95 lat po Bitwie Niemeńskiej

Uroczystości upamiętniające 95. rocznicę Bitwy nad Niemnem zorganizowano w niedzielę 20 września w Sokółce. Ich głównym organizatorem była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

foto

– To dzięki waleczności naszych przodków możemy dzisiaj oddychać powietrzem pokoju – powiedziała Pani Burmistrz do uczestników rocznicowych obchodów.

Zainaugurowała je uroczysta msza w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego z udziałem pocztów sztandarowych. Muzyczną oprawę nabożeństwa przygotował góralski Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju, który przyjechał do Sokółki na zaproszenie Pani Burmistrz Ewy Kulikowskiej.

Uczestnicy uroczystości przemaszerowali następnie pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolumnę prowadziła Miejska Orkiestra Dęta, działająca przy Gimnazjum nr 1 w Sokółce. W przemarszu wzięli również udział górale oraz Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Zebranych powitała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz podziękowała mieszkańcom za tak liczny udział w rocznicowych uroczystościach. W swoim przemówieniu podkreśliła odwagę i bohaterstwo naszych przodków.

Głos zabrali także: Starosta Sokólski Piotr Rećko, Posłowie Dariusz Piontkowski i Damian Raczkowski oraz Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jan Dobrzyński, a także Asystent Marszałka Województwa Podlaskiego Paweł Żuk, który odczytał list skierowany przez Marszałka Mieczysława Kazimierza Baszko do Sokółczan.

Do organizatorów i uczestników rocznicowych uroczystości okolicznościowe pismo skierował szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Jego treść odczytał Zbigniew Dębko, Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury.

„Społeczność Ziemi Sokólskiej, jak i całego Podlasia, przechowuje w zbiorowej pamięci złożoną w tej bitwie ofiarę i odniesione wspaniałe zwycięstwo. Zmagania nad Niemnem, stoczone w tym regionie w końcu września 1920 roku, miały równie wielkie znaczenie dla utwierdzenia polskiej wolności jak Bitwa Warszawska. Polski żołnierz pokazał tutaj swój nieugięty patriotyzm, wytrwałe poświęcenie i ogromne męstwo” – napisał szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Okolicznościowe pismo do organizatorów i uczestników uroczystości przysłał również Poseł Stanisław Kalemba.

Apel Poległych odczytał ułan Paweł Zawadzki z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

W dalszej części uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Marszałka.

Kolejnym punktem programu był występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki wraz z mażortkami.

Na finał uroczystości wystąpił Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju, laureat wielu prestiżowych nagród. Wśród członków zespołu byli górale, których przodkowie walczyli w Bitwie Niemeńskiej.

– Dziękuję, że odwiedziliście nasze miasto i serdecznie zapraszam do częstszych odwiedzin Ziemi Sokólskiej. Czujcie się tu jak u siebie w domu! Jesteśmy Wam wdzięczni za odwiedziny i uświetnienie uroczystości. To właśnie m.in. Wasi przodkowie (strzelcy podhalańscy) bronili bohatersko mieszkańców Ziemi Sokólskiej, a niektórzy z nich spoczywają na naszym cmentarzu parafialnym. Cześć im i chwała! – powiedziała Pani Burmistrz Ewa Kulikowska.

Górale zapewnili, ze chętnie będą korzystać z tego zaproszenia. Występ zespołu z Doliny Popradu cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Na koniec wszyscy zebrani zaśpiewali “Hej bystra woda, …” i zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

O bitwie

Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września 1920 roku. Był to drugi wielki sukces militarny Polski po „Cudzie nad Wisłą”. Bitwa Niemeńska miała na celu ostateczne rozbicie sowieckich armii Frontu Zachodniego. Bolszewicy odbudowali swoje siły po klęsce poniesionej pod Warszawą i przygotowali nową ofensywę. Piłsudski postanowił uprzedzić wroga. 20 września Polskie siły stacjonujące na linii Suwałki – Sejny – Sokółka – Brzostowica Wielka – Prużany – Kobryń zaatakowały cztery armie Tuchaczewskiego. Po stronie polskiej walczyło 150 tys. żołnierzy, a sowieckiej – 70 tys. Polakom udało się zająć Druskienniki, Lidę, Grodno i sforsować Niemen. Jednostki polskie opanowały znaczną część Kresów. Zwycięstwo wywarło wpływ na kształt przyszłych granic II Rzeczpospolitej.

(UM) Fot.: D. Biziuk

 

Skip to content