Przedpremierowy pokaz filmu w kinie Sokół

2 września 2021 r. w kinie Sokół odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Omar. Jak nie być innym.”

Na pokazie obecni byli realizatorzy filmu: Krzysztof Dzięciołowski – reżyser, Grzegorz Sokół – scenarzysta, Paweł Banasiuk – autor zdjęć. Towarzyszył im główny bohater wraz ze swoją rodziną.

Film został zakwalifikowany do prestiżowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.

Film opowiada o Tatarach mieszkających w Sokółce poprzez pryzmat młodego człowieka, Omara Szczęsnowicza i jego rodziny. Kamera przez dwa lata towarzyszyła im w różnych sytuacjach: w pracy, w spotkaniach rodzinnych, na ringu bokserskim, nawet na randkach Omara z jego dziewczyną Natalią. W efekcie powstał film, który pokazuje jak można być jednocześnie Tatarem , muzułmaninem i Polakiem.

Krystyna Kostera, Kino „Sokół”

Zaproszenie do kina na Noc Horrorów

Grafika

Kino Sokół Sokólskiego Ośrodka Kultury zaprasza wszystkich w najbliższy piątek 23.07.2021 r. na Noc Horrorów.

Będzie można obejrzeć dwa trzymające w napięciu filmy: „Obecność3. Na rozkaz diabła” o godz. 19.00 oraz „Obecność2” o godz. 21.00.

Bilety w cenie 15 zł ulgowy, 17 zł normalny. Przyjmowane są również rezerwacje pod numerem tel. 85 711 25 40.

Marzanna Plichta
Kino „Sokół”

Reżyser Robert Gliński odwiedził sokólski DKF „Fantom”

Reżyser Robert Gliński 19 czerwca 2021 r. odwiedził sokólski Dyskusyjny Klub Filmowy „Fantom” i spotkał się z miłośnikami kina.

Robert Gliński odwiedził DKF Fantom

Przed spotkaniem widzowie obejrzeli ostatnio wyreżyserowany przez niego film pt. „Zieja”.

Film przedstawia rozmowy Księdza Jana Ziei z funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa. Stały się one przyczyną retrospektywnej wędrówki po barwnym życiu księdza, prezentacji jego niezwykłej duchowej postawy, a także opowieści o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii dwudziestego wieku.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dyskusyjny Klub Filmowy FANTOM zaprasza

Dyskusyjny Klub Filmowy FANTOM Sokólskiego Ośrodka Kultury zaprasza miłośników dobrego kina na film produkcji polskiej pt. „Zieja”. Gościem pokazu będzie twórca filmu, reżyser Robert Gliński.

Ksiądz Zieja urodził się w 1897 roku. Był żołnierzem ochotnikiem wojny w 1920 roku i obrony wrześniowej w 1939 roku, kapelanem Szarych Szeregów i Komendy Głównej Armii Krajowej oraz zakładu dla ociemniałych w Laskach. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Podczas okupacji współpracował z Radą Pomocy Żydom „Żegota”. Po wojnie angażował się w działalność społeczną i charytatywną. Wpierał demokratyczną opozycję w czasach PRL-u.
Reżyser Robert Gliński podczas premiery filmu w Warszawie mówił, że jest to przede wszystkim opowieść o człowieku o bardzo silnych wartościach i bezkompromisowej postawie.
„Przez swoją pryncypialność wchodził w spory na przykład podczas wojny polsko-bolszewickiej mówił, że nie wolno zabijać i wygłosił takie kazanie do żołnierzy. Pochował też w latach 20-tych na cmentarzu katolickim samobójczynię” – zaznaczył.
W tytułową postać wcielił się Andrzej Seweryn. Na ekranie zobaczymy też Zbigniewa Zamachowskiego, Mateusza Więcławka, Sławomira Orzechowskiego, Sonię Bohosiewicz.

Zapraszamy 19 czerwca (sobota) o godz. 18:00 w kinie „Sokół”. Cena biletu 12 zł.

Krystyna Kostera

DKF FANTOM zaprasza na film

Dyskusyjny Klub Filmowy FANTOM zaprasza miłośników dobrego kina na wyjątkowy film produkcji islandzkiej pt. „Biały, biały dzień”. Jest to opowieść o życiu i śmierci, o złamanym sercu i wielkiej miłości. Film doskonale wpisuje się w nadchodzący czas refleksji i wspomnień o zmarłych, poraża autentycznością i prowokuje do myślenia.

Akcja filmu rozgrywa się w małej miejscowości w Islandii. Główny bohater Ingimundur przeżywa śmierć żony, która tragicznie zginęła w wypadku. Mężczyzna, by całkowicie się nie załamać, spędza wolne chwile z wnuczką i poświęca się remontowi domu. W pewnym momencie jednak odkrywa tajemnicę, którą skrywała przed nim żona. Gra głównego aktora, Ingvara Sigurðssona oraz piękne zdjęcia islandzkich pejzaży to niewątpliwe atuty tego filmu.

