Zgłoszenia naruszeń wewnętrznych

REGULACJE PRAWNE I ORGANIZACYJNE

25 września 2024 r. weszła w życie (z wyjątkiem uregulowań dot. zgłoszeń zewnętrznych) ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (zwana dalej również ustawą o ochronie sygnalistów). Służy ona wdrożeniu do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23.10.2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Na tej podstawie, w Urzędzie Miejskim w Sokółce przyjęto Zarządzenie nr 82/2024 Burmistrza Sokółki z dnia 18 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce.

W Urzędzie Miejskim w Sokółce (od 25 września 2024 r. ) prowadzenie spraw wynikających z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów – zgodnie z § 2 ust. 1 wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce stanowiącej załącznik Nr 1 do Zarządzenia nr 82/2024 Burmistrza Sokółki z dnia 18 września 2024 r., należy do pracownika ds. kadr zatrudnionego na samodzielnym stanowisku w Urzędzie Miejskim w Sokółce. Zgodnie z § 8 ust. 2 wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce stanowiącej załącznik Nr 1 do Zarządzenia nr 82/2024 Burmistrza Sokółki z dnia 18 września 2024 r., w zależności od stopnia skomplikowania sprawy Burmistrz Sokółki wyznacza do prowadzenia postępowania wyjaśniającego upoważnionego pracownika ds. kadr lub powołuje Komisję Wyjaśniającą.

DOKUMENTY:

Procedura dokonywania wewnętrznych zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce:

  • Zarządzenie nr 82/2024 Burmistrza Sokółki z dnia 18 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE. L Nr 305, poz. 17):

Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928):

PODSTAWOWE POJĘCIA I INFORMACJE

Jak wygląda procedura postępowania ze zgłoszeniem?

  1. imienne zgłoszenie naruszenia prawa (pisemne lub ustne, za pośrednictwem kanałów zgłoszeń);
  2. wstępna weryfikacja formalna;
  3. rejestracja zgłoszenia;
  4. potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia – 7 dni od dnia otrzymania. (WYJĄTEK: jeżeli sygnalista nie podał adresu do kontaktu (adres korespondencyjny lub adres poczty elektronicznej), na który należy przekazać potwierdzenie zgłoszenia);
  5. działania następcze – każdorazowo postępowanie wyjaśniające;
  6. informacja zwrotna – 3 miesiące od dnia potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia lub od upływu 7 dni od dokonania zgłoszenia (WYJĄTEK: jeżeli sygnalista nie podał adresu do kontaktu, na który należy przekazać informację zwrotną).

Kto to jest sygnalista?

Sygnalista to osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa w kontekście związanym z pracą. Ustawa o ochronie sygnalistów w art. 4 ust. 1 i 2 określa przykładowe kategorie zawodowe, których dotyczy kontekst związany z pracą.

Należą do nich w szczególności:

  • pracownik (były pracownik);
  • osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
  • przedsiębiorca;
  • członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
  • stażysta, wolontariusz, praktykant;
  • kandydat do pracy;
  • funkcjonariusz, żołnierz;
  • usługodawca.

Co to jest naruszenie prawa?

Naruszenie prawa – działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa.

  • uzasadnione podejrzenie naruszenia prawa;
  • próba ukrycia naruszenia prawa;
  • zaistniałe lub potencjalne naruszenie prawa;
  • naruszenie prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie.

Ustawa o ochronie sygnalistów w art. 3 ust. 1 zawiera zamknięty katalog obszarów, których może dotyczyć naruszenie prawa, należą do nich m.in.:

  • korupcja,
  • zamówienia publiczne,
  • przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu,
  • zdrowie publiczne,
  • ochrona środowiska,
  • ochrona prywatności i danych osobowych,
  • bezpieczeństwo sieci i systemów teleinformatycznych,
  • interesy finansowe Skarbu Państwa RP, jednostek samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
  • konstytucyjne wolności i prawa człowieka i obywatela,
  • Wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce, obejmuje zakres przedmiotowy wynikający z art. 3 ust. 1 ustawy o ochronie sygnalistów oraz dodatkowo, zgodnie z dyspozycją ust. 2 tego przepisu przewiduje możliwość zgłaszania informacji o naruszeniach w zakresie wystąpienia konfliktu interesów.

