Jak być EKO na co dzień?

Segregacja śmieci, oszczędzanie wody i energii, dbanie o środowisko naturalne – to już nie tylko obowiązek, ale także styl życia. Jak być EKO na co dzień? Przez cały tydzień, każdego dnia od 29 czerwca do 3 lipca 2020 r. Sokólski Ośrodek Kultury na swoim profilu facebookowym proponował wiedzę przekazywaną w formie filmów, prezentacji czy zagadek. Akcja została zatytułowana EKO tydzień z SOK-iem.

Pierwsza prezentacja dotyczyła wody i namawiała do tego, aby pić wodę wprost z kranu, a nie z plastikowych butelek, których rocznie Polacy produkują około dwóch miliardów. Uświadamiała widzom, że jedna butelka rozkłada się prawie 500 lat! Specjalnie dla młodych widzów, dzieci wykonały doświadczenie pokazujące łatwe filtrowanie wody.

Kolejny film odpowiadał na często stawiane pytanie. jak żyć w zgodzie z naturą. Podpowiadał proste rozwiązania i trafne wybory przy zakupie produktów czy sposobie bycia i podkreślał, jaki to ma wpływ na dobrodziejstwa, które daje nam natura.

W naszych działaniach nie zapomnieliśmy o przyjemnościach i zaproponowaliśmy najmłodszym i ich rodzicom, jak można, w prosty sposób wykonać zabawki z tego, co ma trafić do śmietnika. Inną propozycją było zrobienie( oczywiście z odpadów) budki dla ptaków, które warto zapraszać do naszych ogrodów i w okolice ludzkich siedlisk.

Nie zapomnieliśmy również o edukowaniu społeczeństwa w temacie prawidłowej segregacji śmieci. Zaaranżowaliśmy scenki z udziałem dzieci pracowników, aby pokazać gdzie powinny trafić poszczególne odpady, szczególnie te, które najczęściej budzą wątpliwości. Celem tych edukacyjnych zajęć online było uświadomienie społeczeństwu, że tylko selektywna zbiórka odpadów umożliwia odzyskiwanie surowców wtórnych, a ograniczenie produkcji śmieci jest niezbędne do tego, aby nasza piękna planeta cieszyła nas przez kolejne setki lat.

Podsumowaniem Eko tygodnia z SOK-iem był quiz, w którym na podstawie naszych materiałów z pięciu kolejnych dni, trzeba było udzielić jedenastu poprawnych odpowiedzi. Dwie osoby, które przesłały bezbłędne odpowiedzi otrzymały nagrody, dyplomy i słowa uznania od burmistrz Sokółki – Pani Ewy Kulikowskiej. Były to Panie: Barbara Kozaczyńska oraz Cecylia Baciocha. Gratulujemy wiedzy i chęci uczenia się życia w zgodzie z naturą.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK


Zobacz również

Skip to content