Artykuły w kategorii: Kultura i sztuka, SOK

Stefano Terrazzino wystąpił w Sokółce

Polacy niewątpliwie kochają włoską muzykę. Słuchamy przebojów rodem ze słonecznej Italii już od dziesięcioleci, a moda ta wcale nie przemija. Magia tych przebojów bierze się z wyjątkowej melodyjności i bardzo optymistycznego charakteru dającego dużą dozę beztroski. Sokółczanie w pełni wpisali się w ten trend i podczas koncertu Stefano Terrazzino , który odbył się 10 marca 2022 w kinie Sokół wielokrotnie wyrazili swoje uwielbienie dla przebojów takich jak: „Felicita”, „Ci sara” czy „Azurro” i „Mambo Italiano” .

Artysta Stefano Terrazzino czarował publiczność włoskimi przebojami, wielokrotnie też angażował ją w animacje, pokazywanki czy tańce – nawet na siedząco.

Mambo Italiano

Salwy śmiechu i reakcji wywoływało zgadywanie znaczenia gestów używanych przez Włochów nagminnie. Złożone w kolejności stawały się układem ruchowym słuchaczy do prezentowanych przez Terrazzino piosenek. Zresztą śpiewaniem zajmował się nie tylko nasz gwiazdor. Publiczność także śpiewała i wtórowała w języku włoskim, ale też na koniec zaśpiewała ( w zasadzie dla żegnającego się z sokólską sceną artysty) dwa polskie przeboje tj. „Nie płacz kiedy odjadę” i „Przeżyj to sam”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Koncert zespołu “Ojcowizna”

Koncert Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Ojcowizna z Wileńszczyzny odbył się w sokólskim Kinie „Sokół” w ostatnią niedzielę. Na zaproszenie Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej zespół zaprezentował półtoragodzinny, składający się z trzech części program pokazujący miłość do ojczyzny, tęsknotę i przywiązanie. Wzruszenie, liczne westchnienia i wspomnienia płynęły od publiczności ku artystom, którzy z pełnym zaangażowaniem prezentowali pieśni i piosenki oraz tańce.

Koncert zespołu “Ojcowizna”

Nazwa zespołu Ojcowizna nawiązuje do słów Jana Pawła II, który pisał: „Wyraz ojczyzna łączy się z pojęciem i rzeczywistością ojca. Ojczyzna to jest poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach.”. Jak na zespół dwupokoleniowy przystało, występują w nim całe rodziny (pary małżeńskie, rodzeństwa, rodzice i dzieci), które łączy hasło patriotyczne „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Echa spotkania z Michałem Laszukiem

W sobotę, 3 października 2020, Biblioteka Publiczna w Sokółce miała przyjemność zaprosić sokółczan na spotkanie autorskie z Panem Michałem Laszukiem. Spotkanie odbyło się w sali „Lira”, we współpracy z Sokólskim Ośrodkiem Kultury oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Pan Michał Laszuk

Michał Laszuk urodził się 5 czerwca 1941 roku na podlaskiej wsi Kowale. Pisać zaczął na emeryturze, a w jego dorobku literackim znajduje się zarówno poezja jak i proza. W sobotę promował swoją najnowszą książkę, wydaną w bieżącym roku, pt. Skąd ta siła w człowieku. Pokrótce opowiedział także o innych swoich książkach oraz tomikach poezji.

Autorowi towarzyszyli przyjaciele, którzy aktywnie włączyli się w to wydarzenie. Alicja Baryga uświetniła wydarzenie czytając na głos wybrane przez Pana Michała fragmenty książki. Publiczność miała szansę usłyszeć przepiękny śpiew Jolanty Gackiej, której akompaniował na fortepianie Piotr Śmiejczak.

Widzowie mieli okazję wysłuchać przebojów z dawnych lat m.in. Nataszy Zylskiej, Aleksandra Żabczyńskiego czy Agnieszki Osieckiej. Utwory te w wykonaniu Jolanty Gackiej podbiły serca publiczności.

