Pierwsza w Europie i druga na świecie

Konstytucji 3 MajaTłumy sokółczan uczestniczyły w tegorocznych obchodach 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do wspólnego świętowania zaprosili Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była drugą w świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych – ustawą tego typu. Przyjęty przez Sejm Wielki dokument był owocem wysiłku patriotycznego tej części Polaków, którzy chcieli ratować swoją Ojczyznę przed zbliżającym się upadkiem. Udowodnili oni, że Polskę stać na wielkie czyny i reformy, które zapewnią jej godne miejsce wśród niepodległych państw Europy.

Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów. Jego ponowne obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej – w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zdelegalizowali hitlerowcy i sowieci podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 roku nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 roku święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt narodowych.

Sokólskie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło nabożeństwo w intencji Ojczyzny, jakie zostało odprawione w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Również w intencji Ojczyzny modlili się uczestnicy mszy w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Następnie kolumna prowadzona przez Miejską Orkiestrę Dętą z Sokółki przemaszerowała spod kościoła na plac przy Pomniku Marszałka Piłsudskiego.

Zebranych powitała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Z tym świętem nieodzownie wiąże się miłość do Ojczyzny i patriotyzm, będące świadectwem o przeszłości, o naszych przodkach i przelanej krwi. Obserwując to, co obecnie dzieje się na scenie politycznej, warto przytoczyć słowa, które niedawno zostały zawarte w dokumencie Episkopatu Polski. Mówią one o wartościach chrześcijańskich i chrześcijańskim znaczeniu patriotyzmu. Każdy z nas powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest miłość do Ojczyzny. Dla mnie to wzajemne poszanowanie drugiego człowieka. Obyśmy doczekali takiej Polski, gdzie każdy będzie każdego szanował – podkreśliła Pani Burmistrz.

Głos zabrał również Starosta Sokólski Piotr Rećko. Zebrani wysłuchali też listów przesłanych przez Posła Mieczysława Kazimierza Baszko oraz Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieców przez poszczególne delegacje.
Zebrani pod pomnikiem obejrzeli polskie tańce narodowe w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce. Na placu zaprezentowała się też Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki wraz z mażoretkami.

Uczestnicy uroczystości otrzymali biało-czerwone kotyliony przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce.

Sokólskie obchody zakończyło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Porucznika Władysława Borysewicza w sokólskim parku. Uczestnicy uroczystości pozowali też do wspólnej fotografii pod Dębem Wolności, posadzonym w 1921 roku.

(UM), Fot. D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content