Podagrycznikowe warsztaty ziołowe w sokólskim muzeum

12 maja 2023 r. w placówce Sokólskiego Ośrodka Kultury – Muzeum Ziemi Sokólskiej, odbyło się spotkanie ze znaną podlaską zielarką Agnieszką Prymaka na temat sposobów wprowadzenia do diety rośliny znanej z naszych przydomowych ogródków – podagrycznika.

Mało kto wie, że podagrycznik uważany powszechnie za uciążliwy chwast, posiada właściwości przeciwzapalne, wspomaga trawienie (a więc i odchudzanie), oczyszcza nerki, ma właściwości przeciwnowotworowe, uspokajające, w tradycji zielarskiej jest to znany środek na podagrę (dnę moczanową).

Uczestnicy piątkowego spotkania zaczęli od wykonania naparu z podagrycznika, pomagającego w bólach stawów. W ciągu dwóch godzin zrobili również sól ziołową i nastawili w słoikach ocet podagrycznikowy. Na koniec skosztowali zrobionego samodzielnie pesto z rośliny. W międzyczasie dowiedzieli się o tym jak rozpoznać roślinę, jak ją stosować, w jaki jeszcze ciekawy sposób można wprowadzić go do codziennej diety.

Fot. C. Wiszniewski, E. Wiśniewska

Zaproszenie na pokaz specjalny filmu „Estherka”

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza 22 kwietnia (sobota, godz. 15.00) do Muzeum Ziemi Sokólskiej na pokaz specjalny filmu „Estherka”. Wstęp wolny.

Plakat

Dzięki uprzejmości reżysera Davida Quesemanda zobaczymy opowieść dokumentalną o Esther Gorintin, która stała się gwiazdą kina francuskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja Dariusza Szady-Borzyszkowskiego – reżysera teatralnego, twórcy dokumentalnego, zaangażowanego m.in. w popularyzację dziedzictwa żydowskiego na Podlasiu.

Esther Gorintin (Ester Gubińska) na rozpoczęcie kariery filmowej zdecydowała się w wieku 85 lat. Pomyślnie przeszła casting do filmu „Podróże” (reż. Emmanuel Finkiel), a wiosną 1999 roku „defilowała” już po czerwonym dywanie na słynnym festiwalu w Cannes.

Ester urodziła się w Sokółce w roku 1913 w rodzinie żydowskiej. W dzieciństwie marzyła, by zostać baletnicą, jednak pod naciskiem rodziny wybrała zawód chirurga dentystycznego. W wieku 21 lat by kontynuować edukację wyjechała do Francji. Tam spotkała swojego męża, który także pochodził się z Polski. Wojnę przeżyła, niestety wszyscy jej bliscy z Sokółki zginęli w obozach zagłady. Po wojnie zdecydowali z mężem zostać na stałe w Paryżu.

Dokument Quesemanda skupia się na początkach kariery filmowej Esther. Nie brak w tym portrecie absurdalnych, komicznych wręcz kontrastów. Obraz zdradza niewątpliwą fascynację reżysera postacią nietuzinkowej gwiazdy filmowej.

Pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Fantom” w Sokółce, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury

Pejzaż i martwa natura na wystawie w muzeum

Plakat

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej oraz Sokólski Ośrodek Kultury zapraszają do Muzeum Ziemi Sokólskiej na wernisaż wystawy prac studentów Architektury Krajobrazu pt. „Trzy kolory”.

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia (środa) o godz. 14.00. Wernisaż poprzedzi spotkanie połączone z prezentacją kół naukowych i kierunków uczelni (Kino „Sokół”, początek godz. 10.00).

Na wystawie zobaczymy prace studentów w technice akrylowej powstałe pod kierunkiem Elżbiety Orzechowskiej-Klimowicz prowadzącej przedmiot rysunku i malarstwa. Dwa dominujące tematy to pejzaż i martwa natura – ich realizacja zdradza solidny warsztat przyszłych architektów krajobrazu.