ZOBACZ WIĘCEJ

Józef Marcinkiewicz. Genialny matematyk, patriota

W Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury, 16 września 2020 roku (środa), o godzinie 11.00 w sali wystaw czasowych odbył się wernisaż wystawy „Józef Marcinkiewicz. Genialny matematyk, patriota”,

Wernisaż wystawy

Prelekcję wygłosił dr Paweł Niziołek, autor publikacji „Płacąc za wolność. Wojenne losy rodziny Marcinkiewiczów”, przybliżył biografię Józefa Marcinkiewicza, jednego z najwybitniejszych matematyków okresu międzywojennego w Polsce, urodzonego w Cimoszce, nieopodal Sokółki. Metodę interpolacji jedną z dziedzin matematyki, którą zajmował się prof. Marcinkiewicz przedstawi inżynier Michał Żmudziński.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wernisaż wystawy

Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Józef Marcinkiewicz. Genialny matematyk patriota”, który odbędzie się 16 września 2020 roku, o godzinie 11.00, w sali wystaw czasowych. Wystawa ma na celu popularyzację wśród młodzieży szkolnej i mieszkańców Sokólszczyzny wiedzy o postaci wybitnego naukowca, matematyka, patrioty pochodzącego z terenu … ZOBACZ WIĘCEJ

Podsumowanie „Letniego grania w środku tygodnia”

„Letnie granie w środku tygodnia” to cykl muzycznych spotkań zorganizowanych przez Sokólski Ośrodek Kultury w lipcu i sierpniu 2020 roku. Wyjątkowe wakacje z koronawirusem w tle, były ubogie w wydarzenia artystyczne, ale te plenerowe koncerty, odbywające się co dwa tygodnie, w środę, cieszyły się dużym zainteresowaniem sokólskiej publiczności.

Letnie granie w środku tygodnia

Żartobliwie witaliśmy słuchaczy w pięknej, klimatyzowanej sali, czyli na placu przed sokólskim Kinem „Sokół”. Szeroko rozstawione , dezynfekowane krzesełka, często także maseczki, pozwoliły na bezpieczne zorganizowanie muzycznych spotkań.

Na scenie pojawiły się zespoły z Sokółki i okolicznych miejscowości. „Uzależnieni” – zespół poezji śpiewanej, który rozpoczął cały cykl w połowie lipca, zaśpiewał znane i lubiane piosenki do tekstów polskich poetów, w tym lokalnej twórczyni – Leonardy Szubzdy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę grafik komputerowych

Przez cały sierpień br. w holu Biblioteki Publicznej w Sokółce, można oglądać nową odsłonę grafik komputerowych autorstwa Anny Jakoniuk. Wystawa sierpniowa nosi nazwę „Kobiety.” Jest to druga część wystawy, która zaplanowana była na całe wakacje. Co zobaczymy tym razem? Jak mówi autorka: „Zobaczymy, jak zawsze, fajne rzeczy, postacie z literatury … ZOBACZ WIĘCEJ

SOK zaprasza na wydarzenia w ramach „Lata 2020”

Sokólski Ośrodek Kultury w ramach akcji „Lato 2020” zaprasza na wydarzenia kulturalno – rozrywkowe. Wakacyjne Spotkania Filmowe dla dzieci – każdy wtorek, godzina 10:00, Bilet 10 zł, kino familijne, bajki animowane. 15 lipca – „Letnie granie w środku tygodnia”; godz. 19:00; Plac przed kinem – Koncert zespołu Uzależnieni, Wstęp wolny. … ZOBACZ WIĘCEJ

Obrazki z Podlasia w Bibliotece Publicznej

6 marca 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Obrazki z Podlasia” Łukasza Horoszko.

„Obrazki z Podlasia” Łukasza Horoszko

Pan Łukasz jest dumnym mieszkańcem Podlasia, a dokładniej Suchowoli. To fotograf pasjonat, który zamiłowanie do robienia zdjęć łączy z pracą zawodową. Obiekty, które fotografuje znajdują się głównie w północno-wschodniej Polsce.

Podczas wernisażu opowiedział zgromadzonym gościom o swojej pasji, odwiedzanych miejscach oraz staraniach jakie trzeba włożyć w uchwycenie wyjątkowego kadru. Często bowiem bywa tak, że zrobienie odpowiedniego zdjęcia związane jest z wielogodzinnym oczekiwaniem na „wymarzone okoliczności”. Jak mówi sam Pan Łukasz: to słowa kolegi „Łukasz masz dobre oko” były skuteczną motywacją do rozwijania warsztatu fotograficznego.

Do końca marca w holu biblioteki będzie można oglądać zdjęcia Pana Łukasza oraz nabyć kalendarze na rok 2020.

ZOBACZ WIĘCEJ

Otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Sokólskiej

3 marca 2020 roku w Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury, miało miejsce otwarcie wystawy czasowej „Zdobnictwo Obrzędowe Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych”. Na wystawie zaprezentowane zostały prace pokonkursowe corocznego wojewódzkiego przeglądu organizowanego pod tym samym tytułem, który prowadzony jest już od 1995 roku w Monieckim Ośrodku Kultury.

