Zaproszenie na wystawę „Pieniądz wojny i okupacji”

Od 23 września (piątek) 2022 r. w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK będzie można zwiedzać nową wystawę czasową pt. “Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego”.

Ekspozycja planszowa została przygotowana przez placówkę Muzeum Podlaskiego – Muzeum Historyczne w Białymstoku.

Plakat

Temat pieniądza w warunkach wojennych i okupacyjnych jest niezwykle skomplikowany. Punktem wyjściowym narracji wystawy jest pieniądz międzywojenny Rzeczypospolitej i specjalne środki płatnicze przygotowana na wypadek wybuchu wojny, następnie – pieniądze wprowadzane do obiegu przez kolejnych okupantów (ZSRS i III Rzeszę). Opowieść to skupia się na Białymstoku, ale na ekspozycji nie zabrakło także tematów specjalnych środków płatniczych emitowanych dla getta w Łodzi i obozu koncentracyjnego w Terezinie, opowieści o fałszerstwach dokonywanych w tym okresie.

Wystawę uzupełniają zabytki pozyskane od prywatnych kolekcjonerów oraz zbiory sokólskiego muzeum z tego okresu.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja potrwa do listopada 2022 r.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Spotkanie Podlaskich Archiwistów Społecznych w Sokółce

Jeżeli interesujesz się historią lokalną to wydarzenie jest dla Ciebie! Po raz drugi na Podlasiu spotykają się archiwiści społeczni!

Plakat

Czy posiadasz rodzinne pamiątki ale nie wiesz jak je zabezpieczyć, a może zbierasz zdjęcia związane z dziejami twojej miejscowości, relacje, lub dopiero chcesz zacząć to robić – zapisz się i przyjdź! Spotkaj ludzi z pasją, dowiedz się gdzie szukać pomocy, informacji, inspiracji do działania wokół lokalnego dziedzictwa.

Miejsce wydarzenia:
Sokólski Ośrodek Kultury
Kamienica Tyzenhauza (przy punkcie IT)
ul. Piłsudskiego 1
16-100 Sokółka

Termin: 24 września (sobota) 2022 r. godz. 10:00 – 17:00

ZOBACZ WIĘCEJ

Wystawa poświęcona twórczości Piotra Szałkowskiego

 W Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK dostępna jest nowa wystawa czasowa poświęcona twórczości nieżyjącego sokółczanina Piotra Szałkowskiego.

Na wystawie można oglądać łącznie ponad 90 prac artysty. Są to w większości zbiory Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Unikalną jej część stanowią pamiątki wypożyczone od rodziny nieżyjącego już rzeźbiarza, m.in. jedne z pierwszych jego prac (dwie niewielkie rzeźby z lat 70-tych) oraz praca ostatnia z roku 2020, której twórca już nie ukończył. Dominującą tematyką jest tematyka sakralna, urzekają płaskorzeźby przedstawiające historię życia i śmierci Jezusa Chrystusa, np. „Ostatnia wieczerza”, „Nie było miejsca w gospodzie”. Obok tego spotkamy przedstawienia zajęć wiejskich, postaci siewcy, rzemieślników, chłopów, muzykantów. Szczególnie zbiory rodzinne to prace ciekawe, ukazujące także humor i postać artysty od strony bardziej prywatnej.

W uroczystym wernisażu ekspozycji, który odbył się popołudniu 7 czerwca uczestniczyli: przedstawiciele rodziny pana Piotra Szałkowskiego, wybitni twórcy ludowi (m.in. Tadeusz Klimowicz, Dionizy Purta, tkaczki tkaniny dwuosnowowej, Stanisław Kamiński). Wystawę otworzyli dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł oraz Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury – Barbara Maj. O twórczości Piotra Szałkowskiego opowiadał muzealnik i kustosz PMKL-u – Wojciech Kowalczuk. Głos zabrała także Burmistrz Sokółki – Ewa Kulikowska.

Ekspozycja dostępna jest w godzinach pracy Muzeum Ziemi Sokólskiej nieodpłatnie do połowy września 2022 r. Kontakt w sprawie zwiedzania dla grup zorganizowanych (tel. 690 333 590, mail: poczta@muzeumziemisokolskiej.pl)

(EW) Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK
Zdj. W. Panow

Warsztaty tworzenia soli ziołowych

Agnieszka Prymaka – zielarka, dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, pasjonatka ziół, życia w zgodzie z naturą, była gościem Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK w ostatni piątek, 3 czerwca 2022 r. Tym razem warsztaty dotykały tematu “dzikiej kuchni”, czyli tego w jaki sposób wzbogacić swoją dietę inspirując się roślinami dostępnymi w naszych warunkach lokalnych tworząc z nich sól ziołową.

