Koncert o cudzie

Wyjątkowy koncert odbył się w niedzielę 20 października w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Była to premiera Kantaty Przemienienia. Utwór powstał w 5. rocznicę Cudu Eucharystycznego, jaki miał miejsce w tej świątyni. Muzykę skomponował najmłodszy kompozytor w Polsce – Jakub Milewski.

kantata_sokolka-016

– Brakuje mi słów, żeby opisać swoje odczucia po wysłuchaniu tego wielkiego dzieła muzycznego. Ze wzruszenia aż łza zakręciła się w oku. W Sokółce mieszkają dobrzy ludzie i Bóg o tym dobrze wiedział. Stąd właśnie mamy ten Cud Eucharystyczny, o którym nowina idzie na cały świat – powiedział Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej, który był sponsorem niedzielnego koncertu.

Prapremiera Kantaty Przemienienia odbyła się w piątek 18 października w Archikatedrze Białostockiej.

– Jednak to właśnie w Sokółce ten utwór zabrzmiał szczególnie – przyznał zaraz po koncercie Jakub Milewski.

Autorem libretta i narratorem był Jerzy Binkowski. Soliści to: Kuba Jurzyk, Sylwia Banasik, Martyna Ciok, Wiktor Korszla. Wystąpił również Chór Politechniki Białostockiej oraz Orkiestra Symfoniczna.

– Wasza świątynia ma wspaniałą akustykę. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wykonamy ten utwór w Sokółce. Teraz ruszamy z nim w świat – powiedział kompozytor Jakub Milewski.

– Serdecznie dziękuję artystom za ten pełen wzruszeń wieczór – podsumował Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

„Kantata Przemienienia zbudowana jest niczym witraż. Składa się z różnobarwnych obrazów ludzkiego życia. Uwertura wyraża uszanowanie polskiej ziemi, zakorzenionej w naturze i kulturze, a przede wszystkim w historii” – czytamy w publikacji poświęconej temu wyjątkowemu utworowi.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content