Mechanika może być ciekawa

W sobotę 22 lutego 2020 r. uczniowie ze Szkół Podstawowych w Starej Kamionce, w Boguszach, w Starej Rozedrance i SP nr 3 w Sokółce uczestniczyli w kolejnych zajęciach na Politechnice Białostockiej w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Tym razem na Wydziale Mechanicznym młodzi studenci mieli okazję przekonać się, że mechanika może być ciekawa oraz byli poszukiwaczami zaginionej energii.

Na zajęciach z mechaniki

W laboratorium mechaniki ogólnej młodzież dowiedziała się czym zajmuje się mechanika oraz na przykładach życia codziennego poznała jej podstawowe prawa i zasady. Poprzez przeprowadzone eksperymenty uczniowie dowiedzieli się dlaczego kolejka w wesołym miasteczku nie wypada z torów; co zrobić, żeby z dużą prędkością zjechać z górki na sankach oraz jak odległość rzutu zmienia się w zależności od kąta wyrzutu –czyli jakie metody stosowali piraci aby zdobyć statki. Odważnie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i wyciągali wnioski, m.in. kiedy tarcie jest potrzebne lub kiedy jest negatywne w skutkach.

Druga część zajęć przybliżyła pojęcia takie jak: temperatura, ciepło, energia, stan skupienia, promieniowanie, fale magnetyczne czy dyfuzja. Uczniowie poznali działanie kamery termowizyjnej, co to jest skala Celsjusza, Fahrenheita i Kelvina. Za pośrednictwem kamery obserwowali prowadzone doświadczenia – obraz w promieniowaniu podczerwonym, którego nie widać gołym okiem, np. jak zmienia się temperatura rozlanej na papierze wody, wody gotowanej w czajniku, atramentu i ołówkowego grafitu podczas składania podpisu oraz jak zmienia się temperatura komputera – nagrzewanie się jego elementów.

Joanna Gejdel
SP w Starej Kamionce


Zobacz również