Opowieści o ziołach, o tym jak rozpoznać konkretne rośliny, towarzyszyła degustacja herbaty wykonanej ze stokrotek, mięty, bluszczyku kurdybanku, babki lancetowatej, kwiatów jarzębiny zwyczajnej, liści lipy. Sól ziołową uczestnicy spotkania wykonywali “na mokro” łącząc sól (niejodowaną) ze świeżo zebranymi roślinami: lubczykiem, liśćmi krwawnika, oregano, liśćmi podagrycznika, bylicą pospolitą, bylicą boże drzewko, liśćmi chrzanu, bluszczykiem kurdybankiem, odrobiną liści hyzopu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wystawa rzeźb Piotra Szałkowskiego

7 czerwca (wtorek) o godz. 17:00 odbędzie się w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK otwarcie wystawy poświęconej twórczości nieżyjącego już rzeźbiarza – Piotra Szałkowskiego (1938-2020).

Plakat

Zaprezentowana zostanie bogata kolekcja prac artysty, tworzona przez specjalistów przez lata i dobierana ze starannością, mającą pokazać najciekawsze i najlepsze jego dokonania, udostępniona dzięki uprzejmości Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Drugim głosem na wystawie będą rzeźby pozostające w dyspozycji rodziny rzeźbiarza – niepodlegające etnograficznej selekcji, bezcenne pamiątki rodzinne, prezenty, np. pierwsze jego prace, zdjęcia.

Piotr Szałkowski urodził się we wsi Żuki w gminie Sokółka w 1938 roku. Tam ukończył szkołę podstawową, następnie pracował w gospodarstwie rolnym i w rodzinnej kuźni. Pierwsze udane rzeźby wykonał w wieku 17 lat. Twórczość przerwał jednak okres pracy zawodowej. Powrót do aktywnej twórczości nastąpił w latach 80-tych, po przejściu na rentę.

W twórczości Piotra Szałkowskiego dominowała tematyka sakralna, choć często wykonywał również prace inspirowane przyrodą i życiem wsi, miejscową kulturą i obyczajami ludowymi. Był postacią cenioną w środowisku lokalnym oraz w gronie ludowych artystów. Od 1988 roku był członkiem STL (w latach 1993-2001 był prezesem Oddziału Białostockiego). Wielokrotnie brał udział w plenerach rzeźbiarskich w kraju i poza jego granicami, m. in. w Austrii i na Litwie. Przedstawiał swoje osiągnięcia artystyczne na konkursach, przeglądach i wystawach sztuki amatorskiej i ludowej, zdobywał nagrody.

Jego rzeźby znalazły się w kolekcjach muzealnych w Białymstoku, Toruniu, Węgorzewie, Sokółce. Został odznaczony Brązowym (1980) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (1998), odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1996) i „Złotą Odznaką – Zasłużony Białostocczyźnie” (1997). W 2008 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Wystawa “Rzeźba Piotra Szałkowskiego” w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK potrwa do połowy września 2022 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Warsztaty tworzenia soli ziołowej – zapisy

Uzupełnij swoją kuchnię o bardzo zdrową przyprawę – sól ziołową własnego autorstwa! W piątek 3 czerwca 2022 r. o godz. 17:00 Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK (ul. Piłsudskiego 2) zaprasza na warsztaty pn. “SÓL ZIOŁOWA” z Agnieszką Prymaką.

Baner info

Na warsztatach uczestnicy poznają różne inspiracje, jak komponować taką sól ziołową, dowiedzą się jakie mogą być sposoby jej wykonywania. A to wszystko będzie połączone z rytuałem picia wiosennej ziołowej herbatki.

Soli ziołowych można używać w przeróżny sposób: do sałatek, potraw, mięs, zup, kanapek. Dostarczamy dzięki nim do organizmu w codziennej diecie wiele składników, w które są bogate zioła. Sól jest naturalnym konserwantem, dzięki czemu takie mieszanki się nie psują, właściwości ziół też się zachowują. No i takie sole są po prostu bardzo smaczne. Można je szybko wykonać samodzielnie i tworzyć własne kompozycje smakowe do swoich potraw! Dlatego jeżeli macie ochotę zabrać ze sobą na zajęcia własny lubczyk lub inne zioła z ogródka – jak najbardziej możecie to zrobić. Dodamy je do soli!

