Artykuły w kategorii: Solidarni z Ukrainą

Internetowa platforma wsparcia – в українській версії

W dzisiejszych czasach Internet to nie tylko miejsce szybkiego pozyskiwania informacji, ale także nawiązywania kontaktów, relacji, otrzymywania życzliwych porad. Dzięki uruchomieniu platformy GiveAndGetHelp.com również w języku ukraińskim, osoby posługujące się tym językiem, mogą uzyskać darmową pomoc psychologiczną oraz wsparcie od innych użytkowników serwisu. W serwisie … ZOBACZ WIĘCEJ

Lokalnie dla Ukrainy

Zdjęcie grupowe

W środę 6 kwietnia 2023 roku w sokólskiej Restauracji Zacisze odbyło się spotkanie społeczności ukraińskiej, zamieszkującej w Sokółce. Jego organizatorem była Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk

– Zbliżają się Święta Wielkanocne. Czas refleksji, zadumy. Jest to szczególny czas również dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli z domów, zostawili wszystko co znają, by chronić swoje dzieci przed bombardowaniami i okrucieństwem Rosji. Choć myślą o swoich bliskich, którzy zostali w Ukrainie, to pracują i starają się zachować pozory normalnego życia. Nasze spotkanie jest okazją do spędzenia mile czasu wśród swoich rodaków – powiedziała Prezes Zarządu Fundacji SFL Anna Przeździecka.

W spotkaniu wzięło udział około 70 osób z Ukrainy. Wśród zaproszonych gości byli: Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża Lila Micun, przedstawiciel Dworku Zacisze Wioletta Dargiewicz oraz harcerze z sokólskiego Hufca ZHP.

Spotkanie było okazją do złożenia wielkanocnych życzeń. Każda z ukraińskich rodzin otrzymała paczki z żywnością i kosmetykami.

ZOBACZ WIĘCEJ

Sokółka i Ołyka będą ze sobą współpracować

Wspólne projekty w ramach zatwierdzonego pod koniec 2022 roku przez Komisję Europejską Programu Interreg NEXT PL-UA 2021-2027 chcą realizować Sokółka i ukraińskie miasto Ołyka. Burmistrzowie obu miejscowości zadeklarowali współpracę w wielu dziedzinach.

Zdjęcie grupowe

W środę 18 stycznia 2023 roku w sokólskim Urzędzie Miejskim odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o podjęciu współpracy pomiędzy Gminą Sokółka a Gromadą Ołyki, która leży na terenie ukraińskiego obwodu wołyńskiego. Stroną porozumienia jest również polska Fundacja Rozwoju Energetyki Odnawialnej i Ochrony Zdrowia. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Burmistrz Miasta Ołyki Oleksander Prendecki oraz Prezes Fundacji Rozwoju Energetyki Odnawialnej i Ochrony Zdrowia Vasyl Baitsyma.

ZOBACZ WIĘCEJ

Ankieta badająca sytuację uchodźców z Ukrainy

Informujemy, iż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Agencji Praw Podstawowych (FRA), zwróciło się z prośbą o pomoc w rozpowszechnieniu informacji nt. kolejnej ankiety internetowej badającej sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce i 9 innych państwach UE. Ankieta skierowana jest do obywateli Ukrainy, którzy … ZOBACZ WIĘCEJ

Pomysł na lato

Zwiedzanie Sokółki i okolic, wycieczka na lawendowe pole, spacer po Puszczy Knyszyńskiej, warsztaty kulinarne, wizyta u Tatarów – to wszystko czekało na Ukrainki oraz ich dzieci, które – uciekając przez wojną – znalazły schronienie w mieście i gminie Sokółka. Z inicjatywy Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej zorganizowane zostały letnie zajęcia dla uchodźców z Ukrainy.

Zdjęcie grupowe

Spotkania odbywały się od czerwca do końca sierpnia 2022 roku. Uczestniczyło w nich ponad 30 osób. Dzięki zajęciom grupa poznała nie tylko zabytki Sokólszczyzny, ale też podlaską kuchnię i zwyczaje.

