Zaproszenie do udziału w analizie obszaru rewitalizacji

Burmistrz Sokółki zaprasza do udziału w pogłębionej analizie obszaru rewitalizacji w ramach opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka na lata 2023-2032.

W związku z przystąpieniem do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka na lata 2023-2032, Burmistrz Sokółki zaprasza do udziału w pogłębionej analizie obszaru rewitalizacji. Celem badania jest poznanie Państwa opinii na temat aktualnych potrzeb i lokalnych problemów, które zostaną wykorzystane do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka na lata 2023-2032.

Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie programu rewitalizacji.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o aktywne wzięcie udziału w badaniu.

Czas trwania analizy pogłębionej obszaru rewitalizacji: od 07.06.2023 r. do 30.06.2023 r.

ZOBACZ WIĘCEJ

Obwieszczenie w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji

Obwieszczenie Burmistrza Sokółki z 11 maja 2023 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Sokółka do roku 2032

Mapka

Na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2021 r. poz. 485; z 2023 r. poz. 28), w związku z Uchwałą Nr LXIX/444/2023 Rady Miejskiej w Sokółce z dnia 30 marca 2023 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Sokółka do roku 2032.

Burmistrz Sokółki zawiadamia o podjęciu w dniu 30 marca 2023 r. przez Radę Miejską w Sokółce Uchwały Nr LXIX/444/2023 w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Sokółka do roku 2032.

Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Sokółka do roku 2032 będzie obejmował obszar rewitalizacji wyznaczony Uchwałą Nr LXVI/429/2023 z dnia 21 lutego 2023 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego z 2023r. poz. 1211). Dokument będzie stanowił podstawę do kontynuowania procesu rewitalizacji w Gminie Sokółka (miasta Sokółka) na wyznaczonym obszarze rewitalizacji, obejmującym trzy jednostki pomocnicze – osiedla nr 1, 2 i 6. Realizowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Sokółka do roku 2032 przedsięwzięcia będą odpowiedzią na zdiagnozowane problemy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Plenerowe konsultacje społeczne

Baner z logówkami

1 września 2017 roku na placu przed kinem „Sokół” w Sokółce odbyło się „Spotkanie Plenerowe” w ramach konsultacji społecznych projektu dokumentu Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Sokółka. Konsultacje trwają do dnia 10 września 2017 r.

W plenerze

W imieniu Wykonawcy Lokalnego Programu Rewitalizacji – konsorcjum firm: Utila sp. z o. o. i Eu-Consult sp. z o. o., spotkanie poprowadzili: Pani Katarzyna Sokołowska i Pan Krzysztof Leończuk z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.

Przybyli na spotkanie mieszkańcy mogli uzyskać informacje odnośnie wizji obszaru rewitalizacji, celów i kierunków działań rewitalizacyjnych, wyrazić swoją opinię, wnieść uwagi do zgłoszonych projektów i przedsięwzięć lub zgłosić własne pomysły na działania rewitalizacyjne. Wykonawca programu wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Sokółce przygotowali wizualizacje ważnych dla mieszkańców miasta i gminy miejsc i obiektów, między innymi: kamienic przy ul. Piłsudskiego 1 i Placu Kościuszki 26, centrum Sokółki – Plac Kościuszki, Klubu Wiejskiego w Starej Kamionce, budynku przy ul. Dąbrowskiego (dawna siedziba policji w Sokółce). ZOBACZ WIĘCEJ

Konsultacje społeczne projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka

Baner z logówkami

Dobiegają końca prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Gminy Sokółka. W związku z tym, w dniach od 1 do 10 września 2017r. zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych projektu dokumentu, w którym zaplanowane zostały działania rewitalizacyjne na najbliższe lata.

Uwagi do dokumentu można składać poprzez wypełnienie formularza konsultacyjnego lub w czasie zaplanowanego spotkania plenerowe w dniu 1 września 2017r. (plac przed Kinem „Sokół” w godz. 17-19).

Formularz konsultacyjny dostępny jest:

  • na stronie internetowej www.sokolka.pl
  • w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Sokółce
  • w pok. 309 w Urzędzie Miejskim w Sokółce

Formularz można złożyć w terminie od 01.09.2017 r. do 10.09.2017 r. w formie papierowej w pok. 309 w Urzędzie Miejskim w Sokółce w godzinach pracy urzędu lub w formie skanu z podpisem na adres e-mail: rewitalizacja@sokolka.pl

Szczegółowych informacji udziela Koordynator Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka, tel. 85 711 0917, Urząd Miejski w Sokółce, pokój 309.