(AT)
Sokólski Ośrodek Kultury
Muzeum Ziemi Sokólskiej

Warsztaty z zielarką i fitoterapeutką w sokólskim muzeum

W czwartek, 23 marca 2023 r. w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK odbyły się warsztaty z wykonywania maści z pączków topoli, łagodzącej dolegliwości bólowe stawów i mięśni. Prowadziła je Agnieszka Prymaka, która zaproponowała temat „pączków” jako źródła cennych witamin i składników odżywczych w związku z dostępnością ich w okresie wiosennym.

Spotkaniu towarzyszyło gotowanie i próbowanie herbaty z „patyków” aromatycznej czarnej porzeczki i maliny leśnej. Jak się okazuje rośliny lecznicze to nie tylko elementy takiej jak liście, czy kwiaty, ale też i gałązki można z powodzeniem wykorzystać w prosty i smaczny sposób.

Warsztaty z zielarką

Jak zwykle spotkanie z Agnieszką – fitoterapeutką, miłośniczką wspomagania organizmu dzięki ziołom przepełnione było cennymi informacjami. Od tego czym jest gemmoterapia, czyli dziedzina zielarstwa zajmująca się pączkami roślin, uczestnicy spotkania otrzymali obszerne wyjaśnienia właściwości prozdrowotnych topoli, powoli i metodycznie uczyli się wykonywać maść z pączków tej rośliny. Dzięki zapobiegliwości prowadzącej cześć półproduktów została wcześniej przygotowana, co przyspieszyło wszystkie procesy i zajęcia potrwały niespełna dwie godziny.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wystawa pisanek w Muzeum Ziemi Sokólskiej

Od 17 marca 2023 roku można oglądać w Muzeum Ziemi Sokólskiej wystawę poświęconą pasji Pani Beaty Mozolewskiej. Kolekcja pisanek sokółczanki liczy ponad dwieście obiektów i zaczęła się ponad 20 lat temu.

Wystawa pisanek

W piątkowy wieczór spotkaliśmy się na uroczystym wernisażu wystawy. Pasji gratulowały Pani Beacie, obecna na uroczystości Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, gości przywitała Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury -Barbara Maj. Wśród zebranych znalazło się wielu przyjaciół, znajomych właścicielki kolekcji oraz amatorów twórczości ludowej.

Obok wybitnych prac znanych twórców ludowych, wystawa prezentuje szerokie spektrum technik ozdabiania jaj. Od tradycyjnych technik – malowania woskiem, technik rytowniczych, oklejanek łowickich, opolskich malowanych jaj, na wystawie znajdziemy ciekawostki – całkiem nowoczesne i nietypowe formy zdobienia jaj – sutaż, pergameno, quilling; jajka wykonywane z różnych tworzyw: kamienia, ceramiczne, drewniane; jajka różnej wielkości: kurze, gęsie, indycze. To doskonała wystawa wprowadzająca szczególnie najmłodszych w tematykę świąt Wielkiej Nocy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na otwarcie wystawy w sokólskim muzeum

17 marca 2023 r. (w piątek) o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK na otwarcie wystawy czasowej, która wprowadzi nas w świąteczny i wiosenny nastrój.

Plakat

Na ekspozycji “Pisanki świata ze zbiorów Beaty Mozolewskiej” zaprezentowana zostanie kolekcja zdobionych jaj będąca efektem ponad 20 letniej pasji Pani Beaty. Znajdziemy tu pisanki z różnych rejonów etnograficznych naszego kraju, pisane woskiem, wydrapywane, oklejane, malowane, te wykonane przez wybitnych twórców ludowych, ale i zachwycające ciekawostki ze świata, zdobione w nietypowy sposób jajka w różnej formie, wielkości i o różnym przeznaczeniu (puzderka, bombki) m.in. z Niemiec, Egiptu, Chin, Rosji, Belgii, Czech, Białorusi, Tunezji.

