Podlaski Uniwersytet Dziecięcy rośnie w siłę

Już po raz 11. uczniowie z województwa podlaskiego będą mogli zgłębiać tajniki nauki na uczeni wyższej. 17 października 2019 roku rozpocznie się rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Politechnika Białostocka przygotowuje kolejną edycję tego projektu.

W czwartek 3 października 2019 roku w Centrum Nowoczesnego Kształcenia zostały podpisane umowy dotyczące edycji 2019/2020 PUD. Podpisy pod dokumentami złożyli prezydent i burmistrzowie miast oraz Rektor Politechniki Białostockiej.

Po podpisaniu umowy

W spotkaniu wzięli udział: Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, Prorektor ds. studenckich PB dr hab. Jarosław Perszko, prof. PB, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski, Zastępca Burmistrza Hajnówki Ireneusz Roman Kiendyś, Zastępca Burmistrza Siemiatycz Henryk Tomasz Czmut oraz koordynator PUD PB Marta Tomiczek. Spotkanie poprowadziła rzecznik prasowa Politechniki Białostockiej Dorota Sawicka.

Rekrutacja do PUD-u cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, że miejsca rozchodzą się w ciągu kilku minut. Do projektu dołączają kolejne miasta. Obok Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Sokółki, także władze Augustowa postanowiły wesprzeć inicjatywę mającą na celu edukację młodych Podlasian.

Dotychczas PUD ukończyło 1270 dzieci. W tej edycji przygotowano łącznie 340 miejsc dla uczniów z sześciu miast, których samorządy wsparły inicjatywę. Wykład inauguracyjny i pierwsze zajęcia zaplanowano na 23 listopada. W sumie młodych studentów czeka 15 zróżnicowanych tematycznie zajęć. Prowadzić je będą pracownicy m.in. Politechniki Białostockiej, Narodowego Banku Polskiego – Oddziału Okręgowego w Białymstoku, Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Urzędu Komunikacji Elektronicznej – Delegatury w Białymstoku, a także wybranej instytucji miasta Białegostoku.

Ta inicjatywa, mimo że rozpoczęła się 11 lat temu, idealnie sformalizowała się w postaci nowej Ustawy 2.0 – Konstytucji dla Nauki, dotyczącej społecznego zaangażowania w region. Podlaski Uniwersytet Dziecięcy jest doskonałym wyrazem społecznej odpowiedzialności uczelni – mówił podczas konferencji inaugurującej kolejną edycję projektu rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

W trakcie spotkania głos zabrali przedstawiciele wszystkich samorządów, współpracujących w ramach PUD. Wśród nich była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

W ramach PUD-u uczniowie szkół podstawowych mogą poznać wybrane zagadnienia nauki i sztuki oraz przekonać się, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące. Na zajęciach dzieci uczą się m.in. podstaw programowania, robotyki, konstruowania, projektowania przestrzeni miejskiej, poznają tajniki dziennikarstwa radiowego. Dowiadują się, jak inżynierowie pomagają osobom niepełnosprawnym. Poznają przy tej okazji zasady zdobywania wiedzy na uczelni wyższej. Zbierają zaliczenia w indeksach i przekonują się, że osiągnięcia nauki wykorzystujemy w codziennym życiu.

Oferta programowa, którą przygotowaliśmy dla naszych studentów, jest szeroka. Nie jest zrobiona wyłącznie na bazie politechniki, ale wchodzi też szerzej w struktury miasta Białegostoku. Program dotyka elementów, które nie tylko mają zainteresować młodych studentów nauką, ale również oddziałują na nich w aspekcie społecznym. Jednym z walorów tego projektu jest nacisk na to, by więzi międzyludzkie były budowane na właściwej płaszczyźnie, co zaprocentuje w przyszłości – tłumaczył prorektor ds. studenckich prof. Jarosław Perszko.

W rekrutacji do PUD mogą wziąć udział uczniowie IV-VI klas podstawowych. Osoby zainteresowane zapisaniem dzieci do poszczególnych uniwersytetów powinny odwiedzić stronę www.pud.pb.edu.pl i zapoznać się z regulaminem oraz planem zajęć tegorocznej edycji uniwersytetu.

Tekst ze strony Politechniki Białostockiej (www.pb.edu.pl)
Foto: Michał Grynczel


Zobacz również