Dokumenty i druki do pobrania:

  1. PROJEKT Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka
  2. Formularz konsultacji – załącznik nr 1 (pdf)
  3. Formularz konsultacji – załącznik nr 1 (edytowalny)
  4. Karta-projektu_z-instrukcją – załącznik nr 2 (pdf)
  5. Karta-projektu_z-instrukcją – załącznik nr 2 (edutowalny)

Burmistrz Sokółki

Ewa Kulikowska

Zaproszenie do konsultacji społecznych

Baner z logówkami

Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Sokółka

Plakat

Dobiegają końca prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Gminy Sokółka. W związku z tym, w dniach od 1 do 10 września 2017 r., zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych projektu dokumentu, w którym zaplanowane zostały działania rewitalizacyjne na najbliższe lata.

Projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji dostępny będzie od 1 września 2017 r. w Biuletynie Informacji Publicznej i stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Sokółce oraz w pokoju 309 w siedzibie urzędu (16-100 Sokółka, Plac Kościuszki 1).

Uwagi do dokumentu można będzie składać poprzez wypełnienie formularza konsultacyjnego lub w czasie zaplanowanego spotkania plenerowego.

Formularz konsultacyjny dostępny będzie:
– na stronie internetowej www.sokolka.pl
– w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Sokółce
– w pok. 309 w Urzędzie Miejskim w Sokółce

Formularz można złożyć w terminie od 01.09.2017 r. do 10.09.2017 r. w formie papierowej w pok. 309 w Urzędzie Miejskim w Sokółce w godzinach pracy urzędu lub w formie skanu z podpisem na adres e-mail: rewitalizacja@sokolka.pl.

Jednocześnie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu plenerowym, które odbędzie się 1.09.2017 r. w godz. 17.00-19.00 na placu przez kinem „Sokół”. Podczas spotkania wszystkie zainteresowane osoby będą mogły zapoznać się z wyznaczonym obszarem rewitalizacji oraz zapoznać się z programem i zgłosić swoje uwagi do jego treści.

Szczegółowych informacji udziela Koordynator Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka,  tel. 85 711 0917, Urząd Miejski w Sokółce, pokój 309.

Burmistrz Sokółki
Ewa Kulikowska

Debata w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji

Baner z logówkami

Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Sokółka

„Sokółka pełna życia – Gminny Program Rewitalizacji Miasta Sokółka”

Debata w Sokółce

31 lipca 2017 roku w Kawiarni „Lira” przy ul. Grodzieńskiej 1 w Sokółce odbyła się debata publiczna w ramach realizowanego przez Gminę Sokółka projektu pn. „Sokółka pełna życia – Gminny Program Rewitalizacji Miasta Sokółka”. Spotkanie poprowadziła pani Agnieszka Olender z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.

Na wstępie zostały zaprezentowane wyniki dotychczasowych prac diagnostycznych. Omówiono metody delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, zaprezentowano wybrane wskaźniki służące delimitacji, przedstawiano wyniki przeprowadzonej diagnozy czynników i zjawisk kryzysowych. Następnie miała miejsce dyskusja odnośnie zaprezentowanego obszaru zdegradowanego i rewitalizacji. Obszar rewitalizacji może obejmować całość lub część obszaru zdegradowanego cechującego się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk w sferze społecznej i/lub środowiskowej, technicznej i przestrzenno – funkcjonalnej. Obszar rewitalizacji może być podzielony na podobszary, w tym podobszary nieposiadające ze sobą wspólnych granic, lecz nie może obejmować terenów większych niż 20% powierzchni gminy oraz zamieszkałych przez więcej niż 30 % mieszkańców.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wydłużony termin na składnie pomysłów

Baner z logówkami

Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Sokółka

„Sokółka pełna życia – Gminny Program Rewitalizacji Miasta Sokółka”

Ogłoszenie

W związku z ustaleniem dnia 14 sierpnia 2017 roku dniem wolnym od pracy w Urzędzie Miejskim w Sokółce (na podstawie Zarządzenia nr 12/2017 z dnia 8 sierpnia 2017r. Burmistrza Sokółki), zostaje wydłużony termin na składnie pomysłów na projekty rewitalizacyjne do Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka do dnia 16.08.2017 roku. Sekretariat czynny do godz. 15.30. Wypełnione karty można również przesłać na adres: klimowicz-kulak@sokolka.pl.

Projekt współfinansowany z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Spotkanie z Wykonawcą Lokalnego Programu Rewitalizacji

Baner z logówkami
Herb Sokółki

W związku z realizacją projektu pn. „Sokółka pełna życia – Gminny Program Rewitalizacji Miasta Sokółka” zapraszam mieszkańców Gminy Sokółka i wszystkich interesariuszy na spotkanie z Wykonawcą Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka (konsorcjum firm: Utila sp. z o. o. i Eu – Consult sp. z o. o.) podczas którego zostanie przedstawiona metodologia wyznaczenia Obszaru Zdegradowanego i wstępnie wyznaczonego Obszaru Rewitalizacji.

