Wmurowanie aktu erekcyjnego w sokólskiej bibliotece

Wkrótce zostanie oddana do użytku nowa siedziba Biblioteki Publicznej w Sokółce. Nowoczesny, trzykondygnacyjny gmach z tarasem powstaje przy ul. Dąbrowskiego 12, obok Ośrodka Pomocy Społecznej. We wtorek 4 października 2023 roku miało miejsce uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego wewnątrz budynku.

Akt erekcyjny

Wśród uczestników uroczystości znaleźli się: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Sokółce Joanna Bienasz, a także Dyrektor Biblioteki Publicznej w Sokółce w latach 1997-2016 Lucyna Szebiotko oraz pracownicy sokólskiej Biblioteki Publicznej.

Inwestycja finansowana jest prawie w całości ze środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz z Rządowego Programu Inicjatyw Lokalnych.
– Dzięki Instytutowi Książki pozyskaliśmy 2 mln 250 tys. zł, z Rządowego Programu Inicjatyw Lokalnych Gmina Sokółka pozyskała 2 mln 500 tys. złotych. Wartość szacunkowa inwestycji to kwota 4 mln 763 tys. 530 zł. Warto podkreślić, że wkład własny Gminy Sokółka ma wynieść zaledwie 13 tys. zł – poinformowała Dyrektor Biblioteki Publicznej w Sokółce Joanna Bienasz.

ZOBACZ WIĘCEJ

Latające dywany wystartowały!

Sokólski Ośrodek Kultury ruszył z kolejnym projektem, to „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej (1886-1969)”. W ramach grantu pozyskanego od Fundacji BGK realizowany jest (i to po raz trzeci) program „Dzieci Kapitana Nemo, IV edycja 2023”. Tym razem – w zgodzie z założeniami grantodawcy – cel to przywrócenie do zbiorowej świadomości życiorysu ważnej Polki, mogący inspirować młodych do własnych poszukiwań.

Powstały już pierwsze prace-dywaniki, typu szmaciaki

W formie krótkiego wykładu młodzież dowiaduje się kim była Eleonora Plutyńska i dlaczego jej działania były tak istotne dla tradycji lokalnej, ale także i globalnej. Część warsztatowa pozwoliła młodym na zmierzenie się z tradycyjnymi metodami tkania. Na początku, pewnie łatwo było zgubić wątek… ale po kilku próbach – na wielu twarzach można było wyczytać: „serio, to ja tak umiem?”.

Wsparcie mentorskie zapewniają fachowczynie w swoich dziedzinach – twórczyni ludowa Edyta Wiśniewska i etnografka Aleksandra Pluta.

ZOBACZ WIĘCEJ

Seans na życzenie: „Sound Of Freedom. Dźwięk wolności”

Kino Sokół zaprasza na nowy cykl pokazów pt. „SEANS NA ŻYCZENIE”. Filmem który zapoczątkuje cykl jest obraz Alejandro Moneverde „Sound Of Freedom. Dźwięk wolności”.

"Sound Of Freedom. Dźwięk wolności"

To prawdziwa historia Tima Ballarda, byłego agenta rządowego USA, który rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Ryzykuje życiem i wyrusza w głąb kolumbijskiej dżungli, gdzie trafia do wnętrza najmroczniejszego biznesu na świecie.

Mimo mrocznej tematyki, twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a empatię i emocje widzów budują w sposób subtelny, choć jednoznaczny.

Obok Jima Caviezela, na ekranie zobaczymy zdobywczynię Oscara Mirę Sorvino jako Katherine Ballard („Jej wysokość Afrodyta”), a także Billa Campa („Gambit Królowej”), wcielającego się w postać „Vampiro” – głównego pomocnika Ballarda.

Niedziela 8.10.2023 r. godz.16.30. Wstęp według cennika kina.

(MP) Kino Sokół

ZUS pomaga zadłużonym przedsiębiorcom

Przedsiębiorcy, którzy borykają się z utratą płynności finansowej, mogą wystąpić do ZUS-u o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty. Zawarcie ugody z ZUS niesie wiele korzyści, dzięki którym płatnik składek zyskuje czas na wyjście z trudnej sytuacji.

Gdy w firmie pojawiają się kłopoty z płatnościami składek, nie warto czekać z ich rozwiązaniem. Dług odsuwany w czasie rośnie. Jest na to rada. Wystarczy zawrzeć ugodę z ZUS-em. ZUS nie naliczy wtedy odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną, która jest o połowę niższa.

