Artykuły w kategorii: Odpady komunalne

Pierwsza wizyta młodzieży na ścieżce edukacyjnej w PSZOK-u

Baner infrastruktura środowisko

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sokółce to nie tylko miejsce, do którego możemy przywieść niepotrzebne nam już rzeczy. Jednym z istotnych założeń całej inwestycji była możliwość edukowania w zakresie segregacji odpadów i ochrony środowiska, dlatego na terenie całego obiektu powstała ścieżka edukacyjna, która ma wskazywać właściwe postawy w dziedzinie z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia.

Zdjęcie grupowe

„Ścieżka edukacyjna na PSZOK-u powstała po to, aby edukować najmłodszych. Chcemy, aby dzieci poznały, co tak naprawdę oznacza segregacja odpadów, dlaczego jest taka ważna w życiu każdego z nas, dlaczego warto chronić środowisko i w jaki sposób to robić. Chcemy, aby uczyły się naprawiać i dawać drugie życie rzeczom, które pozornie uważamy za niepotrzebne. I właśnie po to jest PSZOK, aby uczyć, edukować i dawać drugie życie tym wszystkim przedmiotom” mówi Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

ZOBACZ WIĘCEJ

Rady na odpady

26 osób wzięło udział w konkursie ekologicznym „Ekoludki, czyli drugie życie odpadów”. Jego organizatorami byli: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Biblioteka Publiczna w Sokółce. Konkurs rozstrzygnięto we wtorek 26 lipca 2022 roku na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Targowej w Sokółce.

Zdjęcie grupowe

Laureatom konkursu pogratulowała i nagrody wręczyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Do gratulacji przyłączyli się: Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Sokółce Joanna Bienasz oraz Prezes MPWiK w Sokółce Tomasz Breńko.

– Wszystkie prace były niesamowite. Cieszymy się, że nawet podczas wakacji, tak licznie uczestniczyliście w tym konkursie. Jury miało bardzo trudne zadanie – podkreśliła Dyrektor Biblioteki Publicznej Joanna Bienasz.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uroczyste otwarcie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów

Baner infrastruktura środowisko

Pierwszy, nowoczesny i największy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w regionie już jest otwarty. Instalacja znajduje się przy ulicy Targowej 9, przy działce Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sokółce. Podczas uroczystego otwarcia nie zabrakło osób, które przyczyniły się do wspólnego sukcesu, co na samym początku podkreśliła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

„Należy pamiętać o wszystkich tych którzy angażowali się w ten cały projekt od pomysłu wraz z Panem Prezesem Tomaszem Breńko i pełnomocnikiem Panem Antonim Stefanowiczem. Każdy z nas który jest tu obecny brał czynny udział w budowaniu tego co dzisiaj tu mamy, od projektu po starania się o pieniądze, czy nadzorowanie budowy” mówi Burmistrz Sokółki.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będzie otwarty sześć dni w tygodniu od poniedziałku do soboty. Mieszkańcy mogą już przywozić wszelkiego rodzaju odpady, ale nie śmieci komunalne. Odpady będą zbierane zgodnie z Regulaminem Miejskim, który jest dostępny na stronie urzędu lub na tablicy informacyjnej przy wjeździe do PSZOK-u. Odpady będą przyjmowane nieodpłatnie tylko od mieszkańców gminy Sokółka, wyłącznie posegregowane, bez zanieczyszczeń, dostarczone w sposób umożliwiający ich selektywne gromadzenie.

ZOBACZ WIĘCEJ

PSZOK – legalny i wygodny sposób na kłopotliwe odpady

Baner infrastruktura środowisko

Każdy z nas mierzy się z problemem odpadów, których nie wolno wyrzucić do pojemników do segregacji. Już niedługo powstanie punkt, do którego będzie można oddać wszystkie kłopotliwe śmieci, których nie obejmuje przydomowy system segregacji. Przyjmują tam: zepsute żarówki, stare opony, gruz, zgrabione liście, ale także kable, czy szkło. To miejsce nazywa się PSZOK i nie będzie trzeba go szukać daleko, bo będzie w Naszej gminie.

PSZOK w Sokółce

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) nie przyjmie odpadów, których ilość lub rodzaj wskazują, że pochodzą z prowadzenia działalności gospodarczej. Do Punktu można będzie odwieźć praktycznie wszystkie odpady powstające w gospodarstwach domowych. Pamiętajmy też, że przeterminowane leki oddamy za darmo również w aptekach, a gdy kupimy nowy toner czy sprzęt AGD, sprzedawca ma obowiązek nieodpłatnie odebrać od nas zużyty sprzęt tego samego rodzaju.

ZOBACZ WIĘCEJ

Harmonogram odbioru odpadów w II półroczu 2022 r.

Odpady komunalne od mieszkańców gminy Sokółka odbiera i zagospodarowuje MPO Sp. z o. o. z siedzibą w Białymstoku. Odbiór odpadów zgromadzonych w pojemnikach lub workach realizowany będzie wg. harmonogramu w godz. od 6:00 do 21:00. Pojemniki i worki należy udostępnić w dniu odbioru, prosimy o ich wystawienie przed posesję. Harmonogram … ZOBACZ WIĘCEJ

Informacja o poziomie recyklingu za rok 2021

Wypełniając obowiązek określony w art. 3 ust. 9 pkt c ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2021 r. poz. 888 ze zm.) informujemy, iż w 2021 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych na terenie gminy Sokółka wyniósł 25,57 … ZOBACZ WIĘCEJ

ANKIETA dla Mieszkańców dotycząca zagospodarowania odpadów biodegradowalnych BIO (kompostownik) na terenie Gminy Sokółka

Szanowni Mieszkańcy, w związku ze zmianą rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska (w skrócie MKiŚ) z dnia 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych (Dz. U. Z 2021 r., poz. 1530) oraz decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1004 z dnia 7 czerwca … ZOBACZ WIĘCEJ

Zgłaszanie zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni

Burmistrz Sokółki przypomina o obowiązku zgłaszania do ewidencji gminnej posiadanych zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 r. poz. … ZOBACZ WIĘCEJ

Harmonogram odbioru odpadów w I półroczu 2022 r.

