Ukraińcy uczą się polskiego

Większość z nich przyjechała do Sokółki w marcu. W naszym mieście i gminie czekało na nich życzliwe przyjęcie oraz miejsca do zakwaterowania. Do tej pory do sokólskiego magistratu po numery PESEL zgłosiło się ponad 250 obywateli Ukrainy. Niektórzy zaczęli chodzić na bezpłatny kurs języka polskiego, który został zorganizowany z inicjatywy Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Ukraińcy uczą się polskiego

– Chcielibyśmy wrócić do domu, ale na razie nie mamy jak. Straszna wojna zniszczyła to, co mieliśmy – powiedzieli uchodźcy z Ukrainy, którzy mieszkają w Sokółce.

Niektórzy z nich znaleźli już pracę w lokalnych firmach. Starają się przystosować do nowych warunków. Żeby lepiej radzić sobie w życiu codziennym, zdecydowali się uczęszczać na kurs języka polskiego.

Bezpłatne zajęcia organizowane są dwa razy w tygodniu – we wtorki i soboty – w sali w Kamienicy Tyzenhauza w Sokólskim Ośrodku Kultury. Na lekcje chodzą osoby w wieku od 9 do… 92 lat.

7 maja 2022 roku uczestnicy kursu wzięli udział w festynie „Navruz”, który odbył się w Bohonikach. Przy tej okazji mieli okazję zwiedzić miejscowy meczet.

– Lekcje polskiego to dla nas duża pomoc. W zasadzie wszędzie doświadczamy życzliwości Polaków. Bardzo nam pomagacie, za co jesteśmy wam ogromnie wdzięczni – podkreślili obywatele Ukrainy.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Skip to content