Zaproszenie na „Noc Muzeum” w Sokółce

W najbliższą sobotę, 14 maja 2022 r. przypada ogólnoeuropejska impreza zwana „Nocą Muzeów”, której ideą jest jak najszersze udostępnianie placówek kultury, a w szczególności muzeów. Hasłem tegorocznej Nocy w Sokółce będzie „Zwiedzanie z przeszkodami”.

Plakat

W Sokółce spotykamy się 14 maja (sobota) 2022 r., o godz. 15.00 zaczynając od budynku Muzeum Ziemi Sokólskiej (ul. Piłsudskiego 2), gdzie uczestnicy dostawać będą kartę gry – mapę zadań. Każde poprawnie wykonane zadanie pozwala na otrzymanie „odznaki-pieczątki” i dalszą zabawę. Ci którzy przejdą całą ścieżkę tegorocznej Nocy Muzeów otrzymają drobne upominki. W czasie wydarzenia zajrzycie do dobrze znanych ekspozycji, jednak nie wszystkie będą wyglądać tak samo, niektóre będą specjalnie zaciemnione, inne staną się labiryntami.

Czekamy na Was w godzinach 15.00 do 19.00. Wstęp wolny.

Organizatorami wydarzenia jest Sokólski Ośrodek Kultury: Muzeum Ziemi Sokólskiej i Punkt Informacji Turystycznej w Sokółce

Edyta Wiśniewska, SOK

Spotkanie z dr T. Wiśniewskim w sokólskim muzeum

Z terenów dzisiejszej Sokólszczyzny zachowały się w zbiorach Instytutu Sztuki PAN zdjęcia bożnic żydowskich w Janowie, Sidrze, Suchowoli. Fotografie tych unikalnych obiektów prezentowane są na wystawie czasowej „Bożnice drewniane grupy białostocko-grodzieńskiej” w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK.

6 maja (piątek) o godz. 16:30 Muzeum w Sokółce zaprasza na spotkanie wokół wspomnianej wystawy czasowej. Porozmawiamy w piątkowe popołudnie z doktorem Tomaszem Wiśniewskim – badaczem i popularyzatorem dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości Podlasia.

Wydarzenie będzie transmitowane na kanele facebookowym Muzeum Ziemi Sokólskiej i Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Plakat

Tomasz Wiśniewski, dr kulturoznawstwa. Historyk regionalista, dziennikarz, filmowiec. Autor 9 książek, licznych artykułów – publikował m.in w Polityce, Rzeczpospolitej, Newsweeku. Autor wystaw poświęconych zróżnicowanemu kulturowemu Rzeczpospolitej. Twórca portalu www.bagnowka.pl, na którym umieścił ponad 40 tysięcy zdjęć nagrobków cmentarzy katolickich, protestanckich, prawosławnych i żydowskich, kanału bagnowka na YouTube. Założyciel Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii w Michałowie w której zrealizował kilkadziesiąt projektów dotyczących sąsiedztwa kultur.

Współzałożyciel stowarzyszeń zajmujących się pielęgnowaniem tematyki wielokulturowej: Stowarzyszenie Szukamy Polski, Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku. Twórca koncepcji Muzeum Żydowskiego w Białymstoku oraz strony internetowej jewishbialystok.pl

Liczne nagrody i wyróżnienia: Nagroda Ambasady Izraela (1998), Nagroda Glogera (2014), Główna Nagroda Muzeum POLIN (2018), Stypendia m.in. Instytutu im. Witolda Pileckiego (2021).

Wystawa „Bożnice drewniane” została przygotowana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W Sokółce potrwa do 20 maja 2022 r.

Edyta Wiśniewska, SOK

Wielkanocne warsztaty w Muzeum Ziemi Sokólskiej

Tradycyjnie przed świętami placówka SOK – Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprosiła przedszkolaki i młodsze klasy ze szkół podstawowych na opowieść o tradycjach wielkanocnych. W związku z dużym zainteresowaniem spotkania w tematyce świątecznej odbywały się już od 15 marca 2022 r. Ostatnia grupa dzieci brała udział w warsztatach muzealnych 13 kwietnia 2022 r.

Z oferty edukacyjnej muzeum skorzystały wszystkie przedszkola sokólskie a także licznie uczniowie szkół podstawowych (szczególnie SP nr 1), w zajęciach wzięła udział także grupa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-wychowawczego w Sokółce. Oprócz Sokółki, muzeum odwiedziły grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Babikach oraz Starej Kamionki.