Każdy uczestnik zabierze do domu wykonany przez siebie słoiczek soli ziołowej (pojemności 120 ml). Uwaga! Warsztaty są płatne – koszt 40 zł/os. Obowiązują zapisy: poczta@muzeumziemisokolskiej.pl, tel. 733 007 796

PROWADZENIE: AGNIESZKA PRYMAKA – zielarka, dyplomowany zielarz  -fitoterapeuta, pasjonatka ziół, życia w zgodzie z naturą, jest autorką marki Zielska Kolonia (https://www.facebook.com/zielskakolonia).

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury i Zielska Kolonia (Agnieszka Prymaka)

(EW) Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Zaproszenie na „Noc Muzeum” w Sokółce

W najbliższą sobotę, 14 maja 2022 r. przypada ogólnoeuropejska impreza zwana „Nocą Muzeów”, której ideą jest jak najszersze udostępnianie placówek kultury, a w szczególności muzeów. Hasłem tegorocznej Nocy w Sokółce będzie „Zwiedzanie z przeszkodami”.

Plakat

W Sokółce spotykamy się 14 maja (sobota) 2022 r., o godz. 15.00 zaczynając od budynku Muzeum Ziemi Sokólskiej (ul. Piłsudskiego 2), gdzie uczestnicy dostawać będą kartę gry – mapę zadań. Każde poprawnie wykonane zadanie pozwala na otrzymanie „odznaki-pieczątki” i dalszą zabawę. Ci którzy przejdą całą ścieżkę tegorocznej Nocy Muzeów otrzymają drobne upominki. W czasie wydarzenia zajrzycie do dobrze znanych ekspozycji, jednak nie wszystkie będą wyglądać tak samo, niektóre będą specjalnie zaciemnione, inne staną się labiryntami.

Czekamy na Was w godzinach 15.00 do 19.00. Wstęp wolny.

Organizatorami wydarzenia jest Sokólski Ośrodek Kultury: Muzeum Ziemi Sokólskiej i Punkt Informacji Turystycznej w Sokółce

Edyta Wiśniewska, SOK

Spotkanie z dr T. Wiśniewskim w sokólskim muzeum

Z terenów dzisiejszej Sokólszczyzny zachowały się w zbiorach Instytutu Sztuki PAN zdjęcia bożnic żydowskich w Janowie, Sidrze, Suchowoli. Fotografie tych unikalnych obiektów prezentowane są na wystawie czasowej „Bożnice drewniane grupy białostocko-grodzieńskiej” w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK.

6 maja (piątek) o godz. 16:30 Muzeum w Sokółce zaprasza na spotkanie wokół wspomnianej wystawy czasowej. Porozmawiamy w piątkowe popołudnie z doktorem Tomaszem Wiśniewskim – badaczem i popularyzatorem dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości Podlasia.

Wydarzenie będzie transmitowane na kanele facebookowym Muzeum Ziemi Sokólskiej i Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Plakat

Tomasz Wiśniewski, dr kulturoznawstwa. Historyk regionalista, dziennikarz, filmowiec. Autor 9 książek, licznych artykułów – publikował m.in w Polityce, Rzeczpospolitej, Newsweeku. Autor wystaw poświęconych zróżnicowanemu kulturowemu Rzeczpospolitej. Twórca portalu www.bagnowka.pl, na którym umieścił ponad 40 tysięcy zdjęć nagrobków cmentarzy katolickich, protestanckich, prawosławnych i żydowskich, kanału bagnowka na YouTube. Założyciel Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii w Michałowie w której zrealizował kilkadziesiąt projektów dotyczących sąsiedztwa kultur.

Współzałożyciel stowarzyszeń zajmujących się pielęgnowaniem tematyki wielokulturowej: Stowarzyszenie Szukamy Polski, Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku. Twórca koncepcji Muzeum Żydowskiego w Białymstoku oraz strony internetowej jewishbialystok.pl

Liczne nagrody i wyróżnienia: Nagroda Ambasady Izraela (1998), Nagroda Glogera (2014), Główna Nagroda Muzeum POLIN (2018), Stypendia m.in. Instytutu im. Witolda Pileckiego (2021).

Wystawa „Bożnice drewniane” została przygotowana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W Sokółce potrwa do 20 maja 2022 r.