Prelekcję wygłosiła Krystyna Kunicka

Prelekcję do wystawy wygłosiła Pani Krystyna Kunicka wieloletnia jurorka konkursu, a na co dzień pracownik Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Pani Krystyna opowiedziała zgromadzonym na otwarciu gościom, wśród których znalazła się młodzież Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, o historii konkursu oraz znaczeniu zaprezentowanych eksponatów w kulturze ludowej. Goście mogli z bliska przyjrzeć się ręcznie wykonywanym wycinankom, kompozycjom kwiatowym, pająkom oraz palmom i pisankom.

ZOBACZ WIĘCEJ

Grafiki i exlibris Juliusza Szczęsnego Batury

Na zdjęciu Juliusz Szczęsny

19 lutego 2020 r. Sokólski Ośrodek Kultury zaprosił do Galerii „Za Lirą” na wystawę prac Juliusza Szczęsnego Batury.

W dniu wernisażu plastyk zdradził tajniki swojej twórczości, szczegółowo opowiedział jak powstają grafiki, jakie są metody kolorowania, jakich używa materiałów. Gościom nie pozostało nic, tylko zacząć naśladować twórcę. Jest to jednak bardzo żmudny proces i pracochłonna pasja. Spotkanie było bardzo interesujące szczególnie dla młodzieży, która na zajęciach koła plastycznego, wraz z instruktorem Adamem Smólskim, próbuje technik graficznych – linorytu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Na styku kultur

Koncert kolęd i pastorałek pod hasłem "Na styku kultur"

26 stycznia 2020 r. po raz szósty Sokólski Ośrodek Kultury zorganizował koncert kolęd i pastorałek pod hasłem „Na styku kultur”.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej. Organizatorzy: dom kultury, sokólska parafia prawosławna pw. Św. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Św. Spirydona zaprosili pięć wspaniałych zespołów, które wykonały kolędy w języku polskim, białoruskim i starocerkiewnym. Utwory w różny sposób opowiadające o narodzinach Jezusa Chrystusa wykonane zostały i a’capella, z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego i z podkładami.

ZOBACZ WIĘCEJ

Operowe przeboje w kinie Sokół

24 stycznia 2020 r. w kinie „Sokół” odbył się Galowy Koncert Operetkowy, podczas którego zaprezentowano najpopularniejsze przeboje musicalowe, operowe i operetkowe, oprawione w najlepsze anegdoty za świata muzyki. Wspaniały koncert poprowadził niezapomniany Kazimierz Kowalski (polski śpiewak operowy – bas, związany z Teatrem Wielkim w Łodzi, solista oraz wieloletni dyrektor naczelny … ZOBACZ WIĘCEJ

Kolędy i pastorałki – na styku kultur

26 stycznia 2020 r. (w niedzielę) o godzinie 16:00 w Kinie „Sokół”odbędzie się koncert kolęd, który przybliża tradycję śpiewania kolęd przez wyznawców katolicyzmu i prawosławia. Wydarzenie promuje wielokulturowość naszego regionu, służy integracji środowiska i wzajemnemu poznawaniu kultury i tradycji. Na scenie zaprezentują się: – Chór parafii Wniebowzięcia NMP w Sokółce … ZOBACZ WIĘCEJ

Żywe fotografie Piotra Lebiedzińskiego

W ostatnich dniach w Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury odbyły się warsztaty „Żywe fotografie Piotra Lebiedzińskiego”, na które zaproszona została młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce. Warsztaty poprowadzili członkowie Stowarzyszenia „Tryby Historii”, pod których czujnym okiem młodzi ludzie poznali biografie pioniera polskiej kinematografii rodem z Sokółki Piotra … ZOBACZ WIĘCEJ

Promocja książki „Krajka sokólska tkanina ludowa”

29 listopada 2019 r. w Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury, odbyła się promocja książki „Krajka sokólska tkanina ludowa” autorstwa Aleksandry Pluty i Edyty Wiśniewskiej. Na spotkaniu słuchacze mieli okazję poznać historię krajki, sokólskiego dziedzictwa kulturowego, pasa który jeszcze do II wojny światowej miał wiele zastosowań praktycznych. Promocji towarzyszył pokaz … ZOBACZ WIĘCEJ

„Sachem” w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej

W niedzielę, 1 grudnia 2019 r. Sokólski Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców miasta do Kina „Sokół” na słuchowisko teatralne pt. „Sachem” w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej pod kierunkiem instruktora Mateusza Tymury.

