SOK: Kulturalna piguła na jesienne chandry

SOK: Kulturalna piguła na jesienne chandry

Kulturalny weekend zaczynamy w czwartek /23.11.2023/ – DKF Fantom zaprasza na kino kostiumowe „Kochanica króla Jeanne du Barry”.

W piątek /24.11/ – święto amatorów muzyki i sztuki wizualnej – Wernisaż wystawy Obrazów z płyt winylowych Agi Krysiuk, godz. 17.00 / Kamienica Tyznehauza.

O godz. 16.00 – seans dla dzieci „Inspektor Pająk”, a dorośli widzowie mogą obejrzeć obraz „Igrzyska śmierci. Ballada ptaków i węży”, godz. 18.00 / Kino Sokół.

Zapraszamy!

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury

DKF FANTOM zaprasza na film

DKF FANTOM zaprasza na znakomite kino kostiumowe, dramat w reżyserii Maïwenn „Kochanica króla Jeanne du Barry”.

Kochanica króla Jeanne du Barry

Jest to opowieść oparta na faktach o życiu Jeanne Bécu , dziewczyny z ludu, której udało się zawędrować do Wersalu i dzielić życie z najpotężniejszym człowiekiem w kraju Królem Ludwikiem XV. Pomimo XVIII wiecznych realiów, wiele poruszanych tu kwestii nie straciło na aktualności. Co ważne, oprócz opowieści o kobiecie, która świadomie i na przekór licznym ograniczeniom próbuje kształtować siebie i swój los, mamy tu też obraz świata sprzed dwóch i pół stuleci, którego niektóre elementy można odnieść do współczesności.

Zdjęcia do filmu kręcono we wnętrzach Wersalu. W role Króla Ludwika XV wcielił się Johnny Depp, zaś kurtyzanę zagrała sama reżyserka.

Prelekcję przed filmem wygłosi dr Maciej Baiłous, filmoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku. Początek o godz.18.00, w czwartek, 23 listopada 2023 r. Wstęp 10 zł.

(KK) Kino Sokół

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza

images

Kino polskie nie raz zapraszało nas do zwyczajnych domów i mieszkań podpatrując życie rodzinne ich mieszkańców.Tym razem robi to uznana dokumentalistka Beata Dzianowicz, a „Strzępy” są jej kolejną fabułą.

Paterokowie to kochająca się wielopokoleniowa rodzina. Prowadzą spokojne życie i cieszą sie wspólnie spędzonymi chwilami. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawiło się pęknięcie, dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy Alzheimera. Jak bohaterowie filmu poradzą sobie z tą diagnozą? Nasilająca się choroba Gerarda sprawia, że relacje w rodzinie wystawione są na wielką próbę, a na światło dziennie wychodzą skrywane sekrety, napięcia i pretensje.

W rolach głównych: Michał Żurawski, Grzegorz Przybył, Agnieszka Radzikowska i Pola Król. Film zdobył uznanie krytyków i publiczności oraz liczne nagrody na festiwalach filmowych.

Zapraszamy 5 listopada 2023 r. o godz. 16:00. Gościem pokazu będzie reżyserka Beata Dzianowicz.

(MP) Kino Sokół

Kiedyś kinooperator to był Ktoś!

Zdjęcie grupowe

O projektorach wiedzieli wszystko, wiedzę zdobywali w słynnej, bo jedynej takiej w Polsce, Zasadniczej Szkole Zawodowej Kinooperatorów w Markach (istniała od lat 50. do 70. XX w). KINOOPERATORZY. Było ich niewielu, więc siłą rzeczy byli bardzo rozchwytywani i uprzywilejowani, bo kino kochali wszyscy, zarówno mieszkańcy małych wsi i miasteczek jak i wielkich aglomeracji, zresztą był to czas kiedy lista rozrywek była krótka.

