Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wystosował apel do wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych oraz instytucji publicznych z prośbą o mobilizację polskich pacjentów do szczepień przeciw grypie. W swoim oświadczeniu eksperci informują, że w obecnej sytuacji najważniejsze jest zaangażowanie wszystkich przedstawicieli środowisk medycznych w promocję oraz wykonywanie szczepień ochronnych.
W ciągu pierwszych dwóch miesięcy odnotowano już ponad 676 tys. przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, a 1806 pacjentów trafiło do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu tej choroby. Szczyt zakażeń przewiduje się na okres zimowy. Centrum e-Zdrowia wskazuje, że od początku września do końca pierwszego tygodnia października zaraportowano 276 tys. szczepień. Oznacza to znaczący spadek liczby osób szczepiących się w Polsce w porównaniu z poprzednimi sezonami.
Pacjenci mogą skorzystać z częściowej lub całkowitej refundacji szczepionki oraz bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w placówkach medycznych oraz aptekach zgłoszonych do NFZ.
W zależności od preparatu szczepionkę bezpłatnie mogą uzyskać:
- kobiety w ciąży,
- osoby w wieku powyżej 75 lat.
Z refundacji szczepionki w wysokości 50% mogą skorzystać:
- dzieci w wieku od 6. miesiąca do 18. roku życia,
- osoby w wieku 18-65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy,
- osoby w wieku od 65 lat do 75 lat.
Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl