Zawody Gołębi Pocztowych z okazji Dni Sokółki

Na terenie powiatu sokólskiego zarejestrowane jest stowarzyszenie pod nazwą Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział 0457 Sokółka (PZHGP Oddział 0457 Sokółka).

Stowarzyszenie to tworzą miłośnicy gołębi pocztowych, którzy rozpoczynając od pierwszego weekendu maja do ostatniego weekendu września każdego roku rywalizują w zawodach, które polegają na wyścigach gołębi pocztowych z miejscowości krajowych rozpoczynających się na dystansach od 130 km, a kończących się nawet startem gołębi w miejscowościach zagranicznych takich jak Bruksela z odległości 1350 km.

W PZHGP Oddziale Sokółka rywalizuje aktywnie 60 hodowców gołębi pocztowych. Pasjonaci tych ptaków każdego dnia przygotowują odpowiednio swoje pupile podając im wyszukane suplementy diety, witaminy oraz bogate w różnorodne ziarna karmy, żeby w niedzielę cieszyć się szybkim powrotem swoich podopiecznych do gołębników.
W niedzielę 9 czerwca 2024 roku w ramach Dni Sokółki 2024 zorganizowano pamiątkowy lot gołębi pocztowych z miejscowości Pyrzyce o Puchar Burmistrza Sokółki. Każdy gołąb miał do pokonania drogę liczącą średnio 542 km. W zawodach wzięło udział 47 hodowców i blisko 1200 gołębi.

We wtorek 18 czerwca 2024 roku pełniący funkcję Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk nagrodził pamiątkowymi pucharami, dyplomami oraz nagrodą w postaci worka karmy dla trzech zwycięzców z obszaru Sokółki, tj. Bogdana Woronowicza, Jarosława Żuka i Andrzeja Gudalewskiego, których najszybsze gołębie zajęły odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsca w zawodach o Puchar Burmistrza Sokółki. Laureaci osobiście odebrali nagrody z rąk pełniącego funkcję Burmistrza Sokółki Adama Kowalczuka. Przy okazji spotkania w Urzędzie Miejskim w Sokółce wywiązała się dyskusja w miłej atmosferze, w czasie której hodowcy gołębi z radością odpowiadali na pytania i dzielili się swoimi wrażeniami z odbytego lotu.

Mariusz Majewski – Prezes PZHGP Oddział Sokółka
Fot. D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content