Gdzie zginęli sokólscy Żydzi

W poniedziałek 18 września 2017 roku w Kosowie Lackim i Treblince odbyła się ósma edycja spotkań „Jesteśmy Razem”. Uczestniczył w nich Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Przy symbolicznym kamieniu z napisem „Sokółka”

Co roku uroczystość uczczenia pamięci ofiar oraz warsztaty edukacyjne gromadzą setki uczestników z kraju i zagranicy. Oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince odbywają się z udziałem Prezydenta RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Mazowieckiego, Ambasadorów Izraela, USA, RFN i Białorusi.

W byłym obozie zagłady w Treblince straciło życie blisko 900 tys. Żydów. Byli polskimi obywatelami, naszymi sąsiadami, stanowili społeczność naszych miast i wsi. Dziś każda miejscowość, z której pochodzili, upamiętniona jest w Treblince symbolicznym kamieniem. Wśród nich jest kamień z napisem „Sokółka”. W trakcie uroczystości, podczas minuty ciszy przedstawiciele władz samorządowych oddali hołd pomordowanym. Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk złożył wiązankę pod kamieniem upamiętniającym Żydów z Sokółki zamordowanych przez Niemców w Treblince.

Istotnym elementem tegorocznej edycji projektu był panel „Co to znaczy być rabinem w Polsce?”, którego głównymi gośćmi byli rabin Michael Schudrich i rabin Eliezer Gurara. Spotkanie z przedstawicielami żydowskiego życia religijnego w Polsce stanowiło wyjątkową okazję do zadawania pytań, dyskusji, a także do bliższego zapoznania się z judaizmem i współczesnym światem żydowskim.

Projekt „”Jesteśmy Razem” realizowany jest dzięki współpracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przy dużym wsparciu miasta i gminy Kosów Lacki.

(UM)


Zobacz również

Skip to content