Na dożynkach w Lipinie

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zaprosiła na Dożynki Gminne, które odbyły się w niedzielę 4 września 2022 roku w Lipinie. Współgospodarzami uroczystości byli: Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Rocha w Lipinie oraz Sołectwo Lipina.

Zdjęcie grupowe

Dziękczynienie za tegoroczne plony rozpoczęła uroczysta msza, jaką odprawiono w kościele w Lipinie. Nabożeństwu przewodniczył Proboszcz miejscowej parafii Ksiądz Grzegorz Błaszko.

Dożynkowy korowód przemaszerował na plac przy kościele. Na jego czele szli starostowie dożynek. W tej roli wystąpili rolnicy Joanna i Grzegorz Żmurda z Planteczki.

Festyn zainaugurował występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki wraz z mażoretkami. Następnie przyszedł czas na przemówienia okolicznościowe i dzielenie się chlebem dożynkowym.

Głos zabrali: Poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Wicewojewoda Podlaski Bogusława Szczerbińska, Wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej Marek Siniło. List od Posła na Sejm RP i Prezesa PSL Władysława Kosiniaka – Kamysza odczytała Agnieszka Szczygielska – Prezes Powiatowych Struktur PSL w Sokółce. Jako ostatnia głos zabrała gospodarz dożynek – Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Drodzy rolnicy, życzę, abyście byli doceniani za swoją ciężką pracę. Niech nigdy nikomu nie brakuje chleba powszedniego. Dzisiaj cieszmy się ze wspólnego świętowania – dała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Starostowie przekazali Pani Burmistrz dożynkowy bochen chleba, którym Ewa Kulikowska podzieliła się ze wszystkimi uczestnikami uroczystości.  Dożynkowy chleb rozdawali też: Wicemarszałek Wiesława Burnos, Zastępcy Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk i Adam Juchnik, Proboszcz Grzegorz Błaszko, Radny Rady Miejskiej w Sokółce Andrzej Kirpsza.

Kolejnym punktem programu był występ Zespołu „Przylaszczki” z Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Następnie Burmistrz Sokółki wręczyła nagrody i wyróżnienia dla najlepszych sołtysów, rolników, hodowców koni oraz firm. Wśród wyróżnionych sołtysów znaleźli się: Zenon Wojdałowicz z Zawistowszczyzny, Lucyna Garbaczewska z Lipiny, Krzysztof Borowski z Geniusz, Halina Rećko z Planteczki, Robert Mazur ze Słojnik i Krzysztof Augustynowicz z Szyszek.

Pani Burmistrz wyróżniła następujących rolników: Krystynę i Zbigniewa Jackiewiczów z Janowszczyzny, Sylwię i Marka Dzienisów ze Słojnik, Barbarę i Mariana Żmojdów z Lipiny, Przemysława Lingo ze Słojnik, Joanne i Piotra Winsko z Lipiny, Agnieszkę i Mirosława Marcinkiewiczów z Lipiny, Joannę i Grzegorza Żmurdów z Planteczki oraz Andrzeja Kirpszę z Ostrówka.

Wśród wyróżnionych hodowców koni sokólskich znaleźli się: Paweł Barcewicz z Janowszczyzny, Jacek Cholewski ze Straży, Wiesław Dowgiert z Lipiny, Tadeusz Wasilewski z miejscowości Stodolne, Mariusz Sokołowicz z Lipiny, Marek Tur z Lipiny, Jacek Tur z Janowszczyzny, Kazimierz Borowik z Lipiny, Wojciech Zajkowski z Lipiny, Tomasz Sikorski z Janowszczyzny.

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wyróżniła także rolników, którzy zdobyli vice czempionat i czempionat w kategorii owca na wystawie w Szepietowie – Beatę i Mieczysława Raczkowskich z Sierbowiec, Joannę i Adama Chłus z Wojnach, Marcina Woronieckiego ze Starej Rozedranki oraz Paulinę Karaś z Sokółki.

Pamiątkowe statuetki i upominki od Pani Burmistrz trafiły do: Gospodarstwa Ogrodniczego NOWIK w Moczalni Nowej, Lawendowego Pola w Dworzysku i – za zieleń sakralną – Parafii Przemienienia Pańskiego w Sokolanach.

Grawertony Burmistrza Sokółki otrzymały firmy: BWAGRO Waldemar Borewicz i Marcin Woroniecki oraz Metal Fach.

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska podziękowała sołectwom, które przygotowały tegoroczne wieńce dożynkowe. Były to: Lipina, Janowszczyzna, Kraśniany, Stara Rozedranka, Nowa Rozedranka, Smolanka, Lebiedzin, Kantorówka, Sokolany, Planteczka, Bogusze – Boguszowski Wygon.

Po wręczeniu wyróżnień, przyszedł czas na występ zespołu „Złote Nutki” z Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Następnie pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce zaprosili publiczność do udziału w konkursach dożynkowuych. Rozegrano je w trzech kategoriach: dzieci, kobiety i mężczyźni.

Do późnego popołudnia trwały występy sceniczne. Przed publicznością zaprezentowali się: zespół AZALiSZ z Sokólskiego Ośrodka Kultury, grupa RETRO BAND z Kuźnicy oraz  – w roli gwiazdy – Jarek Rynkiewicz.

Podczas dożynek nie zabrakło ciekawych stoisk handlowych i wystawienniczych. Do spróbowania lokalnych przysmaków zachęcały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Nowej i Starej Rozedranki, Starej Kamionki i Lipiny.

Współorganizatorami tegorocznych dożynek byli: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce oraz Sokólski Ośrodek Kultury.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również