Sukces sokólskiego kulturysty

World Championships w kulturystyce

Nagrodzony przez Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską, kulturysta Łukasz Sobolewski z Sokółki, zajął szóste miejsce w zawodach PCA World Championships w kulturystyce, które odbyły się 20 listopada 2022 roku w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Łukasz Sobolewski startował w kategorii medium class. Jest to kategoria bez limitu wagi, więc sokółczanin startował również z osobami, które są dużo cięższe.

Gratulujemy sukcesów i życzymy dalszej owocnej kariery na scenie sportów sylwetkowych.

Fot. archiwum prywatne Ł.S.

Udane Mistrzostwa pływaków z OMEGI

Udane Mistrzostwa pływaków z OMEGI

W piątek i sobotę, 25 – 26 listopada 2022 r. w Aquaparku w Suwałkach odbyły się Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Pływaniu o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk. W zawodach wzięło udział 229 zawodników reprezentujących 12 klubów.

Zawody odbywały się w pięciu kategoriach wiekowych: 2007 i starsi, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 i młodsi. Każdy z zawodników miał prawo startu w czterech konkurencjach indywidualnych.

W zmaganiach zawodnicy UKS OMEGA w Sokółce przygotowani przez trenerów Konrada Stackiewicza i Rafała Czarneckiego zdobyli 26 medali (11 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych).

ZOBACZ WIĘCEJ

XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Bohaterów Akcji V2

Od 10 do 13 listopada 2022 r. hala sportowa w Sarnakach gościła szachistów z Polski, Armenii, Ukrainy, Białorusi oraz Czech w ramach XVI Międzynarodowego Turnieju Szachowego im. Bohaterów Akcji V2.

Zdjęcie grupowe

Rozegrano trzy turnieje: Turniej A – 23 szachistów, Turniej B -29 szachistów, Turniej Blitza – 40 szachistów. Rozpiętość wiekowa między najmłodszym zawodnikiem a najstarszym zawodnikiem turnieju wynosiła 81 lat. Najstarszym zawodnikiem był p. Terzic Safet – 88 lat a najmłodsza zawodniczka Wieliczko Natalia ASU Sokółka 7 lat.

Szachiści Akademii Sportów Umysłowych Sokółka udziałem w turnieju postanowili uczcić 11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości. W każdej klasyfikacji nasi młodzi szachiści zajmowali miejsca na podium.

ZOBACZ WIĘCEJ

Podsumowanie sezonu żeglarskiego

Podlaska Liga Żeglarska zrzesza zawodników z Podlasia i całej Polski ścigających się na jachtach Klasy Omega. W sezonie 2022 odbyło się 6 imprez w których było klasyfikowanych 18 jachtów. Sukcesy odnieśli członkowie sokólskiego Klubu Żeglarskiego „Żagiel”.

W cyklu 6 regat Podlaskiej Ligi Żeglarskiej 2022 członkowie klubu zdobyli:

  • Pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej
  • Mistrzostwo w klasyfikacji sterników: Wojciech Dziurdź z załogą
  • Trzecie miejsce: Przemysław Brzeziński z załogą.
  • Piąte miejsce: Piotr Kułak z załogą.
  • Dziesiąte miejsce: Marek Lewosz z załogą.

ZOBACZ WIĘCEJ

Medalowa jesień UKS Omega

29 października 2022 r. na pływalni ,,Wodnik” w Bielsku Podlaskim odbył się XV Międzynarodowy Mecz Pływacki „Złota Jesień” pod patronatem Burmistrza Bielska Podlaskiego. W zawodach wzięło udział 293 zawodników reprezentujących 17 klubów z Polski, Litwy i Łotwy.