Tadeusz Natunewicz przez 51 lat jako kinooperator w Kinie „Sokół” wyświetlał filmy kilku pokoleniom sokółczan. Jego pierwszym filmem obejrzanym na dużym ekranie byli „Krzyżacy” (1960 r.), który zobaczył jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej w Jacowlanach. Za nim przyszły kinooperator odebrał świadectwo ukończenia markowskiej szkoły, już kierownik sokólskiego kina „Sokół” St. Zajczyk, wypatrywał absolwenta z posadą. Kiedy zaś Tadeusz kończy technikum, upomina się o niego WKU. Kinooperator na dwa lata służby wojskowej trafia do tajnego Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów w Arłamowie, zlokalizowanego w jednym z najbardziej niedostępnych miejsc w Polsce, ściśle strzeżonym przez wojsko. Była to baza wypadowa do biesiad i polowań dla PRL-owskiego pierwszego garnituru z własną aparaturą do wyświetlania filmów, stąd potrzeba kinooperatora.

ZOBACZ WIĘCEJ

DKF FANTOM zaprasza

Dyskusyjny Klub Filmowy FANTOM zaprasza na film dokumentalny pt. „OMAR. JAK NIE BYĆ INNYM”.

Gośćmi pokazu będą twórcy filmu Krzysztof Dzięciołowski – reżyser, Grzegorz Sokół – scenarzysta i Paweł Banasiak – operator oraz tytułowy bohater – Omar Szczęsnowicz z Rodziną. Zapraszamy 19.10.2023 r. (czwartek) o godz. 18:00. Bilety w cenie 10 zł.

Plakat

Bohaterem filmu jest Omar Szczęsnowicz z Sokółki. To młody człowiek, który lubi słuchać hip-hopu i spędzać czas ze swoją dziewczyną oraz kumplami. Jednak jest coś, co go od nich różni – religia, pochodzenie i wygląd. Film opowiada o wkraczaniu młodego polskiego Tatara w dorosłość, o jego życiu w napięciu pomiędzy rodziną, rówieśnikami a społecznością religijną, ale przede wszystkim między muzułmańską matką a katolicką dziewczyną.

Poprzez wybory młodego Tatara podpatrujemy zmagania o przetrwanie małej, tradycyjnej grupy, kutra robi co może, aby za kilka lub kilkadziesiąt lat nie zostać jedynie wspomnieniem na zdjęciach z rodzinnych albumów i czarno-białej taśmie kroniki filmowej,

Film prezentowany był na renomowanym festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Mocs Against Graviti, na którym cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności.

(KK) Kino Sokół

Seans na życzenie: „Sound Of Freedom. Dźwięk wolności”

Kino Sokół zaprasza na nowy cykl pokazów pt. „SEANS NA ŻYCZENIE”. Filmem który zapoczątkuje cykl jest obraz Alejandro Moneverde „Sound Of Freedom. Dźwięk wolności”.

"Sound Of Freedom. Dźwięk wolności"

To prawdziwa historia Tima Ballarda, byłego agenta rządowego USA, który rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Ryzykuje życiem i wyrusza w głąb kolumbijskiej dżungli, gdzie trafia do wnętrza najmroczniejszego biznesu na świecie.

Mimo mrocznej tematyki, twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a empatię i emocje widzów budują w sposób subtelny, choć jednoznaczny.

Obok Jima Caviezela, na ekranie zobaczymy zdobywczynię Oscara Mirę Sorvino jako Katherine Ballard („Jej wysokość Afrodyta”), a także Billa Campa („Gambit Królowej”), wcielającego się w postać „Vampiro” – głównego pomocnika Ballarda.

Niedziela 8.10.2023 r. godz.16.30. Wstęp według cennika kina.

(MP) Kino Sokół

DKF Fantom zaprasza na na film

DKF Fantom zaprasza na na film pt. „Ulmowie.Błogosławiona Rodzina” .

Jest to historia Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, którzy oddali życie za ratowanie Żydów. Film powstawał blisko 20 lat. Reżyser Dariusz Walusiak zbierał materiały, rejestrował relacje świadków, odkrywał nowe fakty. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego Józef i Wiktoria Ulmowie podjęli takie ryzyko. Twórca dochodzi do niezwykłych wniosków. Film przedstawia zderzenie dwóch światów-nazistowskich Niemiec i polskiej rodziny katolickiej.

Gościem pokazu będzie reżyser filmu Dariusz Walusiak.

Zapraszamy 5.10.2023 r. o godz.18.00.

Bilet – 10 zł do nabycia w kasie kina od 25.09.2023 w godz.15.00-19.00.

(KK)

Zaproszenie na spektakl teatralny pt. Dżunio

Spektakl teatralny pt. Dżunio

Sokólski Ośrodek Kultury oraz Kino „Sokół” serdecznie zapraszają na spektakl teatralny pt. Dżunio.