WYŁĄCZENIA

Ustawa nie ma zastosowania do informacji objętych:

  • przepisami o ochronie informacji niejawnych oraz innych informacji, które nie podlegają ujawnieniu z mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego ze względów bezpieczeństwa publicznego;
  • tajemnicą zawodową zawodów medycznych oraz prawniczych;
  • tajemnicą narady sędziowskiej;
  • postępowaniem karnym – w zakresie tajemnicy postępowania przygotowawczego oraz tajemnicy rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności.

Kiedy sygnalista jest objęty ochroną?

  • naruszenie prawa w dziedzinach objętych ustawą;
  • dobra wiara;
  • kontekst związany z pracą;
  • tryb zgłoszenia wewnętrznego.

Co może być przedmiotem zgłoszenia, określa ustawa o ochronie sygnalistów w art. 3.

Dobra wiara – sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach rozdziału 2 ustawy o ochronie sygnalistów (pt. zakaz działań odwetowych i środki ochrony) od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.

Kontekst związany z pracą – przeszłe, obecne lub przyszłe działania związane z wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym, w ramach których uzyskano informację o naruszeniu prawa oraz istnieje możliwość doświadczenia działań odwetowych.

Tryb zgłoszenia wewnętrznego – zgłoszenie powinno nastąpić w trybie określonym w ustawie o ochronie sygnalistów. Ustawa określa trzy takie tryby tj. zgłoszenie wewnętrzne, zgłoszenie zewnętrzne oraz ujawnienie publiczne. Zasady dokonywania zgłoszeń wewnętrznych oraz kanały do ich przekazywania zostały określone w wewnętrznej procedurze dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce.

Przed czym sygnalista jest chroniony?

Ochrona tożsamości – dane osobowe sygnalisty nie podlegają ujawnieniu nieupoważnionym osobom.

Działanie odwetowe – bezpośrednie lub pośrednie działanie lub zaniechanie w kontekście związanym z pracą, które jest spowodowane zgłoszeniem lub ujawnieniem publicznym i które narusza lub może naruszyć prawa sygnalisty lub wyrządza lub może wyrządzić nieuzasadnioną szkodę sygnaliście, w tym bezpodstawne inicjowanie postępowań przeciwko sygnaliście. Ustawa o ochronie sygnalistów w art. 12 wymienia przykładowe działania odwetowe, które nie mogą być podejmowane wobec sygnalisty i należą do nich między innymi: odmowa nawiązania stosunku pracy, wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia stosunku pracy, obniżenie wysokości wynagrodzenia, przeniesienie na niższe stanowisko pracy, mobbing, czy dyskryminacja.

WAŻNE: obowiązuje w tym zakresie odwrócony ciężar dowodu (to na pracodawcy spoczywa ciężar dowodu, że podjęte działanie, nie jest działaniem odwetowym).

DOKONYWANIE ZGŁOSZEŃ

Sposoby dokonywania zgłoszenia wewnętrznego:

Zgodnie z § 3 ust. 1 wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce, zgłoszenia wewnętrzne o naruszeniu prawa mogą być przekazywane przez niżej wymienione kanały zgłoszeń:

  1. Pisemnie w formie elektronicznej – za pomocą formularza on-line zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Sokółce;
  2. Pisemnie w postaci papierowej – za pomocą formularza w formacie .pdf zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Sokółce, wysyłając w kopercie oznaczonej napisem „Zgłoszenie wewnętrzne”, na adres: Urząd Miejski w Sokółce ul. Pl. Kościuszki 1, 16-100 Sokółka;
  3. Ustnie – bezpośrednio na spotkaniu z upoważnionym pracownikiem, zorganizowanym w związku ze zgłoszonym uprzednio wnioskiem sygnalisty.

INSTRUKCJE ZGŁASZANIA

1. Zgłoszenie wewnętrzne – pisemnie w formie elektronicznej

Po wybraniu poniższego adresu zostaniesz przekierowana/y do elektronicznego formularza. Po zapoznaniu się informacjami i wytycznymi oraz wypełnieniu pól formularza i naciśnięciu przycisku „WYŚLIJ ZGŁOSZENIE”, formularz zostanie przesłany do osoby upoważnionej w Urzędzie Miejskim w Sokółce.

