Artykuły w kategorii: Oświata, Poznaj Polskę

Uczniowie z Bogusz zwiedzają Polskę

8 czerwca 2022 roku uczniowie klas l – lll Szkoły Podstawowej w Boguszach uczestniczyli w wycieczce współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu “Poznaj Polskę”. Uczniowie mieli okazję poznać dziedzictwo narodowe i kulturowe naszego regionu – Pokamedulski Klasztor w Wigrach, Sanktuarium w Studzienicznej … ZOBACZ WIĘCEJ

Wycieczka na Mazury

Baner Poznaj Polskę

Uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Sokółce w dniu 19 maja 2022 r. uczestniczyli w jednodniowej wycieczce na Mazury. Odwiedzili miejscowości: Ruciane Nida, Mrągowo i Świętą Lipkę. Wycieczka została dofinansowana ze środków programu MEiN “Poznaj Polskę”.

Pierwszym punktem wycieczki była turystyczna miejscowość Ruciane Nida. Atrakcję stanowił rejs statkiem z przystani “U Faryja” po Jeziorze Nidzkim, jednym z najdłuższych jezior na tym terenie, pełnym zatok i wysp, najmniej zmienionym przez działalność człowieka akwenem na Mazurach. Ładna pogoda i okoliczności przyrody sprzyjały tej wyprawie. Podczas rejsu uczestnicy podziwiali malownicze widoki, gdyż jezioro to, jedno z najpiękniejszych w Polsce, sąsiaduje z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym.

Wycieczka na Mazury

Następnie młodzież udała się do Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie. Dzięki wystawom i ciekawym opowieściom przewodników uczniowie poznali pradzieje okolic i historię urokliwego miasta położonego nad jeziorem Czos. Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem oglądali ekspozycje archeologiczne oraz pamiątki przeszłości z zakresu numizmatyki, etnografii, piśmiennictwa, sztuki ludowej i współczesnej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uczniowie zwiedzali Warszawę

Baner Poznaj Polskę

W ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” 17 maja 2022 r. uczniowie klasy 3a i 3e uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było urozmaicenie zajęć lekcyjnych poprzez praktyczne odkrywanie śladów historii oraz piękna naszej stolicy.

Wycieczka do Warszawy

Pierwszym etapem wycieczki był spacer po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród niesamowitych barw i zapachów uczniowie osobiście doświadczali fascynującego życia roślin, zachwycali się ich bioróżnorodnością.

Kolejny punkt programu to spacer po warszawskiej Starówce. Opisywany na lekcjach Pomnik Małego Powstańca cieszył się szczególnym zainteresowaniem uczniów. Natomiast cisza wąskich uliczek Starego Miasta i gwar Placu Zamkowego sprawił, że nikomu się nie dłużyło nawet czekanie na obiad. Po krótkim odpoczynku i po pysznym posiłku w pięknej restauracji „Literatka” uczniowie podziwiali stolicę skapaną w blaskach zachodzącego słońca.

W celu wzbogacenia wiedzy historycznej o kulturze polskiej i kształtowania postaw patriotycznych uczniowie na koniec zwiedzili Zamek Królewski. Wędrując po komnatach królewskich, dowiedzieli się, jak i gdzie król przyjmował gości, gdzie spał, gdzie odbywały się słynne obiady czwartkowe. Z zaciekawieniem obejrzeli salę tronową, wielką salę balową, mieli także okazję podziwiać portrety sławnych królów i piękne obrazy prezentujące Warszawę z czasów Canaletta.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uczniowie SP w Geniuszach poznają Polskę

Baner Poznaj Polskę

10 maja 2022 r. uczniowie klas IV-VIII, a 7 czerwca dzieci z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Geniuszach uczestniczyli w wycieczce do Augustowa i okolic w ramach programu “Poznaj Polskę”.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Geniuszach poznają Polskę

Poznawanie piękna ojczystego kraju rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Kanału Augustowskiego. Muzeum to mieści się w zabytkowym domku z XIXw. w tzw. Domku Prądzyńskiego. Wystawy prezentują historię budowy i eksploatacji kanału oraz przybliżają postać głównego projektanta Ignacego Prądzyńskiego. Obecnie Kanał Augustowski jest wykorzystywany jako malowniczy szlak turystyczny.

