkursu na rozwój instytucjonalny Młodych Organizacji Pozarządowych.

Baner

Konkurs ma służyć rozwojowi instytucjonalnemu młodych organizacji pozarządowych, który może jawić się w takich inicjatywach jak: szkolenia dla członków organizacji (w tym wolontariuszy), zakup sprzętu komputerowego, stworzenie strony internetowej, zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności misyjnej, doposażenie biura Wnioskodawcy etc. W ramach konkursu na rozwój instytucjonalny młodych organizacji pozarządowych nie będą finansowane Inicjatywy lokalne. Celem konkursu jest rozwój organizacji Wnioskodawcy.

W ramach projektu przewidziano udzielanie mikrodotacji w wysokości do 5000 zł. Pula środków na zrealizowanie projektów wynosi 160 000 zł.

Nabór wniosków odbywać się będzie poprzez złożenie formularza w formie on-line przy pomocy Generatora wniosków dostępnego na stronie.

Po szczegółowe informacje zapraszamy n stronę https://podlaskielokalnie.pl/ oraz do kontaktu pod numerem telefonu 501 488 781 oraz adresem e-mail: kontakt@podlaskielokalnie.pl.

Źródło: podlaskielokalnie.pl

Skip to content