8. rocznica Cudu Eucharystycznego

W rocznicę przeniesienia Cząstki Ciała Pańskiego do kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kolegiacie pw. św. Antoniego w Sokółce ustanowiono Archidiecezjalny Dzień Eucharystii. 5 lat po tym wydarzeniu i w 8-mą rocznicę Cudu Eucharystycznego odprawiono uroczystą mszę św., w której uczestniczyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Adamem Kowalczukiem.

Cud Eucharystyczny w SokółceUroczystości kościelne odbyły się w niedzielę 2 października i zgromadziły blisko 3 tys. wiernych z Polski i z zagranicy. Mszy św. przewodniczył Abp Edward Ozorowski, a homilię wygłosił Bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna. – Każda Eucharystia, podczas której na ołtarzu znajduję się Ciało i Krew Pańska – to serce Kościoła. Przecież prawdziwa obecność Chrystusa w Eucharystii jest sercem Kościoła. To Eucharystia jest źródłem wszelkich łask, jest jak gorejący krzew, który płonie, ale się nie spala, z którego rozlewa się niewyczerpana miłość Boga. Święty Jan Paweł II w liście do kapłanów na Wielki Czwartek w 2002 roku napisał: „Adorować, to znaczy dosłownie upaść na twarz lub do nóg”. Taką postawę przyjmowano w starożytności wobec jakiegoś władcy czy pana. Abraham padł na oblicze, gdyż Pan mu się ukazał (…). Czcijmy Przenajświętszy Sakrament, gdyż w nim jest ukryty sam dawca łaski wszystkich sakramentów – mówił w czasie homilii biskup Kaszkiewicz.

Przypomnijmy: Cud Eucharystyczny w Sokółce miał miejsce jesienią 2008 roku. Podczas udzielania komunii, kapłan upuścił jeden z komunikantów na posadzkę świątyni. Hostia została umieszczona w specjalnym naczyniu liturgicznym z wodą, gdzie powinna była się rozpuścić. Tak się jednak nie stało. Po jakimś czasie zauważono, że na komunikancie widać czerwony skrzep. Po zbadaniu jego fragmentów przez dwóch niezależnych patomorfologów, opisano pobraną substancję jako tkankę żywego mięśnia sercowego człowieka w stanie agonalnym. Powołana przez Metropolitę Białostockiego specjalna komisja nie dopatrzyła się w tym wydarzeniu działania osób trzecich. 2 października 2011 roku przemieniona hostia została przeniesiona z plebanii do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego. Od tamtej pory Sokółka jest celem licznych pielgrzymek. Parafia dysponuje wieloma świadectwami dokonanych tutaj uzdrowień – niewytłumaczalnych z punktu widzenia medycyny.

UM, fot. D. Żukiewicz


Zobacz również

Skip to content