Maraton wystartował z Sokółki

W niedzielę 26 maja teren sokólskiej gminy przemierzyli uczestnicy maratonu kresowego „Na Tatarskim Szlaku”. Patronat honorowy i organizacyjny nad wyścigiem objęli Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej oraz Starosta Sokólski Franciszek Budrowski.

„W tym roku Wzgórza Sokólskie zaproszą nas na wiosnę. O tej porze roku jest tutaj najładniej. W poprzednich latach maraton odbywał się w trakcie żniw. Pola i łąki pokryte były warstwą żniwnego pyłu. Łąki i lasy były też jakby mniej zielone. Dlatego możecie nam wierzyć, że w tym roku w Sokółce będzie jeszcze piękniej” – zapewniali przed rozpoczęciem imprezy organizatorzy maratonu w przygotowanych przez siebie materiałach.

W wyścigu wystartowało łącznie około 400 kolarzy. Trasa maratonu liczyła 61 km. Ci, którzy zdecydowali się uczestniczyć w półmaratonie, mieli do pokonania 31 km. Z kolei na uczestników dystansu mini czekała 14-kilometrowa trasa. Najliczniejszą grupę zawodników zgromadził półmaraton.

Start i meta wyścigu znajdowała się w sąsiedztwie zalewu sokólskiego – od strony ul. Wodnej.
Zwycięzcą maratonu został Domas Manikas z Poniewieża. Na niższych stopniach podium stanęli: Sarunas Pacevicius z Kowna oraz Dariusz Zakrzewski z Białegostoku.
W półmaratonie triumfował Patryk Muśko z Grabówki. Za nim linię mety przekroczyli: Viktar Muryhin z Grodna i Łukasz Perkowski z Białegostoku.
Dystans mini najszybciej pokonał Piotr Kryński z Białegostoku. Druga lokatę zajął Jakub Żegunia z Ostródy, natomiast trzecią – Bartosz Bagiński z Ełku.

(UM) Fot.: D. Biziuk