Aktorzy MAM TEATR to znani sokólskiej publiczności artyści, których corocznie gościmy na deskach Kina „Sokół”. W październikowy wieczór zapraszamy wszystkich Państwa na komedię „prawie kryminalną” „DŻUNIO”. Tytułowy bohater wprowadza się do spokojnego apartamentowca, czym budzi ciekawość Pani Małgosi. Co łączy go z Olą Szafirek i czy można naruszyć czyjąś prywatność w imię bezpieczeństwa, przekonacie się sami. Tym razem na scenie zobaczymy niesamowicie zabawne trio. Marzanna Graff, Aleksander Mikołajczak, oraz Sandra Zielińska.

Zapraszamy 12.10.2023 r., godz.18.00. Bilety już do nabycia w kasie kina „Sokół” w cenie 35 zł w przedsprzedaży, w dniu spektaklu 40zł.

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1214403175898658/?ref=newsfeed

(MŻ) Kino „Sokół”

DKF „Fantom” zaprasza na film

Plakat

Dyskusyjny Klub Filmowy „Fantom” zaprasza 21.09.2023 r. na film w reżyserii Felix Van Groeningena pt. „Osiem Gór”.

To wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, relacji człowieka z majestatyczną naturą i o miłości-platonicznej ale mocniejszej niż jakakolwiek skała. 30-letni Pietro decyduje się zostawić życie w dużym mieście i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić , czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staja się ścieżką do odnalezienia siebie.

Gościem pokazu będzie dr Tomasz Adamski, filmoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku. Bilet 10 zł.

(MP) Kino Sokół

DKF „Fantom” zaprasza po wakacyjnej przerwie

Dyskusyjny Klub Filmowy „Fantom” zaprasza swoich fanów i miłośników dobrego kina na pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie.

Plakat

Włoski reżyser Paolo Genovese (Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie) powraca z kolejnym filmem „Pierwszy dzień mojego życia”. To wzruszająca historia o pragnieniu i potrzebie rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Czwórkę głównych bohaterów dzieli wiele, ale łączy poczucie życiowej beznadziei. Rozczarowanie miesza się z frustracją i myślami, że może najlepszym wyjściem byłoby to wszystko przedwcześnie zakończyć. Kiedy poczucie przygnębienia jest już nie do wytrzymania na drodze każdego z nich staje tajemniczy mężczyzna. Ma on dla bohaterów niezwykłą propozycję. Chce im pokazać jak wyglądałaby rzeczywistość gdyby faktycznie miało ich zabraknąć. Ten czas jest dla nich rodzajem drugiej szansy, chwilą na przemyślenie raz jeszcze oraz momentem kiedy być może na nowo odnajdą chęć i radość życia (Źródło BOK).

Gościem pokazu będzie dziennikarz publicysta, znawca kina Dominik Sołowiej. Początek o godz.18.00 7.09.2023

(MP) Kino „Sokół”

Zaproszenie na seans pod chmurką

Kino „Sokół” serdecznie zaprasza na ostatni w tym sezonie pokaz plenerowy. Tym razem, pod chmurką, wyświetlimy przezabawną komedię pt. „Klub Rozwodników”.

Film w kinie plenerowym

Dotkliwie poturbowany przez życie małżeńskie, zdradzony przez swoją ukochaną żonę, Ben odzyskuje wolność, ale nie bardzo wie, co z nią zrobić. Najchętniej mazałby się w kącie i rozgrzebywał resztki swojego złamanego serca. Na szczęście może liczyć na dawnego kumpla Patricka, dla którego rozwód to istna ucieczka z Alcatraz! Dopiero teraz czuje, że żyje i tego sa­mego zamierza nauczyć Bena. Założony przez nich Klub Rozwodników, to miejsce niekończącej się balangi, gdzie króluje wolna miłość, a długość trwania związku liczy się w godzinach, a nie w latach. Ben okazuje się pojęt­nym uczniem, a odzyskaną radość życia podkreśla kolejnymi skandalicznymi wybrykami. Jednak, gdy pozna pewną uroczą Marion okaże się, że w sercu wciąż jest niepoprawnym romantykiem. I wszystko wskazywałoby na to, że znów szczęśliwie ułoży sobie życie…

Zapraszamy 18.08.2023 o godz. 20:30, plac przed kinem „Sokół”. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze. Jeśli nie – seans odbędzie się w kinie. WSTĘP WOLNY!

