Koncert zespołu “Ojcowizna”

Koncert Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Ojcowizna z Wileńszczyzny odbył się w sokólskim Kinie „Sokół” w ostatnią niedzielę. Na zaproszenie Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej zespół zaprezentował półtoragodzinny, składający się z trzech części program pokazujący miłość do ojczyzny, tęsknotę i przywiązanie. Wzruszenie, liczne westchnienia i wspomnienia płynęły od publiczności ku artystom, którzy z pełnym zaangażowaniem prezentowali pieśni i piosenki oraz tańce.

Koncert zespołu “Ojcowizna”

Nazwa zespołu Ojcowizna nawiązuje do słów Jana Pawła II, który pisał: „Wyraz ojczyzna łączy się z pojęciem i rzeczywistością ojca. Ojczyzna to jest poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach.”. Jak na zespół dwupokoleniowy przystało, występują w nim całe rodziny (pary małżeńskie, rodzeństwa, rodzice i dzieci), które łączy hasło patriotyczne „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

W repertuarze zespołu znalazły się teksty autorskie (piosenki i wiersze) Gabriela Jana Mincewicza, utwory patriotyczne i religijne oraz folklor polski, głównie z terenów Wileńszczyzny.
Wiele emocji wywołała część programu, która odnosiła się od wiary, przywiązania religijnego i wierności zasadom chrześcijańskim. Trochę humoru wprowadziły utwory z lat dwudziestych i trzydziestych jak np. przeboje Hanki Ordonówny. Zespół taneczny czarował publiczność barwnymi, dopracowanymi w najmniejszym szczególe strojami i prezentowanymi tańcami. Chór zaś prezentował dawne pieśni ludowe.
Publiczność pożegnała zespół Ojcowizna z wypiekami na twarzy i ogromną serdecznością.

Głównym kierownikiem i dyrygentem zespołu „Ojcowizna” jest Wioletta Leonowicz, choreografem — Teresa Andruszkiewicz, kierownikiem orkiestry – Krzysztof Stankiewicz. Zespół współpracuje ze Stowarzyszeniem Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK


Zobacz również

Skip to content