Etnograficzne mapy rzemieślników w Kundziczach i okolicy

Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprasza na spotkanie, w czasie którego uczestnicy porozmawiają o tym, jacy rzemieślnicy i rękodzielnicy pracowali w podlaskich wsiach.

GDZIE: Gospoda w Chlewie, Kundzicze 7 (gmina Krynki)
KIEDY: 1 sierpnia o godz. 17:00

Przyjdź i opowiedz:

  • Jacy rzemieślnicy mieszkali i pracowali w okolicznych wsiach.
  • Jakie przedmioty dawniej wytwarzano ręcznie (kołowrotki, sita, kosze, samodział lniany itp.).

Przynieś:

  • Stare przedmioty, wytworzone w gminie Krynki i jej okolicy.
  • Zdjęcia dawnych rzemieślników i rękodzielników przy pracy.
  • Coś drobnego do jedzenia na wspólny poczęstunek (jeśli chcesz i możesz).
  • Razem stworzymy mapę lokalnego rzemiosła i rękodzieła!

Projekt “Teren. RE-wizyty” to kolejna odsłona działań PME w Warszawie dotycząca odwiedzania badanych niegdyś przez etnografów obszarów, kontynuacja projektów “Muzeum w terenie” oraz “7 spotkań, 7 historii”, które dotyczyły również Sokólszczyzny i jej rzemieślników.

Zapraszają: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego i Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Wieś Kundzicze i Kruszyniany (gm. Krynki) zostały uwiecznione na filmie z 1977 roku Państwowego Muzeum Etnograficznego poświęconemu procesowi wyrobu kołowrotków. Link do filmu: https://youtu.be/TVcERHKRmUE

Projekt “Teren. RE-wizyty” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021 oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Edyta Wiśniewska


Zobacz również

Skip to content