Mamy nowego Honorowego Obywatela

Wojciech Drewniak został Honorowym Obywatelem Gminy Sokółka

Uroczystość odbyła się w sobotę 16 czerwca. Kilka godzin przed planowaną uroczystością obradowała sokólska Rada Miejska. Radni jednogłośnie opowiedzieli się, za wyróżnieniem Wojciecha Drewniaka tym zaszczytnym tytułem.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIU I ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
KLIKNIJ NA ZDJĘCIU I ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Do tej pory Sokółka miała tylko jednego Honorowego Obywatela – to Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański. Ks. Abp. odebrał ten tytuł w maju 2006 roku. Uczestnicy tamtej uroczystości byli świadkami wzruszającej sceny. Otóż Ks. Abp. Sławoj Leszek Głódź podszedł do swojego przyjaciela Wojciecha Drewniaka i zwrócił się do niego słowami: „Jeżeli ktoś zasługuje na bycie Honorowym Obywatelem Sokółki to właśnie Ty, Wojtku”. Minęło sześć lat i Pan Wojciech otrzymał tytuł, który – jak uważa mnóstwo sokółczan – od dawna mu się należał.

Sobotnią uroczystość zorganizowano w kawiarni „Lira”. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich, radni, a także rodzina, znajomi i przyjaciele Pana Drewniaka. Zgromadzonych powitał Jerzy Kazimierowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sokółce. Następnie głos zabrał Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej. – Pana życiorysem można obdarzyć kilka osób. Próżno szukać w naszym mieście postaci, która w równym stopniu jak Pan przyczyniła się do rozwoju Sokółki – podkreślił Burmistrz.

To właśnie Burmistrz Sokółki przedstawił zebranym życiorys Wojciecha Drewniaka.

Honorowy Obywatel Sokółki urodził się w 1922 roku w Wadowicach. Życie nie szczędziło mu dramatycznych wydarzeń. Przeszedł przez piekło obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Potem władze Polski Ludowej skazały go na karę śmierci. Do Sokółki trafił w latach 70 – tych. Rozpoczął pracę w miejscowych Zakładach Stolarki Budowlanej – początkowo jako pełnomocnik dyrektora, a następnie jako dyrektor (do momentu przejścia na emeryturę w 1981 roku).

Pracując w Zakładach Stolarki Budowlanej w Sokółce, na terenie bez tradycji przemysłowych, Pan Wojciech Drewniak musiał rozwiązać problem stworzenia załogi, głównie z pracowników z miasta i okolicznych wsi, jej szkolenia oraz spełnienie jej potrzeb. Zakład, który zatrudniał ok. 1600 osób, wymagał znacznego zaplecza w postaci budownictwa mieszkaniowego, rozwoju szkół, przedszkoli, żłobka oraz szpitali. Konieczne było również zapewnienie dla części załogi kształcenia średniego i wyższego, stąd Wojciech Drewniak nawiązał współpracę z Akademią Medyczną i Politechniką Białostocką. Korzystając ze znacznych środków umożliwiono modernizację szkół, budowę przedszkoli, żłobka oraz zaopatrzenie miasta i instytucji w ciepło, co było warunkiem rozwoju budownictwa w Sokółce. Z inicjatywy i dzięki poparciu m.in. wicemarszałek Sejmu prof. Skibniewskiej, ministra budownictwa i ministra zdrowia, został wybudowany duży szpital. Sokółka doczekała się nowego osiedla mieszkaniowego na prawie 8,5 tys. mieszkańców.

Równolegle z pracą zawodową Pan Wojciech Drewniak zajmował się pracą społeczną. Jest członkiem – założycielem i członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem od 1976 roku. Jest też wiceprzewodniczącym zarządu Wojewódzkiego Związku Inwalidów Wojennych w Białymstoku i Prezesem jego Oddziału w Sokółce. Działa również w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Jest członkiem Prezydium Zarządu Wojewódzkiego oraz wiceprezesem Oddziału w Sokółce.

17 stycznia 2000 roku Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Pana Wojciecha Drewniaka Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a Minister Obrony Narodowej 21 maja 2002 roku mianował go w kolejnym awansie na stopień majora Wojska Polskiego w stanie spoczynku. 26 maja 2008 roku Pan Wojciech Drewniak otrzymał Order Świętego Stanisława klasy pierwszej.