Kolekcję Pani Beaty Mozolewskiej muzeum sokólskie po raz pierwszy pokazywało w roku 2016, a ponieważ jest ona wciąż wzbogacana i poprzednio cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród miejscowych placówek edukacyjnych – postanowiono ekspozycję powtórzyć.

Ilustracją do barwnych pisanek i jaj będą pocztówki wielkanocne użyczone na cele wystawy ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wystawa potrwa do 17 kwietnia 2023 r. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Czas zwiedzania z przewodnikiem – ok. 20 min. Grupy zorganizowane (przedszkolne, szkolne) mogą rezerwować zwiedzanie z przewodnikiem pod numerem telefonu: 690 333 590 lub mailowo poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

(EW) Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Zapisy na warsztaty zielarskie

Baner

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza Was na kolejne spotkanie i warsztaty zielarskie z Agnieszką Prymaka do Muzeum Ziemi Sokólskiej. Tym razem uczestnicy wykonają na zajęciach maść topolową oraz aromatyczną herbatę.

Wiosna to czas pączków, ale nie takich które robi się z okazji tłustego czwartku. Mowa tu o pączkach które wypuszczają drzewa i krzewy, a które moją w sobie ogromną siłę i moc leczniczą.

Na warsztat weźmiemy pąki topoli, w których występuje bogactwo związków prze​ciwzapa​lnych, jak chociażby salicyna i jej pochodne. Ekstrakty topolowe stosowane zewnętrznie zmniejszają stan zapalny, a co za tym idzie, zmniejszają odczuwanie bólu. Dodatkowym plusem jest piękny zapach, jaki unosi się podczas maceracji pąków. Będą to bardzo pachnące warsztaty, na których stworzymy MAŚĆ TOPOLOWĄ, która jest bardzo pomocna w OBRZĘKACH stawów, STANACH ZAPALNYCH stawów i skóry, KONTUZJACH, zakwasach, BÓLACH MIĘŚNI, nerwobólach, oparzeniach.

Na warsztatach wykonamy macerat topolowy tłuszczowy, który posłuży do wykonania maści, ale dowiemy się i o innych metodach ekstrakcji pączków topolowych. Ugotujemy i spróbujemy aromatycznej i zdrowej herbatki z „patyków”.

Obowiązują zapisy: tel. 690 333 590 lub poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

Miejsce: Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK, ul. Piłsudskiego 2
Data: 23 marca (czwartek) 2023 r.
Początek o godz. 17:00
Czas trwania – ok. 2 godzin
Cena – 50 zł/os.

Każdy uczestnik zabierze ze sobą słoiczek (60 ml) maści do domu.

O prowadzącej: AGNIESZKA PRYMAKA – zielarka, dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, pasjonatka ziół, życia w zgodzie z naturą, jest autorką marki Zielska Kolonia https://www.facebook.com/zielskakolonia

(EW) Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Tradycje wielkanocne w Muzeum – zapisy na zajęcia

Plakat

Tradycyjnie w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK zaprasza na zajęcia poświęcone symbolice i zwyczajom wielkanocnym. Skierowane są one do przedszkoli i szkół podstawowych (kl. I-IV).

W sali muzealnej poświęconej życiu mieszkańców wsi, przy inscenizacji wielkanocnego stołu opowiemy o tradycjach świątecznych. Zajęcia połączone będą ze zwiedzaniem wystawy czasowej “Pisanki świata ze zbiorów Beaty Mozolewskiej”. Czas trwania zajęć – ok. 60 min. Udział jest bezpłatny.

Zapraszamy wychowawców klas do kontaktu, ustalania terminów zajęć i szczegółów.