Sachem na deskach teatru w Sokółce

Nowela Henryka Sienkiewicza pt. „Sachem” jest jedną z ośmiu, które w roku 2019 wchodziły w skład Narodowego Czytania. Reżyser Mateusz Tymura przedstawił tekst opowiadania dodając do niego mnóstwo efektów dźwiękowych, pohukiwań, pomruków, gwizdów, świstów, skrzypień, uderzeń itp, ale także świdrujący zapach dymu, który wzmagał poczucie udziału w wydarzeniach opisanych przez autora, czy ogólnie panujący mrok podkreślający wolno odkrywaną tajemnicę bohatera.

ZOBACZ WIĘCEJ

36. Spotkania Rodzin Muzykujących

Za nami 36. Spotkania Rodzin Muzykujących. W niedzielę 24 listopada 2019 r. blisko 100 artystów, w większości amatorów, pojawiło się na scenie sokólskiego Kina „Sokół”. Trzynaście rodzin zaprezentowało swój ulubiony repertuar licznie zgromadzonej publiczności.

Zdjęcie grupowe

W tym roku, oprócz rokrocznie występujących, pojawiło się pięć zupełnie nowych rodzin. Repertuar był zaskakujący i bardzo różnorodny. Od ludowych piosenek polskich, litewskich i białoruskich, przez znane i lubiane przeboje biesiadne i popularne piosenki do utworów z gatunku poezji śpiewanej. Zupełna nowością była muzyka elektroniczna prezentowana przez rodzinę Januszkiewiczów z Sokółki. Naszą gminę reprezentowały także rodziny: Górskich, Panowów, Żukowskich oraz tradycyjnie jak co roku rodzina Ryszkiewiczów. Atmosfera tego koncertu była jak zwykle ciepła i bardzo rodzinna. W kuluarach rozbrzmiewały ciche nucenie, rozśpiewujące ćwiczenia, ale także miłe rozmowy, radosne powitania i pozdrowienia. Publiczność nie żałowała gorących powitań dla znanych rodzin i miłego przyjęcia tych, którzy pojawili się w Sokółce po raz pierwszy.

Organizatorzy wydarzenia- Sokólski Ośrodek Kultury oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku ufundowali wszystkim występującym nagrody oraz zaprosili na wspólny obiad. Wieloletnia tradycja została podtrzymana – kilka pokoleń na jednej scenie znalazło wspólny język, jakim była muzyka. Dziękujemy, że byliście z nami i do zobaczenia za rok!

ZOBACZ WIĘCEJ

Koncerty i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

W 101. Rocznicę Odzyskanie Niepodległości w sokólskim Kinie „Sokół” Sokółczanie spotkali się aby uczcić ten radosny dzień. Koncerty oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ściągnęły setki mieszkańców miasta.

Śpiewanie pieśni patriotycznych

Na scenie zaprezentowały się: Chór parafii Wniebowzięcia NMP w Sokółce pod kierunkiem Krzysztofa Zalewskiego, który rozpoczął koncert polskim średniowiecznym hymnem Gaude Mater Polonia – jednym z najstarszych religijnych utworów liryki polsko-łacińskiej. W tłumaczeniu na język polski tytuł brzmi Raduj się, Matko Polsko. Publiczność wysłuchała pieśni w stojącej postawie, podkreślając w ten sposób wagę tego hymnu. Podobnie było w przypadku innego ważnego w treści i swoim przesłaniu utworu – Roty. Tę pieśni uczestnicy wydarzenia odśpiewali wspólnie.

Bardzo pozytywnie zaskoczył publiczność, kierowany przez Dorotę Tymińską chór Sokólskiego Ośrodka Kultury- „Sokólskie Wrzosy” prezentując piękną składankę polskich utworów z lat osiemdziesiątych XX wieku. Muzyka rockowa i bluesowa tamtych lat była enklawą nadziei i wolności ówczesnego pokolenia.

Piosenki powstańcze z okresu II Wojny Światowej zaprezentował publiczności zespół „AZALiSZ” działający pod kierunkiem Pauliny Oseńko przy Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sokółce. Ten repertuar wprowadził lekkość i radość w całym koncercie.

ZOBACZ WIĘCEJ

„Błękitny Express” odwiedził Sokółkę

Aktorzy z teatru „Mam teatr”

Aktorzy z teatru „Mam teatr” ponownie odwiedzili Sokółkę. Tym razem Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak wystąpili w spektaklu pt. „Błękitny Express”.

Jego bohaterami są amerykański dziennikarz Alan Smith (Aleksander Mikołajczak) i dwie mieszkające w USA Polki, Jadwiga i Alicja (Marzanna Graff), których losy połączyły przeżycia związane z przymusową zsyłką na Sybir.

Tematyka spektaklu poruszyła widownię a gra aktorów była tak sugestywna i emocjonalna, że niektórzy widzowie mieli łzy w oczach.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content