– W naszej ogromnej miejskiej rodzinie obchodzimy dziś doniosłe wydarzenie – witamy w naszym gronie kogoś, kto od wielu lat jest bardzo ściśle związany z naszym miastem.  Wszyscy znamy naszego bohatera – jeśli nie osobiście, to na pewno z widzenia. Znamy go i znają go mieszkańcy naszego powiatu, województwa, nawet całego kraju. To człowiek, który od wielu lat współtworzył wizerunek naszego miasta. Nadając  mu dziś Honorowe Obywatelstwo, tak naprawdę niewiele zmieniamy. To tylko symbol słowa „dziękuję”, jakie chcielibyśmy Panu Wojciechowi Drewniakowi, dziś powiedzieć. Jest to największe wyróżnienie, jakie miasto może dać pojedynczemu obywatelowi. Imię naszego bohatera na zawsze zostanie w kronikach Sokółki. Życzę sobie i całej naszej gminnej społeczności, jak najwięcej takich przyjaciół, jakich znaleźliśmy w Panu. To niezwykle cenna przyjaźń, bo sprawia, że miasto nią obdarzone zyskuje na wartości. Dziękujemy Panu, Przyjacielu, a teraz zechciej przyjąć na swe ręce dokumenty poświadczające o tym, że od dnia dzisiejszego może Pan dumnie nazywać się Honorowym Obywatelem naszego miasta – tymi słowami Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej zwrócił się do Wojciecha Drewniaka.

Po tej części uroczystości nastąpiło wręczenie dokumentu poświadczającego nadanie Honorowego Obywatelstwa Panu Wojciechowi Drewniakowi.

Potem przyszedł czas na podziękowania, gratulacje i wspomnienia.

Głos zabrał Andrzej Drewniak, syn Pana Wojciecha. Odczytał on pisma skierowane do nowego Honorowego Obywatela przez Ks. Abp. Sławoja Leszka Głódzia oraz Poseł Bożenę Kamińską. Ta ostatnia napisała: „(…) Jestem bardzo dumna, że w Sokółce jest ktoś taki jak Pan – osoba o wielkiej wrażliwości i charyzmie. Pełna pasji tworzenia i oddania bez reszty miastu Sokółka. Osoba, która w tak wspaniały sposób działała na rzecz lokalnej społeczności. Pana nieoceniona praca w tej dziedzinie przyczyniła się do rozwoju gminy Sokółka”.

– Jeżdżąc po Polsce spotykam wiele osób, które pytają mnie, co słychać u Pana Wojciecha Drewniaka. Cieszy mnie, że został Pan wyróżniony w tak wyjątkowy sposób. Niech Pana postać będzie dla nas wzorem, jak służyć dla swojej Małej Ojczyzny – powiedział Mieczysław Baszko, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

– Dziękuję za wszystko, co zrobił Pan dla Sokółki. W latach 70-tych nasza Sokółka przekształciła się z małego liczącego 6 tys. mieszkańców miasteczka w dużą 20-tysięczną społeczność – podkreślił Franciszek Budrowski, Starosta Sokólski.

Lata wspólnej pracy z Wojciechem Drewniakiem w Zakładach Stolarki Budowlanej wspominał Piotr Leszczyński.

– Drogi Wojtku! Pamiętam, jak potrafiłeś mobilizować do pracy. Nie mówiłeś do nas, że mamy być asertywni, że mamy dostarczyć CV, ale mówiłeś, że mamy się uczyć. Zawsze stawiałeś na naukę i wiedzę. Często zwracałeś się do załogi cytując mickiewiczowską „Odę do młodości”. Swoimi słowami potrafiłeś zmobilizować nas do pracy. Praca z Tobą była zaszczytem. Dobrego wodza poznaje się nie po tym, co zrobił teraz, ale po tym, co będzie aktualne za 20 – 30 lat. Twoje dokonania nadal służą mieszkańcom Sokółki – zauważył Piotr Leszczyński.

– Z wielkim zaangażowaniem pomagał Pan rozbudować infrastrukturę naszej szkoły, a także nawiązać współpracę ze środowiskiem akademickim – powiedział Jan Firs, Dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce.

Na zakończenie głos zabrał Wojciech Drewniak.

– Te 40 lat, kiedy jestem w Sokółce, minęło szybko. Była to okazja do spotkania wspaniałych ludzi, oddanych, szlachetnych i na wskroś bezinteresownych. Oni budowali Sokółkę. Za to im dziękuję. Życzę też, aby nasze miasto wciąż się rozwijało – powiedział wzruszony Honorowy Obywatel Sokółki.

Uroczystość uświetnił występ Chóru „Cantus Amicorum”, działającego przy Sokólskim Ośrodku Kultury. Chór prowadzi Helena Sakowicz.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości >>>

(UM) Fot.: D. Biziuk

[qr-code id="2313" size="150"]


Zobacz również

Skip to content