Zapisy (wt.-pt. w godz. 8-16, sobota w godz. 10-15): tel. – 690 333 590 lub 733 007 796; mailowo – poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

(EW) Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

O tkaninie sokólskiej dwuosnowowej

Krzaczki, gałązki winorośli, róże, rogi obfitości, kwiaty dużej głowy, drzewa życia, zwierza – a to tylko niektóre z motywów tkanin podwójnych/dwuosnowowych, o których mogliśmy usłyszeć w piątek, 24 lutego 2023 r. w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK.

Wojciech Kowalczuk – muzealnik Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

Wojciech Kowalczuk – muzealnik Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej z humorem i pasją opowiadał o niezwykłej kolekcji ponad 700 tkanin tej instytucji. To dzięki niej mogła powstać pozycja wydawnicza “Tkanina dwuosnowowa” wydana przez podbiałostocki skansen, która była bohaterką tego wieczoru.

Tkanina dwuosnowowa od zawsze fascynowała etnografów, ale do dziś jest wiele teorii na temat jej pojawienia się we wschodniej Polsce i nadal wśród specjalistów stanowi to nierozstrzygniętą tajemnicę. Natomiast zajmujący się nią przez dziesięciolecia autor najnowszej publikacji PMKL-u usystematyzował wiedzę na jej temat, uszeregował motywy, nakreślił historię znanych ośrodków tkackich, a wszystko to zostało zilustrowane najpiękniejszymi spośród znanych mu w Polsce i za granicą tkanin podwójnych.

Uczestnicy spotkania w sokólskim muzeum dowiedzieli się w trakcie wykładu dlaczego Sokólszczyzna jest ważna na etnograficznej mapie współczesnego tkactwa, skąd wzięło się unikatowe wzornictwo ośrodka janowskiego, oraz przekonali się że wspomniany album to przewodnik nie tylko dla specjalistów. I zwykłym posiadaczom tego typu zabytków pozwala on odkryć ich wartość i nazwać ich piękno.

Fotorelację z wydarzenia przygotował W. Panow:

(EW) Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Spotkanie wokół tkaniny dwuosnowowej

W najbliższy piątek, 24 lutego 2023 r. o godz. 17:00 Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury wraz z partnerem wydarzenia – Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zapraszamy na spotkanie z etnografem, animatorem, muzealnikiem, twórcą jednej z największej kolekcji muzealnych poświęconych zjawisku dywanów podwójnych w naszym kraju i autorem niedawno wydanego albumu „Tkanina dwuosnowowa” – Wojciechem Kowalczukiem.

Przyczynkiem do wykładu i rozmowy ze specjalistą będzie wystawa czasowa prezentowana w muzeum „Monidła – dawne portrety ślubne”, gdzie oprócz tytułowych portretów zobaczyć można piękne tkaniny dwuosnowowe posagowe ze zbiorów mieszkańców Sokólszczyzny. Głównym jednak powodem do spotkania jest najnowsze wydawnictwo Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – wspomniany już album poświęcony wełnianym dywanom dwuosnowowym, który jest „próbą usystematyzowania i pełniejszego ukazania tego zjawiska, jego najważniejszych ośrodków i pracowni oraz zmieniającego się na przestrzeni lat wzornictwa.”

ZOBACZ WIĘCEJ

Monidła, czyli dawne portrety ślubne

W Muzeum Ziemi Sokólskiej oficjalnie otworzyliśmy wystawę pt. „Monidła – dawne portrety ślubne”, a że to bliskie tematyce weselnej, to otwarcie przebiegało z przytupem – dosłownie i w przenośni.

Gości witały dźwięki marsza weselnego, a to za sprawą Piotra Backiela (Retro Band z Kuźnicy) i jego akordeonu, co idealnie nawiązało do obrzędowości godów. Akcentem rodem z wesel był także tort, którymi uraczeni zostali licznie przybyli goście.

