Artykuły w kategorii: Uniwersytet Dziecięcy

Zakończenie II edycji Uniwersytetu Dziecięcego

W związku z sytuacją sanitarno-epidemiologiczną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz obowiązującymi przepisami, została zakończona realizacja II edycji projektu „Politechnika Białostocka – Sokólski Uniwersytet Dziecięcy” w roku akademickim 2019/2020. Dlatego też, w dniu 3 grudnia 2020 r., opiekun projektu Pani Marta Tomiczek z Politechniki Białostockiej odwiedziła Urząd Miejski w Sokółce przekazując na ręce Pani Burmistrz dyplomy wraz z upominkami młodym studentom.

Zakończono realizację II edycji projektu „Politechnika Białostocka – Sokólski Uniwersytet Dziecięcy”

Pani Burmistrz podziękowała organizatorom, za to że uczniowie z Gminy Sokółka mogli dołączyć do tego elitarnego grona w tak licznym składzie. Wyraziła również nadzieję, na dalszą współpracę i chęć na uczestnictwo w kolejnych edycjach SUD po unormowaniu się sytuacji zdrowotnej w kraju.

W projekcie wzięło udział 100 uczniów ze szkół podstawowych z gminy Sokółka. Każdy uczestnik miał możliwość bezpośredniego kontaktu z nauką, ponieważ zajęcia odbywały się w małych grupach warsztatowych.  Celem SUD było rozwijanie dziecięcej wrażliwości, intelektu i twórczego potencjału, a także chęć udowodnienia, że nauki ścisłe to nie tylko formuły i definicje, ale również fascynujące doświadczenia i mnóstwo dobrej zabawy. Spotkania prowadzili wykładowcy Politechniki Białostockiej oraz eksperci z różnych instytucji, które zadeklarowały chęć wsparcia tej niezwykłej inicjatywy edukacyjnej.

Dyplomy wraz z upominkami zostały przekazane Dyrektorom szkół podstawowych, którzy rozdadzą je uczniom biorącym udział w projekcie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Odwołane zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego

Burmistrz Sokółki wraz z Politechniką Białostocką informuje, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników inicjatywy “Podlaski Uniwersytet Dziecięcy” zajęcia zaplanowane w marcu zostają przełożone na inny termin.   Decyzja ma charakter profilaktyczny oraz związana jest z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi … ZOBACZ WIĘCEJ

Mechanika może być ciekawa

W sobotę 22 lutego 2020 r. uczniowie ze Szkół Podstawowych w Starej Kamionce, w Boguszach, w Starej Rozedrance i SP nr 3 w Sokółce uczestniczyli w kolejnych zajęciach na Politechnice Białostockiej w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Tym razem na Wydziale Mechanicznym młodzi studenci mieli okazję przekonać się, że mechanika może być ciekawa oraz byli poszukiwaczami zaginionej energii.

Na zajęciach z mechaniki

W laboratorium mechaniki ogólnej młodzież dowiedziała się czym zajmuje się mechanika oraz na przykładach życia codziennego poznała jej podstawowe prawa i zasady. Poprzez przeprowadzone eksperymenty uczniowie dowiedzieli się dlaczego kolejka w wesołym miasteczku nie wypada z torów; co zrobić, żeby z dużą prędkością zjechać z górki na sankach oraz jak odległość rzutu zmienia się w zależności od kąta wyrzutu –czyli jakie metody stosowali piraci aby zdobyć statki. Odważnie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i wyciągali wnioski, m.in. kiedy tarcie jest potrzebne lub kiedy jest negatywne w skutkach.

ZOBACZ WIĘCEJ

Studenci Uniwersytetu Dziecięcego odwiedzili Radio Akadera

W sobotę 8 lutego 2020 r. studenci Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego ze SP w Starej Kamionce, SP w Boguszach, SP w Starej Rozedrance i SP nr 3 w Sokółce uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Uczniowie odwiedzili także kultowe Radio Akadera.

