Szachy w Senacie RP

Martyna Ziziuk – uczennica SP nr 1 w Sokółce – grała w szachy w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

Pod patronatem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza 1 marca 2012 r. w Senacie odbył się turniej szachowy, podsumowujący akcję „Szachiści grają dla Polonii”. Zawodniczka klubu LUKS ,,Orient Sokółka” Martyna Ziziuk w rozgrywkach finałowych zajęła wysokie 6 miejsce pokonując w pięknym stylu m.in. senatora Marka Borowskiego.  Turniej ten na pewno zostanie na długo w pamięci szachistów, z racji miejsca, gdzie został rozegrany.

W turnieju uczestniczyło 51 zawodników w wieku do lat 12. Reprezentowali oni 28 miast. W tych miastach w weekend mikołajkowy, w ramach eliminacji, zawody rozegrało ponad 2000 dzieci. W rozgrywkach w Senacie oprócz dzieci wzięli udział reprezentanci Sejmu i Senatu. Gościem specjalnym był Mateusz Bartel – Mistrz Polski. Zwyciężczynią turnieju została poseł Małgorzata Adamczak. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od Polskiego Związku Szachowego, Marszałków Senatu oraz Sejmu.

Celem przeprowadzonej akcji było zgromadzenie środków na pokrycie kosztów pobytu dzieci Polaków mieszkających na Litwie i Białorusi na obozie „Wakacje z Szachami 2012”. Akcję wsparła Anna Komorowska, żona prezydenta, która wystosowała do uczestników turnieju specjalny list z życzeniami sukcesów. W organizacje zawodów zaangażowali się także parlamentarzyści – szachiści i prezydent Europejskiej Unii Szachowej Silvio Danailov.

Senator Marek Borowski poinformował zawodników, że konstytuuje się obecnie Parlamentarny Zespół  Szachowy, którego celem jest upowszechnianie tej dyscypliny  i przekonywanie, że warto w jej rozwój inwestować. Piotr Zieliński wiceprezes Polskiego Związku Szachowego zaznaczył, że finał turnieju w Senacie to duże wyróżnienie dla zawodników i nie chodzi w tym turnieju o rywalizację, ale o społeczny cel  rozgrywek. Podkreślił, że obecnie w Parlamencie  Europejskim trwa batalia o przyjęcie uchwały o rekomendowaniu członkom UE wprowadzenia szachów do szkół. Jeśli PE przyjmie to oświadczenie program szachy w szkole zyska wsparcie finansowe UE. Wraził nadzieję, że takie programy wejdą już od września do naszych szkół. Jako nauczyciel podkreślił, że szachy pomagają młodym ludziom w rozwoju i nauce.

Akcja „Szachiści grają dla Polonii” to już druga akcja organizowana przez Polski Związek Szachowy. W ubiegłym roku środowisko szachowe zorganizowało akcję „Szachiści grają dla powodzian”. W ramach tego przedsięwzięcia dzieci z terenów poszkodowanych przez powódź nieodpłatnie uczestniczyły w obozie „Wakacje z szachami” organizowanym przez Polski Związek Szachowy przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Fundacji im. Leopolda Kronenberga.

[BCH] 6 marca 2012 r.


Zobacz również

Skip to content