Internetowa platforma wsparcia – в українській версії

W dzisiejszych czasach Internet to nie tylko miejsce szybkiego pozyskiwania informacji, ale także nawiązywania kontaktów, relacji, otrzymywania życzliwych porad. Dzięki uruchomieniu platformy GiveAndGetHelp.com również w języku ukraińskim, osoby posługujące się tym językiem, mogą uzyskać darmową pomoc psychologiczną oraz wsparcie od innych użytkowników serwisu. W serwisie dostępny jest również dział z newsami i poradami w języku ukraińskim.

GiveAndGetHelp.com to prowadzony przez Fundację ADRA Polska w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. To bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Serwis działa już od 2018 roku i zgromadził społeczność liczącą ponad 20 tysięcy użytkowników.

Ukraińska odsłona GiveAndGetHelp.com/ua to już druga wersja językowa, która dostępna jest w serwisie. Każda z nich to oddzielna witryna, która rozwija się indywidualnie i odpowiada na potrzeby swoich użytkowników. Do platformy przypisani są ukraińskojęzyczni moderatorzy i specjaliści, by w kompleksowy sposób realizować nasze wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach życiowych.

Сайт GiveAndGetHelp.com працює в українській версії

ADRA

Lokalnie dla Ukrainy

Zdjęcie grupowe

W środę 6 kwietnia 2023 roku w sokólskiej Restauracji Zacisze odbyło się spotkanie społeczności ukraińskiej, zamieszkującej w Sokółce. Jego organizatorem była Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk

– Zbliżają się Święta Wielkanocne. Czas refleksji, zadumy. Jest to szczególny czas również dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli z domów, zostawili wszystko co znają, by chronić swoje dzieci przed bombardowaniami i okrucieństwem Rosji. Choć myślą o swoich bliskich, którzy zostali w Ukrainie, to pracują i starają się zachować pozory normalnego życia. Nasze spotkanie jest okazją do spędzenia mile czasu wśród swoich rodaków – powiedziała Prezes Zarządu Fundacji SFL Anna Przeździecka.

W spotkaniu wzięło udział około 70 osób z Ukrainy. Wśród zaproszonych gości byli: Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża Lila Micun, przedstawiciel Dworku Zacisze Wioletta Dargiewicz oraz harcerze z sokólskiego Hufca ZHP.

Spotkanie było okazją do złożenia wielkanocnych życzeń. Każda z ukraińskich rodzin otrzymała paczki z żywnością i kosmetykami.

ZOBACZ WIĘCEJ

Sokółka i Ołyka będą ze sobą współpracować

Wspólne projekty w ramach zatwierdzonego pod koniec 2022 roku przez Komisję Europejską Programu Interreg NEXT PL-UA 2021-2027 chcą realizować Sokółka i ukraińskie miasto Ołyka. Burmistrzowie obu miejscowości zadeklarowali współpracę w wielu dziedzinach.

Zdjęcie grupowe

W środę 18 stycznia 2023 roku w sokólskim Urzędzie Miejskim odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o podjęciu współpracy pomiędzy Gminą Sokółka a Gromadą Ołyki, która leży na terenie ukraińskiego obwodu wołyńskiego. Stroną porozumienia jest również polska Fundacja Rozwoju Energetyki Odnawialnej i Ochrony Zdrowia. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Burmistrz Miasta Ołyki Oleksander Prendecki oraz Prezes Fundacji Rozwoju Energetyki Odnawialnej i Ochrony Zdrowia Vasyl Baitsyma.

ZOBACZ WIĘCEJ

Ankieta badająca sytuację uchodźców z Ukrainy

Informujemy, iż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Agencji Praw Podstawowych (FRA), zwróciło się z prośbą o pomoc w rozpowszechnieniu informacji nt. kolejnej ankiety internetowej badającej sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce i 9 innych państwach UE.

