Książkowe Emporium – w karuzeli książek i emocji

23 i 24 kwietnia 2018 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła młodych czytelników na warsztatach pod hasłem Książkowe Emporium – w karuzeli książek i emocji. Spotkania zostały przeprowadzone na podstawie wyjątkowej książki, naszpikowanej dziecięcymi emocjami i pragnieniami – „Panna Jones i Książkowe Emporium” Sylvi Bishop. 

Książkowe Emporium w bibliotece

Pierwsze zajęcia odbyły się w Filii Bibliotecznej Nr 2 w ciekawej scenerii Sali Samolotów. Pod sufitem wśród wielu gwiazd latały papierowe, kolorowe myśliwce, których szczegóły maskowania dzieci mogły oglądać przez teleskop. Spotkanie rozpoczęto od prezentacji książki i czytania jej fragmentu, w którym zaprezentowana została główna bohaterka Znajda Jones i jej zaskakujący sekret. Następnie przedstawiona została strona Polona Typo, która umożliwia stworzenie unikalnego napisu z tysięcy liter z książek, plakatów czy map powstałych na przestrzeni przeszło sześciu wieków polskiej historii! Kolejnym krokiem była praca w grupach. Każda z nich miała za zadanie stworzenie książeczki oraz wklejenie w nią liter stworzonych poprzez omówioną aplikację. Dzieci tak bardzo przejęły się sekretem Panny Jones, że postanowiły jej pomóc w nauce alfabetu. Każde z nich stworzyło dla niej po jednej ozdobionej literce. Zajęcia w filii wpisały się również w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony 23 kwietnia.

Następnego dnia – 24 kwietnia – główna biblioteka gościła z kolei  klasę IV d ze SP Nr 1 z wychowawczynią Joanną Zajczyk. Uczniowie rozgościli się w Sali Lotów Kosmicznych, w której znajdowało się także, wiele drzwi prowadzących do innych tajemniczych sal. Po prezentacji i przeczytaniu fragmentu książki młodzi archeolodzy rozeszli się w grupach po bibliotece w poszukiwaniu czterech fragmentów zaginionego rękopisu. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, dzieci musiały pokonać po 10 „stacji” na których czekały zagadki, zadania matematyczne, wskazówki ukryte w katalogach, na półkach z książkami, pulpitach komputerów, za obrazami, w mikrofalówce czy gabinecie dyrektora. Znalezione fragmenty odkrywcy połączyli w całość. Tekst w nim zawarty opisywał przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń w powieściowej księgarni. Okazało się to niezbędnym elementem do dalszej zabawy, bowiem w ogromnym kufrze czekał stos książek wymagających przyporządkowania do odpowiednich sal: Sali Leśnych opowieści, Sali Opowieści na Dobranoc, Sali Słowników, Sali Oceanicznych Opowieści i Sali Rycerzy i Zamków. Ta grupa uczestników również wykazała się empatią, która przełożyła się na napisanie pocztówek do głównej bohaterki powieści – Znajdy – z pozdrowieniami i wyrazami wsparcia.

Oba spotkania zakończyły się wręczeniem uczestnikom Dyplomów Książkomaniaka i pamiątkowych zakładek.

Warsztaty odbyły się dzięki zakwalifikowaniu się biblioteki do II etapu Konkursu „Książkowe Emporium” organizowanego przez Barbarę Marię Morawiec z portalu Lustro Biblioteki oraz Wydawnictwo Zielona Sowa.

(KB, EK)

Skip to content