Uczestnicy zajęć mieli średnio od 6 do 10 lat, dlatego i rozmowę o tradycjach wielkanocnych i warsztaty starano dopasować do każdej z grup indywidualnie.

Przez prawie miesiąc w muzeum dzieci tworzyły przy okazji poznawania tradycji wielkanocnych różne prace w tematyce plastyki obrzędowej związanej z czasem świątecznym: głównie były to palemki, ale także: pisanki, kwiatki z bibuły.

Edyta Wiśniewska, SOK
Zdjęcia: W. Panow

O dobroczynnych właściwościach świerku

W piątkowe popołudnie 25 marca 2022 r., miłośnicy zielarstwa spotkali się w Muzeum Ziemi Sokólskiej z Agnieszką Prymaką – propagatorką ekologicznych kosmetyków, autorką marki “Zielska Kolonia” na herbacie z igieł świerkowych z dodatkiem pączków sosnowych, owoców dzikiej róży, skórki mandarynki i gałązek porzeczki.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jakie ma właściwości świerk, sosna, żywica świerkowa, do czego mogą nam posłużyć by wzbogacić naszą dietę, wspomóc nasze zdrowie. Oprócz herbatki, wykonali także MAŚĆ CHOINKOWĄ – pomocną w leczeniu przeziębień, udrażniającą górne drogi oddechowe, stosowaną tradycyjnie jako maść na oparzenia. Ponad dwie godziny spędzone w muzeum wypełnione były bogatym w pomocne rady i uwagi wykładem Agnieszki, która starała się dogłębnie odpowiadać na pytania uczestników i praktyką.

Zdjęcia: Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej

Wielkanocne warsztaty w sokólskim muzeum

Plakat

Tradycyjnie w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK zaprasza na zajęcia poświęcone symbolice i zwyczajom wielkanocnym. Skierowane są one do przedszkoli i szkół podstawowych (kl. I-IV).

W sali muzealnej poświęconej życiu mieszkańców wsi, przy inscenizacji wielkanocnego stołu opowiemy o tradycjach świątecznych. Zajęcia połączone będą z pracą plastyczną w tematyce świątecznej. W tym roku jej
tematem będzie palma wielkanocna i kwiaty z bibuły. Czas trwania – ok. 60 min. Udział jest bezpłatny. Terminy zajęć ustalamy indywidualnie z wychowawcami klas.

Kontakt w sprawie zapisów (wt.-pt. w godz. 8-16, sobota w godz. 10-15): telefoniczny – 690 333 590 lub 733 007 796; mailowy – poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

Edyta Wiśniewska

Zaproszenia na warsztaty ekologiczne

16 marca 2022 r. (w środę) o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej (ul. Piłsudskiego 2) na spotkanie warsztatowe ph. Na herbatce z igiełek „Zielską Kolonią” z Agnieszką Prymaką – zielarką, propagatorką naturalnych kosmetyków, autorką facebookowego fanpage’a „Zielska Kolonia” oraz gospodarstwa o tej samej nazwie w Knyszewiczach, niedaleko Sokółki.

Zajęcia będą poświęcone dobroczynnym wzmacniającym właściwościom świerku i sosny w walce z przeziębieniami i infekcjami.

Kto jeszcze nie pił herbatki z igiełek, będzie miał okazję. Powstanie z nich zdrowa i pyszna herbatka. A delektując się gorącym i aromatycznym napojem będziemy przygotowywać maść choinkową z żywicą, która jest bardzo skuteczna w leczeniu przeziębień, kataru i kaszlu, problemów z zatokami. Wystarczy wsmarować ją w klatkę piersiową i plecy. Udrażnia drogi oddechowe. Wzmacnia i rozgrzewa w przypadku przemarznięcia. Poprawia krążenie i zwiększa ukrwienie skóry. Jest pomocna w leczeniu bólów mięśni, stawów i przy nerwobólach. Stosuje się ją również w leczeniu dolegliwości skórnych: stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych i grzybic. Przyspiesza gojenie się ran. Jest to najstarsza maść na oparzenia.

Każdy uczestnik warsztatów wykona i zabierze ze sobą do domu słoiczek tej wyjątkowej maści. Koszt warsztatu – 35 zł/os.

Zapisy: poczta@muzeumziemisokolskiej.pl lub 733 007 796

Sokólski Ośrodek Kultury oraz „Zielska Kolonia” zapraszają!