Ankieta skierowana jest do obywateli Ukrainy, którzy w wyniku konfliktu znaleźli się na terytorium wskazanych Państw Członkowskich. Pytania zawarte w ankiecie, dotyczą szerokiego zakresu zagadnień: dostępu do zatrudnienia, edukacji, mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej, nauki języków i innych kwestii mających wpływ na integrację społeczną i gospodarczą. Ankieta jest częścią szeregu działań FRA dotyczących wpływu wojny na prawa podstawowe w UE. Ustalenia będą stanowić wskazówkę Agencji dla UE i krajów przyjmujących, gdy będą one dopracowywać swoje wsparcie. FRA opublikuje wyniki ankiety w 2023 r.

Ankieta jest dostępna po kliknięciu na jeden z poniższych linków i pozostanie otwarta przez około miesiąc:

https://fra.europa.eu/ukr-survey-en (English)

https://fra.europa.eu/ukr-survey-uk (Ukrainian)

https://fra.europa.eu/ukr-survey-ru (Russian)

(IŁ-B)

Pomysł na lato

Zwiedzanie Sokółki i okolic, wycieczka na lawendowe pole, spacer po Puszczy Knyszyńskiej, warsztaty kulinarne, wizyta u Tatarów – to wszystko czekało na Ukrainki oraz ich dzieci, które – uciekając przez wojną – znalazły schronienie w mieście i gminie Sokółka. Z inicjatywy Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej zorganizowane zostały letnie zajęcia dla uchodźców z Ukrainy.

Zdjęcie grupowe

Spotkania odbywały się od czerwca do końca sierpnia 2022 roku. Uczestniczyło w nich ponad 30 osób. Dzięki zajęciom grupa poznała nie tylko zabytki Sokólszczyzny, ale też podlaską kuchnię i zwyczaje.

Podczas dwóch warsztatów kulinarnych, które zostały przeprowadzone w sali „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury, Ukrainki razem z Sokółczankami przygotowały m.in. słodkie potrawy według przepisów z 1925 roku. Autorką przepisów była Anna Zarachowicz z miejscowości Maślanka koło Sokółki. W trakcie warsztatów panie smażyły też placki ziemniaczane (w Ukrainie znane jako bliny).

ZOBACZ WIĘCEJ

Książki w języku ukraińskim w Bibliotece Publicznej

Książki w języku ukraińskim można będzie wypożyczać z Biblioteki Publicznej w Sokółce. Wśród pozycji zakupionych przez sokólską bibliotekę znalazły się zarówno pozycje dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Od tego tygodnia książki będą udostępniane naszym czytelnikom. Wśród kilkudziesięciu pozycji w języku ukraińskim znalazły się nie tylko pozycje dla dorosłych, ale także dla dzieci. Wśród tytułów, które dostępne będą dla czytelników jest m.in. poezja, słownik do nauki języka ukraińskiego, a także powieści Young Adult, czyli propozycje dla nastolatków (13-18 lat) i młodych dorosłych (18-25 lat). Wypożyczyć można będzie także popularne tytuły literatury współczesnej.

Mamy ogromną nadzieję że zakupione książki pozytywnie wpłyną na aklimatyzację obywateli Ukrainy na terenie Polski i przyczynią się do poznania naszej kultury, a w przypadku dzieci i młodzieży, choć trochę pomogą w przepracowaniu wojennej traumy.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółka.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Nowy system pomocny uchodźcom z Ukrainy na rynku pracy

Informacja plakat

Od 24 lutego 2022 r., od dnia agresji Rosji na Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyło już blisko 4,5 mln uchodźców z Ukrainy. Natomiast ponad 1,2 miliona uzyskało polski numer PESEL, z czego ok. 50% stanowią osoby w wieku produkcyjnym.

Już blisko 260 tys. osób podjęło pracę w Polsce. Część obywateli Ukrainy napotyka na różnego rodzaju trudności w znalezieniu pracy (np. bariera językowa, obawa przed oszustwami etc.).