Wystawa w SOK

Na wystawę składa się około 50 portretów ślubnych ze zbiorów prywatnych osób – mieszkańców Sokółki i okolic. Najstarsze portrety pochodzą z okresu międzywojnia, najmłodszy jest z 1989 roku. Dodatkowo możemy podziwiać dywany dwuosnowowe, które na naszych terenach były częścią wiana, czyli wyprawy ślubnej młodej kobiety wychodzącej za mąż. Najstarszy prezentowany dywan powstał w 1917 roku, najmłodsze wytkano w latach 70. XX w.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę „Monidła – dawne portrety ślubne”

Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK, w najbliższy piątek (27 stycznia, o godz. 17.00), zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Monidła – dawne portrety ślubne”.

Plakat

Dla niewtajemniczonych – MONIDŁA – to stworzone na podstawie fotografii portrety, poddane zabiegom retuszu i podkolorowania. W Polsce pojawiły się w XIX w. i jako tańsza alternatywa drogich zdjęć portretowych trafiły pod przysłowiowe strzechy. Najczęściej zamawiano je u wędrownych akwizytorów, którzy z dostarczonych przez klientów zdjęć komponowali portrety, dodatkowo je podmalowując.

Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych ponad 30 portretów, przeważnie ślubnych, ze zbiorów osób prywatnych. Obok nich zaprezentujemy także dywany dwuosnowowe, które były częścią kobiecej wyprawy ślubnej na naszych terenach.

Otwarcie uświetni krótki występ Zespołu Muzycznego Retro Band z Kuźnicy. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

(AT) SOK

Przepis na świąteczną herbatkę choinkową

W czwartkowy wieczór, 15 grudnia w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK odbyło się spotkanie z zielarką i pasjonatką zdrowego żywienia – Agnieszką Prymaka, autorką marki Zielska Kolonia (na Facebooku). Pomimo wciąż niesprzyjającej aury, warsztaty zielarskie przyciągnęły i tym razem wyjątkowo dużo osób.

Tematem zajęć była choinka, tylko w nietypowej roli – źródła witamin i zdrowia. Uczestnicy warsztatów przekształcali zielone igły sosny i świerku w sól ziołową do potraw, potem w sól kąpielową, w międzyczasie robili herbatę z dodatkiem rozgrzewającego imbiru, pomarańczy, jabłka, a na koniec nastawili lemoniadę.

Jak przygotować świąteczną herbatkę rozgrzewającą z choinki? Oto przepis od Pani Agnieszki:

Zrywamy kilka świeżych, młodych gałązek świerku i sosny. Wybieramy zdrowe drzewka i zrywamy gałązki z poziomu niedostępnego zwierzętom. Rozdrabniamy roślinę: pozbywamy się łodyg, zostawiając igiełki i ładne, zdrowe pączki drzewek. Następnie wrzucamy igiełki i pączki drzewka do garnka i zalewamy je zimną wodą, gotujemy wszystko na wolnym ogniu. Do garnka od razu można dodać także odrobinę pokrojonego, świeżego korzenia imbiru. Gdy wywar doprowadzimy do wrzenia – gotujemy go jeszcze 10-15 min. Przelewamy napar przez sitko do dzbanka-zaparzacza – tutaj dodajemy cynamon, pomarańczę, jabłko – to co lubimy. Dosłodzić naszą herbatkę możemy miodem.

Uwaga! Co do ilości igliwia w wywarze: jeżeli będzie go mniej – to herbata wyjdzie łagodniejsza, jeżeli będzie za dużo – może wyjść zbyt gorzka, warto więc nie przesadzać z jego ilością w wywarze. Igliwie można też wyjąć nieco wcześniej z wywaru jeżeli po spróbowaniu czujemy że wywar robi się zbyt gorzki, ale należy go podgotować tak jak w przepisie co najmniej jeszcze 10 min. po zagotowaniu. Smacznego!

Relacja fotograficzna z wydarzenia – W. Pnow/SOK:

Edyta Wiśniewska

Zaproszenie na „Warsztaty pachnące choinką”

15 grudnia (czwartek) 2022 r. o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej na warsztaty zielarskie z Agnieszką Prymaka poświęcone choince. Tym razem drzewko kojarzone z dekoracją świąteczną wystąpi w nietypowej roli – źródła witamin, aromatów, zdrowia.