Edyta Wiśniewska, SOK

Zaproszenie na wystawę plenerową „Mobilna wizytówka”

Sokólski Ośrodek Kultury w raz z Podlaskim Instytutem Kultury zapraszają do zapoznania się z wielkoformatową wystawą, która powstała z myślą o promocji twórców ludowych Podlasia.

Wystawa e-tradycja

“Mobilna wizytówka”, bo taką nosi nazwę ekspozycja – służy kampanii promującej stronę internetową – rozbudowywaną wciąż bazę informacji na temat działających na Podlasiu twórców, rękodzielników, artystów ludowych:
http://e-tradycja.pikpodlaskie.pl/

Wystawę będzie można obejrzeć w Sokółce w plenerze na ul. Grodzieńskiej, na placu przed budynkiem SOK (nr 1).

Strona i promująca ją ekspozycja zostały stworzone przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wystawę składają się wielkoformatowe grafiki – wizytówki odsyłające (poprzez kody QR) do poszerzonych danych biograficznych i galerii prac twórców umieszczonych w Cyfrowej Bazie Twórców Ludowych Województwa Podlaskiego, m.in. mieszkańców sokólszczyzny: rzeźbiarza Marka Szyszko (Chwaszczewo), tkaczek: Teresy Pryzmont (Wasilówka), Danuty Radulskiej (Wasilówka), Alicji Kochanowskiej (Janów), Ludgardy Sieńko (Janów), Barnardy Rość (Korycin). Wystawa wędruje po Podlasiu już od kilku miesięcy, wyruszyła z Białegostoku, odwiedziła kolejno Supraśl, Tykocin, Siemiatycze.

W Sokółce wystawa potrwa od soboty 5 marca do końca kwietnia 2022 r.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Relacja z wernisażu wystawy „Bożnice drewniane”

Zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej na zwiedzanie bezpłatne wielkoformatowej wystawy czasowej pt. “Bożnice drewniane”. Wystawa potrwa do drugiej połowy maja 2022 r.

Wystawa o bożnicach

Wernisaż wystawy odbył się 11 lutego, w jego trakcie wysłuchaliśmy prelekcji twórczyni wystawy Magdaleny Urbańskiej z Białostockiego Ośrodka Kultury/ Centrum i. L. Zamenhofa na temat genezy powstania ekspozycji oraz charakterystyki grupy architektonicznej bożnic występujących na terenie obecnego powiatu sokólskiego, określanych jako grupa białostocko-grodzieńska. Spośród monumentalnych budowli oglądanych na wystawie, m.in. bożnic w Janowie, Suchowoli, Sidrze, do czasów dzisiejszych nie zachował się żaden obiekt. Wystawa odkrywa i przywraca nam nieznany kunszt ciesielski i rozmach drewnianych konstrukcji głównie z XVIII wieku zarejestrowanych w początkach XX wieku.

W trakcie zwiedzania można zapoznać się z publikacją Mari i Kazimierza Piechotków o “Bożnicach drewnianych” oraz nabyć katalog wystawowy przygotowany przez BOK/Centrum im. L. Zamenhofa (10 zł/szt.)

Wystawa pochodzi ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia autorstwa – Krzysztofa Frejusa.

Edyta Wiśniewska

Zaproszenie na wernisaż wystawy

Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK, zaprasza na wernisaż wystawy unikalnych zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, który odbędzie się w najbliższy piątek tj. 11 lutego 2022 r. o godzinie 17.00.

Plakat

Na spotkaniu będzie można porozmawiać z autorką ekspozycji Magdaleną Urbańską z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, o genezie wystawy oraz unikatowości zjawiska jakim były drewniane bożnice pogranicza polsko-białorusko-litewskiego.

Tematem wystawy są unikalne zbiory Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk dotyczące drewnianego budownictwa sakralnego społeczności żydowskiej sięgające swym datowaniem do wieku XVIII, a nawet wieku XVII. Spośród 150 bożnic zachowanych w początkach wieku XX (II RP) i udokumentowanych przez ISPAN dziś nie istnieje żadna. Wielkoformatowe wydruki tych budynków i ich wnętrz oraz detali architektonicznych m.in. z Janowa, Sidry, Suchowoli, Kuźnicy będzie można oglądać w sokólskim Muzeum do końca maja 2022 roku.