ADRES FORMULARZA:

2. Zgłoszenie wewnętrzne – pisemnie w formie papierowej

Wzór formularza zgłoszenia wewnętrznego jest dostępny również do pobrania w wersji elektronicznej w formacie .pdf  oraz edytowalnej wersji w formacie .doc. Wypełniony w tej wersji formularz możesz wysłać w wersji papierowej, w zaklejonej kopercie oznaczonej napisem „Zgłoszenie wewnętrzne” na adres: Urząd Miejski w Sokółce ul. Pl. Kościuszki 1, 16-100 Sokółka.

DOKUMENTY:

3. Zgłoszenie wewnętrzne – ustnie (bezpośrednio na spotkaniu)

Zgłoszenie wewnętrzne o naruszeniu prawa możesz dokonać również ustnie – bezpośrednio na spotkaniu z upoważnionym pracownikiem zorganizowanym w związku ze zgłoszonym uprzednio wnioskiem sygnalisty. Zgodnie z § 3 ust. 3 wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce, termin spotkania ustala się nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia przez sygnalistę wniosku o spotkanie. Wniosek w sprawie bezpośredniego spotkania można złożyć telefonicznie lub na adres mailowy wskazany na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Sokółce Zgodnie z § 3 ust. 4 wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce przyjęcie zgłoszenia wewnętrznego podczas bezpośredniego spotkania, dokumentowane jest za zgodą sygnalisty, w formie protokołu spotkania, którego wzór jest określony w załączniku nr 4 do procedury. W takim przypadku sygnalista może dokonać sprawdzenia, wprowadzenia ewentualnych poprawek do protokołu spotkania przed jego podpisaniem.

Dodatkowa informacja:  Zgodnie z § 7 wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce zgłoszenia wewnętrzne niezawierające imienia i nazwiska oraz adresu do kontaktu, zwane dalej „zgłoszeniami anonimowymi”, pozostawia się bez rozpoznania.

UWAGA! Zgłoszenia wewnętrzne niezawierające imienia i nazwiska oraz adresu do kontaktu, zwane dalej „zgłoszeniami anonimowymi”, pozostawia się bez rozpoznania.

DOKUMENTY:

KLAUZULE RODO

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych, o której mowa w art. 13 RODO dla sygnalisty/ Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych, o której mowa w art. 13 RODO Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1 z późn. zm.) dla sygnalisty.

  1. Administratorem danych osobowych jest Burmistrz Sokółki z siedzibą: Urząd Miejski w Sokółce, Plac Kościuszki 1; 16-100 Sokółka, tel. 85 711 09 00, e-mail: ”.
  2. Administrator danych osobowych powołał inspektora ochrony danych (IOD), z którym można się kontaktować w sprawie przetwarzania danych osobowych, poprzez: pocztę tradycyjną na adres siedziby administratora, pocztę elektroniczną email: , telefonicznie: 85 711 09 00.
  3. Pani/ Pana dane osobowe, nie podlegają ujawnieniu nieupoważnionym osobom (tzn. osobom odpowiedzialnym za prowadzenie postępowania w zgłoszonej sprawie), chyba że Pani/ Pan wyrażą zgodę.
  4. Pani/ Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora na podstawie:
    a) art. 6 ust. 1 pkt c) RODO w związku z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Dane będą przetwarzane w celu realizacji zadań związanych z obsługą zgłoszeń wewnętrznych
    b) art. 9 ust. 2 lit. g) RODO w związku z przepisami ustawy o ochronie sygnalistów, jeżeli takie dane osobowe zawarte są w zgłoszeniu sygnalisty.
  5. Podanie Pani/ Pana danych osobowych jest dobrowolne jednak niepodanie Pani/ Pana danych osobowych spowoduje pozostawienie Państwa zgłoszenia bez rozpoznania.
  6. Pani/ Pana dane osobowe będą udostępniane podmiotom uprawnionym do ich przetwarzania na podstawie przepisów prawa. Dane osobowe będą udostępniane odrębnym administratorom, tj. właściwym organom,
    w przypadku prowadzenia działań następczych. Szczególne przypadki gdy może dojść do ujawnienia danych: w związku z postępowaniami wyjaśniającymi lub postępowaniami przygotowawczymi lub sądowymi prowadzonymi przez sądy, w tym celu zagwarantowania Pani/ Panu prawa do obrony, może dojść do ujawnienia Pani/ Pana danych osobowych, gdy takie działanie jest koniecznym i proporcjonalnym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Przed dokonaniem takiego ujawnienia zostanie Pani/ Pan powiadomiony. Powiadomienie takie nie zostanie przekazane jeżeli mogłoby to zagrozić postępowaniu wyjaśniającemu lub postępowaniu przygotowawczemu, lub sądowemu.
  7. Pani/ Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres 3 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym zakończono działania następcze, lub po zakończeniu postępowań zainicjowanych tymi działaniami.
  8. Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do treści danych (z uwzględnieniem art. 8 ust. 6 ustawy o ochronie sygnalistów) oraz prawo żądania sprostowania. Prawo do przeniesienia do innego administratora, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych, sprzeciwu, będą przysługiwać jeżeli spełnione zostaną przesłanki wskazane bezpośrednio w RODO.
  9. Ma Pani/ Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa),
  10. Pani/ Pana dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i 4 RODO.
  11. Pani/ Pana dane osobowe nie będą przekazane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych, o której mowa w art. 14 RODO dla osoby, której dotyczy zgłoszenie o naruszeniu prawa