Odpady komunalne od mieszkańców gminy Sokółka odbiera i zagospodarowuje MPO Sp. z o. o. z siedzibą w Białymstoku. Odbiór odpadów zgromadzonych w pojemnikach lub workach realizowany będzie wg. harmonogramu w godz. od 6:00 do 21:00. Pojemniki i worki należy udostępnić w dniu odbioru, prosimy o ich wystawienie przed posesję. Harmonogram … ZOBACZ WIĘCEJ

Informacja dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych

Burmistrz Sokółki przypomina, iż gminnym systemem gospodarowania odpadami nie zostały objęte nieruchomości niezamieszkałe przez mieszkańców.

Właściciele takich nieruchomości zobowiązani są do wyposażenia nieruchomości w urządzenia do gromadzenia odpadów oraz do posiadania aktualnych umów na wywóz nieczystości stałych i ciekłych, a także dowodów uiszczania opłat za te usługi.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zamiast spalać, segregujmy odpady

Sezon grzewczy w pełni, a mieszkańcy wielu miejscowości już próbują „łapać oddech”. A to w związku z problem zanieczyszczenia powietrza. Świadomość negatywnych skutków spalania odpadów, w tym m.in. tworzyw sztucznych, w piecach czy przydomowych kotłowniach jest bowiem w społeczeństwie ciągle bardzo niska. Nie spalaj plastików – powstające w dymie pyły … ZOBACZ WIĘCEJ

Zmiana stawek opłat za śmieci

1 sierpnia 2021 r. nastąpiła zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zgodnie z Uchwałą Nr XL/236/2021 Rady Miejskiej w Sokółce z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty na terenie Gminy Sokółka (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2021 r. poz. 2765) – zostały ustalone nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Sokółka.

W przypadku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, opłata stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty.

Ustalono miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 33,00 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny.
W przypadku ubiegania się o zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w kwocie 1 zł miesięcznie z tytułu posiadania kompostownika na bioodpady należy złożyć nową deklarację.

Stawkę opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalono w wysokości 66,00 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny.

ZOBACZ WIĘCEJ

Harmonogram odbioru odpadów w II półroczu 2021 r.

Odpady komunalne od mieszkańców gminy Sokółka odbiera i zagospodarowuje MPO Sp. z o. o. z siedzibą w Białymstoku. Odbiór odpadów zgromadzonych w pojemnikach lub workach realizowany będzie wg. harmonogramu w godz. od 6:00 do 21:00. Pojemniki i worki należy udostępnić w dniu odbioru, prosimy o ich wystawienie przed posesję. Harmonogram … ZOBACZ WIĘCEJ

Nowoczesny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych powstanie w Sokółce

Gminna inwestycja za niespełna 6 mln uzyskała wysokie dofinansowanie. PSZOK ma kosztować w sumie 5.733.539 zł, ale gmina wyłoży na jego budowę tylko część środków, bo otrzymała na to zadanie 3.962.202 zł unijnego dofinansowania. Projekt sokólskiego MPWiK znalazł się na drugim miejscu w Polsce. Umowę na budowę nowoczesnego Punktu Selektywnego … ZOBACZ WIĘCEJ

Informacja o poziomie recyklingu za rok 2020

Wypełniając obowiązek określony w art. 3 ust. 9 pkt c ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.) informujemy, iż w 2020 r. poziom recyklingu osiągniętego na terenie gminy Sokółka wyniósł 51,03 %, odpadów budowlanych i rozbiórkowych innych … ZOBACZ WIĘCEJ

Harmonogram odbioru odpadów w I półroczu 2021 r.

Odpady komunalne od mieszkańców gminy Sokółka odbiera i zagospodarowuje MPO Sp. z o. o. z siedzibą w Białymstoku. Odbiór odpadów zgromadzonych w pojemnikach lub workach realizowany będzie wg. harmonogramu w godz. od 6:00 do 21:00. Pojemniki i worki należy udostępnić w dniu odbioru, prosimy o ich wystawienie przed posesję. Harmonogram … ZOBACZ WIĘCEJ

Informacja o poziomie recyklingu za rok 2019

Wypełniając obowiązek określony w art. 3 ust. 9 pkt c ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.) informujemy, iż w 2019 r. poziom recyklingu osiągniętego na terenie gminy Sokółka wyniósł 45,83 %, odpadów budowlanych i rozbiórkowych innych … ZOBACZ WIĘCEJ

Stawki opłat za śmieci

1 sierpnia 2020 r. nastąpiła zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z Uchwałą Nr XXVI/174/2020 Rady Miejskiej w Sokółce z dnia 23 czerwca 2020 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty na terenie Gminy Sokółka (Dz. Urz. Woj. Podl. … ZOBACZ WIĘCEJ

Przejdź do treści