ZOBACZ WIĘCEJ

Z festiwalu wróciły z tarczą i to srebrną!

VIII Festiwal Filmów Odpowiedzialnych w Poznaniu „17 Celów” to już historia. Filmik „Co dla mnie znaczy UE?”, który przygotowały 4 licealistki: Kinga Cholewska, Aleksandra Kondrat, Olga Kozakiewicz i Magdalena Andrukiewicz, pod opieką Wojciecha Panowa, zajął II miejsce!

29 września 2023 r. podczas gali w Kinie Rialto w Poznaniu dziewczyny odebrały laury. Konkurencja była spora – spłynęło aż 41 obrazów z całej Polski. Nasz filmik w kategorii: instytucje publiczne, w tym samorząd, ustąpił tylko miejsca poruszającemu obrazowi pt. „Gdańsk Miastem Równości” (bardzo polecamy uwadze: https://www.youtube.com/watch?v=KIn8hGshkD0), a z takim przegrać – to jak wygrać!

ZOBACZ WIĘCEJ

Udane dla Antka i Janka szachowe eliminacje

W dniach 27.09–1.10.2023 r. w malowniczo położonej Akademii Supraskiej zostały rozegrane eliminacje międzystrefowe na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży oraz Mistrzostwa Polski Młodzików U-12 2024.

Ludowy Uczniowski Klub Szachowy „Orient Sokółka”, Gminę Sokółka oraz Województwo Podlaskie reprezentowało dwóch zawodników w kategorii C-11: Antoni Pieszko oraz Jan Busiński. Antek rozegrał genialne zawody wygrywając 7 rund i 2 remisują zwyciężył bezkonkurencyjnie nad drugim zawodnikiem uzyskując 2,5 punkty przewagi co w szachach jest rzeczą niespotykaną. Wypełnił też normę na I kategorię. Trenerem Antka od przedszkola jest Karol Busiński, a od października główną pieczę nad naszym zdolnym juniorem przejmuje GM Tomasz Markowski – pięciokrotny Mistrz Polski. Drugi podopieczny GM Tomasza Markowskiego – Janek Busiński zajął rzutem na taśmę czwarte – premiowane awansem miejsce.

Ludowy Uczniowski Klub Szachowy „Orient Sokółka” jest dumny z postawy i wyników młodych sportowców. Obu podopiecznych klubu pojedzie na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży 2024. Będziemy trzymać kciuki!

Zdjęcia dzięki uprzejmości MUKS Stoczek 45 Białystok

(KB) LUKS Orient

W 15. rocznicę Cudu Eucharystycznego w Sokółce

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska uczestniczyła w Archidiecezjalnym Dniu Eucharystii, który odbył się w niedzielę 1 października 2023 roku w parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Tego dnia obchodzono też 15. rocznicę Cudu Eucharystycznego, który wydarzył się w tym miejscu.

Uroczystej mszy, jaka została odprawiona na ołtarzu polowym, przewodniczył Metropolita Białostocki Abp Józef Guzdek.

15. rocznica Cudu Eucharystycznego w Sokółce

– W 15. rocznicę niezwykłego wydarzenia eucharystycznego w Sokółce, gromadzimy się wokół ołtarza, aby jeszcze raz wybrzmiało pytanie z dzisiejszej Ewangelii: «Co myślicie?». Jakie jest wasze podejście do jednej z najważniejszych prawd wiary? Czy potraficie przez proste gesty potwierdzić wiarę i szacunek dla Boga ukrytego pod postaciami chleba i wina?” – mówił podczas homilii Metropolita Białostocki. – Niech to dzisiejsze spotkanie przy ołtarzu Jezusa Chrystusa w Sokółce, umocni naszą wiarę w prawdziwą obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina – zachęcał.

ZOBACZ WIĘCEJ

Europejski Dzień Sportu Szkolnego w Przedszkolu nr 5

29 września 2023 roku Przedszkole nr 5 w Sokółce wzięło udział w międzynarodowym święcie ruchu – Europejskim Dniu Sportu Szkolnego.

Europejski Dzien Sportu Szkolnego

W wydarzeniu wzięły udział wszystkie przedszkolaki, nauczyciele oraz pracownicy przedszkola. Nauczycielki przygotowały opowieść ruchową pt. „W poszukiwaniu skarbów”. Dzieci naśladowały ruchy pokazywane przez wychowawczynie (m.in. skoki obunóż, bieg w miejscu, galopowanie, wymachy ramionami). Na zakończenie zabawy każdy z przedszkolaków otrzymał odbitą na dłoni pieczątkę przedstawiającą różne zwierzęta.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zaproszenie na wystawę zdjęć Krzysztofa Frejusa

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę zdjęć Krzysztofa Frejusa pod tytułem: Domowe Rozkminy Fotograficzne, która rozpocznie się 2 października 2023 r. i będzie trwać przez resztę miesiąca w placówce Biblioteki.