(MŻ) Kino „Sokół”

Kino „Sokół” zaprasza na bajkę z dubbingiem ukraińskim

W niedzielę 13 sierpnia 2023 r. serdecznie zapraszamy naszych przyjaciół z Ukrainy na kolorową animację pt. „Mavka i strażnicy lasu”. Bajka będzie wyświetlona w dubbingu ukraińskim o godzinie 16:00.

Plakat

Gdzieś w dalekich ostępach magicznego lasu kryje się źródło życia, którego strzeże urocza wróżka Mavka. Nigdy dotąd żaden człowiek nie zakłócił panującego tu odwiecznego porządku, a zamieszkujące okolicę zwierzęta i mityczne stworzenia nie wiedzą, co to strach. Pojawienie się tu utalentowanego muzykanta Łukasza będzie więc nie lada wydarzeniem. Tym bardziej, że wkrótce Mavka i Łukasz staną się nierozłączni, a rodzące się między nimi uczucie rozkwitnie jak czarodziejski kwiat. Niestety sielankę wkrótce zburzy próżna i chciwa księżniczka, która
dowiedziawszy się o magicznej mocy źródła życia, postanowi wykraść je, by na zawsze zachować młodość. Jej słudzy wkroczą do lasu, gotowi niszczyć wszystko co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu. Czy Mavka i Łukasz znajdą w sobie siłę, by obronić las i jego mieszkańców? Czy miłość łącząca wróżkę i człowieka ma szansę przetrwać?

„Mавка. Лісова пісня” (dubbing ukraiński)
13.08.2023, godz. 16:00
Bilety w cenie: 16 zł i 18 zł

https://www.facebook.com/events/

(MŻ) Kino „Sokół”

DKF Fantom zaprasza na pokaz filmu

Dyskusyjny Klub Filmowy „Fantom” zaprasza na pokaz filmu Katarzyny Rosłaniec „JEZIORO SŁONE”.

Kadr z filmu

Reżyserka od zawsze kroczyła własną drogą i nigdy nie bała się podejmować tematów tabu.(„Płynące wieżowce”, „Galerianki”, „Baby blues”). Tym razem planie postawiła osoby dojrzałe, przedstawiając ich wątpliwości, dylematy, opowiadając o ich miłosnym życiu. a także pokazując, że namiętność nie ma wieku.

W roli głównej występuje Katarzyna Buttowt – jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich modelek lat 80-90. Towarzyszą jej- Krzysztof Stelmaszek, Dorota Kolak, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek. „To historia o odbudowywaniu szacunku do siebie, upodleniu się, ale i odradzaniu” „Wierzę, że ten film doda odwagi wielu kobietom w poszukiwaniu swojej własnej drogi. Na to żeby być w pełni sobą nigdy nie jest za późno”.

Zapraszamy w czwartek 15.06.2023 r. o godz. 18.00. Gościem pokazu będzie Maciej Białous-znawca kina, pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wstęp 10 zł.

(MP) Kino „Sokół”

DKF FANTOM zaprasza na film

DKF FANTOM zaprasza na film „Bezmiar” w reżyserii Emanuele Crialese. Gościem pokazu będzie Dominik Sołowiej- znawca kina, publicysta, dziennikarz. Wstęp 10 zł, początek o godz.18.00

Limmensita

Akcja tego obrazu osadzona jest w słonecznym Rzymie w latach siedemdziesiątych i opowiada o dramacie sfrustrowanej, żyjącej w dysfunkcyjnej rodzinie Clarze. Nie mogąca się rozwieść z mężem przemocowcem, Clara skupia całe swoje uczucia na dzieciach. To jej wewnętrzny azyl, osobne miejsce w świecie niemiłości. Agresja i brak miłości ze strony męża powoduje ,że Clara sama staje się dzieckiem. Czy będzie happy end?, nie zdradzimy.

Film który pokażemy w najbliższy czwartek w DKF Fantom jest nawiązaniem do zbliżającego się DNIA MATKI, z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych mam, do wylosowania drobne upominki. Pod „szczęśliwymi fotelami” znajdziecie Panie kopertę z informacją o wylosowanej niespodziance, ilość prezentów jest ograniczona. Zapraszamy, 25.05.2023 godz. 18.00.