W Radiu Akadera

Podczas zajęć pod hasłem „Inteligentne światło”, młodzież miała okazję przekonać się, jak ważne w życiu człowieka jest promieniowanie słoneczne. Prowadzący zajęcia, Pan dr inż. Jacek Kusznier, opowiedział uczniom, w jaki sposób jesteśmy w stanie je wykorzystywać. Młodzi studenci pozyskali informacje na temat działania paneli fotowoltaicznych oraz przyjrzeli się ich strukturze. Uczniowie dowiedzieli się także, co oznaczają terminy „Inteligentne światło” i „Technologie smart”, które wiernie odwzorowują naturalne zmiany światła słonecznego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Pieniądze i matematyczne rozmaitości

Bezpieczeństwo w sieci, pieniądz elektroniczny oraz matematyczne rozmaitości – to kolejne tematy zajęć studentów Uniwersytetu Dziecięcego.

Zajęcia PUD

14 grudnia 2019 r. mali studenci spotkali się z przedstawicielem Narodowego Banku Polskiego. Dowiedzieli się, że to centralny bank Rzeczypospolitej Polskiej i że istnieje jego 16 oddziałów wojewódzkich. Jego klientami jest państwo, Ministerstwo Finansów i jednostki budżetowe takie jak np.: policja, wojsko, szkolnictwo. NBP ma prawo do emisji monet i banknotów, ustala ich wygląd i wartość oraz ich ilość na rynku. Dzieci dowiedziały się na czym polegała denominacja złotego w 1995 roku oraz jak długo „żyje” pieniądz. Poznały w jaki sposób w NBP odbywa się sortowanie, liczenie, utylizacja banknotów a także transport pieniędzy do skarbca czy drukowanie nowych banknotów.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie z programowaniem i archiwycinankami

W sobotę, 7 grudnia 2019 r. studenci Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce, SP w Boguszach, SP w Starej Kamionce i SP w Starej Rozedrance (grupa B) uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Zdjęcie grupowe

W trakcie „Spotkania z programowaniem” uczniowie poznali  środowisko programistyczne „Sonic  Pi” służące do nauki programowania poprzez tworzenie muzyki. Wykorzystując podstawowe konstrukcje programistyczne wszyscy uczestnicy sprawnie stworzyli programy, a efekty swoich działań mogli usłyszeć w głośnikach.

Na zajęciach „ArchiWYCINANKI” młodzi studenci przyjrzeli się polskiej sztuce ludowej i jej wpływowi na współczesne wzornictwo, design i architekturę. Poznali przykłady tradycyjnych motywów zdobniczych występujących na elewacjach chat, dekoracje tkanin czy ludowe wycinanki szeroko pojawiające się dawniej w wiejskich domach. Na koniec mali projektanci stworzyli swój własny projekt budynku inspirowanego tradycyjnym wzornictwem, który stał się częścią miasta archiwycinanek.

Wszyscy uczniowie z SUD byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w zajęciach. Wiedzą już, że przyswajanie wiedzy wcale nie musi być nudne i trudne.

ZOBACZ WIĘCEJ

Inauguracja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

23 listopada 2019 roku na Politechnice Białostockiej odbyła się inauguracja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego, na którym kształcić się będzie 340 studentów: w tym100 dzieci z gminy Sokółka w ramach Sokólskiego Uniwersytetu Dziecięcego, 50 dzieci z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Augustowa, 40 dzieci z Siemiatycz.

Młodzi studenci

-Nasze zadanie to zaszczepić bakcyla do nauk ścisłych, byście potem przyszli na uczelnię techniczną i zdobyli atrakcyjny zawód, dzięki czemu niektórzy z Was zostaną w swoich małych ojczyznach – mówił do najmłodszych studentów Politechniki Białostockiej rektor prof. Lech Dzienis.