Następnie uczniowie wyruszyli w rejs statkiem po Kanale Augustowskim, podczas którego mogli podziwiać piękne widoki wzdłuż trasy oraz poznali historię nieszczęśliwej miłości.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uczniowie z SP nr 2 poznają Polskę

Baner Poznaj Polskę

Wycieczna w muzeum ikon w Supraślu

18 maja 2022 r. w ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce byli na szkolnej wycieczce w Supraślu.

Pod opieką ks. Piotra Pietrowskiego oraz Pani Doroty Domin zwiedziliśmy przepiękne Muzeum Ikon, które zachwyciło nas ilością i pięknem eksponatów. Ciekawym opowieściom przewodniczki towarzyszył płynący z głośników cichy śpiew pieśni. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, w którym uczniowie obejrzeli dawne maszyny i narzędzia drukarskie.

Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość samodzielnego wydrukowania własnej strony na papierze wykonanym dawną techniką.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uczniowie z SP nr 2 w Sokółce poznają Polskę

Baner Poznaj Polskę

Zdjęcie grupowe

W dniach 17-19 maja 2022 r. 45 uczniów klas 4b,4c i 5b Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce uczestniczyło w wycieczce zorganizowanej przez nauczycieli SP 2 w Sokółce i współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”, związanej z zakresem tematycznym Kultura i Dziedzictwo Narodowe.

Pierwszego dnia, po wyczerpującej podróży, uczniowie odwiedziliśmy Bałtów. Przenieśliśmy się do czasów prehistorycznych i stanęliśmy oko w oko z dinozaurami. Uczestniczyliśmy w fotograficznym safari, podziwiając z pokładu schoolbusa różne gatunki zwierząt, m.in.: bydło Zebu, bydło szkockie, owce kameruńskie, kozy angorskie, jelenie europejskie, jelenie Sika, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie, emu, antylopy, alpaki, muflony, daniele, żubry. To nie był koniec wrażeń, kolejny przystanek – Ćmielów. W Żywym Muzeum Porcelany odbyliśmy wycieczkę do świata porcelany i poznaliśmy tajniki produkcji oraz jej historię. Mogliśmy wręcz dotknąć każdego etapu jej powstawania, od wewnątrz poznać konstrukcję pieca do wypalania ceramiki. Pani przewodnik opowiedziała i pokazała, jak odróżnić prawdziwą porcelanę od innych wyrobów ceramicznych. Obejrzeliśmy wystawę starej porcelany, odbywając podróż do początków manufaktury po nowe projekty. Poznaliśmy style w produkcji, kolekcję porcelanowych figurek ze świata, inne przedmioty codziennego użytku wykonane z porcelany. Kolejnym punktem przygody było skorzystanie z Warsztatów Ceramicznych pod okiem doświadczonego instruktora. Uczniowie wykonywali różę z masy porcelanowej, otrzymali też informację, jak należy postępować z wyrobem po zabraniu go do domu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wycieczka uczniów ze Starej Kamionki

Baner Poznaj Polskę

1 czerwca 2022 r. uczniowie klasy IV-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce byli na wycieczce zorganizowanej w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Uczniowie na wycieczce

Uczniowie mieli okazję poznać bliżej dziedzictwo narodowe i kulturowe regionu – Klasztor w Wigrach oraz Sanktuarium w Studzienicznej oraz przyjrzeć się osiągnięciom polskiej nauki – Kanałowi Augustowskiemu. Rejs po jeziorze, piękne sanktuarium oraz klasztor bardzo podobały się uczniom. Wiele faktów i ciekawostek zostało przed nimi odkrytych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wycieczka uczniów ze Starej Rozedranki

Baner Poznaj Polskę

1 czerwca 2022 roku uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Starej Rozedrance wraz z 3 opiekunami uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Wycieczka

Pierwszym punktem wycieczki był pokamedulski zespół klasztorny, górujący nad taflą jeziora Wigry. Przewodnik w kościele opowiedział uczniom o zakonie kamedułów i o życiu codziennym mnichów. Następnie uczestnicy wycieczki zeszli do krypty pod kościołem, gdzie spoczywają szczątki zakonników. Tam też obejrzeli oryginalny fresk na murze przedstawiający taniec śmierci. Weszli również do apartamentów papieskich, aby zobaczyć, w jakich warunkach odpoczywał Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skip to content