Plakat

Przez dwie godziny warsztatowe uczestnicy:

  • ugotują i spróbują idealnej na zimowy czas igiełkowej herbatki z dodatkiem pomarańczy, jabłka i cynamonu;
  • przygotują sól ziołową sosnową – prostą przyprawę, docenianą przez najwybitniejszych szefów kuchni. Nadaje się do wielu potraw, sałatek, bigosu, gulaszu itp. Każdy zabierze ze sobą torebkę tej pięknie zielonej i aromatycznej przyprawy;
  • wykonają własnoręcznie słoiczek soli do kąpieli, z dodatkiem sosnowej soli z chlorkiem magnezu, ziołami, glinkami, olejkami zapachowymi. To może być świetny prezent dla bliskiej nam osoby (poj. 190 ml);
  • zrobią lemoniadę świerkową, która będzie gotowa na Święta. Taką z bąbelkami pachnącą lasem. Należy zabrać na nią swoje butelki o poj. ok. 1 l.

Udział w warsztatach jest płatny – 40 zł/os. Obowiązują zapisy: poczta@muzeumziemisokolskiej.pl, tel. 690 333 590

Prowadzenie: Agnieszka Prymaka – zielarka, dyplomowany zielarz – fitoterapeuta, pasjonatka ziół i życia w zgodzie z naturą, jest autorką marki Zielska Kolonia https://www.facebook.com/zielskakolonia

(EW) Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Nowa, nieodpłatna wystawa w sokólskim muzeum

Wystawa w muzeum

22 listopada 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy w sokólskim muzeum poświęconej tkaninie ludowej pt. „Zwierza. Wystawa prac laureatów janowskiego XXX konkursu na tkaninę dwuosnowową”.

Ekspozycja poświęcona jest motywowi wymyślonemu pod wpływem kontaktów ludowych tkaczy janowskich z Eleonorą Plutyńską – artystką, plastyczką, wykładowczynią w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W interpretacjach poszczególnych twórców ukazuje on świetną kondycję współczesnego tkactwa dwuosnowowego.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu na tkaninę dwuosnowową wzięła udział rekordowa ilość osób, bo aż 15, zgłoszono 16 prac, konkurs miał zasięg ogólnopolski (tkaniny pochodzą np. z Zakopanego, Mrągowa) i udział w nim wzięło także kilka osób po raz pierwszy. Na wystawie w Sokółce możemy obejrzeć większość tkanin konkursowych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na warsztaty wykonywania oxymelu

W najbliższy czwartek, 24 listopada 2022 r., o godz. 17:00, w Muzeum Ziemi Sokólskiej, ul. Piłsudskiego 2, odbędą się warsztaty z wykonywania oxymelu, czyli ziołowego antybiotyku, który powinien być w każdym domu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Plakat

Oxymel znany jest od czasów starożytnych, jest to połączenie żywego octu (najczęściej jabłkowego) z miodem. Aby wzmocnić jego dobroczynne działanie, uczestnicy warsztatów dodadzą własną kompozycję ziół i przypraw, które mają właściwości antybiotyczne, rozgrzewające, przeciwzapalne, świetnie działające na wszelkiego rodzaju przeziębienia, podnoszące odporność. I będą to: cebula, czosnek, imbir, chrzan, papryczka chili, kurkuma – czyli wszystko to każdy może mieć w swoim domu albo kupić w warzywniaku. Dodatkowo można go wzbogacić o zioła tj. pietruszkę, geranium, szałwię, tymianek, rozmaryn, ziele angielskie, liść laurowy, goździki, cynamon. I to wszystko zostanie zalane octem jabłkowym. Ale żeby preparat był gotowy musi swoje odstać i nabrać tzw. mocy. Za 2-3 tyg. będzie gotowy. Oxymel zrobiony na bazie octu żywego posiada wszystkie właściwości macerowanych w nim ziół, przypraw, warzyw i innych składników. W związku z tym ma naprawdę dużą moc.

