Kino „Sokół” w nowej odsłonie

otwarcie_kina-016

Rozpoczął się w 2010 roku i trwał do stycznia roku 2014. Generalny remont kina „Sokół” w Sokółce kosztował 4,76  mln zł, z czego prawie 3 mln to dofinansowanie ze środków unijnych. Oficjalne otwarcie zmodernizowanego obiektu odbyło się w piątek 28 lutego.

– Pięć lat temu w tym miejscu świętowaliśmy 400-lecie nadania praw miejskich Sokółce. Cieszę się, że w 405. rocznicę tamtego historycznego dla naszego miasta wydarzenia, oddajemy do użytku obiekt na miarę XXI wieku – podkreślił Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

Kino „Sokół” mieści się w budynku z 1969 roku. Obiekt wymagał generalnego remontu. Dokumentacja potrzebna do realizacji inwestycji była gotowa już w 2009 roku. Prace przeprowadzono w ramach projektu „Modernizacja budynku kina Sokół – sala multifunkcjonalna z amfiteatrem zewnętrznym do aktywnego udziału w kulturze i turystyce”, który był współfinansowany przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Efekty inwestycji mogli zobaczyć uczestnicy piątkowej uroczystości. Wszystkich zebranych powitał Paweł Żuk, Kierownik kina „Sokół”.

– Nie mam wątpliwości, ze znajdujemy się w najnowocześniejszym tego typu obiekcie w województwie podlaskim – powiedział Kierownik Paweł Żuk. – Gwarantujemy kinomanom najwyższą jakość dźwięku i obrazu. Najwyższą jakość projekcji zapewnia sala wyposażona w system dźwięku dolby digital, a także cyfrowy projektor, który umożliwia oglądanie filmów w technologii  3D – dodał.

Przed uczestnikami uroczystości wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta, działająca przy Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sokółce. Następnie goście zobaczyli prezentację multimedialną o historii sokólskiego kina.

Po takim wstępie nastąpiło oficjalne otwarcie obiektu. Było przecięcie wstęgi, wyświęcenie kina, przemówienia i podziękowania.

– Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji. Oto znajdujemy się w szczególnym miejscu i uczestniczymy w wyjątkowym wydarzeniu – powiedział Ks. Kanonik Stanisław Gniedziejko, Proboszcz Parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

– Sokółczanie mają piękny obiekt. Życzę, abyśmy wszyscy przeżyli w nim wiele pięknych chwil – powiedziała Krystyna Andrzejewska, Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury.

– Sokółka zasłużyła sobie na tak wyjątkowy obiekt. Gratuluję władzom gminy i pracownikom Urzędu Miejskiego, którzy mieli swój udział w nadzorowaniu tej inwestycji – podkreślił Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko.

Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej złożył szczególne podziękowania dla swojego zastępcy – Piotra Bujwickiego oraz Inspektora z Urzędu Miejskiego w Sokółce Piotra Romanowicza. Obaj otrzymali pamiątkowe grawer tony za zaangażowanie, jakie włożyli w realizację remontu kina „Sokół”. Burmistrz Sokółki podziękował również dla Wicemarszałka Mieczysława Baszko za okazaną pomoc w przeprowadzeniu licznych inwestycji na terenie sokólskiej gminy.

Następnie odczytano pismo od Wojewody Podlaskiego Macieja Żywno oraz Wicewojewody Wojciecha Dzierzgowskiego. Czytamy w nim m.in.: „przekazujemy słowa uznania osobom, które swoim zaangażowaniem i pracą doprowadziły do pomyślnego zakończenia tej inwestycji”.

W uroczystości uczestniczyli byli Kierownicy kina „Sokół”: Stanisław Zajczyk i Czesław Lenkiewicz. Z sokólskimi kinomanami pożegnała się Irena Plichta, która pełniła funkcję Kierownika tego obiektu od 2001 roku. Pani Irena poinformowała, że od 1 marca jest emerytką.

Po przemówieniach widzowie mieli okazję obejrzeć zwiastun musicalu „Nędznicy” w wykonaniu aktorów Studia Poezja z Sokółki. Kolejnym punktem programu był pokaz filmu w wersji 3D.

– Sokólskie kino jest super – przyznali uczestnicy uroczystości.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content