Górale w Sokółce

Na zaproszenie Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej nasze miasto odwiedził góralski Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju. Górale gościli w Sokółce 19 i 20 września. Ich wizyta została połączona z obchodami 95. rocznicy Bitwy Niemeńskiej.

Górale w Sokółce

„Dolina Popradu” przyjechała do Sokółki w sobotę 19 września. Członkowie zespołu zatrzymali się w hotelu Ośrodka Sportu i Rekreacji nad miejscowym zalewem. Na Ziemi Sokólskiej powitał ich Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

W trakcie zwiedzania Sokółki, górale zobaczyli znany z cudu eucharystycznego kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, a także cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego. W programie było też zwiedzanie Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Zespół dał krótki koncert na Festynie Dobroczynnym Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny, który tego dnia zorganizowano w centrum miasta – na placu przed kinem „Sokół”.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Bohonikach na Szlaku Tatarskim. Po miejscowym meczecie oprowadził Imam Aleksander Bazarewicz. Goście z południa Polski mieli okazję spróbować specjałów kuchni tatarskiej, serwowanych w miejscowym gospodarstwie agroturystycznym.

„Dolina Popradu” zatrzymała się też na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy. O pracy celników opowiedział Komendant Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy Adam Jopek, który pomógł w nawiązaniu kontaktu z zespołem z Piwnicznej Zdroju.

W niedzielę 20 września górale uświetnili obchody 95. rocznicy Bitwy Niemeńskiej. Relację z tej uroczystości zamieszczamy w odrębnym tekście i fotogalerii.

Zespół „Dolina Popradu” powstał w 1965 roku i działa obecnie przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej Zdroju. Grupa prezentuje folklor górali nadpopradzkich, zwanych też czarnymi góralami, którzy zamieszkują Piwniczną i jej okolice nad rzeką Poprad. Na repertuar zespołu składają się pieśni, zabawy, tańce oraz obrzędy i zwyczaje górali. W 1999 roku „Dolina Popradu” odebrała Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Ostatnio – na 47. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który odbył się w sierpniu bieżącego roku – grupa zdobyła Złotą Ciupagę. Kierownikiem zespołu jest Dariusz Rzeźnik.

(UM) Fot. D. Biziuk

Skip to content