Kino „Sokół”

DKF Fantom zaprasza na film

Plakat

Dyskusyjny Klub Filmowy „Fantom” zaprasza na pokaz filmu „Filip”, w reżyserii Michała Kwiecińskiego.

Film opowiada o losach młodego, dwudziestokilkuletniego atrakcyjnego mężczyzny, który godzi pracę kelnera w luksusowym hotelu z korzystaniem z życia w czasach, które jego radościom nie sprzyjają. Przyjemność nie musi jednak leżeć daleko od zemsty, a każdy kolejny dzień naznaczony jest niepewnością przetrwania.

Filip to obraz łączący w sobie kilka postaw bohatera , kamuflaż z autentycznością, spokój i metodyka zemsty. Pod postacią cynizmu i oportunizmu wewnątrz kryje się trauma, rozpacz , gniew i nienawiść, powoli i konsekwentnie realizuje swój plan zemsty na zbrodniarzach i świecie w którym przyszło mu żyć.

Zapraszamy 14.05.2023 r. o godz.17.00, wstęp 10 zł.

Gościem pokazu będzie reżyser filmu Michał Kwieciński.

(MP) Kino „Sokół”

DKF Fantom zaprasza na film

20 kwietnia 2023 r. o godz. 18:00, Dyskusyjny Klub Filmowy „Fantom” zaprasza na spektakularną i widowiskową produkcje rodem z Hollywood „BABILON” w reżyserii Damiena Chazella. Gościem pokazu będzie znawca kina – Adam Radziszewski.

Kadr z filmu

Kres epoki kina niemego był dotkliwy dla wielu legend, które miewały problemy z dykcją, właściwym akcentem lub śpiewem. W tym czasie właśnie dzieje się akcja w filmie, gdzie pędzimy po świecie rozpusty, niekończących się imprez ale też widzimy miłość do kina. Babilon w swoim symbolicznym znaczeniu odnosi się do systemu uciskającego wolnych ludzi, zepsucia, upadku zasad oraz podziału na lepszych i gorszych. Plejada gwiazd gwarantuje niesamowite przeżycia.

(MP) Kino „Sokół”

Zaproszenie na bajkę w ramach cyklu „Rodzina do kina”

W niedzielę, 2 kwietnia 2023 r. o godz.12.00, zapraszamy na bajkę o przygodach dziewczynki o imieniu Basia. Ta rezolutna i ciekawa świata mała osóbka pomoże nam odkryć tajemnice otaczającego świata i znajdzie odpowiedź na nurtujące wszystkich pytania.

Grafika z bajki Basia

Cykl „Rodzina do kina” to tradycyjne, niedzielne spotkania dla najmłodszych, na których nigdy nie ma nudy. Specjalnie na tę okazję przygotujemy dla najmłodszych mini plac zabaw, oraz odpowiednio dostosujemy dźwięk i światło.

(MP) Kino „Sokół”

Z rodziną do kina

W pierwszą niedzielę marca, Kino „Sokół” zaprasza najmłodszych widzów na kolejne spotkanie z cyklu „Rodzina do kina”.

Film Basia

W holu kina czekać na Was będzie mini plac do zabawy, bufet z ciepłym popcornem oraz bardzo miłe towarzystwo do wspólnej zabawy. Seans jaki proponujemy dla naszych gości, to „BASIA”. Basia to mała, energiczna i bardzo ciekawa świata dziewczynka. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić. Co tym razem spotka na swojej drodze , przekonacie się sami.

Zapraszamy 5 marca 2023 r. o godz. 12.00.

(MP) Kino „Sokół”

DKF Fantom zaprasza na film

Dyskusyjny Klub Filmowy Fantom zaprasza 23 lutego 2023 r. o godz.18.00, na wspaniałe dzieło Jerzego Skolimowskiego „IO”. Gościem pokazu będzie dr Maciej Białous, filmoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku.

Plakat

„IO” to opowieść pokazana z perspektywy zwierzęcia. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności. Obraz ten, to zapierająca dech w piersiach odyseja, nakręcona z imponującym rozmachem i pokazująca obraz współczesnego świata. Jest to powieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Historia IO za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne.

Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury.

(MP) Kino „Sokół”

Skip to content