Pomysł na lato

Zwiedzanie Sokółki i okolic, wycieczka na lawendowe pole, spacer po Puszczy Knyszyńskiej, warsztaty kulinarne, wizyta u Tatarów – to wszystko czekało na Ukrainki oraz ich dzieci, które – uciekając przez wojną – znalazły schronienie w mieście i gminie Sokółka. Z inicjatywy Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej zorganizowane zostały letnie zajęcia dla uchodźców z Ukrainy.

Zdjęcie grupowe

Spotkania odbywały się od czerwca do końca sierpnia 2022 roku. Uczestniczyło w nich ponad 30 osób. Dzięki zajęciom grupa poznała nie tylko zabytki Sokólszczyzny, ale też podlaską kuchnię i zwyczaje.

Podczas dwóch warsztatów kulinarnych, które zostały przeprowadzone w sali „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury, Ukrainki razem z Sokółczankami przygotowały m.in. słodkie potrawy według przepisów z 1925 roku. Autorką przepisów była Anna Zarachowicz z miejscowości Maślanka koło Sokółki. W trakcie warsztatów panie smażyły też placki ziemniaczane (w Ukrainie znane jako bliny).

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka do gospodarstwa „Lawendowy Staw” koło Augustowa, które prowadzą Magda i Gustaf Pansegrouw. Gustaf jest Południowoafrykańczykiem. Małżonkowie poznali się w Londynie, gdzie spędzili 15 lat. Teraz mieszkają w jednym z najczystszych zakątków Polski, gdzie założyli plantację lawendy i zbudowali przydomowe laboratorium, w którym ręcznie wytwarzają naturalne produkty do pielęgnacji skóry. „Lawendowy Staw” posłużył jako znakomity plener zdjęciowy. Przy okazji tej wycieczki, grupa zatrzymała się w Geograficznym Centrum Europy w Suchowoli oraz w znanym na całą Polskę zagłębiu truskawkowo – serowym w Korycinie.

Ukrainki i ich dzieci były zachwycone malowniczą Puszczą Knyszyńską, którą poznały podczas wycieczki do Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku. Grupa zobaczyła znajdujące się w tym miejscu: silvarium, „Galerię na Skraju Puszcz”, kamienny krąg oraz zamieszkałe przez sowy strigiforium. Wizytę w Poczopku zakończyło ognisko połączone ze wspólnym pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem polsko – ukraińskich melodii.

W ramach letnich zajęć odbyła się też wycieczka Szlakiem Tatarskim do Bohonik. O mieszkających na Sokólszczyźnie Tatarach opowiedział Ukrainkom Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz. Było też zwiedzanie miejscowego meczetu i warsztaty kulinarne w Domu Pielgrzyma. Grupa miała okazję spróbować najbardziej znane i wypromowane tatarskie danie, jakim jest pierekaczewnik.

W trakcie jednego ze spotkań grupa z Ukrainy poznała zabytki Sokółki, wśród których najbardziej znany to górujący nad miastem kościół pw. św. Antoniego Padewskiego. Właśnie w tym miejscu w 2008 roku doszło do Cudu Eucharystycznego.

Letni cykl zajęć z udziałem uchodźców z Ukrainy zakończyło ognisko nad sokólskim zalewem. W trakcie tego spotkania grupę odwiedziła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz razem z Radną Rady Miejskiej w Sokółce Ewą Karczewską wręczyły wszystkim uczestnikom zajęć upominki. Z kolei Ukrainki podziękowały Pani Burmistrz za możliwość wzięcia udziału w bardzo ciekawej inicjatywie.

(DB) Fot.: D. Biziuk, J. Korzeniewska


Zobacz również

Skip to content