Medalistki UKS Omega

Zawody odbywały się w sześciu kategoriach wiekowych: 2007 i starsi, 2008 -2009, 2010, 2011, 2012, 2013 i młodsi. Każdy z zawodników miał prawo startu w trzech konkurencjach indywidualnych. W zmaganiach zawodnicy UKS OMEGA w Sokółce przygotowani przez trenerów Konrada Stackiewicza i Rafała Czarneckiego zdobywając 25 medali (11 złotych, 6 srebrnych i 8 brązowych) zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej zawodów.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kulturysta z nagrodą Burmistrza Sokółki

27 października 2022 roku Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska nagrodziła sokólskiego kulturystę Łukasza Sobolewskiego.

Łukasz Sobolewski ma 29 lat, mieszka i pracuje w Sokółce. Na co dzień jest trenerem personalnym a od 11 lat trenuje kulturystykę. Od trzech lat startuje w krajowych i międzynarodowych zawodach osiągając znakomite sukcesy. Jest zdobywcą II miejsca w kategorii first timmers federacji PCA; II miejsce w PCA Grand Prix kategoria Class 2 Bodybulding; III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Sportów Sylwetkowych NPC Worldwide & ifbb pro league.

W 2022 roku, po zmianie kategorii wagowej, Łukasz Sobolewski zajął I miejsce w Open Poland Championships NPC Regional qualifier kategoria Novice do 102kg, II miejsce w Open Poland Championships NPC Regional qualifier kategoria OPEN seniorzy do 102 kg oraz I miejsce PCA Most Muscular kategoria class 2 OPEN seniorzy.

Już wkrótce – 20 listopada 2022 roku Pan Łukasz wystartuje w Mistrzostwach Świata w Anglii. Życzymy powodzenia!

(JK) Fot.: D. Biziuk

Relacja z II Rundy Białostockiej Ligi Szkolnej

W sobotę 8 października 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 45 w Białymstoku odbyła się II Runda XXVIII Edycji Białostockiej Ligi Szkolnej do lat 8.

W turnieju wzięło 41 zawodników reprezentujących szkoły podstawowe województwa podlaskiego, Warszawy oraz Pisza. Turniej wzorowo przeprowadził p. Leszek Zega prezes Podlaskiego Związku Szachowego.

Szachistki Akademii Sportów Umysłowych Sokółka bezkonkurencyjne. Dziewczyny podzieliły miejsca na podium między sobą:
I Emilia Kocisz – ucz. SP3 Sokółka – 5 pkt. z 7
II Wieliczko Natalia – ucz. SP2 Sokółka – 4 pkt. z 7
III Płocharczyk Emilia – ucz. SP1 Sokółka – 3 pkt. z 7

Wyniki chłopców:
VI Bulej Dawid – ucz. SP1 Sokółka – 5 pkt.
XII Otoka Jan – ucz. SP2 Sokółka – 4 pkt.

Gratulujemy wyników, jesteśmy z Was dumni!

Szachistów na turniej dowieźli rodzice. Dziękujemy za opiekę i emocje dostarczone przez Wasze utalentowane dzieci.

Zarząd ASU Sokółka

Zaproszenie na VI Memoriał im. Edmunda Mackiewicza

W niedzielę, 16.10.2022 r. w hali sportowej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce, odbędzie się turniej tenisa stołowego – VI Memoriał im. Edmunda Mackiewicza.

1. Cel:

  • Uczczenie pamięci wieloletniego działacza tenisa stołowego Edmunda Mackiewicza;
  • Wyłonienie najlepszych zawodników;
  • Promocja tenisa stołowego w regionie;
  • Umożliwienie pasjonatom tenisa stołowego porównanie swoich umiejętności w warunkach rywalizacji sportowej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Weź udział w ekstremalnej przeprawie!

Plakat

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce informuje, że osoby, które jeszcze nie zapisały się na ekstremalny bieg i wahają się czy to zrobić będą mogły zdecydować w ostatniej chwili!

Umożliwiamy dopisanie się do listy startowej w dniu zawodów 9.10.2022 r. w godzinach 15:00 – 16:30 w namiocie organizatorów.

