Sekcje UTW w akcji

Zgodnie z definicją światowej organizacji zdrowia: “Zdrowie psychiczne oznacza dobrostan, w którym człowiek uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie żyć i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności”.

Zdjęcie grupowe

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce podjął wyzwanie i zaprosił seniorów i seniorki do udziału w projekcie pod hasłem “Sekcje UTW w akcji”, który miał na celu podniesienie kondycji psychicznej członków stowarzyszenia i jego sympatyków. Działania projektu objęły potrzeby każdej z 7 sekcji działających przy UTW.

Sekcja historyczna i fotograficzna zwiedziła śluzy kanału augustowskiego trasą Sokółka- Kurzyniec-Mikaszówka-Paniewo-Rygal-Sokółka. Wycieczka połączona była poznaniem historii tego bogatego w wodne ptaki kanału z ogniskiem integracyjnym.

Natomiast sekcja ogrodnicza wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Ogrodu Botanicznego przy Uniwersytecie Warszawskim, którego celem jest odkrywanie, chronienie i uczenie o świecie roślin dla lepszej przyszłości ludzi.

Trzecia sekcja, turystyczna, w Supraślu przeniosła się do świata tajemniczej duchowości prawosławnej – czyli do Muzeum Ikon. Następnie zwiedzili Monaster czyli prawosławny klasztor, który zapoczątkował dzieje miasta.

Z kolei na spektakl „West Side Story”w Operze i Filharmonii w Białymstoku wybrała się się sekcja kulturalna.

W trzech warsztatach kulinarnych wzięły udział miłośniczki pichcenia z sekcji kulinarnej. Spotkania kuchenne seniorek zakończyły się konkursem z pieczenia chleba, pizzy i ciasteczek. Było warto, bowiem nagrody były niebanalne.

Na warsztaty sztuki ludowej z tworzenia kwiatków na gałązkach, quillingu, korali z filcu na mokro, bombek na choinkę seniorki zaprosiły sokólskie dzieci i miłośników rękodzieła.

Projekt zakończył się spotkaniem edukacyjno-kulturalnym, na którym prowadzący obalił mity alkoholowe. Seniorzy dowiedzieli się o szkodliwości łączenia alkoholu z lekami i jak omijać okazję do wypicia oraz poznali sztukę odmawiania. Po wykładzie w towarzyskiej atmosferze przystąpili do gier stolikowych usprawniających pamięć, koncentrację uwagi i refleks.

Realizacja działań z projektu „Sekcje UTW w akcji” była możliwa dzięki dofinansowaniu z gminy Sokółka z zakresu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zakresu przeciwdziałania narkomanii w 2022 r.

Katarzyna Bułkowska


Zobacz również