Podczas dwóch warsztatów kulinarnych, które zostały przeprowadzone w sali „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury, Ukrainki razem z Sokółczankami przygotowały m.in. słodkie potrawy według przepisów z 1925 roku. Autorką przepisów była Anna Zarachowicz z miejscowości Maślanka koło Sokółki. W trakcie warsztatów panie smażyły też placki ziemniaczane (w Ukrainie znane jako bliny).

ZOBACZ WIĘCEJ

Książki w języku ukraińskim w Bibliotece Publicznej

Książki w języku ukraińskim można będzie wypożyczać z Biblioteki Publicznej w Sokółce. Wśród pozycji zakupionych przez sokólską bibliotekę znalazły się zarówno pozycje dla dorosłych, jak i dla dzieci. Od tego tygodnia książki będą udostępniane naszym czytelnikom. Wśród kilkudziesięciu pozycji w języku ukraińskim znalazły się nie … ZOBACZ WIĘCEJ

Nowy system pomocny uchodźcom z Ukrainy na rynku pracy

Od 24 lutego 2022 r., od dnia agresji Rosji na Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyło już blisko 4,5 mln uchodźców z Ukrainy. Natomiast ponad 1,2 miliona uzyskało polski numer PESEL, z czego ok. 50% stanowią osoby w wieku produkcyjnym. Już blisko 260 tys. osób podjęło pracę … ZOBACZ WIĘCEJ

Podziękowanie za solidarność i ofiarność

Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny podsumowuje akcję pomocy dla Ukrainy okazywanej przez społeczność lokalną, Fundację SFL i Burmistrza Sokółki.

Pomoc Ukrainie

Wybuchła wojna. Strach. Lęk. Tłumy uchodźców na granicy. Trzeba działać. Ogłaszamy zbiórkę rzeczową. Odzew jest natychmiastowy. Po 15 min od otwarcia siedziby Fundacji cały korytarz zastawiony jest kartonami. Pampersy, dania dla dzieci, szczoteczki do zębów…Wszystko to, co potrzebne jest ludziom, którzy opuścili domy aby ratować życie. Społeczność nie tylko miasta Sokółka ale i całego Powiatu pomaga. Ludzie przyjeżdżają, przywożą kolejne dostawy. W akcje włączają się szkoły, przedszkola, niektóre zakłady pracy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Ukraińcy uczą się polskiego

Większość z nich przyjechała do Sokółki w marcu. W naszym mieście i gminie czekało na nich życzliwe przyjęcie oraz miejsca do zakwaterowania. Do tej pory do sokólskiego magistratu po numery PESEL zgłosiło się ponad 250 obywateli Ukrainy. Niektórzy zaczęli chodzić na bezpłatny kurs języka polskiego, który został zorganizowany z inicjatywy Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Ukraińcy uczą się polskiego

– Chcielibyśmy wrócić do domu, ale na razie nie mamy jak. Straszna wojna zniszczyła to, co mieliśmy – powiedzieli uchodźcy z Ukrainy, którzy mieszkają w Sokółce.

Niektórzy z nich znaleźli już pracę w lokalnych firmach. Starają się przystosować do nowych warunków. Żeby lepiej radzić sobie w życiu codziennym, zdecydowali się uczęszczać na kurs języka polskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Oświadczenie o kontynuacji kształcenia w Ukrainie

Burmistrz Sokółki informuje, że zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. poz. 645) rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem lub uczniem … ZOBACZ WIĘCEJ

Telefon zaufania dla osób z Ukrainy

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom uruchomiło Telefon Zaufania dla Osób z Ukrainy, doświadczających problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych lub ich bliskich. Do dyspozycji są dwa numery czynne codziennie od 16:00 do 21:00: bezpłatny: 800 11 08 11 płatny według taryfy operatora: 22 290 70 00. … ZOBACZ WIĘCEJ

Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmuje wnioski

Od środy 6 kwietnia 2022 roku wnioski o świadczenie pieniężne za przyjęcie uchodźców z Ukrainy należy składać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce przy ul. Dąbrowskiego 12. Decyzję taką podjęli radni podczas sesji Rady Miejskiej w Sokółce, która odbyła się dzień wcześniej. Na podstawie wniosku, … ZOBACZ WIĘCEJ

Radca prawny odpowiada obywatelce Ukrainy

23 marca 2022 roku w Sokólskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z uchodźcami z Ukrainy. Jego inicjatorem była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. W trakcie spotkania pojawiła się prośba o udzielenie porady prawnej. Poniżej publikujemy odpowiedź, która wpłynęła do Urzędu Miejskiego w Sokółce. Jest to stanowisko Kancelarii Radców Prawnych Obidziński, Opęchowska, Zawistowska. Informację prawną przygotowała Mecenas Anna Zawistowska.