Prelekcję wygłosi filmoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku dr Tomasz Adamski.

Pokaz odbędzie się 29.10.2020 r. o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy.

https://www.facebook.com/events/470255880558835

Krystyna Kostera
Kino „Sokół”

„Inna” wzruszyła, rozbawiła i trzymała w napięciu

Sztukę teatralną autorstwa Aleksieja Słapkowskiego pt. „Inna” wyreżyserował Dariusz Szada – Borzyszkowski. Sokółczanie mogli ja obejrzeć w niedzielę 27 września 2020 roku w sokólskim Kinie „Sokół”.

Zdjęcie grupowe

Siedem białostocczanek: Wioletta Karczewska, Barbara Niewińska, Monika Wiśniewska, Marta Pawełko, Patrycja Locman, Ewa Wawrzyniak oraz  Anna Krywko tworzy amatorski teatr BaWiMo. Powstał on z potrzeby samorealizacji, marzeń, wizji i pasji. Aktorki, wraz z reżyserem przygotowały spektakl niosący uniwersalne przesłanie i odnoszący się do wydarzeń współczesnego świata, które nietrudno rozpoznać i rozszyfrować.

ZOBACZ WIĘCEJ

Agnieszka Holland odwiedziła DKF „Fantom”

Wielki talent reżyserski – Agnieszka Holland odwiedziła Sokółkę po raz drugi. Spotkanie odbyło się w sobotę 26 września 2020 r. w Kinie „Sokół” w Sokółce.

Agnieszka Holland odwiedziła Sokółkę

Ostatni raz była tu 7 lat temu, tuż przed remontem sokólskiego kina. Wtedy głośno prosiła, aby nie remontować tego pięknego, klimatycznego budynku. Tym razem, na wspomnienie o wypowiedzianych wtedy słowach stwierdziła, że podtrzymuje, jeśli chodzi o hol i kino jako budynek, ale projekcja w doskonałej jakości równoważy wszystko.

Reżyserka przyjęła zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Fantom działającego w Sokólskim Ośrodku Kultury. Przed spotkaniem widzowie obejrzeli jedno z ostatnich dzieł A. Holland, film pt. „Obywatel Jones”. ZOBACZ WIĘCEJ

Kolejny seans w ramach akcji „Rodzina do Kina”

Kino „Sokół” zaprasza 5 stycznia 2020 r. (w niedzielę) o godzinie 11:00 na bajkę pt. Wiking Tappi.  To kolejny seans w ramach akcji „Rodzina do Kina”.

Plakat

Tego dnia w kinie:

– dźwięk będzie nieco cichszy niż zwykle a światło stonowane;
– dostępne będą kocyki, maty edukacyjne i miękkie zabawki;
– film będzie odpowiedni dla dzieci w wieku 0-4 lat.

Bilety do nabycia w kasie kina w cenie 10 zł (dzieci do 4 lat wchodzą za darmo). Zapraszamy!

Grażyna Czerska

Festiwal ŻUBROFFKA w Kinie „Sokół”

14. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się w Białymstoku w dniach od 4 do 8 grudnia 2019 roku. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata.

ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

Plakat

Od lat Festiwal gości w zaprzyjaźnionych instytucjach i placówkach kultury, w galeriach, liceach, na uczelniach, klubie i w szkole językowej. W tym roku krótkie kino z całego świata pojawi się w 8 podlaskich miejscowościach!

Pokaz w Sokółce odbędzie się 5 grudnia o godz. 18:00 w Kinie „Sokół”: Zaprezentowana zostanie „Adaptacja” – filmy z Kaukazu (95’), 16+. Gośćmi pokazu będą twórcy filmów z Gruzji oraz Dominik Sołowiej dziennikarz, filmoznawca z Białegostoku. Wstęp wolny!

W 2019 roku, o Grand Prix 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA powalczy 107 filmów, które wybrano spośród ponad 1500 zgłoszeń z całego świata! Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród w ośmiu konkursach (Studenci, Niezależni, Amatorzy, Okno na Wschód, Cały ten Świat, Na skraju, Kids i Music video), zostaną także przyznane nagrody specjalne za najlepszą Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia i Muzykę. Jeden z filmów otrzyma również nagrodę publiczności, czyli Dzikiego Żubra! Po raz pierwszy w dziejach festiwalu swoje nagrody przyzna jury polskich i zagranicznych dziennikarzy!

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

Grażyna Czerska, Kino Sokół

Zaproszenie na Sokólski Wieczór Kabaretowy

UWAGA! z powodu choroby jednego z występujących kabaret w tym terminie nie wystąpi.

11 grudnia 2019 r. o godzinie 18:00 kino „Sokół” zaprasza na Sokólski Wieczór Kabaretowy. W programie wystąpi Kwiatkowski i Bank.

