SOK

Podsumowanie realizacji projektu “GraMY Falami”

Baner

Projekt “GraMY Falami” w ramach programu “Równać Szansę” minął półmetek, więc czas na krótkie podsumowanie.

Sam pomysł zrodził się w głowach młodzieży i instruktora w Sokólskim Ośrodku Kultury Michała Geniusza na długo przed jego realizacją, a program “Równać Szansę„ idealnie wpisał się w jego założenia. – O projekcie dowiedzieliśmy się z mediów lokalnych. W naszej szkole odbyło się również spotkanie z instruktorami Sokólskiego Ośrodka Kultury, którzy opowiedzieli nam o idei programu „Równać szanse” i opowiedzieli o projekcie „GraMY Falami”.

Od stycznia tego roku ruszyły spotkania, które w dużej mierze rozpoczęto od integracji, której celem było poznanie się, poznania założeń projektu, sprawdzenie siebie różnych rolach. Na kolejnym ze spotkań, postawiono na burzę mózgów, wstępny plan na to, jak ma wyglądać projekt, wspólnie zaczęto projekt video art, ustalono na czym ma się wzorować muzyka. Jednogłośnie wybrano burzę, która świetnie odwzorowuje emocje człowieka, szczególnie młodego. Nie do końca wiemy, kiedy będzie burza, na początku zawsze jest spokojnie. Tak samo jest w naszym życiu, czasami potrzebna jest tylko osoba, która się z nami nie zgodzi lub podważy nasze zdanie i już “burza” gotowa. To jest punkt kulminacyjny, głośne grzmoty i piękne pioruny, tak jak w naszym życiu. Potem następuje stabilizacja, nasze emocje się uspokajają i my sami też. Zaczyna padać rytmiczny deszcz, który koi nas po tym głośnym i trochę strasznym przeżyciu. Na koniec przychodzi spokój, taki jak na początku mieliśmy. „Bo przecież po burzy zawsze wychodzi słońce„ jak podsumowała Ola Cz. jedna z członkiń projektu.

Po wielu godzinach teorii przyszedł czas na praktykę. Pan Michał – jeden z mentorów, zaprosił młodzież do swojego królestwa, czyli do „Studia Qultura” w Sokólskim Ośrodku Kultury. Przez kolejne długie godziny pracowano intensywnie nad tym, aby stworzyć dobrej jakości sample, które wykorzysta się w końcowym utworze. Anastazja i Zuzanna “rozbiły system„ robiąc ponad 100 sampli, które wyszły KOZACKO. Jest genialnie. Dziewczyny włożyły w to mega dużo pracy i zrobiły to PRO – podsumował pan Michał na messengerze.

Ze Studio Qultura przeniesiono się do „Kotłowni Kulturalnej”, by tam poeksperymentować z muzyką i falami dźwiękowymi, a przy okazji ustalić listę zakupów, bo czas goni. Nie ma jak rozpakowywanie prezentów, bo przecież nic tak nie cieszy projektowiczów jak: 10 kg piasku kwarcowego, blacha, taśma materiałowa, wąż igielitowy, cyna, krokodylki i wiele innych niezbędnych rzeczy do tworzenia super produkcji muzycznej, która z każdym spotkaniem coraz bardziej nabiera kształtów.

Oprócz ciężkiej pracy w projekcie jest też czas na wspólną integrację i chwilę oddechu. Już w pierwszych miesiącach zorganizowano wieczór kinowy gdzie jedząc pizzę uczestnicy obejrzeli w sali Tyzenhaza film “Spiritad away: W krainie Bogów”. Na kolejne wspólne spotkanie wyszli do kina „Sokół” w Sokółce i obejrzeli najnowszą produkcję kinową DIUNA 2.

11 maja projektowicze gościli w Operze i Filharmonii Podlaskiej na dwóch operach „Pajace Ruggera Leoncavalla i „Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascagniego, które uznawane są za dwa arcydzieła repertuaru werystycznego. Było to dla wyjątkowe przeżycie móc uczestniczyć w tak wspaniałym widowisku (za wszystko, w skali od 1 do 10 – 100!).

Wielka niespodzianką były też odwiedziny przedstawicieli Programu Równać Szanse Dyrektora programu Pawła Waleckiego i Emilię Lićwinko, którzy podrzucili garść dobrych rad. Były również media i to nawet wojewódzkie. Stałą gościnią jest reporterka Polskiego Radia Białystok – Dominika Dębska, która przygotowuje reportaż z projektu z uczestnikami w rolach głównych.

Praca wre, trwają przygotowania by wszystkich zaprosić, już w pierwszej połowie lipca, na uroczyste zakończenie projektu podsumowujące wspólną pracę.

Alexa Woronowicz

Projekt prowadzi Sokólski Ośrodek Kultury w ramach grantu „Równać szanse 2023” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundacje Civis Polonus.


Zobacz również

Skip to content