Edyta Wiśniewska, SOK

Wielkanocne warsztaty w Muzeum Ziemi Sokólskiej

Tradycyjnie przed świętami placówka SOK – Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprosiła przedszkolaki i młodsze klasy ze szkół podstawowych na opowieść o tradycjach wielkanocnych. W związku z dużym zainteresowaniem spotkania w tematyce świątecznej odbywały się już od 15 marca 2022 r. Ostatnia grupa dzieci brała udział w warsztatach muzealnych 13 kwietnia 2022 r.

Z oferty edukacyjnej muzeum skorzystały wszystkie przedszkola sokólskie a także licznie uczniowie szkół podstawowych (szczególnie SP nr 1), w zajęciach wzięła udział także grupa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-wychowawczego w Sokółce. Oprócz Sokółki, muzeum odwiedziły grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Babikach oraz Starej Kamionki.

Uczestnicy zajęć mieli średnio od 6 do 10 lat, dlatego i rozmowę o tradycjach wielkanocnych i warsztaty starano dopasować do każdej z grup indywidualnie.

Przez prawie miesiąc w muzeum dzieci tworzyły przy okazji poznawania tradycji wielkanocnych różne prace w tematyce plastyki obrzędowej związanej z czasem świątecznym: głównie były to palemki, ale także: pisanki, kwiatki z bibuły.

Edyta Wiśniewska, SOK
Zdjęcia: W. Panow

O dobroczynnych właściwościach świerku

W piątkowe popołudnie 25 marca 2022 r., miłośnicy zielarstwa spotkali się w Muzeum Ziemi Sokólskiej z Agnieszką Prymaką – propagatorką ekologicznych kosmetyków, autorką marki “Zielska Kolonia” na herbacie z igieł świerkowych z dodatkiem pączków sosnowych, owoców dzikiej róży, skórki mandarynki i gałązek porzeczki.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jakie ma właściwości świerk, sosna, żywica świerkowa, do czego mogą nam posłużyć by wzbogacić naszą dietę, wspomóc nasze zdrowie. Oprócz herbatki, wykonali także MAŚĆ CHOINKOWĄ – pomocną w leczeniu przeziębień, udrażniającą górne drogi oddechowe, stosowaną tradycyjnie jako maść na oparzenia. Ponad dwie godziny spędzone w muzeum wypełnione były bogatym w pomocne rady i uwagi wykładem Agnieszki, która starała się dogłębnie odpowiadać na pytania uczestników i praktyką.

Zdjęcia: Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej

Wielkanocne warsztaty w sokólskim muzeum

Plakat

Tradycyjnie w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK zaprasza na zajęcia poświęcone symbolice i zwyczajom wielkanocnym. Skierowane są one do przedszkoli i szkół podstawowych (kl. I-IV).

W sali muzealnej poświęconej życiu mieszkańców wsi, przy inscenizacji wielkanocnego stołu opowiemy o tradycjach świątecznych. Zajęcia połączone będą z pracą plastyczną w tematyce świątecznej. W tym roku jej
tematem będzie palma wielkanocna i kwiaty z bibuły. Czas trwania – ok. 60 min. Udział jest bezpłatny. Terminy zajęć ustalamy indywidualnie z wychowawcami klas.

Kontakt w sprawie zapisów (wt.-pt. w godz. 8-16, sobota w godz. 10-15): telefoniczny – 690 333 590 lub 733 007 796; mailowy – poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

Edyta Wiśniewska

Zaproszenia na warsztaty ekologiczne

16 marca 2022 r. (w środę) o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej (ul. Piłsudskiego 2) na spotkanie warsztatowe ph. Na herbatce z igiełek „Zielską Kolonią” z Agnieszką Prymaką – zielarką, propagatorką naturalnych kosmetyków, autorką facebookowego fanpage’a „Zielska Kolonia” oraz gospodarstwa o tej samej nazwie w Knyszewiczach, niedaleko Sokółki.

Zajęcia będą poświęcone dobroczynnym wzmacniającym właściwościom świerku i sosny w walce z przeziębieniami i infekcjami.

Kto jeszcze nie pił herbatki z igiełek, będzie miał okazję. Powstanie z nich zdrowa i pyszna herbatka. A delektując się gorącym i aromatycznym napojem będziemy przygotowywać maść choinkową z żywicą, która jest bardzo skuteczna w leczeniu przeziębień, kataru i kaszlu, problemów z zatokami. Wystarczy wsmarować ją w klatkę piersiową i plecy. Udrażnia drogi oddechowe. Wzmacnia i rozgrzewa w przypadku przemarznięcia. Poprawia krążenie i zwiększa ukrwienie skóry. Jest pomocna w leczeniu bólów mięśni, stawów i przy nerwobólach. Stosuje się ją również w leczeniu dolegliwości skórnych: stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych i grzybic. Przyspiesza gojenie się ran. Jest to najstarsza maść na oparzenia.