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych, o której mowa w art. 14 RODO Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1 z późn. zm.) dla osoby, której dotyczy zgłoszenie o naruszeniu prawa.

  1. Administratorem danych osobowych jest Burmistrz Sokółki z siedzibą: Urząd Miejski w Sokółce, Plac Kościuszki 1; 16-100 Sokółka, tel. 85 711 09 00, e-mail: ”.
  2. Administrator danych osobowych powołał inspektora ochrony danych (IOD), z którym można się kontaktować w sprawie przetwarzania danych osobowych, poprzez: pocztę tradycyjną na adres siedziby administratora, pocztę elektroniczną email: , telefonicznie: 85 711 09 00.
  3. Pani/ Pana dane osobowe, w ramach przekazania ich przez sygnalistę zgłaszającego naruszenie prawa, są przetwarzane w celu weryfikacji zgłoszenia wewnętrznego oraz w przypadku podjęcia działań następczych.
  4. Pani/ Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora na podstawie:
    a) art. 6 ust. 1 pkt c) RODO w związku z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Dane będą przetwarzane w celu realizacji zadań związanych z obsługą zgłoszeń wewnętrznych
    b) art. 9 ust. 2 lit. g) RODO w związku z przepisami ustawy o ochronie sygnalistów, jeżeli takie dane osobowe zawarte są w zgłoszeniu sygnalisty.
  5. Pani/ Pana dane osobowe będą udostępniane podmiotom uprawnionym do ich przetwarzania na podstawie przepisów prawa. Dane osobowe będą udostępniane odrębnym administratorom, tj. właściwym organom, w przypadku prowadzenia działań następczych. Szczególne przypadki gdy może dojść do ujawnienia danych: w związku z postępowaniami wyjaśniającymi lub postępowaniami przygotowawczymi lub sądowymi prowadzonymi przez sądy, w tym celu zagwarantowania Pani/ Panu prawa do obrony, może dojść do ujawnienia Pani/ Pana danych osobowych, gdy takie działanie jest koniecznym i proporcjonalnym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Przed dokonaniem takiego ujawnienia zostanie Pani/ Pan powiadomiony. Powiadomienie takie nie zostanie przekazane jeżeli mogłoby to zagrozić postępowaniu wyjaśniającemu lub postępowaniu przygotowawczemu, lub sądowemu.
  6. Pani/ Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres 3 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym zakończono działania następcze, lub po zakończeniu postępowań zainicjowanych tymi działaniami.
  7. Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do treści danych (z uwzględnieniem art. 8 ust. 6 ustawy o ochronie sygnalistów) oraz prawo żądania sprostowania. Prawo do przeniesienia do innego administratora, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych, sprzeciwu, będą przysługiwać jeżeli spełnione zostaną przesłanki wskazane bezpośrednio w RODO.
  8. Ma Pani/ Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa),
  9. Pani/ Pana dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i 4 RODO.
  10. Pani/ Pana dane osobowe nie będą przekazane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych, o której mowa w art. 14 RODO dla osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia lub dla osoby powiązanej z sygnalistą