W czasie wernisażu będzie można nabyć także katalog wystawy (10 zł) oraz zapoznać się z publikacją „Bramy nieba. Bożnice drewniane” autorstwa Marii i Kazimierza Piechotków, która była inspiracją dla autorów wystawy.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Śladem czterech kultur – zaproszenie na wernisaż fotografii

W najbliższe piątkowe popołudnie, 26 listopada o godz. 17:00, otworzymy wystawę w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK, poświęconą pięknu zabytkowych cmentarzy miejskich Sokółki oraz cmentarza muzułmańskiego w Bohonikach.

Wernisaż fotografii “Śladem czterech kultur…”

Spotkamy się w muzeum na wernisażu wystawy dedykowanej czterem kulturom Sokólszczyzny – katolickiej, prawosławnej, tatarskiej oraz żydowskiej i ich nekropoliom. Obejrzymy je w obiektywie pasjonata fotografii, założyciela popularnego Facebookowego i Instagramowego profilu “Wzgórza Sokólskie”. Naszym gościem tego dnia będzie Wojciech Panow. Jeżeli chcecie poznać autora niezwykłych zdjęć – zapraszamy.

Punktem wyjścia do powstania tej nostalgicznej, fotograficznej podróży jest dokumentacja wartości historycznej cmentarzy w Sokółce i cmentarza muzułmańskiego w Bohonikach, przygotowana przez M. Biziuka, A. Konopackiego, T. Wiśniewskiego i I. Wiśniewską w publikacji “Sokólskie nekropolie zabytkami czterech kultur” (2005). Zatem oprócz nastrojowych fotografii na wystawie znajdą się informacje o walorach historycznych samych cmentarzy. Zobaczymy również zdjęcia prywatne mieszkańców miasta i obiekty muzealne związane z tematem.

Zapraszamy. Wstęp wolny

Edyta Wiśniewska

Muzealne zajęcia z okazji Święta Niepodległości

Corocznym zwyczajem, w związku z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości, Muzeum Ziemi Sokólskiej przeprowadziło zajęcia edukacyjne w temacie polskich symboli narodowych. Wzięły w nich udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janowszczyźnie (kl. II) oraz wychowankowie Przedszkola nr 1 w Sokółce.

Wspólnie z dziećmi szukaliśmy ważnych symboli (nie tylko narodowych) i poznawaliśmy ich wagę w pracy historyka. W czasie naszych poszukiwań zajrzeliśmy do prawie wszystkich kufrów i gablot wystawowych. Na zakończenie przyglądaliśmy się monetom polskim oraz innych państw i każdy uczestnik wykonał sobie ręcznie kopię co ciekawszych egzemplarzy numizmatów znajdujących się w naszym muzealnym archiwum. Potem dzieci zwiedziły wystawę poświęconą Antoniemu Tyzenhauzowi w budynku Sokólskiego Ośrodka Kultury oraz zajrzały na wystawę czasową “Dawna Sokółka w fotografii L. Niedźwieckiego” prezentowaną w sali wystawienniczo-konferencyjnej na ul. Piłsudskiego 1, przy Punkcie Informacji Turystycznej.

Relację fotograficzną z wizyty uczniów SP w Janowszczyźnie znaleźć można na stronie placówki:
http://szkolajanowszczyzna.pl/2021/11/09/wycieczka-do-muzeum-ziemi-sokolskiej/.

Grupa przedszkolaków, które odwiedziły Muzeum Ziemi Sokólskiej uczestniczyła w warsztatach połączonych z krótką prezentacją na temat wykorzystania symboli narodowych. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. że stanowią one sposób na oznakowanie miejsc pamięci, potem wykonały pracę plastyczną – lampiony w barwach narodowych. Prace dzieci zabrały ze sobą do domów. Dziękujemy opiekunom grupy za jak zwykle duże zaangażowanie w zajęcia.

Przypominamy że oferta edukacyjna muzeum dostosowywana jest do wieku dzieci i programu nauczania – znajdziecie ją na stronie muzeum: https://muzeumziemisokolskiej.pl/edukacja/

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Zaproszenie na warsztaty wypieku chleba

Plakat

26 października o godz. 16.30 zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej na warsztaty wypieku chleba, które poprowadzą Łukasz Radziszewski oraz Ewa Tatar.

W Sokółce łącznie odbędą się trzy warsztaty w ramach działania, dwa z nich skierowane są do grup przedszkolnych i szkolnych, jedne skierowane do grupy międzypokoleniowej, na te ostatnie zapraszamy Państwa o 16.30 dnia 26 października i ze względów na duże zainteresowanie działaniem prosimy o zapisy pod adresem mailowym: poczta@sokolskiosrodekkultury.pl Warsztaty trwają około godziny, odbędą się w budynku Muzeum Ziemi Sokólskiej, ul. Piłsudskiego 2 (I piętro).