Każdy uczestnik warsztatów wykona i zabierze ze sobą do domu słoiczek tej wyjątkowej maści. Koszt warsztatu – 35 zł/os.

Zapisy: poczta@muzeumziemisokolskiej.pl lub 733 007 796

Sokólski Ośrodek Kultury oraz „Zielska Kolonia” zapraszają!

Edyta Wiśniewska, SOK

Zaproszenie na wystawę plenerową „Mobilna wizytówka”

Sokólski Ośrodek Kultury w raz z Podlaskim Instytutem Kultury zapraszają do zapoznania się z wielkoformatową wystawą, która powstała z myślą o promocji twórców ludowych Podlasia.

Wystawa e-tradycja

“Mobilna wizytówka”, bo taką nosi nazwę ekspozycja – służy kampanii promującej stronę internetową – rozbudowywaną wciąż bazę informacji na temat działających na Podlasiu twórców, rękodzielników, artystów ludowych:
http://e-tradycja.pikpodlaskie.pl/

Wystawę będzie można obejrzeć w Sokółce w plenerze na ul. Grodzieńskiej, na placu przed budynkiem SOK (nr 1).

Strona i promująca ją ekspozycja zostały stworzone przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wystawę składają się wielkoformatowe grafiki – wizytówki odsyłające (poprzez kody QR) do poszerzonych danych biograficznych i galerii prac twórców umieszczonych w Cyfrowej Bazie Twórców Ludowych Województwa Podlaskiego, m.in. mieszkańców sokólszczyzny: rzeźbiarza Marka Szyszko (Chwaszczewo), tkaczek: Teresy Pryzmont (Wasilówka), Danuty Radulskiej (Wasilówka), Alicji Kochanowskiej (Janów), Ludgardy Sieńko (Janów), Barnardy Rość (Korycin). Wystawa wędruje po Podlasiu już od kilku miesięcy, wyruszyła z Białegostoku, odwiedziła kolejno Supraśl, Tykocin, Siemiatycze.

W Sokółce wystawa potrwa od soboty 5 marca do końca kwietnia 2022 r.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Relacja z wernisażu wystawy „Bożnice drewniane”

Zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej na zwiedzanie bezpłatne wielkoformatowej wystawy czasowej pt. “Bożnice drewniane”. Wystawa potrwa do drugiej połowy maja 2022 r.

Wystawa o bożnicach

Wernisaż wystawy odbył się 11 lutego, w jego trakcie wysłuchaliśmy prelekcji twórczyni wystawy Magdaleny Urbańskiej z Białostockiego Ośrodka Kultury/ Centrum i. L. Zamenhofa na temat genezy powstania ekspozycji oraz charakterystyki grupy architektonicznej bożnic występujących na terenie obecnego powiatu sokólskiego, określanych jako grupa białostocko-grodzieńska. Spośród monumentalnych budowli oglądanych na wystawie, m.in. bożnic w Janowie, Suchowoli, Sidrze, do czasów dzisiejszych nie zachował się żaden obiekt. Wystawa odkrywa i przywraca nam nieznany kunszt ciesielski i rozmach drewnianych konstrukcji głównie z XVIII wieku zarejestrowanych w początkach XX wieku.

W trakcie zwiedzania można zapoznać się z publikacją Mari i Kazimierza Piechotków o “Bożnicach drewnianych” oraz nabyć katalog wystawowy przygotowany przez BOK/Centrum im. L. Zamenhofa (10 zł/szt.)

Wystawa pochodzi ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia autorstwa – Krzysztofa Frejusa.

Edyta Wiśniewska

Zaproszenie na wernisaż wystawy

Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK, zaprasza na wernisaż wystawy unikalnych zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, który odbędzie się w najbliższy piątek tj. 11 lutego 2022 r. o godzinie 17.00.

Plakat

Na spotkaniu będzie można porozmawiać z autorką ekspozycji Magdaleną Urbańską z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, o genezie wystawy oraz unikatowości zjawiska jakim były drewniane bożnice pogranicza polsko-białorusko-litewskiego.

