97 lat po odzyskaniu niepodległości

W ciągu ostatnich dwóch wieków Polska tylko przez czterdzieści lat była państwem niepodległym. Dzień 11 listopada to narodowe święto wolności, o której marzyły i o którą walczyły pokolenia Polaków. Od 1918 roku nasza Ojczyzna doświadczyła już śmiertelnego zagrożenia w wojnie z bolszewikami , przeżyła koszmar wojny i okupacji oraz półwiecze sowieckiego komunizmu. W środę 11 listopada w Sokółce świętowano 97. rocznicę odzyskania niepodległości.

Przemówienie Pani Burmistrz

Rocznicowe obchody rozpoczęło nabożeństwo w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Po nim odprawiono mszę za Ojczyznę w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na czele kolumny szła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół w Suchowoli. Po raz pierwszy w uroczystościach uczestniczyli członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sokółce, która powstała z inicjatywy Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Zgromadzeni pod pomnikiem wysłuchali przemówień okolicznościowych. Poproszona o zabranie głosu Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska rozpoczęła przemówienie od zacytowania „Katechizmu Małego Polaka” autorstwa Władysława Bełzy.

– Obchodzimy dziś radosne święto. „Jeszcze Polska nie zginęła”, a my chcemy o niej świadczyć. Wierzymy w Polskę, Boga i naszą Ojczyznę – powiedziała Pani Burmistrz.

Pani Burmistrz zaprosiła wszystkich zebranych na spotkanie połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, które tego dnia odbyło się w kawiarni „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury.

List od nieobecnego Starosty Sokólskiego Piotra Rećko odczytała Alicja Rysiejko, Członek zarządu Powiatu.

Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosili Posłowie Mieczysław Baszko oraz Dariusz Piontkowski.

– Dziękuję, że Sokółka doczekała się w końcu swojego posła – powiedział do zebranych Mieczysław Baszko.

Apel Pamięci odczytał Grzegorz Czołpiński z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Po złożeniu wieńców, pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wystąpili uczniowie szkół z powiatu sokólskiego.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content