Podobne spotkania chlebowe odbyły się dotychczas min. w galeriach: Arsenał w Białymstoku, TRAFO w Szczecinie, Salonie Akademii w Warszawie, MOS Gorzów Wielkopolski, DOMIE, Stroboskop, BWA Wrocław, CSW U-jazdowski. Domach kultury: min. MDK, Świetlicy Dziennego Pobytu i MDK w Białymstoku, Świetlicy KP Granica w Cieszynie, Klubie Wojskowym w Kazuniu Nowym. Warsztaty przeprowadzone zostały łącznie w 57 miejscach.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kolejowe warsztaty „Stacji Muzeum” dla najmłodszych

W związku z obchodami 160-lecia wybudowania linii kolejowej Warszawa-Petersburg specjalna, bezpłatna oferta „lekcji muzealnych na wynos” została przygotowana przez muzeum kolejnictwa z Warszawy – „Stację Muzeum”. Edukatorzy muzealni, przemierzając kolejne miejscowości leżące na dawnej Drodze Żelaznej w ramach kolejowego jubileuszu, dnia 30 września 2021 r. (czwartek) dotarli do Sokółki.

Zajęcia z dziećmi

Współorganizatorem wydarzenia był Sokólski Ośrodek Kultury. Zajęcia odbyły się w sali konferencyjnej Kamienicy Tyzenhauza i były skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Najmłodsi (Przedszkole nr 5, grupa „Maczki”) poznali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, rodzaje przejazdów, ich oznaczenia i bawili się pod okiem opiekunów modelem zabytkowej kolejki.

Młodzież szkolna w ramach lekcji muzealnej (uczniowie SP nr 2 w Sokółce, kl. III a i IV b) zapoznała się z historią kolei i z dziejami powstania linii kolejowej „Warszawsko-Petersburskiej”.

Wydarzenie koordynowało Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK. Warsztaty przygotowali pracownicy Działu Naukowo-Popularyzatorskiego „Stacji Muzeum”. Przypomnijmy, że innym elementem wspomnianych obchodów jubileuszy powstania linii kolejowej w Sokółce była wystawa plenerowa prezentująca powstanie i historię wspomnianej Drogi Żelaznej. ZOBACZ WIĘCEJ

Nowa wystawa w sokólskim muzeum – relacja z otwarcia

Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury wraz ze Stowarzyszeniem „Tryby historii” zapraszają na zwiedzanie wystawy poświęconej wywodzącemu się z Tykocina pierwszemu historycznemu rektorowi Politechniki Warszawskiej.

Dnia 22 września 2021 r., w czasie uroczystego otwarcia wystawy dr Bogusław Kosel, muzealnik, historyk, animator i współautor wystawy oprowadził po niej zebranych wyjaśniając w przystępny sposób dramatyczność losów jej bohatera, który karierę
naukową, inżynierską zdobywał pomimo wielu przeszkód. Przypomniał także o cechach wspólnych jakie łączą postać sokółczanina Piotra Lebiedzińskiego oraz Zygmunta Straszewicza – są to postaci mało znane, które w swoich trudnych czasach zrobiły niezwykłą karierę i przyczyniły się do naszego „bogactwa narodu”.

Stowarzyszenie obrało sobie za cel przywracanie pamięci o dokonaniach tego typu jednostek. Dlaczego wspominamy Piotra Lebiedzińskiego? Otóż przed Kinem „Sokół” dostępna jest także w plenerze wystawa o tym pionierze fotografii „Zapanować nad światłem. Sokółczanin Piotr Lebiedziński”, którą „Tryby Historii” także przygotowały.

Obie ekspozycje potrwają do połowy listopada 2021 r. Zapraszamy, przypominając jednocześnie, że wstęp na wystawy czasowe jest w muzeum za darmo.

Edyta Wiśniewska

Wystawa „Zygmunt Straszewicz. Życie pod napięciem”

22 września o godz. 10:00 Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprasza do siedziby muzeum na otwarcie wystawy poświęconej niezwykłej postaci matematyka, inżyniera, pedagoga, patrioty – Zygmunta Straszewicza (1860-1927).

O życiu i pracy pierwszego historycznego Rektora Politechniki Warszawskiej, wywodzącego się z Tykocina, opowiedzą twórcy ekspozycji ze Stowarzyszenia “Tryby Historii”.