Dodatkowo „na zachętę” informujemy, że w tym roku pokonanie trasy Ekstremalnej Przeprawy nie będzie wymagać umiejętności pływania, a pula nagród wyniesie około 2000 zł!

Serdecznie zapraszamy!

Krzysztof Zaniewski, OSiR

Cenne doświadczenia po mistrzostwach w Gruzji

Na starcie Mistrzostw Świata w Szachach Kadetów do lat 8,10,12, które odbyły się 15-28 września 2022 r. w Batumi (Gruzja), stawiło się 735 szachistów, w tym 285 dziewczynek z ponad 40 krajów świata.

Alek w Batumi

Turniej był emocjonujący, wymagał dobrego przygotowania szachowego a przede wszystkim fizycznego i emocjonalnego. Partie w rundzie trwały w do czterech godzin.

Wśród szachistów był reprezentant klubu Akademii Sportów Sokółka ośmiolatek Aleksander Dziełak. Był to jego pierwszy turniej poza krajem w tak licznym gronie szachistów. Emocje, trudności językowe w porozumiewaniu się z sędziami i przeciwnikiem stanowiły dodatkowy stres. Alek uzyskał 5 pkt co na pewno jest dużo poniżej jego umiejętności. Zdobył bardzo cenne doświadczenie turniejowe i na pewno będzie wykorzystane w dalszej karierze szachowej. W wolnym czasie integrował się z kolegami innych krajów. Zwiedzał okolice Batumi relaksował się. Pomimo wyniku uzyskanego wraca pełen optymizmu i zapału do treningów szachowych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Aktywny weekend narciarek i narciarzy z Malawicz Dolnych

Zawodniczki i zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Start” w Malawiczach Dolnych brali udział Mistrzostwach Polski LZS we wrotkarstwie szybkim w Suchowoli oraz w Pucharze Polski w biegach na nartorolkach rozgrywanym w Szelmencie.

Na początek weekendu zawodnicy UKS Start startowali w zawodach rangi Mistrzostw Polski LZS w jeździe szybkiej na łyżworolkach, które odbyły się w Suchowoli. Sportowa rywalizacja odbywała się ulicami miasta na dystansach od 400 m do 42 km.

Zawody w Suchowoli

Rewelacyjnie pobiegła Milena Borys, która została Mistrzynią Polski LZS w jeździe szybkiej na łyżworolkach. Natomiast w młodszej kategorii Anna Borys powalczyła o brązowy medal Mistrzostw Polski. Pozostali reprezentanci UKS Start w Malawiczach Dolnych oprócz miejsc na podium zajęli również niezłe lokaty. Weronika Plichta oraz Oliwia Borys uklasyfikowały się tuż poza podium na 4 miejscu, Karol Borys był 5, Elżbieta Łowczecka 6, Maria Borys 7, Aleksandra Borys 8 i Patrycja Borys 11.

ZOBACZ WIĘCEJ

Emilia Kocisz Ogólnopolską Mistrzynią klas I SP

20 września 2022 r. Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek w Katowicach gościła na turnieju szachowym „Synerise CUB 2022” aż 1145 szachistek i szachistów. Były to Ogólnopolskie Mistrzostwa Przedszkoli, Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych.

Emilia na podium!

Akademię Sportów Umysłowych Sokółka reprezentowało 3 zawodników:

Ogólnopolską Mistrzynią klas I została Emilia Kocisz, uczennica kl. I Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce. Emilka z 7 możliwych punktów zdobyła 6.

Dawid Bulej – uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce, zdobył 3 punkty.

Filip Łukaszuk – uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce, zdobył 3 punkty.

ZOBACZ WIĘCEJ

Podium dla Sokółki

W czwartek, 22 września 2022 roku, na lekkoatletycznym stadionie miejskim w Białymstoku, odbyła się Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2022/2023.