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych, o której mowa w art. 14 RODO Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1 z późn. zm.) dla osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia lub dla osoby powiązanej z sygnalistą

  1. Administratorem danych osobowych jest Burmistrz Sokółki z siedzibą: Urząd Miejski w Sokółce, Plac Kościuszki 1; 16-100 Sokółka, tel. 85 711 09 00, e-mail: ”.
  2. Administrator danych osobowych powołał inspektora ochrony danych (IOD), z którym można się kontaktować w sprawie przetwarzania danych osobowych, poprzez: pocztę tradycyjną na adres siedziby administratora, pocztę elektroniczną email: , telefonicznie: 85 711 09 00.
  3. Pani/ Pana dane osobowe, w ramach przekazania ich przez sygnalistę zgłaszającego naruszenie prawa, są przetwarzane w celu weryfikacji zgłoszenia wewnętrznego oraz w przypadku podjęcia działań następczych.
  4. Pani/ Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora na podstawie:
    a) art. 6 ust. 1 pkt c) RODO w związku z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Dane będą przetwarzane w celu realizacji zadań związanych z obsługą zgłoszeń wewnętrznych
    b) art. 9 ust. 2 lit. g) RODO w związku z przepisami ustawy o ochronie sygnalistów, jeżeli takie dane osobowe zawarte są w zgłoszeniu sygnalisty.
  5. Pani/ Pana dane osobowe będą udostępniane podmiotom uprawnionym do ich przetwarzania na podstawie przepisów prawa. Dane osobowe będą udostępniane odrębnym administratorom, tj. właściwym organom,
    w przypadku prowadzenia działań następczych. Szczególne przypadki gdy może dojść do ujawnienia danych: w związku z postępowaniami wyjaśniającymi lub postępowaniami przygotowawczymi lub sądowymi prowadzonymi przez sądy, w tym celu zagwarantowania Pani/ Panu prawa do obrony, może dojść do ujawnienia Pani/ Pana danych osobowych, gdy takie działanie jest koniecznym i proporcjonalnym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Przed dokonaniem takiego ujawnienia zostanie Pani/ Pan powiadomiony. Powiadomienie takie nie zostanie przekazane jeżeli mogłoby to zagrozić postępowaniu wyjaśniającemu lub postępowaniu przygotowawczemu, lub sądowemu.
  6. Pani/ Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres 3 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym zakończono działania następcze, lub po zakończeniu postępowań zainicjowanych tymi działaniami.
  7. Przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do treści danych (z uwzględnieniem art. 8 ust. 6 ustawy o ochronie sygnalistów) oraz prawo żądania sprostowania. Prawo do przeniesienia do innego administratora, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych, sprzeciwu, będą przysługiwać jeżeli spełnione zostaną przesłanki wskazane bezpośrednio w RODO.
  8. Ma Pani/ Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  9. Pani/ Pana dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i 4 RODO.
  10. Pani/ Pana dane osobowe nie będą przekazane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej

ZGŁOSZENIA ZEWNĘTRZNE

INFORMACJE DOTYCZĄCE MOŻLIWOŚCI DOKONANIA ZGŁOSZENIA ZEWNĘTRZNEGO

Zgodnie z § 11 ust. 1 wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce, sygnalista może w każdym przypadku dokonać zgłoszenia zewnętrznego, o którym mowa w Rozdziale 4 ustawy o ochronie sygnalistów, bez uprzedniego dokonania zgłoszenia wewnętrznego.

Zgodnie z § 11 ust. 2 ww. procedury zgłoszeń wewnętrznych, sygnalista może dokonać zgłoszenia zewnętrznego do Rzecznika Praw Obywatelskich albo organów publicznych oraz w stosownych przypadkach do instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej.

Sposób procedowania zgłoszeń zewnętrznych przez Rzecznika Praw Obywatelskich albo organy publiczne określa ustawa oraz procedury ustanowione przez te organy (§ 11 ust. 3 ww. procedury)

Uwaga: Zgodnie z § 3 Zarządzenia nr 82/2024 Burmistrza Sokółki z dnia 18 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Sokółce, § 11 załącznika do zarządzenia wchodzi w życie z dniem 25 grudnia 2024 r.

Skip to content