Plakat informacyjny

Kwiatkowski i Bank jest to zespół komediowy, który w przezabawny sposób łączy ze sobą piosenkę kabaretową, z muzyką na żywo i one man show. Pierwszy program Kabaretu nazywa się “Żeby żyło się nam lepiej “. Zespół istnieje od dwóch lat, a już zdobył laury na wielu prestiżowych Festiwalach komediowych i kabaretowych takich jak:
I miejsce na Festiwalu PAKA 2019;
I miejsce i tytuł Króla Łgarzy na 37 Festiwalu Form Satyrycznych w Bogatyni;
I miejsce na Festiwalu Komedii SZPAK 2018 w Szczecinie;
II miejsce i specjalne wyróżnienie dla Macieja Kwiatkowskiego na Festiwalu PAKA 2018;
III miejsce oraz Nagroda Publiczności – OSPA 2018.

Formację tworzy lider zespołu Maciej Kwiatkowski oraz utalentowani i doświadczeni muzycy:
Wojciech Zięba – gitara,
Sławomir Zięba – perkusja,
Tomek Setlak – bass.

Bilety w cenie 25 zł w kasie kina od 20.11.2019 r.

Kino „Sokół”

Święto kina w Sokółce

W dniach 15 – 17 listopada 2019 r. odbyła się doroczna impreza filmowa „IV Kresowe Spotkania Filmowe”. Trzydniowy przegląd najnowszego polskiego kina przyciągał zawsze rzesze sokólskich kinomanów.

Kresowe Spotkanie Filmowe w Sokółce

Filmowe pokazy nie sprowadzały się tylko do biernego oglądania polskich filmów. Gośćmi „kresowych spotkań” byli ich autorzy. Do kina Sokół na zaproszenie DKF „Fantom” przyjeżdżali wielcy luminarze polskiego kina. Był wśród nich Krzysztof Zanussi, laureat wielu międzynarodowych festiwali, uznani aktorzy Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz i wielu innych. W ostatniej IV edycji, która zakończyła się przed paroma dniami, pokazano różnorodne filmy. Dwa z nich o tematyce współczesnej, były to „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reż. Macieja Pieprzycy i „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka oraz film historyczny dotyczący postaci marszałka Józefa Piłsudskiego pt. „Piłsudski” w reż. Michała Rosy. Autorzy tych filmów byli gośćmi sokólskiej publiczności. Na wysokim poziomie były dyskusje po pokazach. Prezentowane filmy znalazły uznanie publiczności i na festiwalu w Gdyni.  Widzowie pokazu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” pytali o relacje niewidomego muzyka z rodziną, otoczeniem i z samym sobą. Dyskusja była ożywiona i długa.

Drugiego dnia gościem „kresowych spotkań” był reżyser filmu „Córka trenera” Łukasz Grzegorzek. Klubowicze pytali reżysera o relacje ojciec trener a córka zawodniczka, trudne do pogodzenia w sytuacjach konfliktowych. Największe zainteresowanie wzbudził film „Piłsudski”. Na sali kina „Sokół” był komplet publiczności. Pytano reżysera Michała Rosę o znane i nieznane szczegóły z życia Józefa Piłsudskiego, o jego działalność w PPS – OB, jak też te z życia prywatnego.

Kolejna edycja Kresowych Spotkań Filmowych pokazuje, iż pomysł tej filmowej imprezy sprawdził się i wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych miasta. ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na IV Kresowe Spotkania Filmowe

Dyskusyjny Klub Filmowy FANTOM przygotował na nadchodzący weekend ofertę fanom kina polskiego. Kresowe Spotkania Filmowe mają już swoją tradycję, odbywać się będą po raz IV w dniach 15-17 listopada 2019 r., a na celu mają promowanie kina polskiego.

Program IV Kresowych Spotkań Filmowych:

  • 15 XI (piątek) godz. 17.00 pokaz filmu „Legenda Mietka Kosza” niewidomego geniusza fortepianu. W roli głównej Dawid Ogrodnik. Gościem pokazu będzie reżyser Maciej Pieprzyca.
  • 16 XI (sobota) godz. 17.00 pokaz filmu „Córka trenera” Wyjątkowo mądry, pełen humoru obraz relacji rodzica i dziecka.W rolach głównych Jacek Braciak i Agata Buzek. Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Łukaszem Grzegorzkiem.
  • 17 XI (niedziela) godz. 17.30 pokaz filmu „Piłsudski”. Jest to prawdziwa historia marszałka Piłsudskiego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwoma kobietami. W rolach głównych Borys Szyc, Magdalena Boczarska. Gościem pokazu będzie reżyser filmu Michał Rosa. Współorganizatorem spotkania jest Muzeum Sybiru w Białymstoku.

Krystyna Kostera

Skip to content