Termin: 11 sierpnia 2017r., godz. 16.00

Miejsce: Urząd Miejski w Sokółce, sala nr 101.

Burmistrz Sokółki

/-/ Ewa Kulikowska

Wspólnie tworzymy Program Rewitalizacji!

Baner z logówkami

Jeżeli nie jest Ci obojętne otoczenie, w którym żyjesz, chcesz mieć wpływ na to jak będzie zmieniało się Twoje miejsce zamieszkania, masz pomysły na zmianę i rozwój gminy Sokółka – weź udział w spotkaniach warsztatowych i wyraź swoją opinię!

Rewitalizacja - spotkania warsztatowe

W ramach opracowywanego Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka został wyznaczony obszar, który zostanie objęty procesem rewitalizacji. Ten obszar został podzielony na następujące podobszary:

  • Podobszar I – obejmuje ulice: Białostocką, Kryńską, Mariańską, 1- go Maja, Norberta Barlickiego, Ks. Piotra Ściegiennego, Joachima Lelewela, Pocztową,
  • Podobszar II – obejmuje ulice: Nową, Roski Małe, Wodną, Kryńską, Nadrzeczną, Osiedle Zielone, Wschodnią i Majową,
  • Podobszar III – obejmuje obszar Osiedla Buchwałowo,
  • Podobszar IV – obejmuje obszar sołectwa Stara Kamionka.

Chcemy poznać realne potrzeby i oczekiwania mieszkańców oraz użytkowników ww. obszarów, tak aby móc zaplanować faktycznie potrzebne działania. Dlatego zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby do wzięcia udziału w organizowanych w następujących dniach i miejscach spotkaniach:

  • 1.08.2017, 16:00 – 18:00 – Kawiarnia „Lira”, Sokółka, Grodzieńska 1

  • 2.08.2017 15:00 – 17:00 – SCOP, Sokółka, Plac Kościuszki 26

  • 4.08.2017 16:00 – 18:00 – Wiejski Dom Kultury w Starej Kamionce

  • 5.08.2017, 10:00 – 12:00 – Kawiarnia „Lira”, Sokółka, Grodzieńska 1

  • 08.08.2017 16:00 – 18:00 – sala Metal-Fach, Sokółka, ul. Kresowa 62

  • 09.08.2017 16:00 – 18:00 – Zespół Szkół Ogólnokształcących, Sokółka, Os. Zielone 2

  • 10.08.2017 16:00 – 18:00 – Kawiarnia „Lira”, Sokółka, Grodzieńska 1

ZOBACZ WIĘCEJ

Zgłoś swój pomysł na rewitalizację!

Zgłoś swój pomysł na rewitalizację!

Zachęcamy do wypełnienia karty projektu, dzięki której możesz zgłosić swój autorski pomysł na działania mogące być w przyszłości realizowane na obszarze rewitalizacji wyznaczonym na terenie miasta.

Zgłaszane projekty mogą dotyczyć zarówno działań społecznych, gospodarczych, jak infrastrukturalnych. Wszystkie sfery rewitalizacji: społeczna, przestrzenno-funkcjonalna, gospodarcza, środowiskowa oraz techniczna powinny być zintegrowane, a działania w ramach projektu muszą ze sobą współgrać. Ważne jest aby działania społeczne miały priorytet, ponadto projekty infrastrukturalne powinny mieć uzasadnienie społeczne.

Zgłaszane projekty mogą być na różnym poziomie gotowości do realizacji, ale powinny być planowane do realizacji na obszarze rewitalizacji. Na terenie gminy Sokółka obszar rewitalizacji obejmuje:

  • Podobszar I –ulice: Białostocką, Kryńską, Mariańską, 1-go Maja, Norberta Barlickiego, Ks. Piotra Ściegiennego, Joachima Lelewela, Pocztową
  • Podobszar II –ulice: Nową, Roski Małe, Wodną, Kryńską, Nadrzeczną, Osiedle Zielone, Wschodnią i Majową.
  • Podobszar III –obszar Osiedla Buchwałowo
  • Podobszar IV – obszar sołectwo Stara Kamionka.

Projekt może zgłosić każda zainteresowana osoba lub podmiot/instytucja.

ZOBACZ WIĘCEJ

Debata publiczna ws. rewitalizacji w Gminie Sokółka

Baner z logówkami
Plakat debata publiczna - rewitalizacja

Chcesz mieć wpływ na opracowywany Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Sokółka? Pomóż nam w tworzeniu dokumentu, dzięki któremu zaplanowane zostaną działania sprzyjające poprawie warunków życia mieszkańcom Sokółki. Przyjdź na spotkanie i opowiedz nam o tym, jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania związane ze zmianami, które powinny zajść w Sokółce.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w debacie publicznej, która odbędzie się 31 lipca 2017 r. o godz. 16.30 w Kawiarni „Lira” przy ul. Grodzieńskiej.