Podczas uroczystości podsumowane zostało współzawodnictwo gmin za miniony rok szkolny. Sokółka uplasowała się na podium, na trzecim miejscu w województwie podlaskim. Puchar odebrał Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Gratulujemy wszystkim naszym sportowcom i trenerom oraz nauczycielom wychowania fizycznego!

(UM)

Relacja z Mistrzostw Świata kadetów w szachach do lat 8

Pięć dni pobytu w Batumi (Gruzja) już za nami. Po pierwszych stresowych dniach związanych z adaptacją, kłopotami zdrowotnymi i innymi, Alek zaczyna wchodzić w turniej spokojniej.

Szachy w Batumi

Mamy 4 rundy za sobą z czego dwie wygrane 2 pkt z 4. Wynik nie rewelacyjny (50%) ale dający nadzieję, że będzie już tylko coraz lepiej. Do rywalizacji stanęło 150 szachistów z ponad 40 krajów świata.

Warunki zakwaterowania mamy wyśmienite, kuchnia gruzińska jest oryginalna, mnóstwo różnych kombinacji potraw z warzyw, owoców. Do morza mamy 100 m, woda ciepła. Przez pierwsze dni upał przekraczał 32 stopni, zwiedzanie Batumi możliwe tylko wieczorem po niewielkim spadku temperatury.

Józef Bochenko
Akademia Sportów Umysłowych Sokółka

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na zajęcia szachowe

6 września 2022 r. o godz. 17.15 w SERCE Polski Dom Rodzinny startuje VIII edycja Sokólskiej Ligi Szachowej. W każdy roboczy wtorek mile widziani są wszyscy miłośnicy królewskiej gry.

Rozpoczyna się również, nabór do klubu szachowego Orient Sokółka! Zapraszamy na zajęcia szachowe w poniedziałki i piątki:

16:00 – 16:30 – grupa przedszkolaków (1 i 2 rok nauki);
16:30 – 17:15 – grupa średniozaawansowana młodsza;
17:15 – 18:00 – grupa średniozaawansowana starsza;
18:00 – 19:30 – grupa zaawansowana.

Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Mickiewicza 2A w Sokółce (budynek byłego gimnazjum). Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z instruktorem Karolem Businskim, tel. 668100579.

Wojciech Zajkowski, Orient Sokółka

Idea ORLEN Wyścig Narodów przejedzie przez Sokółkę

Mapa I Etapu

W dniach 9-10 września 2022 r. kolarze będą się ścigać w Wyścigu Narodów. ORLEN Wyścig Narodów to impreza należąca do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23. Startują w niej najbardziej utalentowani młodzi kolarze z całego świata, którzy rywalizują w barwach reprezentacji narodowych.

9 września 2022 r. odbędzie się pierwszy etap o długości 156,9 km, na trasie Supraśl – Białystok, który będzie przebiegał m.in. przez Sokółkę.

Więcej informacji na stronie: https://orlenwyscignarodow.com

Czy wiek dziecka grającego w szachy ma znaczenie?

Plakat

Odpowiedź brzmi tak i nie. Dlaczego? Po pierwsze gry w szachy można uczyć się praktycznie każdym wieku, nawet będąc już osobą dorosłą i nie ma ku temu żadnych przeszkód. Mimo wszystko im wcześniej się zacznie, tym łatwiej przyjdzie przyswajanie zasad i strategii, a także, tym więcej korzyści się w ten sposób osiągnie.

Jak wiadomo, dzieci chłoną wiedzę bardzo szybko, a szachy jako gra bardzo rozwijająca, pomoże im na wielu płaszczyznach życia – od nauki w szkole, po umiejętności społeczne i życiowe. Nauka gry w wieku dziecięcym ma więc niebagatelne znaczenie na życie dorosłe.

Zapraszamy najmłodszych do wspólnej zabawy Królewską Grą w Sokólskim Ośrodku Kultury.

Józef Bochenko

Skip to content