Plakat

Stowarzyszenie “Tryby Historii” ma na celu popularyzację historii nauki i techniki, historii gospodarczej i społecznej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Polski północno-wschodniej, ochronę i zabezpieczenie naukowego i technicznego dziedzictwa Polski, a w szczególności Podlasia. Cele te realizuje m.in. poprzez przybliżanie nieznanych bądź mało znanych biografii i dorobku wybitnych osób z regionu.

„Zygmunt Straszewicz -życie pod napięciem” to kolejna, po ekspozycji poświęconej wywodzącemu się z Sokółki Piotrowi Lebiedzińskiemu, wystawa autorstwa Stowarzyszenia prezentowana w Sokółce. Życiorys ten zawiera elementy odzwierciedlające czas dramatyczny przełomu wieków na ziemiach polskich: edukację kończoną za granicą z powodu usunięcia z uczelni za poglądy polityczne, skazanie na zesłanie z powodu zaangażowania w tajne nauczanie, w końcu pracę dydaktyczną, naukową i popularyzatorską, pracę przy tworzeniu Politechniki Warszawskiej jeszcze w czasach zaborów i w pierwszych latach wolności. Ekspozycja w sokólskim muzeum potrwa do połowy listopada 2021 r.

Edyta Wiśniewska

Etnograficzne mapy rzemieślników w Kundziczach i okolicy

Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprasza na spotkanie, w czasie którego uczestnicy porozmawiają o tym, jacy rzemieślnicy i rękodzielnicy pracowali w podlaskich wsiach.

GDZIE: Gospoda w Chlewie, Kundzicze 7 (gmina Krynki)
KIEDY: 1 sierpnia o godz. 17:00

Przyjdź i opowiedz:

  • Jacy rzemieślnicy mieszkali i pracowali w okolicznych wsiach.
  • Jakie przedmioty dawniej wytwarzano ręcznie (kołowrotki, sita, kosze, samodział lniany itp.).

Przynieś:

  • Stare przedmioty, wytworzone w gminie Krynki i jej okolicy.
  • Zdjęcia dawnych rzemieślników i rękodzielników przy pracy.
  • Coś drobnego do jedzenia na wspólny poczęstunek (jeśli chcesz i możesz).
  • Razem stworzymy mapę lokalnego rzemiosła i rękodzieła!

Projekt „Teren. RE-wizyty” to kolejna odsłona działań PME w Warszawie dotycząca odwiedzania badanych niegdyś przez etnografów obszarów, kontynuacja projektów „Muzeum w terenie” oraz „7 spotkań, 7 historii”, które dotyczyły również Sokólszczyzny i jej rzemieślników.

Zapraszają: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego i Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Wieś Kundzicze i Kruszyniany (gm. Krynki) zostały uwiecznione na filmie z 1977 roku Państwowego Muzeum Etnograficznego poświęconemu procesowi wyrobu kołowrotków. Link do filmu: https://youtu.be/TVcERHKRmUE

Projekt „Teren. RE-wizyty” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021 oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Edyta Wiśniewska

Zaproszenie na warsztaty tkackie

Krajki – wzorzyste pasy tkane są dziś najczęściej aplikacjami naszywanymi na inne tkaniny, ale pełniły kiedyś bardzo ciekawe funkcje obrzędowe. Garść wiedzy etnograficznej i umiejętności praktycznych zdobędą uczestnicy warsztatów w Muzeum Ziemi Sokólskiej w piątkowe popołudnie.

Baner

Uczestnicy porozmawiają o tradycji wykonywania pasów wełnianych na Sokólszczyźnie i wykonają na deskach tkackich (bardkach) własne pasy, nauczą się wplatać także inne elementy w tkaninę, tak by powstały nietuzinkowe bransoletki/opaski/smycze na klucze.

Dla kogo: dorośli, dla osób niedoświadczonych
Termin: 2 lipca (piątek), godz. 17.00-19.00, bezpłatne – obowiązują zapisy.
Miejsce: Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury, ul. Piłsudskiego 2 (I piętro)

Prowadzenie: Edyta Wiśniewska – tkaczka krajek, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, współautorka publikacji poświęconej krajce “Krajka – Sokólska Tkanina Ludowa” wydanej przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej.

Zapisy (Ilość miejsc ograniczona): poczta@muzeumziemisokolskiej.pl (wyślij e-mail zawierający: imię i nazwisko, telefon kontaktowy) lub zadzwoń pod nr. 733 007 796. Zapraszamy!

Edyta Wiśniewska

Skip to content