W związku z powyższym, został przygotowany dedykowany uchodźcom z Ukrainy system teleinformatyczny, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami, a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Jest to bezpieczny portal pracawpolsce.gov.pl.

Ulotka w języku ukraińskim

Podlaski Urząd Wojewódzki

Możliwość złożenia wniosku o świadczenie pieniężne

Informacja, dotycząca możliwości złożenia wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.

Z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.

Wnioski – które powinny obejmować okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. – czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy – należy złożyć w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy (do dnia 15 lipca 2022 r.)

Wnioski składa się na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem
30 kwietnia 2022 r.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000608/O/D20220608.pdf

Wnioski złożone po 15 lipca 2022 r. nie będą rozpatrywane.

WCZK

Podziękowanie za solidarność i ofiarność

Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny podsumowuje akcję pomocy dla Ukrainy okazywanej przez społeczność lokalną, Fundację SFL i Burmistrza Sokółki.

Pomoc Ukrainie

Wybuchła wojna. Strach. Lęk. Tłumy uchodźców na granicy. Trzeba działać. Ogłaszamy zbiórkę rzeczową. Odzew jest natychmiastowy. Po 15 min od otwarcia siedziby Fundacji cały korytarz zastawiony jest kartonami. Pampersy, dania dla dzieci, szczoteczki do zębów…Wszystko to, co potrzebne jest ludziom, którzy opuścili domy aby ratować życie. Społeczność nie tylko miasta Sokółka ale i całego Powiatu pomaga. Ludzie przyjeżdżają, przywożą kolejne dostawy. W akcje włączają się szkoły, przedszkola, niektóre zakłady pracy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Ukraińcy uczą się polskiego

Większość z nich przyjechała do Sokółki w marcu. W naszym mieście i gminie czekało na nich życzliwe przyjęcie oraz miejsca do zakwaterowania. Do tej pory do sokólskiego magistratu po numery PESEL zgłosiło się ponad 250 obywateli Ukrainy. Niektórzy zaczęli chodzić na bezpłatny kurs języka polskiego, który został zorganizowany z inicjatywy Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Ukraińcy uczą się polskiego

– Chcielibyśmy wrócić do domu, ale na razie nie mamy jak. Straszna wojna zniszczyła to, co mieliśmy – powiedzieli uchodźcy z Ukrainy, którzy mieszkają w Sokółce.

Niektórzy z nich znaleźli już pracę w lokalnych firmach. Starają się przystosować do nowych warunków. Żeby lepiej radzić sobie w życiu codziennym, zdecydowali się uczęszczać na kurs języka polskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Oświadczenie o kontynuacji kształcenia w Ukrainie

Solidarni z Ukrainą

Burmistrz Sokółki informuje, że zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. poz. 645) rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem lub uczniem składa do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka lub ucznia oświadczenie o kontynuacji przez dziecko lub ucznia kształcenia w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

DO POBRANIA: Wzór oświadczenia

Telefon zaufania dla osób z Ukrainy

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom uruchomiło Telefon Zaufania dla Osób z Ukrainy, doświadczających problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych lub ich bliskich.

Do dyspozycji są dwa numery czynne codziennie od 16:00 do 21:00:

  • bezpłatny: 800 11 08 11
  • płatny według taryfy operatora: 22 290 70 00.

Telefony obsługiwane są w językach ukraińskim, polskim i rosyjskim.

Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmuje wnioski

Od środy 6 kwietnia 2022 roku wnioski o świadczenie pieniężne za przyjęcie uchodźców z Ukrainy należy składać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce przy ul. Dąbrowskiego 12. Decyzję taką podjęli radni podczas sesji Rady Miejskiej w Sokółce, która odbyła się dzień wcześniej.

