Etnograficzne mapy rzemieślników w Kundziczach i okolicy

Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprasza na spotkanie, w czasie którego uczestnicy porozmawiają o tym, jacy rzemieślnicy i rękodzielnicy pracowali w podlaskich wsiach.

GDZIE: Gospoda w Chlewie, Kundzicze 7 (gmina Krynki)
KIEDY: 1 sierpnia o godz. 17:00

Przyjdź i opowiedz:

  • Jacy rzemieślnicy mieszkali i pracowali w okolicznych wsiach.
  • Jakie przedmioty dawniej wytwarzano ręcznie (kołowrotki, sita, kosze, samodział lniany itp.).

Przynieś:

  • Stare przedmioty, wytworzone w gminie Krynki i jej okolicy.
  • Zdjęcia dawnych rzemieślników i rękodzielników przy pracy.
  • Coś drobnego do jedzenia na wspólny poczęstunek (jeśli chcesz i możesz).
  • Razem stworzymy mapę lokalnego rzemiosła i rękodzieła!

Projekt “Teren. RE-wizyty” to kolejna odsłona działań PME w Warszawie dotycząca odwiedzania badanych niegdyś przez etnografów obszarów, kontynuacja projektów “Muzeum w terenie” oraz “7 spotkań, 7 historii”, które dotyczyły również Sokólszczyzny i jej rzemieślników.

Zapraszają: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego i Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Wieś Kundzicze i Kruszyniany (gm. Krynki) zostały uwiecznione na filmie z 1977 roku Państwowego Muzeum Etnograficznego poświęconemu procesowi wyrobu kołowrotków. Link do filmu: https://youtu.be/TVcERHKRmUE

Projekt “Teren. RE-wizyty” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021 oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Edyta Wiśniewska

Zaproszenie na warsztaty tkackie

Krajki – wzorzyste pasy tkane są dziś najczęściej aplikacjami naszywanymi na inne tkaniny, ale pełniły kiedyś bardzo ciekawe funkcje obrzędowe. Garść wiedzy etnograficznej i umiejętności praktycznych zdobędą uczestnicy warsztatów w Muzeum Ziemi Sokólskiej w piątkowe popołudnie.

Baner

Uczestnicy porozmawiają o tradycji wykonywania pasów wełnianych na Sokólszczyźnie i wykonają na deskach tkackich (bardkach) własne pasy, nauczą się wplatać także inne elementy w tkaninę, tak by powstały nietuzinkowe bransoletki/opaski/smycze na klucze.

Dla kogo: dorośli, dla osób niedoświadczonych
Termin: 2 lipca (piątek), godz. 17.00-19.00, bezpłatne – obowiązują zapisy.
Miejsce: Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury, ul. Piłsudskiego 2 (I piętro)

Prowadzenie: Edyta Wiśniewska – tkaczka krajek, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, współautorka publikacji poświęconej krajce “Krajka – Sokólska Tkanina Ludowa” wydanej przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej.

Zapisy (Ilość miejsc ograniczona): poczta@muzeumziemisokolskiej.pl (wyślij e-mail zawierający: imię i nazwisko, telefon kontaktowy) lub zadzwoń pod nr. 733 007 796. Zapraszamy!

Edyta Wiśniewska

Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Sokólskiej

Program tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Sokólskiej poświęcony został fenomenie tkanych pasów z terenu Sokólszczyzny.

Plakat

Dla zainteresowanych przewidziano warsztaty tkackie. Kto tego dnia odwiedził muzeum mógł samodzielnie spróbować swoich sił na krośnie lub zasiąść do kołowrotka. Czekała go także opowieść o tradycjach i znaczeniu tkanych pasów przedstawiona na nowej, otwartej tego dnia wystawie czasowej “Krajka – Sokólska Tkanina Ludowa”, na której oprócz ponad 60 pasów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej można oglądać zdjęcia archiwalne z lat 70. z Korycina i z uroczystości święcenia wiązanki
zwanej “równianką” lub “praźmem” na 15 sierpnia, w tzw. Święto Matki Boskiej Zielnej. Do dziś w kościele pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Korycinie oraz w parafii Janowskiej pw. Św. Jerzego – jest to tradycja żywa.