Stan faktyczny objęty przedmiotem opinii:
Obywatelka Ukrainy wjechała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 24.02.2022 r. przez Polsko-Ukraińską granicę. Ze względu na fakt, iż posiadała tylko paszport wewnętrzny nie otrzymała stempla na przejściu granicznym. Pobyt swój zarejestrowała w Urzędzie Miasta Sokółka (rejestracja pobytu w zgodzie z ustawą o udzielaniu pomocy obywatelom Ukrainy) oraz otrzymała numer PESEL.
Przychodnie na terenie gminy Sokółka żądają od w/w Cudzoziemki okazania stempla Straży Granicznej w wewnętrznym paszporcie pod rygorem nie udzielenia świadczenia medycznego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. 2022 POZ. 583)

Analiza prawna:
W dniu 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583). Jej przepisy weszły w życie i obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

ZOBACZ WIĘCEJ

Lekcje polskiego dla obywateli Ukrainy

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zaprasza obywateli Ukrainy – przebywających na terenie miasta i gminy Sokółka – na bezpłatne lekcje języka polskiego. Zajęcia będą odbywały się w Sokólskim Ośrodku Kultury, w sali w Kamienicy Tyzenhauza (ul. Piłsudskiego 1). Terminy: wtorek – godz. 16-18 (pierwsze zajęcia 5 … ZOBACZ WIĘCEJ

Weekendowe dyżury w ZUS

W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte w godzinach 9.00-15.00. Pracownicy ZUS pomogą obywatelom Ukrainy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. W województwie podlaskim dyżury odbędą się: 26 i 27 marca 2022 r. ZUS w … ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie ze społecznością ukraińską

W środę 23 marca 2022 r., w Sali Lira Sokólskiego Ośrodka Kultury, odbyło się spotkanie ze społecznością ukraińską, która w Sokółce i okolicach znalazła schronienie przed wojną toczącą się w ich ojczyźnie – Ukrainie. Udział w spotkaniu wzięli włodarze Sokółki: Ewa Kulikowska oraz Adam Kowalczuk.

Spotkanie w sali Lira

Zaproszeni zostali także przedstawiciele instytucji, które mogą Ukrainkom i ich dzieciom służyć wsparciem i pomocą w zrozumieniu sytuacji w jakiej się znaleźli, w załatwieniu spraw związanych z pobytem w Polsce czy organizacją nauki i czasu wolnego. Pomoc prawną, odpowiadając na liczne pytania, świadczył p. Janusz Trochimiak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku. Pytany był między innymi o legalizacje pobytu czy załatwianie spraw dotyczących brakujących dokumentów.

ZOBACZ WIĘCEJ

SP2 na pomoc Ukrainie

W związku sytuacją panującą na Ukrainie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 włączyła się w akcje wsparcia na rzecz jej mieszkańców zarówno tych, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny jak i tych, którzy w niej pozostali. Szkolne Koło PCK zebrało ponad 200 kg darów: … ZOBACZ WIĘCEJ

Pomoc prawna uchodźcom z Ukrainy

W związku z agresją Rosji na Ukrainie, Okręgowa Rada Adwokacka w Białymstoku postanowiła zorganizować nieodpłatną pomoc prawną osobom uciekającym z Ukrainy. Koordynatorką akcji jest adw. Anna Jaczun – tel. +48 602-662-551, e-mail: . Lista adwokatów deklarujących chęć udzielania darmowej pomocy prawnej uchodźcom z Ukrainy, dostępna … ZOBACZ WIĘCEJ

W ZUS-ie ruszyła infolinia dla obywateli Ukrainy

W poniedziałek, 21 marca tego roku, ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Dedykowana jest ona osobom, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego. – Specjalna infolinia już działać … ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content