Sokółka ma nowego Honorowego Obywatela

– Tytuł, który Ekscelencja dziś przyjmuje, nie posiada terminu ważności, ani kadencyjności. Staje się on olbrzymim zobowiązaniem, by pamiętać o sobie nawzajem – z tymi słowami zwróciła się Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska do Księdza Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego, Metropolity Białostockiego podczas uroczystości wręczenia Jego Ekscelencji Honorowego Obywatelstwa Gminy Sokółka. Odbyła się ona w niedzielę 15 listopada 2015 r.

Ks. abp. Edward Ozorowski

Uroczystości rozpoczęła msza, jaką odprawiono w kościele pw, św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Następnie wszyscy przenieśli się do Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Zebranych powitał Zastępca Burmistrza Adam Kowalczuk. Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki odegrała hymn państwowy. Kolejnym punktem uroczystości było przemówienie przygotowane przez Panią Burmistrz. To właśnie z inicjatywy Burmistrz Ewy Kulikowskiej Jego Ekscelencja ks. abp otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Sokółka.

– Ksiądz Arcybiskup w szczególny sposób wpisuje się w historię naszego miasta, rozpowszechniając dobre imię Sokółki w Polsce i poza jej granicami, za co serdecznie dziękuję. Przy okazji wielu wywiadów, konferencji, wystąpień oraz w publikacjach naukowych, zawsze podkreśla znaczenie Sokółki. Staje ponad podziałami religijnymi, wyznaniowymi i kulturowymi, jak również politycznymi, szukając tego, co łączy, a nie dzieli. Ksiądz Arcybiskup wielokrotnie podkreślał, że Sokółka zajmuje szczególne miejsce w jego sercu. Jest Ambasadorem Sokółki. Pragniemy, aby Ekscelencja zawsze czuł się wśród nas, jak wśród swojej społeczności – podkreśliła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Treść uchwały o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa, przyjętej przez Radę Miejską w Sokółce 29 października 2015 roku, odczytał Przewodniczący Rady Daniel Supronik.

Ks. abp Edward Ozorowski otrzymał od Pani Burmistrz pamiątkowy grawerton, reprodukcję archiwalnego zdjęcia kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce i kosz kwiatów w barwach sokólskiej gminy. Nowemu Honorowemu Obywatelowi pogratulowali następnie członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sokółce. W dalszej części uroczystości do gratulacji przyłączyli się również m.in.: Posłowie Mieczysław Baszko, Dariusz Piontkowski i Jarosław Zieliński oraz przedstawiciel Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego – Paweł Żuk i Starosta Sokólski Piotr Rećko.

O zabranie głosu poproszono Księdza Arcybiskupa.

– Z Sokółką jestem związany od 50 lat. Z całego serca dziękuję, zwłaszcza Radzie Miejskiej oraz Pani Burmistrz, za to dzisiejsze wyróżnienie. Dziękuję wszystkim, którzy są mi życzliwi. Niech wam wszystkim Pan Bóg wynagrodzi i błogosławi. Jeśli z mojej strony będzie potrzeba jakiejś innej usługi, to chętnie na nią będę się godził – powiedział Metropolita Białostocki.

Ks. abp Edward Ozorowski jest trzecim Honorowym Obywatelem Sokółki. Tytuły te mają już ks. abp Sławoj Leszek Głódź oraz Wojciech Drewniak, wieloletni Dyrektor Stolarki i osoba, dzięki której w Sokółce zrealizowano wiele inwestycji (m.in. budowa Osiedla Centrum, budowa nowej siedziby szpitala, powstanie siedziby żłobka, Przedszkola nr 3).

Uroczystość wręczenia Honorowego Obywatelstwa Gminy Sokółka odbywa się w przeddzień dziewiątej rocznicy ingresu Metropolity do Archikatedry Białostockiej.

Gratulujemy Księdzu Arcybiskupowi tego wyróżnienia i witamy tak Znamienitego Obywatela w naszej społeczności!

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content