Zajęcia poprowadzi Agnieszka Prymaka – zielarka, dyplomowany zielarz – fitoterapeuta, pasjonatka ziół, życia w zgodzie z naturą, autorka marki Zielska Kolonia.

Na zajęcia należy przynieść słoik o pojemności 1 litra (z pokrywką) by zabrać wykonany produkt do domu. Uwaga! Warsztaty są płatne – koszt to 40 zł/os. Czas trwania: ok. 2 godz. Obowiązują zapisy: poczta@muzeumziemisokolskiej.pl, tel. 690 333 590.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Zaproszenie na pokaz filmu i spotkanie z twórcami ludowymi

Baner informacyjny

22 listopada 2022 r. (wtorek), o godz. 10:00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK na retrospektywę wystawy podsumowującej wyniki XXX Janowskiego Konkursu na Tkaninę Dwuosnowową.

Tematu tegorocznej edycji: „Zwierza inspirowane pierwszą tkaniną tematyczną wytkaną w Janowie we współpracy z Eleonorą Plutyńską” nawiązuje do momentu odrodzenia tkaniny podwójnej na Sokólszczyźnie dzięki inspiracji artystki i popularyzatorki tkactwa ludowego – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Eleonory Plutyńskiej.

Tytułowe „zwierza” to charakterystyczny dla janowskiej tkaniny dwuosnowowej motyw, określający przedstawienia zwierząt o nietypowym wyglądzie. „Zwierza” są swobodną wariacją twórczej wyobraźni tkackiej, do której zachęcała Eleonora Plutyńska janowskie tkaczki i tkaczy. Jej współpraca z lokalnymi artystami odciska swe piętno do dziś w niezwykłym wzornictwie tkaniny dwuosnowowej, już nie tylko ośrodka janowskiego. Na wystawie pojawi się większość tkanin zaprezentowanych wcześniej w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie na podsumowaniu wyników konkursu, nie zabraknie także samych twórców ludowych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Lekcja historii i ekonomii w sokólskim muzeum

Dnia 14 listopada odbył się finisaż wystawy „Pieniądz wojny i okupacji” w Muzeum Ziemi Sokólskiej. Ekspozycja została wypożyczona z Muzeum Podlaskim w Białymstoku, uzupełniały ją zbiory numizmatyczne osób prywatnych.

Gościem wydarzenia był kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku - Pan Piotr Niziołek

Gościem wydarzenia był kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku – Pan Piotr Niziołek. Specjalista w dziedzinie numizmatyki i członek Komisji Studiów Numizmatycznych Polskiej Akademii Nauk nakreślił problematykę wystawy związaną z pieniądzem II wojny światowej i czasów okupacji do 1945 roku na ziemiach polskich.

Z jednej strony wykład był lekcją historii, a z drugiej ekonomii, tego jak te dwie dziedziny niezwykle splatają się w okresie wojny. Z drugiej strony można było dowiedzieć się jakie postacie przybierał wyzysk ekonomiczny okupantów, jak wyglądało życie zwykłych obywateli w kolejnych etapach okupacji, jak to życie dramatycznie się zmieniało w związku z polityką pieniężną państw zaborczych. Nie zabrakło poruszenia tematu fałszerstw tego okresu i wyjaśnienia sławnej operacji „Bernhard”,
które miały wręcz sensacyjny charakter i stanowiły ciekawe dopowiedzenie, szczególnie atrakcyjne dla młodzieży licealnej, która wzięła udział w wydarzeniu.

Wystawa „Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” potrwa tylko do 17 listopada 2022 r.

22 listopada (wtorek) o godz. 10:00 w sokólskim muzeum odbędzie się wernisaż nowej ekspozycji poświęconej tkaninom dwuosnowowym.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content