Studenci UTW rozpoczęli kolejny rok akademicki

W czwartek 5 października 2023 roku w sokólskim kinie „Sokół” odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego studentów zrzeszonych w miejscowym Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Uczestniczyła w niej Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcami Adamem Kowalczukiem i Adamem Juchnikiem.

Studenci UTW rozpoczęli kolejny rok akademicki

Sokólskie UTW zostało założone 15 lat temu – w stycznia 2008 roku. Początkowo należało do niego 50 osób. Teraz liczba studentów to ok. 180. Pierwszym prezesem UTW w Sokółce była Elżbieta Szarkowska, która sprawowała tę funkcję w latach 2008 – 2014. Jej następczynią została Elżbieta Haponik, a od 2018 do 2023 roku prezesem była Lila Asanowicz. Obecnie funkcję tę sprawuje Anna Maria Werner.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę zdjęć Sekcji Fotograficznej UTW

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę zdjęć Sekcji Fotograficznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod tytułem „Moje miejsce na ziemi”. Wystawę będzie można oglądać od 4 do 30 września w holu Biblioteki w godzinach jej otwarcia.

Wystawa fotografii

Tematem przewodnim wystawy jest hasło „Moje miejsce na ziemi”, ponieważ każdy człowiek ma swoje ulubione miejsce na ziemi. Dla jednego jest to miejscowość, w której mieszka; dla innego miejsca, do których lubi wracać, choćby tylko we wspomnieniach.

Robienie zdjęć jest dla członków Sekcji wspaniałym hobby i sposobem na miłe spędzanie czasu. Daje motywacje do wspólnych, a czasem również samotnych wędrówek z aparatem w poszukiwaniu nowych, ciekawych kadrów.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce zaprasza na warsztaty

Dbanie o zdrowie wieku senioralnym jest niezwykle ważne, pomaga zachować optymalną jakość życia dzięki pełnej aktywności fizycznej i psychicznej oraz samodzielności w codziennym życiu.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego w ramach projektu „Zdrowe jedzenie, zdrowe rozrywki seniora działają jak leczenie” serdecznie zaprasza do udziału w aż pięciu różnorodnych działaniach.

Plakat

W planach są dwa warsztaty, połączone z degustacją. Na pierwszych zapoznamy się z kuchnią dietetyczną, natomiast na drugich przygotujemy dania dla cukrzyków, bądź zagrożonych cukrzycą. Na trzecim spotkaniu wysłuchamy wykładu na temat, czy dieta w wieku senioralnym podyktowana jest obowiązkiem czy współczesną modą. Z kolei w trakcie czwartego spotkania zadbamy o zdrowie psychiczne, biorąc udział w grach stolikowych. Wisienką na torcie będzie piąte działanie, mianowicie wycieczka do Wigierskiego Parku Narodowego. Wydarzania zawarte w projekcie będą realizowane w miesiącach lipiec – wrzesień.

Realizacja działań będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Gminy Sokółka z zakresu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zakresu przeciwdziałania narkomanii w 2023. r.

(KB)

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce ma 15 lat

Człowiek jest młody na tyle, na ile się czuje. Zawsze miejcie dla siebie dobrą energię – podkreśliła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska podczas obchodów 15-lecia Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce, które odbyły się w sobotę 14 stycznia 2023 roku i kinie „Sokół”. Razem z Panią Burmistrz, w spotkaniu uczestniczyli również jej Zastępcy – Adam Kowalczuk i Adam Juchnik.

Sokólskie UTW zostało założone w stycznia 2008 roku. Początkowo należało do niego 50 osób. Teraz liczba studentów przekroczyła 200. Pierwszym prezesem UTW w Sokółce była Elżbieta Szarkowska, która sprawowała tę funkcję w latach 2008 – 2014. Jej następczynią była Elżbieta Haponik, a od 2018 roku prezesem jest Lila Asanowicz.

Zdjęcie grupowe

„Z okazji 15-lecia Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce, składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasową działalność oraz wkład w aktywizację Seniorów z naszego regionu. Życzę, aby Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce był miejscem spotkań ludzi energicznych i twórczych, wzajemnie się inspirujących oraz gotowych na nowe wyzwania, a grono słuchaczy stale się powiększało” – napisała w liście gratulacyjnym do Zarządu UTW Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

ZOBACZ WIĘCEJ

Sekcje UTW w akcji

Zgodnie z definicją światowej organizacji zdrowia: “Zdrowie psychiczne oznacza dobrostan, w którym człowiek uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie żyć i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności”.

Zdjęcie grupowe

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce podjął wyzwanie i zaprosił seniorów i seniorki do udziału w projekcie pod hasłem “Sekcje UTW w akcji”, który miał na celu podniesienie kondycji psychicznej członków stowarzyszenia i jego sympatyków. Działania projektu objęły potrzeby każdej z 7 sekcji działających przy UTW.

Sekcja historyczna i fotograficzna zwiedziła śluzy kanału augustowskiego trasą Sokółka- Kurzyniec-Mikaszówka-Paniewo-Rygal-Sokółka. Wycieczka połączona była poznaniem historii tego bogatego w wodne ptaki kanału z ogniskiem integracyjnym.

ZOBACZ WIĘCEJ

Podsumowanie projektu UTW

Projekt „Blisko i ciekawie – wyjazdy przyjazne seniorem” realizowany przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce dobiegł końca.