-Chciałabym byście przezwyciężali to co niemożliwe, żebyście dobrze się bawili. Oprócz wiedzy i dobrej zabawy, pamiętajcie, zawierajcie przyjaźnie, które są najcenniejsze i są bardzo szczere – stwierdziła Ewa Kulikowska Burmistrz Sokółki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Rusza II edycja Uniwersytetu Dziecięcego (Harmonogram)

23 listopada 2019 r. o godz. 12.00  na Politechnice Białostockiej odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 w ramach inicjatywy ,,Podlaski Uniwersytet Dziecięcy’’ – II edycja. W tym dniu młodzi studenci otrzymają identyfikatory imienne, karty biblioteczne i indeksy. Gmina Sokółka zapewni bezpłatny dowóz studentów, którymi … ZOBACZ WIĘCEJ

Rekrutacja na Uniwersytet Dziecięcy 2019/2020

W czwartek, 17 października 2019 r. rozpocznie się rekrutacja młodych studentów na Podlaski Uniwersytet Dziecięcy.  W projekcie mogą wziąć udział uczniowie klas IV– VI szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Sokółka. Pierwszeństwo udziału w II edycji projektu mają uczniowie, którzy nie uczestniczyli w … ZOBACZ WIĘCEJ

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy rośnie w siłę

Już po raz 11. uczniowie z województwa podlaskiego będą mogli zgłębiać tajniki nauki na uczeni wyższej. 17 października 2019 roku rozpocznie się rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Politechnika Białostocka przygotowuje kolejną edycję tego projektu.

W czwartek 3 października 2019 roku w Centrum Nowoczesnego Kształcenia zostały podpisane umowy dotyczące edycji 2019/2020 PUD. Podpisy pod dokumentami złożyli prezydent i burmistrzowie miast oraz Rektor Politechniki Białostockiej.

Po podpisaniu umowy

W spotkaniu wzięli udział: Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, Prorektor ds. studenckich PB dr hab. Jarosław Perszko, prof. PB, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski, Zastępca Burmistrza Hajnówki Ireneusz Roman Kiendyś, Zastępca Burmistrza Siemiatycz Henryk Tomasz Czmut oraz koordynator PUD PB Marta Tomiczek. Spotkanie poprowadziła rzecznik prasowa Politechniki Białostockiej Dorota Sawicka.

ZOBACZ WIĘCEJ

Młodzi studenci zakończyli naukę

15 czerwca 2019 r. na Politechnice Białostockiej 100 uczniów szkół podstawowych z Gminy Sokółka zakończyło naukę w Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym (PUD). To prowadzony przez Politechnikę Białostocką projekt popularyzujący wiedzę, skierowany do uczniów klas IV-VI.

Ostatnie zajęcia PUD 2019

Razem z młodymi żakami z Sokółki na uroczystym zakończeniu roku akademickiego obecni byli – Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska i I Zastępca Burmistrza Adam Marian Kowalczuk. Pani Burmistrz podziękowała organizatorom, że uczniowie z Gminy Sokółka mogli dołączyć do tego elitarnego grona w tak licznym składzie i życzyła wszystkim uczestnikom udanych wakacji.

Od listopada 2018 r. “studenci” uczestniczyli w spotkaniach poświęconych różnym dziedzinom wiedzy, np.: informatyce, matematyce, bioinżynierii, budownictwu itp. Każdy uczestnik miał możliwość bezpośredniego kontaktu z nauką, ponieważ zajęcia odbywały się w małych grupach warsztatowych. Spotkania prowadzili wykładowcy Politechniki Białostockiej oraz eksperci z różnych instytucji, które zadeklarowały chęć wsparcia tej niezwykłej inicjatywy edukacyjnej.

W ramach zajęć studenci odwiedzili studio Radia Akadera, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Galerię Arsenał. Były spotkania z programowaniem, bezpieczeństwem w sieci i pieniądzem elektronicznym. Uczniowie budowali „własne” samoloty i sprawdzali jak „szyje się” implanty na miarę.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content