Solidarni z Ukrainą

Na podstawie wniosku, osoby udzielające gościny uchodźcom, będą mogły ubiegać się o zwrot kosztów pobytu w wysokości 40 zł dziennie za osobę. Świadczenie będzie przyznawane na podstawie wniosku za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia, ale nie dłużej niż za okres 60 dni i będzie wypłacane z dołu.

Zgodnie z podanym wzorem, we wniosku należy podać dane osobowe wnioskodawcy, liczbę osób, na które wnioskodawca chce uzyskać świadczenie oraz adres miejsca pobytu osób przyjętych do zakwaterowania.

Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia, że zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie przyjętej osobie i nie zostało pobrane dodatkowe wynagrodzenie za wynajem ani inne świadczenia z tego tytułu. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

W przypadku wnioskowania o przedłużenie przyznania świadczenia powyżej 60 dni należy szczegółowo uzasadnić wniosek. Do wniosku należy dołączyć wypełnione karty osób przyjętych do zakwaterowania.

DO POBRANIA: Rozporządzenie i wzór wniosku

Radca prawny odpowiada obywatelce Ukrainy

23 marca 2022 roku w Sokólskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z uchodźcami z Ukrainy. Jego inicjatorem była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. W trakcie spotkania pojawiła się prośba o udzielenie porady prawnej. Poniżej publikujemy odpowiedź, która wpłynęła do Urzędu Miejskiego w Sokółce. Jest to stanowisko Kancelarii Radców Prawnych Obidziński, Opęchowska, Zawistowska. Informację prawną przygotowała Mecenas Anna Zawistowska.

Stan faktyczny objęty przedmiotem opinii:
Obywatelka Ukrainy wjechała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 24.02.2022 r. przez Polsko-Ukraińską granicę. Ze względu na fakt, iż posiadała tylko paszport wewnętrzny nie otrzymała stempla na przejściu granicznym. Pobyt swój zarejestrowała w Urzędzie Miasta Sokółka (rejestracja pobytu w zgodzie z ustawą o udzielaniu pomocy obywatelom Ukrainy) oraz otrzymała numer PESEL.
Przychodnie na terenie gminy Sokółka żądają od w/w Cudzoziemki okazania stempla Straży Granicznej w wewnętrznym paszporcie pod rygorem nie udzielenia świadczenia medycznego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. 2022 POZ. 583)

Analiza prawna:
W dniu 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583). Jej przepisy weszły w życie i obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

ZOBACZ WIĘCEJ

Lekcje polskiego dla obywateli Ukrainy

Solidarni z Ukrainą

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zaprasza obywateli Ukrainy – przebywających na terenie miasta i gminy Sokółka – na bezpłatne lekcje języka polskiego.

Zajęcia będą odbywały się w Sokólskim Ośrodku Kultury, w sali w Kamienicy Tyzenhauza (ul. Piłsudskiego 1).

Terminy:

  • wtorek – godz. 16-18 (pierwsze zajęcia 5 kwietnia) – I grupa
  • sobota – godz. 11-13 (pierwsze zajęcia 9 kwietnia) – II grupa

Zapisy pod nr telefonu: 884 887 097/


Уроки Польської мови для громадян України

Міський голова Сокулки Ева Куліковська, запрошує громадян України що перебувають на обшарі гміни і міста Сокулка на безкоштовні уроки Польської мови.

Уроки відбудуться в Сокулькому Центі Культури, в залі в Будинку Тизенхауза (вул. Підсуцького 1, Kamienica Tyzenhauza, Piłsudskiego 1)

Розклад:

  • вівторок – о годині 16-18 (перше заняття 5 квітня) – I група
  • субота – о годині 11-13 (перше заняття 9 квітня) – II група.

Запис за тел: 884 887 097.

(DB)

Weekendowe dyżury w ZUS

W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte w godzinach 9.00-15.00. Pracownicy ZUS pomogą obywatelom Ukrainy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus.

