ZUS

ZUS jest gotowy do realizacji programu “Dobry Start”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do realizacji programu “Dobry Start”, w ramach którego będzie wypłacał świadczenie 300 plus – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dobry start

Od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie (tzw. 300+) w ramach programu “Dobry Start” będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. “Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia obsługi tego zadania pod względem organizacyjnym i informatycznym. Program uprawnia do jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny” – mówi profesor Uścińska.

– Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada tylko drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Platforma Usług Elektronicznych sprawdziła się przy innych zadaniach. Warto wspomnieć, że prawie wszystkie wnioski w ramach Tarczy antykryzysowej były obsługiwane przez PUE. Podobnie jest z Polskim Bonem Turystycznym. Na PUE ZUS stworzony jest specjalny kreator wniosków przy „Dobrym Starcie”. To pomoże uniknąć błędów przy staraniu się o świadczenie.

Pracownicy ZUS w placówkach Zakładu będą pomagali zainteresowanym osobom w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o świadczenie 300+. Pomoc otrzyma każdy kto tylko tego będzie potrzebował.
– ZUS wypłaci świadczenie na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje oraz zawiadomienia dotyczące świadczeń 300+ będą przekazywane w formie elektronicznej.– wyjaśnia rzeczniczka.

Obecnie wsparcie z programu „Dobry Start” otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci. W ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20-tego roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa podlaskiego


Zobacz również

Skip to content