Tematem wystawy są unikalne zbiory Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk dotyczące drewnianego budownictwa sakralnego społeczności żydowskiej sięgające swym datowaniem do wieku XVIII, a nawet wieku XVII. Spośród 150 bożnic zachowanych w początkach wieku XX (II RP) i udokumentowanych przez ISPAN dziś nie istnieje żadna. Wielkoformatowe wydruki tych budynków i ich wnętrz oraz detali architektonicznych m.in. z Janowa, Sidry, Suchowoli, Kuźnicy będzie można oglądać w sokólskim Muzeum do końca maja 2022 roku.

W czasie wernisażu będzie można nabyć także katalog wystawy (10 zł) oraz zapoznać się z publikacją „Bramy nieba. Bożnice drewniane” autorstwa Marii i Kazimierza Piechotków, która była inspiracją dla autorów wystawy.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Śladem czterech kultur – zaproszenie na wernisaż fotografii

W najbliższe piątkowe popołudnie, 26 listopada o godz. 17:00, otworzymy wystawę w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK, poświęconą pięknu zabytkowych cmentarzy miejskich Sokółki oraz cmentarza muzułmańskiego w Bohonikach.

Wernisaż fotografii “Śladem czterech kultur…”

Spotkamy się w muzeum na wernisażu wystawy dedykowanej czterem kulturom Sokólszczyzny – katolickiej, prawosławnej, tatarskiej oraz żydowskiej i ich nekropoliom. Obejrzymy je w obiektywie pasjonata fotografii, założyciela popularnego Facebookowego i Instagramowego profilu “Wzgórza Sokólskie”. Naszym gościem tego dnia będzie Wojciech Panow. Jeżeli chcecie poznać autora niezwykłych zdjęć – zapraszamy.

Punktem wyjścia do powstania tej nostalgicznej, fotograficznej podróży jest dokumentacja wartości historycznej cmentarzy w Sokółce i cmentarza muzułmańskiego w Bohonikach, przygotowana przez M. Biziuka, A. Konopackiego, T. Wiśniewskiego i I. Wiśniewską w publikacji “Sokólskie nekropolie zabytkami czterech kultur” (2005). Zatem oprócz nastrojowych fotografii na wystawie znajdą się informacje o walorach historycznych samych cmentarzy. Zobaczymy również zdjęcia prywatne mieszkańców miasta i obiekty muzealne związane z tematem.

Zapraszamy. Wstęp wolny

Edyta Wiśniewska

Muzealne zajęcia z okazji Święta Niepodległości

Corocznym zwyczajem, w związku z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości, Muzeum Ziemi Sokólskiej przeprowadziło zajęcia edukacyjne w temacie polskich symboli narodowych. Wzięły w nich udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janowszczyźnie (kl. II) oraz wychowankowie Przedszkola nr 1 w Sokółce.

Wspólnie z dziećmi szukaliśmy ważnych symboli (nie tylko narodowych) i poznawaliśmy ich wagę w pracy historyka. W czasie naszych poszukiwań zajrzeliśmy do prawie wszystkich kufrów i gablot wystawowych. Na zakończenie przyglądaliśmy się monetom polskim oraz innych państw i każdy uczestnik wykonał sobie ręcznie kopię co ciekawszych egzemplarzy numizmatów znajdujących się w naszym muzealnym archiwum. Potem dzieci zwiedziły wystawę poświęconą Antoniemu Tyzenhauzowi w budynku Sokólskiego Ośrodka Kultury oraz zajrzały na wystawę czasową “Dawna Sokółka w fotografii L. Niedźwieckiego” prezentowaną w sali wystawienniczo-konferencyjnej na ul. Piłsudskiego 1, przy Punkcie Informacji Turystycznej.

Relację fotograficzną z wizyty uczniów SP w Janowszczyźnie znaleźć można na stronie placówki:
http://szkolajanowszczyzna.pl/2021/11/09/wycieczka-do-muzeum-ziemi-sokolskiej/.

Grupa przedszkolaków, które odwiedziły Muzeum Ziemi Sokólskiej uczestniczyła w warsztatach połączonych z krótką prezentacją na temat wykorzystania symboli narodowych. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. że stanowią one sposób na oznakowanie miejsc pamięci, potem wykonały pracę plastyczną – lampiony w barwach narodowych. Prace dzieci zabrały ze sobą do domów. Dziękujemy opiekunom grupy za jak zwykle duże zaangażowanie w zajęcia.

Przypominamy że oferta edukacyjna muzeum dostosowywana jest do wieku dzieci i programu nauczania – znajdziecie ją na stronie muzeum: https://muzeumziemisokolskiej.pl/edukacja/

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Skip to content