Podczas debaty zaprezentujemy wyniki dotychczasowych prac nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Gminy Sokółka, przedstawimy wstępnie wybrane obszary, które w pierwszej kolejności będą wymagały zmiany, a następnie wspólnie zastanowimy się co należy zmienić, aby stały się one atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, przedsiębiorców i wszystkich odwiedzających.

Istotnym elementem rewitalizacji jest aktywny udział mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych instytucji społecznych czy gospodarczych. Dlatego zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do udziału w debacie, uczestnicząc w niej każdy będzie miał wpływ na rewitalizację Sokółki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Szkolenie członków Zespołu i Grupy ds. Rewitalizacji

Baner z logówkami

6 kwietnia 2017r. w Urzędzie Miejskim w Sokółce odbyło się szkolenie dla członków Zespołu i Grupy ds. Rewitalizacji prowadzone przez panią Agnieszkę Olender doradcę i trenera w programach edukacyjnych dotyczących współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, eksperta ds. rozwoju społeczności lokalnej.

Szkolenie

Zespół i Grupa zostały powołane przez Burmistrz Sokółki Ewę Kulikowską na czas opracowania i wdrażania Lokalnego Programu Rewitalizacji w ramach projektu pn.: „Sokółka pełna życia Gminny Program Rewitalizacji Miasta Sokółka” dofinansowanego z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Zespół – w skład którego wchodzą pracownicy Urzędu Miejskiego w Sokółce i jednostek podległych oraz Grupa – w skład której wchodzą przedstawiciele sektora publicznego, prywatnego i społecznego, zostały powołane w celu współpracy ze wszystkimi grupami interesariuszy, w tym szczególnie ze społecznością obszaru rewitalizacji.

Do zadań Zespołu i Grupy ds. Rewitalizacji należy m.in. opiniowanie dokumentu Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Sokółka, ocena zgłaszanych projektów rewitalizacyjnych, ocena i monitoring prac ekspertów oraz definiowanie celów i kierunków działań procesu rewitalizacji.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na spacery badawcze

Plakat

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Wykonawca Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Sokółka zapraszają mieszkańców gminy Sokółka na spacery badawcze w ramach projektu „Sokółka pełna życia Gminny Program Rewitalizacji Miasta Sokółka”.

Spacer badawczy to interaktywna, terenowa metoda pytania mieszkańców o ich opinie w konkretnych sprawach. Metodę tę stosuje się również do badania oceny przestrzeni oczami jej użytkowników. W trakcie spacerów zostanie sporządzona dokumentacja fotograficzna i filmowa. Zostaną zebrane Państwa uwagi i pomysły na nowe rozwiązania w sposobie zagospodarowania przestrzeni i działania aktywizujące różne grupy społeczne.

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jakość otaczającej nas przestrzeni. Terminy i miejsca spotkań zostały podane na plakacie.

Burmistrz Sokółki
Ewa Kulikowska

Rewitalizacja Gminy Sokółka

Baner z logówkami

Rozpoczęły się prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Gminy Sokółka

Rewitalizacja jest procesem obejmującym przemiany społeczne, gospodarcze i przestrzenne, podejmowane na zdegradowanych obszarach. Działania rewitalizacyjne służą poprawie jakości życia mieszkańców. Mogą to być działania związane z poprawą infrastruktury, warunków życia mieszkańców, zagospodarowaniem wspólnej przestrzeni, ale przede wszystkim są to działania na rzecz społeczności lokalnej.

Istotnym elementem rewitalizacji jest włączenie do działań naprawczych mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych instytucji społecznych czy gospodarczych. Dlatego też proces opracowywania dokumentu Lokalnego Programu Rewitalizacji będzie miał charakter partycypacyjny, zakładający możliwość wyrażenia swoich potrzeb przez różne grupy społeczne.

ZOBACZ WIĘCEJ

Informacja o realizacji projektu

Baner z logówkami

Gmina Sokółka realizuje projekt pn. „Sokółka pełna życia Gminny Program Rewitalizacji Miasta Sokółka” na podstawie umowy nr UOD-POPT.052.3.33.2016 zawartej 7 grudnia 2016 r. pomiędzy Województwem Podlaskim a Gminą Sokółka.

Wartość projektu: 94 880,00 zł

Dofinansowanie: 85 392,00 zł

Dotacja współfinansowana jest w 85% ze środków Unii Europejskiej, Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz w 15 % z budżetu państwa.

Celem projektu jest opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji (LPR). LPR będzie podstawą do ubiegania się o środki zewnętrzne, w tym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 na finansowanie działań rewitalizacyjnych nakierowanych na  poprawę warunków życia oraz zwiększenie aktywności mieszkańców obszarów, na których występuje najsilniejsza koncentracja negatywnych zjawisk w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowo – przestrzennej lub technicznej.

UM

Skip to content