Materiał o wystawie można obejrzeć na stronie:

https://www.youtube.com/channel/UC-9XYRLPsfFnDQEm-nRvEZw

Jego premiera odbyła się w trakcie trwania Nocy Muzeów w Sokółce.

ZOBACZ WIĘCEJ

Pająki Wielkanocne w sokólskim muzeum

W piątek, 19 marca 2021 r. w Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury odbyły się bezpłatne warsztaty z wykonywania PAJĄKÓW – słomianych konstrukcji będących niegdyś dekoracją izb wiejskich.

Uczestniczki zajęć poznały podstawowe formy pająków i rodzaje materiałów z jakich się je wykonuje. Dowiedziały się jak pozyskiwać słomę i ją odpowiednio przygotować do pracy. Uczyły się tworzyć pająki ostrosłupowe oraz ozdoby do ich przystrojenia: pompony, kwiatki, gwiazdki. Poza zasadami tworzenia, kompozycji, rozmawialiśmy także o znaczeniu pająków w kulturze ludowej i tym w jaki sposób rozumiemy dziś rękodzieło.

Warsztaty odbyły się z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego.

Informacje o kolejnych zajęciach rękodzielniczych w Muzeum będzie można znaleźć na stronach Sokólskiego Ośrodka Kultury oraz stronie Facebookowej Koło Rękodzielnicze-Sokółka.

Od dnia 20 marca do 9 kwietnia 2021 r. Muzeum Ziemi Sokólskiej jest zamknięte dla zwiedzających. Zapraszamy do kontaktu z placówką drogą elektroniczną: poczta@muzeumziemisokolskiej.pl.

Muzeum Ziemi Sokólskiej

Warsztaty wykonywania Pająków

Koło Rękodzielnicze działające przy Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprasza na zajęcia poświęcone tematyce tradycyjnych ozdób izb wiejskich ze słomy – zwanych Pająkami.

Bezpłatne warsztaty są skierowane do osób dorosłych + dziecko (w wieku powyżej 5 lat), odbędą się w budynku muzeum (na pierwszym piętrze) dnia 19 marca 2021r (piątek). Zapraszamy na godzinę 16.30.

Na warsztatach:
– dowiedz się jak pozyskiwać materiał do pracy chcąc wykonać tradycyjną formę ozdoby
– poznasz historię i formy pająków
– nauczysz się podstaw konstrukcji
– dowiesz się jak robić gwiazdki, kwiatki z bibuły, papieru do ozdoby pająka.

Obowiązują zapisy przez stronę facebookową Muzeum Ziemi Sokólskiej i Koła Rękodzielniczego-Sokółka oraz pod numerem telefonu 85 711 24 86. Ilość miejsc ograniczona! Zajęcia odbędą się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Muzeum Ziemi Sokólskiej

Zakończenie projektu “Geniusz z Cimoszki …”

Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury, w ramach projektu “Geniusz z Cimoszki – Józef Marcinkiewicz – najwybitniejszy polski matematyk XX wieku”, dofinansowanego przez Fundację BGK z działania Dzieci Kapitana Nemo, przeprowadziło w ostatnich miesiącach szereg warsztatów komputerowych z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Warsztaty z młodzieżą

Warsztaty poprzedzone zostały otwarciem wystawy czasowej w muzeum “Józef Marcinkiewicz genialny matematyk, patriota”.

Zaprezentowana została opracowana przez prof. Marcinkiewicza metoda interpolacji i jej zastosowanie w grafice komputerowej oraz drukach 3D. Z młodzieżą rozmawiano na temat patriotyzmu i znaczenia tego słowa w dzisiejszych czasach. Odnosząc się do życia i postawy młodego matematyka młodzież sama projektowała i drukowała słowa oznaczające patriotyzm w XXI wieku.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content