„Sachem” w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej

W niedzielę, 1 grudnia 2019 r. Sokólski Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców miasta do Kina „Sokół” na słuchowisko teatralne pt. „Sachem” w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej pod kierunkiem instruktora Mateusza Tymury.

Sachem na deskach teatru w Sokółce

Nowela Henryka Sienkiewicza pt. „Sachem” jest jedną z ośmiu, które w roku 2019 wchodziły w skład Narodowego Czytania. Reżyser Mateusz Tymura przedstawił tekst opowiadania dodając do niego mnóstwo efektów dźwiękowych, pohukiwań, pomruków, gwizdów, świstów, skrzypień, uderzeń itp, ale także świdrujący zapach dymu, który wzmagał poczucie udziału w wydarzeniach opisanych przez autora, czy ogólnie panujący mrok podkreślający wolno odkrywaną tajemnicę bohatera.

Publiczność wstrzymała dech i z uwagą obserwowała akcję na scenie. Młodzi artyści wspaniale oddali narastające emocje. Scena w cyrku i występ sachema stanowiły punkt kulminacyjny a sposób ukazania tej sceny to ciągłe zwalnianie i przyspieszanie akcji podkreślone miarowymi uderzeniami w ogromny bęben. Kiedy słuchacze spodziewali się, że w czerwonym świetle zobaczą straszliwego sachema, pojawiał się dyrektor cyrku wspaniale zagrany przez Michała- jednego z aktorów grupy teatralnej, który wyraziście czytał tekst noweli. Sześć dziewcząt wydawało przedziwne dźwięki z wielu, często nietypowych, instrumentów. Udział w słuchowisku był niesamowitym przeżyciem.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Skip to content