Uczniowie z Malawicz Dolnych pojechali na wycieczkę

Uczniowie SP w Malawiczach Dolnych wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Nowogrodu -Tykocina- Kiermus

29 maja 2024 r. uczniowie klas 1-8 SP w Malawiczach Dolnych wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Nowogrodu -Tykocina- Kiermus, sfinansowanej ze środków w ramach przedsięwzięcia Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej ph. „Poznajemy Podlaskie”.

Pierwszym punktem programu był Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Uczniowie rozpoczęli pobyt w skansenie od udziału w warsztatach z lepienia “byśków” (figurek zwierząt wykonywanych z ciasta chlebowego), po czym ruszyli z przewodnikiem na zwiedzanie obiektu. Oglądali drewniane budynki wsi kurpiowskiej z początku XX wieku, mieli okazję zajrzeć do wnętrza domów mieszkalnych, młyna wodnego, olejarni oraz kuźni. Poznali też przeznaczenie wielu sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwie tamtych czasów.

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki był Tykocin. Zwiedzanie tego miasteczka uczniowie rozpoczęli od krótkiej wizyty na dziedzińcu zamku królewskiego, gdzie na własnej skórze mogli sprawdzić zastosowanie dyb. Po pobycie na dziedzińcu przyszedł czas na spacer po miasteczku, w trakcie którego dzieci obejrzały Alumnat – Zakład Dla Inwalidów Wojennych oraz XVIII wieczny kościół. Następnie wszyscy udali się do kompleksu Wielkiej Synagogi w Tykocinie gdzie pani przewodnik przybliżyła uczniom historię świątyni oraz symbolikę judaizmu a w części muzealnej skupiła się na dziejach ziemi tykocińskiej.

Ostatnim celem wyjazdu była kolonia Kiermusy, której poznawanie uczniowie zaczęli od obiadu w karczmie Rzym. Po posiłku ruszyli Aleją Dębów do Muzeum Oręża Polskiego na Jantarowym Kasztelu. Na wstępnie przewodnik muzeum zapoznał dzieci z różnorodnymi interpretacjami ikon oraz symbolami religijnymi z niemal całego świata. Następnie prezentował liczne militaria, pamiątki archeologiczne, numizmaty oraz ekspozycję średniowiecznych narzędzi tortur.

SP w Malawiczach Dolnych


Zobacz również

Skip to content