Wyjazdy seniorów

Działania jakie podjęto w ramach projektu stanowiły odpowiedź na różnorodne potrzeby seniorów w dynamicznie zmieniających się przed i po pandemicznych realiach życia. Zwróciliśmy szczególną uwagę na potrzebę odbudowy kondycji psychicznej i przywrócenie relacji społecznych między seniorami, zwłaszcza tymi którzy nie korzystają z Internetu.

Studenci UTW, ale również lokalni seniorzy i seniorki wzięli udział w trzech wydarzeniach.

ZOBACZ WIĘCEJ

Blisko i ciekawie – wyjazdy przyjazne seniorom

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce otrzymał grant na projekt „Blisko i ciekawie – wyjazdy przyjazne seniorom” z programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.

Plakat

Projekt stanowi odpowiedź na różnorodne potrzeby seniorów w dynamicznie zmieniających się przed i po pandemicznych realiach życia. Zwróciliśmy szczególną uwagę na potrzebę odbudowy kondycji psychicznej i przywrócenie relacji społecznych między seniorami, zwłaszcza tymi którzy nie korzystają z Internetu.

W planach są trzy działania:

 1. Wyjazd do Białegostoku, gdzie zwiedzimy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Pałac Branickich, pałacowe ogrody oraz Papugarnię.
 2. Warsztaty „Jak przygotować idealną czekoladę” w Starej Szkole.
 3. Spotkanie przy kawie i słodkościach, w trakcie którego uczestnicy podzielą się wspomnieniami i ciekawymi zdjęciami do kroniki UTW.

Serdecznie zapraszamy nie tylko studentów UTW, ale również lokalnych seniorów i seniorki do udziału w projekcie.

Katarzyna Bułkowska

Sekcje UTW w akcji

Zdrowie psychiczne jest nieodłącznym i ważnym aspektem zdrowia. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie psychiczne oznacza dobrostan, w którym człowiek uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie żyć i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności”.

Plakat info

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce podjął wyzwanie i serdecznie zaprasza lokalnych seniorów i seniorki do udziału w projekcie pod hasłem Sekcje UTW w akcji, który ma na celu podniesienie kondycji psychicznej członków stowarzyszenia i jego sympatyków.

 • Działania projektu obejmują potrzeby każdej z siedmiu sekcji działających przy UTW:
 • Sympatyków i uczestników sekcji historycznej i fotograficznej zapraszamy na poznanie historii połączone ze zwiedzaniem śluz Kanału Augustowskiego trasą Sokółka-Kurzyniec-Mikaszówka-Paniewo-Rygal-Sokółka. Wydarzenie zakończy się ogniskiem integracyjnym.
 • Na wycieczkę edukacyjną do Ogrodu Botanicznego przy Uniwersytecie Warszawskim, którego celem jest odkrywanie, chronienie i uczenie o świecie roślin dla lepszej przyszłości ludzi zapraszamy sekcję ogrodniczą i jej przyjaciół.
 • Sekcję turystyczną i ciekawych naszego sąsiedniego regionu – Warmii i Mazur – zapraszamy na wycieczkę krajoznawczą. Poznamy kawałek historii, zwiedzimy muzea i doświadczymy walorów krajoznawczych Ełku, Mrągowa, Biskupina, Kętrzyna, Giżycka, Łomży, Świętej Lipki.
 • Na spektakl w Operze i Filharmonii w Białymstoku zapraszamy sympatyków i sekcję kulturalną.
 • Miłośników pichcenia i uczestników sekcji kulinarnej zapraszamy na 3 warsztaty kulinarne: z pieczenia chleba, pizzy i ciasteczek. Spotkania zakończymy konkursem ,,Sprawna Gospodyni”.
 • Na warsztaty sztuki ludowej z tworzenia: kwiatków na gałązkach, quilingu, korali z filcu na mokro, bombek na choinkę zapraszamy chętnych i sekcję sztuki ludowej.
 • Natomiast na spotkanie edukacyjno-kulturalne zapraszamy 15 osób. Prowadzący obali mity alkoholowe, dowiemy się o szkodliwości łączenia alkoholu z lekami, jak omijać okazje do wypicia oraz poznamy sztukę odmawiania. Po wykładzie przejdziemy do gier stolikowych usprawniających pamięć, koncentrację uwagi i refleks.

Realizacja działań z projektu „Sekcje UTW w akcji” będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Gminy Sokółka z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii w 2022 roku.

Katarzyna Bułkowska

Projekt „Na zdrowie. Wychodzimy z pandemii” dobiegł końca

Wszystko co dobre, niestety szybko się kończy. Projekt „Na zdrowie. Wychodzimy z pandemii” realizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce dobiegł końca.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce

Zadaniem realizowanych działań było przywrócenie czynnego uczestnictwa w życiu społecznym, poprawę kondycji psychicznej i fizycznej oraz utrzymanie więzi w grupie senioralnej. Na całość złożyły się cztery wydarzenia.
Pierwszym były warsztaty z plecenia wianków, które zakończyły się spacerem z kijkami nordic walking wokół jeziora oraz sesją fotograficzną indywidualną i grupową na pomoście, której autorami byli studenci z sekcji fotograficznej UTW: Elżbieta Haponik, Anna Werner, Anna Andruszkiewicz i Krzysztof Frejus. Ich prace można było oglądać w dwóch ostatnich tygodniach sierpnia w Bibliotece Publicznej w Sokółce. ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content