W województwie podlaskim dyżury odbędą się:

26 i 27 marca 2022 r.

  • ZUS w Białymstoku, ul. Młynowa 29 ,
  • ZUS w Bielsku Podlaski, ul. Widowska 10 A
  • ZUS w Suwałkach, ul. 1 Maja 33

27 marca 2022 r.

  • ZUS w Augustowie, ul. Hoża 8,
  • ZUS w Hajnówce, ul. Armii Krajowej 16
  • ZUS w Siemiatyczach, ul. Ogrodowa 5
  • ZUS w Sokółce, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 38 c
  • ZUS w Łomży, ul. Szosa Zambrowska 29
  • ZUS w Zambrowie, ul. Fabryczna 3 a

Katarzyna Krupicka, ZUS

Spotkanie ze społecznością ukraińską

W środę 23 marca 2022 r., w Sali Lira Sokólskiego Ośrodka Kultury, odbyło się spotkanie ze społecznością ukraińską, która w Sokółce i okolicach znalazła schronienie przed wojną toczącą się w ich ojczyźnie – Ukrainie. Udział w spotkaniu wzięli włodarze Sokółki: Ewa Kulikowska oraz Adam Kowalczuk.

Spotkanie w sali Lira

Zaproszeni zostali także przedstawiciele instytucji, które mogą Ukrainkom i ich dzieciom służyć wsparciem i pomocą w zrozumieniu sytuacji w jakiej się znaleźli, w załatwieniu spraw związanych z pobytem w Polsce czy organizacją nauki i czasu wolnego. Pomoc prawną, odpowiadając na liczne pytania, świadczył p. Janusz Trochimiak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku. Pytany był między innymi o legalizacje pobytu czy załatwianie spraw dotyczących brakujących dokumentów.

ZOBACZ WIĘCEJ

SP2 na pomoc Ukrainie

W związku sytuacją panującą na Ukrainie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 włączyła się w akcje wsparcia na rzecz jej mieszkańców zarówno tych, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny jak i tych, którzy w niej pozostali.

Szkolne Koło PCK zebrało ponad 200 kg darów: żywność długoterminową, kosmetyki, chemię gospodarczą, środki opatrunkowe i koce. Zebrane dary zostały przekazane do Sokólskiego Funduszu Lokalnego z ramienia Rejonowego Oddziału PCK w Sokółce.

W dniach 7-10 marca 2022 r. Szkolne Koło Wolontariatu prowadziło zbiórkę pieniędzy na zakup leków i środków opatrunkowych, które trafią do walczącej Ukrainy. Zebrano kwotę w wysokości 3216 zł, która również została przekazana do Sokólskiego Funduszu Lokalnego.

Szkoła wyraża też swoje wsparcie dla Ukrainy poprzez niebiesko – żółte i biało – czerwone dekoracje, gazetki i praca plastyczne uczniów. Jest to tym bardziej ważne, ze względu na obecność szkole nowych uczniów pochodzących z Ukrainy. Każdego dnia społeczność szkolna stara się im pomóc odnaleźć w nowej sytuacji, by czuli się dobrze i bezpiecznie.

Szkolne Koło PCK
Szkolne Koło Wolontariatu

Pomoc prawna uchodźcom z Ukrainy

Adwokatura solidarna z Ukrainą

W związku z agresją Rosji na Ukrainie, Okręgowa Rada Adwokacka w Białymstoku postanowiła zorganizować nieodpłatną pomoc prawną osobom uciekającym z Ukrainy.

Koordynatorką akcji jest adw. Anna Jaczun – tel. +48 602-662-551, e-mail: ajaczun@adwrp.pl.

Lista adwokatów deklarujących chęć udzielania darmowej pomocy prawnej uchodźcom z Ukrainy, dostępna jest na stronie:

https://www.adwokatura.bialystok.pl/aktualnosci/18/pomoc-prawna-ukrainie-2022-313

Skip to content