Wystawa zdjęć Krzysztofa Frejusa

Krzysztof Frejus urodził się w 1955 r. w Wałbrzychu. Znaczną część życia mieszkał i pracował w Warszawie, natomiast w 2013 r. zakochał się w Podlasiu i od tamtej pory mieszka w Sokółce. Pan Krzysztof jest z zamiłowania fotografem. Przeprowadzka na Podlasie pozwoliła odnaleźć nowe pokłady inspiracji, które przerodziły się w niezwykłe zdjęcia.

Pierwsza wystawa prac pana Krzysztofa powstała dzięki pomocy (i namowom) nowopoznanych przyjaciół z Sokółki. Wernisaż Cztery pory roku, można było podziwiać w Bibliotece Publicznej w Sokółce w 2014 r. od tamtego czasu artysta zrealizował wiele wystaw ukazujących piękno Podlasia: Fotografia i muzyka w służbie poezji; Zapomnimy, będziemy zapomniani; Nasze miasto Sokółka; Nasza wieś; Na kolejowym szlaku; Gołdap w podczerwieni; Czarno na białym – krajobrazy z Podlasia; Niemi świadkowie tamtych czasów; Wiara Podlasia; Sokółka w bliskiej i dalszej podczerwieni; W zaciszu domowym; Podlaski świat w podczerwieni; Sokólszczyzna w sercu i obiektywie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Noc Bibliotek dla dzieci w wieku 6-10 lat

Plakat

Filia Biblioteczna Nr 2 Biblioteki Publicznej w Sokółce serdecznie zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat na Noc Bibliotek, która odbędzie się 6 października 2023 r. (piątek, godz. 16.00) pod hasłem ABSURD NIE CZYTAĆ!

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr tel. 85 711 27 50 lub osobiście w filii Nr 2 (Broniewskiego 18).

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności.

Szczegóły wydarzenia na plakacie.

(EK)
Filia Biblioteczna nr 2
Biblioteki Publicznej w Sokółce

DKF Fantom zaprasza na na film

DKF Fantom zaprasza na na film pt. „Ulmowie.Błogosławiona Rodzina” .

Jest to historia Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, którzy oddali życie za ratowanie Żydów. Film powstawał blisko 20 lat. Reżyser Dariusz Walusiak zbierał materiały, rejestrował relacje świadków, odkrywał nowe fakty. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego Józef i Wiktoria Ulmowie podjęli takie ryzyko. Twórca dochodzi do niezwykłych wniosków. Film przedstawia zderzenie dwóch światów-nazistowskich Niemiec i polskiej rodziny katolickiej.

Gościem pokazu będzie reżyser filmu Dariusz Walusiak.

Zapraszamy 5.10.2023 r. o godz.18.00.

Bilet – 10 zł do nabycia w kasie kina od 25.09.2023 w godz.15.00-19.00.

(KK)

Zapraszamy na Ekstremalną Przeprawę 2023

Plakat

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce informuje wszystkich, którzy nie zdążyli zapisać się na Ekstremalną Przeprawę, że zgłoszenia będą możliwe również w biurze zawodów od godziny 15:00 do 16:30.

Wielkie wyzwanie czeka miłośników mocnych sportowych wrażeń nad zalewem w Sokółce. Już po raz ósmy zapraszamy na Ekstremalną Przeprawę pod Patronatem Burmistrza Sokółki.

Start biegu z przeszkodami odbędzie się 1 października 2023 r. o godzinie 17:00. Główny bieg będzie poprzedzony zmaganiami dzieci w Mini Ekstremalnej Przeprawie.

Więcej na stronie: osir.sokolka.pl

Zapraszamy!

(KZ) OSiR

Październikowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce zaprasza mieszkańców gminy Sokółka na dyżury specjalistów, pracowników socjalnych oraz asystentów rodziny w Punkcie Konsultacyjnym do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie:

 • Konsultacje psychologiczne: 5, 19 października 2023 r. w godz. 15.00-17.00;
 • Konsultacje pedagogiczne: 4, 18 października 2023 r. w godz. 15.00-17.00;
 • Konsultacje z zakresu ochrony zdrowia: 2, 16 października 2023 r. godz. 15.00-17.00;
 • Konsultacje prawne: 6, 20 października 2023 r. w godz. 10.00-12.00.

Terminy konsultacji mogą ulec zmianie. Harmonogram będzie aktualizowany na bieżąco na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce. Informacje o terminach można również uzyskać pod numerem telefonu: 85-5558122.

Punkt Konsultacyjny mieści się w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce przy ul. Dąbrowskiego 12. Porady udzielane są bezpłatnie.

(AM) OPS w Sokółce

Piesi i rowerzyści będą bardziej bezpieczni

Flaga i godło Polski

Gmina Sokółka otrzymała dofinansowanie w ramach programu Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg , który ma na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, polegających w szczególności na budowie, przebudowie lub remoncie dróg dla pieszych, dróg dla pieszych i rowerów, dróg dla rowerów, przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów, peronów przystankowych wraz z dojściami do tych peronów na realizację dwóch zadań:

a) „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce”

 • całkowita wartość zadania: 605 000,00 zł
 • dofinansowanie: 484 000,00 zł
 • wkład własny Gminy Sokółka: 121 000,00 zł

W ramach zadania zostanie wykonane wyniesione przejście dla pieszych na części ulic 1-go Maja i Warszawskiej, nawierzchnia jezdni w kolorze czerwonym, zamontowane balustrady i ogrodzenie w obrębie przejść dla pieszych. Ustawione będą znaki D-6 „Przejście dla pieszych” nad jezdnią zasilane energią słoneczną, które w sposób aktywny zwracają uwagę na siebie poprzez uruchomienie pulsowania sygnalizatorów LED w momencie gdy czujnik mikrofalowy wykryje nadchodzącego pieszego oraz ustawienie 2 znaków B-20 zasilanych energią słoneczną, które w sposób aktywny zwracają na siebie uwagę w momencie gdy czujnik mikrofalowy wykryje nadjeżdżający do znaku pojazd. Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zgodnie z obowiązującymi przepisami. W ramach zadania oprócz wyniesionych przejść dla pieszych zostanie wykonany parking samochodowy z wydzielonym miejscem na stojaki na rowery.

b) „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sokółce”

 • całkowita wartość zadania: 127 400,00 zł
 • dofinansowanie: 99 520,00 zł
 • wkład własny Gminy Sokółka: 24 880,00 zł

W ramach zadania zostanie wykonane wyniesione przejście dla pieszych na części ulicy Osiedle Zielone, nawierzchnia jezdni w kolorze czerwonym, zamontowane balustrady i ogrodzenie w obrębie przejść dla pieszych. Ustawione zostaną znaki D-6 „Przejście dla pieszych” przy jezdni zasilane energią słoneczną, które w sposób aktywny zwracają uwagę na siebie poprzez uruchomienie pulsowania sygnalizatorów LED w momencie gdy czujnik mikrofalowy wykryje nadchodzącego pieszego. Przejście dla pieszych zostanie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oba projekty zakończą się we wrześniu 2024 r.

(JF) UMS

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Laurą Łącz

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Laurą Łącz, które odbędzie się 7.10.2023 (sobota) o godzinie 17, w czytelni (Osiedle Centrum 21).

Laura Łącz – aktorka, która pracuje w zawodzie od roku 1977. Swoje pierwsze lata kariery spędziła w Teatrze Polskim w Warszawie, z którym była związana, aż do końca XX wieku. Największą sławę przyniosła jej rola w serialu Klan, gdzie od ponad 20 lat wciela się w postać Gabrieli Wilczyckiej.

Plakat

Poza karierą aktorską, Pani Laura realizuje się jako pisarka. Stworzyła wiele książek skierowanych dla dzieci: Nocne duszki i inne bajki, Chłopak z suchą głową. Zabawne historie nie tylko dla chłopców oraz Bajki i wiersze na cztery pory roku. Napisała też wstęp do książki: Co nam zostało z tych lat?, będącą zbiorem tekstów najpiękniejszych polskich piosenek z dwudziestolecia międzywojennego. Wszystkie wymienione książki będzie można zakupić po zakończonym wieczorze autorskim.

Na spotkaniu poznamy kulisy codziennej pracy dla telewizji, anegdoty z planu oraz to jak (nie)zwykła potrafi być praca aktorki. Poza tym dowiemy się więcej, o samej Pani Laurze, jej pasjach oraz zamiłowaniach do Polski lat dwudziestych. Zapraszamy na wspólne poznawanie tej przeciekawej osoby.

Spotkanie odbędzie się w ramach akcji Noc Bibliotek, która w tym roku startuje pod hasłem Absurd nie czytać. Z uwagi na duże zainteresowanie tym wydarzeniem, by uczestniczyć w spotkaniu wymagane będzie okazanie wejściówki, są one darmowe i można je odebrać od 2.10 w czytelni, w godzinach pracy Biblioteki. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

(SZS) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zagłosuj na Budżet Obywatelski 2024

Burmistrz Sokółki informuje, że głosowanie w ramach „Budżetu Obywatelskiego 2024” odbywa się w terminie od 28 września do 10 października 2023 r.

Herb Sokółki

Głosowanie przeprowadza się poprzez:

 1. Złożenie prawidłowo wypełnionej oraz podpisanej karty do głosowania do urny w Urzędzie Miejskim w Sokółce, Plac Kościuszki 1, w godz. 7.30 – 15.30 (hol na parterze budynku);
 2. Przesłanie drogą mailową skanu prawidłowo wypełnionej oraz podpisanej karty do głosowania na adres e-mail: kancelaria@sokolka.pl;
 3. Przesłanie prawidłowo wypełnionej oraz podpisanej karty do głosowania pocztą na adres: Urząd Miejski w Sokółce, Plac Kościuszki 1, 16-100 Sokółka, z dopiskiem „Budżet Obywatelski”;

DO POBRANIA:

Druk karty do głosowania BO 2024

Opis zgłoszonych projektów BO 2024

Sprostowanie wartości projektu BO 2024

Klauzula informacyjna RODO

(PR) UMS

Zaproszenie na spektakl teatralny pt. Dżunio

Spektakl teatralny pt. Dżunio

Sokólski Ośrodek Kultury oraz Kino „Sokół” serdecznie zapraszają na spektakl teatralny pt. Dżunio.

Aktorzy MAM TEATR to znani sokólskiej publiczności artyści, których corocznie gościmy na deskach Kina „Sokół”. W październikowy wieczór zapraszamy wszystkich Państwa na komedię „prawie kryminalną” „DŻUNIO”. Tytułowy bohater wprowadza się do spokojnego apartamentowca, czym budzi ciekawość Pani Małgosi. Co łączy go z Olą Szafirek i czy można naruszyć czyjąś prywatność w imię bezpieczeństwa, przekonacie się sami. Tym razem na scenie zobaczymy niesamowicie zabawne trio. Marzanna Graff, Aleksander Mikołajczak, oraz Sandra Zielińska.

Zapraszamy 12.10.2023 r., godz.18.00. Bilety już do nabycia w kasie kina „Sokół” w cenie 35 zł w przedsprzedaży, w dniu spektaklu 40zł.

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1214403175898658/?ref=newsfeed

(MŻ) Kino „Sokół”

Można skorzystać ze wsparcia doradców

„Fundusze dla klimatu – Sieć Doradców NGO” to projekt szkoleniowo-doradczy realizowany przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (OFOP) przy współpracy Fundacji Sendzimira w ramach programu „Zielony Lider” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Odbiorcami usług doradczych są lokalne organizacje pozarządowe, a także partnerstwa organizacji i samorządów w gminach do 50 tys. mieszkańców w całej Polsce.

Potrzebujesz wsparcia w pozyskaniu funduszy europejskich na swój projekt? Skontaktuj się z doradcą lub doradczynią ze swojego regionu.

Więcej informacji na stronie:

https://ofop.eu/funduszedlaklimatu/

Źródło: ofop.eu

Zaproszenie na turniej tenisa stołowego amatorów

1 października 2023 r. w hali sportowej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2, ul. Szkolna 2, odbędzie się Turniej tenisa stołowego amatorów z Powiatu Sokólskiego.

Prawo startu mają tylko i wyłącznie zawodnicy amatorzy z Powiatu Sokólskiego, niezrzeszeni i nie występujący w żadnych ligach. Start jest bezpłatny. Zawody zostaną rozegrane zgodnie z przepisami PZTS – mecze do trzech wygranych setów.

SKTS

Początek gier od godz. 10.00 zgodnie z kategoriami.
I kategoria – szkoły podstawowe chłopców – godz. 10.00
II kategoria – szkoły podstawowe dziewcząt – godz. 10.00
III kategoria – OPEN mężczyzn – godz. 11.30
IV kategoria – OPEN kobiet – godz. 11.30

Organizatorzy:
Sokólski Klub Tenisa Stołowego
Szkoła Podstawowa nr 2 w Sokółce

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY

(KŻ) SKTS

Skip to content